Een mislukte loterij Belangrijke uitkomsten der winterinventarisatie Burgerlijke Stand van Groningen Scheepstijdingen Nieuwsblad van het Noorden van Zaterdag 14 Februari 1953 - Pagina 10 Uit Groningens historie In 1685 werd in Frankrijk de vrij heid van godsdienst voor de Protestan ten opgeheven. Bij honderdduizenden weken de getroffenen uit naar ons land. Ook in Zwitserland en in Bran denburg hebben zij zich gevestigd. De stad Groningen heeft menig vluchtelingengezin binnen haar veilige poorten toegelaten. Tot deze lieden be- hoordè Jaques Fabre. Evenals zijn lot genoten had hij al zijn bezittingen moe ten achterlaten. Er zat voor deze men sen niets anders op dan iets ter hand te nemen waar wat mee te verdienen viel. Over het algemeen is dat echter niet meegevallen. Fabre kreeg in 1695 toestemming zich te mogen vestigen als cafétier of coffyschencker. Dat be drijfje rendeerde waarschijnlijk wel, want reeds het volgende jaar trad hij in het huwelijk met Jeanne Boisset, die evenals haar echtgenoot uit Lan- guedoc kwam. Fabre werd in 1699 ancien-diacre in de Franse kerk en was dus stellig een man van goede reputa tie. De Groningers gunden hem gaarne de klandizie. Wie zal zeggen of dit voortsproot uit belangstelling voor de goede koffie dan wel om beter bekend te raken met de Franse zeden? Door geregeld contact met lieden, die in regentenkringen verkeerden, was het hem niet onbekend gebleven, dat de financiën van de Provincie danig in de war waren. Er was al een commissie benoemd om orde op zaken te stellen. Ja, deze commissie moest zelfs plan nen beramen om tot verbetering van de geldelijke toestand te geraken. De Provincie bevond zich in dezelfde om standigheden als Fabre, die ook al ja renlang bezig was om zich een gefun deerd bestaan te veroveren. Een fantastisch plan Het Groninger spreekwoord: „hou aarmer volk, hou lozer lu", bleek ook van toepassing te zijn op Franse uit- gewekenen. Aan Fabre's brein ont sproot een fantastisch plan, dat èn voor de Provincie èn voor hem zelf uit komst moest brengen: een loterij. Hij wist in 1720 gehoor te vinden bij gezag hebbende instanties en voorspelde, dat de Provincie gedurende één a twee ja ren de vrije beschikking zou krijgen over ongeveer elf ton gouds. Buiten dien zou haar ten goede komen bijna 270.000 gulden gevonden uit een heffing van 10 op de inleg en op de prijzen. Het voorstel was zo verleidelijk, dat men niet kon nala ten er op in te gaan. En zo begaf zich dan een berooide Provincie op glad ijs om op avontuurlijke wijze uit haar moeilijkheden te komen. De Heren der Ommelanden betoonden zich het voor zichtigste. Er werd een commissie van toezicht ingesteld en Fabre werd direc teur van de onderneming. Een tegenvaller Het werd een grote tegenvaller. De loten konden niét worden geplaatst. Dat was geen bijzonderheid. Er waren in die dagen zoveel loterijen in binnen- en buitenland, dat het niet meer moge lijk was alle loten aan de man te bren gen. Het plan van Fabre werd toen maar op één tiende deel van de ont worpen omvang uitgevoerd. In Januari 1723 leek het er op, dat de Provincie er toch nog altijd een 25000 gulden aan zou verdienen. Toen kwam nogmaals een tegenvaller. Er waren in Ham burg zoveel prijzen gevallen, dat er niet veel meer overbleef dan de hoop om in een volgende loterij meer succes te hebben. De plannen daarvoor lagen al gereed. Intussen had de Ontvanger der provincie, die gehuwd was met de réfugié! Elisabeth Rival, een belang rijk kastekort. De gelden van de lo terij, die in een afzonderlijke kist wa ren geborgen, bleken niet meer aan wezig te zijn. Het was maar een moei lijk geval. De tweede poging Fabre wist belangstelling te wek ken voor een loterij met 250.000 loten ten bedrage van ruim lV/i millioen gulden. Een enorm bedrag in die ja ren. De loten zouden in hoofdzaak in Engeland worden geplaatst. Voor de Provincie zou er 450.000 gulden over blijven zonder dat zij er risico bij liep. Ook de diaconie zou er met 16000 gul den wel bij varen. Waarom ook niet, als er zoveel geld binnen kwam? Bui tendien zou de Provincie met een groot aantal vrije loten meetrekken. Een milde gouden regen zou de staats kas tot nieuw leven wekken. Reeds in April van 1723 kwam de eerste teleurstelling. Ook nu was er geen afzetgebied voor de loten. Het plan werd tot op een vierde terug ge bracht, op 62500 loten dus. In Engeland waren er 17000 geplaatst, ook te Lion en te Genève was goed verkocht. Ruim 12000 loten waren nog in handen van de makelaars. Nu was het een moei lijke situatie. Er moest worden getrok ken of het crediet kwam in gevaar. De collecteurs dreigden er mee de lo ten van hun afnemers terug te nemen. De Provincie nam, ten einde raad, de niet verkochte loten voor haar reke ning. Sedertdien is er niet meer sprake van de omvang van de winst, doch van die der schade. In dit stadium had Fabre toch nog de moed met een plan tinanciën en Economie Faillissementen Bij vonnis der Arrondissements Recht bank te Groningen d.d. 13 Februari 1953 is in staat van faillissement verklaard: J. van Leeuwen, fouragehandelaar te Winneweer (gem. Stedum). Curator mr J. J. v. d. Minne te Gron.; J. Groenewold, textielhandelaar te MusselkanaaL Curator mr Th. Jansen te Stadskanaal; A. Be- geman, hoofdelijk vennoot der firma T. Begeman Zn., gevestigd te Siddebu- ren, wonende te De Wilp (gem. Marum). handelaar in veevoeders. Curator mr E. Riemersma te Groningen. Tot Rechter commissaris in voormelde faillissementen werd benoemd het lid der Rechtbank mr Engelkes. Opgeheven werd het faillissement van J. Janssen, in agenturen te Groningen, uitgesproken op 12 Dec. 1952. Curator mr Douwes. te komen voor een volgende loterij. De winsten zouden enorm zijn. De Heren, die zo met de loterij op de koffie wa ren gekomen, zullen wel de lust heb ben gehad die Fransman de deur uit te gooien. Er was nog handen vol werk te verrichten om zonder al te veel kleurscheuren van de loterij af te komen. Een débacle De zorgen werden vergroot doordat de veilig in Engeland zittende collec teurs weigerden de van hen te vorde ren 91000 gulden te zenden. De heren verscholen zich achter elkaar; er was niets mee te beginnen. Toen werd iemand naar de collecteurs gezonden om het geld van de verkochte loten te innen. Ook dat was weer een réfu gié, Benjamin du Houx heer van Cra- ment. De ene collecteur verklaarde geen geld meer schuldig te zijn, de an dere was naar Indië vertrokken. Zo ging het maar door. Inmiddels bleven de prijswinnaars op betaling aandrin gen. Er moest nog een 80.000 gulden uitgekeerd worden. Uit de Provinciale kas werd daarvoor 40 beschikbaar gesteld. Het restant der vordering werd afgewenteld op de collecteurs. Diepe neerslachtigheid maakte zich van Fabre meester. Hij richtte zich tot de Staten met deze woorden: Verzoek U Edel Mogenden mij zoetjes in mijn oude dagen te laten sterven, want al wat ik gedaan heb was ten beste van de Provincie, maar de Hemel heeft het zo niet behaagd". Fatsoenshalve werden onbetaalde vorderingen door de Provincie voldaan. Slechts zelden werd meer dan 40 betaald. Simon Samuels moest echter in vier jaren tijds vijfmaal van Wezel naar Groningen reizen om aan geld te komen. En nog altijd was er een lot waarop 70.000 gulden was gevallen, en waarvan de eigenaren zich niet met 40 lieten afschepen. Zij wilden ech ter wel genoegen nemen met een rènte- brief ten laste van de Provincie. Toch is het gelukt tot een accoord te komen. In plaats van zonder risico 450.000 gulden te verdienen heeft de Provincie tienduizenden op deze affaire moeten toeleggen. De Heren Staten zullen daarmede hun vertrouwen in plannen- makende Fransen wel voorgoed heb ben verloren. P. Kerk- en Schoolnieaws Installatie Voorganger Protestantse Keiëzen In het Keiëzenkamp Pietersberg te Westerbork werd de heer Talubun ge ïnstalleerd als voorganger van de Pro testantse Keiëzen. Na de installatie plechtigheid, waarbij verschillende ker kelijke en burgerlijke autoriteiten aan wezig waren, kwamen velen de nieuwe voorganger feliciteren. Aan een welvoor ziene rijsttafel spraken vervolgens ds Bosscha, Gereformeerd predikant te Westerbork. ds Ten Bruggenkate, Ned. Herv. predikant en burgemeester C. Londo. Tenslotte werd voor de genodig den een Keiëzendans ten beste gegeven. (Van onze landbouwmedewerker). In het kader van periodieke inven tarisaties op agrarisch gebied, wordt telken jare een wintertelling gehouden van de veestapel en van wintergewas sen om de ontwikkeling daarvan na te gaan en het economische beleid onder leiding van de Overheid er op te base ren. De uitkomsten van December 1952 leren, dat de rundveestapel in ons land bijna 2% millioen bedraagt. De aanwas van ruim 40000 betreft het jongvee, want de melkveestapel liep 5000 stuks terug tot bijna lVs millioen met een aanmerkelijke verjonging en enige toeneming van het mestvee. De totale varkensstapel is sedert De cember 1951 met 150.000 of 7 uit gebreid, waarvan ongeveer de helft jonge biggen, terwijl ook een toene ming van de fokzeugen met 20 de varkensstapel wellicht nog verder bo ven 2Vi millioen varkens totaal zal doen stijgen. Althans in de loop van 1953, want het aantal varkens reageert Vlugger- op inkrimping door economi» sche omstandigheden, dan rundvee, dat eerst in twee jaar volwassen is en meer aan de vrij constante oppervlakte grasland is gebondèn. De pluimveestapel is met bijna 16 millioen hoenders, waarvan bijna 10 millioen jonge hennen, sedert een jaar geleden stabiel gebleven. Belangrijke wijzigingen treft men aan bi| de uitzaai van wintertarwe die door de ongunstige herfst rond 50000 HA bedraagt tegen een jaar eerder 75000 HA. Wintergerst daalde van 18000 tot 16000 HA, rogge van 174000 HA tot 157000 HA, koolzaad van 6000 tot 5400 HA. In totaal dient de voor- jaarszaai dus 44000 HA op te halen, nog afgezien van al hetgeen, dat ver loren is gegaan door de watersnood in belangrijke akkerbouwgebieden. De oppervlakte stoppelgewassen, in hoofdzaak knollen en klaver, liep door minder klaver iets terug, maar besloeg beide jaren ruim 100-000 HA, hetgeen bij de productievere rassen en de zwa re bemesting een belangrijke factor van de intensieve bodemcultuur en van de veevoedervoorziening wordt geacht. Enkele cijfers Enige cijfers zijn onmisbaar voor een goed oordeel over de betekenis van de land- en tuinbouw voor de nationale economie. Zo leren de voorlopige uit komsten over 1952, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de totale Nederlandse uitvoer ruim 8000 millioen gulden bedraagt, waar van ruim 3500 uit de agrarische sector, 270 millioen meer dan in 1951. Dit per centage van 44 is evenals voor de andere sectoren van het bedrijfsleven, een bruto cijfer en meer dan de agra rische productie van eigen bodem, om dat ook agrarische grondstoffen na invoer en bewerking worden geëxpor teerd, ten bate van de agrarische in dustrie en de werkgelegenheid, b.v. kunstmeststoffen, suikerproducten, vetten en oliën. Maar de export van eigen producten is het leeuwendeel vooral bij veehouderijproducten, de hoofdschotel die de akkerbouw en de tuinbouw samen overtreft, maar ook betrekking heeft op import-krachtvoe der, 1.300.000 H.A. grasland tegen ruim 900.000 H.A. bouwland en ruim 100.000 H.A. tuinbouw. Tegen het eind van het jaar werden de vergelijkende maand-exportcijfers minder gunstig, b.v. minder pootgoed, vlees en fruit, waardoor het optimisme wordt gematigd. Bijzondere bedrijfsgegevens over de oppervlakte en indeling van de cultuur- grond in 1952, blijkens de jaarlijkse inventarisatie, vermelden o.m. in ver houding tot 1.275.000 H.A. blijvend grasland, slechts 30.000 H.A. kunst- weide en 20.000 H.A. gescheurd gras land. Rond 5700 H.A. werd ontgonnen of overigens in cultuur gebracht, ter wijl 2150 H.A. cultuurgrond aan de landbouw werd onttrokken voor in dustrie- en woningbouw, wegen, vlieg en sportvelden enz. Zo zal de nieuwe soda-industrie bij Delfzijl, naar ver luidt, beslag leggen op 170 H.A. beste cultuurgrond. Ter bezuiniging op cul tuurgrond gaan er stemmen op deze onttrekkingen te belasten ten bate van de gemeenschap op basis van de z.g. vervangingswaarde. Voor gezonde kuikens en productieve kippen De pluimveehouderij is in ons land een der steunpilaren van de agrarische export, die 40 a 50 van de gehele export van ons land in 1952 uitmaakt. Niet alleen de millioenen eieren, die wekelijks over onze grenzen gaan en de binnenlandse voedselvoorziening aanvullen, ook de productie van slacht- pluimvee wordt in het seizoen met wa gonladingen geëxporteerd en van Over heidswege is nog onlangs tot uitbrei ding daarvan geanimeerd, gelet op de afzetmogelijkheden in de grote con sumptiecentra. De gezondheidstoestand en de pro ductie van de pluimveestapel zijn vooral bij de wederopbouw na de oorlogstijd, bevorderd dpor verbeterde, hygiënische huisvesting! bestrijdingsmaatregelen tegen pluimveeziekten, zoals de ge vreesde pseudo-vogelpest, een doelmati ge aanfok. De Overheidsbemoeiing en die van-het Bedrijfschap voor Pluimvee- en Eieren heeft geleidelijk het zwaar tepunt op de voorlichting door of on der leiding van Rijkspluimveeteeltcon- sulenten gelegd. Dit jaar is de kuikenteeltregeling voor het eerst vervallen, maar wel is er een verordening op het houden van pluimvee, o.m. om de vermeerderings- bedrijven bepaalde voorschriften te geven in het belang van een gezonde aanfok en garantie voor gezonde en productieve kuikens. Om als vermeer deraar erkend te kunnen worden, wor den eisen gesteld aan de pluimveehou der zelf, om het pluimvee te betrek ken van een erkend fokker, en de huis vesting, voor de opfok speciaal, en de verbouw van voedergewassen op eigen bedrijf. De fokbedrijven aan de ene kant, de kuikenbroederijen die de pro ductie voor de nieuwe leg in 't groot leveren anderzijds, zijn voor de opvoe ring van de gemiddelde eierproductie per dier van het grootste belang. En dus voor de rentabiliteit van de pluim veehouderij, welke door vrije prijsvor ming aan het economisch exportgetij onderhevig is met buitenkansen en extra risico. Sport Hockeywedstrijden afgelast Alle wedstrijden, voor Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari vastgesteld door de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden, afgelast. BASKETBALL Pers. R. U. bood Donar lang tegenstand De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden luiden: Dames: Mesacosa 2CB 717. Heren 1ste klasse: Pers. RUDonar 19—34. Heren 2e klasse: Mesacosa 2Vera 24—19; Potetos—GVAV Rapiditas 2 22-16. Donar en Pers. RU hadden een vrij schuchter begin, maar langzamerhand kwam er meer vaart in het spel en trof fen de ballen ook doel. Door goed spel vooral van Luurtsema en aanvoerder Westerink zag Pers. RU zowaar kans een kleine voorsprong te nemen en het kost te de studenten die het in vele springduels tegen hun stuk voor stuk grotere tegenstanders moesten afleggen alle moeite om stand te houden. Toch kon Donar kort voor half-time de stand nog op 1210 brengen en van dat mo ment af kwam de zege van de rood- broeken niet meer in gevaar. Green kwam na de rust de ploeg versterken en hij was het, die met de uitstekende Deelstra via een reeks doelpunten de grondslag legde voor de toch nog grote zege. De wedstrijd bleef, mede door de vele spannende duels onder de Pers. RU- basket tot de laatste minuut aantrek kelijk. Mesacosa 2 speelde één van haar beste wedstrijden en daarvan werden de jon gens van Vera het slachtoffer. Zó spe lend zullen de leerlingen van het Insti tuut ook voor de overige taems lastige tegenstanders blijken. Potetos liet zich in de return-match tegen de reserve van GVAV Rapiditas niet opnieuw verrassen en zorgde daar om reeds in de eerste helft voor een veilige voorsprong. De dameswedstrijd Mesacosa 2CB wees de korfbalsters duidelijk als de betere eenheid aan en alhoewel de strijd meer enthousiast dan fraai was, de zege kwam in elk geval bij de sterkste ploeg terecht. ZAALHANDBAL Victory II ontving bloemen Hoewel de competities van de Alg. en Bedrijfs Handbalbond bijna ten einde zijn, is nu pas de eerste kampioen be kend. Dit getuigt wel van een grote spanning in de diverse afdelingen. Vic tory II heeft zich in afdeling C van de dames op duidelijke wijze de sterkste getoond. Dit bleek ook gisteravond, toen de dames van Victory de ploeg van Erres met 71 ten onder lieten gaan. Hoewel de opbouw van de Victory-aanvallen nog niet zo geweldig was, kon toch vele malen met lage slingerballen gedoeld worden en konden na het laatste fluit signaal van de tegenpartij en de bond de eerste bloemetjes in ontvangst genomen worden. De dameswedstrijd Grovena—SSVG as. zoals verwacht, tamelijk eenzijdig. Met de snelle aanvallen van Grovena wist SSVG vaak geen raad. De enige schutster van SSVG werd door de Gro- vena-verdedigsters goed bewaakt, zodat de doelpunten alleen van de zijde van Grovena kwamen (90). In de A-afdeling werd ook nog de dameswedstrijd VIVNavada gespeeld. Deze wedstrijd, die een spannend verloop had en snel spel leverde, werd door VIV met 75 gewonnen. Bij de beren bracht alleen de wedstrijd EmcoDHG II spanning. DHG, dat al spoedig de leiding nam, zag zich later voor een grote achterstand geplaatst. De laatste phase was echter weer voor DHG; met doeltreffend spel kon de gelijke stand (88) bereikt worden. Verrassend goed spel liet Atlanta uit Hoogezand weer zien. De achterhoede van Emco, die veel te weinig steun van de voorspelers ontving, werd menigmaal voor een raadsel geplaatst. Met deze 19 9 overwinning heeft Atlanta wel ge toond, dat ze rechtstreeks op het kam pioenschap afgaat. Aagrunol had weer hetzelfde gebrek van altijd: goede aanvallen maar geen afwerking. Het spel van Aagrunol deed niets voor dat van BGV II onder, maar de doelpunten waren weer duur. BGV II hield zich door deze 95 overwinning bij de kopgroep. GRONINGEN van 7 t.m. 13 Februari. Bevallen: C. A. OosterbeekHoukes d.; W. J. de Jongede Vries d.; A. Be- rendsenv. d. Aa z.; L. Bronde Boer z.; J. v. d. MeiGeerts d.; J. de Maa v. d. Lingen z.; G. NoordhuisBolt d.; G. Noormanv. Eerden d.; J. D. Tiiil Niegeman d.; R. Havemanv. d. Wou- de d.; J. WieringWïlbers d.; J. de Bruinv. Bon d.; B. de Vriesv. d. Veen d.; P. KlinkhamerHilbolling z.; P. v. MeelKooi d.; H. A. Werdekker Koopal z.; A. DusseljeeWesselink z.; M. C. Holtkampv. Sikkelerus d.; A. KorringaOosterhuis d.; G. J. Fleurke Veling d.; M. K. FranxSinzger z.; K. Kamphuisde Vries z.\ G. VosFaas d.; T. A. WoortmanWolters z.; C. J. CusielVeen z.; G. de JongDgkema d.; A. M. H. v. VlietMedema z.; B. SmantAlbaaren z.; M. Nienhuis Siersema d.; C. J. v. Timmerenten Have z.; G. v. DijkenRijskamp d.; D. GiezenAmsing z.; G. JulsingBijl z.; J SchuurKrul d.G. RoossïenBodde- veld z.; K. ElzerStalman z.; W. B. NoordmanDrenth z.; M. A. Schokker v. d. Wijk z.; H. de Jongten Wolde z.B. BuremaGeertsema z.D. Even huisTuinman d.; S. H. NieborgKam- pijon d.; T. v. d. HeideKoch z.; T. J. ZwartBosker z.; H. J. v. Iddekinge Schottert z.; T. AaldersPostma z.; T. ThonFaber z.R. HulskersBeerta z. J. WagenaarVeldman d.; J. C. M. v. d. HeidePaagman d.; P. Dijkema—Wig- boldus d.; M. TeunisJager d.; K. N. v. d. WerfOei z.; R. DurvilleKroes- ke d.; H. RitzemaLanting d.; B. v. OschFeitman z.; M. E. Keuning Kurpershoek d.; E. R. Buitenkamp Dost d.; G. Sikkensde Vries z.; G. BoekelooHarms z.; A JonkerSmit d.; A, KarsiesAn toons d.; F. L. C. v. GerrisheimThoral z.; J. G. Drenth Holvast z.; M. v. Zanten—Uilenberg d.; B. BolhuisBeerstra d.; C. M. H. Nuij- ten't Sas d.; J. VenemaHovingh d.; H. TurlcsmaDoesburg z.; T. E. Jagers- maBolhuis d.; R. Louwesde Vries z.; A. J. SmitBolt d.; S. Laanstra Westra d.; A. KuipersVegter 2 z.; E. CleveringaMiddel d.; C. BosMulder d.; J. D. WoltersAppeldoorn A. HagenouwBakker d.; H. Diepstra Bakker d. Ondertrouwd: A. Njjboer 20 j. en M. Smit 19 j.; O. M. Cupédo 26 j. en J. L. H. de Vries 20 j.; E. M. Brouwer 26 j. en M. G. Stijkel 25 j.; W. Elzer 25 j. en H. Edens 22 j.; H. W. Leenes 31 j. en J. Woudstra 26 j.; A. de Jonge 23 j. en H. L. de Jonge 22 j.; P. M. Wever 30 j. en E. Kwant 28 j.; A. Blaak 28 j. en E. Molenkamp 27 j.; H. Schuur 25 j. en G. W. v. d. Veen 25 j.; D. B. A. Stabler 22 j. en A. M. v. d. Veen 18 j.; J. Veen- stra 27 j. en W. T. Entjes 22 j.; O. Hoekzema 29 j. en C. Cusiel 29 j.; D. R. Woudstra 29 j. en J. Venekamp 25 j.; H. Busscher 35 j. en A. J. Klaver 28 j.; J. de Windt 32 j. en H. H. Hilberts 27 j.; A. de Haas 55 j. en A. v. d. Water 53 j.; J. Beuker 26 j. en H. T. Viring 19 j. Getrouwd: J. Heijkens en J. Tiessen; A. H. Jonas en I. Bosma; A. Bos en W. Hoekzema; G. Roetman en A. Vis ser; J. W. v. Dijk en J. B. Baaijens; C. v. Marm en K. H. Elderman; J. C. Bouman en B. Schripsema; C. Schut en G. Pijl; W. Ottens en W. Biel; W. A. Fels en F. Talens; H. Hagenouw en G. Klei; B. T. Groenwold en I. Prummel. Overleden: T. Bonnema 53 j., v.; R. Timmerman 47 j., m. v. P. Doggen; G. Rinsma 54 j., m. v. R. Drijfhout; B. Arkes 73 j., m. v. T. Kooi; C. A. Fol- mer 2 rrrnd., v.; S. Roepers 96 j., wedn. W. J. Heddema; R. C. v. Wolde 64 j., v. C. J. de Graaf; M. Spijk 81 j., vr. v. m. v. H. C. T. Hendriks; M. Bos 80 j., wed. v. P. Tichgelaar; L. Bouman 87 j., wedn. v. E. A. v. d. Vegte; S. Geurts 84 j., wed. v. J. S. Hermanni; A. Homan 57 j. m. v. C. Seholte; B. Dijkstra 2 j., m.; F. Hoi'lings 66 j., m. v. R. Kuin; R, J. Kramer 89 j., wed. v. J. Jetses; H. F. Steeman 68 j., vr. v. J. M. de Boer; J. J. Pesman 54 j., m. v. A. H. Kroeze; W„ Tinge 74 j., vr. v. J. C. Stiksma; P. Janssens 63 j., m. v. J. Vos; A Benus 79 j., wed. v. R. Jansen; A. C. Ausma 62 j., vr. v. H. Hut; L. Bakker 82 j., vr. v. M. Blink; W, O. Heuvelink 47 j., vr. v. P. Allard; T. de Boer 95 j., wed. v. G. Schoenmaker; L. F. ten Hoon te 11 dgn., v.; J. H. Boon 39 j., m. v. S. Benus; J. Evenhuis 66 vr. v. J. ter Steege; L. Alssema 66 j.. m. v. M. E. A. Jansen; J. Eissens 58 j., m. v. F. K. Haumerssen; F. K. Haumerssen 59 j., vr. v. J. Eissens; J. C. Dubois 48 j., m. v. G. Olthoff; G. Landstra 44 j., vr. v. F. H. Schuur; B. Bos 83 j., wedn. v. M. G. Kaauw; M. J. Pruim 1 j., v.; J. H. Wolt 36 j., m.; A. Westerborg 4 mn., m. Passagiersschepen Fairsea 12 v. Amst. n. Sydney. Maasdam 14 te Curacao. Nieuw Amsterdam 14 te Curagao. Noordam p. 14 Cape Race. 16 te N. York Oranje p. 14 Perim, 24 te Amst. verw. Rijndam 14 v. R'dam n. New York. Waterman 14 te Poesan. Westerdam 16 te R'dam verw. Zuiderkruis 14 te Amsterdam. Grote vaart II: Aagtedijk 12 te Mon tevideo; Aardijk 14 Te New Orleans; Agamemnon 13 te Houston; Agatha 14 te Penang; Alcyone P- 14 Kaap Guarde- fui n. Aden; Alaegonda 14 te Bangkok: Aletta 14 te Port Swettenham; Alhena 12 n. Buenos Aires; Alwalci 13 v. Boston n. Norfolk; Annenkerk 14 v. Aden n. Yoko hama; Axeldiik p. 14 Azoren n. Havre: Baarn 13 v. Bremen n. Amst.; Bali 13 te Belawan; Barendrecht 14 te Hong kong: Bennekom 13 v. Paita n. Christo- bal; Boreas p. 14 Kaap de Gata n. Bar celona: Caltex Delft p. 14 Finisterre n. Sidon; Caltex Leiden 14 te Sidon; Caltex Nederland p. 14 Finisterre n. R'dam; Cistula p. 14 Str. Soenda n. Pladjoe: Delfland p. 14 St. Vincent n. Las Pal- Palmas; Douro 13 te Algiers: Draco 13 v. Amst. n. Kopenhagen; Drente 13 te Soengei Gerong; Duivendrecht p. 13 K. Hatteras n. New York; Eemdijk 12 te CoatracoakosFriesland 14 v. Singapore n. Djakarta: Gaasterland 14 te Santos: Ganvmedes 13 v. Trinidad n. Paramaribo: Gordias 13 v. Istanboul n. Izmir: Hecuba 14 te Trinidad; Heelsum p. 14 Bermuda n. Havre: Helder 14 te San Juan; Ilias 13 v. Spezia n. Barcelona: Ilos 13 te New York; Iris 13 v. Gothenburg n. Amst.; Kota Baroe 12 v. Baltimore n. New Or leans; Lekhaven 14 v.m. te Antw.; Lem- sterkerk 14 v. Suez n.Basra; Lindekerk p. 14 Aden n. R.'dam: Loppersum 14 te Huelva: Luna 13 te Haifa; Mariekerk 13 v. Hamburg n. Antw.: Mentor 13 v. Py- raeus n. Tel Aviv; Merwede 14 te New Orleans; Metula l4 n.m. te Sydney; Mo- lenkerk 14 te Amst.; Nigerstroom 14 te Dakar; Ootmarsum p. 14 Bermuda n. Houston; Prins Alexander p. 14 Cape Race n. Halifax; Prins Willem V p. 14 Cape Race n. R'dam: Radja 14 te Sema- rang: Saïdja 14 te Pla.dioe: Salatiga 12 v. Vancouver n. Manilla; Saparoea 14 Las Palmas n. Havre: Schie 14 Palermo; Schiedijk 14 te Boston; Slamat 14 v. Suez n. Djakarta; Stentor p. 14 Azoren n. Barbados: Straat Soenda p. 14 Sabang n. Belawan; Talisse 14 v. Amst. n. Djakarta: Tara p. 14 Abrolhos n. Rio de Janeiro: Tarakan 14 te Djeddah: Tibia 15 te Hongkong verw.; Tjikampek 14 te Semarang; Waal p. 14 Casquets n. Amst.; IJssel 14 te Beiroet; Zijpenberg 14 te Amst. Kleine vaart: Admïralengracht 13 te Londen; Agiena p. 13 Vlissingen n. Man chester: Albert D 13 v. Dieppe n. South- ampton; Alja p. 13 Vlissingen n. Moslyn; Beekbergen 13 te Requeada; Berend N 13 v. Londen: Beta 13 v. Middlesbrough n. Nakskov; Binnenhaven 13 te Rouaan; Brandaris 12 te Morlaise; Brinda 12 v. Brunsbuttel n. Huil: Caland 13 te Gran gemouth: Capella 14 te Antw.: Columbus 13 v. Leith; Dagny p. 12 Vlissingen n. Manchester: Delfzijl 13 te Delfzijl; Deneb 12 v. West Hartlepool n. Rouaan; Dija 12 v. Rouaan: Dora 13 te Savona: Drie Gebroeders 13 te Caen: Eems p. 13 Vlie land n. Randers; Eemsstroom 13 v. Gel- dermalsen; Eljo p. 13 Scilly n. Liverpool; Ergatir 14 te Gdynia; Franka 12 v. Swansea n. La Rochelle; Harold 13 v. Frederiksstad n. Malmö; Hasewïnt 13 v. Port Gen til; Henrica 13 te Halden- Joost 13 v. Falmouth n. Boston (L.); Josien VOETBAL KNVB gelast wedstrijden niet af Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. in Den Haag vernemen, zal het K.N.V.B.- programma voor morgen niet van te vo ren worden uitgesteld. De beslissing of wedstrijden doorgang zullen vinden, zal worden overgelaten aan de consuls. De kans is hierdoor zeer groot dat b.v. Blauw Wit—Be Quick, in het Olympisch Stadion te Amsterdam, wel gespeeld zal worden. Zoals gemeld zijn wel de wedstrijden in de afdelingen (G.V.B., D.V.B, cn F.V.B.) afgelast. VOLLEYBAL Jubileumtournooi Atalanta Ten bate van het Nationaal Rampenfonds De dames athletiek-, handbal-, bas ketball- en volleybalvereniging ATA LANTA organiseert ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan een volleybal-tour- nooi, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van het Nationaal Rampen fonds. De wedstrijden zullen plaats vin den op Zaterdagmiddag 21 Febr. a.s. in de Korenbeurs te Groningen met als deelnemende ploegen bij de heren: Ta- venu, Mesacosa, GPSV, Donar, MTS en bij de dames: Ons Genoegen, Mesacosa, Rhea, Eclecta, Celeritas en Atalanta. Er worden vele spannende wedstrijden ver wacht. Avontuur van ontdekkingsreizigers Geef hem dat bot toch, idioot 1" Waterstanden Mannheim 284 003, Trier 368 055, Ko blenz 332 +010, Keulen 336 +042, Ruhrort 547 +075, Lobith 1131 +058, Nijmegen 887 +043. Arnuhem 884 +042, Eefde 430 —020, Deventer 328 —022, Namen la Plante 206 —039, Borgharen 4258 —056, Belfeld 1436 —057, Venlo 1384 —052, Grave beneden 682 007, Lith 356 +005. Stuwen open te Roermond, Belfeld, Sambeek en Lith. Vreeswijk 72 003. Provincie Groningen, (ten opzichte van het normale kanaalpeil om hedenmorgen 8 uur) Eemskanaalboezem: Delfzijl 31. Zuid. laarder Meer 4. Waterhuizen beneden —12. idem boven +5. Veendam beneden +15. idem boven +28. Winschoten —5. Oostersluis 16. Fivelingo: Damsterdiep Groningen —7. Westerkwartier: Electra (Oldehove) 2. Westerhavensluis +7. Friese boezem: Gaarkeuken boven +18 Neerslag gisteren: Delfzijl 1.6 mm. Zoutkamp 1.3 mm. Oldehove 1.1 mm. Winschoten 1-0 mm. Hovanger; Madjoe II 13 te Cevita Vic- chia: Madzy 13 v. Porsgrunn: Marga- retha 12 v. Goole: Martha 13 te Boston; Mary Ward p. 13 Kiel-Holtenau: Meeuw 13 v. Aberdeen; Michel Swenden p. 12 Vlissingen n. Cork; Monica 13 te Londen; Nanny 13 te Shorehamn: Nautic 12 te Bordeaux; Necton 13 v. Karlskrona: Nia- gar 13 te Cardiff: Noach p. 14 Dungeness n. Hull; Paramount 13 te Dublin; Quirina 13 te Goole; Remmert 12 te Casablanca: Rocket 13 te Antw.:. Schok land d. 13 Brunsbuttel n. Helsingborg; St. Walburg 13 te Boston (L.); Theodora 13 te Middlesbrough: Twee Gebroeders 13 te Nantes; Viod 13 v. rede Borkum; Vita 13 te Teignmouth; Vitesse 13 v. Aberdeen; Volharding 11 van La Pallice n. Concarneau: Walcheren p. 12 Holtenau n. Rostock: Westlaan 13 v. Hamburg n. R'dam: Willem Barendsz 14 te Sete: Zeeland p. 13 Vlissingen n. Plymouth. DELFZIJL. Binnengekomen: Hunze VI 13 v. Hamburg. Handels- en Marktberichten GRAANOVERZ1CHT AMSTERDAM. Granen. De markt ver keerde voor buitenlandse granen in een lusteloze stemming. Het VLB..stelde 4000 ton Milocorn ter beschikking, dqch in verband met de as. prijsverlaging bleef de kooplust der fabrikanten Kering en werd slechts het hoognodige gekocht. Vrije buitenlandse granen werden even eens weinig gevraagd, waardoor de prij zen slechts ca. 25 ct. boven die van dis- tributiegranen lagen. Johannesbrood, paardebonen en erwten werden .per directe levering weinig aangeboden, aoen niettemin bleven de omzetten hierin geT ring. Johannesbrood in balen op Februari en Maart aflading noteerde f22. paarde- bonen directe levering f3a.50 en N.-Afri kaanse voererwten f 34 a f 37 al naar kwaliteit. Voor inlandse granen had de markt een onregelmatig verloop. Haver 54/55 kg. per Maart levering werd .ver handeld bij f 23.25.. Door enige dekkings- vraag liep de priisap tot f24.25. doch later terug naar f23.75. Inlandse maal- haver was te koop bij f 23.25. Voor rogge konden de prïizen verbeteren.. Doorsnee- kwaliteit werd verhandeld bij f2o./o a f26 op Maart levering. In rogge met 17 pet. vochtgarantie kwamen zaken tot stand voor f 26.25 f 26.75. op welke laatste prijs verkopers tn de markt Ple ven. Zomergerst noteerde al naar kwa liteit f32 a f33 en wintergerst i29. Fijne zaden. Karwijzaad had een on regelmatig prijsverlo.op, doch de siot- noteringen waren vruwel gelijk aan die van een week daarvoor. Er ging het een en ander om. In blauw maanzaad ging zeer weinig om. terwijl de prijs ca. 13 terugliep. Geel mosterdzaad onveranderd genoteerd, met kleine omzetten. Kanarie» zaad onveranderd in prijs, zonder zaken van enige betekenis. Peulvruchten. Voor groene erwten heerste aanvankelijk een iets flauwere stemming, doch de slotnoteringen waren nagenoeg onveranderd bij die van een week daarvoor. De omzetten bleven be perkt tot kleine partijen. Bruine bonen werden goed gevraagd, terwijl het aan bod buitengewoon klem bleef, waardoor de prijs aanmerkelijk hoger kwam. Capucijners iets hoger genoteerd, doch de omzetten waren met groot. GRONINGEN. (Vemnesveren. ..Een dracht".) Glas-andiivie AI 120—140. II 100-110. BI 105-115, II 90-100(Cl 80- JHi 60-75. Klas-sla AI 140-160 11 120 —130. BI 100—110. II 90—100, Cl 59—65. II 40—50, witlof AI 39—48. II 32—40, BI 28—35. II 17—24. spruiten AI 56—69. II 38-59. BI 50-64. II 18-^2 waspeen AI 27—32. n 17—28. BI 20—24, II 12—18, breekpeen BI 16—20. II 12—15. breek- leen Cl 14—16. II 10—12, uien GI 55—70, XI 38—44, Dl 50—62, II 30—40. sjalotten A 50—60. B 40—50. prei AI 40—78, H 32—65, BI 30—60, IÏ 15—34, Nero AI 40 45. BI 20—28. rode kool 7—12. sav. kool 7_15. witte kool 6—10. kapperkool 10— 15, boerenkool 5065. peterselie 20CP— 270. selderie 150—180. wmterpostelem AI 50—55. II 40—43. bieten AI 12—lo, II 8—10. BI 10—12, II 6—10, alles per kg. UTRECHT. (Veemarkt.) Aangevoerd in totaal 2248 stuks vee. te weten 495 runderen (w.o. 354 t.b.c. vrij). 27 gras kalveren. 1119 nuchtere kalveren. 192 schapen en lammeren, 312 zeugen, 85 var kens. 18 bokken en .geiten. De prijzen varieerden voor stieren van 400675, kalfvaarzen 8001050. pinken 400—575, melkkoeien 8001125, kalfkoeien 850 1160, varekoeien 550—840. graskalveren 225350, nuchtere kalveren 3038. scha pen 90120. lammeren 70105. zeugen 220350, bokken en geiten 10^-35. De handel was voor rundvee, schapen en varkens redelijk, kalveren traag. EMMEN. (Veemarkt.) Aanvoer 3 drachtige en fokzeugen, 408 biggen en lopers, 112 stuks pluimvee en 71 konij nen. DRACHTEN. (Veemarkt.) Aanvoer 64 nuchtere kalveren. 165 varkens. 27 big gen en 90 stuks pluimvee. Verhoop en aanbesteding HOOGEVEEN. Het uitvoeren van een gedeelte van het Centraal rioleringsplan ter lengte van plm. 5 km. in de kom der gemeente Hoogeveen is gegund aan de N.V. H. W. te Pas. Enschedé voor f 339.600. STADSKANAAL. Namens de gemeente Onstwedde werd aanbesteed de verbe tering van de kaden langs Stads- en Musselkanaal, ter lengte van 11375 m. en het aanbrengen van een klinkerver harding ter breedte van 4 m. Ingekomen waren 10 biljetten. Hoogste L. G. Wub- bolts alhier voor f 868.300, laagste J. Nipperus alhier voor f790.000. Gunning in beraad. ANNEN. In café Van Rein vond de openbare aanbesteding plaats .door het gemeentebestuur van Anloo van' de bouw van een kantoorgebouw, garages, werk en bergplaatsen ten dienste van Ge meentewerken Anloo te Annen. Beton-, timmer-, metsel-, lood- en zinkwerken en electrische installatie hoogste A. Pot- tiegort te Assen voor f57.864. laagse fa. R. Komdeur te Bonnerveen voor f 49.207. Glas- en verfwerken hoogste H. Abbas te Groningen voor £2176, laagste fa. K. W. Bouman te Groningen voor f 1515. 32 inschrijvers in totaal. Gunning in be raad. ASSEN. Notaris R. A. Nijenhuis te Smilde verkocht gisteren in café Van Houten ten verzoeke van de familie M. Kruize de leegstaande rentenierswoning aan de Hoofdvaartsweg 53a te Assen. Koper werd de heer K. Sants te Assen voor f 10.600. EMMEN. In huize Wielens werd aan besteed namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Emmen. het bouwen van een Jeugd- en Wiikgebouw. annex woning, in het Emmermeer te Emmen. Timmerwerken: hoogste Bouwbedrijf Rossing. Emmen f72 253: laagste Gebr. Broekhuizen. Emmen f 67.045: loodgie- terswerken: hoogste J. S-chreurs. Emmen f7441, laagste J. Remerie. Emmen f6700; electrjciteitswerken: hoogste D. v. Luik. Emmen f6290, laagste J F. Schultz. Em men f5540: schilderwerken: hoogste M. Schoemaker Emmen f7018. laagste K. Schuur. Emmen f4981. Gunning in beraad. KOLLUM. Alhier wrd aanbesteed door het architectenbureau A. Baart Sr. te Leeuwarden, een woning voor de direc teur van de Ambachtsschool en 2 leraars woningen. Hoogste inschrijver was de fa. G. de Haas en Zn. te Garijp met f 43.200 en laagste A. van der Meer te Eestrum voor f39.360.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2