Bij uitbreiding jachthaven duizenden scherven gevonden Geldstroom vliet minder snel De Fryske boer en syn wrald Het gewone niet goed genoeg Dr. Mantel (Weidum) won bij de eerste klassers KIEKEBOE ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Nieuws uit Leeuwarden Vlietslcr pottenbakkers betrokken hun klei van terreinen aan de Greuns gij de werkzaamheden ter ver groting van de Leeuwarder jachthaven zijn duizenden scher ven uit de bodem te voorschijn gekomen. De vondsten vertellen een stuk geschiedenis over de Leeuwarder pottenbakkers die in vroeger eeuwen, vooral aan het Vliet, hun bedrijf uitoefenden. Toen in de jaren 1916, '17 en '18 het terrein, aan de westzijde van de Greüns bii Schilkampen werd afgegraven voor de aanleg van de jachthaven voor ,,De Leeuwarder Watersport" trof men onder de bovenste laag donkére teel aarde een laag grijze klei aan. Er bleken vroeger al sleuven in te zijn gegraven die gevuld waren met scherven en teelaarde. De heer N. Otteöia was inder tijd een geregelde be zoeker op dit stuk land en tijdens de werkzaamheden ver zamelde hij duizen den scherven, die na schoonmaken en de termineren belang wekkende dingen onthulden. Het spreekt vanzelf, dat men. nu de jacht haven zou worden uitgebreid, uitkeek naar vondsten op het aangrenzende terrein, waarin nu de spade werd gezet. En men is niet teleurgesteld; ook nu gaf dit terrein duizenden interessan te, zestiende-eeuwse scherven prijs. Op het Vliet woon den verscheidene pot tenbakkers en hande laren in aardewerk. De veronderstelling is gewettigd dat zij langs de Greuns ge schikte pottenbak- kersklei aantroffen. De hiertoe uitgegra ven sleuven werden gevuld met gebroken onverkocht aarde werk en misbaksels. Van de schervenvondsten kon men fal van borden, schalen en kannen reconstrueren, zo niet la werkelijk heid. dan toch op papier. Een gedeelte bleek geïmporteerd te zijn uit de Rijn provincie en Hessen, een ander deel was kennelijk uit Haarlem en andere Hollandse steden afkomstig en de rest was in de bedrijfjes aan het Vliet ge fabriceerd. Veel tichel werken, pan- en potbakkerijen hadden in die tijd tevens de verkoop van zelf-geïmpor- teerd aardewerk. De heer Ottema schonk de vondsten van de jachthaven- aanleg aan het Fries Museum, waar een deel geëxposeerd is. De vondsten van nu moeten grotendeels nog worden gedetermineerd. Leeuwarden had ook op andere plaatsen pottenbakkers-bedrijfjes, o.m. op het Oldegalileën. Er zijn zelfs tog om daarna weer te worden toegedekt, straatnamen in onze stad die op de uitoefening van dit bedrijf wijzen. Aan het VlietCis nog de Pottebakkerssteeg. die genoemd is naar de tot in het laatst van de vorige eeuw bestaande potten bakkerij en aan de Nieuweburen vindt men de Potbakkersplaats, waar zich vermoedelijk een pot tenbakkerij heeft bevonden in de tuin van het Jacobyner klooster. Later (na 1580) werd de klooster hof volgebouwd. Nu vindt men aan de Polbakkers- plaats nog slechts enkele onaanzien lijke huisjes en pakhuisjes. Kunst Recital Theo van der Pas Aan pianorecitals komen we dit seizoen zeker niet tekort. De zoveelste in de rij vormde ditmaal dat cloor Theo van der Pas, die in den lande een ge vestigde naam bezit als begeleider. Wan neer we zijn recital beluisteren, is dit ook alleszins begrijpelijk. Zijn pianospel is buitengewoon ver zorgd, op sommige momenten zelfs iets te geciseleerd en te verfijnd; het heeft tegelijkertijd iets bescheidens en iets te weinig zelfstandigs en persoonlijks, dat het wel uitermate geschikt maakt als begeleidinigsspel, maar dat een solisti sche voordracht meermalen iets mono toons geeft. Cerebraliteit mag men het niet noemen, daar is dit pianospelen toch werkelijk te geraffineerd en te goed overwogen voor. Maar in het uiterst verzorgde krijgt toch de inspiratie bijtijden ernstige inzinkin gen, die alleen overwonnen worden door gedegen routine en vakmanschap. Kleine misgreepjes mogen daarbij niet eens meetellen. De Sonate in Es van Mozart, waarmee het concert opende, evenals de Im promptu in Bes van Schubert, een werk, dat door dilettanten veel gespeeld wordt, kreeg een vertolking, die als voorbeeld kon gelden en uitmuntte door een ge spannen voordracht en intense concen tratie. Voor ons gevoel vormden de Pepillons Op. 2 van Schumann het hoogtepunt van de avond. Van der Pas speelde dit vrij fragmentarische werk in een zodanige opvatting, dat het ondanks de zwakheden van zijn b9uw, een prach tige eenheid werd: „Clair de Lune" en „1,'Isle Joyeuse" van Debussy konden, hoewel meesterlijk gespeeld, daarbij toch niet halen. Na de pauze volgden in onafgebroken volgorde een aantal werken van Ohopm, waarvan vooral de Wals in e kl. en de grote Etude Op. 25 in a kl. excelleerden door majestueuze opvatting. De pyaeh- tig-romantische Etude Op. 25 in cis kl. ademde een weldadige muzikaliteit. Het weinig talrijke publiek was zeer dankbaar; Van der Pas honoreerde, het applaus met de gebruikelijke toegiften. Th. L. P.V. „De Oldehove" Op haar eerste .ledenvergadering heeft de kortgeleden opgerichte postduivenver eniging „De Oldehove" een bestuur .geko zen', dat als volgt is samengesteld: O. Wij ma, voorz., J-ac. Twijnstra. secr.. J. Reith, penn.. Jclle de Vries en A. J. W. Wielinga. Tot hoofd-hokcontroleur werd benoemd A. HenSema. Besloten werd dit eerste jaar niet aan de objecten van L.C.C. en N.C.K. deel te nemen, maar alleen in verenigings- of afdelingsverband activiteit te ontwikkelen. Friesland biedt hulp van gezinsverzorgsters aan Aan de oproep aan de jonge vrouwen en meisjes van Friesland om zich be schikbaar te stellen als plaatsvervang sters voor de gezinsverzorgsters, die dan naar het rampgebied gedirigeerd zouden kunnen worden, is gehoor ge geven. De Commissaris der Koningin kon daardoor aan de minister van Maatschappelijk werk telegrafisch de aanbieding doen, de uitzending te be vorderen van een aantal ervaren maat schappelijke werksters en gezinsver zorgsters, zodra mocht blijken, dat aan haar in het rampgebied behoefte bestaat. Momenteel is in de naaste om geving van het rampgebied voldoende hulp voor maatschappelijk werk aan wezig. Op dit ogenblik behoeft daarom waarschijnlijk nog geen beroep te worden gedaan op de gezinsverzorg- sters e.d. uit Friesland. Auto zwaar beschadigd Op de Overijselsestraatweg in Goutum is omstreeks halftwee gisteren een vee auto achter op een personenauto ge reden. die daardoor zwaar werd be schadigd. De personenauto remde, omdat een voor haar rijdende vrachtauto hetzelfde deed. De bestuurder van de vee-auto merkte deze manoeuvre te laat op. Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor hot Rampenfonds. 1 Vandaag geen juichtonen over de toe neming van de bijdragen voor het Ram penfonds uit Leeuwarden. De banken met elkaar hebben sinds gistermorgen een 5200 gulden ontvangen, zodat dit slechts een heel klein stapje is op de weg naar het halve millioen. De moed nu opgeven? Weineen, er kan nog heel wat gebeuren en er moet nog heel wat ge beuren. Kom aan, volgt het voorbeeld van de vrouwenvereniging „It aide doarp" in Huizum en schenk 125 of doe zoals de scholieren van de Gemeente H.B.S.. die 406 gulden op het tapijt brachten. De leden van de Nieuwe Leeuwarder Sla gersvereniging offerden met elkaar 1330.78. Voorts gaan de militairen van de Vliegbasis f4300 overmaken. Uitgaande van het Stads-Godswerk van de R.K. kerk zullen Zaterdag- en Zondagmiddag om Iwee en om vier uur in het gymnastieklokaal van de St. Boni- facius-school aan de Voorsteek poppen kastvoorstellingen worden gegeven ten bate van het Rampenfonds. De kunstenares Jeanne Bieruma Oos- ting heeft een ..Watersnoodmapje" samengesteld met een vijftal houtsneden naar kleine dieren. De fa. R. van der Velde heeft de verkoop van deze map jes, waarvan de gehele opbrengst voor het Rampenfonds is. op zich genomen. Priesterjubileum ir. Poortman In cle St. Albanus-kapel der Vrije Katho lieke Kerk in de Waag zal morgen op fees telijke wijze het zilveren priester-jubileum worden herdacht van de eerst aanwezend priester ir. H. E. Ch. Poortman. De jubilaris heeft op 11 Februari 1928 in de kapel van de Heilige Michaël en alle Engelen te Huizen (N.H.) zijn priesterwij ding ontvangen. Enkele dagen daarna is hij voor zijn dagelijkse werkzaamheden- naar Bandung gegaan, waar hij tot de gees telijkheid van de St. Albaankerk ging be horen. Vijf jaar later werd Soerabaja zijn woonplaats, waar hij eerst aanwezend pries ter werd van de St. Bonifatius-kapel. Spoedig daarna keerde ir Poortman naar Nederland terug. Na eerst in Den Haag en Leiden in dienst der Vrije Katholieke Kerk te zijn geweest, kwam hij in 1938 in Leeu warden. waar hij een kleine grondslag vond voor de opbouw van een gemeente. Daaraan heeft hij tot nu toe zijn beste krachten gegeven. Daarenboven mocht hij het genoegen smaken een V. K. Gemeente in Groningen te stichten. Vandaas en morgen Vandaag: Tivoli 3. 7 en 9.15 u. „Detec tive Story". Cinema 3. 7 en 9.15 u. ..'s Nachts langs de weg". Leeuwarder 3, 7 en 9.15 u. „Sprong in het hellevuur", Harmonie 3 u. Jeugdfilm „Toendra". 4> Harmonie 7.30 u. Uitv. gym.ver. Leeu warden. Morgen: Het Baken 10.30 u. Hum. Ver bond. Spr. G. Stellinga. Tivoli 2. 4.30, 7 en 9.15 u. „Detective Story". 4> Cinema 2. 4.30. 7 en 9.15 u. ..'s Nachts langs de weg". Leeuwarder 2. 4.30. 7 en 9.15 u. „Sprong in het hellevuur". Harmonie 3 en 8 u. .Paradijsvogel". P. de Jong 8 u. Feestav. korfbalver. Leeuwarden. van der Hoek forhelle in stik boereskiednis Spahr |t fait net ta, sei de hear J. J. Spahr van der Hoek justerjoun yn it Oranje-hotel to Ljouwert yn syn lêzing foar leden fan Akademy en Genoatskip, om oer de Fryske boereskiednis hwat nijs to fortellen, as men krekt in boek der oer skreaun hat. Dat boek it tinikboek fan de Friesche Mij wie fan- seis gauris de eftergroun fan sprekker syn skögingen en de foarsitter, ds. Kalina, bleau mei syn boeresprekwur- den yn iepenings- en slütwurd ek alhiel yn de styl dêrfan. Dóch hal „Spahr" gauris punten ütarbeide en hwat in oar Ijocht skine litte kind. nou't hy net foar il greate publyk hoefde to skriuwen, hjirre to praten can. De boereskiednis bigjint. as Friezen har delsette op 'e klaei en op it san. Wy witte fan dy delsetting net folie óf, mar al docht it üt de lettere sitewaesje bliken, dat de hege groun (terp. savel- rêeh en sanrèch) ta wenplak en boulan brükt waerd. de lege groun ta miede en de buskenbeiden groun ta finne. Hwat de bou oanbilanget, oan it jier 1000 ta waerd der net mear boud as foar eigen forlet. Yn dy tiid hie men dan ek op de klaei yn de lettere bouhoeke likegoed it greidboersbidriuw as nou yn 'e greid- hoeke. Oanpasse Yn it algemien kin men sizze, dat de boer him oanpasse moat by de groun, dèr't dan oykomt de fraech fan de kon- sumint en dat alles mei in bidriuw. dat tige fan de natür ófhinget. In moai foar-t tyld fan dy oanpassing lit byg. Ballum op it Amelan sjen, dèr't de Grie (greide) de ünibidike groun wie, dér't de kij wei den. De hwat feanige miede roun in dyk omhinne, wylst oan 'e noardkant it boulan lei, dat de hi amen neamd waerd fanwegen de dyk dér omhinne. dy't it fé der üt halde moast. Nei cle dunen ta lei de wyldernis en dér binne mar lvtse hoeken fan oanmakke: it Nijehiem bygelyks. wylst it Nijlan oarspronkelik ernearre wie foar skieppeweide. By sa'n bytsje bou, dèr't de groun de Amelanner boer ta twong. moast de klam wol op 'e kij falie en dêrom wie de bilangrykste boarne de öfset fan fé. Dit wie ek sa op 'e klaei. al waerd dér mear oan büter en tiismeitsjen dien. Aldtiids spile de büter op 'e klaei net sa'n greate rol en makke men se meast foar eigen gebrük. Noch yn de 18de ieu waerd der yn 'e Dongeradielen omtrint gjin büter makke: de Dokkumer waeeh wie in tsiiswaech foar „sutmus", d. i. zoetemelks-kaas. Om 1400 binne freget de ravitaillear- ring fan de hannelsfloat al gans produk- ten fan de buorkerij en de skippers op Hamburg helje bier en bringe agraryske waren. Yn dy tiid komt der ek al ütfier fan fé nei Hollan foar, al moat men net miene, dat üs boeren dér folie jild foar makken. Men rekkene al yn jild, mar bitelle faken yn natura. By de boer siet net folie jild. Dat wie yn hannen fan haedlingen. keapljoi en kleasters. dy't it bileine yn lSn. Sadwaencle waerd cle Fryske boer foar in great part hier- boc-r. Yn 'e W&lden hie men al ier in mingd bidriuw mei skiep en kij foar it bidongjen fan de bou en de oerienkomst mei de eilannen is hjirre, dat men op somlike plakken bygelyks om de Bungermar hinne in marke-organi- saesje hie. dy't men ek op it Amelan koe en dv't men by alas ek op Skvlge hawn hawwe moat. Mear bidriuwen yn de Walden Oan 'c han fan in nijsgjirrige grafyk liet sprekker sjen, dat it tal bidriuwen tusken 1511 en 1875 hwat de féhalderij oambilamget yn de echte greidihoeke sahwat lyk bleaun is, mar dat it yn Aehtkarspelen tige tanaem wie. Yn Baerderadiel waerden de lju. dy't gjin pleats krije koene, ófstaet. mar yn 'e Walden wie troch forfeantsjen en lan- canmeitsjen plak foar gans niie bidriu wen. binammen lvtse. Soks sjooht men op e klaei mar komselden. De ütfier fan kij nei Noardhollan foar fokfé bart om 1700 hinne mei de krek- tens fan in klok. as cle fépest der alteast nel tusken komt. De greidboer paste him by dy fikse öfset oan en bipoldere gans mieder. ta finnen, dat faken in to- koart can her- (bv tofolle kij) mei him brocht. De spanningen koene dan great wurde. It forcdeljen fan de kij fierde de oar- spronklike eigenskippen fan it Fryske fé tige op. dêr't it exterieur slim ünder to "rijen hie. Men frege inketd mar. hoe- folle mingels mölke in kou deis joech. Exterieur en fetgehalte kriie pas it om- tinken troch it F.R.S.. nei 1850. Büter Sprekker gyng hjirnei djipper yn op cle ütfier fan Fryske büter nei Ingelan en de klappen, dy't dizze büter yn de 19de ieu krige om't er djürder wie as de Deenske. Men skriuwt dy efterütgong fan Fryslans posysje op de Ingelske merk gauris ta oan de griemerijen en knoeijerijen. mar sprekker brocht it op it Konservatïsme fan de Fryske boer, dy't tofolle üt 'e sleur buorke. wylst it uïlan fan daloangeande losser wie en nijc methoaden tapaste. Fas öoe't de büterpriis keldere. waerd de Fryske boer wekker en woe er better oan it tuterfnbryk, al namen guon de Deenske methcade mei iis foar kar. dy't hja har oaneigene hiene. Troch de büterfabriken waerd der folie mear tsiis makke om't de wraldmerk dat frege. Dit barde elc yn 'e Walden, dèr't men oars foar 1890 praktyslc net tsize. Ta bislüt gyng sprekker op inkelde fornijingen vn it boerebidriuw yn. Twa kear in krisis en de opkomst fan de lanbou-organisaesjes hawwe de Fryske boer de eager, iepenmakke en nou seit er: ik sil nie: de moderne ütfiningen in produkt meit;;e dat oast by myn lan en dat cle wraldmerk freget Nei it skoft liet c'e hea" Spahr van der Hoek noch in lange rige tige moaije ljoehtbvlden sjen. dv't it sprutsene wurd djipper sneed joegen, wylst der him ek in fruchtber neipetear üntjoech. Ds. Kalma spriek in wurd fan tank. Deze week in dit theater Een vrachtwagenchauffeur en een New Yorkse detective verschaffen boeiend amusement LJet is een merkwaardig verschijnseldat dat moderne cinematografie haar zoek licht zo graag richt op „de gewone man". Van de Italiaanse na-oorlogse filmgeneratie is dat een der pijlers geworden, maar ook in andere landen hebben de exceptionele figu ren vaak het pad moeten ruimen voor de doodgewone man-in-de-straat. Het verschil tussen Italië en de rest van de wereld is ech ter, dat men in het eerste land ook de te ver werken slof veelal aan het leven van alle dag ontleent, terwijl men elders nog vaak zijn heil blijft zoeken in gedrongen, fantasierijke scenario's, die afbreuk doen aan de levens echtheid van de als hoofdpersonen geschapen figuren. Twee voorbeelden vindt men hiervan deze week in de Leeuwarder bioscopen. ,,'s Nachts langs de weg" laat ons ken nismaken met een vrachtwagenchauffeur uit een typisch kleinburgerlijk milieu, die het verkeerde pad opgaat als hij kennis maakt met een liftster met een niet bepaald vlekkeloze levensloop. Zijn vrouw weet hem echter terug te winnen. Men zou zeggen, dat dit gegeven stof voldoende op zou leveren voor een boeiende film. Niet alzo dacht Erich Pommer. die met dit filmwerk zijn rentrée in de Duitse filmwereld maakte, na in 1933 naar Amerika te zijn uitge weken. Het was hem niet voldoende, dat de chauffeur een enorm bedrag vond. bureau hetgeen hem de mogelijkheid gaf een Douelas dubbel leven te gaan leiden, toen hy de liftster ontmoette. Hii moest ook nog verzeild raken in een smokkelaarsbende, bij een inbraak betrokken worden en tenslotte een revolver op zich gericht zien. Jammer, want het verhaal kreeg hierdoor het onnatuurlijke en ongeloof waardige van een goedkoop romannetje. Vrachtrijder Heinrich Schliiter Hans Albcrs) achter het stuur met naast hem Inge, de liftster (Hildegard Knef). Deze week in dit theater echter niet geworden; wel een boeiend stuk amusement, dat bij velen erg in de smaak zal vallen, maar bij enkelen een wat wrange smaak zal nalaten, omdat het in vele opzichten laat zien. hoe het ook had gekund. Niet veel anders is het gesteld met „Detective Story" van William Wyler, ook al een der groten uit de filmwereld. Ook hier is de gewone man in dit geval de politieman de spil waar de handeling om draait. Het is hier een keiharde New Yorkse detective, die temidden van de misdaad een man zon der hart is geworden en aan zijn eigen werk eerst geestelijk en later ook licha melijk te gronde gaat. Helaas is ook hier het „verhaal" te sensationeel gemaakt. Het bevat, te veel toevalligheden waar door al weer de menselijkheid, die er aan ten grondslag lag. op de achtergrond wordt geschoven. De vergelijking laat zich nog verder doortrekken. William Wyler heeft even als Erich Pommer voortreffelijk vak manschap geleverd en alle acteurs geven een prachtige creatie van hun. rollen. Fet zijn echter gewone mensen in onee- •one 'situaties. De sfeer van het police 's prachtig getroffen. Kirk en Eleanor Parker schitteren. Conclusie: het tweede stuk boeiend amusement, dat meer had kunnen wor den als men „het gewone" alle eer had gelaten en de grondgedachte niet onno dig met allerlei niet ter zake doende gebeurtenissen had uitgebreid K. -.Sprong in het hellevuur" heel de wat beslist niet. nodig was geweest met luidruchtige film m de Leeuwarder zo'n gegeven. Bioscoop, die een indruk wil geven van Dubbel te betreuren is dit uitglijden -de 'Y'-'7-?- waarop men in Amerika (ten behoeve van de smaak van de sen- Parf chutisten inzet om bosbranden in satiezoekende massa) van Pommer. om- ?e kiem te smorenDe gang van zaken dat deze verder zulk subliem vakman-1 met^het neerkomen^ .vau;.^deze schap aan de dag legde.-Hij verzamelde niet alleen enkele voortreffelijke acteurs om zich heen. zoals Hans Albers (de chauffeur), de jeugdige Hildegard Knef (het meisje). Lucie Mannheim (de echt genote) en Marius Göring (de louche smokkelaar), maar gaf de fotografie en verdere technische uitwerking in han-; den van meer dan middelmatige vak mensen zodat 's Nachts langs de weg in sommige gedeelten uitstekende fil mische kwaliteiten ging bezitten, waarin •doodsverachters is ons wel duidelijk ge worden, maar het gewroet van een groepje van een man of zes tegen een baaierd van technicolorvuur. die de hele Leeuwarder in een rosse gloed zet. deed nogal onwaarschijnlijk aan. Het ver haal in de film is niet erg sterk, Een parachutist vermoedt, dat zijn vader, die "hetzelfde bedrijf uitoefent als hij. om gekomen is door de lafheid var. een voorman en hij zet alles op alles om deze voorman een bijl in het hoofd te (Advertentie l. M.) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Biljarten in „de Friesche Club" Bij de wekelijkse ledenwedstrijden in „de Friesche Club", kwamen Donder dagavond de eerste klassers tegen elkaar uit. Naast, de bekende bijdrage aan het rampenfonds, had het bestuur voor dit zelfde doel de inleg voor deze biljart- partij laten verdubbelen. De kortste partij van de avond werd reeds in de eerste ronde genoteerd en was van de heer F. Brinkman te Leeu warden. Hij had slechts 12 beurten nodig en wist hiermee een extra prijsje in de wacht te slepen. In de tweede ronde zakte dat tempo wel heel erg. hij kwam toen in 25 beurten maar tot 44 caramboles. De prijs voor de hoogste serie was voor de heer J. P. de Graaf te Leeuwar den. Deze serie van 40 werd eveneens in de eerste ronde gescoord, nochtans werd1 de partij niet gewonnen. De heren J. Zeinstra te Leeuwarden 'V. Kllli utiiUCIl, \Y 11 ui i ,1 - J vooral de kleinburgerlijke sfeer prach-1 siaan. Ondanks tekortkomingen is de tig is getroffen Een kunstwerk is het rolprent de moeite van het zien tocb best waard. Er zit wel spanning in. Vooral het vuur is een gcede filmster. Financiën en economie AMSTERDAMSCHE BANK - INCASSOBANK In 1952 is de omvang van de zaken der Amsterdamsche Bank-lncassobank wederom toegenomen. Op verschillende gebieden kon de activiteit vergroot worden. Dit betreft vooral het emissiebednjf, zeer aanzienlijk was het aandeel van het bankconcern in de emissie van talrijke obligatieleningen van publiekrechtelijke organen. Ook in het inter nationale betalingsverkeer en het internatio nale credietbedrijf konden de werkzaamheden worden uitgebreid. De bemoeiingen van de bank om contact te leggen tussen industriëlen en handelaren in binnen- en buitenland namen in omvang toe en hebben bijgedragen tot tal van transacties, aldus het verslag over 1952. Het verslag noemt de behaalde resultaten gunstig. De winst- cn verliesrekening sluit saldo van f 12.685.979 (vorig jaar en D. Steensma te St. Jacobi-Parochie. die beiden als taaie wedstrijdspelers be kend staan, wisten zich ook ditmaal bij. „,cl de vier prijswinnaars te scharen, niet i f n.810.383). voorgesteld wordt ten laste hun kwamen de heren Dr. J. Mantel te de winst 13 millioen toe te voegen aan net Weidum en G. Schumacher te Leeuwar-I reservefonds. 4 pet divïdent uit te keren op den OP het viertal de preferente en 10 pet op ae gewone aanac- ,P j len der Amsterdamsche Bank en £317.521 De laatste had vooral m de vooravond I over te brengen op nieuwe rekening. (Over goed spel laten zien. terwijl Dr. Mantel; iföl werd uitgekeerd 4 pet. op de preferente de hele avond goed op stoot was. In de e"9 pct- y de gewone aandelen). zïjn!tr'inaJ> Lerloron Schumacher en a„jSS"eiSSSi"2.°°,'liïc5i Zeinstra, die daarna om de derde en 30.68" 610 (f29.7S4.284! provisie f 25.543.440 vierde prijs streden, een pai-tij die in het(i 2R 310.477). effecten 'f 4.168.380 (f3.248 603). voordeel van Zeinstra werd beslist. - Om de eerste en tweede prijs kon Steensma het met zijn sterk bandspel niet tegen Dr. Mantel bolwerken. Eerst ging de strijd met wisselend succes, maar langzamerhand wist Dr, Mantel de leiding vast in handen te nemen en ook Steensma aan zijn zegekar te binden. en Inmiddels was de baron doorgestapt naar het huis van boer Krelis. Hij had vijftig gulden bij zich gestoken, precies zoals zijn BETERE-IK hem opgedragen had. In zijn binnenste had hij een schul dig gevoel, toen hij nog even over Pirn, Pam en Pom nadacht. Zijn BETERE-IK had gelijk. Het was niet mooi van hem geweest om die arme broertjes zó de schrik op het lijf te jagen, alléén om 'hen het huis uit te krijgen. „Maar dat is nu afgelopen", zei de baron vastberaden tot zichzelf. ..Absoluut! Ik zal die mevr. Woeffie en die drie kereltjes niet meer lastig vallen. Uiteindelijk hebben zij mij toch al de huur voor een Ijj^ol ]?.ar uitbetaald". En met deze nobele voor nemens stapte baron Van Potlum het huis van boer Krelis binnen. Deze laatste was heel verbaasd en ook wel een tikje onthutst, toen hij zag welk een voor name bezoeker er bij hem over de drem pel stapte. „Ach meneer de baron", zei hij angstig. ..Ik begrijp wel. waarvoor u komt, maar ik kan u heus de pacht nog niet betalen. U ziet het zelf wel, ik ben ziek. Mijn arme vrouw moet alles alleen doen en zij is ook zo jong niet meer! Toe. geeft u ons alsjeblieft nog wat uit stel!" „Blijf maar rustig liggen. Krelis", zei de baron vriendelijk, „ik ben geko men om eens met je te praten!" Boer Krelis dacht niet anders of baron Van Pottum was gekomen om de achter- stallige pacht te halen. Maar tot zijn grote verbazing informeerde de "baron het allereerst naar zijn gezondheid. „Voel je je al weer wat beter Krelis?" „Ja. meneer de baron, dat gaat wel, maar toch zal het nog wel een maandje duren voor ik de oude ben. En daarom zou ik beleefd wil len vragen, geeft U mij nog wat uitstel." „Krelis." zei de baron plechtig, „laten we daar niet verder over praten. Je be hoeft mij die pacht nog niet te betalen. Ik scheld je zelfs die achterstallige pacht kwijt. Jij begint mij weer te betalen zo dra je beter bent!" De arme boer hapte "„edied naar adem. Als het dak naar beneden zou zijn gevallen, had hij niet verbaasder 'kunnen zijn. „Meneer de baron, dat meent U niet!" „Ja zeker, ik meen het wel en we praten er niet meer over, Wal bete kenen die paar centen voor mij". Krelis, die de baron al die tijd met open mond rentestand voorts bepleit zij oDheffing had zitten aanstaren, liet zijn mond nu de dividendbeperkïng en afschaffing van de met één klap dichtvallen. Zi.hrtJ* de Jg-gg"™ SS&Tj&rfcJSW'SS bcursverkeer. dat zulk onkosten £30.706 012 (f30.309.830), afschrijving f 1667.811 (f3.032.623). belasting f 12 millioen (f9 millioen). In de algemene beschouwingen wordt o.m. gezegd, dat de economische ontwikkeling van ons land in 1952 enkele opmerkelijke gunstige aspecten heeft vertoond. Vooral wordt de zeer bevredigende ontwikkeling van de betalings balans gememoreerd. Met probleem van het dollartekort blijft echter om oplossing vra gen. De grotere werkloosheid moei behalve aan seizoensfactoren vooral worden toege schreven aan structurele oorzaken. De be roepsbevolking neemt voortdurend toe en de emigratie vormt een onvoldoende tegenwicht. Ook moet gerekend worden oo 'n voortgaande repatriëring van Nederlanders uit Indonesië. Voor de stijgende beroepsbevolking moet werkgelegenheid worden gevonden en dit is slechts op grote schaal mogelijk door uitbrei ding van de industrie. Te weinig kapitaal belandt in de risico dragende sfeer. Om dit vraagstuk op te lossen moet het bedrijfsleven in staat worden ge steld nieuwe risico's te aanvaarden en de bevolking die vroeger op ruime schaal risicodragend kapitaal aanbood, moet de ge legenheid herkrijgen haar aanbod van be spaarde middelen ter belegging in de risico dragende sfeer te vergroten. Tevens blijft de vermeerdering van de belegging van gelden der institutionele beleggers in aandelenkapi taal de aandacht vragen. Wat het aanbod van risicodragend kapitaal betreft, meent de directie dat dit zou kunnen worden gestimuleerd indien op ruime schaal belastingvrij sparen mogelijk werd gemaakt. Het, particuliere sparen moet worden aange- alleen op die manier is een enigszins omvangrijke herleving van de kaoï- faalmarkt te verwachten, maar het huidige belastingstelsel laat speciaal in de hogere inkomensklassen besparing niet in voldoende mate toe De directie acht de tijd thans rijp voor af schaffing van de overheidscontrole op de baron nog nooit meegemaakt. En al mocht hij verbaasd zijn, de baron zelf was het niet minder. „Ben ik dat nu. die dit allemaal gezegd heeft", mompelde hij half tot zichzelf. „Of is het nu mijn BETERE-IK, dat hier gesproken heeft!" langrijke rol kan spelen in het proces der kapitaalvoorziensng. is het alleszins gewenst 'ic staande belemmeringen te doen verdwij nen" aldus het verslag der -\.B -r.B.. dat ditmaal een extra typografische verzorging eeft genoten en met foto's is verlucht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5