Ramp ONGEWOON VAN MENSEN EN DINGEN GEWOON EN Kruisen in de storm Noodverbindingen door radio-zendamateurs In de Couture is het al lente Kinderen in nood, wat hebben zij het meest van node? 14 FEBRUARI 1953 DE GROENE AMSTERDAMMER 5 IN de avond van de 30ste Januari voeren we met liet m.s. Prins Alexander de Schelde af. Het was volle maan en de zeven passagiers van de kleine vrachtboot keken over het kalme olie-achtige water naar de lichtjes overal. De schoonheid van de hel dere nacht en dat gevoel van afscheid en verwachting tegelijk, dat iedere lange ïeis kenmerkt, wond ons op. We waren op weg naar Canada; maar eerst moest het schip nog lading innemen in Hamburg; daarna de oceaan over. Ter hoogte van Vllssingen sliepen we allemaal en de volgende ochtend was alles totaal anders. Het was Zaterdagmorgen 31 Januari en weg was de olie-achtige zee; nu was er tot aan de horizon één loodgrauwe, woelende massa met schuimkoppen, en de Neder landse kust leek grijs van sproeiende branding. De stuurman schudde 't hoofd en zei: ,,Er komt ruw weer". Alleen dat „komt", dat geloofde ik niet. Bij het ontbijt waren we voor 't laatst compleet; toen lachten we nog om storm- latten, om zeilende jampotten en spattende koffie; even later lag het grootste deel zeeziek te bed. Die Zaterdagmiddag, Zaterdagnacht en die hele Zondag, die voor Nederland zo noodlottig werd, zwalkten wij op de Noord zee rond. Er was geen sprake van om In deze orkaan enige haven binnen te lopen. De Duitse Bocht was door de uitgestrekte mijnenvelden langs Denemarkens kust te gevaarlijk en zo kruisten we twee dagen op halve kracht door de storm rond. ergens op de Noordelijke Noordzee. En liggend in onze kooien in de nooit aflatende slingerbeweging leerden we alle geluiden kennen het aanhoudend brullen van de wind, de slagzeeën en sproeibuietn, die tegen de patrijspoorten kletsten, maar ook vol bezorgdheid de enorme klappen, die het schip sidderend en uitgeput achter lieten, en het regelmatig haperen van de motoren op een golfrug. In onze hutten was er dan ook nog het geluid van alle kleren, boeken, Koffers, tassen, die einde loos schrapend over de vloer heen en weer schoven, van dc dikke bqbel die van de radio kwam ploffen, en langs de muur de kleren die tot horizontale opzwiepten. Weerloos, doodziek en vol angst, met één oog op de reddingsgordels, brachten we een dag door en toen kwam de steward 's Zon dags om één uur de radio's aanzetten; en begeleid door gebulder van water en w'nd hoorden we de noodkreten uit Neder land; burgemeesters die om hulp riepen; instanties die opriepen tot bijstand; we hoorden dodencijfers en reportages, en gaven verder een beetje beschaamd over, zonder dat enorme zelf-medelqden cat we eerst hadden. Onze motoren draaiden wfl waren nog lang niet in direct gevaar wjj lagen in zachte kooien op en neer te rollen en kregen telkens nog sohone bakjes ook. Vergeleken bij de ramp ln Holland luxe en veiligheid. En nu is ook dat voorhij. Maandagmid dag kwamen bij Ouxhaven de eer-s te Duitse mannen aan boord die ik ooit met vreugd begroette: een stel Eltoe-loodsen. Het wa ren er vtff, want we waren het eerste schipdat na de storm de Elbe opvoer en ze hadden niet meer teruggekund. Nu hebben we ons gewassen, de hutten zijn opgeruimd. De bijbels op de radio's gelegd. Straks voelen we vaste wal onder de voeten. Maar het is allemaal maar voor even want morgen moeten we weer verder om naar Canada te komen, en helaas verder over die onbetrouwbare gehate zee. HARRIET FREEZER WE zenden u dit woord van troost in kinderen hebben gehad, vastgelegd. Het de noodlottige toestand van uw IN de gehele wereld zijn ruim 100.000 zendamateurs welke, nadat zij hun geschiktheid bewezen hebben door een examen, bevoegdheid hebben verkregen om een zender te bezitten en deze te gebrui- vrij te laten. Tussen 3600 en 3750 kc ont wikkelde zich een uitwisseling van berich ten op meerdere frequenties tegelijk. Amateurs in Eindhoven kregen draad loos contact met PHH, de Rijksluehtvaart- ken voor het nemen van proeven en het dienst, en gegevens voor de eerste drop- 10 vitamines in één dragée veel hoger in vitaminewaarde 0RGAN0N-0SS maken van verbindingen voor deze proef nemingen. Zij mogen daartoe een aantal golfbanden gebruiken welke öf voor hen alleen bestemd zijn, öf waar zij met een aantal officiële diensten gebruik van mogen maken. Zo is voor Europa de z.g. 80-meterband, waar het radioamateur-„noodverkeer" op verscheen, een band die loopt van 85.7 tot 79.0 meter ofwel van 3.5003.800 kc. Zij mogen iedere golflengte of frequentie tus sen genoemde lengten gebruiken. Ook zijn zq vrij om met telegrafie of telefonie te werken. Naast een aantal andere bepa lingen is er een die hun energie beperkt. In Nederland mogen de meesten met max. 50 Watt en een kleine groep met 150 Watt uitzenden. Het aantal gelicenceerde zendamateurs bedraagt hier ongeveer 900, van wie er een 500 regelmatig gebruik van hun zen der maken. Met het groeiende aantal zendamateurs nam de onderlinge storing van deze stations sterk toe; wilde men wat bereiken in het amateurverkeer, dan werden de laatste jaren behoorlijke eisen aan hun meestal zelf gebouwde apparatuur gesteld. Vooral in wedstrijden, die veelal internationaal zijn, leerden zij onder zeer moeilijke om standigheden, uit een mengeling van tien tallen seinen en gesprekken, juist dié er uit te halen, welke voor het betreffende station bestemd waren. Men kan snel tussen de eerder genoemde golflengten variëren en antwoorden op dezelfde frequentie als die waarop men geroepen werd. Daar voor een tak van de radio-zend hobby, het z.g. „Vossejagen" en voor z.g. „Fielddays" verplaatsbare en door batte rijen en/of omvormers gedreven zenders en ontvangers nodig zijn, beschikten tientallen van de radio-zendamateurs over z.g. „por table apparatuur", welke geschikt is voor bedoelde 80 meter golflengte. IEDERE Zondagmorgen is er een nog al drukke amateurbezetting op de 80 meter band, Om 10.00 uur komt de ver enigingszender van de „VERON", Vereni ging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland PAoAA in de lucht, geeft dan een seincursus en mededelingen over condities van de verschillende banden en men kan dan een praatje maken en rapport krijgen van de operator van PAoAA. Op 1 Februari was het dan ook weer druk op de 80 meter; de radio-condities waren, ondanks het slechte weer, uitstekend en de Traffic Manager, welke PAoAA be diende, kreeg spoedig contact met enige amateurs in de noodgebieden. Er werd een noodnet opgebouwd, met PAoAA ln Santpoort als middelpunt en een tiental andere stations in of -dichtbij het noodgebied. Daar het radio-amateurlsme onder contröle van de P.T.T. staat, moest men, voordat men tot het uitwisselen van telegrammen mocht overgaan, eerst toe stemming hebben van de betreffende instanties. De P.T.T. achtte het beter, het centrum van het „Amateur noodnet" naar Den Haag te verleggen. Er werden 2 Haagse amateurstations, PAoGVB en PAoYG in geschakeld. Het was nl. erg moeilijk door het overbelaste telefoonverkeer van Sant- pooit uit contact te krijgen met regerings instanties. In Halsteren, Middelburg, Vlissingen, Dordrecht, Goes, Hellevoetsluis, Alblasser- dam, Brielle en Temeuzen waren in het geteisterde gebied zendamateurs, welke hun amateurzenders in bedrijf konden brengen en uitstekende verbindingen onderling had den en met Den Haag en andere plaatsen buiten het noodgebied. Uit deze streken kwamen de eerste ge gevens over de toestand. De meeste nor male telefoonverbindingen waren gestoord Juist het ontibreken van zendamateurs op de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee was oorzaak dat van deze zwaar getroffen gebieden de eerste dagen zo weinig bekend werd. Sommige amateurs moesten naar de zolder verhui zen, maar zo lang er electriciteit was kon men blflven werken. Doordat buitenlandse amateurs dezelfde frequentie mogen gebruiken als de Neder landse, werd dikwjjl3 storing ondervonden, maar één van de amateurs verzocht dan kort het kanaal voor het „noodverkeer" WERELD DER SPORTEN VTEDERLANDSE schaatsenrijders zqn J» populair geweest in Noorwegen. Ruim vtjftig jaar geleden vierde Jaap Eden reeds triomphen in Hamar. In de dertiger jaren zagen de Noren in Jan Langedijk een op volger van Eden en thans zijn Kees Broek man, Wim van der Voort en Anton Huiskes populair. Het behalen van het Europees kampioenschap in het hardrijden heeft Broekman nog groter populariteit gegeven: ledereen in dit land van sneeuw en ijs kent Kees. in welk stadje hij komt, van Tromsö, Narvik en Drontheim in het Noorden tot Oslo. Sanderfjord en Drammen in het Zuiden. In de nacht van 31 Januari op 1 Februari is een verschrikkelijke ramp over Nederland gekomen. De Hollandse jongens, die tijdens dat weekeinde deelnamen aan het Europees kampioenschap in Hamar, hoorden de eerste berichten over de ramp toen de wedstrqden achter de rug waren. In de volgende dagen werd elk ogenblik de Noorse nieuwsuitzending beluisterd om na dere bijzonderheden te horen. Men leefde mee met de getroffen gebieden. Konden zij hier. in het verre Noorwegen, Iets doen voor de landgenoten De bereidheid tot offeren, desnoods ten koste van de vorm wat betekent een titel als duizenden land genoten in moeilijkheden verkeren was aanwezig. Toen schoten de Noorse vrien den, de 'officials en de schaatsenrijders, de relaties en de trouwe bezoekers der jaar- ïykse wedstrijden, te hulp. Kees Broekman is Europees kampioen, Wim van der Voort ls tweede geworden, Anton Huiskes is wereldrecordhouder, laten zij deelnemen aan onze wedstrijden, waarvan de haten geh""1 of gedeeltelijk voor de getroffen ge. b' n Nederland zijn bestemd, zo opper de In het achterhoofd van die eenvoudige Hollandse jongens leefde de gedachte naar Nederland terug te keren. Om te helpen. Maar hoe en waar? Of zouden zij niet be ter in Noorwegen kunnen blqven en hun sportcapaciteiten in dienst stellen van de lijdende landgenoten? Waren zij in de afge lopen jaren niet dikwijls geholpen door de vele sportvrienden ln eigen land Had men de jongens niet vaak financieel gesteund bq hun pogingen zich te meten met de hardrijders uit de gehele wereld En waren zij daarin niet geslaagd? Hadden zq dus niet verplichtingen aan hen. die in Holland have en goed hadden verloren, ja, wellicht waren er vrienden van hen in die ver schrikkelijke watersnood omgekomen? De gedachten kringelden door elkaar, tot er snel klaarheid kwam. Verplichtingen hadden zij, de schaatsenrqders, als mens en als sportbeoefenaar. En de enige wijze, waarop zij hulp konden bieden, was door te vragen aan de Noorse vrienden, overal waar zij zouden komen, geld af te dragen, financiële steun te verzoeken voor de land genoten in het verre Holland. Toen die ge dachte naar voren kwam, begrepen de No ren, zelf altqd worstelend met grond en barre natuur, hun Hollandse vrienden vol komen. En zo besloten de bestuurderen van de ijsclub te Tonsberg het batig saldo af te dragen aan het rampencomité. Sande- fjord volgde. Er kwamen aanvragen uit alle delen van Noorwegen. Men wilde de Nederlanders helpen op hun barmhartige tournee door de Scandinavische landen. Oslo deed een aanbod, Drontheim volgde, Drammen wilde niet achter blijven. En zo zullen de komende weken, ook na de wereldkampioenschappen te Helsinki half Februari, ln het teken staan van de Nederlandse sportjongens, die gevraagd hebben aan hun Scandinavische vrienden: Laat ons overal rqden, want daarmede helpt ge Nederland. L. DE WOLFF pings kwamen door. Het was soms moeilijk om op het centrale punt de gegevens snel genoeg te verwerken, daar men maar één telefoontoestel had, maar met behulp van vele ontvangststations kwamen de berich ten op hun plaats. Vooral omdat de berich ten door het tegenstation bevestigd werden, was men steeds zeker dat de verzoeken en opdrachten werden afgehandeld. In Goes werkte de zendamateur bij de P.T.T. en hij zorgde dat er een deel van de verbindingen met het telefoonnet weer tot stand kwam. Een Middelburgse zendamateur gaf eerst de berichten door, maar toen bleek dat met Noord-Beveland geen contact te verkrijgen was, daar er daar geen zendamateurs waren, nam hij zijn 4.5 Watt telegrafie- zendertje, err zorgde dat hij op het over stroomde eiland kwam. Daar maakte hij contact met Middelburg en weer was een eiland uit zijn isolement verlost. Meerdere amateurs gingen naar het noodgebied en op schepen, sloepen en via helicopters werden deze mobiele installaties vervoerd. Al kwamen de andere verbindingsmoge lijkheden met mobilofoon, radio-verbin dingsdiensten en de telefoon na enige dagen steeds meer in bedrijf, de nood was zo hoog en er moest zoveel geregeld worden, dat het amateiu'-noodnet een belangrijke schakel in de hulpverlening bleef. Een definitief hoofdstation werd in Den Haag gevestigd en diende zich met CYZ aan, vele andere namen de volgende dagen deel aan het noodverkeer. De grootste ver dienste van de amateurs is wel het feit dat zij er in slaagden zo spoedig op te treden, waardoor men een eerste contact kreeg met de rampgebieden en daardoor snel wist hoe de ramp om zich heen ge grepen had. Het corps radio-amateurs heeft in het verleden geholpen' de techniek op te voeren tot de perfectie die wij nu kennen; door hun voortdurende zelftralning hebben zjj nu bewezen dat zij in tqden van nood kun nen inspringen om hun liefhebberij ten dienste van de mensheid te stellen. Ph. J. HUIS 31 land", zo luidde de aanhef van een bi-ief, die wij deze week van een bevriende Bel gische familie ontvingen, en even verder: „moest u soms een onderkomen zoeken voor een kindje van 5 jaar, we zijn gereed om zo'n kleine bij ons thuis te onthalen." Wij zijn niet de enigen, die zo'n brief hebben ontvangen, talloze van zulke brieven zijn binnengekomen uit alle moge lijke verschillende landen, roerende bewijzen van medeleven in de grote ramp, die ons land getroffen heeft, spontane uitingen van bereidheid tot daadwerkelijke hulp. Het spreekt ook wel haast vanzelf, dat veler gedachten het eerst uitgaan naar de geeft ons hier en daar een- beeld van de volkomen ontredderde toestand, waarin deze jonge kinderen geraakten, wanneer zij, na alle doorgestane angsten van een bombardement, plotseling ook nog van hun moeder werden gescheiden. Zq konden niet meer spelen, zaten soms dagenlang stil op de plaats waar moeder afscheid van hen nam, of klampten zich vast aan een stuk speelgoed, dat zij van haar kregen. Ook werden zij gemakkelijk ziek onder deze omstandigheden. Het is de moeite waard voor ieder, die zich op het ogenblik voor het probleem van de watersnoodkinderen interesseert, dit boekje eens even door te lezen; van dezelfde jonge kinderen, deze hulpelozen, die zichzelf schrijfsters Dorothy Burlingham en Anna niet kunnen helpen, laat staan de gemeenschap van dienst zijn. Toch hebben de bevoegde instanties deze aanbiedingen tot het opnemen van kinderen voorlopig van de hand gewezen en ik geloof, dat wij allen dit besluit, dat zeker na rijp beraad is genomen, moeten eerbiedigen, ja, zelfs, dat wq dankbaar moeten zijn hiervoor. Ongetwijfeld zullen velen het gevoeld hebben als een teleurstelling. Het aanbod kwam toch zo spontaan en van ganser harte gemeend, waarom dit niet met beide han den aangegrepen? Voeding, kleding, warm te, goede verzorging in een rustige omge ving, wat willen wij meer voor onze jeug dige, door het water opgejaagde en ver dreven landgenoten? Het is niet gemakkelijk tot uitdrukking te brengen, wat wij dan nog méér zouden willen, nodig is het echter in de eerste plaats ons in te denken in wat vele van deze kinderen hebben meegemaakt en wat zij. ook geestelijk, te venverken hebben gekregen, in de week, die achter ons ligt. Freud verscheen nog een ander boekje, vertaald in het Nederlands als: Kinderen zonder eigen thuis, de titel zegt, dunkt me, al wat, het boekje zelf zal u meer zeggen! Wanneer een ondenverp ons gepakt heeft, willen wij er graag meer en meer van horen, vooral wanneer het actueel is. De „World Health Organisation" in Genève gaf een boekje uit van J. Boulby: Maternal care and mental health. Wat willen wij méér voor onze waters noodkinderen dan goede voeding en ver zorging, wanne kleren en huisvesting in een rustige omgeving? Ik geloof, dat deze boekjes daar wel min of meer antwoord op geven: in het kort en heel gebrekkig uitgedrukt zou men kunnen zeggen: het herkrijgen van die innerlijke rust, die nodig is om te kunnen opgroeien tot een even wichtig mens. Dat de aanwezigheid van de moeder een hoogst belangrijke factor is hierbij, wordt ons in bovengenoemde werkjes wel duidelijk gemaakt. Helaas zullen er natuurlijk kleintjes zijn, die Wij moeten ons bedenken, dat voor een deze ramp hun moeder verloren hebben; jong kind vader en moeder dlles zijn, grote mensen waarop zq volledig bouwen en vertrouwen en waarbij zq zich veilig voelen en geborgen. Plotseling hebben zq nu deze ouders, de mensen, die alles weten, alles kunnen en alles mogen, gezien in een toestand van radeloosheid, doodsangst, vertwijfeling. Zou dit niet een geweldige schok zijn, die niet zo gemakkelijk dadelijk verwerkt kan worden in de kleine hoofdjes In Engeland heeft men tijdens de oorlog allex-lei ervaringen opgedaan met kinderen, die tijdens de z.g. „blitz" uit Londen werden geëvacueerd en ondergebracht in kinder tehuizen buiten. In het boekje „Young children in war time" hebben Dorothy Burlingham en Anna Freud talloze ervaringen, die zij met deze het is van harte te hopen, dat zij snel een plaatsvervangster zullen vinden, aan wie zij zich werkelijk kunnen hechten. M. J. BIEMOND—KAM Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen ln een paar minuten, met één of twee Rennles. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar by de hand te hebben. Ze zqn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook- Dit juweeltje van Albouy is gemaakt van chintz in een kleur die aan rozijnen doet denkende rozengamering is werkelijk rozen-kleurig en dan zitten er ook nog wat lichte groene tinten in. IN normale omstandigheden is het verblijf van ons, mode-redactricesin Parijs, af gezien van de vermoeienissen die nu een maal het gevolg zijn van het bezoeken van plus minus 3 mode-shows per dag, een tijd van aangename spamimg, grote verwach ting en, dikwijls, intens genieten. Ook het schrijven van de verslagen, het vertellen aan de mensen van al het prach tigs of lelijks wat er te zien uxts, het weer geven van de heel speciale sfeer waarin men een dag of loat heeft doorgebracht, is een apart genoegen. U kunt zich wel indenken met welke bar gemengde gevoelens wij dit keer in de salons naar de verschillende collecties zaten te kijken. Wij vroegen ons af wat ioij in 's hemelsnaam deden in deze fraaie omgevingen met al die, ineens zo won derlijk zorgeloze, mensen om ons heen. Het leek ons, denkend aan de vreselylee ramp en het diepe leed die over ons volk gekomen waren, een onmogelijkheid om ook maar met één woord in de krant te gewagen van „mode"Wie in Neder land zou het interesseren welke lijnen dit keer door de couturiers bedacht zijn om ons vrouwen te behagen? Diep in ons hart hadden we eigenlijk maar één verlangen en dat uxts terug te gaan naar het eigen land. Toch heeft ons verstand ons gezegd, dat het dagelijkse leven zijn rechten weer zal hernemen. Per slot van rekening zal het weer lente wor den en op de lente volgt nu eenmaal de zomer en de vrouwen zullen zich luchtige kleren willen aanschaffen en dan zullen ze toch wel iets willen weten van wat er daar in Parijs voor hen bedacht werd en dat is de reden waarom wy u hier, on danks de schroom in ons hart, er iets van willen vertellen. T\E vogels hebben dit seizoen bjj verschil lende couturiers blijkbaar voor inspi ratie gezorgd. Charles Montaigne adop teerde dc „ligne goëland", bij Mangum heet het „ligne oisea,n". De collectie ihm Montaigne laat een aan tal bijzonder goede tailleurs en mantels zien. Zijn rokken zijn een tikje langer, overdag zijn ze recht, cocktail- en avond toiletten daarentegen vertonen een zwie rige ruimte. Terwijl de taille strikt op zijn plaats blyft} is de coupe zodanig dat het bovenlijf een sterk verlengde indruk maakt. De basques van de tailleur-jasjes zijn van voren dikwijls wat weggesneden en het mouvement van de zakken die als het ware doorgetrokken worden tot op de rug om daar met een gesp- of hnoopsluiting preoies een lage ceintuur te suggereren, is zeer geslaagd. Montaigne gebruikt bijzonder mooie tweeds, die aan de pluimage van parel hoenders doen denken. Opvallend icas een geel wollen stof die eruit ziet als een bui tengewoon grof linnen weefsel. Daarvan maakte hij een jas, versierd met een marine-bUtwve „point selliereen jas die over een marine-blauwe japon werd ge- gedragen, een zeer origineel en mooi ensemble. l'Oiseau Mouche roos een grys met wit (combinatie die men nog steeds veel ziet ensemble, er werd een pélérine, met wit piqué gevoerd, bij gedragen en een hoedje van Mand et Nano, versierd met twee vleugels, gaf er de finishing touch aan. Piqué is overigens dit seizoen, in effen zo wel als imprimé, de rage van Parijs. De collection Montaigne laat zeer mooie kleurcombinaties zien; mosgroen met steenroodeen lichte leverkleur met grège, grijs-bruin met oranje als in het trois- pièces „le Laurier Rouge". De lijfjes van de japonnen zijn veelal asymetrisch. Bij de avondtoïlette komt de haast klassiek gewordeti strapless bykans niet meer voor, altijd is er wel een bretelle die zich om de hals slingert. Montaigne heeft ons een fraaie, zeer draagbare collectie getoond. Hij gaat nog meer doen. Binnenkort kunnen tee m Holland de opening van de Académie Charles Mon taigne tegemoet zien. Voor hen die coutu- rière willen toorden zal daar een cursus van zes maanden worden gegeven. Voor beginnelingen, meergevorderden en verge vorderden, het geheel onder leiding van Montaigne en een Franse coupeuse. Zij die een diploma verwelven, mogen zes maan den op de ateliers van Montaigne in Parijs gaan werken, ze krijgen aan het einde van die -yStag.c" een Frans diploma. Een goede kans om liet vak van cou peuse d fond te leren en om bovendien het beroemde Franse handwerk van dichtbij te zien en (zo men begaafd is!) te leren. Hier kam de Hollandse vrouw alleen maar wel bij varen. r\E collectie Manguvn is er een, die char mant, zeer jeugdig en behoudens een enkele vergissing eveneens zeer draagbaar is. Ook Manguin inspireerde zich op de vogels, de vliegende en de, met gesloten vleugels, stilzittende. In het eerste geval wordt alle ruimte naar achteren geconcen treerd, in het tweede geval is de Ijjn vrij recht, zonder wijdte, is alleen de soepelheid van de creatie zeer kenmerkend. Van de stoffen noemen w\j allereerst ook weer de piqué, verder jersey (voor man tels!), gros-grain (tailleurs en mantels), tweeds, alpagas en cheviottes. De luchtige robes laten ons o.a. monsselines, effen of imprimé en crêpe-mousse zien. Voor de avond vrij veel kant. Manguin toont de redingote (wat is dat toch een elegant soort mantel!), klassieke en rechte tailleurs en tailleurs waarvan de voorpanden van het jasje als het ware naar- achteren weggewerkt zjjnzodat er een vest onder gedragen moet worden. By de klassieke tailleurs toont men bij voorkeur blouses van witte piqué. Opval lend mooi van kleurcombinatie was een avond-ensemble: Persomede robe was uit gevoerd in een sprookjesachtige bleu met groene imprimé, er werd een bleu-marine mantel over gedragen en schitterende groene bijoux bij getoond. Bij een middag japon van witte mousseline: Colombe, werd een klein bruin hoedje gedragen, een op vallend chic geheel. Het was een collectie die wij met genoe gen zagen. jnE show van Lola Prussac viel ons tegen en dat was jammer. In de eerste plaats beschikt Lola Prussac over een enorme ideeën-rijkdom, in de tweede plaats over een buitengewoon stérk ontwikkeld kleurgevoel en in de derde plaats over prachtige, dikwijls exotische, materialen Als ze nu ook nog de beschikking zou hebben over de techniek van de haute cou ture, m.a.w. betere krachten op haar ate lier zou hebben en een première van for maat, dan zou zij in staat zijn een werkelijk grootse collectie samen te stellen. Sommige van haar modellen getuigden van een verrukkelijke fantasie, van een speelse geest, maar helaas ze zaten maar al te dikwijls alsof ze snellekens in elkaar geflanst waren door de kleine huisnaai ster waarmee wij ons by gebrek aan beter tevreden stellen. Waarbij wij dan nooit uit het oog verliezen dat onze huisnaaister naast beminnelijk ook nog bijzonder voor delig is, terwijl voor Lola Prussac de haute couture prijzen géiden! Qok Carven viel ons ditmaal tegen. Een collectie die op de zon geïnspireerd is, maar die bij ons de indruk wekte van een grote onrust. Mademoiselle Carven heeft kennelijk met veel tegenslag te kampen ge had. Wij vermoeden dat de griep hier een van de schuldigen is geweest want in de hele collectie zagen wy slechts een paar mantels. Toen we informeerden hoe dat kwam werd ons vertéld dat de collectie eigenlijk nog lang niet klaar was en dat men met een vertraging van tien dagen zat. Van een nieuwe lijn is hier in ieder geval geen sprake, er waren natuurlijk wel goede tailleurs en fraaie avondtoiletten, maar we zagen teveel wat er letterlijk „naast" was. Jammer, maar w(j zijn er van overtuigd dat Carven zich een volgend seizoen zeker zal revancheren. De nieuwe lijn wordt dit seizoen gebracht door Christian Dior met zijn ,Jigne Tulipe", waarover wij u in een volgend artikel iets willen vertellen. Dior is zonder enige tioy- fél de Grootmeester van de Franse cou ture, op de voet gevolgd door de Givenchy en Fath, Deze laatste heeft zich zeer her steld van zyn inzinking, alhoewel de prachtige collectie waarmee hij destijds Holland veroverde nooit meer door hem geëvenaard werd. L. DB VRIES-BLES

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3