Koninklijk, paar bezoekt Texel In zware sneeuwstorm en guur weer over liet eiland Niet alledaagse rechtszitting voor de Bredase rechtbank Sterkste tafeltennissers in Rotterdam bijeen ZATERDAG i 1 TuRKLARl Ï9ÓJ 1 agrna 7 Vorstelijke woorden van troost (Van onze verslaggever) TEXEL - Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Vrijdag voor het eerst als regerend Vorstin onder teel zeer tragi sche omstandigheden een uitgebreid bezoek aan het ge teisterde eiland gebracht. Zij heeft langdurig de vele dijk- vernielingen in ogenschouw genomenevenals de her stellingendie thans met man en machaan de Zanddijk van de Eendrachtspolder worden aangelegd. Dit bezoek was een voortzetting van de uiterst-vermoeiendemaar hoopgevende tochten door de zwaar getroffen gebieden in ZeelandWest-BrabantZuid-Holland en de Wadden eilanden. Ondanks de zware sneeuwstorm van de eerste uren en hel gure weer op het eiland, heeft Hare Majesteit gekleed in bruine bontmantel, 'n eenvoudige hoofddoek om en met rubberlaarzen aan. het gehele programmazo als Zij zich dat had voorgesteld, gevolgd. De ontmoeting, die zij tenslotte met de weduwen van de zes omgekomen redders had, was des te aangrijpender door de stilte, waarmede in het intieme onderhoud zonder enig offi cieel gezelschap, menselijke en Vorstelijke woorden van troost werden gesproken. Naast de ernst van het bezoek en dc drukkende gedachten aan de afgelopen gebeurtenissen van de watersnood-tragedie was er midden op het eiland een on verwacht blij ogenblik, toen Koningin Juliana, gezeten in een leep. plotseling tegenover de ieeo van Haar Gemaal. Z.K.ii. Prins Bernhard. kwam te staan. De Prins was enige uren eerder met zijn Fokkervliegtuig op het vliegveld ..De Vlijt" geland en had reeds verschillende bedreig de punten van het eiland be zichtigd. De bliide ontmoeting hier midden in de sneeuw-einde- loosheid van Texel was echter van korte duur. omdat Prins Bernhard onmiddellijk daarna weer met het vliegtuig moest vertrekken, om het aangekondig de bezoek aan Hellevoetsluis te kunnen brengen. HM. Koningin Juliana arri veerde Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor elf aan de Buiten haven te Den Helder, waar Zij werd begroet door de commis saris van de Koningin in Noord- Holland. mr. dr J. E. baron de Vos van Steenwijk. de hoofd ingenieur-directeur van dc Rijks waterstaat in de directie Noord holland. ir. P. v. d. Burg. de chef-staf van de Koninklijke Marine, kapitein ter zee A. J. Quanier, en de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning, die voor dit doel speciaal naar Den Helder was gekomen. Een korte inspectie van de vaireepwacht, bestaande uit acht Mariniers, volgde, waarna Hare Majesteit zich aan boord van het Teso-schip. de „Dokter Wage- maker. begaf. In de voor Haar gereserveerde eerste klasse, waarin zich behalve het reeds genoemde gezelschap eveneens bevonden de adjudant van de Koningin, kapitein-luitenant ter zee J. G. Stegemann en Haar secretaresse mevr. A. Smitt Avis. liet Zij de directeur van de Teso. de heer v. d. Vliet, en de kapitein, de heer List. aan zich voorstellen, waarna de over steek naar Oudeschild begon. Verwelkoming In Oudeschild stonden ter ver- welkoming aan de haven ir. Krijnen. hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat en wet houder R. Th. Hin. Deze kon Hare Majesteit de mededeling i doen. dat Prins Bernhard 's mor gens om kwart voor elf met ziin vliegtuig op het Texelse vlieg veld was geland en daar was begroet door de loco-burgemees- ter. wethouder S. de Waard. Deze mededeling deed de Ko ningin. die een ernstige en ver moeiende indruk maakte, kenne lijk zeer goed. Zii was verrast, dat de Prins de tocht, ondanks het vrij slechte weer, toch had aangedurfd. Onmiddellijk na aankomst in Oudeschild werd doorgereden naar Oosterend. om aldaar bij Dijkmanshuizen en Oosthuizen de talrijke dijkvernielïngen in ogenschouw te nemen. In Zeven huizen moest het koninklijk ge zelschap overstappen in enkele jeeps, om de tocht over de barre zandweg naar de Zeedijk te kun nen voortzetten. Verrassingen Hier kreeg korporaal J. Boer uit Beilen van het „Johan Wil lem Friso"-regiment de dag van ziin leven, toen Hare Majesteit zonder zich te bedenken in zijn open jeep stapte, de hoofddoek om Haar haren bond en zich onmiddellijk met hem in gesprek begaf. Zii informeerde met grote interesse naar ziin wedervaren op het eiland en naar die van zijn vrienden, die dezer dagen ter aflossing van de detachemen ten Mariniers naar Texel waren gekomen. De verrassingen waren voor korporaal Boer nog niet voorbij, want nauwelijks vijftig meter verder, juist om een bocht, stond hij recht tegenover de jeep, waarin Prins Bernhard met de majoor-vliegenier G. Sonderman zich bevond. De verrassing van het koninklijk echtpaar was bei derzijds hartverwarmend. Ook volkomen stuk gereden waren door de zware vrachtauto's be laden met zandzakken en mate rialen. Inlichtingen Bii de Eendrachtspoider kreeg de Koningin eerst recht een goe de indruk van de vernielingen die ook het eiland Texel bij de watersnood hadden geteisterd. Zij liet zich uitvoerig inlichten over het verloop van de ramp en het tragische ongeval, dat langs deze diik aan zes Texe laars was overkomen. De herstellingen zijn echter in volle gang en uitvoerder Boon kon Hare Majesteit dan ook tonen hoever deze herstellingen van de over een lengte van 100 meter stukgeslagen dijk vorder den. Hij vertelde Hare Majesteit, dat per uur 1 meter diikbekis- ting kon worden aangelegd, zo dat men bij hard werken de volgende springvloed gemakke lijk de baas kon blijven. Ook hier gingen de werkzaam heden ongestoord verder, onder wijl de Koningin zich met de soldaten en de D.U.W.-arbeiders onderhield. Zii informeerde bij de commandant van de eenheid, kapitein Nahuis, of de soldaten goede legering hadden en deze kon Haar vertellen, dat de ver zorging in het vacantiecentrum „De Robbenjager" uitstekend was. Het volgende bezoek gold de Eierlandse vuurtoren bii de Cocksdorp. Hier kreeg hoofd lichtwachter Blok de gelegenheid te vertellen, hoe de storm de duinen had geteisterd en hoe in de vreselijke orkaan de redding boot „Prins Hendrik" uit Den Bij aankomst in Oude- schild op Texel werd Ko ningin Juliana door vele eilandbewoners begroet. Van hieruit begon de tocht langs dc vernielde dijken en de ge'inundeerde duinen. Foto links. Hieronder rechts: Door de aanvoer van herstelmaterialen naar de ver nielde dijken was de toe gangsweg naar de bedreig de plaats voor de perso nenauto's onberijdbaar. De Koningin liet zich hierdoor niet weerhou den en stapte in een jeep over. Even later zou de onverwachte ontmoeting met Prins Bernhard plaats vinden. (Foto Noorderpers) Helder met schipper Piet Bot aan het stuur zes mannen van de doormidden gebroken tanker „Oder" had weten te redden. Koningin Juliana kon via de staande kiiker de wrakstukken in zee zien liggen, evenals de Zweedse vrachtvaarder Virgo" die op de Vliehorst was vastge lopen. Zii vroeg zich verbaasd af. of dit schip nog wel ooit zou kunnen varen. Bii deze gure zeehoek kon het gezelschap op nieuw bewonderend ervaren, dat de Koningin zich niet stoorde aan sneeuw, koude, wind of klimpartijen. Zii toonde zich vol komen onvermoeibaar. Ter ge legenheid van het bezoek werd de vlag in de vuurtoren gehesen. Dit was de enige driekleur, die over het eiland woei tiidens het bezoek, omdat volgens de wens van Hare Majesteit ieder feeste lijk cachet bii dit bezoek streng moest worden vermeden. In hotel Dc Lindeboom te Den Burg volgde de .droeve ontmoe ting met de zes weduwvrouwen, de dames Bemardus, Dijker, Koopman, Kuip, Walween en IJska, die de overstroming van de Eendrachtspoider met het verlies van hun mannen hebben moeten betalen. Bij deze ont moeting waren behalve de Ko ningin alleen, de secretaresse van Hare Majesteit, mevr. A. Smitt Avis en de echtgenote van bur gemeester C. de Koning aan wezig. Hier waren alleen vrou wen bij elkaar, weliswaar ge scheiden door de verheven koninklijke sfeer, maar in gevoel en hart als vrouw tegenover vrouw. Verder past hierbij alleen maar het eerbiedige stilzwijgen Om kwart voor drie vertrok HM Koningin Juliana en Haar gezelschap, uitgeleide gedaan door het gejuich van talrijke kin deren en ouderen, naar Oude schild. alwaar afscheid werd ge nomen van de verschillende autoriteiten. In Den Helder nam Hare Majesteit afscheid van de com missaris mr. dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik. van burge meester C. de Koning en van de hoofdingenieurs van Rijkswater staat en de provincie. Daarna werd de terugreis naar Soestdiik in snelle vaart ondernomen. TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Conservatieve overtcinning CANTERBURY 13 Febr. (AP) Leslie Thomas (Conservatief) heeft vandaag de strijd tegen John Jones (Labour) gewonnen met 19490 stemmen tegen 9560. Deze zetel werd eerst ingeno men door John Baker White, die bij de algemene verkiezingen voor de Conservatieven een meerder heid behaalde van 14.089 stemmen White stelde in December van t vorige jaar zijn zetel beschikbaar wegens zijn slechte gezondheids- Uit de Staatscourant Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Commandeur in de Or de van Oranje-Nassau met de zwaarden (bij bevordering) vice- admiraal J. B. Meijer. Is toegekend het vliegerkruis aan sergeant-majoor-vlieger C. R. Blom. Is met ingang van 13 Januari 1953 aan kapitein-luitenant-ter-zee van de technische dienst Ir. T. A. Vos op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag uit de zee dienst verleend. Is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, kapitein-ter-zee J. S. Bax. Prins Bernhard toonde zich trots, dat de Koningin deze tocht in het barre weer van Soestdijk naar Texel toch had doorgezet. Prins Bernhard, noodgedwon gen afscheid nemend, begaf zich hierna terug naar het vliegveld om de reis naar Hellevoetsluis aan te vangen. H.M. Koningin Juliana trok met de open ieen verder naar de Zeediik waar Haar de ver schillende diikvernielingen wer den getoond. De mannen van het „Johan Willem Friso'-regiment uit Assen werkten tiidens dit be zoek onverdroten verder met het sjouwen van de zandzakken en het herstellen van de vele gaten tussen Dijksmanshuizen en Oost huizen. Een bemoedigend Ko ninklijk woord, een vriendelijk antwoord en een belangstellende interesse naar het koude en zware werk deed de mannen goed. Zij hadden een dergelijk bezoek op deze afgelegen punten zeker niet verwacht.. Het bezoek aan de getroffen polder „De Eendracht" moest eveneens gedeeltelijk per jeep worden afgelegd, omdat de toe gangswegen naar de Zanddijk Koopman verduisterde goederen bestemd voor rampgebieden Van onze verslaggever) BREDA13 Febr. Anderhalf jaar gevangenisstraf hoorde de 27-jarige Bredase koopman H. L. G. voor de Bredase rechtbank tegen zich eisen wegens het verduiste ren van een hoeveelheid levensmiddelen ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. Deze icarcn bestemd voor de getroffenen in de noodgebieden. De berechting van dit walge lijke misdrijf, zoals de president het noemde. geschiedde in een zeer rustige sfeer met de vereiste objectiviteiit welke door de om standigheden vrij gemakkelijk had kunnen ontbreken. Dit was voor een dieel te danken aan het uit stekende pleidooi van de verde diger Mr. van Hasselt uit Breda. De verdachte bekende het ten- lastegelegde. Hij had op 3 Febru ari ingezamelde goederen met zijn auto vervoerd naar het verzamel punt .im Breda, de Middelbaar Technische School. Eén van de ritten maakte hij alleen. Hij laad de toen bij het St, Annagestioht een baal suiker, een zak rijst en kindermeel, ha vermouth en ver micelli. Deze 'levensmiddelen prijkten als bewijsstuk in de rechtszaal. Door een nu onver klaarbare oorzaak waren deze le vensmiddelen niet bij de M.T.S. afgeladen en toen de man 's avonds thuis kwam, lagen de zak ken en pakken nog op zijn auto. Omdat niemand dut wist en hij in behoeftige omstandigheden ver keert. was hij toen voor de ver leiding bezweken. In Limburg had hij getracht de levensmiddelen te verkopen aan kruideniers die echter de politie waarschuwden. Handelwijze immoreel. De president stelde deze feiten vast en hield vervolgens de verdachte het immorele van zijn handelwijze voor ogen. „Voor het beroven van de slachtoffers, voor wie deze goederen bestemd waren heb ik geen woorden," aldus Mr. Bisschop Boele, „en als er eens andere maatregelen worden in gesteld tegen mensen als U, dan kan ik daar volledig begrip voor hebben." De Officier van Justitie. Mr. Temmink hield een kort requisi toir, waarin hij zijn verontwaar diging in bedwang .hield. „Waar het in deze zaak om gaat," zei Mr. Temmink, is de strafmaat. Verduistering op zichzelf is al een ernstig delict I® dit geval is hert nog veel ernstiger. Ook al is de verdachte kort geleden failliet verklaard, een faillissement dat moest worden opgeheven wegens .gebrek aan 'baten, dan nog had hij voor alles aan de grote nood van de getroffenen moeten denken. Er moet hier een voorbeeld ge steld worden.." De zware eis van achttien maanden maakte indruk. Toen Mr. van Hasselt aan zijn pleidooi begon, zat de verdachte te .huilen. De verdediger begon met te vertellen, dat hy in het begin een weerzin had moeten overwinnen om deze verdachte te kunnen verdedigen. „Het Neder land-se Volk helpt en hielp in een edelmoedige sfeer, waarin de mis daad niet past. en waarin wij wil len blijven," aldus pleiter. „Maar we mogen niet vergeten dat de menselijke fouten en gebreken blijven bestaan. Deze man ont dekte thuis, dat de goederen niet waren afgeladen, hij moest naar familie in Limburg en bezweek voor dc verleiding en combineer de het een met het. ander." Aan de hand van. resultaten van onderzoekingen betoogde de ver dediger vervolgens, dat niet de zwaarte van de straf afschrikt, maar wel de kans op ontdekking. Naarmate die .groter is, worden minder misdrijven gepleegd. Voorts citeerde pleiter rechtsge leerden, die betoogden dat het niet aangaat een verdachte zwaar der te straffen, dan voor hem noodzakelijk is, alleen om een voorbeeld te stellen. Na uitvoe rige re- en duplieken werd de uitspraak bepaald ov«er veertien dagen. Onze ambassadeur dankt Engeland De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, heeft gisteren op een te Londen gehouden persconferentie de Nederlandse dankbaarheid ver tolkt voor de „Britse sympathie en de daadwerkelijke hulp". De Britse helicopters, aldus mr. Stikker, leken als door God gezonden. Dank zij deze Britse toestellen konden tal van men sen gered worden van gevaarlijke plaatsen, die op andere wijze niet te bereiken waren. Mr. Stikker deed plechtig de gelofte: „Mijn land zal geen voet lgnd prijs geven aan de zee". ZWALUWENPLOEG VOOR GENT DEN HAAG De Zwaluwen- ploeg die op 17 Febr. a.s. te Gent legen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld Doel: Vrijhof (Bleyerheide); achter: Steenbergen (SVV) en Claus Jr. (Helmondia); midden: van Voorst (Vitesse), de Voogd (Haarlem) en Klaassens (VW): voor: Louwers (Eindhoven), van de Bogert (DOS), Cor van der Giip (Emma). en Luyten (DOS). De opstelling van de voorhoe de slaat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gijp (Emma) te Gent rechtsbinnen speelt in welk geval van de Bo gert naar de linksbinnenplaats zou verhuizen. Speelt W. van dei- Gijp niet dan wordt Stephan (Heracles) linksbinnen. Reserves zijn Dufourne (Spar ta). H. Herberts (Vitesse), Du- trieux (HBS) en W. van der Gijp (Emma) of Stephan (Herac. les. Brusselers (PSV), Clavan (ADO) en de Jong (Willem II) moesten om verschillende rede- non verstek laten gaan voor deze wedstrijd. Poging lot overval op R. K. Pastorie HARLINGEN Donderdagavond omstreeks 10 uur werd er gebeld aan de R.K. Pastorie. Het dienstmeisje dat de deur opende zag tot. haar ont steltenis een gemaskerd iemand tegenover zich die haar bedreig de met een revolver. Hevig ver schrikt rende zij terug naar bin nen en wierp de tussendeur ach ter zich op slot. De politie werd direct gewaarschuwd en stelde een onderzoek in, evenwel zon der resultaat Volgende week: (Van een onzer verslaggevers) De „Opentafeltenniskampioen- schappen van Nederland", die op 21 en 22 Februari in de Ahoyhal in Rotterdam zullen worden ge houden, genieten vooraf al een buitengewone belangstelling. Voorafgaande jaren is Utrecht 5 maal achtereen gastvrouwe ge weest van deze gebeurtenis. Het aantal inschrijvingen is groter dan ooit tevoren bij open kam pioenschappen waar ook ter we reld behaald. De sterkste spelers en speelsters uit 7 landen zullen het tegen elkaar opnemen. Onder hen zijn de titelhouders van 1952 Diana Rowe en Richard Berg- mann. (beiden uit Engeland). Voorts hebben ingeschreven de Joegoslaaf Harangozo (kampioen van Frankrijk 1952), zijn land genoot Dolinar, de Fransen Root- hooft, Haguhauer en Lanskoy, de Pool Ehrlich, de Engelsen Ken nedy en Miller, de 14 beste spe lers van België en de Vietnamees Pho Quoc Huij. In totaal vermeldt de deelnemerslijst 27 dames en 45 heren. De wedstrijden worden ge speeld om drie gewonnen games (best of five) Er is voor de ga mes een tijdslimiet vastgesteld van 20 minuten. De speler die na het verstrijken van deze tijds periode voor staat, heeft gewon nen. Bij gelijke stand wordt nog vijf minuten verder gespeeld. Degene, die dan het eerst scoort, is winnaar. De telling zal geschieden in het Nederlands. Aan de hand van borden worden de buitenlandse spelers van de stand op de hoogte gehouden. Er wordt voor de eer ste maal gespeeld op 8 tafels tegen 6 in Utrecht. Het gebruik van „Three Star Halex balls" in deze wedstrijden is eveneens een primeur voor Rotterdam. Er wordt gespeeld: Zaterdagmiddag 21 Februari, waarna de finale dames-dubbel volgt, en Zondag gevolgd door de eindwedstrijd gemengd dubbel. Daarna worden gespeeld de halve finales heren enkel en dames enkel. Tot slot komen de finales van deze cate gorieën. Een drietal reporters zullen uitzendingen via de radio verzorgen. Vooral uit de Arabi sche landen wordt belangstelling voor dit gebeuren getoond. Bij het dames enkelspel zijn geplaatst de zusjes Diana en Ro salind Rowe (Engeland), bij de heren Bergmann, Harangozo, Do linar en Roothooft. Op Maandag 23 Februari zal in Nijmegen een damesinterland te gen Frankrijk worden gespeeld. De gasten zijn mej. Delahy, Alber en Rougagnou. Voor Nederland komen uit N. van Megen, T. de Zeeuw en M. Bonnier. STRAFSCHOPPEN VOOR RAMPENFONDS In de gemeente .Arnhem is reeds bijna negen ton ingeza meld voor het Rampenfonds. De Arnhemmers overtroeven elkaar in vindingrijkheid om aan geld te komen; zij willen trachten het millioen te halen. De doelverdediger van Vitesse is de uitvinder van de Thatste stunt. Hij zal in de grote zaal van Musis Sacrum,strafschop pen laten nemen voor een fulden per schop. Houdt hij e bal dan gaat de gulden naar het Rampenfonds. -Laat hij hem door. dan krijgt de schutter zijn geld terug. Hulp-actie EngelandNederland Vrijdag is te Londen bekend gemaakt dat cr plannen in voor bereiding zijn voor een gemeen schappelijke Nederlands-Engelse hulpactie voor de slachtoffers van de overstroming. Het honderd pagina's bevatten de Nederlandse boek over de overstromingen zal ook in Enge land verkocht worden en de ba ten zullen worden verdeeld over de rampenfondsen van beide landen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4