LEEUWARDER COURANT Frans-Britse overeenstemming na Londense besprekingen Weer een Britse stap terug Zierikzee moet evacueren Fries op de lagere school 202e Jaargang Zaterdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.3017 uur. Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 Sinds 14 Februari 1953 H(WFOBlADV4N_FR/£StAND No. 38 Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. m., 5.50 p kw Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tariel 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21, 20 en 19 ct bij 500. i .00. 3000 6000. 10,000, 50,000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 1311 ct., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent Brieven onder no. 50 cent extra. Girono 272459 Dit no. bestaat uit 12 pag. JÊÊÊBBÊ amheden aan de in Engeland doorgebroken dijken worden wel door de heersende sneeuwstormen. De vrachtwagens worden dikwijls gedwongen te stoppen. Nauwere samenwerking van Engeland met de E.V.G. Te Londen is volledige overeenstemming bereikt over „de leidinggevende rol, welke Frankrijk en Engeland in de organisatie en de verdediging van de vrije wereld moeten spelen", aldus is bekend gemaakt in een communiqué, uitgegeven na afloop van de tweedaagse besprekingen, die de Franse premier, Mayer, en zijn ministers van buitenlandse en economische zaken. Bidault en Buran, met hun Britse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd. Men is tot de slotsom gekomen dat een voortdurende en volledige steun van Engeland aan de Europese ver dedigingsgemeenschap (E.V.G.) van essentieel helang is voor de vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor het versterken van het Atlantische bond genootschap. De staatslieden hebben van gedachten gewisseld over de wijze, waarop Enge land het beste zijn steun in militair en politiek opzioht aan de E.V.G. kan uit breiden. Van Franse zijde werden voor stellen gedaan voor het vestigen van een zo nauw mogelijke - netwerking tussen Groot-Britïtanhië en de E.V.G., in het bijzonder wat de politieke kant be treft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het communiqué gezegd, binnenkort verder worden besproken door diploma tieke vertegenwoordigers van beide lan den. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de materiële behoeften van de campagne in Indo- China. Voorts is van gedachten gewis seld over economische problemen, in het bijzonder die. welke betrekking hebben op de betalingsbalans van de twee lan den. De Britse regering gaf te kennen, dat zij rekening met de positie van Frankrijk zal houden bij het overwegen van nieuwe invoerregelingen en hiermee verband houdende aangelegenheden. Van welingelichte zijde vernam Reu ter nog. dat over alle belangrijke wereldproblemen, waaronder de oorlog in Korea en de mogelijke gevolgen van de deneutralisering van Formosa, over eenstemming is bereikt. Enigeland be loofde meer militaire hulp aan de Franse Unie-strijdkrachten in Indo-China, zulks in overeenstemming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de Nato- raad. Verder hebben de Franse staats lieden de toezegging gekregen, dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Noord-Atlantischè ver drag van 20 tot, 50 jaa^ le verlengen zal 'steunen. De Britse minister van financiën. Butler, verzekerde dat Engeland het plan om het sterlinggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het gemene best. niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de O.E.E.S. Ten aanzien van de Franse moeilijk heden bij de uitvoer naar Engeland gaf Butler echter te verstaan dat dit een zaak is van de Franse fabrikanten, aan gezien Engeland niet andere Europese landen kon achterstellen alleen om de Franse exporteurs ter wille te zijn. De maatregel van vorig jaar om de Britse invoer met een derde te verminderen wordt door de Britse importeurs uitge voerd. Bii de hieruit ontstane soherpe concurrentie tussen de Europese expor teurs is de Franse uitvoer naar Enge land aanmerkelijk teruggelopen. Dit kan echter niet aan Engeland geweten worden, aldus minister Butler. Hij deelde minister Bui'on echter mede. dat Engeland hoopt zo spoedig mogelijk zijn invoerbeperkingen te kunnen verzach ten. Buitenlands Overzicht Fingeland heeft de wijste partij ge- die mogelijkheid niet uit, maar ze lijkt kozen en in de Soedan-affaire ons niet groot. In de overgangsperiode water in zijn wijn gedaan. Dat was zal de gouverneur-generaal in feite nog daarom wijs, omdat het ernaar uitzag eer* goed deel van de leiding hebben, dat het zowel met Egypte als met de mot dien verstande evenwel dat hij door Soedanezen de grootste moeite zou gemengde commissies wordt bijgestaan, krijgen wanneer het op zijn standpunt waarin zowel Engelse. Egyptische, zou blijven staan. Dat standpunt beti-of Soedanese als „neutrale" vertegenwoor- voornamelijk het Zuidelijk deel van het digers zitten. De commissie voor de gebied, dat bewoond wordt door een „sqedanisering" bestaat echter alleen uit zeer primitieve bevolking van ongeveer Britse (één), Egyptische (één) en anderhalf millioen mensen, van wie er Soedanese (drie) leden en die commissie een paar duizend kunnen lezen of is belangrijk, want ze controleert de ge- sohrijven. Voor deze heidense bevolking, leidelijke ovendracht van het bestuur die volgens zeggen der Engelsen op aan de Soedanezen. historische gronden ook nu nog be- Hoezeer de bevoegdheden van de g.g. yreesd zijn te worden overheerst en uit- zijn in,geperkt blijkt wel uit het feit. dat gebuit door de Moslems van het bjj de goedkeuring van een der ge- Noorden, had Engeland het opgenomen mengde commissies nodig heeft om 4? en het wüde daarvoor garanties hebben, noodtoestand af te kondigen (bijvoor bij de effectuering waarvan de Britten beeld bij een dreigeiide financiële in- Zelf natuurlijk (voor de hele Soedan) storting) en dat wanneer de commissie een rol zouden spelen. het niet eens zou zijn met hem. de Hun tactiek is evenwel doorkruist vegeringen van Engeland en Egypte te- door een handige zet van Naguibs af„e- zamen de maatregel moeten goedkeuren, zant. majoor Salem die met de wilde Intussen noemde Eden cie regeling met stammen m het Zuiden enkel gekleed de Soedan ,redelijk", hetgeen wel enigs in een onderbroekje, zelfs krijgsdansen zins de gereserveerde stemming in Enfe- uitvoerde en door toezeggingen van ]and weergeeft. Men is vooral bevreesd, Cairo, waardoor plotseling alle Soeda- dat het |emis aan bestuurskader en nese partnen instemming betuigden met administratief personeel tot verwarde de Egyptische voorstellen ten aanzien toestanden aanleiding zal geven, waar- yan het Soedanese zelfbestuur en zelf- van Egypte eventueel gebruik kan beschikkingsrecht. Ten aanzien van dat maken. Maar Engeland had tenslotte laatste had Engeland met het oog op de niet al te veel keus m want ook bij primitieve toestanden, in het binnen- de Engels-gezinde Soedanezen werd door land voorbehoud gemaakt, met ten op- het traineren met een regeling de ^hte yan het eerste Maai dat vooi- achterdocht gewekt.dat Gvoot-Britlannië behoud bleek niet te handhaven en aan- toch eigenlij£ aan de Soedan geen feite- gezien Naguib toch blijkbaar ook gaarne lijke zelfstandigheid wilde toekennen, tot een accoord kwam en bereid bleek tot een compromis (blijkende uit enige Overigens heeft de overeenstemming nadere bepalingen) heeft Engeland ten- met Egypte het neven-gevolg dat de be- slotte toegestemd en daarmede finis ge- trekkingen met dit land iels kunnen zet onder een 53-jarig Anglo-Egyptisch verbeteren, al blijft het vraagstuk van condominium (gemeenschappelijk be- de Britse troepen in de Kanaalzone nog stuur) in de Soedan, waarbij Engeland altijd een groot struikelblok. Dat zal het in feite voor het zeggen had. spoedig genoeg blijken, Zelfs tijdens het Nu zullen er met sneltreinvaart grote aandoenlijk omhelzen en schouderklop veranderingen komen. De Soedanezen pen in Caïro kon Naguib niet nalaten zullen spoedig een wetgevende ver- aan dit hangende probleem te refereren, gadering kiezen (het Zuiden krijgt een Voordat het is opgelost zal men ook nog Kwart van de zetels) en na drie jaar maar niet al te veel aan het commando zullen ze zelf mogen bepalen of ze ge- voor het midden-Oosten moeten denken, heel zelfstandig willen zijn of zich bij waarheen de gedachten in Washington Egypte zullen aansluiten. Eden liet ook nu al aanstonds trokken. Zó snel zal het de mogelijkheid open van deelgenoot- niet gaan. maar in elk geval is nu één schap van het gemenebest. Natuurlijk der stenen des aanstoots weggenomen •luit het volledige zelfbeschikkingsrecht en dat is al een heel ding. Toestand op Schouiven-Duiveland nog steeds critiek Onder léiding van minister Beel is gisteren in Zierikzee een bespreking gevoerd inzake de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland in het bijzonder Zierikzee is komen te verkeren. Men kwam tot de conclusie, dat aan een gedrongen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. De desbe treffende auibriteiten kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet noqfl|akelïjk moeten werken aan het herstel van stad en eiland, onmoge lijk blijvenjèfragen. Onder o'eze omstandigheden, aldus het gemeentebestuur, zien wij ons dan ook genoodzaakt u ervan in kennis te stellen, dat een ieder, die niet in het bezit is van een verblijfsvergunning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het niet meer mogelijk grotere passagiers schepen naar Zierikzee te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de konink lijke marine, die Dinsdag met haar sche pen vertrekt. Deze schepen zullen vanidaag al de mensen vanaf de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden gebo den. Nadien zullen de betrokkenen niet meer als evacuees worden beschouwd. Waarom? Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee, is het grote gevaar, dat de gaten in de zuidelijke dijken voor Schouwen opleveren, zo is van officiële zijde meegedeeld. Hoewel aanvankelijk de toestand critiek werd geacht, doordat de dijken aan de noordkant het zouden begeven, is het gevaar aan de zuiderdij- ken thans veel groter gebleken. Het gat bij de „Schelphoek" aan de dijk van de Oosterschelde, was aanvan kelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burch- siuis. waardoor Schouwen in drie stuk ken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnenstroomt, is de door werking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnen komt bij vloed, dan eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de noorderdijiken het nog zoiuden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilomet'r j droog blijven.... ambtenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. Hun vrouwen krijgen eveneens een verblijfsvergunning vanwege de zorg voor haar echtgenoten. Wie zonder ver gunning achterblijft krijgt bezoek van de politie. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. De burgemeesters van Zierikzee, Noord—Gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maken bekend, dat niemand met inbegrip van evacué's. zich naar Schouwen Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burgemeester der betrokken gemeenten. Het dijkgat bii Kruiningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde gisteren op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Donderdag was de grootste diepte n®g maar vijftien meter. Vuurwerk ontplofte in Tokio In Tokio heeft zich vanmorgen een zware ontploffing voorgedaan in een vuurwerk fabriek. Hierbij zyn 22 arbeiders om het leven gekomen en 45 gewond, terwijl 450 huizen verwoest of beschadigd zijn. Weerbericht Aanhoudende vorst Verwachting van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Waterstanden 14 Febr.: Bergumerdam 23 (21). Leeu warden 22 (22), Ncsserzijl 30 (29), Sneek 27 (30). Scharsterbrug 24 (25). Woudsend 30 (30). Gemiddeld 27 (27.2) Neerslag afgelopen etmaal: 2.3 mm Hoog water Terscheil. Harl Sch.oog 14 Febr. 10.20-22.40 9.47-22.02 10.48-23.08 15 Febr. 11.10-23.25 10.34-22.46 11.38-23.53 16 Febr. 11.50 11.17-23.29 12.18 Zon 15 Febr. Zon op 7.56, onder 17.53 Maan op 8.18. onder 20.22 16 Febr. Zon op 7.54, onder 17.55 Maan op 8.32, onder 21.51 en maan HET WEER IN FRIESLAND (week: 8 tot 14 Februari) Temperatuur: laagste -8 gr. C. op Zondag 8 Febr.; hoogste: —3 gr. C. op Woensdag 11 Febr. (-9 en —4). Aant§l vorstdagen: 5 (4); ijsdagen: 2 (1). Neerslag: totaal 28 mm. (36). Groot ste etmaalsom: 9 mm. op 11 Febr. (20). Barometerstand: laagste 976 mb. q£ 732 mm. op Dinsdag 10 Febr.; hoogste: 1022 mb. of 767 mm. op Vrijdag 13 Febr. (982 en 1032). Tussen haakjes: overeenkomstige cijfers vorige week. Min. Cals bereidt wettelijke maatregelen voor (Van onze parlementaire correspondent) De minister van. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, rnr. Cals, is gaarne __o fl |-eïd aan gerechtvaardigde wensen inzake de Friese cultuur tegemoet te komen. Verwacht wordt, dat een 1500 man overleg terzake met het provinciaal bestuur van Friesland is reeds begonnen, achterblijven. Dit zijn bèhiWé de voorbereiding van een aantal wettelijke maatregelen iii een gevorderd voor het (herstel van de dijken, ook - - - - - - - -- Nation. Rampenfonds: 42 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een totaal bedrag van 42 mil lioen gulden binnengekomen. Donderdag avond was de stand 38 millioen. Uit het buitenland blijven de giften in geld en goederen evenals de blijken van medeleven toestromen. Tien procent vodden Ingezamelde kleding was over 't algemeen goed Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer tien procent van de ingezamelde goederen, en wel voor namelijk matrassen, kussens e. d. De kle ding was in het algemeen in een goede staat. Van de genoemde tien procent is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden' wordt voorlopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. Scherp protest tegen A.V.R.O.'s voorzitter „Duizenden en nog eens duizenden AVRO-leden hebben vol verontwaardi ging hun lidmaatschap opgezegd; ver schillende AVRO-medewerkers hebben medegedeeld niet langer in AVRO- programma's te willen optreden en overal werden AVRO-reporters tijdens dc rampweek met de nek aangekeken". Aldus een circulaire van het Landelijk Comité van Actie van AVRO-leden, die aan de gewestelijke bestuursleden van de AVRO is verzonden. Het optreden van de voorzitter van de AVRO. de heer C. de Clerq. tijdens de rampweek wordt op zeer scherpe wijze aangevallen. Op laakbare wijze heeft de heer de Clerq de AVRO opnieuw in discrediet gebracht en ditmaal zo apert, zo ongehoord en zo funest dat een natio naal protest er het gevolg van was. zo wordt er in de circulaire gezegd. In dit rondschrijven wordt o. m ont huld dat de heer de Clerq met alle ge weld de Bonte Dinsdagavondtrein van 3 Februari wilde laten doorgaan, beto gende: „Morgen staat Nederland nog op z'n kop.-maar overmorgen is iedereen het weer vergeten". Het verzet van het personeel heeft dit echter onmogelijk gemaakt. Voorts liet de heer de Clerq de tournée-avonden van de Snip- en Snap-revue doorgaan. ondanks het feit dat men hem herhaaldelijk op het onbehoorlijke daarvan wees. Dc heel de Clerq stond er ook op dat op Vrijdag 6 Februari een bont-show annex caba ret in de AVRO-televisie-uitzendmg zou worden gehandhaafd, maar zowel het personeel als de bontfirma weiger den hun medewerking. In de circulaire woydt voorts ge zegd dat de heer de Clerq het AVRO-personeel heeft verboden deel te nemen aan een geldinzame ling ten bate van het Nationaal Rampenfonds door het personeel van alle omroepverenigingen en de NRU. maar dat het AVRO-personeel te kennen heeft gegeven zich met aan dit verbod te zullen storen. '<.'adium is. Deze maatregelen zullen onder meer behelzen7dat de Friese taal kan l"worden toegevoegd aan het leerplan van de lagere school, het voortgezette en het uitgebreide lager onderwijs. Voorts wordt overwogen het Fries als voertaal tot het tweede of derde leerjaar op Friese lagere scholen toe te laten. besprak de Kamer nogmaals het Esperanto-vraagstuk. Tot een beslis sing kwam het nog niet: de stemming over het desbetreffende artikel werd evenals over het wetsontwerp tot Dinsdag a.s. aangehouden. Aldus verklaarde minister Cals Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de beraadslagingen over de wijzigingen van de lager onderwijswet 1920. Ook naar het oor deel van de minister sluit deze met het gebruik van het Fries als voertaal op de lagere school niet met zoveel woorden uit. Maar de bedoeling van de wet gever is in deze wel duidelijk. Hij gaf er bovendien de voorkeur aan het ge bruik van het Fries apart in de wet vast te leggen, evenals het gebruik van het Nederlands in Friesland. De minister herinnerde voorts aan de reeds bekend gemaakte regelingen voor het Fries: de lagere en middelbare actes en de wijziging van het Academisch Statuut. Naast tal van technische kwesties Feest in de Soedan De ondertekening van de Anglo-Egyp- tische overeenkomst inzake de Soedan heeft in dit gebied vreugde gewekt. Er zul len vele feestelijkheden plaats vinden. Sir Robert Howe, de gouverneur- generaal van Soedan sinds 1947, en zijn naaste medewerker, sir James Robertson, hebben een beroep gedaan op de Neger bevolking van Zuid-Soedan om samen te werken met de Mohamedaanse Soedanezen van het Noorden. Beide functionarissen legden er de nadruk op dat de gouver neur-generaal bevoegdheden behield ter bescherming van de belangen der bewo ners van Zuid-Soedan. Adlai Stevenson op wereldreis Adlai Stevenson, de bij de jongste Ameri kaanse presidentsverkiezingen verslagen candidaat van de democratische partij, zal in Maart a.s. een bezoek aan Korea bren gen. Dit is de eerste fase van zijn reis om de wereld per vliegtuig en per schip. Loting voor Helsinki In het stadhuis te Helsinki is Vrijdag avond de loting verricht voor de wereld kampioenschappen hardrijden, welke dit weekend worden gehouden. Wat de Nederlandse rijders betreft, komt op de 500 meter Van der Voort in de eerste serie uit tegen de Zweed Ericsson, Maarse in de zesde serie tegen de Zweed Pajor, Broekman in de negende ronde tegen de Zweed Asplund en Huis- kes in de dertiende serie tegen de Rus Saharov. Van der Voort lootte op de 5000 meter in de tweede serie tegen de Koreaan Cho Yoon, Huiskes in de vijfde serie tegen de Brit Holwell, Broekman in de negende serie wederom tegen de Zweed Asplund en Maarse in de twaalfde serie tegen de Fin Salonen. Er zijn 27 deelnemers. lijkt zeer wel mogelijk en in zoverre is de Breda-affaire ook een welkome gelegenheid tot bezinning. Maar het nieuwe inzicht de ge vangenis meer een, uiteraard harde, levensschool dan een koud en harteloos bewakingsinstituut mag men niet door al de na de ontsnapping op de Kerstavond gehoorde en begrijpelijke reacties laten verduisteren. Het axioma moet blijven, dat de vrijheidsstraf niet alleen tot uitvoering gebracht wordt ter beveiliging van de gemeenschap, maar dat zij ook en vooral moet dienen tot opvoeding en verbetering van de delinquent. P. Vice-admiraal Ma-Chi-Chtiang, hoofd van de Chinees-nationalistische vloot, heeft, mede namens generaal Tsjang-Kai-Shek, een bezoek gebracht aan de Chinese kolonie te New York. Doorbraak-gevolgen Het gebeurde in de gemeenteraad van Haskerland, waar men het maar moeilijk over de bestuursvorming van een te stichten tehuis voor ouden van dagen eens kon worden, heeft een meer dan plaatselijke betekenis. Dit tehuis voor bejaarden kan niet door een enkele richting gedragen worden en ontspruit dus in zijn voorgestelde vorm aan een compromis. De verdeling van de bestuurszetels ging daarbij volgens de kerkelijke scheidslijnen, terwijl dan Maatschappelijk Hulpbetoon en het gemeentebestuur elk ook een lid van het bestuur zouden mogen aanwijzen. Neen, zei de P.v.d.A.-fractie, de over heid moet de belangen van alle "ge- meentenaren behartigen, dus ook van de buitenkerkelijken; daarom stelde zij voor acht bestuursleden te benoemen uit de politieke partijen (P.v.d.A., C.H.U., K.V.P., A.R. en V.V.D.), terwijl dan door Maatschappelijk Hulpbetoon twee en door de kerkgenootschappen drie leden aangewezen zouden worden. Toen dit voorstel niet in stemming kwam, verliet de P.v.d.A.-fractie de zaal. De verschillende geleerden, die heb ben geprofeteerd, dat, in onze eeuw nog, de bestaande kerkelijke schei dingslijnen door politieke vervangen zullen worden, konden in dit incident wellicht een sprekend bewijs daarvoor zien. De partijen zijn dan de organisa ties waarin de volksdelen, of althans de bewuste leiders daarvan, handelend optreden. Zij bepalen de wisselvorming. Zij vechten voor hun maatschappelijke erkenning van hun leden als aaneen gesloten groepering en gaan daarbij van de veronderstelling uit, dat iedere politieke partij, zij het dan niet vol strekt, een levensbeschouwing ver tegenwoordigt. Dat een zeer groot aan tal partijlozen (veel groter dan wan neer men de kerkelijke scheidslijnen als maatstaf neemt) in dit geval van het dragen van verantwoordelijkheid ontheven wordt, achten zij een logisch gevolg van de politieke besluitloosheid dezer volksgenoten. Deze ontwikkeling moet afgewend worden, wil men het volksleven nog gezond blijven houden. Natuurlijk moeten de buitenkex-kelijken naar evenredigheid in zulk een bestuur vertegenwoordigd zyn, maar daar was best iets op te vinden geweest,. Dat de P.v.d.A.-fractie als pleitbezorgster voor de buitenkerkelijken optrad, kan in bepaalde omstandigheden geboden zijn, al is de grootste tact hierbij in het belang van deze partij zelf strikt noodzakelijk. Het beginsel van de doorbraak wordt echter krachtig ge weld aangedaan, wanneer men de politieke scheidingslijnen in het maat schappelijk leven bepalend acht. Een partij moet niet als zodanig in alle geledingen van het leven willen door dringen; zij moet haar betrekkelijk heid en beperktheid willen erkennen en inzien, dat haar leden niet in haar milieu hun levensbeschouwing voor geschoteld willen krijgen. Een partij is geen (pseudo-)kerk. P. Uitbraak-gevolgen O felle reacties, die de ontvluch- ting van de Bredase gevangenen heeft opgeroepen, zijn door de gebeur tenissen van begin Februari over spoeld. Toch zouden al de wrevel en verontwaardiging over de gemakke lijke ontsnapping van het zevental oorlogsmisdadigers wel eens meer ge volgen kunnen hebben dan menigeen veronderstelt. Zal de nieuwe richting in het gevangeniswezen niet naar de kant van het vroegere strafstelsel om- I gebogen worden? Zal de minister van Justitie toegankelijk blijken voor het wantrouwen tegen de opvoedings gedachte, die door het publiek (onder bepaalde omstandigheden een wreder monster dan enig almachtig heerser) als zoetelijkheid, weekheid en onge rechtvaardigde verwennerij wordt op gevat? Moeten al de langdurig zittende gevangenen niet reeds thans boeten voor het enkele feit, dat de poging van een aantal boeven tot vrijheids- herneming geslaagd ïs? Geen goed vaderlander zal het in zijn hoofd krijgen de ontsnapte ge vangenen hun (zeer beperkte) vrijheid van harte te gunnen, maar iets anders is dat men van de ontsnapping zelf zoveel boze ophef gemaakt heeft. Het ïs reeds enkele malen geconstateerd, dat men in Engeland en Amerika zulke uitbraken met meer gevoel voor ver houdingen en zelfs voor humor beziet. Natuurlijk brengt de nieuwe richting een groter ontsnappingsgevaar met zich mee. maar wat wil men dan? Als men tussen twee kwaden moet kiezen, dan lijkt ons dit risico meer aanneme lijk dan de terugkeer tot het oude, geest- en zieldodende systeem van cellulaire opsluiting. De oude kwestie, of straf als ver gelding of als opvoeding beschouwd moet worden, snijden we hier niet aan, maar zeker is, dat Nederland een geweldige terugval in verouderde ge dachtesferen zou beleven, wanneer de opvoedingsgedachte in het gevangenis wezen in dezelfde mate werd uitge- schakeM als de zekerheid van gevan genhouding door allerlei rigoureuze maatregelen werd gewaarborgd. Een gevangenis zal altijd zeker wel vol doende hardheid en eenzaamheid blijven houden om nimmer tot een be geerd verblijf te worden. Dat de over gang naar een uit menselijk en chris telijk oogpunt gezien meer verant woord stelsel misschien wat abrupt en niet geheel doordacht geweest is,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1