OORDHOIL ANDS Zierikzee moet evacueren DE SPRINGVLOED VAN A.S. MAANDAG Dagblad voor Alkmaar en omgeving Binnen drie dagen moet ieder vertrekken Koninklijk bezoek aan eiland Texel 42 millioen 'Perzische stad weggevaagd Geen reden tot ongerustheid 4 Abonnementsprijs 1630 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per man. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 'K 2200; Den HelderJ Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagert. Ged. Gracbl 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Zaterdag 14 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12704 Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft Vrijdag, na een bespreking op het stadhuis onder leiding van minister Beetaan de nog in de stad verblijvende burgerij mede gedeelddat een iederdie niet in het bezit is van een verblijfsvergunningdoor of namens de gemeente afge geven, binnen drie dagèn moet evacueren. De minister had tevoren een bespreking gevoerd over de nood toestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierikzee is komen te verkeren. Nadat te dezer inzake zo uitgebreid mogelijke adviezen van de meest deskundige advi seurs van de regering zijn in gewonnen, -zijn wij, aldus het gemeentebestuur, tot ons leed wezen, doch in Uw aller belang 'tot de conclusie -gekomen, dat aan een gedwongen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. De desbetreffende autoriteiten kunnen de verantwoordelijkheid ■van het verblijf yan allen, die niet noodzakel/jk moeten werken aan het herstel van stad' en eiland, onmogelijk blijven dragen. H. M. de Koningin tiet zich Vrijdag bij Haar bezoek aan de Eendrachtspolder op Texel uitvoerig inlichten over de grote dijkdoorbraak. Hier staat Zij bij de plaats, waar het tragische ongeval plaats vond, welk drama zes Texelaars het leven heeft gekost. Voor verslag van dit bezoek zie pagina 7 Foto Noorderpers Onder deze omstandigheden zien wij ons dan ook genoodzaakt u ervan in. kennis te stellen, dat een ieder,die niet in het bezit is yan een verblijfsvergunning door of namens de gemeente af gegeven, binnen drie dagen moet evacueren. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsslroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiers schepen In de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden- onderhouden door de Koninklijke Marine, wel ke- aanstaande Dinsdag 17 Febru ari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen vanaf de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke ■hulp zal worden geboden. Na-, dien kan deze hulpverlening van de opvangcentra niet meer wor den verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Vooi'ts moe ten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacuée's zullen kunnen wor den beschouwd. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Zal Schouwen in tlrieën breken? Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoudbare toestand voor de ongeveer 4500 achter geblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde rio lering door de druk van het wa ter, dan wel het grote gevaar, dat de gaten in de zuidelijke dij ken voor Schouwen opleveren. Hoewel aanvankelijk de toestand critiekwerd geacht, doordat de dijken aan de noordkant het zou den begeven, is het gevaar aan de zuiderdijken thans veel groter gebleken. Het gat bij de „Schelp- hoek" aan de dijk van de Ooster- schelde, was aanvankelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is hel gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burcbsluis, waar door Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een- veel gro tere breedte naar binnenstroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de, noorder- dijken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blij ven Men verwacht, dat van de 4500 nog aanwezige personen, er on geveer 3000 de stad, zonder par don, zullen moeten verlaten. Verwacht wordt, dat een 1500 man zal achterblijven. Dit zijn behalve werkers voor het herstel van de dijken, ook ambtenaren van de gemeente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblij vers krijgen eveneens een ver blijfsvergunning. Men heeft het vermoeden, dat er desondanks nog personen zich niet zullen melden. Deze mensen zullen dan bezoek krijgen van de politie. Ook het in de stad nog aan wezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. in Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een totaal be drag van 42 millioen gulden bin nengekomen. Donderdag was de stand 38 millioen. Aardbeving eist 900 d 1500 doden TEHERAN Premier Mossa- deq heeft vandaag de nationale rouw afgekondigd voor de door een aardbeving getroffen stad Torroud, waardoor zover thans bekend minstens negenhonderd mensen om het leven zijn geko men. In vroegere berichten is zelfs reeds gesproken over 1500 doden, In de hoofdstad werd slechts een lichte schok gevoeld, maar Tor roud, dat op ruim driehonderd kilometer afstand van de Iraanse hoofdstad in een bergachtig ge bied ligt, is volgens de berichten van de gouverneur practiseh van de aardbodem verdwenen. K.L.M. WIL ZANDZAKKEN NAAR ENGELAND VERVOEREN 's GRAVENHAGE Toen de K.L.M. hoorde van het Britse verzoek aan diverse Europese landen om met spoed tien mil lioen zandzakken te zenden, heeft zij direct aan de Britse diploma tieke vertegenwoordigingen die landen doen weten, dat zij bereid is die zakken, voorzover er vrachtruimte vrij is, gratis te vervoeren. De K.L.M. wil hier mee haar waardering uiten voor de hulp. die Nederland van En geland heeft ontvangen. De ingezamelde goederen Tieu procent waren vodden Tien procent van de ingezamel de goederen voor de slachtoffers van de watersnood konden slechts aanspraak maken op de naam „lompen." Deze tien procent werden voor namelijk gevormd door matrassen, kussens e.d. De kleding was over het algemeen in een goede staat. Van de genoemde 10 pet. is een klein gedeelite op last van de GGD in Den Haag verbrand, daar er gevaar vooa- besmetting bestond. De rest van de vodden wordt, voorlopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. BLOKKADE VAN CHINA HONGKONG Kanonneer boten van de Chinese nationalis ten blokkeren de haven van Amoy, op het vasteland van China, zo melden schepen die te Hongkong zijn aangekomen. WIJ HEBBEN ONZE LES GELEERD 's-GRAVENHAGE Zoals bekend zal op 16 Februari a.s. weer een springvloed optreden. Alom in den lande heerst hierover enige ongerustheid. Naar aanleiding daarvan vernemen wij van de Sterrenwacht te Leiden liet volgende: Inderdaad staat op 16 Februari de maan ruim 10 procent dichter hij de aarde dan dit het geval was bij dq springvloed op 1 Februari. 10.000 militairen in reserve Tengevolge hiervan zijn de voorspelde vioedhoogten van 16 Februari ongeveer 30 cm. hoger dan die, welke voor 1 Februari voorspeld waren. Overigens zijn er in de afgelo pen week waterstanden bij eb geweest die hoger liggen aan de normaal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. De invloed van de storm was echter op 1 Februari rampzalig groot. Indien er geen storm mee gemoeid is, bestaat er voor 16 Februari geen enkele reden tot ongerustheid. Het K.N.M.I. zal met bijzon dere aandacht de weersontwik keling volgen. Zodra er aanwij zingen zijn dat een storm in aantocht is deze aanwijzingen zijn op het ogenblik niet voor handen zullen de polderbestu- Prins Bernhard voegde zich op T ex el geheel onverwacht bij het. gezelschap van Koningin Juliana. In „Zevcn- huizenvernam hij bijzonderheden over dit Koninklijk bezoek aan het eiland. (Foto Noordei-pers) ren worden gealarmeerd. Deze zijn in eerste instantie verant woordelijk voor de verdediging van de dijken. Zij worden daar bij geassisteerd door de staven van de Provinciale Waterstaat, die thans overal in de noodgebie- den zijn gelegerd. Deze staven staan weer in contact met de ge westelijke arbeidsbureaux, die ook 's nachts geopend zijn en over middelen beschikken om ar beiders des nachts op te tromme len en over te brengen naar eventueel bedreigde punten. Als een sterke reserve zijn verder ruim 10.000 militairen voorhanden die in overleg met de Nederlandse territoriale bevel hebber kunnen worden ingescha keld. De vliegers zullen in het weekend niet naar huis gaan maar in voortdurende slaat van paraatheid op de vliegvelden aanwezig zijn. Ook beschikt men thans over voldoende boten. Het alarmsysteem om de departemen ten en centrale leiding te waar schuwen is belangrijk verbeterd. „Wij hebben onze les geleerd", zei ons een functionaris. Nederland behartiger van Israels belangen in de Sovjet-Unie? LONDEN De Israëlische radio omroep heeft Vrijdagavond omgeroepen dat de mogelijkheid bestaat dat Nederland, na het verbreken der Russisch-Israeli- sche betrekkingen, de belangen van Israel in de Sowjet-Unie zal behartigen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken kon nog geen commentaar op dit bericht geven. Na 17 Februari: Militairen weer met verlof (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal de con signatie van de miltairen van de Zee-. Land- en Luchtmacht na 17 Februari a.s. worden opgehe ven. Deze maatregel houdt in. dat de militairen van de drie onderdelen der strijdkrachten na die datum weer met verlof naar huis kunnen. Sinds de watervloed op 1 Fe bruari is hun geen verlof meer verleend omdat zij ofwel bii het reddingswerk waren ingezet, of wel in reserve werden gehouden. Voorzover de in het noodge- bied aanwezige soldaten op het ogenblik niet aan de dijken wer ken, lopen zij patrouilles. Deze Datrouilles, een uitgebreide diik- wacht, worden ook des nachts gelopen. DIJKGAT KRUININGEN SCHUURT NOG UIT GOES, 13 Febr. Het dijkgat bij Kruiningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde vandaag op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Giste ren was de grootste diepte nog maar 15 meter. Brits voorstel aan Egypte Volgens welingelichte kringen wil Groot Brittannië de volgende voorstellen aan premier Naguib's regering doen: 1. Engels-Amerikaanse econo mische hulp aan Egypte Geen financiële hulp; Militaire hulp voor de mo dernisering van het Egyptische leger. Hierbij zijn inbegrepen: Centurion tanks, straaljagers en moderne snelvuurkanonnen; 3. De Britten zullen geleidelijk hun troepen uit de kanaalzone terugtrekken, wanneer Egypte toe wil treden tot de defensie orga nisatie voor het Midden Oosten; 4. Egypte moet-Britse experts toelaten tot de kanaalzone die de ingewikkelde militaire apparaten als radar kunnen bedienen. Frans-Britse overeenstemimns o Over rol in verdediging van de vrije wereld LONDEN Na afloop van de tweedaagse besprekingen, welke de Franse premier, René Mayer, en zijn ministers van buitenlandse en economische zaken, Bidault en Buron, met hun Britse ambt genoten te Londen hebben ge voerd, is een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt ■dat volledige overeenstemming is bereikt over de leidinggevende rol. welke beide landen in de organisatie en de verdediging van de „vrije wereld" moeten spelen. Detectives zonder Adonis naar huis Invrijheidstelling gevraagd AMSTERDAM De raadsman van de 42 jarige Amerikaan Ha rold J. Adonis, heeft aan de mi nister van Justitie het verzoek gedaan Adonis, in afwachting van de beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uit levering, in vrijheid te stellen, onder door de minister te bepalen voorwaarden. Gisteravond zijn de twee de tectives uit New Jersey, die spe ciaal naar Nederland waren ge komen, zonder Adonis per KLM- toestel naar Amerika terug gekeerd. Duitsland levert Gestapo-mannen niet uit OSLO West-Duitsland zal de twee in December j.l. uit een Noors gevangenenkamp ontsnapte Duitse Gestapo-mannen niet uit leveren, aldus heeft het West- Duitse departement van Buiten landse Zaken doen weten. De betrokkenen zijn Karl Mo- •io en Josef Seuffert, wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij bereikten Duitsland via Zweden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1