Een halve eeuw op z'n knieën langs de straatwegen Bescherming Bevolking heeft al nuttig werk gedaan Sneker H.B.S. en gymnasium worden spoedig buren Boeren uit Ferwerderadeel bieden hulp op grootse wijze Coöp Zuivelbank Leeuwarden ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 11 Tussen Flie enLai, Sjoerd Wynsma, een der eerste stratersin Noordbergum KTee, Sjoerd Wynsma, die aan de Oude Dijk onder Buitenpost in een net klein huisje woont, viert geen jubileum. Maar hij zou het hebben kunnen vieren, want pas kort heeft hij het straatmaken vaarwel gezegd, waarmee hij op veertien jarige leeftijd begon en dat hij precies een halve eeuw heeft volgehouden. Sjoerd Wynsma is geboren in Noordber gum en dat zegt alles, want Noordbergum is hèt stratersdorp van Friesland, al waren er in Wynama's jeugd nog maar drie straat makers, de gebroeders Sybren, Hind rik en Geart Brouwer. „Ik bin as jonge mei Abe Brouwer syn pake meigong", zegt Wyn sma. en eerst zo lang zamerhand namen de Brouwers leerjongens mee, totdat met de voortgaande verhar ding van de wegen ook het aantal straat makers toenam en Noordbergum bekend werd tot over de gren zen. Hoe die Brouwers met het vak waren begonnen? Misschien omdat de Groninger straatweg zo dichtbij was? Wynsma weet het niet, maar wel weet hij te vertellen: ,.Us beppe hat der oan stiensjouó, doe't it in strjitwei wurden is". En dat is al lang ge leden. In zijn jonge jaren werkten de straatma kers het zomerhalf jaar: in de Vinter zochten zij ander werk. „Dat der dan t,0 ;krÜen wie". Meen intussen niet, dat Brouwer Sjoerds eerste werkgever ®;,,Met el,f •i,a<u; trok hij al met de keppel naar de klei te „wjüden" en er is van het onderwijs dus niet al te veel "e- komen. Maar zo was dat toen. Ook het stralen vroeg de hele man, m dit geval de hele jongen. Van 's mor gens vij tot 's avonds zeven, acht. uur en s Zaterdags tot drie uur lagen de Brouwers met hun „helpen" op de knieën over de straatweg. Zij namen meestal het gedeelte van Leeuwarden naar Visvliet aan. Schepen voerden de steen aan, welke met een voerman ge distribueerd werd naar de beide steen sjouwers. de beide straters en de achter- werker, die de ploeg uitmaakten. Vijf hele centen de vierkante meter kregen zij voor hun werk en dan waren zij vaak een week van huis. want overnachten deden de mannen bij de boeren aan de straatweg wanneer zij Kootstermolen „voonbygestraat" waren. En 's Zater dags naar huis, lopen natuurlijk. Groningerstraatweg werd versmald Ja, dat was allemaal wat anders dan nu. De straatmakers hadden leren knie lappen en handleren, die heel wat min der sterk waren dan de stukken auto- of fietsband van tegenwoordig. „Yn nije stien hiene wy deis in hanlear nedich", zegt Wynsma. die ook vertelt, dat men toentertijd over de hele breedte vloerde en de hondenkarren en andere voertui gen mee over het opgebroken gedeelte van de weg moesten helpen. Ja, Wyn sma heeft het nog meegemaakt, dat de Groninger straatweg versmald werd van vier op drie meter. Doordat de paard- en-waigens altijd mididen op de weg reden raakten de buiten/kanten geheel begroeid en toen heeft de zuinige over heid die „moaije stien" maar onder het gras vandaan laten halen en de weg letterlijk aangepast bij het verkeer! Later trokken de straters, gerenom meerde vaklui, ook naar andere plaat sen en zo heeft Wynsma wel gewerkt in de Zuidwesthoek, in de steden, op Ame land (waar hij in 1911 het eerste stukje Sjoerd Wynsma zag Noordbergum als stratersdorp opkomen. straat aanlegde, „to Nes yn 'e buor- ren"!), in Drente. Groningen en Twente. Ook heeft hij een kwarteeuw voor de gemeente Aehtkarspelen gewerkt, waar hij vier burgemeesters en vier directeu ren van gemeentewerken meemaakte. Daarvan heeft hij een kleine jaarlijkse gratificatie overgehouden en voor de rest maar dat brengt het stratersvak mee „rimmetyk" in zijn armen. „Ik koe fan 't winter de jas hast net oan- krije", zegt Wynsma. Rand Idaarderadeel Voorstel tot adoptie van Ooltgensplaat De raad van Idaarderadeel heeft i" een spoedeisende vergadering besloten om de gemeente Ooltgensplaat te adop teren. Het voorstel tot adoptatie berustte op het feit, dat enkele Grouwsters met hun schouwen het grootste gedeelte van de bevolking van het door de ramp ge troffen Ooltgensplaat in veiligheid hebben gebracht, waardoor bijzondere banden tussen beide gemeenten zijn ont staan. A.s. Dinsdag zal het gemeentebe stuur van Idaarderadeel op uitnodiging van de burgemeester van Ooltgensplaat een bezoek aan deze plaats brengen om de toestand aldaar in ogenschouw te nemen en te zien. welke extra-hulp er nog kan worden geboden. Bij de bespreking over dit voorstel vond de heer Sytema (v.d.b.), dat het woord adoptie heel wat inhoudt en waarschuwde de heer De Visser (a.r.j er voor, dat men niet verder moest sprin gen dan de pols lang was. De voorzit ter zette uiteen, dat men dacht, hulp te bieden door vrijwilligers te sturen en geld en goederen die in de gemeente zijn ingezameld, beschikbaar te stellen, ter wijl er op waterstaatkundig gebied wel licht adviezen kunnen worden gegeven. Een verzoek om subsidie voor R.K Militaire Tehuizen lokte weer heftige discussies uit. Een voorstel van de heer Van de Lageweg (c.h.) om ƒ25 beschik baar te stellen werd met de stemmen van hemzelf en die van de heren Van der Mark (c.h.). Sytema (v.d.b.) en Dan- tuma (a r.) vóór, verworpen. Bij de rondvraag klaagde de heer Dantuma (a.r.) over de slechte toestand waarin de straten van Grouw deze week na de sneeuwval verkeerden. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de sneeuwploeg in Warga is gestationneerd en daar eerst de boel schoon veegt: de sneeuwploeg kwam daardoor Maandag j.l. eerst om twaalf uur in Grouw aan. Het zou misschien wenselijk zijn. een nieuwe sneeuwploeg aan te schaffen voor het zuideliik deel van de gemeente, aldus de voorzitter. Ir. Wouda-gemaal weer stopgezet Ondanks het hoge water en de sneeuw in Friesland kan het Ir. Wouda-gemaal bij Lemmer niet steeds door blijven draaien- Gistermorgen was de vorst weer de oor zaak. dat het gemaal stopgezet moest worden, Auto slipte in Weidum De heer Klaver van Leeuwarden slipte gisteravond met zijn bestelauto in Weidum ten gevolge van- de gladheid van de weg. De auto botste tegen een boom en kwam daarna dwars op de weg. Het zoontje van de heer Klaver, dat bij zijn vader voorin zat. werd gewond aan het hoofd: het kreeg ondermeer een tand door de lip. Dë heer Klaver bleef ongedeerd, ondanks het feit dat de auto aan de voorzijde ernstig werd gehavend. De collecte voor de VCJC heeft te Tzummarum ƒ70 opgebracht. Provinciale Wervingsbijeenkomst B.B. in Leeuwarden Beroep op Friezen om toe te treden; de grote ivervingsactie start a.s. Maandag Tijdens de ramp van 1 Februari liep iedere Nederlander over van hulpvaardig heid, maar het bleek zeer moeilijk om de aangeboden hulp onmiddellijk te organiseren en te coördineren. Het is een les geweest voor diegenen, die hebben beweerd, dat een organisatie Bescherming Bevolking altijd nog wel opgebouwd kan worden, wanneer er acuut gevaar dreigt. Deze vermanende woorden sprak gistermiddag dr. ir. Ch. Th. Groothoff, voorzitter van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking, tijdens een Provinciale Wervingsbijeenkomst in de Harmonie, die gehouden werd in verband met in onze provincie op handen zijnde wervingsactie. Ofschoon in Leeuwarden de actie om vrijwilligers te krijgen voor Bescherming Bevolking op 19 Januari al begonnen is en verder in de provincie „ondershands" al honderden vrijwilligers geworven zijn, begint in Friesland de officiële wervingsactie a.s. Maandag 16 Februari. Drie sprekers, be halve dr. ir. Groothoff ook nog de secr.-generaal van het Ministerie van Binnen landse Zaken, dr. J. Prinsen, en de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, hebben gistermiddag nog eens gezegd waar het om gaat: ons land moet zo spoedig mogelijk over een organisatie beschikken, die de bevolking bij kan staan, wanneer deze door oorlog of andere rampspoeden wordt getroffen. Alle drie deden zij een beroep op de Friese bevolking om zich van hun plicht in dezen bewust te zijn. Coöp. Boerenleenbank „Warga" ontving 433.320,27 aan spaargelden in 1952 Uit het jaarverslag van de Coöp. Boeren leenbank „Warga" over 1952 blijkt, dat er in dat jaar aan spaargelden werd ont vangen een bedrag van ƒ433.320,27 en uit gegeven 388.014,67. Aan voorschotten werd uitgegeven 32.000 en ontvangen 1,645. In lopende rekening werd ontvan gen ƒ279.944,26 en uitgegeven ƒ239.062,14. Aan de Postcheque- en girodienst werd ƒ45.239,25 uitgegeven en van deze dienst werd ontvangen ƒ46.217,79. Van de Cen trale Bank ontving men ƒ261.741,19 en aan deze bank betaalde men ƒ331.069,47. Aan renten betaalde „Warga" ƒ15.455,61. Op de reserve is een winst gebracht van 1.102.50. Het reserve-fonds bedraagt thans ƒ50.677,12. De balans sloot met een eind cijfer van ƒ838.412,08. In het bestuur is gekozen de heer J. P. Talsma. De heer T. de Jong is gekozen in de raad van toezicht. AIDE SECHJES Tenminste, als <le minister het goed vindt T Tet keurig op een punt uitlopende gymnasiumgebouw aan de Kerkgracht te Sneek voldoet niet meer aan de eisen, die tegenwoordig aan dergelijke onderwijsinrichtingen moeten worden gesteld. In verband daarmee heeft het gemeentebestuur contact gezocht met de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen om de mogelijkheid van de bouw van een geheel nieuw gymnasium onder ogen te zien. Deze school zou dan de rechtervleugel moeten vormen van de nog niet afgebouwde Rijks H.B.S.waardoor onder anderen de problemen, die ontstaan door het gemeenschappelijk gebruik der vaklokalen, worden vermeden. De nieuwe Rijks H.B.S. werd destijds niet volledig afgebouwd. Om verschil lende redenen bleven de vleugels voor lopig achterwege. Aan dit „voorlopig" zal, naar alle waarschijnlijkheid, bin nenkort 'n einde komen door het verrij zen van een naar voren springend linker en rechter zijgebouw, waarvan 't rechtse ruimte maakt voor een aula, een gymnastiekzaal en een conciërge woning, terwijl links het gymnasium zal moeten worden gehuisvest. Veel zon Bij velen heeft zich de indruk geves tigd, dat de H.B.S. inwoning krijgt. Dit is pertinent niet het geval. Het te bou wen gymnasium wordt een geheel zelf standige school, die het reeds lang be staande contact met de H.B.S. op de zelfde voet hoopt voort te zetten. Dit contact manifesteerde zich tot. nu toe in het gemeenschappelijk gebruik van de vaklokalen, wat het gymnasium vrij veel moeilijkheden opleverde, vooral toen de afstand tussen de beide scholen enkel* jaren geleden, aanmerkelijk groter werd. Dit probleem is in het nieuwe pro ject uit de weg geruimd. De bedoelde lesruimten zijn hierop namelijk zo ge legen, dat ze straks door de gymnasi asten, via een verbindingsgang, uiterst gemakkelijk zijn te bereiken. Dit is dus de enige bestaande en blijvende con nectie met de H.B.S. Voor de rest blijft de school een volkomen op zichzelf staand geheel. Trouwens, de indeling van het bouwplan wijst ook in die richting. Aan de straatkant komt de rectors- en de lerarenkamer, waarachter vier leslokalen aansluiten. Rechts hiervan bevindt zich een gang. Hieruit volgt, dat de zon volop de gelegenheid krijgt naar binnen te schijnen. De entree, de conciergekamer en de toiletten liggen nog meer naar achteren, terwijl in een naar rechts buigend gedeelte, de res terende drie lokalen zijn ondergebracht. Ook voor de eigen bibliotheek is een plaatsje ingeruimd. Een praktische in deling, die groter ruimte en meer zon geeft dan het tegenwoordige gebouw. De toekomst Bepaald groot is het aantal leerlingen van het Sneker gymnasium niet. Toch maakt men zich tegenwoordig minder toekomstzorgen dan een paar jaar ge leden. Dit komt voornamelijk door de gunstige leerlingenverdeling. magere jaren komen tot uitdrukking in de geringe bezetting van de hoogste klassen, terwijl de opeenvolgende lagere klassen steeds groter worden. De „piramide" heeft dus zijn gunstige vorm aangenomen. Dit alles houdt niet in, dat de toelatingseisen zijn verslapt. Integendeel, alleen die leerlingen krijgen een kans, voor wie er een reële mogelijkheid bestaat het gymnasium inderdaad af te lopen. Om dit te kunnen vaststellen, moet de adspirant-leerling zich niet alleen laten onderwerpen aan een psychotechnische test, maar tevens drie weken lang de lessen in de proefklasse volgen. De prognose van de hoofden der lagere scholen, de eindindruk van de docenten der proefklas en de prognose der psychotechnici zijn beslissend over de toelating. Natuurlijk dunt op deze manier het aantal aanmeldingen danig uit, maar met het overblijvende deel kan een prachtig resultaat worden behaald. De kleine klasjes en de krachtige steun, die de jongens en meisjes, door een speciale huiswerkcursus, van de docen ten ontvangen, dragen hiertoe veel bij. Uit het stijgende aantal leerlingen blijkt, dat liet werk wordt begrepen gewaardeerd. Ook op het platteland, dat bijna de helft van de bezetting levert. Dat de autoriteiten de belang rijke plaats, die de school in geheel Zuidwest Friesland inneemt, volledig erkennen, tonen de op handen zijnde drastische verbeteringen. Koninklijk onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer Joustra te Dokkum. De heer Joustra was dezer dagen veertig jaar in dienst bij de firma M. Klaver te Dokkum als lood gieter en kachelsmid. Zijn firma, bij wie hij op dertienjarige leeftijd in dienst kwam. bood hem in een samenkomst in hotel De Beurs een bromfiets aan. Burge meester Van Tuinen reikte de koninklijke onderscheiding uit. De leden van de Afslagvereniging Tzum marum hebben hun laatste uitbetaling ontvangen. De vereniging is verleden jaar geliquideerd. Nadat de Commissaris der Koningin vele genodigden onder wie talrijke vertegenwoordigers van gemeentebestu ren bevonden welkom had geheten, vertelde dr. ir. Groothoff o.m., dat de nog jonge organisatie Bescherming Bevolking al goed werk heeft kunnen verrichten. De BB-magazijnen werden direct na de ramp onverwijld opengezet en splinternieuw materiaal was voor de hulpverlening beschikbaar gesteld. Voor zover plaatselijk en regionaal reeds ge organiseerd, zijn BB-eenheden metter daad ingezet. Brandweereenheden uit Utrecht. Amersfoort. Zeist. De Bilt en Maarssen b.v. werden reeds de eerste dag naar het rampgebied gedirigeerd Door BB-mensen werden met eigen materiaal de eerste dag 750 mensen ver- voei Hoopvol noemde dr. ir. Groothoff het feit, dat het aantal vrijwillige hel pers zo groot was. Dr. Prinsen, die in de plaats trad voor de minister van Binnenlandse Zaken, die verhinderd was naar Leeuwarden te komen, herinnerde aan de voorbeeldige houding van de Friezen in de bezettings tijd. Hij zei, er van overtuigd te zijn, dat, nu de situatie van het ogenblik maant tot het besef, dat de vrijheid andermaal wordt bedreigd, de Friezen hun plicht zullen verstaan en hun volle en onmis bare steun zullen geven aan de organi satie van Bescherming Bevolking. Moge in heel Nederland. aldus spre ker. steeds weer blijken wat ner gens beter dan in het Friese lied „It Heitelan" onder woorden is ge bracht „Aldfaers erf, wy weitsje •er dj'". Leeuwarden 42 procent De Commissaris der Koningin uitte ziïn grote waardering voor de houding van de Friese bevolking tijdens de nationale ramp en meende ten aanzien van Bescherming Bevolking optimisme te mogen putten uit de gebleken bereid heid tot hulp en samenwerking. Volgens de laatst bekende gegevens Zijh tot nog toe in Leeuwarden reeds 718 mannen en 261 vrouwen tot Bescherminf Bevolking toegetreden, aldus de Com missaris der Koningin. Dit is ongeveer 42 procent van het benodigde aantal. Hopelijk word! binnenkort de honderd procent bereikt. Voor de rest van Friesland begint de officiële werving Maandag a.s. Overal zijn echter reeds ondershands en door middel van vergaderingen veel vrijwil ligers geworven. De berichten die hier over binnen komen stemmen tot grote voldoening. Naar een voorzichtige raming is in de B-kringen reeds veertig procent van het benodigde aantal vrij willigers geworven en in de A-gemeente Harlïngen twintig procent. In verschil lende gemeenten zijn de totaal beno digde vrijwilligers reeds voor honderd procent geworven. Voorts zijn in de A- gemeenten en in alle B-kringen alle wijk- en blokhoofden reeds aangetrok ken; met hun opleiding is hier en daar al een aanvang gemaakt. Waterstaatswerken Ook aan de bescherming van water staatswerken in oorlogstijd wordt reeds enige tijd gewerkt en het laat zich aan zien, dat te zijner tijd door het College van Ged. Staten organisatorische voor zieningen zullen worden getroffen. Ook daarbij zal wellicht nog een beroep op vrijwilligers nodig zijn. zoals voor be wakingsdiensten en hulpploegen. Van zelfsprekend zal daarbij profijt worden getrokken van de helaas in de afgelo pen dagen elders en in Friesland opge dane ervaringen. De Commissaris der Koningin deed een dringend beroep op de gehele Friese bevolking om de organisatie BB te steu nen en ook andere vrijwilligersorganisa ties zo krachtig mogelijk bijstand te ver lenen. Aan de wervingsbijeenkomst ver leende het Leeuwarder politiemuziek- corps medewerking en de aanwezigen zagen verder drie uitstekende films: „De les van Londen", „Wij leven vrij" en „Houen zo". De laatste film, van Her man van der Horst en in Venetië be kroond, is een buitengewoon indrukwek kende en artistieke reportage van het na-oorlogse Rotterdam. Binnenkort instelling gemeente Emmeloord O De landdrost van de Noordoostpolder, dr. ir. S. Smeding, heeft aan de Polder commissie voor algemene belangen medegedeeld, dat het advies van de commissie, met ingang van 1 Januari 1954 tot een gemeentelijke indeling van het gekoloniseerde gebied van de Noord oostpolder over te gaan, op het minis terie van Binnenlandse Zaken gunstig is ontvangen. Binnenkort kan dus de instelling van de gemeente Emmeloord tegemoet worden gezien. Er zal nu een gemeenteraad moeien worden gekozen. Deze verkiezing zal, naar verwacht wordt, in 1954 worden gehouden. De zittingsperiode van de poldercommissie eindigt op 4 Septem ber 1953. In 1953 behoort dus een ver kiezing te worden gehouden. Er zou dan in een tijdsverloop van een jaar tweemaal een verkiezing voor de samen stelling van hetzelfde representatieve gemeentelijke orgaan worden gehouden. De landdrost, die van oordeel is. dat aan het goede democratische beginsel van periodieke verkiezingen niet te kort wordt gedaan, wanneer van twee ver- kiezingen wordt afgezien, vraagt thans het advies van de polderconunissie over zijn voornemen, de aanstaande ver kiezing voor leden van de polder commissie achterwege te laten. De poldercommissie zal tot de eerste Dinsdag van September in 1954 als raad van de gemeente Emmeloord moeten fungeren. De ervaring door de leden op gedaan, zal bij de overgang van de be staande naar de nieuwe toestand van groot nut blijken te zijn, aldus de land drost. ...Dorosbelang", Itëns-Hennaard: batig saldo ƒ296. een flink bedrag, dat o. a. te danken is aan het weiden van lammeren. Herkozen B- Bootsma. De A.R.- en de C.H. kiesverenigingen te Hïndeloopen hebben besloten, om bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen met één lijst uit te komen. Duizenden kilo's hooi, rapen, bieten enz. en 77 stnks levende have De boeren in Ferwerderadeel hebben Iburgemeester te spreken Hoewel de Bf een mramelhnr eel,noden len h,- Ju*' met de W. S Vergaderde. Werd het verzoek ingewilligd. De oudste van de een inzameling gehouden ten hoeve van hun collega's in het ramp gebied. De opbrengst was: 25.500 kilo rapen. 60.560 kilo hooi, 330.000 kilo bie ten. 5200 kilo gedroogd gras, 19.000 kilo kuil, 700 kilo haver, 23 koeien, 18 pin ken, 7 schapen. 24 kalveren, 5 lammeren, een partijtje koren en nog wat los geld. Omgezet in contanten zou deze op brengst gelijk staan met een bedrag van ongeveer 69.000 gulden. De eerste berichten omtrent de op brengst van de collecte in Harlingen ge waagden van 16 mille. Dit cijfer is in middels belangrijk gestegen: er is al bijna 23.000 binnen, terwijl verschillende 'bedrijven hun gave regelrecht aan het Rampenfonds zonden. Aangenomen mag worden, zo verzekerde men ons, dat Harlingen om en de bij de 35 mille heeft 'bijeengebracht. De collecte voor de ge troffenen in Harlingen zelf heeft ruin ƒ2200 opgebracht. Het gemeentebestuur van Harlingen heeft reeds telegrafisch contact opgenomen met Harlingen in Texas: zoals bekend had deze Midden- Amerikaanse stad de Friese havenplaats hulp aangeboden. Drie leerlingen van de openbare lagere school no. II te Akkrum, onder wie een van 7 jaar. vervoegden zich ten gemeentehuize, met het verzoek de o. verbetering O O Verkopingen Notaris H. IJpma verkocht finaal te Harlingen: 1. De villa „Casa Cara" met erfpaehtsreeht op de grond tot 2009, aan de Midlumerweg 35. groot 33.08 are. Koper werd de gemeente Harlingen voor ƒ20.326. 2. Pakhuis met grond, Zoutsloot 19. groot 3.63 are. Koper werd de gemeente Harlingen voor 2222. Notaris mr. K. Bijlsma veilde het win kel- en woonhuis aan de dr. Jelle Banga- straat 49 te Franeker, met bergplaats, erf, bleek en tuintje en vrije steeg. Bod 4787. Ten overstaan van de waarnemende notaris S. G. van der Hem werd te Ooster- littcns geveild: huizinge no. 89 met hok. bergplaats en bleek, groot 2.67 are. Bod 2587. Tevens werd door dezelfde notaris te Oosterlittens finaal verkocht: woning no. 151 met erf en steeg. plm. 0.77 are groot. Koper werd de heer B. Looijenga te Beers oor ƒ2680. Notaris P. Kuindersma verkocht finaal le Jourc een burgerhuis met bergplaatsen tuintje aan de Geert Knolweg te Wester- meer. Koper werd P. T. Koopmans te Joure voor ƒ7840, Notaris Th. Seinstra heeft te Nijega finaal verkocht: vier huizen aan de straat weg aldaar, nos. 13. 14. 15 en 16. Kopers werden res. 1. P. Jansma voor ƒ7023 ina 130 verhogingen!: 2. W. Zwart te Nijega voor ƒ1540; 3. (nos. 15 en 16) P. Jansma voor 2792. Ned. Herv. Evangelisatievereniging ,.Uw Koninkrijk kome". Borgum- Blijkens het verslag van de commissie van drie blijft men pogingen doen om een passende werkkring te vinden voor de oud-voor ganger, de heer Van der Burg. De vereni ging moet het hem toegekende wachtgeld blijven betalen tot er een predikant is be roepen. In de kas was een batig saldo, In de vacature Bloemhof is als bestuurs lid gekozen de heer D. IJtsma. Spoedi van de P.L.F. straat in Akkrum De nieuiw-aangelegde verkeersweg van Tijnje langs Oldefooorn naar Ak krum is onlangs door Gedeputeerde Staten als A-weg aangegeven. Degelijks denderen zware vrachtauto's langs deze snelverkeersweg, die voor langzaamver- keer, wielrijders en voetgangers verbo den is. Zware trailers laden en lossen bij een groot bedrijf in Oldeboorn zwaar geladen auto's voor de exportslagerij en de zuivelfabrieken rijden af en aan. Tussen het eindpunt van deze A-weg bij de zuivelfabriek te Akkrum en de Rijksweg aldaar naar Leeuwarden en Heerenveen. ligt de P. L. F.straat in de kom van Akkrum. welke nog steeds als B-weg is aangeduid, maar waarover ook al dit zware verkeer rijdt. Deze P. L. F. straat, zo gedoopt in de dagen na de be vrijding. toen een aantal Canadese militairen, de Princes Louise Fusiliers, in Akkrum verbleef, heeft van dat ver keer erg te lijden en het sprak voor zichzelf, dat ook dit weggedeelte onder handen moest worden genomen. Toch heeft deze verbetering nog enige tijd op zich laten wachten, omdat men eerst van mening was. dat bij de tot standkoming van de weg GoutumAk krum, verbetering van de P. L. F.straat achterwege kon blijven. Toch zal men nu tot verbetering van de P. L. F.straat overgaan. Er zal een nieuwe spoorwegovergang worden aan gelegd en de sloten langs de straat zul len worden gedempt. Van de Greidweg af zal een nieuw gedeelte worden aan gelegd naar de Rijksweg. Hiervoor moest een boerderij worden aangekocht, welke inmiddels is afgebroken. Met de Spoorwegen is een overeen komst gesloten voor de aanleg van de nieuwe overweg. De voor de verbetering benodigde stroken grond zijn aange kocht en op 23 Februari a.s. zal de aan besteding van het uit te voeren werk plaats vinden. Binnen enkele weken zal de uitvoe ring van de wegverbetering beginnen. Als ook dit gedeelte gereed is gekomen is de weg AkkrumOldeboornTijnje voltooid en is een uitstekende verbin ding met de Zuid-Oosthoek van de pro vincie tot stand gekomen. Brand in kippenhok Vanmorgen omstreeks halfzeven brak brand uit in het kippenhok achter de boerderij van de heer Van der Test aan de Middelgaast te Boornbcrgum. De brand werd veroozaakl door een flessengas- apparaat, door middel waarvan het hok verlicht werd. D,> Drachtster brandweer is uitgerukt, doch behoefde geen dienst te doen. omdat de bewoners van de boerderij er nog in slaagden de brand te blussen. drie overhandigde aan de burgemeester een „enveloppe met inhoud" en ver zocht het ingesloten bedrag aan 't Rampenfonds te willen, overmaken: uit de enveloppe kwam 30.55 te voor schijn. Het bleek, dat de leerlingen van school II zelfstandig aan 't papier in zamelen waren gegaan en in enkele dagen een flinke hoeveelheid bijeen hadden gebracht. Op deze wijze hadden ze ook hun steentje aan 't Rampenfonds willen bijdragen. A Collecte Ned. Herv. kerk Rauwerd 160. De afdeling van de N.C.L.B. in Marrum liet het feestelijk karakter van haar bijeenkomst schieten. Ieder lid werd verzocht, een vacantiedag af te staan tot ten hoogste 10 gulden. Meegedeeld werd. dat door de ramp 6000 leden van de N.C.L.B. zijn getroffen. Tietjerksteradeel59.000 De opbrengst van de collectes in Tietjerksteradeel is nu ƒ59.056.57. Uit de verschillende dorpen kwamen nog de volgende giften na: Bergum 801, waar onder 25 van de muziekvereniging Apollo, 75 van de Chr. Bouwvakarbei dersbond, ƒ416 van de kwekerij „Iephof" met personeel: Giekerk 1589.19. waar onder lo78.69 van de zuivelfabriek met personeel: Garijp 721.50: Oostermeer f285- Suameer ƒ67.50: Noordbergum ƒ2922.86: Eestrum ƒ100: Wijns ƒ1286: Hardegarijp 657.80: Molenend 2(j: Eernewoude 102.50: Tietjerk 878.25: Suawoude 170. Totaal der nagekomen giften 9601.60. De personeelsvereniging van de Cooo. Zuivelfabriek te Luinjeberd besloot de feestavond niet door te laten gaan. De inhoud van de kas. 250, is in het ram penfonds gestort. De kaartvereniging ïn Tjalleberd gaf ƒ100. 4- De collecte m de Geref. kerk te St. Jacobi Parochie bracht 800 op. Morgen wordt m de Geref. kerken te St. Anna Parochie en Nij Altoenea gecollecteerd. (Advertentie M .t Uitvoering Ejfectenorden Coupons Safeloketten Beurs van Amsterdam 33)2 Ned. '47 Dollarlening '47 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 K. Van Berkel Calvé Delft C. Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips Unilever Ned. Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Holl. Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. NederL H. V. A. Javasche Cult. Mij. Deli Bat, Mij. Deli Mij. Senembah Mij. Aniem Amst. Ballast Mij. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned. Bakkerij A .b.v.A. C.vA. A C.V.A. C.v.A C.V.A. C.v.A, C.vA. Cv-A. 945/5= 9 ««ha 9lV« 2t31/.2 l621/4 »851/s 31 31/3 913/4 1381/4 !*9 V» 102V4 4411.1 1131/5 69% 1211,3 39 781/3 226/,a 531/i« 155/16 695/g 208 94518 S5S,'18 971/, 166% 103% 1231.2 197 2131/j 162 '851/4 1411,, 138% 12CS/8 126 1 29 L'r 1471/4 1(31/6 44 113 825/p 767/8 67% 122% 38% 79 225|« 41 "Vie 52% 4 5 6/16 695/g 210

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6