Past het gehele systeem wel goed in elkaar? MEVROUW ONVERKWIKKELIJKE GESCHIEDENIS BIJ DE NEDERLANDSE TELEVISIE De evacué en het echtpaar ELZAS IN REP EN ROER OVER VONNISSEN TERREURDADEN IN DE CONGO Tanger doet geen zaken meer dit is Uw rubriek Zaterdag 14 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Fag. G rond het Sadler s Wells Ballet Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HILVERSUM. Het staat vrijwel vast, dat een gedeelte van één voor stelling van de tournee, die het Sad- ter's Wells Ballet van 7 April af door ons land gaat maken, ook via de televisie te zien zal zijn. Door welke omroep-verenigingen deze reportage uitzending zal worden gepresenteerd, is echter nog niet met zekerheid te zeggen. Er heeft zich namelijk rond dit voornemen een onverkwikkelijke geschiedenis afgespeeld. De televisiestaf van de Avro werd door een relatie in het najaar van 1952 altent gemaakt op de tournee van het beroemde Engelse ballet. Zij zocht toen onmiddellijk contact met de instantie, die deze tournee organiseert en kreeg te horen dat het evenement omstreeks be gin April 1953 zou plaats hebben. In ge zamenlijk overleg werd als voorlopige uitzend-datum 7 April vastgesteld, waar op de Avro besloot tot een ruil van zendtijd met de V.P.R.O., welke vereni ging volgens het schema recht had op deze datum- De televisie-coördinatie-commissie er het dagelijks bestuur van de televisie- stichting hechtten, zonder te weten waai het om ging, hun goedkeuring aan deze ruil. De secundaire ruiling tussen KRO. en V.P.R.O. (de eerste wilde graag op Goede Vrijdag uitzenden, zo dat de V.P.R-O. uiteindelijk met haar programma op 31 Maart terecht kwam) werd eveneens aanvaard. In December kwam echter vast te staan, dat de tournee van Sadler's Wells eerst op 7 April kon beginnen, en de organisatoren zagen de gala-première niet graag verknoeid door de televisie met de haar begeleidende zee van licht, die de vaak subtiele lichteffecten volko men zou vernietigen. Men bood daarom de Avro aan de uitzending te verplaat sen naar de tiende April, wanneer men voor de tweede keer zou optreden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Opnieuw besloot de AVRO een ruil van zendtijd aan te vragen, ditmaal met de VARA, die op een desbetreffende vraag bij monde van de leider van haar televisie-afdeling. Piet te Nuyl Jr., te kennen gaf. dat er geen bezwaar tegen was. omdat definitieve plannen of bin dende afspraken voor die datum ontbra ken. Maar nu bleek plotseling de coördi natie-commissie, door toedoen van haar voorzitter (de heer Rengelink van de VARA) onwillig om ook deze ruil te sanctionneren. Daarna wees ook het da gelijks bestuur, zonder bekend te zijn met. het evenement waarom alles was begonnen, de ruil af. Het gebaar van de AVRO, die daarop aan de VARA te kennen gaf, dat alles draaide om de Sadler's Wells uitvoering en aan deze omroepvereniging de betreffende con tacten aanbood, werd onbegrijpelijker wijs van de hand gewezen met de be wering, dat het niet om de knikkers, maar om het spel ging.. Op dit punt stokten alle besprekin gen tot eind Januari, toen de V.P.R.O. het verzoek indiende om weer naar 7 April te mogen terugkeren wegens een voor haar belangrijk evenement op die datum. Zonder blikken of blozen werd die ruil weer wèl goedgekeurd, zodat de Avro terugviel op.... 31 Maart, terwijl de Vara nu te kennen gaf toch maar besloten te hebben om de Sadler's Wells uitvoering uit te zen den.' Bi; dezelfde gelegenheid wilde zij een claim vastleggen op een uitzen ding van het Grieks danstheater in de loop van de komende zomer (door dezelfde organisatoren voorbereid verband met het Holland Festival), een uitzending welke ook reeds be sproken toas door de Avro'. Het spreekt vanzelf dat de staf van de Avro niet van plan is genoegen te ne men met het volkomen willekeurig al of niet toestaan van ruilen, en alles op al les zal zetten om alsnog het verloren terrein terug te winnen, zowel aangaan de het Sadler's Wells ballet op 10 April als voor de eventuele uitzending van het Grieks danstheater. Intussen staat het te bezien of door al dit geharrewar de „luister-kijkers" toch nog op het laatste ogenblik deze twee belangrijke culturele evenemen ten langs hun neus (en niet door hun dure toestellen) zien gaan, want het spreekt van zelf, dat beide balletgroe pen er weinig belangstelling voor heb ben om als pionnen te dienen in een po litiek schaakspelletje, waarmee zij uiter aard niets te maken hebben Van toga en groene tafel Hoe een huis een bijzonder meubel kan zijn "C1 EN huis als bijzonder meubel is be- J-i slist iets ongewoons. Laat ons dan ook meteen zeggen, dat het huis in kwestie geen gewoon huis was, maar een nood woning ofwel een keet. Sommigen zullen er misschien een zomerhuisje in willen zien. Dat mag ook. In elk geval staat vast, dat het een verplaatsbaar, los op de grond staand woonverblijf was. Dit maakt onmiddellijk al duidelijk, dat deze woning geen onroerend goed was. Wat de meeste andere woningen wel aiin. Men moet reu eenmaal niet al te veel vasthouden aan de letterlijke betekenis van „roerend" en „onroerend". Want ..de vissen die zich in vijvers bevinden" van een „landelijke eigendom" zijn vol gens de wet onroerend. En waarom zou een noodwoning dan niet poerend" kun nen zijn? Roerend en wel werd dit huis nu ge noemd een „bijzonder meubel". Althans zo gebeurde het in een vonnis van de rechtbank te Haarlem. De Parijse modiste Rose Valois ontwierp dit hoedje, van beige stro, waarvan het vlechlpatroontje doet denken aan de biezen matten van ouderwetse stoelen. Het hoedje is gegarneerd met een oranje en een blauw lint. Het japonnetje is van tweed, de slof die dit voorjaar weer in tal van Franse modecollecties voorkomt. Het heeft een simpel, recht model met de moderne bad pakhals. Een hoed met gaten- Dit werd verzonnen door de Parijs diste Rose Valois, die hai Aureolenoemde. Hel aureool is gegarneerd met bloemkelken. Rotanga-seote dreigt dezelfde kant uit te gaan als de Mau-Mau BRUSSEL (Reuter). In de Belgi- sche Congo is een secte actief, die Een plaag voor de predikaat en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest an keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten. 50 ct. per doosje. POTTER'S LINIA IMP. FA. H. TEN HERKEL - HILVERSUM zich met tovenarij bezig houdt en die vooral in de laatste tijd, door haar optreden doet denken aan de activi teit van de Mau-Mau in Kenya. De secte wordt Rotamga genoemd en werkt in het uitgestrekte göbied ten Noorden van het Albert-meer, dat grenst aan Brits Oeganda, tussen Kenya en de BeLgische Congo. Het eerste optreden viel samen met de eerste terreurgolf in de Britse kolonie. Vijftig gevallen van diefstal, brandstichting en wraakne ming hebben zich in 1951 voorgedaan, en vijftien in de drie laatste maanden van vorig jaar. Inboorlingen kregen briefjes, waarin zij met vergeldingsmaatregelen werden bedreigd, als zü hun stamhoofd inlich tingen zouden geven over de Rotanga. Nu er politieversterkingen zijn aange komen, zyn zfj echter mededeelzamer geworden. Er zijn verscheidene verdach te elementen aangehouden. Tot voor kort richtte de activiteit van de Rotanga zich alleen op de inheemse bevolking, doch onlangs is een geit van een blanke kolonist gedood en huid en ingewanden van het dier werden aan een grenspaal in de omgeving genageld. Het aantal terreurdaden is toegeno men met het over de grens komen van inboorlingen uit Oeganda en Kenya, die zich wilden verbergen voor de Britse politie. Van een kopje koffie op Zondagmorgen dat aan de verkeerde besteed was Bij al de ellende die de stormramp veroor zaakt heeft kunnen toch soms ook komische si tuaties ontstaan, zoals b.v. de volgende, histo rische. Tijdens de dienst in een der kerken. In de nabijheid van een echt paar zit een oud bui tenmannetje met knal gele schoenen, blijkbaar een evacué die men met zo'n paar schoenen uit de geschonken voor raad gelukkig gemaakt heeft. Mijnheer en me vrouw wisselen een blik die duidelijk zegt. „hoe komt men er toe die stakker met zó'n paar schoenen af te sche pen?" Anderen, die in hem blijkbaar ook de evacué herkend hebben, willen hem helpen met een gezangboek, doch opa weert hun hulp vriendelijk af en zingt de gezangen uit het hoofd mede. Bij de uitgang van de kerk houdt het echtpaar de man staande en vraagt hem „of hij óók uit het overstroomde gebied afkomstig is?" In zijn dialect van bui tenman deelt hij daarop mede uit de Biesbosch te komen. Het echtpaar nodigt hem daarna uit mee naar hun huis te gaan om een kop koffie te drinken welk vriende lijk aanbod opa gaarne aanvaardt. Onder de wandeling vraagt men hem nog of hij ook in de Ahoy'-hal geweest, is, doch daarop is het ant woord: „neen, ik ben bij mijn broer in de X'straat en ik ben daar erg goed thuis!" Geluk kig maar voor zo'n oude stakker dat hij nog een broer in Rotterdam heeft. Het kopje koffie en de bijbehorende versna peringen worden met smaak genoten. Opa blijkt een gezellig pra ter, doch hij roert de overstromingsramp niet aan en het gezelschap, begrijpend dat hij daar over liever niet spreekt, evenmin en bij het af scheid nemen dankt opa correct voor de vrien delijke ontvangst. En dan vraagt de gastheer hem tot slot: „En wanneer bent u nu in Rotterdam gekomen?" „O!" zegt opa, (en geen spier van zijn gezicht vertrekt daarbij): „ik woon al dertig jaar in Rotterdam!" Weg stapt opa op zijn licht-gele schoenen, het gezelschap in een lach- kramp achterlatend. Tf/AAR een vonnis is, moet ook een proces zijn. Dit proces liep tussen de curator van een in staat van faillis sement verklaarde nalatenschap en de bewoner van het bijzondere meubel. De curator dan beweerde, dat die be woner helemaal niet, gerechtigd was om in de noodwoning te wonen en dat de ze tot de failliete nalatenschap behoor de. Maar de bewoner stelde daar tegen- dat hem het huis toekwam op grond van een zg. codicil, afkomstig van de man. wiens nalatenschap nu in staat van faillissement verkeerde Zo'n codicil is een geheel door de erf later geschreven stuk. waarbij hij zon der verdere formaliteiten bepaalde be schikkingen voor na zijn dood kan tref fen Het is geer. testament, dat nu een maal aan bepaalde vormen gebonden is. Men kan met een codicil dan ook veel minder doen dan met een testa ment. Tot het weinige wat men er we! mee kan doen behoort het legateren ..van klederen, van lijfstoebehoren, van bepaalde lijfsieraden en van bijzondere meubelen". Het zal nu duidelijk zijn: om bij co dicil vermaakt te kunnen worden, moet een noodwoning als „bijzonder meubel" worden beschouwd. Dat kan niet, zei de curator. Dat kan heel goed, vond de rechtbank. Welk oordeel zij met een fraaie redenering schraagde. bank, behoort als roerend goed tot het begrip „inboedel" in art. 570 van het Burgerlijk Wetboek. En alles wat tot de inboedel behoort wordt gevat in de uit drukking „meubelen" of „huisraad", al dus art. 571. Hiermee was de redenering niet uit. De rechtbank begreep, dat zij nog iets recht had te trekken. Natuurlijk, zo zei zij, is het in strijd met het normale spraakgebruik, een noodwoning „meu bel" te noemen, Maar dat doet er niet toe. Wat er wel toe doet is de vraag, wat de wetgever met die artikelen 570 en 571 kan hebben bedoeld. Die artikelen nu duiden in het alge meen aan, wat het begrip „inboedel" bevat en wat men tot „meubelen" kan rekenen. Zij noemen ook een aantal uit zonderingen. Zo behoren tot „inboedel" niet bijv. gereed geld, koopmanschappen, „werktuigen tot fabrijken, trafijken of den landbouw behoorende". En tot „meu belen" of „huisraad" behoren bijv. niet: paarden en levende have, rijtuigen met toebehoren, granen, wijnen en andere levensmiddelen. De wetgever noemt dus onder die uit zonderingen allerlei dingen, die volgens het normale spraakgebruik niet tot be grippen als „inboedel" of „meubelen" behoren. Dus en dit is het beslissende element in de redenering de wet gever heeft niet het normale spraak gebruik willen volgen. Dit betekent, dat men niet bang hoeft te zijn, om tot „meubelen" dingen te rekenen, die er volgens het normale spraakgebruik niet toe behoren. Daarom is er geen bezwaar tegen, een noodwoning een meubel te noemen. Dus kan de noodwoning een „bijzonder meubel" zijn, dat bij codicil kan worden gelegateerd. Probeer daar nu maar eens een speld tussen te krijgen. Honderd schrijvers naar het Rijksmuseum Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. De tentoonstelling De Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers zal van het Haags gemeente museum naar het Rijksmuseum worden Qvergebracht ,waar zij van 26 Februari tot eind Maart geëxposeerd wordt. De collectie wordt noig aangevuld met schil derijen en voorwerpen uit de verzame lingen van het Rijksmuseum. Daarna zal de tentoonstelling een tournee maken door België, te beginnen in de universi teit van Gent. A. G. Hulshoff Pol zeventig jaar Nieuwsdienst Algemeen Dagblad I HILVERSUM. Onder grote belang stelling heeft de kunstschilder A. G. Hulshoff Pol te Hilversum zijn zeven tigsite verjaardag gevierd. Vele kunst broeders uit het gehele land kwamen naar de woning van de jarige om hem geluk te wensen. Verscheidene eervolle prijzen werden in de loop der jaren zijm deel. zoals de Willink van Collen-prijs, de St. Lucas- prijs en de gouden medaille van de Koningin. Werken van hem werden door musea aangekocht. Ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag schonk de Amsterdamse schilderes mevr. Bauer-Stumpff een van zijn wer ken aan het Centraal Museum te Utrecht. Hulshoff Pol, die sterk werd aange trokken door het romantische, is er in de loop der jaren telkens in geslaagd zich te vernieuwen zonder zijn persoon lijk karakter te verliezen. In April wordt er een eretentoomstelling van zijn werken gehouden. Natuurramp in Perzië TEHERAN (AP) Slechts vijftig van de 1450 Inwoners van het dorpje Tor- roed, ten Noordoosten van de hoofdstad, hebben een aardbeving op Donderdag overleefd. Het plaatsje zelf Is vrijwel van de aardbodem verdwenen. Van dure kazernes naar territoriale verdediging at R. KRANENBURG, de Staatssecretaris van Oorlog, heeft een lans ge broken voor het nogal luxueuze en niet op oor logstijd berekende systeem, dat toegepast is bij de bouw van legerplaatsen voor onze parate troepen. In het num mer van 29 Januari j.I, heeft men kunnen lezen, dat hij in dat verband o.a. zeide: „De nieuwe kazernes zijn bestemd voor de lege ring van parate troepen, die ten tijde van oorlogs gevaar de kazerne verlaten om ver daarbuiten hande lend op te treden om aldus de mobilisatie van reser visten te dekken". Dezp uitspraak, die natuur lijk herust op een door de Regering ingenomen stand punt. vraagt om enkele kant tekeningen. De Staatssecretaris gaat dus van de onderstelling uit, dat de Regering tijdig zal worden gewaarschuwd en na die waarschuwing onmiddellijk handelend zal optreden door de parate troepen onverwijld uit de kazernes te dirigeren naar de in de operatieplan nen voorziene gebieden. Daar mede getuigt hij dus van een groot vertrouwen, zowel in de werking der inlichtin gendiensten als in de mede op politieke overwegingen Onze militaire mede werker „Dragonder" gaat in zijn artikel van deze week in cp een betoog van mr Kra nenburg. de staats secretaris van oorlog, over nieuwe kazernes en de paraatheid van ons leger. berustende bereidheid terstond maatregelen te ne men. De Regering, of althans de Staatssecretaris, schakelt een volkomen verrassing dus uit en wil ook niet geloven aan een zó lange periode van voortdurend wisselende span ning dat de waakzaamheid verslapt raakt,. Het een zo wel als het ander lijkt ech ter verre van onwaarschijn lijk. De Staatssecretaris nam blijkbaar ook aan, dat de parate troepen steeds op volle sterkte en met al hun wapens, automobielen, mate rieel en munitie in de leger plaatsen aanwezig zijn en dus binnen enkele uren na alarm kunnen uitrukken, waarna de legerplaatsen hun taak hebben vervuld. Ook die onderstelling lijkt on voldoende gegrond op de werkelijkheid. Wanneer het kritieke moment op een Za terdag of Zondag, met Pasen of Pinksteren of rond de Kerstdagen zou vallen, dan is de troep slechts voor een zeer gering gedeelte aan wezig, terwijl de voor die gevallen getroffen voorberei ding toch wel daaruit zal bestaan, dat de verlofgangers eerst naar de legerplaats te rugkeren om te verzamelen en zich met het materieel voor de afmars gereed te maken. Zelfs wanneer alles dat nodig is om zich te ver plaatsen en te kunnen vech ten bij de parate troepen volledig aanwezig zon zijn iets dat wij menen mogen betwijfelen dan zou er in bedoelde toch wer kelijk niet onwaarschijnlijke gevallen nog geruime tijd mee heengaan alvorens cif troepen de legerplaatsen ach ter zich kunnen laten. De concentratie van onz» parate troepen in enkele grote legerplaatsen, niet in gericht voor oorlogsgebruik, maakt het bovendien denk baar dat een vijand, die tot oorlog heeft besloten en zijn verrassende actie begint met luchtlandingen en luchtbom bardementen, juist die leger plaatsen onder z(jn eerste doelen heeft gekozen. Ge makkelijke doelen, waarmede /.onder te groot- risico onze parate kracht voorlopig uit geschakeld wordt. Tn het geval dat al deze kwade kansen gemist wor den, de waarschuwing dus wel op tijd komit en onze parate troepen, volledig uit gerust, hun legerplaatsen kunnen verlaten, zullen zij, zoals de Staatssecretaris me dedeelt, de mobilisatie der reservisten dekken. Laat men nu vooral niet de indruk krijgen dat deze troepen in een volledige dek king der mobilisatie voor zien. Zij vervullen slechts een deel van die beveiligen de taak. namelijk voor zover het gaat om het optreden tegen uit het Oosten opmar cherende vijandelijke troe pen. Tegen elke andere be dreiging onzer mobilisatie bijv. uit de lucht met lucht landingstroepen of luchtbom bardementen of door kwaad willigen in eigen land bie den onze parate troepen geen beveiliging. Zij immers zullen onder geallieerd be vel treden en front naar het Oosten maken om een vijand af te wachten, die in het geval zij zelf tijdig gewaarschuwd waren eerst na enkele dagen te ver wachten is. Tegen de vijand, die on middellijk kan optreden, die dus óf uit de lucht komt óf zich reeds in ons midden bevindt kan een zwakke luchtverdediging buiten be schouwing gelaten de mo bilisatie der reservisten slechts beveiligd worden door territoriale troepen, die zelf nog moeten mobiliseren en waarvan de Minister van Oorlog aan de Eerste Kamer heeft medegedeeld dat zij vóór de algemene mobilisa tie onder de wapenen wor den geroepen. Ook hierbij dient dus weer het voorbe houd le worden gemaakt dat dit alleen mogelijk zal zijn indien wij tydig zijn gewaarschuwd en op die waarschuwing direct actie hebben genomen. De kans daarop is nog heel wat min der groot dan die om de parate troepen tijdig te diri geren naar de plaatsen waar zij moeten optreden tegen een vermoedelijk nog later te verwachten gevaar. Zo komt men van kazerne bouw tot territoriale verde diging, hetgeen eigenlijk niet te verwonderen is, wamt het zijn allebei delen van één geheel, waaraan men in de eerste plaats de eis moet stellen dat het goed en logisch is doorgedacht! Advertentie 9 van de 10 vrouwen zeggen Ja" ais U ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYEA gebruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbewust - MAÏZENA DURYEA, maar zij waren te goed gelovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resul taten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschil.' Niet zó maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard gewor den als het ideale bindmiddel voor groentensoepen en sausen. VrA&g dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. Hoe België de schade opneemt Van een actieve burgemeester die steeg en daalde in de achting van zijn burgers OOSTENDE. Een ramp als een aanval van de zee op het land stelt het voorstellingsvermogen zó zwaar op de proef, dat eigenlijk alleen de kleine, vatbare voorvallen een per spectief kunnen openen. De dag na het orkaangeweld kon ook in België het begrip van de mensen de om vang niet aan. Wat wilde het zeggen dat in Oostende het water tot aan de trappen van het raadhuis stond? Wat kon men maken van vijf dui zend hectare overstroomde cultuur grond? Maar toen men met zijn wa gen te Antwerpen de grote verkeers- tunnel onder de Schelde wilde nemen en dit niet mogelijk was omdat het kunstwerk nu ook letterlijk onder water stond, riep deze stremming in het dagelijkse leven de panische kracht van de opgezweepte zee op, die zich tot zó diep in het binnenland had voortgeplant. Vlaamse brief door JAAK VELTMAN Met dit voor ogen begon ook voor hen, die hoger dan de zee leven, de verschrikking in de lage landen gestal te aan te nemen, ofschoon zij hun ei gen beproevingen hadden. Want terwijl in het Westen het water mensen en goed geselde, werd het Oosten schier bedolven onder een vloed van sneeuw en ijs, Tal van dorpen in de Hoge Ve nen en de Ardennen waren enige da gen afgesneden van de buitenwereld door sneeuwbanken, die soms wel een hoogte van drie meter bereikten. In en kele plaatsjes dienden zelfs levensmid delen en brood te worden gedropt. Maar toch nog zeiden deze mensen, na dat bulldozers hen hadden bevrijd, dat zij niet konden klagen als zij zagen wat de Noordzee had gedaan. Misschien is het nog treffender als il lustratie te weten, dat niet verder dan Aantrekkingskracht is verdwenen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad TANGER. Na jaren van economi sche voorspoed staan de zaken nu bijna stil in de door acht Westelijke mogend heden beheerde internationale zone van Tanger. Volgens de plaatselijke zakenilieden kan men beter zeggen, dat de economische omstandigheden in West-Europa sterk verbeterd zijn. In de eerste tijd na de oorlog oefende het vrijhandelsgebied van Tanger een sterke aantrekkingskracht uit op hande laren in Amerikaanse auto's, ijskasten, radio's, nylons, sigaretten en dure ge neesmiddelen als penicilline, die van hier hun weg vonden naar Spanje. Frankrijk. Italië en andere Europese landen, die gebukt gingen onder straffe distributie maatregelen. Europees vluchtkapitaal vond hier een betrekkelijk veilig onder dak. Maar thans, aldus de correspondent van de N.Y. Times, is het beeld totaal veranderd. De Westeuropese industrie draait op volle toeren, ook al is de kwaliteit nog niet altijd even goed als van de Amerikaanse producten. De handel in Tanger is lusteloos en in plaats van zijn geld hier in dollars om te zetten, investeert men weer in eigen land. Ten opzichte van de peseta is de dollar gevallen van 50 op 43 in twee maanden tijds. Van Tanger gezien lijkt het dan ook wel, alsof men in West-Europa minder angst heeft voor een Russische aanval dan ooit is vertoond sedert het begin van de koude oorlog. veertig km van Brussel de druk van de losgebarsten zee de mensen eveneens 's nacht op de daken en in de bomen joeg. Zelfs op dat punt, het plaatsje Vlassenbroek, brak de Schelde nog door de dijk en zette het dorp blank. Van af dat uiterste punt waren stroomaf waarts nog een en twintig bressen in de rivierdijk geslagen, waardoor de ha venuitrusting van Antwerpen een le lijke klap kreeg, maar in het bijzonder de poldervlakten tussen de stad en de grens met het dorpje Lilo als middel punt zwaar te lijden hebben gekregen. Spreekt ook hier niet de balans van zestien duizend hectaren ondergelopen land en vier duizend stuks verloren vee! Wanneer België de raming maakt, dan heeft het land maar de hartbre kende foto's van wat eens Stavenisse of Oudekerk was te bekijken om te weten dat men over eigen tegenspoed slechts fluisterend mag spreken, Des niettemin heeft alleen het holelbedrijf aan de kust voor dertig millioen franc schade geleden. En deze aanval heeft ook met één hap het laatste reepje strand verslonden, dat Heist en Knok- ke nog bezaten. In het Zwin, het veel omstreden natuurreservaat op de grens, zullen dit jaar wel weer de bekende blauwe bloempjes kunnen bloeien, want nu is het domein, on danks de aangevochten dam aan Ne derlandse zijde, in het zilt gedrenkt als in mensenheugenis niet meer is voorgekomen. Doch hoe verwenst men nu deze bevloeiing, nu de oorzaak de mondaine badplaats zonder één meter- tje zand heeft gezet! Vanzelfsprekend kan een dergelijk verlies, gezien in het grote verband, hoogstens een tegenvallertje worden ge noemd. Oostende heeft meer reden tot klagen en doet dit ook. Bij monde van de nieuwe burgemeester, de kleine, vin nige Van Glabeke: een politieke figuur uit de liberale partij met een carrière waarin nogal wat verrassende hoogte en dieptepunten voorkomen. Hoewel Eeen van de drie partijen hem op de urgemeestersstoel wilde hebben, is hij er door een serie tactische zetten, waarbij schaken vergeleken een kinder achtig spel is, toch in geslaagd er zich meester van te maken. De ramp greep hij aan. zo niet als een welkome gelegenheid, dan toch als een prachtig middel om met één slag het hart van de bui-gerij te stelen. In zijn ijver om te helpen, verdronk hij zelfs bijna. Hij liet niet na dit door de pers wereldkundig te laten maken, als ook dat hij niet van het stadhuis zou wijken zo lang er nog enig gevaar dreigde, en voorts in knallende inter views verkondigen, dat Oostende het eerst geholpen zou moeten worden, Zijn optreden sprankelde van energie en deed hem zeer in achting winnen. Doch hij verbeurde weer een deel toen hij enige dagen nadien bij het opkomen van een flink briesje de bevolking nachts uit haar slaap liet schudden door de politie. De doodsbeangste men sen, die dachten dat een tweede ramp was losgebroken, schoten in een kat- tenkoleire". zoals men hier zegt. toen ze gewaar werden dat de ijver van de burgemeester hun de rust had gekost ..Als hij niet wij slapen", werd er de volgende dag in de vissei slcroegjes ge protesteerd. „dat hij dan toch andere mensen met rust laat," Zo ziet men STRAATSBURG (Reuter). Een storm van protesten stak gisteravond op in de Elzas, toen de 's morgens ge velde vonnissen tegen de Elzassische en Duitse SS-mannen die medeplichtig zijn bevonden aan het uitroeien van de ganse bevolking van het dorp Ora- dour-sur-Glane, bekend waren ge worden. Het grootste gedeelte van de bevolking van de Elzas in de oorlog een Duitse provincie is van mening dat de vonnissen de eer van alle El- zassers bezoedelen, die door de Duit sers werden gedwongen om voor Hit- Ier militaire dienst te verrichten. Gisterochtend in alle vroegte velde de Franse krijgsraad te Bordeaux, die de massamoord van Oradour heeft behan deld, zijn vonnissen. Over 87 SS-manncn werd de doodstraf uitgesproken. Maar 85 van hen werden bij verstek veroor deeld. Van de twee aanwezigen is de eén een Elzasser die vrijwillig bij de SS dienst heeft genomen. Dertien Elzas- zers, van wie er twaalf tot dienstneming waren gedwongen, en vijf Duitsers wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen of dwangarbeid van vijf tot twaalf jaar. Twee en dertig uren lang had de krijgsraad zich beraden voor hij de von nissen uitsprak. De veroordeelden hoor den de uitspraak niet gezamenlijk in de rechtszaal uitspreken, maar werden ei- afzonderlijk in hun cellen van op de hoogte gebracht. Het gebouw waarin de krijgsraad zitting hield en de gevangenis werden al die tijd door zwaar gewapen de troepen bewaakt. De twee aanwezige ter dood veroordeelden werden onmid dellijk nadat hun vonnissen hun waren voorgelezen, naar een fort overgebracht waar zij in de dodencellen werden opge sloten en aan handen en voeten geboeid. Bij herhaling is er tijdens het proces betoogd dat het een schande is dat de voornaamste beschuldigingen voor Doodstraffen te Bordeaux deel vrij in Duitsland rondlopen en niet door de Amerikanen en Engelse worden uitgeleverd. Van generaal Lammerding, de bevelhebber van de SS-divisie Das Reich, waartoe de compagnie behoorde die Oradour heeft uitgemoord, heeft de Franse regering nu officieel de uitleve ring verzocht.. De man woont in Dussel- dorf in de Britse zone en hij is een van de bij verstek ter dood veroordeelden. Overal in de Elzas begonnen de kerk klokken te luiden toen de vonnissen bekend werden. Burgemeesters van grote steden en van dorpen kwamen in Colmar bijeen om te beraadslagen over de maat regelen die er genomen dienen te worden. Men is in de Elzas van mening dat de mannendie tot militaire dienst zijn gedwongen, op vrije voeten ge steld hadden moeten worden. In de oorlogsjaren was de Elzas tenslotte een Duitse provincie en men kon zich niet zo gemakkelijk aan de dienst in Hitiers legers onttrekken. En heel erg vindt men het dat deze mannen toch zijn veroordeeld, terwijl de grootste schuldigen nog op vrije voeten rond lopen. De prefecten van de Elzas hebben een bezoek aan Parijs gebracht waar zij met de regering de maatregelen hebben be sproken die genomen moeten worden om rust en orde in de provincie te hand haven. Modeshow voor Rampen fonds AMSTERDAM. De Franse mode ontwerper Hubert de Givenchy zal op 28 en 29 Maart in Carlton te Amsterdam ten bate van het rampenfonds met zijn mannequins een show geven van zijn nieuwste zomercollectie. Dit zal de eer ste Show van dit huis buiten Parijs zijn. DENK AAN UW LIJN -Q-- Ter versteviging van de borstspieren Plaats, op een bankje gezeten, Uw voeten onder een tegenover U staand meubelstuk, zodat ze niet verschuiven kunnen. Strek de armen zijwaarts en zwaai de linkerarm zo ver mogelijk naar achteren; daarna de rechterarm, maar houd de armen horizontaal! Herhaal deze oefening zo intensief mogelijk, voor beide armen 12 maal. Ter versteviging van de buikspieren Ga op een stoeltje zitten met de handen op de heupen en de voorvoet onder een stevig meubel tegenover U, Buig nu zo ver mogelijk achterwaarts; kom weer langzaam overeind en herhaal deze oefening 12 maal. - overheen en dien de rest der saus" er apart "bij. i warme puddingvorm gekookt worden. Men legt de In rfe i/nrm CULINAIRE KUNSTEN Kip met rijst, 1 kip. 5 gr. zout, 250 gr. rijst, 50 gr. boter, 10 gr. bloem. !i citroen. Bereiding. Was de kip af in lauw water en kook de kip met 1 L. water en zout een uur, Roer boler en bloem door elkaar op de kachel, voeg 4 dL. kippenbouillon langzamer hand toe. zo, dat. de saus toch gebonden blijft. Kook de saus 10 minuten, doe er dan wat citroensap in, Kook de rijst in de rest van de kippenbouillon, met 3 a 4 dL. w: er verdund en wat zout. Na uur is de rijst gaar Snijd de kir atussen in nette stukken eerst de poten er al en dan de vleugcis Verdeel de karkas in stukken. Druk de rijst in een rijstrand, stort deze op eer. schotel, ieg de stukken kip in de rijst rand, giet een weinig saus er m/erhppn en rlian aV Kip met rijst kan ook i kip en rijst dan laagsgewijze in de vorm Kip met tomatensaus. 1 kip of 2 kuikens. 60 gr. boter, zout peper, eetlepel gehakte peterselie, 2 peentjes, X sjalotje, 15 gram bloem, 2 dL. bouillon, 1 flesje tomatenpuree of puree van 4 verse tomaten - Beieiding, De kip of de kuikens trancheren, zouten en met peper inwrijven, dan ze met de boter, peentjes en sjalotje fruiten Na 10 minuten de bouillon toevoegen, dan de aangemengde bloem, peentjes en uitje uit het. vet verwijderen, i „„,1 A''es tó uur zacht stoven, onder nu en dan roeren. Even voor t opdoen de tomatenpuree toevoegen en de gehakte peterselie. Schik de slukies kip op een schotel en giet er de saus overheen. J Kip met wijnsaus. 1 kip, 3 dL witte bordeaux, 1 L. water of bouillon, 1 ui 2 kruidnagelen, peterselie, z laurierbladeren, 4 peperkorrels zout' 20 e bloem 30 ér boter. Bereiding. De kip gaar koken In bouillon of wateé met zout en de kmiden Botei en bloem vermengen, langzamerhand 3 dL. bouillon bijvoegen de saus ver mengen met de wijn. Hierin de stukken kip nog een kwartier stoveA. (Copyrignt Algemeen Dagblad—ABC-Press)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4