Extra G,OA .-concert voor liet Rampenfonds M FILMS in Groningen Waar gaan we heen ^,De geluids barrière" Knappe film in Cinema ïkister Zijlstra was N02, Sjeeil twee dagen in Groningen voetbal Portugese rederij werd in het ongelijk gesteld KERKBERICHTEN Pagina 2 ZATLKUAG 14IFEBRUARI1953 GRONINGEN. Het is een sympathieke gedachte geweest van de G.O.V. ook harerzijds een steentje hij te dragen tot leni ging van de gevolgen van de watersnoodramp. Een concert met louter bekende en gereno nceerde werken van Beethoven en twee solisten van naam: men had het waarlijk niet beter kun nen uitzoeken. Zo kregen we dan on één avond het vioolconcert en het vierde pianoconcert met als voor spel de ouverture Coriolan. Deze ouverture behoort tof één dei- beste ouvertures uil de muziek literatuur: de muziek geeft op treffende wiize de innerlijke striid. van de Romeinse patriciër wee-»-. Over h°t vioolconcert be hoeft nauwelijks iets te worden gezegd. Het geldt nog altijd als het meesterwerk onder de viool concerten. sterk ge-inspireerd en ondanks technische moeiliik- h°den zender uiterlijke onsmnk. Slechts de groten onder de vio listen kunnen dit werk brengen od een wijze die volkomen be vredigt. Ook het vierde niano- concert is een meesterwerk dat men steeds weer met vreugde hoort. De Coriolan-ouverture kreeg '■eeds dirpet een knanne vertol- ki"g. strak en duidelijk. SWan Bergmann heeft het vierde oja»ocnncert knap ge speeld. poëtisch waar dit nodig was en krachtig en fo>-* in nas- sages die dit behoefden. Ziin techniek is uitstekend en vooral ziin na=saffespel was zeer wel verzorgd. De cadens in het eer ste deel was zeer uitgebreid en maakte een uitstekende indruk. Doordat de soli«t zich nog wel eens enkele vrijheden in tempi veroorloofde, was het samenspel met het orkest op enkele plaat sen niet geheel volmaakt, ook al deed Van Eoenhuvsen ziin uiterste be«t de intenties va" d® pianist geheel te volgen. Toch heeft het geheel een goede in druk gemaakt Bergmann had veel succes en werd viermaal teruggeroepen: terecht liet hii alle executanten in de hulde delen. Maar het beste gedeelte van de avond kwam ongetwijfeld na de pauze. De wiize waarop Herman Krebbers het vioolconcert heeft weergegeven, zal zeer lang bii allen die het hoorden in her innering blijven. Zoals hii het eerste deel heeft gespeeld, zo boort mén het waarliik niet alle dagen. Volmaakt van techniek mei een volle warme toon. be heerst en met een prachtig élan. De cadens was een meesterstuk je dat Krebbers meteen stempelt tot een der grote violisten, die een plaats op het internationale podium ten volle waard is. Het tweede gedeelte, het larghetto, werd een brok heerlijke poëzie, met innigheid en van binnen uit gespeeld, terwijl ook het derde deel er in elk opzicht mocht ziin. Waarliik een grootse prestatie, mede ook door de vooïtreffe- liike begeleiding waarmee Van Epenhuysen en zi.in orkest alle eer inlegden. Een stormachtige ovatie aan het slot was ten volle verdiend. De zaal was gelukkig uitver kocht. De aanwezigen zullen geen sciil van hun komst hebben gehad. Ik hoop dat de opbrengst van de entree's, programma verkoop en het serveren van koek in de pauze door Van Epenhuysen en de solisten ook een succes is geworden. I Oorkonde en legpenning Commerciële Club GRONINGEN In een bijeen komst van directie en personeel van de N.V. Algemene Transport en Expeditie Onderneming Van Gend Loos, alhier, werd door enkele bestuursleden der Com merciële Club de oorkonde met legpenning uitgereikt aan de heer N. van der Wal, die zijn 25-jarig dienstjubileum als koetsier-be steller mocht herdenken. Universiteit Groningen GRONINGEN Cand. examen wis- en natuurk. (F) geslaagd de heer E. Kooi uit Lutjegast. Watersnood 1953 GRONINGEN. Het afmijn- toestel van de Veilingsvereni ging .Eendracht" draaide een ogenblikje ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Op een ten verkoop aangeboden kistje fruit werd door bijna alle aanwezige .kopers, alsmede door vele kwe kers en meerdere leden van het personeel een bod gedaan. De be. somming van deze .veiling" be droeg f 1583,40. Het veilingperso. neel heeft hierbij het loon van een snipperdag gevoegd en tot slot heeft het veilinpbestuur bet totaal afgerond tot f2500. welk bedrag op de bekende giroreke ning is gestort. OUDE PEKELA Tot dus verre is alhier f 44780.45 bijeen gebracht ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. Wie. zag bel? GRONINGEN Donderdag middag omstreeks half vijf wilde de bestuurder van een personen auto de Emmabrug oprijden. Hij werd hierbij aangereden door 'n tegenligger. De bestuurder van de laatstgenoemde wagen reed door. Evt. getuigen worden ver zocht zich tc melden bij de afd. verkeerspolitie. Martiniekerkhof Groningen. I Prijslijst H.O.J.-verloting GRONINGEN Van de H.O.J- verloting heeft thans de trekking plaats gehad. De belangrijkste I prijzen vielen als volgt: j No. 520 le prijs dames- of he ienrijwiel; No. 260 2e prijs tafei- I kleed; No. 197 3e prijs Oud Hol landse doek. Volledige trekkingslijsten han gen ter in/.age in dc portalen van alle parochiekerken. De prijzen kunnen worden afgehaald by W. en C. van der Werff en Co. Soep- huisstraat 16, Maandag en Dins dag tussen 4-6 uur. Faillissementen GRONINGEN Bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Groningen d.d. 13 Febr. 1953 is in staat van faillissement verklaard: Faill. no. 11/53 J. van Leeuwen l'ouragehandelaar le Winneweer, Delleweg, gem. Stedum, met aan stelling van mr, J. J. van der Winne, adv. en procureur te Gro ningen, als curator. Faill. no. 12/53: J. Groenewold, textielhandelaar te Musselkanaal Marktstraat, met aanstelling van mr. Th. Jansen, adv. en proc. te Stadskanaal, als curator. Faill. no. 13/53; A. Begeman, hoofdelijk vennoot der firma T. Begeman en Zn., gevestigd te Siddeburen, wonende te de Wilp, gem. Marum, handelaar in vee voeders, met aanstelling van mr. E. Riemersma, adv. en proc. te Groningen, als curator. Tot rechter-commissaris in de voormelde faillissementen werd benoemd het lid der rechtbank mr. Engelkens. Opgeheven werd het faillisse ment van J. Jansen in agenturen, te Groningen, uitgesproken op 12 Dec. 1952 (curator mr. Douwes). Verkocht GRONINGEN Door tussen komst van het makelaarskantoor J. L. Lagro en Zn. alhier is ver kocht: Flatwoning, Ubbo Em- miussingel alhier. Verkoper: de heer J. E. Wieringa, alhier. Koop ster mevr. J.G.B.E. Mantel-Auke- ma, alhier. Bioscopen: BEURS: „Tomahawk" (14 jaar. Dagelijks 2.30, 6.30 en 9 uur. CINEMA: ..De geluidsbarrière" (14 jaar). Dagelijks 2.30. 6.30 en 9 uur: Zaterdag 2.30. 7 en 9.15 uur: Zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. GRAND: „Twee in een auto" (al le leeftijden). Dagelijks 3. 7 en 9.30 uur; Zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. A.S. Dinsdagavond 9.30 uur: „Veertien bange uren" (18 jaar). LUXOR: „Tijgerhaai" (14 jaar). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Zaterdag en Zondag ook om 4.45 uur. LUXOR SHORT: Nieuwsrepor- tages (uit het noodgebiod). Dagelijks van 10.302.20 uur: Zondag van 122.20 uur, Tentoonstellingen: TOONZAAL FIRMA BARREE: Noorderhaven Z.Z.: Bas Galis, olieverfschilderijen en aquarel len. MANGELGANG (tot 19 Febru ari): Ad Pieters. Pauwhof studies; Piet Snel. reisherinne ringen van Scandinavië. PICTURA: Werk van J. Koster (Costerus). Groningen. Zondag- en nachtdiensten apothekers (1421 Februari): Apotheek L. J. Pluim. Gebr. Bakkerstraat 60. telefoon 21121; Apotheek Van Wermeskerkcn (J. J. Venema).' A-kerkhof 17. telefoon 27027: Coenders-apo- theek (mevr. W. H. S. Rasker Noord). Verl. Hereweg 32. telefoon 2393; Apotheek Vier- sen (mei. H. T. de Wilies). Oosterstraat 11. telefoon 23115. Heden: TEHUIS: 8 uur: Toneelclub Sios met „Huize Klimroos". In de loop der eeuwen is de mens steeds gedreven door een zucht naar kennis tot voortdurend nieuwe experimenten. Dit experi menteren is vaak gevaarlijk en vraagt soms slachtoffers. Met gro te menselijke moed zijn gevaar lijke experimenten ondernomen. Zo trok Livingstone door Afrika, died en Mat lory en Irving pogingen om de Mount Everest te beklïnv men en trok ScoM inaar de Zuidi- ipool. Maar de wereld, kent nage noeg geen mysteries meer en nü experimenteert de mens in de lucht. David Lean 'werd gegrépen door de experimenten met snel heden groter dan het geluid, het overschrijden van de geluidsbar rière, diie door de nat uur voor de supersonische snelheid was opge worpen, Ook hier uiteindelijk de overwinning van de mens op de natuur. Terrenee Rattigan schreef het scenario en David Lean maak te de film „Geluidsbarrière", welke film een van de beste op het gebied van de luchtvaart is geworden. U kunt het zien in Cinema. Het scenario schetst een onverbiddelijke en ogenschijnlijk harteloze luchtvaartpionier, de v! i egt u i gf abri ka n t - mi I lionn air John Rid,gefield (Ralph Richard son). die in conflict is geraakt met zi.jn omgeving en speciaal met zi.in doch'er (Ann Todd) omdat hij zijn mannen, waaronder zijn schoonzoon, de dood injaagt om zijn doel te bereiken: de geluids barrière te doorbreken. Maar de jonge vrouw begrijpt niet wat naar vader drijft en de piloten ondanks aile gevaren voort doel gaan met die vluchten. De film is uiterst knap gemaakt, vooral wanneer de practijk van het vliegen tot uitbeelding wordt gebracht Er zijn dan voortreffe lijke momenten. Maar niet alleen ri de film spannend door deze ex perimenten: ook de menselijke kant van de vliegerij is op boei ende wijze verwerkt en men krijgt een indruk van de fascine rende kracht van de luchtvaart. Verder zi.in er rake contrastwer kingen ('n straaljager boven de ruïnes van Athene b.v.) en goed gekozen knap getypeerde karak teruitbeeldingen. Een tragische bijzonderheid is dat de vorig jaar omgekomen piloot John Derry (bij vliegdemorstraties van Farn- borough sprong een vliegtuig in de lucht uiteen, bij welke cata strofe 28 mensen gedood werden, zijn hulp verleende bij de film en de machine vloog waarmee de film piloot Nigel Palrick zijn film- ongeluk krijgt. Voor boven 14- jarigen een bijzondere film. Bs, Luxor Theater Tijgerhaai Films over submarines, de Amerikaanse onderzeeboten, zijn er vele. Ze verhalen meestal van dc heroïsche strijd van de man non. die mijnenvelden, diepte bommen en het uren onder wa ter trotseren. De „Tijgerhaai" is een actueel product, omdat zij slechts ion gedeelte van de laatste Weld- oorlog brengt. Daarna de c -mo bilisatieperiode en tenslotte dc eerste acties in de Koreaanse wa- teren. Het systeem van actie, van j deze onderzeeërs wordt er na tuurlek niet anders van maar niettegenstaande dat krijgt men I een aardig beeld van de tussen- i periode waarin de onderzeeër Tijgerhaai in plastic gehuld wacht od het nieuwe gevecht, dat j zij leveren moet. Een verdien- I stel ijk product voor 14 jarigen. Grand Theatre „Twee met eeu auto" Een film waarin Hans Moser zijn grappig Weens dialect laat weerklinken, kan geen andere zin hebben, dan u een paar uur tjes aangenaam bezig te houden. Regisseur Ernst Marischka heeft ook niet getracht in „Twee met een auto" een andere koers in te slaan. Hij laat Moser tezamen met een vriend een hoofdprijs in een loterij winnen, maar er wa ren zoveel gegadigden voor het winnende nummer, dat er slechts een afgedankte auto met versle ten banden en zonder benzine overschot. Dit tekort wil, een al leraardigst meisje. Hannerl Matz daartoe door een advertentie uit. genodigd aanvullen, om gezamen lijk een reis naar de Italiaanse Rivièra te maken. Het noodlot of zoals u wilt, het geluk werpt haar echter in do armen van, een autocoureur Wol F Albach Relty, die na veel geheimzinnig heid de grote autoprijs en he'l ■hart van het meisje wint. Een film waarvan men niets ont houdt. maar waaraan vooral Moser een tintje geef) voldoen de om door iedereen gewaardeerd te worden. Beurs „Tomahawk" In de Beurs kunnen de wild west-liefhebbers deze week hun hart weer eens ophalen. Het is 'n film waar het gaat tussen de In- dianen en de blanken en zoals gewoonlijk heeft hier de zwakste j partij een waardige medehelper, die doet wat hij kan om het gc- vaar dat de indianen van de zij de der blanken te wachten staat. zoveel als in zijn vermogen ligt te keren. Hij slaagt daarin niet geheel, en moet toezien dal een ware slachting onder de roodhui- den wordt aangericht. Dat deze oorlog losbreekt is echter de schuld van een wreed en bloeddorstig Amerikaans sol daat. die niets liever doet dan 'I gehele Indiaanse ras uit te roeien I doch zelf daarvan op ondubbel zinnige wijze het slachtoffer zal I worden en door een jeugdige Sioux met een pijl dodelijk ge- troffen wordt. Geweldige gevech- ten. tientallen doden en achter- j volgingen completeren het ver- I haal. Toegang 14 jaar. Donderdag a.s. speciale voor stellingen „God heeft de mensen nodig". Nieuwsreporlajrës Het binnenlands nieuws wordt vanzelfsprekend nog beheerst I dooi" de watersnood in ons land. Dc nationale rouwdag wordt als I een dag van bezinning belicht met een toespraak van II.M. de Koningin als hoogtepunt. We zien nog eens 't zwaar geteister de Stavenisse en de enorme hulp die wordt geboden. Fransen en Amerikanen werken tezamen met onze militairen aan de dij ken. Hot buitenland geeft, even eens als onze eigen bevolking, met milde hand. Het medeleven van het koninklijk huis wordt weerspiegeld in het bezoek van de princessen aan een evacuatie centrum en een relaas van Prins Bernhard over zijn bevindingen. Ook in het buitenlands nieuws heeft de nationale ramp een gro te plaats gevonden. De inzamelin gen in Curasao, Scandinavië, Frankrijk en Italië en het trans port van de goederen worden in beeld gebracht. Verder valt .de schijnwerper op 's werelds klein- ste republiek San Marino, die I momenteel een koude oorlog met Italië voert. Dc laatste koning I vanDuitsland Prins Ernst Aug. I van Hanover wordt ten grave ge- dragen en om nog even in Duits- I land te blijven, biedt oen nieuwe reddingboot met 3 motoren uit- gerust en in staat 'n kleinere oot" mee te voeren misschien I nieuwe perspectieven voor 't red- dingswezen. Koning Houssein v. j Jordanië kunnen we temidden van zijn wapenbroeders bewon- deren en wat de liefhebbers van de ijssport betreft wellicht inte- resseert het hen. dat in Canada j ijshockey ccn verplicht leervak op de scholen is. De reportages I zijn thans in.alle bioscopen gelijk. GRONINGEN Zoals we reeds gisteren meldden heeft de Minis ter van Economische Zaken, prof. dr. Zijlstra eer| tweedaags werk bezoek aan stad en provincie Groningen gebracht. De minister verklaarde ons na afloop van dit bezoek dat hij zeer gefrappeerd was door de vverke- I lijke industriële pioniersgeest waarmee hij in Groningen ge confronteerd was. Deze geest zal volgens de mi nister ook nodig zijn bij deze nieuwe industriaHsatiegolf. Er moet steun van overheidszijde kpmen, zo meende de minister, doch in ieder geval moet de pio niersgeest aanwezig zijn. Met be trekking tot het sodaproject in Delfzijl verklaarde de minister, dat deze industrie definitief in Delfzijl zal komen. Hij kon zich niet nader uitlaten over de mo gelijkheden en de plannen, doch deeide mede dat het project in 'n vergevorderd stadium verkeert. Hij achtte de vestiging van ne- venbedrijven in het gebied rond Delfzijl niet onmcgelijk temeer daar een dergelijk*-groot bedrijf een grote zuigkracht" op derge lijke nevenbedrijven uitoefent. Terwijl de ontwikkeling' van de chemie er tevens toe zal bijdra gen dat zich hier typische che mische industrieën zullen vesti gen. Volgens 'de minister zullen de kustvaartuigen dë^ juiste ver voermiddelen zijn-voor het soda- product dat voor de helft zal ge ëxporteerd worden. Voor binnen lands gebruik zal uiteraard ge bruik worden gemaakt van de binnenvaart. De export naar de Scandinavische landen zal vol gens de verwachtingen van de minister belangrijk worden. Ten slotte merkte dë directeur-gene raal van de industrialisatie nog op dat men ten opzichte van het researchwerk voor de industrie- bedrijven en de uitdraging van de resultaten hiervan besprekin- Benoemd tot notaris LEEUWARDEN Door H.M. de Koningin is tot notaris te Stadskanaal benoemd de heer J. I. Kuhlmann, candidaat-notaris te Leeuwarden, als opvolger van de op 1 September 1952 overleden notaris J. J. II. Bodewes. De heer Kuhlmann is geboren te Leeuwarden, volgde daar de HBS en de HHS waarna hij in 1932 zijn titel behaalde van can didaat-notaris. Sindsdien is hij werkzaam als candidaat-notaris bij notaris Molenaar te Leeuwar den. Vrachtauto le water OUDE PEKELA Tengevolge vam die gladheid geraakte dc vracht aut o va,n' de heer Erin go uit Grondingen in dr^Vedderweg wijk. r De 'heeir E. wist zich' op het dro ge te werken en werd. van droge kleren voorzien door garage J. Bos. die eveneens later mei een kraanwagen de' auto weer op dc weg bracht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Prof. Zijlstra gen voert lussen TNSO, rijksnij- verheidsdienst en verschillende economisch technologische insti- I een heel erg tuten, I leven. Het begint cr zo langzamer- j hand op le lijken, dat we in een voelballoos tijdperk leven. Want j wederom is er een Zondag in zicht, waarop de kansen, dat er gevoetbald zal worden, uiterst klein zijn. De aanhoudende sneeuw-, re gen- en hagelbuien hebben de meeste voetbalvelden in ons land onbespeelbaar gemaakt én mocht de KNVB niet besluiten alles af te gelasten (een beslissing, die vandaag overwogen zal worden), dan zal er toch maar een zeer gering aantal wedstrijden door gang kunnen vinden. Daarom ook ditmaal geen over zichten en geen programma's. Laten we hopen, mede in het belang van een „regelmatig ver loop van de competitie dat spoe dig' de zaak weer normaal kan gaan draaien, want het begint er nu toch erg op te lijken, dat we .latertje" zullen be^ I Weersverwachting I j Medegedeeld door het K.N. j M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdag- avond. WIND UIT ZUIDELIJKE RICHTINGEN Aanvankelijk plaatselijk op klaringen. Later vooral in het westen van het land toe nemende bewolking met kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Groninger scheepswerf won proces GRONINGEN De Groninger rechtbank heeft gistermorgen de N.V. Scheepswerf Foxhol v.h. gebr. Muller in het gelijk gesteld en de Portugese rederij „Arrasto" veroordeeld in het geschil, dat tussen partijen gerezen is en waarvan reeds eind Augustus 1949 de dagvaardingen werden uitgebracht. Door „Arrasto" een rederij te Figuera da Foz in Portugal werd met de scheepswerf Foxhol op 23 November 1946 een bouwcon tract gesloten betreffende de bouw van twee trawlers, de „Pargo" en de „Goraz". De „Par- go" werd geleverd en in eigen dom overgedragen aan „Arrasto" op 20 April 1949 tc Amsterdam cn door Arrasto gebracht naar Figuera da Foz. „Arrasto" beweer de dat de „Pargo" verschillende gebreken had cn betaalde niet verder. Foxhol voerde aan, dat Arrasto niet verder betalen wilde, omdat ze financieel zwak was en zich daarom beriep op wanpresta tie van de tegenpartij, Een broer van een aandeelhouder van Ar rasto sprak hierover in het par lement in Portugal en generali seerde over de slechte prestaties van de Nederlandse werven. De Nederlandse raadsman van Ar-' rasto, het toenmalige kamerlid mr. Brongersma, stelde op 27 Ja nuari 1950 vragen aan de Minis ters van Buitenlandse en Econo mische Zaken, waarop door de regering een deskundige commis sie werd ingesteld. Hoewel in 1949 de dagvaardingen reeds waren uitgebracht en tussentijds con clusies werden gewisseld, heeft men eerst op 26 Januari j.l. ge pleit in deze zaak. De beide raadsmannen mr. B. v. d. Felts uit Amsterdam voor Arrasto en mr. R. A. Vos voor Foxhol pleitten 9 uur lang. De Groninger Rechtbank heeft thans Foxhol in het gelijk gesteld. De vordering van de Portuge zen werd afgewezen op grond van het feit, dat niet van wan prestatie van de zijde van de werf kan worden gesproken. Verder heeft de Rechtbank op vordering van de werf de ont binding van het contract uitge sproken en de Portugezen tot volledige schadevergoeding ver oordeeld op grond van het feit. dat de Portugese Maatschappij ondanks sommatie weigert de verdere bouwlermijnen te belS- lén. Men schat de schade welke de werf geleden heeft op ruim twee ton. Jehudi Menuhin komt naar Groningen GRONINGEN Het is het Joods Nationaal Fonds afdeling 'Groningen'gelullet de 'vermaarde violist Jehudi Menuhin naar Gro ningen te krijgen. Jehudi Menu hin zal als solist optreden tijdens een concert van het G.O.V. onder auspiciën van het Joods Natio naal Fonds op Woensdag 27 Mei Binnengekomen BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: N.N. te Bergen (N.H.) 100.00; N.N. te Alkmaar 20.00; N.N. te Alkmaar 10.00; N.K.J.B. en R.K. dansclub te Noord-Schar- woudc ƒ25.00; N.N. te Hecr- hugowaard ƒ25.00; N.N. te Hoorn 5.00; uit een kinderspaarpot 1.50; mej. v. d. A. te Gronin gen 10.00; N.N. te Gronin gen ƒ2.50; Martinikerkhof 23 te Groningen 10.00; N.N. te Gro ningen 1.00; Bertie ten Berge te Groningen ƒ2.50; kinderen N.N. te Hoorn ƒ1.25; van Zwit serse familie via de heer M. te Alkmaar 10 Zwitserse francs 8.60; Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond afdeling Alkmaar en Omstreken ƒ1000.00; K.A.B., afd. Erica 50.00; vijfde, zesde en zevende klas van de St. Bonifaciusschool te Dokkum in plaats van hun tractatie 10.00; uit de reiskas van het kerkkoor „Sursum Cor- da", parochie St. Jan de Doper te Huizum 50.00; N.N. te Oos- terwierum 10.00; kaartclub „De vier vrienden": K. A., J. G., R. S., J. K„ te Spanbroek ƒ10.00; kaartrondje D. te S. ƒ25.00; L. te S. ƒ5.00; D. S. jr. te Klooster buren 50.00; Ben Kroon te Gro ningen 0.35. I L kunt uw giller bezorgen aan onze bureaux, betzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894 Dagcli,jks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. A.Ti'G.-voorstelling gaal niet door GRONINGEN De voorstelling die hel Amsterdams Toneelgezel schap hedenavond in de Stads schouwburg zou geven van „Billy Budd" gaat niet door. Parochie St. Marlimis ZONDAG 15 Febr. Zondag Quinquagesima. De H.H. Missen, om 7.30 uur, 9 uur en om 10.30 uur de Hoogmis. Zondagavond om 6 uur Lof. I MAANDAGmorgen om 7.30 u.l Gezongen H. Mis van Requiem voor de overleden slachtoffers van de ramp. Maandagavond om 7.30 uur Congregatie. WOENSDAG As-Woensdag. Begin van de H. Vasten. Woens dag Vasten- en Onthoudingsdag. Voor de gezongen II. Mis van[ 7,30 uur wijding der as. die na de H.H. Missen wordt Uitgereikt.' Woensdagavond om 7.30 uur, Kruisweg. DONDERDAG en Zaterdag- avond om 7.30 uur lof. I Vrijdag: De Lijdensmeditaties zuilen dit jaar geaouucn worden door de bekende predikant Pater Lipphuizen uit Witmarsum., De eerste meditatie zal ziin' Vrijdagavond om 7,30 uur Gelegenheid om te biechten na de H.H. Missen' en na het Lof1 cn Zaterdag van 58 uur. Parochie H. Joseph ZONDAG 15 Febr. '53. Zondag Quinquagesima. De H.H. Missen zijn: kwart na 7. 9 uur en elf uur. De H. Com munie wordt uitgereikt: 7 uur. ie-.sari voor 9 en onder alle H.H. Missen. Onder alle H.H. Missen schaal-! collecte ten behoeve van de SI. Vmccntiusvereniging. i Zondagavond om 6 uur oefe- I ning voor de -slachtoffers van de watersnood. Deze week zijn de H.H. Missen 1 7 uur, 8 uur en 9 uur. Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag' is er ook een H, Mis om half 8. i Lof, Dinsdag, Woensdag en j Zaterdagavond om half 8 Lof, Vrijdagavond om half 8 Kruis- w-figoei eniïig voor de slachtoffers van de watersnood. Biechthoren: 's Morgens voor en na de H.H. Missen, s Avonds voor en na de oefening, Zaterdagmiddag van 4 tot 8 uur. AS-WOENSDAG. Woensdag begint de veertigdaagse vasten. Om 7 minuten voor 7 zal de 1-1. Communie worden uitgereikt, daarna wijding en oplegging van de gewijde as en H. Mis. Onder de- H. Mis zal de H. j Communie worden uitgereikt, i Om kwart voor 8 zal eerst de H. Communie worden uitgereikt, daarna plechtige wijding van ae as en oplegging van de gewijde as. en plechtige Hoogmis. Onder de Hoogmis zal de H. Communie worden uitgereikt. j Om. 9 uur zal eerst de H. Com- 1 munie worden uitgereikt, daarna oplegging van de gewijde as en H. Mis. Onder-de H. Mis zal de H. Communie worden uitgereikt.1 De gelovigen worden aange spoord voor het H. Misoffer de i gewijde as te ontvangen en be- i strooid met de gewijde as heti H. Misoffer mee te vieren. j Voor de gelovigen, die Woens dagmorgen hel H. Misoffer niet kunnen meevieren, zal Woens-i dagavond voor het Lof de ge wilde as worden opgelegd, zodat ze met de gewijde as bestrooid het Lof kunnen meevieren. Vasten en onthoudingswet AsWoensdag is vasten en ont houding (vleesloze dag). Donderdag is vastendag. Vrij dag is vasten en onthoudingsdag viecsloze dag). Zaterdag is vas tendag. Onthoudingswet. Wie vallen onder de onthou dingswet? Alle gelovigen die 7 jaar oud zijn geworden. Onder deze wet vallen ook degenen, die 59 jaar zijn en ouder. b. Waarvan moeten zij zich onthouden? Van vlees, spek of jus-uit vlees (uitgesmolten vel vermengd on eer spjjzen is alle dagen geoor loofd). Wie vallen onder de Vasten- wel? Alle gelovigen, die de leeftijd van 2! jaar bereikt hebben en nog geen 50 jaar oud zijn. be halve wanneer zij om ernstige reder, daarvan wettig ontslagen zijn. Welke verplichtingen worden door de Vaslenwet opgelegd? Zij mogen een volle maaltijd per dag hemen cn daarbij vlees gebruiken als het tenminste geen onthoudingsdag is. Bij an dere maaltijden mogen zij geen vlees gebruiken en als regel 2/3 van het gewone ontbijt en van het gebruikelijke avondmaal. De beperking 1/3 minder voed sel, die wordt opgelegd, kan niet alleen gevonden worden in de hoeveelheid voedsel, maar ook voor een deel althans in de aard van de spijzen. Is iemand bijv. gewend om 's avonds als avond maal zes boterhammen te eten met een rijkelijke belegging, dan j is het niet uitgesloten, dat men aan de opgelegde beperking vol-1 doet alleen door weglating van de belegging. Men kan echter in plaats van dc belegde boterham men. vier boterhammen met be legging nemen, maar geen vlees. HAKEN. Zondag is ae H. Mis om 8 uur. WOENSDAG AsWoensdag om half 8. Parochie H. Marl Heden de H.H. Missen om 7,; 8.30 uur cn om 10 uur de Hoog mis (Credo volkszang). Onder alle H.H. Missen collecte, voor het stichten van nieuwe en' het ondersteunen van hulpbe hoevende parochies in het Aarts bisdom. Om 6 uur Lof. Gedurende de week dc H.H. Missen: Maandag en Zaterdag om 6.45 cn 8.15 uur. Op du overige dagen om 6.45,1 /.JU en ö.lo uur. WOENSDAG half 7 gezongen H. Mis. Lof: Maandag en Zaterdag avond om 7.30 uur. VRIJDAGavond half acht kruis wegoefening. Geen Congregatie. Gelegenheid om te biechten Zaterdag na de middag op de hele uren van 4 tot 9 uur. Verder telkens na het Lof. Bovendien op werkdagen des morgens tussen 7.30 en 9 uur. Zondag a.s. collecte voor de St. Vincentiusvereniging. Op Dinsdag en Vrijdag onder de H. Mis van 7,30 uur bestaat er voor schoolgaande kinderen gelegenheid om gezamenlijk en onder toezicht te communiceren. Vandaag groep II (zijkanten) het eerst ter H. Tafel. As-Woensdag, begin van dc grote vasten. Vóór de H. Mis van half zeven wordt de As gewijd, na de H.H. Missen uitdeling der gewijde As. As-Woensdag en Vrijdag in deze week ziin vasten- en onthoudingsdagen; het ge bruik van vleesspijzen is verbo den. Donderdag en Zaterdag zijn vastendagen. Op werkdagen gedurende de vastentijd, is het kerkgebouw ge opend van 4 tot 7 uur voor het bidden van de kruiswegoefening. De parochiale leesbibliotheek is geopend: Zondag van 10.30 tot 12.30 uur en Donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur. Parochie St. Frauciseus van Assisie Zondag Quinquagesima.De H. TI. Missen zijn te half 8, te 9 uur de Hoogmis met volkszang en te 11 uur, Sehaalcollecte voor dc eigen parochiekerk. Des avonds om 6 uur Lof der Broederschap van het Heilig en Onbevlekt, Hart van Maria tot bekering van de zondaars. Gedurende de week zijn de H. H. Missen om 7 uur en om 8.15 de Kindermis en iedere Dinsdag en Vrijdagmorgen onder de Mis van 7 uur gelegenheid voor de schoolkinderen om gezamenlijk onder leiding en toezicht te com municeren. Maandagavond te half 8 Vrou wencongregatie. Dinsdagavond te half 8 St. An- toniuslof. Woensdag: As-Woensdag, be gin van de H. Vastentijd, vastcn- en onthoudingsdag. De H.H. Mis sen zijn te half 7, 7 uur en 8.15. Na de H.H. Missen wordt het as- kruisje gegeven. Donderdagavond te half 8 Sa cramentslof. Vrijdagavond half 8 Kruisweg oefening. Zaterdagavond te half 8 Maria- lof. Gelegenheid om te biechten: des avonds voor en na het Lof en Zaterdagavond van 5 tot 8 uur. De parochiebibliotheek is ge opend: Zondagmorgen 1112.30 en Woensdagavond 7 tot 8 uur. Woensdagavond 7.15 uur gods- dienstcursus voor 18-jarigen. j De gelovigen worden dringend I verzocht volgens vroom gebruik gedurende de Vastentijd ook in de week de H. Mis bij te wonen. Gedurende de vastentijd is de kerk des middags geopend, om gelegenheid te bieden de Kruis weg te bidden. Achter in de kerk hangt de Vastenwet met dispensaties. Parochie S. Sal valor De Pastoor is te spreken iedere morgen van 9.3011 uur. Dins dag en Donderdag van 78 uur. ZONDAG 15 Febr. Zondag Quinquagesima. De stille H.H. Missen zijn om half 8 en 11 uur, om 9 uur de Hoogmis. De le collecte is voor de noden v. h. Episc. de 2e voor de huln- I behoevende parochies, de 3de schaal is voor het plaatsengeld van niet-parochianen. 's Avonds om half 8 Lof met Rozenhoedje. Door dé week zijn de H. IT- Missen om half 3 en half 9. WOENSDAG 18 Febr. As- Woensdag. Begin van de 40 daagse Vasten. Geboden vasten en onthoudingsdag. Om half 8 plechtige wijding en uitreiking van de as, gevolgd door de gezongen H. Mis. Na alle H.H. Missen zullen de askruisjes worden gegeven. 's Avonds om 8 uur Gods dienstcursus voor de 18-jarigen. VRIJDAG 20 Febr. 's Avonds om half 8 eerste Lijdensmeditatie De Lijdensmeditaties zullen dit jaar gehouden worden door Pa ter H. v. d. Kroft, ZATERDAG 21 Febr. Biecht horen van 56 en van 78 uur. Zondag 22 Febr. Onder alle H. Missen sehaalcollecte voor de St. Vincentius-Vereniging. Kerk van O.L. Vrouw Heden: Zondag Quinquagesima De H.H. Missen zijn om 6,30 en 7.30 uur. Hoogmis om 9.30. De sehaalcollecte is voor de hulpbe hoevende parochianen, 's Avonds om 6 uur Lof en korte toespraak. Dinsdag: 's Avonds geen vrou wencongregatie. Woensdag: Begin van de Vas ten. Ook onthoudingsdag. Des avonds om kwart over 8 man- nencongregatie. De askruisjes worden gegeven na de H.H. Mis sen. Vrijdag: Des avonds om half 8 H. Kruisweg. Als er geen Lof is. wordt om half 8 het rozenhoedje gebeden. Biechthoren: Zaterdag van half 4 tot half 9, op de overige werk dagen des avonds van 7 uur tot half 8.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2