FRIES KOERIER Bevolking van Zierikzee moet binnen twee dagen de stad verlaten Grote dijk gedicht UI 1 Eisenhower wil geen blokkade Ons dagelijks weeroverzicht Lev Mekhlis plotselingdood jongen tot man Protest van bevolking van de Elzas tegen uitspraak TENSLOTTEde Kinderen Brandende vraag Rampenfonds 42 Millioen Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Bureau: Heerenveen. Heideburen 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5.45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 JAARGANG Nr 33 Autoriteiten durven niet langer de verantwoordelijkheid te dragen A AN de bewoners van Zierikzee is gisteren meegedeeld, dat ze bin- nen 2 dagen moeten evacueren. De burgemeester heeft een be roep gedaan op de bevolking het bevel ordelijk op te volgen. Politie en militairen zullen personen, die eventueel weigeren te vertrekken, dwingen het eiland te verlaten. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal zo gauw mogelijk worden afgevoerd. Minister Beel deelde gisteren te Zierikzee mee, dat de autori teiten de verantwoordelijkheid van het verblijf van de bevolking in de stad niet langer durven blijven dragen. Tijdens de gisteren op het stadhuis van Zierikzee onder leiding van mi nister Beel gehouden besprekingen over de noodtoestand, waarin het ei land Schouwen-Duiveland en in het bijzonder Zierikzee is komen te verke ren, kwam men tot de conclusie dat aan een gedwongen evacuatie op zeer korte termijn niet is te ontkomen. Gevaar Deskundigen zijn namelijk van me ning, dat het gevaar bestaat dat de Noorderdijken het begeven. Indien dit gebeurt blijft er in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog. Een gat bij de Schelphoek aan de dijk van de Oosterschelde, dat aan vankelijk vijftig meter breed was, heeft reeds een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van dertig meter. Het gevaar bestaat, dat dit gat zich zal verenigen met een gat in de dijk bij Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou slaan. Talrijke burgers en Nederland se en Engelse militairen hebben na tien dagen hard werken giste ren gisteren het gat in de Oost- havendijk op Schouwen Duiveland gedicht. Door deze arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van drooggebleven polders be noorden Zonnemaire verzekerd. Het gat, met een snelle in- en uit- stroming, is gedicht zonder gebruik te maken van moderne machines en rijshout. Men gebruikte voornamelijk zandzakken, palen en los hout. De dijk is nu opgebouwd tot een meter boven normaal hoog waterpeil. Het is een felle strijd geweest tus sen de mensen en het water. Op som mige kritieke ogenblikken ging een omroeper Brouwershaven door om al le weerbare mannen op te roepen. Verbeten werkte men voort: bij velen liep het bloed uit de handen. (ANP). Foster Dulles: De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, verzekerde Vrijdagmiddag voor leden van de Senaatscom missie voor Buitenlandse Betrek kingen. dat de Verenigde Staten eerst het Congres en hun bond genoten zullen raadplegen alvo rens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens Senatoren, die de bijeen komst bijwoonden, zou Dulles voorts gezegd hebben, dat president Eisen hower er niet naar streeft een blok kade van de Chinese kust in te stel len. Deze Senatoren verklaarden de in druk te hebben, dat Foster Dulles van plan is de Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadplegen. (Van i weerkundige medewerker) Barometerstand hedenochtend 8 uur 1019 mb 764 mm). Tendenz stijgend. Temp. max. 0.8 gr. C. (-1.5 gr. C.), min. -5.7 gr. C. (-1.8 gr. C.). Neerslag: verse sneeuw. Aan de grond -6 gr. C. Gorredijk 1 cm, Stiens en Munnikeburen IV2 cm, sneeuw hoogte in de Harz 100 cm. Aanhoudende vorst dan wat sneeuw. De vorst zal zich ook dit weekend handhaven. De storing uit IJsland, die boven Schotland een bres sloeg in de rug van hoge druk, trekt vrij snel in Zuid- Zuidwestelijke richting over de Britse ei landen. waardoor de warme lucht en re gen. waarmee zij vergezeld gaat, Neder land niet bereiken kan. Komende nacht zal er dan ook weer 5 tot 8 graden vorst zijn. Nu en dan zal er nog wat sneeuw vallen, geleverd door van de Noordzee binnentrekkende buien. In Noord-Duits- land, Denemarken en Zuid-Zweden is de sneeuw opgewaaid tot pl.minus twee me ter hoogte. Enkele minima: Parijs -1, Li 11e. Bornholm en Vlissingen -2. Brussel -3, Berlijn -4, Eelde, Spa en Kopenhagen -6, Hamburg -7. Drontheim -8, Bremen -9 graden Celsius. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond) Veranderlijke bewolking, met af en toe nog enkele sneeuwbuien, zwakke, veran derlijke. later matige wind uit Noord oost tot Oost. Lichte tot matige vorst. Ongeveer 1500 blijven Naar aanleiding daarvan heeft men dan ook besloten alle bewoners te evacueren, die niet dringend voor het herstel der dijken enz. aanwezig die nen te blijven. Men verwacht, dat er in totaal ongeveer 1500 personen zullen achterblijven. De "ruim 3.000 anderen, die nog in het stadje wonen, zullen zonder par don moeten evacueren. Vooral de af voer van ouden van dagen en kinderen zal met voortvarendheid geschieden. Hedenmorgen zijn de eersten reeds vertrokken. Via dei'opvangcentra in Dordrecht zullen de evacué's naar Utrecht worden overgebracht. De evacuatie moet met kleine sche- Delfzijl krijgt een soda-industrie De minister van Economische Za ken, prof. dr J. Zijlstra, heeft een tweedaags werkbezoek gebracht aan stad en provincie Groningen. Na af loop van zijn bezoek verklaarde de minister, dat zijn komst verband hield met de problemen van de struc turele werkloosheid in dit gebied en de daarmee samenhangende ontwik kelingsplannen. Tijdens zijn bezoek aan Delfzijl deelde de minister mee. dat het thans zeker is, dat Delfzijl de plaats is, waar een grote soda- industrie zal worden gesticht. Het ligt in de lijn van de verwachting, dat het nieuwe bedrijf ook werk krachten uit Finsterwolde en omge ving zal aantrekkeen. (ANP). pen geschieden. Tengevolge van 'de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het thans al niet meer mogelijk met grote boten aan de kade te komen. De burgemeesters van Zierikzee. Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maakten, gisteren bekend, dat niemand naar Schouwen-Duiveland mag terugkeren dan na toestemming en oproep van de burgemeesters van deze gemeenten. (ANP). Radio Moskou maakte gisteravond bekend, dat Lev Zaharowitsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van het Cen trale Comité der Russische communis tische party Vrijdagavond na een lang durige ziekte van ernstige aard is over leden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie van Staatstoezicht. Als reden gaf men toen zijn slechte gezond heidstoestand op. Sommigen vermoed den indertijd evenwel dat het aftreden een gevolg was van politieke strijd. Hij werd toen opgevolgd door Mer- kulof, een toegewijde medewerker van het hoofd van de Russische Staatsvei- ligheidspolitie, Beria. Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sovjet Unie. Hij was bui ten Staling zwager Kaganovitsj, de enige Jood, die nog een hoge partij functie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937 bij de zuivering onder de offi cieren van het Rode Leger, verwierf. Mekhlis krijgt een staatsbegrafenis. Hij wordt begraven onder het Rode Plein, tegenover de muren van het Kremlin. Groep „ontmaskerd". Volgens Reuter heeft een blad in de Oekraine gemeld, dat zich onder het personeel van de hogeschool van Odes- sa een ..gemene groep Joodse-burger- lijke-nationalistische Zionisten" be vond. Deze groep zou „ontmaskerd" zijn. In de bibliotheek van de hoge school bevonden zich verschillende „ge schriften van de hand van de vijand". (Reuter). Het werk van de wederopbouw is in Zeeland begonnen. De mensen komen naar hun woonplaatsen terug. De eerste dorpen zijn al gerevacueerd. Oud en jong nemen hun plaatsen weer in. Op onze foto een jongen, die zich in die paar dagen een echte grote man is gaan voélen. Hij is op weg terug, naar huis. Hij rookt een pijp, omdat hij een man is. Hij kijkt ernstig, omdat hij zal beginnen aan een ernstig werk. Zeeuwen zijn sterk. Zij laten er zich niet onder krijgen (Eigen foto) HET PROCES ORADOUR De vonnissen tegen de Elzassers, die tezamen met Duitse soldaten het Franse dorpje Oradour hebben uitgemoord, hebben een storm van verontwaardiging in de Elzas veroorzaakt. Men begon er een actie om geld in te zamelen voor de gezinnen van de veroordeelden en luidde kerkklokken als protest tegen de uitspraak. Men is van mening, dat de twaalf Elzassers hadden moeten worden vrij gesproken en dat de ware schuldigen de commandant van de SS-divisie „Das Reich", generaal Lammerding, en het hoofd van de compagnie, die de slachting aanrichtte, kapitein Kahn moeten worden opgespoord en voorge leid. Men vreest, dat er dit weekeind in 50.000 Belgen door watersnood getroffen De voorzitter van het Roode Kruis in België deelde gisteravond mee, dat in België ongeveer 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50.000 personen, door de watersnood getroffen zijn. Bijna vijftig' plaatsen hadden van het water te lijden. In twintig dorpen was de schade slechts gering. (Belga) VANDAAG publiceren wij op pagina vijf de laatste repor tage, die onze speciale ver slaggever ons zond uit Zeeland. Wij besluiten daarmee een reeks artikelen, die bedoeld was om een indruk te geven van allerlei aspecten van de ramp, die Zee land, Zuid-Holland en West- Brabant heeft getroffen. De laat ste week hebben wij tal van brieven ontvangen, die over deze artikelen handelen. Er waren briefschrijvers bij, die ernstige critiek hadden op de wijze, waarop wij deze ramp in de krant behandeld hebben. Er wa ren er ook bij, die veel waardering toonden voor de reportages. Nu wij vandaag onze reportage beëindigen is het misschien goed nog eens te zeggen, dat wij zijn uitgegaan van de gedachte, dat niemand hier zich een voorstelling kan maken van het leed en de nood, die in het Zuiden zijn ontstaan. Daarom hebben wij ons vooral moeite gegeven het licht te laten vallen op die schrijnende details, die beter dan hele series gemeenplaatsen en uitroepen van ontzetting een indruk kunnen geven van wat er ginds is gebeurd. Het is niet prettig die schrijnende feiten te lezen, net zomin als het prettig is ze te beschrijven. Maar het minste dat wij, niet getroffenen, kunnen doen, is ons verdiepen in de ellende, die over onze medeburgers is gekomen. Dat zal onze prettige, huiselijke rust verstoren. Als er niets ergers van ons wordt gevraagd, dan gaat het nog wel.... Vandaag schrijft onze speciale verslaggever over een onderwerp, dat in de hele Nederlandse pers vergeten is: de kinderen. Wij hopen, dat er hier en daar nog iemand is, die zich bewust wordt van het leed der kinderen. Laat hij zijn begrip omzetten in daden. Er moet nog zeer veel steun geboden worden, er moet nog zeer veel geld bijeengebracht worden, er staat een groot werk te wachten. de Elzas demonstraties zullen worden gehouden. In de Nationale Vergadering verzocht de Gaullistische afgevaardigde Straatsburg Kaufmann om een debat over de vonnissen. Hij noemde deze „schandelijk en onwaardig voor het land". De afgevaardigde Pfilmin deed in een telegram een beroep op de mi nister van Defensie om „in naam van de rechtvaardigheid en het nationale belang" de uitvoering van de vonnissen onmiddellijk op te schorten. Beroep aangetekend De veertien Elzassers hebben tegen hun vonnis beroep aangetekend. Onder hen bevindt zich sergeant Boos, die in dertijd vrijwillig dienst nam bij het Duitse leger. Tegen hem was de dood straf uitgesproken. De Duitse sergeant majoor Karl Lentz, die eenzelfde von nis tegen zich hoorde uitspreken, is eveneens in. hoger beroep gegaan. Behartiging Israels belangen in Rusland door Nederland? De Israëlische radio-omroep heeft Vrijdagavond omgeroepen dat de mo gelijkheid bestaat dat Nederland, na het verbreken der Russisch-Israëlische betrekkingen, de belangen van Israël in de Sowjet-Unie zal behartigen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar op dit bericht geven. Aardappelen uit Zeeland in veiligheid gebracht Van de in de noodgebieden opge slagen voorraden consumptie-aardap pelen worden nog belangrijke hoe veelheden in veiligheid gebracht. Dit zijn aardappelen, die afkomstig zijn uit kuilen in drassig terrein.. De aardappelen in de gebieden die totaal onder water staan worden als verlo ren beschouwd. Bij het in de handel brengen van de aardappelen uit de noodgebieden, heeft men de medewerking nodig van het publiek, dat uiteraard de voor keur geeft aan droge aardappelen. In het belang van de getroffenen zal men echter zeer waarschijnlijk bereid zijn natte aardappelen af te nemen. De kwaliteit doet niet onder voor die van.de droge aardappelen. Ontvangen giften Vrijdag 13 Februari 1953. Aan ons kantoor werd afgedragen door: afd. Luinjeberd ANAB Zuivel f 250; Kaartclub Tjalleberd f 100. Op onze girorekening ontvingen wij van: H. de V. te G. f 15.; J. J. te H. f 10; Directie en personeel Coöp. Zuivelfabriek te Haulerwijk f 98,46; overwerk Rietcultuur Nijetfijne f 70. Om de dagontvangsten daverend af te sluiten, kwamen afgevaardig den van de aannemersbedrijven Westerman en K. Westerman-G. v. d. Olst ons f 558,82 brengen geschon ken door de directies en het perso neel op de werken respectievelijk te Jubbega (f342,76) en te Oude- schoot (f216.06). Bravo, dat helpt! Wie volgt? Geen uitlevering van ontvluchten uit Noorwegen Het Westduitse departement van Bui tenlandse Zaken deelde Vrijdag mee, dat West Duitsland de in December j.l. uit een Noors gevangenkamp ontsnapte Gestapo-mannen niet aan Noorwegen zal uitleveren. De twee ontvluchten wa ren wegens oorlogsmisdaden tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Zy bereiktn Duitsland via Zweden. (Reuter) Een 45-jarige expediteur te Den Haag geraakte by expeditiewerkzaam heden onder een brandkast. Hij is aan Ongeveer een millioen jongelui van veertien tot zestien jaar in Oost- Duitsland krijgen op het ogenblik als leden van de „vereniging voor sport en techniek" onder leiding van het perso neel der volkspolitie een militaire voor opleiding (D.P.A.) Dinsdag einde van militaire bijstand Met. ingang van 17 Februari wordt de militaire bijstand in de noodgebie den beëindigd. Alle onderdelen, ook de buitenlandse, keren dan naar hun garnizoenen terug. Na dat-tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp wor den verleend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroe pen en gegeven wordt nog nader over leg gepleegd. In Rilland is men ernstig ongerust over het beëindigen van de militaire bijstand. Men vreest namelijk, dat de militairen, die aan de dijken werken, niet meer terug zullen keren. Dit zou een ernstige belemmering vormen voor de uitvoering van het grote plan een nooddijk aan te leggen, waardoor men een groot gedeelte van de Reiger- bergse polder terug kan winnen. T~ke golf van medeleven, die zowel in ■^^het buitenland als in Nederland is opgerezen bij de waterramp, beeft zich met het keren van het springtij niet ge legd, maar zij zwelt nog voortdurend. Dat is om stil bij te worden van ontroe ring, dat is wonderbaarlijk en bescha mend. Misschien ligt hierin iets van een antwoord op de vaak gestelde scham pere vraag, wat negentien eeuwen chris tendom de mensheid voor positiefs heb ben gebracht. Het beginsel der naasten liefde is een stuk van onze beschaving gebleken. En dat is iets heel groots. Het is waarlijk niet zo, dat de ene mens de ander altijd een wolf is. Als het er op aankomt, in nood en leed, is er een le vende broederschap en een warme, wel dadige solidariteit van mens tot mens. "C^en brandende vraag is er, die ons deze dagen ernstig bezig houdt, om dat zij de eenheid van ons volksleven betreft. Het is de vraag, in hoeverre de communistische leiders in de afwijken de en afwijzende houding die zij aan nemen, werkelijk vertegenwoordigend zijn. Het is toch een erkend feit, dat al thans hier in Friesland de giften voor het Rampenfonds niet het minst toe stromen uit die streken, die men als communistisch pleegt aan te duiden. Hier woont een eenvoudige, eerlijke be volking, die, juist omdat ze radicaal denkt, de als meest links bekend staande partij haar sympathie heeft gegeven. Maar die sympathie is gegeven in het zwijgende vertrouwen, dat deze partij onder alle omstandigheden zal opkomen voor eerlijkheid, rechtvaardigheid en menselijkheid. Men kan zulk een volk zeer ver meekrijgen; het schuwt geen actie en strijd, wanneer het weet dat het om de gerechtigheid en de menselijk heid gaat. Maar er is een bepaalde grens, waar men het niet overheen trekt. Het heeft een groot vertrouwen in zijn eens gekozen leiders, maar het is onver- zettelijk, wannéér die leiders dat ver trouwen misbruiken. Het wil ons voorkomen, dat de lei ders der communistische partij en de redactie van het dagblad „De Waar heid" deze grens zijn genaderd, zo zij haar niet reeds hebben overschreden. Het is niet nodig hen aan de kaak te stellen; zij stellen zichzelf dag op dag aan de kaak. Want geen eerlijk arbeider gelooft in zijn hart, dat onze regering deze ramp willens en wetens heeft laten komen. Geen eerlijk arbeider gelooft in zijn hart, dat het Nationaal Rampen fonds een ander doel zou hebben dan de meest snelle en meest volledige hulp aan de zwaar getroffen landgenoten. En toch suggereert men telkens in het par lement en in de pers het tegendeel. En toch druppelt men dag aan dag het gif der verdachtmaking in de harten der lezers, door het te laten voorkomen als of het medeleven huichelarij en de red ders zwendelaars zijn. Thans heeft men de mededeling ge daan, dat de landen achter het ijzeren gordijn, die tot dusver onbewogen ble ven, de Sovjet-Unie, China, Tsjecho- Slöwakije, Hongarije, Roemenië, Polen, en Oost-Duitsland, samen een bedrag hebben overgemaakt dat gelijk staat aan 55.000 Nederlandse guldens. Het is echter niet zeker, dat dit bedrag aan het Nationaal Rampenfonds zal worden overgedragen; de kans is groot dat de E.V.C. het zal verdelen. De C.P.N. heeft zich reeds van het Rampenfonds gedis- tancieerd door de oprichting van het comité Volkshulp, dat zich in hoofd zaak bepaalt tot het aantrekken van evacué's in het hoge Noorden en tot het bekendmaken van eisen aan de regering. En ondertussen publiceert „De Waar heid" triomfantelijk de bedragen die ge stort worden voor het Rampenfonds, alsof dit zijn eigen separate actie was. Het geheel is een duidelijke demonstra tie van onwil om mee te doen met de anderen, een naargeestig politiek spel. Friese communisten, wat denkt gij van dit alles? Gebeurt dit ook in uw naam en met uw instemming? Op deze bran dende vraag wachten wij antwoord. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond een totaalbedrag van 42 millioen gulden binnengekomen. Zoals bekend was de stand Donder dagavond nog 38 millioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1