Paraatheid van de wetgever Uitkeringen aan evacué"* namens het Rampenfonds Heden melden wij ZWAAR MATERIAAL HEEFT SCHOUWEN- DUIVELAND NODIG EN MEER MENSEN Algemeen DegSM Alg. Dagblad-post Amendement-Zandt verworpen Mr. Cals voelt voor invoering van het Fries op de scholen DE BESLISSING OVER DE SOEDAN Voor noodzakelijke artikelen Zuiveringsactie in buurt van Bandoeng Flora en Keukenhof Onderscheidingen Conferentie over overbevissing fik Zaterdag 14 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD P«g- Het leven herneme zijn gang! Morgen is het twee weken geleden, dat ons land fel en onmeedogend uit zijn koers dreigde te slaan. De stroom van ellendige berichten zwol aan tot een bandjir. Honderden doden iedere dag weer, tientallen dorpen onder water, maar ook direct naast de hulp verlening het snelle reageren op de aanvallen van de verwoestende ele menten. In welhaast veertien dagen is er veel veranderd. De afweer is over de gehele linie overgegaan in de aanval. Voor millioenen aan geld en goederen is geofferd. De Staten-Generaal hoor den de regering ter zake aan. Het herstel van de dijken wordl deskun dig voorbereid en aangevat. Het leven herneme zijn gang! Nie mand kan het leed, dat in zo vele ge zinnen werd geleden, alleen met ma teriële hulp lenigen, maar wel moeten wij beseffen, dat, als wij zo snel mo gelijk de gevolgen van deze ramp te boven willen komen, wij ook zo snel mogelijk weer tot onze gewone dagelijkse bezigheden moeten terug keren. In de afgelopen weken heeft het Nederlandse volk zich grote be perkingen opgelegd, teneinde te kun nen helpen, maar wij moeten niet vergeten, dat wij de zwaarste opgave nog hebben te vervullen, namelijk het volledig herstel van de getroffen stre ken en dat wij die taak slechts tot een goed einde kunnen brengen, wanneer onze volkshuishouding zo snel moge lijk normaal gaat functionneren. In een zeer groot aantal gevallen heeft men de laatste weken afgezien van allerlei uitgaven, omdat deze een feestelijke bestemming hadden. De rouwende natie dee»d zulks terecht. De giften zijn welkom niet alleen als blijk van medegevoel. De grote uit gaven, welke nog moeten komen, kan men echter niet op deze wijze bestrij den. Men moet ten slotte eerst ver dienen, om extra-uitgaven te kunnen doen, want intering van kapitaal be tekent het betreden van de weg naar de armoede. Het is dus juist in het belang van. de getroffen streken, wanneer ons economisch leven zo snel mogelijk weer normaal zijn gang gaat. Een zekere ingetogenheid, die alleszins verklaarbaar is, mag er niet toe lei den, dat in bepaalde takken van het bedrijfsleven malaise ontstaat, want, indien dat zich ook nog zou gaan voor doen, zou naast de ramp, die het land trof, zijn vermogen tot herstel wor den aangetast. Wie de zaken zo bekijkt, is niet on gevoelig, maar geeft in tegendeel blijk van verantwoordelijkheidsgevoel juist ten aanzien van degenen, die door de ramp werden getroffen. Hulpverleners en politie De heer J. H. te R.: In de omgeving van Den Briel treden sommige politie-ambtenaren niet steeds even correct op tegen degenen, die daar behulpzaam zijn. Er wordt wel wat na drukkelijk controle uitgeoefend op hen, die daar aan de dijken werken of by de hulpverlening en evacuatie werkzaam zijn en dat stemt degenen, die nu al da gen achtereen zich inspannen niet pret tig. De vrijwilligers vragen geen dank, maar van verdachtmaking zijn zij ook niet gediend. Wij tekenen hierbij aan: Het optreden van de politie dat mogen wij niet vergeten is in de noodgebieden uiterst moeilijk met al die onbeheerd achtergebleven eigen dommen. De schuld is het wangedrag van schavuiten, die voorgeven te hel pen, maar komen om te stelen. Dat de politie wantrouwend is, is dus goed,, maar het dient op een gepaste manier te geschieden en verdachtmakingen be hoeven niet voor te komen. Wijziging Inentingswet-1939 in Tweede Kamer Van o e parlementaire correspondente. DEN HAAG. Dat de parlementaire de mocratie, als dat nodig ie, in staat is tot snel handelen en beslissen, werd gister middag in de Tweede Kamer treffend be wezen, toen tegen vjjf uur een wetsont werp aan de agenda werd toegevoegd, waarover de correspondentie tussen Ka mer en Regering wel gereed, maar nog niet uitgewisseld was, omdat het tech nische apparaat zulk een snelheid niet kon bijhouden. Dit wetsontwerp betrof het beschermen van schuldenaren in de noodgebieden en was gezien de moeilijk heden, waarin van alle have en goed be roofde personen verkeren, die nog schul den hebben te betalen, hard nodig. Zo kon het gebeuren, dat de griffier het door de Kamer opgestelde verslag moest voorlezen een verslag dat anders ge drukt aan de leden wordt toegezonden en dat minister Donker onmiddellijk daarop antwoordde in plaats van een me morie van antwoord aan de leden te doen toekomen. Zo werd een procedure, die anders minstens enige dagen kost, in nog geen uur afgewikkeld. Nog geen twee weken na de ramp is de eerste noodwet dus reeds de Tweede Kamer volgende week weinig tyd voor de behandeling zal nodig hebben. Deze verkwikkende paraatheid van de wet gever kwam tot uiting aan het einde van een lange middag van beraadslagingen over de wyziging Lsger-Onderwyswet 1920, waarin enige amendementen tijd rovende obstakels vormden, die overigens met milde humor door minister Cals werden aangevat. Bij de behandeling van dit ontwerp smaakten Kamer en publiek het genoegen mevr. Fortanier-de Wit (v.v.d.) weer op het spreekgestoelte te zien staan en te horen spreken. Deze charmante afgevaardigde, die typisch vrou welijk en toch heel zakelijk, op vlotte wjjze aan het debat pleegt deel te nemen, trad voor het eerst na vele maanden van ziekte weer voor het parlementaire voet licht DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behan deling over de nieuwe stoomwet voort gezet. Er moest nog worden gestemd over artikel 9, volgens welk artikel bij algemene maatregel van bestuur kan worden bepaald, dat voor ketel keuringen een vergoeding is verschul digd. Het artikel werd aangenomen met 47 tegen 31 stemmen. Voor stem den de k.v.p. en de p.v.d.a., tegen de zes andere partijen. Het wetsontwerp werd vervolgens z.h.s. goedgekeurd. Daarna kwam opnieuw de toelaat baarheid ter sprake van het amende ment, dat Donderdagmiddag bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Inentingswet-1939, door de heer Zandt (s.g.) was inge diend. De heer Zandt merkte op, dat dit voor hem de enige gelegenheid was de door hem beoogde wijziging aange bracht te krijgen. De voorzitter herinnerde de heer Zandt aan art. 119 der grondwet, volgens het welk een initiatiefvoorstel kan worden ingediend. Hij stelde vervolgens voor het amendement ontoelaatbaar te verklaren. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Zandt diende daarna een mo tie in, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken, dat er jaarlijks een over zicht wordt gegeven van de gevallen van postvaccinal encephalitis. De motie vroeg een wettelijke regeling, overeen komstig de inhoud van zijn amendement. Staatssecretaris Muntendam verklaar de geen behoefte te hebben aan een wet telijke verplichting, daar reeds op basis van vrijwilligheid wordt gedaan het geen de motie vraagt. De heren Mol (krvp), Oud Owd) en Van Lienden (prvda) opperden bezwaren tegen de motie, doch de heer Zandt handhaafde haar. De motie werd daarna verworpen met 69 stemmen tegen en 10 voor. Voor stemden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (oh) en de heren Van Lier (pvda), Van Baal (a.r.). Van Dis en Zandt (s.g.), Stufkens (pvda). v, d. Zaal (a.r.), Scheps (pvda), Schmal (ch) en F okkema (a.r,), Het wetsontwerp tot wijziging van d< Inentingswet-1939 werd toen z.h.s. goed gekeurd met aantekening, dat de heren Zandt en Van Dis geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DATtoen de Nederlandse gezant in Denemarken, de heer George Paul Luden, dezer dagen de populaire actrice Lily Broberg in de grote zaal van de Kopen- haagse radiostudio ontmoette, hij op haar af kwam; omhelsde en een kus op het voorhoofd gaf. Die is voor de elfduizend kronen die u myn land ge schonken hebt, zei hij. Mevrouw Broberg is namelyk in de theaters yan Kopen hagen geld gaan inzamelen voor de slachtoffers van de watersnood in Neder land. DATer in Korea bij de Amerikaanse troepen een proef zal worden genomen met een verbeterde en geïsoleerde leger- laars, die ontworpen is door militaire Amerikaanse deskundigen. Voor he nieuwe schoeisel, dal de tliermo-drogt laars wordt genoemd, wordt als isolatie materiaal synthetische rubber gebruikt inplaats van het laagje wol en vilt dat tot dusver in gebruik was. Bovendien wegen de nieuwe laarzen tien procent minder. DAT: men in twee suikerplantages op Hawaii bezig is een televisie-systeem te brengen teneinde fabriekstechnic staat te stellen het riet te volgen op zyn weg van de wasinstallaties naar de mo lens. Om zo groot mogelijke resultaten te krjjgen is het nodig het riet met de gewenste snelheid en in de juiste In veelheid aan te voeten en de televisie blijkt voor dit doel een prachtig tröle-middel te zijn. DAT: de ambtenaren van de Britse genees kundige dienst, die onder staatstoezicht staat, tot hun kwelling hebben ontdekt dat er in Engeland niet minder dan achthonderdduizend mensen zijn die dc naam Smith voeren en negentigduizend van hen hebben ook nog dezelfde voor letter, A. Bij het verschaffen van gratis geneeskundige behandeling levert dit verschijnsel ingewikkelde problemen op. Het publiek is nu verzocht goed het nummer van de kaarten te onthouden welke de gezondheidsdienst uitreikt, teneinde op deze wijze verwarring tegen te gaun. DEN HAAG. De burgemeesters zullen binnen enkele dagen via een mededeling van de directeur van het Nationaal Rampenfonds worden ge machtigd, aan in hun gemeente ver blijvende evacué's die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kinderen boven vijftien jaar en van 2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burgemeesters is verzocht met de uitbetalingen te wachten tot de circulaire is ontvangen. De bedoeling is, de geëvacueerden in staat te stellen de meest noodzakelijke artikelen aan te schaffen, zoals scheer- en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de declara ties hiervoor indienen bij het ministerie van maatschappelijk werk, dat ze cen traal kan beoordelen. Uitkeringen hier voor mogen onder geen voorwaarde wor den gedaan uit de opbrengst van locale inzamelingen. Samenbundeling Men wil het grote aantal initiatieven ten bate van het Nationaal Rampenfonds zoveel mogelijk coördineren en in gere gelde banen leiden. Daarom heeft de directeur van het Nationaal Rampen fonds aan alle burgemeesters verzocht de gevormde plaatselijke commissie te consolideren en te vragen, haar krachten ook in de toekomst ten behoeve van het Rampenfonds te blijven geven. Organi saties met een locaal karakter wordt dringend verzocht, de plaatselijke com missie op de hoogte te stellen van de plannen. Een contactpersoon van de commissie licht dan het Nationaal Ram penfonds in. Organisaties met een natio naal karakter wordt verzocht zich om trent haar activiteit rechtstreeks in ver binding te stellen met het Nationaal Rampenfonds, bureau fondsenwerving. Koningskade 18 in Den Haag, tel. 18 4470 toestel 285 en 7538. Tien procent vodden Bij de inzameling van goederen zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Daarna heeft de Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 voortgezet. Minister Cals beantwoordde de giste ren gemaakte opmerkingen. Hij betoogde dat er geen enkele bepa ling in de wet voorkomt, dat de voer taal op de lagere school Nederlands moet zijn. Maar het leek hem overbodig te be palen, dat er op een lagere school Ne derlands moet worden gesproken. Hy zei van mening te zijn. dat het gebruik van het Fries als voertaal en het onderwijs in het Fries op de lagere school in de wet behoren te worden opgenomen. Re gelingen daartoe zijn zowel ten behoeve van de lagere school als ten behoeve van het mulo in voorbereiding. De minister zei voorts het voornemen te hebben de instelling van een acte l.o. Fries te be vorderen door wijziging der kweek- schoolwet, zomede een acte Fries m.o., waarvoor geen wetswijziging nodig is. Ir. 1948 meende de Kamer de moge lijkheid te hebben geopend Esperanto op de lagere school te onderwijzen. Achter-j af bleeik dit niet het geval te zijn, van-i daar de voorgestelde technische wijzi ging. De stemming over de artikelen en de eindstemming over het ontwerp wer den aangehouden. Omstreeks zes uur werd d« vergade ring gesloten. Nog is het niet zeker wie de felle strijd tussen mens en water zal winnen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer tien procent van de ingezamelde goederen, wel voornamelijk matrassen, kussens De kleding was in het algemeen in een goede staat. Van de genoemde tien procent is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig op geslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. ZIERIKZEE. De springvloed de springvloed.fluisteren de mensen, die op Schouwen-Dui- veland zijn achtergebleven en hardop voegen zij eraan toe, dat het natuurlijk wel mee zal vallen, want er is al zo dikwyls spring vloed geweest. Maar helemaal ge rust zyn ze er niet op en die on rust wordt gedeeld door de tech nici van de rijkswaterstaat, die de situatie voor het eiland nog steeds precair achten. Bij de 600 man, die nu voor aannemers, heidemaat schappij en dergelijke al aan het werk zijn, moeten er nog vele hon derden komen, plus zwaar mate riaal om de drie grote gaten in de buitendijken en de talrijke kleine gaten, ook aan de binnendijken, te dichten. DJAKARTA (P. I. Aneta). Te Ban doeng en omstreken hebben de bewo- pers van vier-en-twintig dessa's onder leiding van militairen en politie, plaat sen aangevallen waar werd vermoed, dat benden en hun handlangers zich schuilhielden. Het resultaat van de actie waar aan 20.000 met kapmessen, messen en bamboespiesen gewapende dessalieden deelnamen was dat 21 gevangenen werden gemaakt. Het zwaarste gat, een van 250 meter, zit bij Sohelphoek, aan de Zuidkant van het eiland. Het water, dat hier vrij spel heeft, heeft een gevaarlijke geul gesle pen naar het dorpje Serooskerke, die nog niet voldoende is gepeild, maar waarvoor het ergste wordt gevreesd, zelfs opgeven van dat stuk aan het wa ter. De aannemersmaatsohappij Volkers zal zo spoedig mogelijk met de dichting beginnen. De Nederlandse Heidemaatschappij is in samenwerking o.a. met plaatse lijke aannemers doende aan het her stel van de havendijken naar Zierik- zee. Er zijn tal van gaten in die dijken, aan weerskanten van de vaargeul naar het stadje, geslagen en die veroorzaken, naast overstromingen van achterlig gende polders, stromingen in de vaar geul, die gevaren opleveren voor de scheepvaart. Bovendien werken zij een snelle verzanding van de Zierikzeese haven in de hand. Vier kleinere gaten zijn al dicht en Donderdag werkten de mannenaan gevuurd door een in het vooruitzicht gestelde premie van vijf gulden, als gekken om een groter gat te stoppen. Het gat ging dicht, maar de arbeiders moesten diezelfde middag nog mach teloos toezien, hoe hun zorgzaam op gebouwde dam van zandzakken weer door de vloed werd weggeslagen. Maar gisteren waren zij weer doende, on vermoeibaar in de strijd tegen het wraakzuchtige water. De langedijk, aan de Noordkant van het eiland, is het zorgenkind van de Grondmij. Die dijk hield bij de storm vloed stand, maar werd aan de binnen kant verzwakt door het overslaande wa ter. En als deze dijk bij de springvloed wordt doorbroken, dan mag God het eiland helpen, zei een werkbaas. Zand zakken, tientallen, honderden zandzak ken moeten aan de dijk, want het wa ter komt Een ingenieur vroeg speciale aandacht voor een ploegje van ruim veertig mili tairen. Zij doen alles voor de dijk en ze sloven zich vooral af bij het leggen van noodbeslag. Duivels zijn het, zei hij. En de militairen vroegen geen be loning, „maar zet ons nou ook eens in de krant", zeiden ze. Waarvan acte. Van de binnendijken wordt het hardst gewerkt aan die. welke van het Zuiden uit de verbinding vormen met Brou wershaven. Het is de enig beschikbare weg over land in het ondergelopen ge bied, die ten koste van alles moet wor den behouden. Om met enkele liohtpunten te beslui ten: de polder Noordgouwe is weer voor een deel droog en ook het poldertje Schuddebeurs. Binnen drie of vier we ken kan de polder Bruinisse droog zijn, wat alleen afhangt van de dichting van een binnendijk, want de zeedijken heb ben het gehouden. Bij Val is de zandzui ger Holland bezig met het uitdiepen van een noodhaventje en nog meer van die haventjes zullen, vooral voor het aan voeren van materialen, worden aange legd. Want zwaarder materiaal is nodig, voor het droogmaken van Schouwen- Duiveland. De peilingen en metingen, die nog dagelijks worden verricht, ma ken dat wel duidelijk. Groot materiaal en enkele duizenden arbeiders en waar nu water staat wordt het droog, is de belofte. Dit is een radiotelegrafische foto van de ondertekening van het accoord tussen Egypte en Engeland over de toekomst van de Soedan. Men ziet hier (links) de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson en gene raal Nagoeib tijdens de onder tekening. De plechtigheid had plaats op het bureau van Na goeib in Kairo. DEN HAAG. De twee grootste bloemententoonstellingen, waarmee de bollenstreek het voorjaarsseizoen op luistert, zullen worden geopend door de Koningin en door de minister-president, dr. W. Drees. De Koningin zal op 13 Maart de Flora te Heemstede officieel openen. Deze ten toonstelling gaat de volgende dag voor het publiek open. De minister-president zal op 19 Maart de Keukenhof te Lisse openen. Advertentie Schotten houden vol EDINBURGH (Reuter). Don derdagnacht heeft de enige brieven bus in Schotland, die de nieuwe initialen draagt van koningin Eliza beth de Tweede, het weer moeten ontgelden. Een donkere jongeman, die men in gebukte houding zag wegrennen, had er snel een pakje in laten glijden. De explosie die volgde was een kilometer in de omtrek te horen. Toegesnelde agenten vonden de bus vernield; de voorkant was dertig meter over de straat geslingerd. Er zijn al twee bomaanslagen op de bus gepleegd, die op 28 November plech tig in werking was gesteld, en sedertdien successievelijk met teer, verf, explosieven en een moker is bewerkt, Volgens de Schotse nationalisten is de tegenwoordige koningin Eliza beth hun eerste vorstin, omdat haar naamgenoot in de zestiende eeuw alleen over Engeland regeerde. Charlotte Kohier treedt Donderdag in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam op. Zij draagt voor De Prediker, Het Hooglied en enige psal men. De baten van deze avond zijn be stemd voor het Rampenfonds. DAT: een extra trein van één rytuig niet machinist en stokers overuren heeft ge maakt om een vrouw uit Birmingham, die was gestrand omdat ze te Manchester de verkeerde trein had genomen, Wigan naar Blackhitrn te brengen, afstand van byna veertig kilometer. Ze had de hele „expresse" voor zich zelf. Zulke dingen doen we zo vaak, vertelde een ambtenaar van de Britse spoorwegen. -Moskou-Kairo Toen de Joodse staat spellende klanken uit Europa ontstond een pa- technisch nog steeds met Israël in Mei 1948 werd ge- Praag. Klanken, die dui- niek. Intussen groeide de Israël in oorlog bevinden, proclameerd, behoorde de delijk een echo waren uit bitterheid in Israël. De gunstig stemmen. Sovjet-Unie tot de eerste de afschuwelijke dagen links-socialistische Mapam- yan Eur(ypa heeft Mos- landen, die de nieuwge- van het Hitler-regiem. Te partij royeerde alle leden, kQU weinig vrezen maar borene officieel erkenden. Praag was een politiek die de treurige moed had- 00?c niets te verwachten. Enkele maanden later had proces aan de gang en in den om het Russischè in Tel Aviv een Russische de gebruikelijke reeks van „anti-zionisme" te ver gezant zich met een staf scheldwoorden, waarmee dedigen. De communislï- van vijftig man geïnstal- de beklaagden werden be- sche fractie van het Israë- leerd. De betrekkingen titeld, klonk plotseling een lische vakverbond werd 'ide en voor een tussen de nieuwe staat en nieuw: „Zionist". Het werd uitgestoten. De spanning ,root dee> anti-Westerse Rusland waren redelijk gehanteerd met dezelfde bereikte haar climax vier Midden-Oosten goed, vooral omdat Israël bedoeling en dezelfde in- dagen geleden in een bom- zoveel mogelijk vermeed houd als het „jood" van de aanslag op de Russische om in de steeds scherper Hitlerianen. Het was dui- legatie in wordende tegenstelling tus- delijk, dat men hier niet waren drie gewonden. De sen Oost en West stelling te doen had. met een plaat- Israëlische regering bood ianden en van te nemen. selijke uitbarsting van haar verontschuldigingen de moeilijkheden tussen Men kan zelfs zeggen, antisemitisme, maar aan en ioet thans alles om Engeiand en Egypte Kikt dat Israël in de kwestie- ™et de eerste aanwijzing, de daders in handen te kinderspel. Het wedden op Duitsland meer aan Rus- dat Rusland een nieuw ge- krijgen, maar te Moskou ais mogelijke pion lands zijde dan aan die Rechtsterrein had gekozen, accepteert men dat niet. tegen het Westen is een van Amerika stond. De pwmsten zo zei de open- De wederzijdse gezanten p0ntieke fout geweest die ii.7harp annk.l.nnpr t.p Prnnn werden teruaaernp.np.n. a In het Verre Oosten denkt het met Rood-China een ondoordringbaar bastion tê bezitten. Maar juist dat een nieuw arbeidsterrein voor TpI1 :erdere expansie. Gebruik £.r rnajcen van de anti-Joodse gevoelens van de Ara- Joodse staatslieden kónden aanklager te Praag, werden teruggeroepen, immers weinig sympathie la<*aen zich in dienst ge- De bomaanslag, die on- hersteld, hebben voor de „rehabili- steld van de Amerikaanse getwijfeld een domme en zjpt d tatie" van een staat, die ^heime dienst en daarbij onverantwoordelijke daad orn ook in Ap Arah^rhP millioenen van hun ge- fe genoten van de was, kon voor de Russen wereid aan die Russische loofsgenoten de dood had rsroehsche legatie. Een niet op een beter tijdstip combinaties het hoofd te ingejaagd. De idylle is 9° f vc\n ongerustheid sloeg zijn gepleegd. De „timing" - - echter van korte duur ge- QVer de Joodse bevolking was zelfs zo goed, dat men uteest. Een van haat ver- v,an Tsjechoslowakije. Voor zich afvraagt, of door Mos- Jostdmtsë'handplidelpcintip vulde, sombere menigte t ZSjT SSL55.S?, deze week is aangekomen, thans met spoed wordt bieden. Dat geldt vooral voor Egypte, waar een juist nadat een West- verzamelde zich eergister- £'e Aviv ontplofte ander is „georganiseerd." avond voor de Russische De Russische poliuek dutte handelsdelegatie had legatie m Tel Amv om de Mhade aan te richten. Jegens Israël en daarmee gefaald. De penetratie- toebereidselen voor het Twee maanden later jegens het gehele Midden- oogingen concentreren zich vertrek, van de Russische werden negen vooraan- Oosten heeft nu een draai op Egypte en daarom is aari' staande Russische artsen in %emJta^ van Precies hon- het verheugend, dat de jdwasdelsrae- staat van beschuldiging derdtachtig graden. Daar Britten met de Egyptische eveneemTezig zijn Scoffers gesteld. Er werd de nadruk M?ÏÜ™A™lna™fljkJwee re9enn9 tot te pakken. Er bestaan tus- beide landen geen gelegd, dat vijf hen Joden waren, ouden de stichter verklaringen voor gegeven. De Joden in Oost-Europa komen. Generaal Nagoeib accoord over de Soedan zijn ge ijkt een reëel en ook een lerk politicus en men mag verwachten, dat Lonaen, jesteund door Washington, U.L., cunuen ae sncnier van (meer dan twee millioen „g kkmgen de Kominform Zdanof om m Rusland alleen) hebben het leven hebben gebracht zo niet twee vaderlanden Deze uitkomst is oven- en andere vooraanstaande dan toch een grote sym- qens weinig verrassend, figuren van het regiem pathie voor de Joodse staat ille moeite zal doen om zijn want alle gebeurtenissen naar het leven hebben ge- Israël en die loyaliteit aan aspiraties te bevredigen, achter het IJzeren Gordijn Haan. Intussen hadden de sen politieke eenheid bui- indien men daarmee zijn sedert verleden jaar No- andere satellietstaten ook ten de grenzen kan het steun tegen de Russische vember wezen duidelijk in niet stil gezeten. Overal moderne communisme niet 'xpansie kan verkrijgen, die richting. In die maand werden Zionistengear- meer dulden. De campagne De positie van Israël maakt November werd he'Westen resteerd en in de Joodse tegen Israël moet de Ara- dat echter buitengewoon opgeschrikt door onheil- gemeenschappen van Oost- bische landen, die zich moeilijk Samenstelling vnrt Haagse Comedie DEN HAAG (A.NP.) De toneel groep De Haagse Comedie is voor het seizoen 1953/54 als volgt samengesteld: Directie: Cees Laseur en Paul Steen bergen. Dramaturg: Karl Guttmann. Ac trices: Elisabeth Andersen, Bela Bran don, Fie Carelsen, Willy Haak, 'Annie Leenders, Enny Meunier, Marie Meunier. Carrie Rens, Elly Ruimschotel, Myra Ward, Ida Wasserman, Kathenka van der Werff. Acteurs: Henk van Buuren, Pim Dikkers, Henri Eerens, Theo Fren- kel, Luc van Gent, Gerard de Groot, Ge rard Hartkamp, Piet Kamerman, Walter van der Kamp, Cees Laseur, Luc Lutz, Jan Retel, Louis Saalborn, Paul Steen bergen, Gijsbert Tersteeg, Johan Valk. Dick van Veen. Frans Vorstman. Als gast: Albert van Dalsum. voor Moulin Rouge Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN. De film Moulin Rouge van John Huston, met José Ferrer in de hoofdrol van de schilder Henri de Tou louse-Lautrec. is met zeven Academy awards onderscheiden. Daarmee heelt zij meer bekroningen gekregen dan enige andere film van het afgelopen jaar. Moulin Rouge werd gekozen als de beste film van 1952. John Huston werd onderscheiden als de beste regisseur, José Ferrer als de beste acteur. Voorts ontving de film o.m. Academy awards voor de beste kleur en de beste vrouwe lijke bijrol. LONDEN (Reuter). Engeland heeft, naar de Engelse minister van landbouw en visserij Donderdag in het Lagerhuis meedeelde, tegen 4 Maart te Londen een internationale conferentie georgani seerd, ter bespreking van plannen ter voorkoming van toekomstige overbevis sing van de wateren van de Atlantische Oceaan en de Noordelijke IJszee. Deze conferentie zal worden bijge woond door de vertegenwoordigers van de landen, die toetraden tot de conven tie van 1946 tegen overbevissing. Er zal op deze conferentie gesproken worden over de vaststelling van maten, bene den welke bepaalde vissoorten zich niet aan boord van de schepen bevinden, aan land gebracht of verkocht mogen wor den. en de instelling van een permanen te commissie, die zal overwegen, welkr verdere maatregelen tot beschei-mir van de visstand genomen moeten w Heeft U ooit een karpet kun nen kopen met garantie? Is er ooit een fabrikant geweest die zo overtuigd was van de soliditeit van zijn product dat hij een schriftelijke garantie durfde geven? Neen, welke prijs U ook wilde betalen, een garantie heeft U nooit gehad. Maar een Tarzan karpet is de enige uitzondering, want een Tarzan bouclé karpet van honderd vijf en zestig gulden met op elk karpet de originele garantiekaart, is gemaakt van de beste haar- garens, daardoor kleurecht en zó solide dat ongeacht hoe groot Uw gezin ook is, de fabrikant elk karpet ten volle 5 jaar garandeert. Zo'n karpet is een bezit, één bonk soliditeit, een uitkomst voor de grote gezinnen van onze klanten. Maar U moet het nü kopen, (omdat door vertraging een exportzending niet tijdig ge reedkwam) dan koopt U het méér dan goedkoop. Zaterdag morgen koopt U voor het eerst van Uw leven een karpet met garantie, vol 200x300 cm. in 6 moderne dessins, een Tarzan met 5 jaar garantie, niet voor 165 gulden maar voor Ook In extra grote maten f250 *350) te leveren. Pontorders onder remboun. WINKELCENTRUM 8INNENWE8, T«I:28U0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2