Een legertje mensen maakt van Londen een Kroningsstad ONZE MARINE IN DE OOST JSHMASTER" „Spionnage" in de wereld van de haute couture A.A. dresseert een nog levende snoek Geruchtmakende kwestie binnenkort voor de rechtbank te Parijs Nieuwe film voor Margaret Tussen ministers diplomaten en burgers De balansNederlands aandeel Iftterdag li Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Tag. 1 Nachtmerrie van kronen, vaandels en schilden door Rita Benkman. LONDEN. Tussen een batterij schijnwerpers en een ry levensgrote modellen van verschillende soorten Londense straatlantaarns wordt in het Science Museum een stoel voor ons aangeschoven. Eindelijk zitten wij dan. na ons een weg gebaand te hebben door een on voorstelbare wir-war van vergulde kronen, kunstbloemen, guirlandes, heraldische schilden en verlichtings ornamenten, tegenover Sir Hugh Cas- son. Hij is de man, die nu al bijna een jaar lang in de weer is om Lon den tijdens de kroningsdagen tot een feestelijk versierde stad te maken. Een sportieve blonde Engelsman in een groen tweedjasje, die achter een enorme stapel hlauwdrukken over een gedetailleerde kaart van de City of Westminster gebogen til, als wij binnen komen. Hü springt over een berg Tudor-roaen naar de ongeduldig rinkelende telefoon, be kijkt een aantal tekeningen, die een van zijn assistenten juist binnen brengt, maakt een haastige schets op een stukje papier dat juist onder zijn bereik ligt en laat dan alle bedrijvigheid om zich heen voor wat zij is, om even een praatje met ons te ma ken. „De moeilijkheid is, dat je ieder ogen blik weer een opgave van veranderingen in de oorspronkelijke opzet kunt venvach ten" zegt hij met een veelbetekenende blik op de telefoon. „Wijzigingen in de plaatsing van de tribunes of in de andere voorberei dingen langs de route van de kroning6stoet bijvoorbeeld. Dat brengt dan dikwijls ook weer grote veranderingen in onze. opzet van de straatversieringen met zich Maar dat hoort er nu eenmaal bij! Dit bureau is immers juist ingericht om van het geheel der verschillende versieringen tenslotte toch een zo groot mogelijke heid te maken. Wij werken hier in nauw contact met het kantoor van Earl Marshal, die de gehele voorbereiding van de kroning in handen heeft. Alles is echter zo opgezet, dat er altijd gelegenheid overblijft voor eventuele wij zigingen. Zo juist kreeg ik een telefoontje over Whitehall. Uit de stapel kaarten en schetsen komt een plattegrond van dal stads gedeelte te voorschijn. Hier rond hel stand beeld van King Charles hadden wij een versiering van banieren, Tudor-rozen Kronen, schilden en banieren. v Vrouwen aan het werk op een S van de ateliers, waar de straat- S versieringen voor de kranings- feesten vervaardigd worden. Duizenden straatlantaarns langs f de route van de kroningsstoet r wacht op 2 Juni aj. deze fees- v telijke versiering. groene heesters „gepland". Nu moeten er plotseling op die plaats tribunes worden gebouwd voor ongeveer tweehonderd jour nalisten en persfotografen. Morgen begint men daar al mee. Die tribunes mogen niet storend werken op de verdere straatversie ring langs dat gedeelte van de route, die door ons al geheel ontworpen L Wij gaan dus straks maar weer aan de slag om die puzzle op te lossen. Waarom juist Ik deze taak kreeg toebe deeld? Wel, als architect heb ik tijdens het Festival óf Britain in 1951 een grote erva ring kunnen opdoen in het ontwerpen van decoraties van straten en gebouwen. De versiering van het tentoonstellings-terrein en de toegangswegen daarheen werd toen door mij verzorgd. De kroning is echter wel weer een heel andere aangelegenheid. Hierbij wordt de verslering niet door één bepaalde instantie uitgevoerd. De grote za ken en instellingen verzorgen, ook langs de route, hun eigen decoraties. Wat wjj hier doen is die persoonlijke initiatieven zoveel mogelijk tot een goed geheel samen voegen en aanvullen met algemene versie ringen om tot een zo fraai mogelijk geheel te komen. Millioen rozen U ziet, veel Is van plastic vervaardigd met plastic geprepareerd. Allereerst zijn wij begonnen met het uitwerken van gedé- tailleerde tekeningen van de verschillende straten, waarvoor een versiering ontworpen diende, te worden. Maanden zijn reeds nodig geweest om dat materiaal allemaal te zamelen. Bovendien heeft onze foto-dienst van bijna de gehele route die de koninklijke stoet zal volgen photo's gemaakt. Aan de hand van die gegevens zijn de ontwerpen voor de versieringen toen gemaakt. Onder tussen kwamen reeds de verschillende monsters binnen van de fabrikanten decoratie-materialen, die nog nooit zoveel orders te verwerken hadden als in deze maanden. Wat u hier allemaal ziet, zyn versierings- iHterialen die door onB werden goedge keurd en toegepast. Het is echter nog maar een heel klein gedeelte. De gehele boven verdieping van dit gebouw en het souter rain is als opslagplaats ingericht. Meer dan vyf millioen plastic-rozen zyn er bijvoor beeld besteld voor de versiering van de straatlantaarns langs een gedeelte van de route hier in de City of Westminster. Bond- street zal een versiering krjjgen van ko- inklyke banieren en trompetten, allemaal gedecoreerd met scepter en kroon. Ladder-invasie Duizenden meters stof zyn alleen al voor die banieren nodig en aan de versiering daarvan wordt reeds maanden door dan tweehonderd meisjes gewerkt. Er worden hier ook speciale ploegen decorateurs en werklieden opgeleid, die vlak voor de kroning de decoraties op de verschillende plaatsen gaan aanbrengen. Immer6 daarmee kunnen wij eerst kort voor de kroningsdatum beginnen, want niets ver liest zo gauw zijn fleur als een straatversie- ring. Dat moet dus allemaal in enkele dagen gebeuren en dan ie er een leger van werk lieden nodig. Het Is al een probleem op zich dan de nodige ladders en stellages te kunnen beschikken Ook dat ie echter allemaal reede geregeld. Als het eenmaal ao ver is, rakken die van ver uit de omtrek Londen aan. Zo werkt alles mee om Londen op de grote dag tot een feestelijk versierde stad te maken. Ik zal er met genoegen naar kijken als het zover is, maar ik ben dan irschijnlijk een van de weinigen, waar voor het geen verrassing meer is. Al maan den werk ik hier dag aan dag tussen al deze kroningsaltributen. Wel feestelijk in derdaad; maar toch krijg ik ook wel eens een nachtmerrie van al die kronen, schil den, guirlandes, banieren en rozen ONTWERPEN GESTOLEN EN NAGEMAAKT PARIJS (A.P.) Eind Februari zal een aanvang worden gemaakt met de reeds vier jaar hangende zaak betref fende spionnage in de Parijse mode huizen. Zestien mensen worden er van beschuldigd, tekeningen en patronen van nieuwe modellen te hebben ge stolen en ze te hebben verkocht, soms zelfs voordat ze aan het publiek waren getoond. Deze zaak wordt een van de grootste, zo niet de grootste, spionnage- zaak in de geschiedenis van de haute couture genoemd. Honderden zijn reeds verhoord sedert de spionnage in 1948 aan het licht is ge komen. De lijst van beschuldigingen be slaat twintig pagina's. Een deskundige heeft een heel jaar besteed aan het ver gelijken van de tekeningen die in het bezit van de beschuldigden werden ge vonden. met de oorspronkelijke ontwer pen. De stapel dossiers van deze zaak bereikt een hoogte van een meter. Volgens degenen die het onderzoek nauwkeurig hebben gevolgd, werd er gewerkt volgens het volgende schema: Er werd contact gezocht met em ploye's van de grote modehuizen, wie men steekpenningen aanbood om teke ningen en patronen van exclusieve modellén naar buiten te smokkelen. Soms werden op slinkse wijze teke ningen of foto's gemaakt tijdens de eerste shows en men heeft zelfs ont dekt, dat mensen met een sterk ge heugen onmiddellijk na het verlaten van de showrooms nauwkeurige schet sen van de modellen maakten. Deze ontwerpen nu, hoe ze ook ver kregen waren, werden aan costuum- naaisters otter de gehele wereld ver kocht met de verzekering dat zij ze konden maken en verkopen als nauw keurige copieën van een japon van Dior, Fath of een andere bekende ontwerper. In sommige gevallen wer den de japonnen zelfs verkocht als originele m.odellen van Dior. Imitaties van de gestolen modellen werden gevonden in Egypte, Duitsland, Libanon, de Ver. Staten en Zuid-Ame- rika. Soms werden de japonnen ver kocht bijna tegelijkertijd met de eerste show in Parijs. Men schat dat deze modezwendel on geveer 8 millioen gulden heeft opge bracht. maar men is er van overtuigd, dat velen die erbij betrokken zijn, slechts zeer weinig van het geld hebben gekre ten. Een employée van Dior b.v. werd letrapt toen zij het gebouw verliet met .en tekening, en deze ontdekking had het gehele onderzoek tot gevolg. Men had het meisje slechts 10.000 frs, beloofd. Zij zal niet worden vervolgd. Volgens een Franse wet, strekkende tot bescherming tegen het namaken van mode-ontwerpen, kunnen gevangenis straffen, variërend van drie maanden tot twee jaar, en boeten van 5000 tot 500 000 frs. voor elke gestolen tekening worden opgelegd. Sommige beklaagden zullen misschien schadevergoeding moeten betalen aan de modehuizen. Men schat het bedrag waar op Dior recht zou hebben, op 300.000 frs, voor elk gestolen ontwerp. De ad vocaten van Dior zijn van mening, dat het bedrag hoger moet zijn. Er zijn teke ningen van tenminste 24 van zijn model len in het bezit van enige verdachten gevonden. LONDEN. Margaret Lockwood's tweede film onder haar nieuwe contract met Herbert Wilcox (de eerste is Trent's laste case) zal heten: Laughing Anne. Forrest Tucker zal haar manne lijke partner In deze film zij-t. Tot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe is benoemd dr. C. Vlak, te Maartensdijk (Ufcr.), oud-assistent-iresi- dent, thans leraar staatsinrichting aan een lyceum te Utredht. Zijn benoeming gaat 16 Februari in. Van onze Haagse correspondente Scheveningen is hard bezig zyn geschon den gelaal weer te herstellen, opdat het Het komende badseizoen als vanouds zyn gasten ze bekoorlijk mogelijk kan ontvangen. By nader inzien is het toch wel meegevallen. De zee, die enorme hoeveelheden zand van het strand had meegesleept in haar wrede gulzigheid, is nu weer bezig liet terug te brengen. Afge wacht moet nog worden of deze pogingen van de zee voldoende resultaat zullen opleveren; zo niet. dan zal zand met vrachtauto's van elders moeten worden tan gevoerd. Het Tunesische vrachtschip Carthage ichjjnt weinig voor vertrek van het Sche- /eningse strand te voelen. Het schip ligt nnurvast. De deskundigen peinzen over ■en manier om dit zo hoog op het strand liggende schip weer vlot te krijgen. Ze zullen daar iets heel bijzonders voor moe ten verzinnen, want het schip zelf is tot niets in staat en het staat zeer te bezien of sleephoothulp uilkomst zal brengen. Men denkt aan het graven van een geul in hel strand. Verschillende koninklijke gebouwen In Den Haag staan volop in het teken van de leniging van de nood. In de Koninklijke Stallen ligt zo'n geweldige voorraad goe deren, dat men zeker nog veertien dagen bezig zal zyn, eer alles gesorteerd is. Het personeel van de stallen, de leden van de Kon. Militaire Kapel, hun echtgenoten en enige hofdames werken allen heel hard om de rijstebrijberg van goederen de stal len uit te krijgen. Het lijkt een wonderlijk sprookje van Moeder de Gans, waarin de toverkracht van goedheid en naastenliefde verzinnebeeld wordt. Ook in het Paleis Noordeinde is het een drukte van belang. Daar zyn de 80 ton goederen, die de Haagse schooljeugd bijeenbracht, ondergebracht. Evacuees ko men hier kleren en andere noodzakelijke artikelen uitzoeken. Een Haagse firma zorgde voor een verwarmde paskamer. Menig evacuee is hier verheugd vertrokken met een complete garderobe, in de keuze waarvan hy of zy werd bijgestaan door deskundige lieden. Zoals men weet, heeft Den Haag de ge meenten Goedereede en Stellendam gea dopteerd, hetgeen betekent, dat honderd Hagenaars te zorgen hebben voor één bewoner van deze gemeenten. De hulp van Den Haag zal moeten bereiken, dat deze gemeenten weer volledig komen te beschikken over alles wat nodig is om het dagelijkse leven weer te kunnen leiden en bovendien, dat er weer wat fleur in dat leven wordt gebracht. Het is een prachtige taak, die Den Haag zich gesteld heeft, waaraan elke bevolkingsgroep haar mede werking kan geven, ieder naar zyn aard en vermogens. Wassenaar doet hetzelfde voor Abben- broek, een plaatsje van nog geen 800 inwo ners. De gemeenteraad heeft er voorlopig reeds 25.000 gulden voor beschikbaar ge steld. Den Haag heeft ook zyn beste beentje voorgezet bij de collecte, die ruim vier ton opbracht. Op de collectedag werd *s mor gens om vyf voor achten dus vijf minuten voor het officiële begin de eerste collectebus reeds volgepropt binnen gebracht. De bussen rammelden ditmaal niet, daarvoor was er Ie veel papiergeld in. Het aantal collectanten was heel groot ongeveer 3000 die 3700 bussen vol wisten te krijgen. Daar tegen de avond practisch iedereen reeds gegeven had, was het moeilijk om de toen nog in omloop zijnde bussen vol te krijgen. Maar de collectanten gaven de moed niet op en bleven naar milde gevers zoeken. Ook buitenlanders gingen met een bus op stap. Zo zagen we een dame en heer uit India beiden in hun nationale dracht ijverig collecteren. Gedurfd avontuur van twee smulpapen (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) "W7ANNEER er sprake is van snoek staat het een iegelijk vrij om kor reltjes zout naar smaak en believen aan de verhalen toe te voegen, doch in trouwe! een foto liegt niet en wan neer de heer Jan Snoeckmanszoon Mul ler uw A.A. telefoneert dat hij twep snoeken, een grote en een kleine, heeft gevangen, dan komt daar alleen nog maar het vakmanschap van Aerts lijf- en keukenfotograaf aan te pas om alle lezers en lezeressen er van te overtui gen dat die kleine snoek niet eens zó klein en die grote snoek een wel zeer gróóóóte snoek was voor dewelke de zetter van deze regels op één „o" meer of minder niet behoeft te kijken. HET VOORSPEL - Wanneer je hem kunt tillen is die grootste snoek voor jou, maar pas op, want hij leeft nog, zo liet Jan Snoeck manszoon Muller er waarschuwend op volgen. S. M. bezegelde zijn nobele gebaar met een goed glas sherry Alfarero en reeds bij het derde glas overwoog uw A. A., dat velen zijner lezers en lezeressen, alle foto's ten spijt, tóch het korreltje niet willen ontberen wanneer het over snoeken gaat. En zo maakte uw Aert zijnen vriend Jan Snoeokmans M. alras deelgenoot van zijn besluit om deze grootste aller snoeken voorlopig nog in leven te laten en er een gedresseerde, zich zelf toebereidende snoek van te maken. Nog vóór het glas voor de vierde maal was gevuld, lag de snoek al te kwispel staarten in een teil met helder leiding water en na de vierde Alfarero voegde Aert aan het door zink omsloten watertje met vaste hand vier eetlepels zuiveringszout toe. Nippend aan hun sherry sloegen J. S. M. en uw A. A. de gedragingen gade van de snoek, die zo verstandig als een mens op het zuiveringszout reageerde. Zodra zij de zekerheid hadden dat de snoeken- maag zo leeg was als die eerste fles Alfarero, verversten zij het troebel ge worden viswater en in dat weer schone bad schoot de thans uitermate hongerig geworden snoek als een razende heen en weer. VRAATZUCHT Thans gaan wij speculeren op zijn vraatzucht, die de onze straks ten goede zal komen, zo overwoog uw A.A. en daarmee begon het tweede bedrijf van deze interessante dressuurproef. Gulzig hapte de snoek in de hem toe geworpen ui, die ter verhoging van het aroom met kruidnagelen was bestoken. Op de ui volgden een paar zorgvuldig geschrapte worteltjes, een bosje selderij, drie tomaten en anderhalf dozijn cham pignons, vergezeld van een tiental peperkorrels. December '41: periode van spanning (VI) door Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich T N een vijftal voorafgaande artike- Ien werden de successen beschre ven van onze marine en van onze luchtmacht in de maand December 1941, de eerste maand van de oorlog in de Oost tegen Japan. Als wij nu eens de balans opmaken, dan kan hieruit blijken, wat het Nederlands aandeel en wat het aandeel van onze geallieerden in deze belang rijke aanvangsperiode is geweest. Ongeacht de vele kleine vaartuigen, zoals Japanse vissersschepen en der gelijke, werden tengevolge van oorlogsactie door Nederlandse onder zeeboten en vliegtuigen 16 Japanse eeschepen met een totaal tonnage van 110.401 ton in deze maand door torpedo's of bommen getroffen. Elf hiervan waren het slachtoffer van onze duikboten, vijf van de lucht macht. Van deze 16 schepen zonken er 7, vijf werden zwaar en vier minder zwaar of licht beschadigd Overigens verloren de Japanners aan scheepsruimte nog 3300 ton door het opbrengen van het aanvankelijk Sia mese vrachtschip Thre Satri Nawa door de Nederlandse mijnenlegger Willem van der Zaan in de Riouw- Archipel op 11 December, terwijl het vaststaat, dat één of meer Japanse landingsvaartuigen bij MIRI, Brits Borneo, door stranding verloren gin gen. Het is echter niet zeker, of dit het gevolg is geweest van actie door onze vliegtuigen, dan wel van een fout in de navigatie. Japanse verliezen Welk aandeel in de totale Japanse scheepsverliezen heeft Nederland nu in deze maand December gehad? De be antwoording van deze vraag is belang rijker nog dan die van de vraag welke successen de Nederlandse strijdkrach ten op zichzelf beschouwd, hebben ge had. Want zij geeft in concrete cijfers de Nederlandse bijdrage aan de gealli eerde oorlogvoering ter zee en in de lucht in het Verre Oosten in die eerste, spannende maand. Wij kunnen de vraag op twee wijzen beantwoorden. Wij kunnen een verge lijking treffen met de totale Japanse verliezen in het gehele Pacific-gebied, en met de Japanse verliezen in het, meer beperkte, zeegebied, dat tijdens de oorlog werd aangeduid met de naam „ABDA-gebied", dat vanaf 15 Januari 1942 onder het bevel werd gesteld van de Britse generaal Sir Archibald Wayell, als supreme commander van deze American-British-Dutch-Australi an-area" (vandaar de afkorting ABDA). Dit oorlogsgebied dat eerst eind Decem ber te Washington werd vastgesteld, omvatte in grote trekken Zuid-Oost- Azië inclusief de Philippijnen. Neder- lands-Indië, Malakka, de Golf van Siam en de Chinese Zee tot aan de breedte graad van 30° Noord lagen er in. Wij komen dan tot het volgende staat je. Onder „Japanse scheepsverliezen" worden wederom verstaan de Japanse zeeschepen welke door geallieerde oor logsactie tot zinken werden gebracht of in zekere mate werden beschadigd. Kleine vaartuigen als Japanse vissers schepen e.d. zijn wederom buiten be schouwing gelaten. De balans Ofschoon deze getallen nog geen ab solute zekerheid geven, is men bij het verzamelen der vele diverse gegevens, ook uit Japanse bronnen, toch wel zo ver gekomen, dat deze cijfers de waar heid zeer nabij komen, En dan blijkt hieruit, dat de Nederlandse bijdrage zeer belangrijk is geweest, en in het ABDA-gebied, wat tonnage betreft, zelfs overwegend. Onvoldoende gewaardeerd Nu kom ik, met hogergenoemde cij fers zwart op wit voor ogen, terug op hetgeen ik schreef in mijn eerste arti kel over deze periode Zaterdag, 3 Januari n.l.: „De rol der Nederland se zee- en luchtstrijdkrachten is daar ginds belangrijker geweest dan tot nu toe uit vele buitenlandse publicaties geconcludeerd kan worden. Dit is uiter mate verheugend." De vraag rijst, waarom die buiten ken te zijn? Het antwoord is tweeledig. In de eerste plaats wordt in bedoelde publicaties de oorlog tegen Japan in hoofdzaak behandeld vanaf het tijdstip, dat het vorengenoemde ABDA-gebied werd ingesteld en onder het éénhoofdig bevel van de Britse generaal Wavell kwam. Verzuimd wordt dan echter te vermelden, dat deze bevelvoering eerst op 15 Januari 1942 ruim 5 weken na het uitbreken van de oorlog in wer king trad. en dat het in die eerste 5 weken bijna uitsluitend Nederlandse zee- en luchtstrijdkrachten waren, die de eerste stoot opvingen. Een Britse vloot was er practisch niet, en de Amerikaanse Asiatic Fleet was, behoudens haar onderzeeboten en haar vliegboten (Catalina's) nog niet in actie gekomen. De Engelsen hadden wel plannen, om een krachtige slagvloot te Singapore te stationneren, doch tot vol ledige uitvoering van deze plannen is het nooit gekomen. Er was slechts een begin gemaakt door het slagschip „Prin ce of Wales" met de slagkruiser „Re pulse" en 4 destroyers (torpedoboten) naar het Oosten uit te zenden. Doch deze schepen arriveerden eerst op 2 December te Singapore, en de beide grote schepen, waarop onze hoop ge vestigd was. verdwenen reeds op 10 De cember van het toneel, toen zij op de oostkust van Malakka door zware Ja panse luchtaanvallen met torpedo's en bommen tot zinken werden gebracht. Wat de Britten toen over hadden, was maar bitter weinig, n.l. 3 oude kleine kruisers van de D-klasse uit de jaren 19171919 (4800 ton, 6 kns, van 15 cm, maximum vaart in 1941 niet meer dan 24 zeemijl), enige oude destroyers, hogergenoemde 4 juist aangekomen nieuwere destroyers, doch geen enkele onderzeeboot. Ter zee was de Britse Leeuw daarginds zijn klauwen kwijt. En wat de Amerikaanse Asiatic-Fleet betreft: de bovenwaterschepen, t.w. een zware kruiser „Houston", twee lich te kruisers. 12 kleine, oude destroyers en een betrekkelijk groot aantal hulp schepen en tankers, waren weliswaar reeds een week vóórdat de klap in Pearl landse publicaties dan zo onvolledig blij- Harbour viel, uit de Philippijnen naar Japanse scheepsverliezen in de maand December 1941 Pacific-gebied Aantal schepen totaal: Totaal tonnage: 244.057 Vederlands aandeel in schepen 16 idem in tonnage 110.401 Aandeel der bondgenoten in schepen 35 idem in tonnage 133.65b Percentage Nederlands aandeel in schepen 31% idem in tonnage 45% iBDA-gebied \antal schepen totaal: 36 Totaal tonnage: 213.098 Nederlands aandeel in schepen 16 idem in tonnage 110.401 Aandeel der bondgenoten in schepen 20 idem in tonnage 102.697 Percentage Nederlands aandeel in schepen 44% idem in tonnage 52% In een ommezien verdween dat alles In de schoongespoelde vismaag en daarom was het nu de hoogste tijd om enig keukenzout aan het water toe te voegen. De van zoveel goede spijzen verzadigde snoek reageerde wederom prachtig! Hij begon dorstig met zijn tong te smakken, maar ditmaal was het J. S. M. die blik- sems-snel tot handelen overging! Met een forse greep bracht hij de snoek over in een zoveel engere vispan waarin hij ver volgens twee flessen witte Menagem uitschonk. De snoek slurpte deze Portugese land- wijn alsof het Maaswater was en in de zalige roes die daarop volgde overleed hij zacht gn pijnloos onder de kunst greep die J. S. M. op hem toepaste. Al het overige was kinderspel: de pan werd op een zacht vuur geplaatst en na twintig minuten hebben Jan Snoeckmans zoon Muller en uw A. A. malkander eens aangekeken en eenstemmig verklaard dat niets zó smakelijk is als een gedres seerde snoek die zichzelf hielp toe bereiden. •T GAAT OOK ANDERS Toen de sherry wat was uitgewerkt heeft uw A.A. de kleinere snoek op een meer orthodoxe wijze, doch met dezelfde ingrediënten klaargestoofd en zijn waarheidsliefde gebiedt hem te ge tuigen dat de uitkomst ten minste even goed was. Maar zulks behoeft uiteraard niemand te weerhouden van een moe dige navolging van het uitzonderlijke recept dat uw culinaire leidsman dit maal buiten verantwoordelijkheid van de redactie aan de zetterij heeft toe vertrouwd. SPIEGELTJE AAN DE WAND BEAUTY TIPS EEN REAVE HEID Wanneer Uw benen ruw en vlekkerig worden van water óf ons winter- weerlje, dan kunt U dat gemakkelijk verhelpen door de lotion, die U dagelijks voor Uw handen gebruikt, ook voor Uw benen aan te wenden. Gebruik de handlotion na ieder bad en a 11 ij d vóór het aantrekken van Uw kousen! HAAR. DAT SPOEDIG EITZAKT Wanneer Uw haar gemakkelijk de krul verliest, doet de stoom van een warm bad daar nu niet bepaald veel goed aan! Om nu na zo'n bad niet als een „wilde" voor de dag te komen, kunt U het volgende eens proberen: Kam, vóór U de dampige badkamer binnengaat. Uw haar en zet krul spelden in, doch breng ze nauw keurig op hun plaats. Doe daar overheen een net en neem Uw bad. Als U klaar bent, wacht U tot Uw haar volkomen droog is, vóór U de krulspelden verwijdertMaak dit tot een gewoonte en U voorkomt daarmee in veel gevallen eer. uitgezakte coiffure! NAGELS, DIE DROOS ZIJN Een kwaal, die bovenal de huisvrouw treft. Dit komt dikwijls door het veelvuldig in aanraking komen met scherpe wasmid delen èndoor een minder zachtzinnige omgang met de handen als zodanig, zoals bijvoorbeeld met nog voahtige handen kolen gaan scheppen of een droogdoek in de wind hangen! Wanneer dit bij U ook het geval is, maak er dan een gewoonte van om, behalve Uw handlotion, die U na ieder vochtig werkje gebruikt, steeds handschoenen te dragen. Plastic hand schoenen voor nat werk en leren of katoe nen handschoenen voor het droge gedeelte In het begin zal alles U veel langzamer en „stunteliger* afgaan, doch dat went al gauw. Zij zullen er het hunne toe bijdragen Uw nagels in de vorm en Uw handen zacht te houden! Verfrissend Een prettige reiniging van het gezicht, die tevlens verfrissend werkt, is het volgende: Bevochtig een watje met gezichtslotion of een adstringent, doop het in Uw cleansingcream en „was" Uw ge zicht hiermee. Verwijder daarna de crème met alleen wat adstrin gent. Uw huid zal dan heerlijk fris aanvoelen! Geen toeschouwers in lantaarnpalen LONDEN (Ass Press) Toe schouwers, die misschien het plan mochten hebben in lan taarnpalen te klimmen om de kroningsstoet van koningin Eli zabeth te volgen, zijn gisteren gewaarschuwd, dat de palen ingesmeerd zullen worden met vet om deze te ver gaande nieuwsgierigheid tegen te gaan. Soerabaja en Port Darwin (noordkust Australië) vertrokken, het zou ruim acht weken duren, vóórdat zij in actie kwam (n.l. eerst op 24 Januari 1942 bij Balik Papan in Straat Makassar). Hieruit blijkt wel duidelijk, dat zeker de eerste weken bijna alles op ons. Ne derlanders. neerkwam, en óók, hoe fout is van de buitenlandse geschied schrijving, de periode vóór de instelling van de éénhoofdige bevelvoering (het ABDA-commando) slechts summier te behandelen. In de tweede plaats waren de beschik bare gegevens nog zeer onvoldoende om waarheidsgetrouwe geschiedenis te schrij ven. Daarover is in een volgend artikel nog wel het één en ander op te merken. j tezamen ongeveer 1200 ton. Advertentie Demonstratie Automatische Vatenwasmachine Ongelofelijk de hele vaat in 3 minuten gewassen gespoeld gedroogd. WOENSDAG 18 en 25 FEBRUARI van 10 tot 5 uur in onze showroom „RONDO" - Industriepand GOUDSESINGEL 204 - Tel. 71593 Vraagt omgaand prospectus, welke als introductie dient. „RONDO" WAS-, DROOG-, STRIJK-, VAATWASMACHINESPECIALISTEN (ook gecombineerd) BEIJERLANDSELAAN 31 Telef. 71593 - Rotterdam Belt ons voor Uw revisie en reparatie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3