„DE STRIJDENDE KERK", 9e Jaargang, No. 188, 14 Februai-i 1953 7 te M. f2.50; F. M. M., W. f 10,—; S. v. d. B. te V. f5,—; L. D. W. te D. f5,—; V. H., E. f2.50; geref. kerk Emmer-Compascuum f 10, mevr. D. v. H.—F. te N. f2,50; F. en B. te V. f5,—; mr J. F. v. B. C. te A. f5,—; geref. kerk Urk f 15,H. v. W. Jr te L. f2,50; A. v. H. te D. f2,50; mevr. wed. T. T.V. te B. (F) f2,50; G. L. te E. f2,50; gecoll. op de vergadering van de classis Almelo op 1 Oc tober f35,—; H. en D. d. G. te Z. f2,50; mevr. wed. G. P.W. te S. (Gr.) f 10, gezin K. te V. f 40,geref. kerk Monster f 1,—mevr. K. te H. f5—; J. K. te S. f2,50; geref. kerk Wassenaar f5,kinderen Gr. te O. (verdiend met eikels zoeken) f6,geref. kerk Amersfoort f5,S. T. te E. f5, K. M. te E. flO,—J. K. te R. f 10,—ds F. M. V. te H. flO,—N.N. te M. f5,—; ten vierde male „van een vriend uit Amerika" (25 dollar) f 93,88; geref. kerk den Ham (O) f 15,—. Voor al deze giften betuig ik, mede namens onze kerkeraad, heel hartelijk dank. Sommi ge bijschriften zijn zeer treffend en ver kwikkend. Maarwe hebben nog lang niet ons doel bereikt! En intussen ziet strijdend Haaksbergen met groot verlangen uit naar het tijdstip, waarop de voorbereidingen van de nieuwbouw ernstig ter hand genomen kunnen worden. Wie wil verder helpen? Iedere gift is zéér welkom. In onderscheiden kerken mocht ik reeds een Zondag voorgaan met een collecte voor ons bouwfonds, met prachtige financiële resultaten. Zouden de andere kerkeraden ons verzoek dienaangaande eens heel ernstig willen overwegen? Broeders, helpt ons toch! De stand is nu (4 November): giften f 2923,86; collecten f5762,94; samen f8686,80. Wij denken voor een sober kerkje plm. f30.000,nodig te hebben. Mijn postrekening is: nr 161092. Haaksbergen. A. DE KORTE. WAT ZULLEN WIJ LEZEN? Dr J. Ridderbos JESAJA I, 4de druk. Uit de serie Korte Verklaring - Uitg. J. H. Kok N.V. te Kampen. De vierde druk van een uitstekende verklaring van het boek Jesaja. Wij heb ben reeds zoveel goeds van deze serie ge zegd, dat het eentonig dreigt te worden. Maar wij herhalen: neem en lees! Dr G. Brillenburg Wurth LIEFDE EN ANGST IN DE MODERNE PSYCHOLOGIE EN IN HET BIJBEL SE DENKEN - Uitg. J. H. Kok N.V. te Kampen. Deze knappe rectorale oratie van Prof. Wurth werd reeds door Prof. Herman Ridderbos in „De Strijdende Kerk" van 20 December 1952 besproken. Wij verwijzen naar dit artikel. Paraphrase Heilige Schrift. Dr J. H. KROEZE: Job, 2e druk, Ds C. VONK: I Corinthe. Uitg. T. Wever, Franeker. Twee deeltjes van de „Paraphrase", die geen woordelijke vertaling bedoelt te geven van de Bijbel en ook geen brede verklaring, maar een verklarende omschrijving. Het werk van Dr H. J. Kroeze, waarmee wij eerder kennis maakten, is uitstekend; hij is een zeer bekwaam exegeet en hanteert uit nemend de taal. Hij beperkt zich bij verschil lende stukken tot een vertaling met gebruik van meer woorden om de fijne nuanceringen aan te duiden. Zo komt het boek Job in zijn majesteit tot ons. Ook Ds Vonk geeft een goede paraphrase, al verschil ik nog wel eens van mening met Ds Vonk, over de verklaring van de tekst. Toch is zijn werk gedragen. Deze paraphrasen hartelijk aanbevolen. Dr K. Schilder CHRISTUS IN ZIJN LIJDEN Wij verzuimden in het vorige nummer, bij de bespreking van dit werk, de uit gever te vermelden. Het is J. H. Kok N.V. te Kampen. 1. Dr O. NOREL Jzn. Johann Arndt. De Vader van het „ware Cliristendom". 2. M. C. CAPELLE. D. K. Wielenga. Begin van de zending op Soemba. 3. De roepstem volgend. Autobiografie van Goeroe LAU RENS TANaMAL. Uitgegeven in opdracht van de Nederl. Zendingsraad en van de Centr. Bond voor Inw. Zending en Christ. Maatsch. Werk, door J. N. Voorhoeve, Den Haag. Wanneer men boeken over de Zending leest, heeft men het gevoel in de bergen te komen, waar men. de zuivere lucht in ademt. Hier is de strijd voor het Koninkrijk Gods, hier wordt elke daad gedragen door een levend contact met God, en men kan geen stap verder doen zonder gebed. Daarom is het lezen van zendingsleetuur zo belangrijk; het dringt tot gebed voor de Zending en het slaat op het eigen leven terug als een lentewind. Drie kleine boekjes van 90 ct. per stuk worden ons hier geboden. Het geschrift waarin Johann Arndt ons getekend wordt, beweegt zich niet op het brede veld der zending, maar roept ons een merkwaardige man uit de 16e eeuw voor de geest, die door zijn beleving der gemeenschap met God een stempel heeft gedrukt op tal van mensen. Wie het piëtisme wil leren kennen, moet zeker dit boekje lezen. Wielenga's pioniersarbeid op Soemba wordt eenvoudig in hoofdlijnen beschre ven door Capelle. Hier geen zware bio grafie, maar een scherpgetekend levens beeld van deze zendeling. Voorts een ongekunstelde beschrijving van een goeroe, die op Nieuw Guinea en andere plaatsen gewerkt heeft; aangrij pend door zijn eenvoud. Deze drie boekjes zullen door zendings vrienden gelezen worden, maar zij zijn het meest nodig voor hen, die nog lauw staan tegenover dit grote werk van Jezus Christus. G. T. WIJ LAZEN VOOR U Onze Synode heeft een belangrijke be slissing genomen betreffende het tucht recht der meerdere vergaderingen. Wij zijn dankbaar voor de genomen besluiten. Ds F. L. Bos is dit ook, en wij zijn blij met zijn blijdschap, maar daar tegenover staat de grimmigheid van de broeders art. 31. Wij geven U beide oordelen: Dr F. L. Bos in „Enigheid des Geloofs" acht deze uitspraak vroom en wijs: Wat staat er dan in de genoemde over weging? Dit! „Dat waarin de opvat tingen ook mogen uiteengaan toch in de kerken eenstemmig aanvaard wordt, dat in het kerkelijk handelen de bevoegd heid der meerdere vergaderingen niet minder dan de bevoegdheid van de kerke raad dient geëerbiedigd te worden, aan gezien zowel in de plaatselijke kerk als in het kerkverband de eenheid van het ene volk Gods en het ene lichaam van Christus tot openbaring komt". Eerst heb ik erg onwennig tegenover deze stelling gestaan. Ik heb me afgevraagd: wat wil men daarmee? Toen ik las over „de" bevoegd heid zowel van de meerdere vergaderin gen als van de kerkeraad, was mijn eerste reactie: wélke bevoegdheid! Zelfs werd ik enigszins wrevelig: De synode laat ons met die stelling volkomen in de mist zitten. Alles draait immers juist om de vraag, van welke aard de bevoegdheid van meerdere vergaderingen is. En toch spreekt men doodleuk, alsof er niets aan de hand is, van „de" bevoegd heid. Wat heb je daar nu aan? Een rook gordijn, anders niet! Maar die wrevel bleef niet. Want al meer werd mijn aandacht getrokken door de overweging-IN-de-overweging. Waaróm de bevoegdheid van de kerkeraad dient geëerbiedigd te worden. AANGEZIEN zegt de synode zowel in de plaatselijke kerk als in het kerkverband de eenheid van het ene volk Gods en het ene lichaam van Christus tot openbaring komt. Aan gezien zowel de meerdere vergaderingen als de kerkeraad handelen op direct gezag van Christus? Niets daarvan. Van heel dat tegen over de gemeente staande gezag geen sprake! Enkel maar: in de plaatselijke kerk komt de eenheid van het lichaam van Christus tot openbaring. En in het kerk verband ook. Dat is schriftuurlijk. Zo eenvoudig schriftuurlijk, dat een kind het kan begrijpen en er hartelijk amen op kan zeggen. En natuurlijk moeten de vergaderingen, die aan de openbaring van die eenheid dienstbaar zijn, een zekere bevoegdheid hebben, tot het instellen en bevestigen van een zekere ordinantie tot onderhouding van het lichaam der kerk, dienstig om eendracht en eenheid te voeden en te be waren en allen te houden in de gehoor zaamheid Gods. Daarvan spreekt onze belijdenis. Het is blijkbaar, dat de synode daaraan gedacht heeft. Ik heb geen commissie rapporten gelezen, geen vergaderingen bijgewoond, zelfs geen verslag van dis cussies gelezen. Maar blijkbaar heeft de synode de weg terug gevonden van aller lei aanvechtbare theologische meningen naar de eenvoud van Schrift en confessie. Daarom wil ik nu slechts dankbaar zijn. Mijn principieel gefundeerde critiek op sommige punten in het beleid van de synode van Rotterdam heb ik niet onder stoelen en banken gestoken. Te meer gevoel ik er behoefte aan, om nu ook heel duidelijk publiek uit te spre ken, dat ik de principiële uitspraak van deze synode, waarop zij haar praktische

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4