NIEUWE AFWEERMAATREGELEN Evacuatie van Zierikzee wordt doorgezet Herstel van telefoonnet Britten beloven steun Europese aan leger CHIQUE BANKSTELLEN JAN VERHEI] Co. PONTIAC HORLOGES Buitenlandse militairen hebben hun werk gedaan Belastingplan opnieuw in beraad Koningin Juliana ontmoette de Prins op Texel Geen lijfstraffen in Engeland Nieuwe arrestaties van Russische Joden Frans wordt onbegrijpelijk door talloze afkortingen Engeland krijgt zijn zandzakken Geld verduisterd uit collectebus Uitkijken naar muskusratten Regen of sneeuw Wind uit Zuiden Rechtstreeks van de fabrikant WOLPHAERTSBOCHT 28&-S64 Winkelcentrum Wereldhaven Zuid. Direct bij de tunnel Tel. 76829—74194 Sinds 1863 VERHEIJ een begrip voor ver borgde Interieurs Algemeen Dagblad Ksiigïijl Hoofdredacteur: Dr ,T. RATTÈ Zaterdag 14 Februari 1953 74ste Jaargang No 38. Prijs 13 cent 46 cent per week ZIERIKZEE. Na een bespre king, welke onder leiding van mi nister Beel gisteren op bet stad huis te Zierikzee is gehouden, heeft het gemeentebestuur beslo ten dat evacuatie van de nog in de stad aanwezige bevolking op korte termijn noodzakelijk is. Gister avond reeds stonden rijen mensen in de hal en voor het gemeente huis te wachten om te worden ge registreerd. Men verwacht dat van de 4500 nog aanwezige mensen er ongeveer 3000 zonder pardon de stad zullen moeten verlaten. Al leen zij die in het bezit zijn van een verblijfsvergunning welke door of namens de gemeente is af gegeven zullen nog hoogstens drie dagen in de stad mogen blijven. De burgemeester heeft een dringend beroep op de burgerij gedaan aan het bevel ordelijk gevolg te geven. De evacuatie zal geschieden door vaartui gen van de marine daar grote passa giersschepen niet meer in de haven kunnen komen. Op het ogenblik zijn nog 4500 van de 7000 inwoners in de stad aanwezig. Reeds hedenochtend zullen de eerste ouden van dagen en kinderen met schepen worden afgevoerd naar Dor drecht, vanwaar zij vermoedelijk wor den overgebracht naar de provincie. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. De vrouwen van de 1500 achterblij- venden zullen niet worden geëvcaueerd vanwege de zorg voor haar echtgeno ten. Aanvankelijk werd als reden van de evacuatie opgegeven dat de kapotge slagen riolering van de stad een on houdbare toestand voor de inwoners had geschapen. Later deelde men van jfficiele zijde mee, dat het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken van Schouwen opleveren, de oorzaak van de evacuatie is. Het 9at bij de Schelphoek aan de dijk van de Ooster- schelde was aanvankelijk vijftig meter breed maar thans heeft liet een wijdtt gekregen van 250 meter en een diepte van dertig meter. Het gevaar is groot dat het gat zich zal verenigen met. dat in de dijk van Burghsluis waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. De burgemeester van Zierikzee, Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken bekend, dat niemand met inbe grip van evacué's, zich naar Schouwen Duiveland mag terugbegeven dan na toe stemming en oproep van de burgemees ter der betrokken gemeenten. Ofschoon in enkele plaatsen in het noodgebied de bewoners weer terugke ren, bleek het nodig ook uit Dirksland op Overflakkee 98 mensen te evacueren naar Dordrecht. Van een geïsoleerde boerderij op Oost- Schouwen werden nog zes mensen gered Het eerste dijkgat met een snelle uit - stromiing op Schouwen en Duiveland dat werd gedicht was het gat in de Oosthavendijk te Brouwershaven. Na tien dager, hard werken door Nederland se en Engelse militairen, alsmede door alle beschikbare burgers is het na zeer veel moeite en ten koste van geweldi ge inspanning gelukt. En dat nog wel zonder behulp van rijshout en dragli nes! In Noord-Brabant is men er in ge-1 slaagd enkele biinnendijker. ie dichten, zodat grote delen van ondergelopen polders weer droog zijn gevallen. Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de aagrarische schade in het watersnood- gebied is door de minister van land bouw de rijksdienst voor landbouwher- stel aangewezen. De organisatie van het werk daarvan is in grote lijnen gelijk aan die in de jaren 1945 en volgende Thans is evenwel meer decentralisatie doorgevoerd. Alle boeren en tuinders die schade hebben geleden kunnen zich van Maan dag af aanmelden bij de plaatselijke bu reauhouders van de voedselcommissaris. In bepaalde gevallen kan men daar een verzoek om voorschot aanvragen. De militaire bijstand in algemene zin.! zal met ingang van Dinsdag a.s. zes uur 's morgens worden beëindigd. Alle on derdelen. ook de buitenlandse, zullen dan naar hun garnizoenen terugkeren. Al leen in bijzondere gevallen zal dan door militairen nog hulp worden verleend. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG Het zogenaamde belas tingplan heeft dc Regering opnieuw in beraad genomen nu de ramp ook voor de begroting zulke gewichtige finan ciële gevolgen zal hebben, zo deelt de minister van financiën aan de Eerste Kamer mee in de memorie van ant woord op de begroting van financiën. <n het plan zullen de belastingmaat regelen, die de Regering kan treffen om de industrialisatie te bevorderen, wor den opgenomen. Het is wel de bedoeling, aldus blükt uit de tekst van de memorie, dat het be lastingplan binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. De minister is bereid in het plan een plaats in te ruimen voor enige ver laging van de naar de winst geheven belastingen. Hü meent, dat hiermee ,.cen milder klimaat voor de intensivering en uitbreiding van de industrie" zal worden geschapen. Minister Van der Kiert zegt verder, dat hij geen belastingvrijdom van een pri mair dividend kan verlenen. De her ziening zal een veelsoortigheid van be lastingmaatregelen noodzakelijk maken en daarin past volgens hem niet een maatregel van een dergelijke omvang als vrijstelling van dividend. Dit laat de beschikbare, ruimte in de begroting niet toe en bovendien zou het even- j wicht in de belastingheffing van onder nemingen enerzijds dus van natuur-1 lijke personen en anderzijds van licha-1 men worden verstoord. Belasting- vrijddom van een primair dividend van 4, 5 en 6 procent zou voor de schat kist. zeer globaal geschat, een vermin- I dering van baten van 200 millioen, 250 millioen en 290 millioen gulden be tekenen. De heren Go en Soenito, die door Nederland werden uitgewezen, zijn bij aankomst te Djakarta door honderden, verwelkomd. Bezoek aan een getroffen eiland DEN BURG (A.N.P.) De Koningin en prins Bernhard hebben gistermor gen een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachtpolder is ondergelopen. De Koningin kwam met LONDEN (A.P.) Het Britse Lager huis heeft een wetsontwerp, strekkende tot het opnieuw invoeren van lijfstraf fen, met 159 tegen 63 stemmen verwor pen. Tijdens een verhit debat dat aan de stemming vooraf ging, wezen de voor standers er op, dat alleen lijfstraffen een einde zouden kunnen maken aan de ein deloze reeks overvallen en berovingen, die voor het grootste deel door jongelui worden bedreven. De tegenstanders waren van mening dat lijfstraffen tihuisbehoren in een ver achter ons liggend tijdperk. MOSKOU (Reuter) Een „laaghar tige bourgois-nationalistische Zionisten" is ontmaskerd aan de universiteit van Odessa, zo heeft de Pravda gisteren be kend gemaakt. Volgens het blad bevatte de universiteitsbibliotheek nog verschei dene „schrifturen met staatsvijandige inhoud en artikelen door de ergste vijanden en huurlingen van het Ameri kaanse imperialisme". Daardoor is M. Lopoekof, directeur van de eco: faculteit, aansprakelijk gesteld. Joan Seton is een 28-jarig Engels revuesterretje, dat gisteren naar Korea is vertrokken, ivaar zij zes weken voor de soldaten zal optre den met revue-liedjes. Tijdens de slag om Arnhem trad zij ook op voor de Britse soldaten, hoewel het kanongebulder haar soms dwong om op 'te houden. I de veerboot Dokter Wagemaker uit Den Helder. De Prins, die onverwacht het eiland bezocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoestel- De Koningin reed na aankomst eerst naar Oosterend. Daar stapte het hoge gezelschap over in jeeps. De tocht ging naar Zevenhuizen waar de Oostersluis, één van. de bedreigde punten, in ogen schouw werd genomen. Hier ontmoette koningin Juliana de Prins, die op de terugweg was. Vervolgens ging de rit naar de Noorderdijk, waan- een gat van dertig meter in de dijk is geslagen. Staande op de met tientallen zandzak ken versterkte afgebroken dijken liet de Koningin zich zeer uitvoerig door een dijkwerker en door de deskundigen in lichten over hetgeen zich hier op de rampzalige morgen van de eerste Fe bruari had afgespeeld. Lange tijd sprak de Koningin met de dijkwerkers en de militairen, die op dit punt aan het werk waren. Ook prins Bernhard had vroeger in de morgen dit punt bezocht. Juist toen de jeeps de dijk naderden vloog de prins er over heen. Als groet cirkelde hij enige malen laag boven de door het land ploegende autocolonne. Tot slot van haar tocht ging de Ko ningin naar de vuurtoren. In hotel de Lindeboom onderhield zij zich enige tijd met de familieleden van de zes slacht offers. Prins Bernhard heeft na zijn bezoek aan Texel gistermiddag Hellevoetsluis bezocht. Langs het overstroomde ge bied ten Oosten van het kanaal door Voome reed de prins naar het gedeelte van de gemeente Nieuwenhoom, dat onder water staat. Hier bezichtigde hij het werk voor de aanleg van een be- kistingsdam langs de Westelijke Ka naaldijk. Via Ooistdijik en de rijksstraatweg re den de prins en de burgemeester vervol gens naar de Brielse brug te Hellevoet- sluis. Hier onderhield de prins zich enige tijd met de emmandant der aldaar werk zame Engelse genietroepen, die voorbe reidingen treffen voor het leggen van een Baileybrug in de plaats van de al daar weggespoelde dam. Hierna bezich tigde de Prins de in Hellevoetsluis aan gerichte verwoestingen en vertoefde hij enige tijd in het raadhuis. Letters, die van alles kunnen betekenen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ll.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het eiland Texel, dat ook werd getroffen door de wa tersnood. De Koningin, die vergezeld werd door haar secretaresse mevrouw Smitt-Avis en haar adjudant It. ter zee der eerste klasse J. G. Stegeman, loopt over de zandzakken, gelegd in het. gat, geslagen in de dijk van de polder de „Eendracht". De wereld helpt LONDEN (Reuter). Toen gisteravond de zon onderging hadden de acht lan den waarop de Blitse regering een beroep had gedaan om onmiddellijk tien millioen zandzakken te leveren, reeds meer dan de helft van dat aan tal afgeleverd. Uit Italië, Zwitserland, Duitsland en de Scandinavische lan den werden zij hij tienduizenden te gelijk per vliegtuig aangevoerd. Frank rijk en België verzonden ze per schip over Het Kanaal. Vijf en een half millioen waren er gis teravond al bijeen. Honderdduizenden zjjn nog onderweg, o.a. van het Ame rikaanse leger in Duitsland dat ook al zoveel zandzakken aan Nederland heeft geleverd. Het Britse Rjjnleger houdt twee millioen zandzakken in reserve. Mochten de Britse zeeweringen het niet houden in de komende dagen, dan zullen zij dadelijk per vliegtuig wor den gezonden. Nederland, dat alle beschikbare zand zakken voor de verdediging van zijn eigen kust nodig heeft, blijft toch niet achter bij het bieden van hulp aan Engeland. De K.L.M. heeft aangeboden alle ruimte die er aan boord van haar vliegtuigen over is, te gebruiken voor het vervoer van zandzakken die door andere landen aan Engeland worden aangeboden. Gisteravond lagen er in Antwerpen 600.000 zakken gereed om naar Enge land te worden verscheept. iONDEN (Reuter). Vandaag ke ren de Franse premier René Mayer en de ministers George Bidault en Robert Baron van Londen naar Parijs terug met de verzekering van de Britse regering, dat Engeland aan het voorgestelde Europese leger alle mo gelijke steun zal geven, teneinde te verzekeren, dat het gemeenschappe lijke leger niet onder de overheersing van Duitsland zal komen. Twee dagen lang hebben de Franse ministers met Churchill en Eden gecon fereerd en in een gezamenlijk commu niqué wordt meegedeeld, dat zij van gelijke opvatting waren over alle belang rijke internationale problemen, daarbij inbegrepen Korea en de eventuele ge volgen van president Eisenhowers besluit om de aanvallen van Tsjang Kai-sjeks troepen op het Chinese vasteland moge lijk te maken. Fransen en Britten zijn er van overtuigd, dat Eisenhower met dat besluit geen uitbreiding van de BUSSUM (ANP) De Bussumse po litie heeft drie serveersters uit een Bus sumse schouwburg aangehouden, die er van worden verdacht geld te hebben verduisterd uit collectebussen voor lief dadige doeleinden. PARIJS. Een van de leden van de Assem- blée nationale, de heer Ernest Pezet, heeft een verzoek tot de regering gericht om het gebruik van afkortingen in offi ciële stukken te vermij den dan wel het tot het allernoodzakelijkste te beperken. Het zou belangwek kend zijn, zo merkt de geachte afgevaardigde op, eens na te gaan hoe veel van onze medebur gers, schrijvers over po litiek en journalisten in begrepen, zonder voor bereiding zouden kunnen zeggen wat bijvoorbeeld GATT, OMS, FAO, IMF, OIAC, ITO, OICNM, ONM, WMC, PICMME, of UPU betekenen. Hij stelt dan verder voor, dat voortaan in alle stukken steeds één keer de volledige naam wordt gebruikt met erachter de afkorting tussen haak jes en dat dan verder die aanduiding in een paar letters wordt herhaald. Sedert 1951 bestaat er overigens een Frans woordenboek van afkor tingen; het bevat de „vertaling" van 8000 bin- neri' en buitenlandse afkortingen op technisch en politiek terrein. Het bezwaarlijke is echter, dat men er zeer vele initialen in vindt, die voor velerlei uitleg vat baar zijn: zo is RMC bij voorbeeld zowel Régi ment Mixte Colonial, Retraite Mutualiste des Combattants als Radio Monte-Carlo, en FO schrijft men zowel voor Force Ouvrière, Foreign Office als voor Franc Or, terwijl ACCF zowel As sociation Catholique des Chefs de Familie als Auto Camping Club de France betekent. Amerikaanse militairen stellen radioschakelin werking Nieuwsdienst Algemeen Dagblad troosten zij zich grote offers om het bedrijf weer op gang te helpen. Te Middelharnis huizen twintig mensen van de P.T.T. in een dubbeldeks-auto- I bus, die de Amerikanen ergens in Lim- burg hadden achtergelaten. Drinkwater kan hun slechts mondjesmaat worden verstrekt en het warme eten ontvangen j zij van de gemeentelijke gaarkeuken die daar weer- in ere is hersteld. Een kabelbreuk dreigde dezer dagen een streep door de rekening te halen, maar men herinnerde zich toen een aanbod van Amerikaanse militairen te Parijs, die de beschikking hebben over een straalzender. Zij zijn thans druk in de weer om een radioschakel te maken tussen Rotterdam en Middelharnis, waar toe te Dirksland en Barendrechl straal zenders en -ontvangers worden opgc- gesteld. Zulk een „relay station" over brugt een afstand van ruim dertig km en de daarbij gebruikte spiegels zijn zó groot dat via deze radioschakel tege lijkertijd 24 gesprekken kunnen worden gevoerd. Verwacht wordt, dat deze Amerikaan se radioschakel vandaag reeds de ge- stoo-de telefoonkabel zal kunnen ver vangen. ROTTERDAM. In het telefoondis trict-Rotterdam dat zich uitstrekt tot Goeree-Overflakkee en het Land van Altena, zijn wij na zoveel ontreddering de phase van de „eerste hulp"-verlening reeds door en thans zijn wij met man en macht begonnen aan dc wederop bouw van het geteisterde telefoonnet, zo zei ons de heer H. Meijer Drees, directeur van het telefoondistrict-Rot terdam. Gistermorgen is de telefonische ver binding met Oude Tonge tot stand ge komen en dat betekent dal thans alle plaatsen in het noodgebied weer tele fonisch bereikbaar zjjn- Drie automati sche centrales, die van 's-Gravendeel, Hcrkingen en Stellendam, zijn verdron ken en volkomen onbruikbaar en van de 65 telefoonstations met handbedie ning gingen er vijftien totaal verloren. Te Dordrecht, waar de kabclkelders onderliepen, zjjn nog circa 900 abon- né's van telefonisch verkeer verstoken, maar ook daar wordt hard gewerkt aan het herstel van de schade. Directeur Meijer Drees is vol lof over de prestaties van het P.T.T.-personeel in zijn district. Kantoorhouders, technisch pev meel en telefonistes hebben p> -h- tig werk verricht en nog steeds ge- Vruchtbare conferentie te Londen Meer hulp voor Frankrijk en Indochina Steun aan het Rampenfonds Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, 's-Gravenhage. 75 millioen - -70 millioen 65 millioen - -60 millioen 55 millioen- 50 millioen 45 millioen I 10 millioen 35 millioen 30 millioen 25 millioen 20 millioen j 15 millioen - 10 millioen 5 millioen - Gisteravond werd op hel bureau van hel Nationaal Bampenlonds al gesloten op ruim 42 millioen gulden. Uit is hier hoven 'langegeven met een volle zwarte l\jn tangenomen mai 1 worden dat thans rond f 11.000.000 i onderweg nl in verzameling is. hel geen is aangegeven met een gearceerd blok. vijandelijkheden in het Verre Oosten heeft willen riskeren. De Britse regering heeft Frankrijk meer militaire hulp bij zijn oorlog in Indochina beloofd overeenkomstig het besluit van de Atlantische raad in December om Frankrijk in zijn strijd tegen het Aziatische communisme te steunen. Op economisch gebied hebben de Franse ministers evenwel minder be reikt. Minister Butler heeft weliswaar toegezegd, dat Engeland bij de uitwer king van het plan" tot ontwikkeling van het Gemenebest, dat ten doel heeft het sterlingblok te versterken, de leden van de Organisatie voor Europese economi sche samenwerking zal raadplegen, maar hij kon een verhoging van de Franse uitvoer naar Engeland niet in het uit zicht stellen. De Franse ministers kregen te horen, dat een eventuele vergroting van Fran se leveranties aan Engeland grotendeels van de Franse fabrikanten afhing. Ver leden jaar besloot de Britse regering om de importen uit het buitenland met een derde te verminderenmaar liet het aan de Britse importeurs over om te beslissen, uit welke landen de invoer zou worden beperkt. Dat de scherpe concurrentie onder de Europese landen, welke op dat besluit was gevolgd, leidde tot een gevoelige vermindering van de Franse export, was niet Engelands schuld. Minister Buron kreeg van zijn Britse collega overigens wel te horen, dat Engeland zijn invoer beperkingen zo spoedig mogelijk hoopt te verzachten. De Engelse schryver E. M. Forster is gisteren daor koningin Elizabeth in Buckingham Palace geïnstalleerd als ..companion of honour". Deze onder scheiding wordt gewoonlijk toegekend aan vooraanstaande schrijvers en opvoe ders. Forster schreef o.m. de romans Room with a View en A Passage to India. Warm ingepakt staat dit kleine kereltje voor het Leicester Square theater in Londen op de hertogin van Gloucester te wachten om haar een bouquet bloemen aan te bieden. De hertogin woonde in het theater de wereldpremière bij van de film Appointment in London, Het ion- getje is de vijfjarige Remi Nass de zoon van de Nederlandse luchtvaart attaché in Londen. Dijken lopen gevaar DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de watersnood in Nederland en Bel gië moet ernstig rekening worden gehouden met een sterke versprei ding van muskusratten in Noordelijke richting. Deze dieren leveren geva ren op voor dijken en andere water keringen doordat ze wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van mus kusratten vrij gemakkelijk te consta teren zijn. daar de dieren de hoge de len van dijken opzoeken of hun toe vlucht in bomen of lakkebossen vin den. Hel is eengrote donkerbruine ral, die van neus- tot staartpunt ongeveer 65 cm lang kan worden; het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Voor iedere gedode muskusrat wordt een premie van vijf gulden beschik baar gesteld. Het is van groot be lang dat de vernieler van waterkerin gen zich niet in het geteisterde gebied kan vestigen. Advertentie Van onze weerkundige medewerker. Hoewel de wind gisteren is gaan liggen, is de koude niet verminderd. Zelfs kwan het kwik op de meeste plaatsen de gehch dag niet hoven het vriespunt, alleen ir Zeeland werd het vriespunt bereikt. Om negen uur gisteravond vroor het overal: Twente meldde met vier graden onder nul de laagste temperatuur. In zoverre is er nu verandering in dc alge mene toestand, dat er een nieuwe depres sie by Schotland nadert. Daardoor zal dc wind by ons omlopen naar het Zuiden. Dit betekent evenwel geen helaugryke stijging van dc temperatuur, omdat hel in Frankrijk en België even koud is' als hij ons. Vermoedelijk zal de depressie over de Noordzee naar het Zuiden trekken, waardoor vooral de Westelijke, provincies een kans maken in de neerslagzone van <le depressie te komen. Er is dus weer kans op regen en sneeuw. Het weer ziet er dus nog altijd niet Eunstig uit. Ir het buitenland is het al even slecht. De vorst in Scandinavië mindert niet en ook in Duitsland vriest het vrijwel overat, maar niet hard. In Engeland heelt men lp kampen gehad met een Noordooster storm, die voor de Engelse Oostkust on- ïeveer hetzelfde betekent als een Noord westerstorm voor ons Maar gelukkig is daar gisteren een eind aan gekomen. In Denemarken en Duitsland en ook in de Alpen is heel wal -meeuw "revollen, giller avond nog, evenals in ons land. I. h. Verwachting tot Zaterdagvond: Aanvankelijk plaat selijk opklaringen. Later vooral in het Westen van het land toenemende bewol king met kans op eni ge -sneeuw. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zon op 7.5S-17.52. Maan op 8.02 - i 8.50. E.K. 20 Febr. Miesje: Op zoek naar opklaringen. Tearoom- restaurant ft GvMm 'V aan de voet van dei deurstoren te Rotterdam 17 Het weer 111 Buropa Rapporten ,van giste'ravpnd 7 uiif: ,m?V 'iWsl- r temp. 75-19 Uveer Uind nijl gr\C. iWVnm Helsinki onbew*ONO 4 12 0 Oslo f\ nevgj windst. —6 o' Sioukh,- poolsiyjeuv. -^s'O3' —7 2 Kopenhagen sneeuw NNO 7 —2 -V 01 Londen, z\v. bew. \n 4 0 Amsterdam zw. new. "NNO 5 1 Brussel zw. bew. NNO 4 —1 0.2 Parijs geh. bew. N 7 10 Bordeaux geh. bew. n 6 3 0 Nice regen NNW 2 7 5 Warschau siieeuw O 3 0 1 Berlijn nevel WNW 2—10 Frankfort geh bew. NNO 7 1 M'tnyhen mist NNO t 1 0 Zurich geh. bew. NO 4 10

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1