OVERZICHT: DE WEG DER WERELD IN ZEVEN DAGEN Dulles is gematigd optimistisch Nederland Zaterdag 14 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 1 WASHINGTON, Woensdag (Van onze correspondent) Onmiddellijk na zijn tiendaagse rondreis door Europa heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard dat zijn indruk van de situatie over het algemeen „gematigd optimistisch" is. Dulles kwam uit Luxemburg, waar hij voor zijn vertrek naar Washington ge sproken had met de leiders van de Kolen- en Staalgemeenschap (die kort daarop in werking is getreden). In Luxemburg heeft Dulles naar aanleiding van de Europese Defensiegemeenschap nog gezegd dat ratificatie door alle deelnemende landen binnen zes maanden kan plaats vinden (met als Amerikaanse stok achter de deurminder economische en militaire hulp). De wijzigingen die Frankrijk in de overeenkomst wil aanbrengen, acht Dulles (voorzover hij kan beoordelen) voor alle andere landen acceptabel. Franse wijzigingen in de E.D.G. PARIJS, Woensdag (Eigen berichtgeving) Het Franse kabinet keurde de ontwerpen goed voor een aantal wijzigingen die Frankrijk aangebracht wil zien in het verdrag voor de Europese Defensiegemeenschap. Eén daarvan is b.v. het punt van de stemkracht. Volgens de huidige tekst is de stemkracht van elk land in verhouding met de geleverde bijdrage aan het Europese leger. Frankryk wil nu de zekerheid dat het vryelijk troepen kan overplaatsen naar overzeese gebieden, zonder dat het daardoor aan stemkracht verliest. Verder willen de wijzigingen voorzien in sterkere banden met Engeland, dat niet tot het Europese leger wil toetreden. Frankrijk wenst deze nauwere samenwerking als een zekere garantie tegen eventuele agressieve neigingen van de twaalf te vormen Duitse divisies. Vele vragenéén Russisch antivoord LONDEN, Woensdag (Eigen correspondentie) Na 258 conferenties werden In December 1950 de onderhandelingen tussen Amerika, Engeland, Frank rijk en Rusland over een vredesverdrag met Oostenrijk afgebroken. De 259ste en de 260ste hadden hier kort geleden plaats. Het enige resultaat wasopnieuw schorsing. Nadat de Russische vertegenwoordiger Gromyko ten aanzien van de basis waarop de be sprekingen gevoerd zouden worden al verschillende malen het „neen" had laten horen, vroegen de Westerse Grote Drie hem ten einde raad of hij in- plaats van hetgeen waarover hij niet wilde spreken, wilde mededelen waarover hij wel bereid was te onderhandelen. Daarop zei Gromyko „Neen!" Nieuwe moord van de Mau Mau NAIROBI, Dinsdag (per tel.) BH de beboste hellingen van de Mount Kenya ligt de Lusoi-farm van captain Morice. Op Zaterdagavond 8 Februari had captain Morice een be spreking met de beheerder van zjjn farm, Anthony Gibson. Gibson ging om acht uur naar zijn eigen bungalow op nog geen honderd meter van het huis van Morice. Een uur later werd de avondstilte verbroken door een schreeuw van de Afrikaanse bediende Kibrono„Meester, meester!" Captain Morice ging met zijn geweer naar de deur. Uit het duister van de tuin kraakten geweer schoten en de echtgenote van Morice werd b(j het inslaan der kogels door rondvliegende houtsplinters gewond. Morice vuurde op goed geluk terug, sloot toen de deur en ging naar het bcdiendenverblyf. Kibrono wankelde hem met een bebloed gezicht tegemoet en zei dat er een aanslag was gepleegd op Gihson. In zijn bungalow vonden zij hem, liggend in zijn pyjama naast zijn radiotoestel, waaruit de stem van de BBC-omroeper juist het nieuws van negen uur afsloot... Sportieve diplomatie in het Kremlin MOSKOU, Maandag (Bijzondere correspondentie) Er is een nieuwe Afgentijnse ambassadeur in Moskou, de 33-jarige Leopoldo Bravo. In Stalins privévertrekken in het Kremlin heeft Bravo drie kwartier lang met de maarschalk mogen spreken. Stalin ziet er goed uit, volgens de ambassadeur. Hij droeg een eenvoudig hemd zonder één enkele deco ratie. En (alle foto's met kromme pijpen ten spijt) noch hij, noch Vishinsky (die ook aanwezig was) heeft tijdens het gesprek gerookt. Natuurlijk zijn de Russisch-Argentijnse betrekkingen ter sprake ge komen; op economisch zowel als op voetbalterrein. Bravo heeft Stalin gezegd dat de Argentijnse voet ballers graag eens in Moskou zouden willen spelen. Daar scheen Stalin wel belangstelling voor te hebben. Bravo wilde er zich niet over uitlaten of het stopper- spil-systcem ter sprake is gekomen Vliegende nachtmerries boven Korea SEOEL, Dinsdag (per tel.) Het belangrijkste nieuws in de afgelopen week was niet zozeer de opmerking van generaal Taylor (Van Fleets opvolger by het achtste leger) tegenover een aantal artilleristen„Oefen maar goed voor de gevechten in het Noorden daar spreken we elkaar weer!" neen, het was het oplichten van een tipje van de veiligheidssluier, die al maandenlang ligt over een tweetal Amerikaanse vliegtuigtypen. Het gaat hier om twee nachtjagers: één van de marine (op stijgend van een vliegdckschip) en één van de luchtmacht. De eerste is de F3D Douglas Sk.vnight, de tweede de F-94B Lockheed Starfirebeide straal vliegtuigen, beide (en dat is het geheimzinnige) uitgerust met een radar- installatie, die de besturing en het afschieten van de wapens overneemt, zodra een vijandelijk toestel in de buurt is. Een piloot van het met de Sk.vnight uitgeruste squadron (de „Vliegende Nachtmerries") zei„Ik zag mijn tegen stander voor het eerst toen hy door mijn raachincgewcervuur brandend neer stortte!" Bomaanslag op Russische ambassadeur TEL AVIV, Woensdag Een correspondent meldtClaudia Yershoff, de vrouw van de Russische ambassadeur in Israël, de secretaresse van Yershoff en twee leden van de am bassade werden licht gewond toen in het gebouw van de ambassadeur een bom ontplofte. Het was een /ware bom, want het gebouw is zwaar beschadigd en tot ver in de omtrek moesten de ruiten het ont gelden. De politie, die aanvankelijk verboden werd ter plaatse een onderzoek in te stellen, heeft een aan tal personen gearresteerd. De Israëlische regering sprak over deze aanslag haar scherpe afkeuring uit en bood Rusland haar excuses aan. „Dit kan de goede naam van Israël alleen maar schade toebrengen", zei premier Ben-Goerion. Zo juist verneem ik dat Mos kou de diplomatieke betrekkingen met Israël heeft verbroken. Stalin niet roken Voorts melden onze correspondenten: In West-Duitsland is een Nazistisch komplot, het „Freikorps Deutschland", opgerold deze organisatie bestond uit SS-ers en erkende Dönitz nog steeds als het wettige staatshoofd. Churchill heeft in liet Lagerhuis verklaard dat een ontmoeting met Stalin op dit ogenblik geen zin heeft. De Franse premier Mayer heef» zijn minister van Volksgezondheid. Boulémy, ontslagendeze bracht n.l. door zijn houding tydens de afgelopen oorlog het aanzien (en het bestaan) van het kabinet in gevaar. "Parlement Een Amerikaanse maatschappij schonk een ambulance-auto voor het reddingswerk in het rampgebied. Hier wordt als teken van overdracht het contactsleuteltje van de wagen overhandigd aan de heer Van der Werff van de HollandAmerika-lijn Spontane hulp Het belangrijkste nieuws van de West is deze week zonder twijfel de spontane wijze, waarop de Antillen en Suriname hulp aan Nederland hebben geboden. De zes eilanden van de Nederlandse Antillen met hun 180.000 inwoners brachten in enkele dagen tijds meer dan twee millioen gulden Ned. crt. bijeen. Het eiland Curagao bracht hiervan het leeuwenaandeel op. De actie in de Antillen werd ge voerd onder de slagzin „Gooi uw geld in dat water". Met welk élan de actie werd gevoerd, vertolkt de correspondent van het A.N.P.. dre, mede in verband met de herdenking van de toekenning van de autonomie schrijft„Als vandaag van de open bare gebouwen in Willemstad. Oranjestad, Kralendijk en op de Bovenwindse eilanden de vlaggen wapperen, is dat om de vreugde te tonen voor het feit, dat twee jaar geleden gouverneur Peters de inte rim-regeling afkondigde, waardoor de Antillen autonoom in rijksver band werden. Men is trots op deze autonomie, maar als ooit bewezen is, dat men autonomie en rijksverband als één ziet, dan is dat bewezen in deze week. De geweldige sponta neïteit, de onvermoeibaarheid en de vindingrijkheid om geld bijeen te brengen voor Nederland levert dit bewijs, onomstotelijk". Als voorbeeld van de steunverle ning in goederen vermeldt hij nog hoe de radio een bericht omriep, dat een plaatselijk bedrijf geen kis ten meer had om dekens en lakens, enz. te verzenden. Een kwartier later moest de radio weer omroepen en wel om asjeblieft te stoppen, want het bedrijf kon de toevloed van kisten niet meer aan. „Vergeet voor al niet", zo eindigt de correspondent, dat de Antillianen zich op het ogen blik ook volbloed Nederlanders ge voelen, ook al wapperen de vlaggen voor de autonomie." In Suriname was de actie eveneens algemeen. De Staten besloten zonder stemming een groot bedrag aan Nederland over te maken. VRIENDEN IN HET LEVEN" Hulp aan Nederland Op initiatief van de Hoge Com missaris is in Indonesië de hulpver lening aan Nederland krachtig ter hand genomen. In de grote steden worden dekens, warme kleding en geld ingezameld. Ook van de zijde der Indonesiërs en Chinezen wordt Spontaan geofferd. Het totale bedrag aan roepiahs is de cén millioen reeds ver overschre den. Ook vele bedragen in Neder landse courant komen binnen. Het te Soerabaja verschijnende Indonesische dagblad Javapost schreef onder meer „Als mensen hebben wij de plicht te delen in het leed dat over Nederland is geko men.. Wij moeten onze politieke sen timenten terzijde en er humaniteit voor in de plaats stellen. Wij moeten leren begrijpen dat Nederlanders en Indonesiërs politieke tegenstanders kunnen zijn en tegelijkertijd vrien den in het leven. De ramp, die Ne derland getroffen heeft, is niet slechts een kwestie van dat land, maar een kwestie van de gehele mensheid. Laten wij onze grootheid tonen door het lenigen van de nood waarin anderen verkeren." Watersnood In Atjeh Na twee etmalen van zware regens, werden :n de vroege ochtend van 27 Januari de gebieden op de hellingen van de Seulawah en de kampongs rond Koetaradja door grote overstromingen geteisterd. Des avonds bezweken de dijken om Koetaradja en stroomde het water met grote kracht de stad binnen. De bevolking geraakte in paniek en vluchtte naar hoger gelegen gebie den. Alle overheidskantoren werden gesloten, de licht-installaties geraak ten onklaar, de radio bleef uit dc luoht. De oorzaak van deze watersnood, waarvan de schade op 3 millioen roepiahs wordt geschat, is de ont bossing van grote arealen in Groot- Atjeh. Ook uit West-Atjeh en Tapanoeh worden overstromingen gemeld 82 personen zijn om het leven gekomen, 32 worden er vermist. Zowel de In donesische als de Nederlandse ge meenschap zamelt gelden in voor dc slachtoffers. Verbod voor B.P.M. Enige tijd geleden is een conflict ontstaan tussen de vakbond van olie-personeel en de B.P.M. over het al dan niet varen van de coaster Nassau naar Nederlands Nieuw- Guinea. De centrale commissie voor de beslechting van arbeidsge schillen heeft thans uitspraak ge daan in dit conflict en de B.P.M. verboden de Nassau met de beman ning, welke zich thans aan boord bevindt, naar de wateren of een haven van Nederlands Nieuw- Guinea te laten varen. „De schatten van Morotai" De minister van Financiën, dr Soemitro, heefi een aanklacht inge diend tegen het dagblad Merdeka wegens de publicatie van enige artikelen onder bovenstaande titel. Met die schatten bedoelt het Indo nesische blad de voorraden oud ijzer, ongeveer 200.000 ton, welke oorspronkelijk het eigendom waren van de N.-I. rege ring die ze ver kocht aan een ze kere Liem Sian Djie voor een bedrag van 150.000, hoewel ze volgens Merdeka een waar de vertegenwoor digen van 9 mil lioen of Rp. 102 millioen. Enige leden van Sjahrirs socialisti sche partij, waarvan ook dr Soemi tro lid is, zouden, althans volgens Merdeka, verenigd zijn in de Jajasan Besi Toea (Slichting voor oud-ijzer), die de partij oud-ijzer heeft gean nexeerd en vervolgens met goedvin den van dr Soemitro verkocht aan Hamid Algadrie. Het doel van deze transactie zou zijn fondsen bijeen te brengen voor de aanstaande ver kiezingen. Achter de schermen wordt een felle strijd gestreden over de vraag wie de rechtmatige eige naar van deze „verborgen schatten" is, aldus Merdeka. Minister So'emitro heeft verklaard dat het blad de feiten opzettelijk heeft verdraaid. DE OVERSTROMINGSRAMP Herstel begonnen De periode van herstel is thans begonnen. Een aantal gaten in de dijken is gedicht en op verschillen de plaatsen werken de pompen reeds. Aangenomen kan worden dat het hersfelwerk de hele zomer in beslag zal nemen. Volgens deskundigen zou echter slechts een belangrijk grotere mate van veiligheid kunnen worden bereikt indien Zeeland een vaste kustlijn zou krijgen. Dit zou inhouden dat alle zeearmen zouden worden afgesloten en dat slechts de Nieuwe Waterweg en de monding van de Schelde open zouden blijven. Dit plan tot afsluiten van de zee armen is niet nieuw maar het zal nu weer te vooschijn worden gehaald. De eeuwige „reactie" Tweemaal in een week tijd hebben de Nederlandse communisten zich geplaatst buiten de volksgemeenschap. Toen de vorige week, direct na de ramp, minister-pre sident Drees een uiteraard onvolle dige verklaring af legde, poogden de communisten bij monde van Gort zak daar politieke munt uit te slaan. En deze week zond Paul de Groot een telegram aan de leider der communisten in West- Duitsland, waarin hij o.m. zei dat de overstromingsramp „door de reactie wordt misbruikt ten behoeve van propaganda voor het Europese leger". Voorts zei hij dat de reactie „de last der hulpverlening hoofd zakelijk laat drukken op de arbei dende klasse". Commentaar over bodig. VARIA In Twente wordt rijshout gekapt voor dijkherstel; het parool is: één kubieke meter per man en per dag Aangenomen kan worden dat bij de overstromingsramp ongeveer 40.000 stuks vee zijn omgekomen Bij de postkantoren is een watersnood ze gel van 10 cent met 10 cent toeslag te verkrijgen De Haagse gemeenteraad herdacht drie grote stadgenoten jkhr mr dr Bosch ridder van Rosenthal, dr A. Loudon en de dichter A. M. Nijhoff. <Door een bijzondere medewerker) DE spoednota die de regering Dins dag aan de Tweede Kamer aan bood, bevatte naast uitvoerige uiteenzettingen enkele belangrijke punten 1. Een snel herstel van de dijken. 2. Indien nodig moet de uitvoering van de Zuiderzee-werken worden ge temporiseerd. 3. Een onderzoek in algemene zin op welke wijze een herhaling van een ramp als deze zou kunnen worden voorkomen, eventueel door afsluiting van de zeegaten. 4. Maatregelen tot verhoging van de veiligheid (sno'.'.ere hulpverlening, waarschuwingsdienst etc.). Over deze nota heeft de Kamer uit voerig beraadslaagd. Unaniem vrijwel de C P N. uiteraard uitgezonderd was de lof voor de verwarmende spontaneïteit waarmee het Nederlandse volk deze ramp is tegemoet getreden. De hulp in werkkracht en gaven is boven alle lof verheven en ook hier heeft het Koninklijk Huis een lichtend voorbeeld gegeven. Nooit zyn Oranje en Nederland meer één dan in don kere tijden. Ook deze ramp heeft dat wder bewezen. Lof ook voor civiele personen en organisaties, met name voor de kranige burgemeesters en de politiemensen uit de getroffen gebie den, lof voor leger, marine en lucht macht, voor de buitenlandse helpers, voor het Rode Kruis, voor het Rampen fonds. Niettemin: er bleven voor de volks vertegenwoordigers genoeg vragen In de eerste plaats dan de vragen die hierop neerkomen: Had er niet nóg Iets eerder ingegrepen kunnen worden? Wellicht had de actie op Zondagmorgen nog iets eerder kunnen beginnen, indien men duidelijker zou hebben beseft, hoe groot de ramp was. Da-t men dat niet wist, was gedeeltelijk te wijten aan de ver broken verbindingen. Misschien is daaraan te weinig gedacht. En is in het algemeen de paraatheid van het regeringsapparaat gedurende het week-einde niet te gering? Men denke aan de Bredase affaire. Men Wist dat er een storm op komst was en een springvloed. Heeft men beseft wat er zou kunnen gebeuren? Was het waarschuwingssysteem voldoende paraat? Een feit Je dat ten aanzien van de zwaarst getroffen gebieden het. laatst maatregelen werden genomen. De oorzaak: men was vermoedelijk niet voldoende op de hoogte ln de eerste WE willen hierby uitdrukkelijk vaststellen dat deze vragen niet uit de Tweede Kamer werden ge steld om ,,na te kaarten" Dat heeft geen zin en daarvoor 1b teveel prach tig werk verricht. Maar het ls goed dat deze vragen niettemin werden ge steld. Men weet immers niet wat in de toekomst zou kunnen gebeuren. Een andere categorie vragen lag op het terrein van de hulpverlening, nu en in de naaste toekomst. En dan was dit de tendens die in de Kamer naar voren kwam: Regering, zorg voor een vlotte regeling, zonder al teveel paperassen De boeren hebben slechte ervaringen met de oorlogsschade regeling. Dat heeft jaren geduurd en is nog niet afgewikkeld. Doe het nu eens vlot. Die oorlogssohade regeling, die in de regeringsnota werd genoemd, heeft een slechte naam. De regeling voor de getroffenen van de overstro mingsramp kan en moet royaler zyn en vooral: vlotter, sneller. Men moet deze mensen niet jaren laten wach ten. Hiervoor moet een apparaat werk zaam zijn dat het woord „bureau- :ratie" heeft verbannen. In dit verband: wellicht zou het aanbeveling verdienen het herstel te financieren buiten het budget om op een afzonderlijke rekening. Een derde categorie vragen: Wat moet er gebeuren om in de toekomst de gebieden, de bewoners vooral, vei lig te stellen, zo veilig als menselijker wijs gesproken mogelijk ls? Natuuriyk: het afsluiten van de ■e-armen is aantrekkeiyic, maar de voltooiing van een dergelijk plan zal in ieder geval vele jaren vergen. Kun- achter de dijken waterstaatswer ken worden aangelegd, waar de be woners althans het vege lijf zouden kunnen bergen? En of dit kan of niet kan: we zuilen in ieder geval nodig hebben helicopters, amphibievaartui gen ducks e.d. Daar heeft nu het buitenland voor moeten zorgen. We zouden deze hulpmiddelen wellicht kunnen aanschaffen in het kader van ie organisatie tot bescherming van de burgerbevolking, welke organisatie thans immers in opbouw Is. wêsmmm Ijl" Mi'i Geeu dissonanten, alleen maar stemmen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4