Verzamelde werken van Prof. Dr K. SCHILDER. Oosterbaan Le Cointre N.V. - Goes Gedenkt Uw voorgangeren Boekbinderij VAN KUIJK Zangers en Speellieden WIST U invoering van het nieuwe over. Het is te hopen, dat de kerk van Pretoria de lijn der vaderen in deze ook geheel tot aan het einde volgt en geen beslissing neemt over de inhoud daarvan spreek ik nu niet! zonder algehele overeenstemming der gemeente. Omdat het vele lezers zal interesseren knip ik uit het kerkblad van de vrije Gereformeerde kerken in Zuid-Afrika „Kerk en Woord" een verslag van de aankomst van een groep emigranten, welke door het immigratie-comité van de kerk van Pretoria werden ontvangen. Hier is het: Maandag 17-ll-'52 omstreeks 9 uur een drukte van belang op het station te Pretoria. Wat was er aan de hand? Emigranten konden elk ogenblik arriveren. De mensen liepen zenuwachtig heen en weer. De één ver wachtte zijn vrouw en een ander zijn broer en ga zo maar door. Maar wij verwachtten toch iets anders. Wij ver wachtten onze broeders en zusters die hier mee willen helpen de Kerk te bouwen. Daar kwam een trein binnengelopen. Allen haastten zich er naar toe. Maar het was een teleurstelling, het was een trein met naturellen. Eindelijk daar kwam hij aan. Ramen werden geopend en hoofden kwamen te voorschijn. De één vroeg de ander: „Weet jij hoe ze er uit zien?" Ik niet, werd er geantwoord. Maar al spoedig bleek, dat dat het groot ste bezwaar niet was. Al heel spoedig stond alles bij elkaar en werden er veel woorden gewisseld. En nu? Daar had het Immigratie Comité voor gezorgd. Een grote bus van de Munisipaliteit stond voor het station. De buitenstaanders keken zich de ogen uit. Hoe kan dat? Geen tijd om te antwoorden. Daar ging het dan. Waarheen? Naar de Vosstraat. Een keurig ingericht zaaltje waar allen werden verwacht. Deuren werden geopend en de stoet trad binnen. De ontvangstcom missie was op haar plaats want al spoedig zaten allen achter een kop koffie met een koekje en de jonge garde achter een glas limonade. Eerst nu kwamen de tongen los. Er was veel te vertellen. Daar viel de hamer en het werd stil. Broe der Bouman heette namens het Immigratie Comité al len hartelijk welkom en dankte God dat Hij alles zo voorspoedig had gemaakt. Dat wij onze Kerk hier in Afrika met zo een groot aantal zielen zagen vermeer derd dat is Zijn goedheid. Dat Hem dan ook alleen de lof en de eer toekomt. Dat wij hier in een jaar tijds de Kerk met 92 zielen zien groeien dat is een grote zegen en reden tot dankbaarheid. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan Mej. M. v. d. Mark de „onvermoeibare". Om zo te zeggen „dag en nacht in de weer" voor het emigratie- werk. Geen werk is haar te veel. Ook haar zuster Mej. W. v. d. Mark „de stille werkster" werd niet vergeten. Verder wees br Bouman erop dat er nu veel moei lijkheden waren overwonnen, maar dat ook hier met moeilijkheden en teleurstellingen te kampen is. Gaat dan in alles tot uw God en vertrouwt op Hem en de zegeningen zullen u worden toegeworpen. Verder werden er nog verschillende raadgevingen gegeven ten nutte voor allen. Het Immigratie Comité verklaarde zich bereid hen met raad en daad ter zijde te staan. Br van der Kooi heette namens de kerkeraad allen hartelijk welkom en dankt God dat Hij allen na een voorspoedige reis hier in het nieuwe vaderland deed aankomen. Ook onze harten zijn met blijdschap vervuld dat God ook hier Zijn Kerk niet vergeet. Br van der Kooi liet zijn blik teruggaan. Waar we begonnen zijn met drie gezinnen en nu in zulk een grote getale bijeen zijn, daar moeten wij dankbaar zijn. Ook vertelde br v. d. Kooi van de moeilijkheden die hier waren en dat ze zich te allen tijde tot de ker keraad konden wenden. Br Berghout sprak namens de J.V. en heette ook allen hartelijk welkom. Br B. bracht naar voren dat allen waarschijnlijk in Nederland de Engelse en Afri kaanse taal hadden bestudeerd en dat is goed. Maar er komt n.l. nog een taal bij en wel de voornaamste en dat is de taal des Geloofs. Vooral hier in Afrika waar we van alles zijn versto ken is het hard nodig Gods Woord te onderzoeken en te bestuderen-. En daar is hier gelegenheid voor. Allen die de leeftijd hebben van 16 jaar werden uitgenodigd -tot bijwoning van deze vergaderingen. Daarna werden de emigranten voorzien van een maaltijd. Br Bouman ging voor in het gebed. Na de maaltijd werd gelezen Lucas 12 2234 en werd gezongen Ps. 103 1. Br Bron werd verzocht te eindigen. Br Bron sprak eerst zijn dank uit namens alle emi granten voor het vele werk hier door het Immigratie Comité gedaan. Bijzondere dank werd nogmaals ge bracht aan de dames v. d. Mark. Daarna eindigde br Bron met dankgebed. Allen werden nu naar him woning vervoerd en de stilte keerde in de Vosstraat terug. Het was een prachtige dag, eén dag om nooit te vergeten. Moge die eenheid die zich daar openbaarde ook onder ons gevonden worden. Om zo- samen te bouwen aan Zijn Kerk en de komst van Gods koninkrijk. Iets wil ik hier nog aan toevoegen. Veel hebben wij nu gezien van het emigratiewerk. Een prachtig werk, maar ook een verantwoordelijk werk. God heeft dit werk rijkelijk gezegend. Moge ook dit werk voortgang vinden. Aan dit alles zijn kosten verbonden. Daarom wil ik U aanbevelen ook dit werk in uw gebed te ge denken en uw -gaven te geven voor de collecten, die voor dit doel worden gehouden. Het is naar aanleiding van het bovenstaande mis schien wel eens goed er aan te herinneren, dat allen die met de emigratie te maken krijgen er toch vóór alles voor dienen te zorgen, dat zij alleen daar heen gaan waar een kerk is geïnstitueerd. De eerste we ken of maanden in een nieuw land beslissen vaak zelfs voor geslachten. Er zijn al zoveel mensen die hier, voor zover we konden zien, trouw meeleefden geestelijk geheel en al onder gegaan. Vooral voor de jeugd is naar de mens gesproken de toekomst hope loos als ze niet in de gemeenschap der kerk opgroei en. Laten daarom allen die rechtstreeks of zijdelings met de emigratie te maken krijgen zich steeds in ver binding stellen met de heer S. van Renssen, Poel- hekkestraat 6, Utrecht, de Secretaris van de Gere formeerde Emigratie Centrale. C. V. KERKNIEUWS Beroepen te: Zuidbroek, Cand. Z. G. v. Oene te Kampen. Middelstum, Cand. H. W. Noordman te Kampen. Doesburg-Doetinchem, Cand. G. v. d. Brink te Voorburg. Bedankt voor Eindhoven, J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. PREEKCONSENT. De Classis Kampen heeft aan de student G. Mulders, C. de Nolestraat 2, Kampen, „preek- consent" verleend voor de tijd van 1 Maart tot 1 Septem ber 1953. De cl. Groningen verleende dit aan student D. Berghuis, Coendersweg 69 1 /a, Groningen, tel. 4590032458. DS C. v. d. WAAL te Leerdam slaagde aan de Theol. Hogeschool voor het doctoraal examen. HELP MET BIJBELS EN PSALMBOEKEN. Onze door de watersnood getroffen broeders en zusters hebben dringend behoefte aan bijbels en psalmboeken. De Kalen dercommissie te Arnhem, de Wetstraat 13, postbus 78. heeft zich belast met de hulpverlening in deze nood. Naar dit adres kan men bijbels en psalmboeken opsturen en aanvragen. Aanvragen dienen te geschieden via pre dikanten of kerkeraden. Wie kan onze geëvacueerde broeders en zusters aan een exemplaar van de H. Schrift helpen, hetwelk ook voor hen onmisbaar is? STUDENTENCORPS THEOL. HOGESCHOOL. Op grond van het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, d.d. 27 Juni 1950, heeft het Studentencorps aan de Theol. Hogeschool Broederweg 15 te Kampen, onder andere ook haai* archief van vóór 1945 moeten overdragen aan het Studentencorps aan de Oudestraat. Dit heeft tot gevolg gehad dat zich in het Corps archief thans geen documenten meer bevinden betref fende de historie van het Studentencorps aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken, in Nederland vanaf de oprichting op 6 Dec. 1863 tot de Vrijmaking in 194445. Het Corps hoopt in dit gemis voor een deel te voorzien door zo mogelijk een compleet stel Almanakken in haar Archief aanwezig te krijgen. Inmiddels is al door en kele vriendelijke gevers een aantal almanakken overge dragen aan het Corps. Ik doe hierbij een beroep op allen die Almanakken of andere documenten betreffende het Corps bezitten, om deze ter beschikking van het Archief te stellen om het Archief zo volledig mogelijk te maken. De Almanakken die we nog niet hebben zijn van de jaren: 1885, 1896, 1898, 1903, 1917, 1939, 1940, 1941, 1942, 1946, 1950. Toezending gaarne aan de Archivaris van het Studen tencorps „Fides Quadrat Intellectum", Broederweg 15, Kampen. Allen die hun medewerking willen geven bij voorbaat hartelijk dank. J. KLAMER, h.t. Archivaris. Hebt ge U reeds opgegeven als intekenaar op dit hoogst belangrijke werk? Ter informatie delen wij hierdoor mede, dat niemand zich verbindt voor het gehele werk in te tekenen. Men kan dat doen op de afzonderlijke delen, zodat men niet verplicht wordt, werken, die men reeds bezit, opnieuw te kopen. In de tweede plaats delen wij mede, dat Ds W. G. de Vries reeds begonnen is met een serie predicatiën van Prof. Dr Schilder persklaar te maken. Alleen met deze preken zullen minstens twee delen gevuld worden. Wie zich in het bezit wenst te stellen van deze predi catiën geve zich spoedig op bij onze administratie of bij de boekhandel. Deze delen zullen in afleveringen verschijnen van 128 pagina's. Prijs per aflevering f3. Na deze predicatiën zal een belangrijke serie meditaties uitkomen. Over het werk, dat het comité, hetwelk zich belast heeft met de verzorging van deze hoogst belangrijke uitgave, bezig is te doen, zullen binnenkort meerdere mede delingen worden gedaan. Wie echter de predicatiën wenst te ontvangen wachte daar niet op, doch geve zich reeds nu op voor deze eerste delen, hetzij bij de boekhandel of rechtstreeks bij: de Uitgeefster: de tweede druk van: In memoriam Prof. Dr K. SCHILDER De belangstelling voor dit werk bleek zo groot, -dat we er een tweede druk van hebben moeten opleggen. Deze is thans ter perse, zodat wij weer binnenkort bestellingen op dit boek kunnen uitvoeren. Dit gedachtenisboek is voorzien van een „Ten geleide" van Prof. C. Veenhof en voorzien van 38 foto's, cliché-afdruk van een preekschets en het handschrift van de Overledene. In deze bundel zijn opgenomen de persstemmen, welke bij het verscheiden van Prof. Schilder zijn verschenen in „De Reformatie", de Gereformeerde pers, de Chr. Geref. pers; de „Bezwaarde pers"; de Synodale pers; de Herv. pers; de Interkerkelijke pers; de Roomse pers en de buitenlandse pers, plus de radiorede, uitgesproken door de voorzitter van de N.C.R.V. Het werk is gebonden in linnen stempelband. Prijs ƒ6.50. Dit gedachteniswerk mag in geen Gereformeerd gezin ont breken. Men kan het bestellen via de boekhandel of recht streeks bij de Uitgeefster: Oosterbaan Le Cointre N.V. te Goes Giro nr. 36000. Voor al Uw Bindwerk Zalmstraat KENT U REEDS van O. W. L. MILO? Dit werk is onmisbaar voor hen, die belang stellen in den eere- dienst onzer Kerken. Prijs 5.voor abonné's op de R.-B.-Serie ƒ2.50. Vraagt het Uw boekhandelaar of de Uitgeefster: Oosterbaan Le Cointre N.V.K Goes, Giro 36000. Gebruikt U reeds ons KAARTSYSTEEM voor Kerkelijk Gebruik? Ook zijn voorradig de KARTONNEN EN HOUTEN KAARTENKASTJES voor ruim 800 kaarten Vraag Uw boekhandelaar of de Uitgeefster Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes, Giro 36000. dat U thans weer door het aanbrengen van een nieuwe abonnee op de REFORMATIE-BOEKEN SERIE heel mooie premies kunt verdienen? 160

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5