elevenissen van evacué's Rhenen We moeten zuinig zijn, maar VITA Diepvries komt op tafel! Dat kan, want VTTA is niet duur. Aan 500 gram VITA bladgroente heb je evenveel als aan 1000 gram niet-bevroren bladgroente, want er gaat niets verloren. Bovendien schenkt VITA vitamine C, die vooral in de winter zo nodig is. Vraag echter vooral het vertrouwde merk VITA! Wie VITA eet, voelt zich fitter! Spinazie 500 gram 0.72 Speksnijbonen 500 gram 1 Sperciebonen500 gram 1 Losse spruiien 500 gr3m 1 Bloemkool heel0.97 Let er op, dat U het bekende merk VITA krijgt. .VERKRIJGBAAR IN MÉÉR DAN 3000 VOORAANSTAANDE WINKELS IN NEDERLAND Enigste leverancier voor Wageningen: Eersle Wageningse Groenten- en Fruithal E. Wrelenhorsi Grindweg 14b - Telefoon 2404 - Wageningen Verschrikkelijk was de ramp die in de nacht van 31 Januari op 1 Februari een deel van ons land trof. De wind en het water spanden sa men, zodat vele dijken het begaven en ver scheidene polders onderstroomden. Met woest geweld werden huizen vernield, vee verdronk en helaas waren vele mensenlevens te be treuren. Velen moesten evacueren en na de doorge stane ellende vonden zij onderdak ver van luin woonplaatsen. In Rhenen kwamen in totaal 186 evacué's aan. Een aantal van deze mensen, afkomstig uit verschillende plaatsen, brachten wij een bezoek, teneinde hun belevenissen voor onze lezers op schrift te stellen. Het gezin K., bestaande uit man, vrouw, zoon van 21 jaar en kleindochter van 11 jaar is afkomstig uit Zierikzee. Zaterdagavond om 12 uur kwam het water over de kaai, aldus mevr. K., de riolen liepen over en om 1 uur kwam het water over de vloedplanken. Het water sloeg, opgezweept door de hevige storm, met geweld over de dijk. Weldra stond het al in huis het stroomde met kracht naar binnen. Veel sloeg er stuk. Alles wat in de kamer gestaan had lag overhoop. Kasten kwamen met de onderkant boven drij ven, een melkkoker dreef ongeveer 10 cm. van het "plafond. Het gezin had zich op de zolder in veiligheid gebracht. Een groot geluk, was het dat het huis niet. instortte, 's Zondagsmiddags was het water weer een st.uk gezakt. Donderdag vertrok men met een Schevenin- ger logger naar Dordrecht. Vandaar ging het per bus naar Utrecht, waar men onthaald werd op -koffie, broodjes en sinaasappelen. Daarna per bus naar Rhenen, waar men om ongeveer 9 uur aankwam in gebouw ..Irene", vanwaar men na het nuttigen van koffie en broodjes doorgezonden werd naarhet evacuatie-adres. Vrijdag werd men in „Irene" volop van kleding voorzien. Mevr. K. vreesde dat de evacuatie wel ge ruime tijd zou duren, want het water vernielde veel en overal lag een dikke laag slib. De familie S. bestaande uit man, vrouw en tweè meisjes van 8 en 3 jaar hebben hun do micilie in Brouwershaven. De heer S. was on middellijk bereid zijn belevenissen te verhalen. Brouwershaven, aldus zijn relaas, is op dijken gebouwd, zodat de meeste huizen tamelijk hoog staan. We lagen op bed toen het gebeurde. Om ongeveer 2 uur 's nachts braken de damplanken en kwam het water over de dijk. Bij de haven stond het tot manshoogte in de huizen. Het huis van de heer S. bleef echter vrij van prater. Wel raakte de heer S., die aannemer is, veel materialen kwijt, als betonmolen, steigerhout enz. Het gezin ging Vrijdagmorgen per rijnaak naar Dordrecht. Deze reis viel erg tegen. Oor spronkelijk hoopte men er 2]/2 uur over te doen, doch het duurde 6>£ uur. In Dordrecht werd de inwendige mens versterkt en over Utrecht naar de bestemming Rhenen vertrokken, waar men 9 uur 's avonds aan kwam. De heer S. was vol lof over Rhenen. Veel had men hier voor de evacué's gedaan, ook wat de kleding betreft. De familie S. had het wel bijzonder goed ge troffen, zij beschikt over een woonkamer, slaap kamer en heeft gebruik van de keuken. „Het is wel heel erg in Brouwershaven," vertrouwde de heer S. ons op het laatste mo ment nog toe, er zijn gaten in de straat gesla gen waar een groot huis gemakkelijk in kan. Veel huizen zijn ingestort." De evacuatie kon wel eens van lange duur zijn, meende de heer S. Uit Alblasserdam kwamen de heer en me vrouw A., vergezeld van een klein kind. Zaterdagnacht was het alarm gekomen, ter wijl Zondagochtend om 5 uur gevaar dreigde. Na de middag moest men weg, omdat de dijk bij Papendrecht gebroken was. De ene kant van de Alblas waar de familie A. woonde, bleef droog, terwijl men aan de andere zijde met bootjes de mensen ging redden. De Kinderdijk bezweek gelukkig niet, anders was ook de an dere zijde ondergelopen. Deze familie evacueerde Maandagavond en kwam op eigen gelegenheid per vrachtauto naar Rhenen, om daar,, vermoedelijk voor niet zo lang, te blijven. Het gezin v. d. V. uit Middelharnis had zelf niet zo veel meegemaakt. Deze mensen hadden nog gelegenheid om de meubelen in veiligheid te brengen, terwijl men nog kans zag om in woners van deze gemeente, die het slechter getroffen hadden, te helpen. Bij de haven werd het water onrustbarend opgestuwd, terwijl er lekgaten in de dijk sloe gen. In 10 minuten tijds werd de Oostervoor-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2