Spoorwegstaking bracht onrust in de Zaanstreek Burgemeester Elias verliet Zaandam niet De schutters van het brandweer-piket moesten de geweren inleveren r financiën Oud-minisfer van mrS. de Vries Cz. over 1903 En nu hei huis uit Chefarine 4 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Rijksveldwacht had twee uur nodig om in Koog aan de Zaan te komen IAN BORSJES, de thans 78-jarige gepensionneerde ambtenaar van Sociale Zaken, heelt dezer dagen verschillende oude, vergeelde papieren opgezocht. Omdat hij midden in de grote spoorwegstaking zat, die een halve eeuw geleden het gehele land beroerde. De gewe zen bruggenknecht, geëxamineerd telegrafist, die dienst deed aan de eerste Hembrug, is, zoals men dit soms pleegt te noemen een „slachtoiler" van deze spoorwegstaking. Want Jan Borsjes kreeg na de tweede staking, die 6 April 1903 werd uitgeroepen, prompt ontslag, omdat hij geweigerd had werkzaamheden te verrichten. En met hem werden verschillende andere Zaankanters de laan uitge stuurd. Bracht de eerste spoorwegstaking in Januari 1903 geen nadelige gevolgen voor deze mensen mee, de tweede staking werd „zwaar vergokt", zoals de gemoedelijke oude baas het thans nog uitdrukt. Het waren rumoerige dagen aan het einde van het jaar 1902 en het begin van 1903. Het gonsde, vooral in de Zaanstreek, als het ware van stakingen, arbeidsconflicten en moeilijkheden in het be drijfsleven. Daarom was het geen wonder, dat de spoorwegstaking, die in de Amsterdamse Rietlanden uitbrak, spoedig oversloeg naar Zaandam. Men vond hier mede door de stakingen, die reeds in de particuliere bedrijven waren uitgebroken of dreigden uit te breken, een prachtige voedingsbodem voor de actie, die door de socialisti sche beweging werd gepropageerd. De sociale toestanden in de Zaanstreek schreeuwden om ver betering. Wanneer men de sociale enquête, die in de jaren 1890 1891 in opdracht van de Regering in het Zaanse bedrijfsleven werd gehouden, er op naleest, dan verwondert men zich nog, dat het niet eerder tot een uitbarsting was gekomen. De spoorwegstaking stond zeker wat de Zaanstreek betreft niet los van de spanningen, welke het Zaanse bedrijfsleven in zijn voegen deed schudden. Militaire Commandant was met verlof J_|ET EERSTE KWARTAAL in het jaar 1903 moet er ter gemeente-secretarie in Zaandam onder een hoogspanning zijn gewerkt. Vooral de toenmalige burgemeester van Zaandam, Jhr. mr Elias. zal zware dagen hebben doorge maakt. Wanneer men de archieven na pluist, komt dit steeds weer naar vo ren in de correspondentie en de offi ciële rapporten, die Jhr mr Elias liet uitgaan naar de toenmalige Commissa ris der Koningin in de Provincie Noord- Holland, mr van Tienhoven, en naar andere burgerlijke en militaire instan ties. De spoorwegstaking eind Januari 1903 moet ook in Zaandam een verrras- sing zijn geweest. Toen deze staking echter was afgelopen, begonnen voor de gemeentelijke autoriteiten echter de dagen van spanning. Want 9 Februari 1903 kwam er telegrafisch en schrif telijk bericht van de Commissaris der Koningin binnen, dat Zaandam's bur gemeester zich met de Commandant van de plaatselijke schutterij in verbinding moest stellen. Jhr. mr Elias deed dit direct en kon de volgende dag aan zijn directe chef reeds terug schrijven, dat „zou worden nagegaan welke man schappen van de schutterij betrouwbaar waren en dat voor deze betrouwbare manschappen oproepingsbriefjes gereed gemaakt waren. Voorts zou hij dezer dagen een inspectie houden en onder één of ander voorwendsel alle geweren, welke thans in handen der manschap pen van het brandpiket zijn, doen in leveren, opdat generlei geweren in handen van minder gewenste personen zouden zijn Aan de stationschef te Zaandam werd een schetsje verzocht van het stations- terrein met opgave der punten, welke in de eerste plaats bezet zouden moeten worden. Omdat in die dagen een werkstaking was uitgebroken in de Machinefabriek en Ijzergieterij Westermann aan de Hoogendijk (waar thans de verffabrie- ken van de NV, Jan Visser staan), vroeg Jhr mr Elias tegelijkertijd maar vijf rijksveldwachters aan bij de Pro- cureur-Generral te Amsterdam. Het antwoord van deze politie-functionaris was, dat hij deze vijf rijksveldwachters niet beschikbaar had, zodat Zaandam's burgervader maar moest zien, dat er militairen naar Zaandam kwamen. Maar ook dit laatste ging niet vlot. Er ontstond een uitvoerige corresponden tie met de Commissaris der Koningin en de militaire autoriteiten, waarbij Jhr mr Elias in afwachting van de komst der militairen de burgemeester acht te 50 infanteristen e® 25 cavaleristen minstens noodzakelijk 20 rijksveld wachters werden aangevraagd. Dit laat ste kwam, omdat volgens een burge- meeslerlijke brief aan de Commissaris der Koningin een zekere Huisman (ver dere naam en adres worden niet ver meld) met stenen had gegooid naar werkwilligen bij de Ijzergieterij van Westermann. De burgemeester schreef de Commissaris der Koningin, dat er 53 Slachtoffers T)E TWEEDE spoorwegstaking heeft in Noord-Holland, boven het IJ 53 slachtoffers gemaakt. De directie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij heeft 53 personeelsleden ontsla gen. Hiervan waren de meesten in Zaandam woonachtig. In de oude archiefstukken von den we de volgende specificatie over de ontslagen: Enkhuizen 2, Krommenie 4 en Zaandam 13 voor wat betreft het stationspersoneel. Van het wegpersoneel werden in Noord-Holland boven het IJ 21 personen ontslagen. Ook hier wa ren Zaankanters bij. Van het locomotief-personeel werden ont slapen: 2 machinisten, 5 leerling machinisten, 6 poetsers en kolen- dragers. Totaal d«s 53 personen van het 1000 man tellende spoor wegpersoneel in Noord-Holland boven het IJ. V_ tegen Huisman proces-verbaal was op gemaakt en hij verwachtte, dat de Of ficier van Justitie heel streng tegen deze Zaandammer zou optreden. Het uiteindelijk resultaat van de uitvoerige correspondentie was, dat er in Zaandam noch rijksveldwachters, noch infanteristen of cavaleristen kwa men. Het werden 50 genie-soldaten, die werden ondergebracht op de terrei nen van de Artillerie-Inrichtingen. Alarm |_|ET was Maandag 6 April 's morgens heel vroeg, toen Jhr mr Elias uit zijn bed werd gebeld. Vanuit Amster dam kreeg hij bericht, dat de spoorweg staking opnieuw een feit was. Direct nam hij zijn maatregelen, die hij dezelf de dag uitvoerig beschreef in een brief aan de Commissaris der Koningin. Per fiets liet hij iemand naar de Artillerie- Inrichtingen gaan, om de commandant van de daar gelegerde Genie-troepen van de staking op de hoogte te stellen. Aan het einde van zijn brief deelde hij kennelijk ontstemd mee, dat de orga nisatie niet klopte, „Want de Comman dant van de Genie-troepen was met ver lof naar Utrecht gegaan, zonder hem Jhr mr Elias op de hoogte te stel len of een plaatsvervanger aan te wij zen. De Commandant der Genie-troepen kwam eerst om 12 uur zich bij mij mel den. Wie dus vannacht.mijn brief ge opend en de troepen onder de wapenen heeft doen komen weet ik niet, Niemand gehuisvest, de restaurateur zou voor de voeding zorgen. Later in de morgen verzocht de burgemeester van Koog aan de Zaan aan de Commissaris van Politie te Zaan dam assistentie. Deze kon geen poli tie afstaan, doch verzocht de maioor van de Rijksveldwacht, wijlen de heer Ragetli, met een rijksveldwachter naar Koog aan de Zaan te gaan. De majoor van de Rijksveldwacht kon dit verzoek niet inwilligen. Om half 11 's morgens vroeg de Koger burger vader opnieuw hulp aan zijn collega in Zaandam, daar hij te bevoegder plaatse hulp van rijksveldwachters en militairen had gevraagd, op welk ver zoek afwijzend was beschikt. Burgemeester Elias verzocht toen majoor Ragetli bij zich te komen het was inmiddels 12 uur geworden ZAANDAMMERS STAAKTEN 0°V IN ZAANDAM staakte het spoorwegpersoneel. Zo wel in Januari als in April 1903. De thans 78-jarige J. Borsjes van de Tolstoïstraat herinnert zich die rumoerige dagen nog heel goed. 20 December 1897 was hij op een traktement van ƒ1,20 per dag als arbeider op net baanvak Uiigeesi- Amsterdam in dienst gekomen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. 1 April 1900 werd zijn salaris verhoogd tot 1.25 per dag. Maar daarvoor moest de heer Borsjes dan ook werken van 's motgens half zes tot 's nachts 1 uur. Toen de staking uitbrak, was de heer Borsjes brugknecht aan de eerste Hembrug over het Noordzeekanaal. De bruggenbaas was wijlen de heer De Vries Lentsch, de vader van de tegen woordige oudste directeur van de N.V. Dekker's Houthandel. Met de heer Borsjes werkten aan de Hembrug de heren D. Mus, de vader van de opzichter bij het Gem. Electriciteitsbedrijf, O. Steen, de vader van de aan de Westzanerdijk woonachtige melk handelaar. De heer Borsjes weet zich te herinneren, dat verder in Zaan dam aan het spor werkten de heren C. Lammes, die later het bekende café aan de Zuiddijk exploiteerde, de besteller Fontijn. die in later jaren woonde in de Verkade-winkel aan de Dam, P- Brugman, thans gepensionneerd van Polak Schwarz en enkele anderen. Nadat de staking op 7 April 1903 verloren was, kregen de stakers direct mededeling, dat zij ontslagen waren. Wel gingen zij naar Amsterdam, om te pogen weer bij de Spoorwegen aan de slag te komen, doch enige dagen later kregen zij schriftelijk be richt, dat het ontslag onherroe pelijk was. Bovendien moesten zij, die in een dienstwoning woon den, deze ontruimen. Ook dit gaf weer moeilijkheden, want er wa ren huiseigenaren, die er niet aan dachten aan een spoorwegsta ker een woning te verhuren. De heer Boisjes, die een dienstwo ning nabij de Hembrug bewoon de, slaagde er na enige moeite in een huis te huren aan de Lijn baanstraat. Het werd voor de heer Borsjes en zijn vrouw een harde tijd. De heer Borsjes pakte van alles aan en slaagde er ten slotte in een verzekeringsbedrijfje op te bouwen. Tezamen met zijn vrouw- trok hij er iedere dag op uit. In de avonduren werkte hij voor de S.D.A.P., voor welke partij hij ook zitting in de gemeenteraad kreeg. Toen in 1919 zijn vrouw op dokters-advies niet meer bui tenshuis mocht werken, stond de heer Borsjes voor de keus: Of een vreemde kracht aannemen, of zelf een betrekking accepteren. Hoewel hij er in het begin weinig voor voelde, kwam de heer Bors jes als armbezoeker in dienst van Armenzorg. thans de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken. Hier heeft de heer Borsjes ge werkt tot aan zijn pensioengerech tigde leeftijd. Thans geniet hij met zijn vrouw, na een leven van strijd en moeite, van een welverdiende rust. was aangewezen de Commandant te vervangen Nadat hy 's nachts de koerier naar de Artillerie-Inrichtingen had gestuurd, probeerde Jhr mr Elias telefonisch con tact te zoeken met zijn ambtgenoten te Koog aan de Zaan, Zaandijk en Wor- merveer, wat hem echter niet gelukte. Inmiddels hadden de Genie-troepen op het Zaandamse stations-emplacement de vitale punten bezet. De eerste trein uit Uitgeest, waar men niets van de staking wist, vertrok op tijd en kwam goed in Zaandam aan, doch vond de Hembrug geopend, die door het trein personeel met één der brugwachters werd gesloten. „De twee overige brug wachters hadden geweigerd mede te helpen". Behalve de Gemie-troepen, kwamen alle politie-agenten en ook de leden van de schutterij in dienst. De militairen werden in het stationsgebouw Mr. S. DE VRIES Czn. TyE oud-minister van Financiën, de ge boren en getogen Zaandammer mr S. de Vries Czn, één der weinigen en van de a.r. Kamerleden de enig over levende, die in 1902 op 33-jarige leeftijd lid werd van de Tweede Kamer, ver telde over het gebeurde in 1903 dezer dagen het volgende: „Een van de bedoelingen van het proclameren van de tweede spoorweg staking op Maandag 6 April was, de Tweede Kamer te beletten, Dinsdag 7 April de behandeling van de wets ontwerpen voort te zetten. Men be greep wel, dat de obstructie van de socialistische Kamerleden alleen niet voldoende zou zijn. Telegrafisch wer den de Kamerleden daarom gewaar schuwd. De niet in of bij Den Haag wonende Kamerleden ik dus ook, want het was een noodtoestand zijn daarop Zondag naar Den Haag gereisd. Daardoor waren, toen de debatten her vat werden, er 93 Kamerleden aan wezig. De opzet was dus niet geslaagd. Ik herinner me ook nog, dat ik een paar dagen daarvoor 's morgens in Den Haag werd opgewacht. Er zou die avond een vergadering zijn en ik moest spreken, zo werd me gezegd. Het was een rumoerige tijd en men was op alles voorbereid. Maar het liep best. Midden in de raai was één rij helemaal bezet met politie-agenten. Zodra er herrie kwam, stonden al die agenten als één man op en keken de zaal rond. Dat was voldoende. De herrie zakte af en ik kon weer verder gaan. en vertelde de majoor, dat zijn hulp in Zaandam niet nodig was, waarom hij jhr mr. Elias ma joor Ragetli ernstig in overweging gaf zich naar Koog aan de Zaan te begeven. Met de mededeling, dat het wel twee uren zou kunnen duren eer hij te Koog aan de Zaan kon zijn, beloofde majoor Ragetli met een rijksveldwachter naar Koog aan de Zaan te zullen gaan. Voorts deed Jhr mr Elias aan de Com missaris der Koningin nog mededeling het was inmiddels 's middags half drie geworden dat hij „het gerucht De bezetting van het spoorwegstation Zaandam door de plaatselijke schut terij tijdens de spoorwegstaking in 1903Links op de voorgrond de commandant, wijlen de heer K. Orsel. (Foto welwillend afgestaan door mevr. W. J. Klepper-Orsel) voegt, „doch natuurlijk in mijne ge meente blijf', besloot Zaandam's burge meester zijn uitvoerig schrijven. De spoorwegstaking mocht 7 April tot het verleden behoren, maar de moei lijkheden bleven. Vooral, omdat in ver schillende bedrijven, zoals olie-slage rijen, houtzagerijen, enz. stakingen uit braken, waardoor de burgemeester zich genoodzaakt zag ook nog cavaleristen naar Zaandam te laten komen. Daar de rust in andere plaatsen vrij spoedig was teruggekeerd, konden 29 man paar denvolk uit Hoorn naar Zaandam ge- r- -/n-niy yf'e... ~ÜZ- Z*- (P O*—**. sZ* «2*. ontving, dat vanuit Amsterdam getracht zou worden door bootwerkers om de Hembrug hedenmiddag onklaar te ma ken. Ik heb de Commandant der Artil lerie-Inrichtingen daarmede in kennis gesteld. Tot nu toe is er echter niets verdachts bemerkt Volgens Jhr mr Elias was het volk in Zaandam op die bewuste 6e April zeer „roerig". „Het loopt bij troepen van 40 tot 60 man sterk, zonder zich in het minst te misdragen. Men zegt, dat mor gen in verschillende bedrijven hier een werkstaking zal uitbreken. De juistheid van die geruchten kan ik niet beoor delen Met het verzoek aan de Commissaris der Koningin hem wel te willen excu seren, dat hij in de gegeven omstandig heden 7 April zich niet bij hem ver- dirigeerd worden. Blijkbaar werden er toen geen goede afspraken gemaakt, want de manschappen stonden midden in de nacht in Zaandam, zodat het nog al enige moeite kostte voor hen onder dak te vinden. Het voormalige Neuf thans het Flora-theater in de Westzijde werd als huisvesting voor de mili tairen aangewezen. Nadelig saldo QM de woorden van de oude heer Borsjes te gebruiken: de spoorweg staking was vergokt. Dit bracht vooral voor de stakers consequenties met zich mede. Ze kregen hun ontslag en von den na heel veel moeite weer ander werk. Nadat het Rijk de inkwartieringsgel- den voor de militairen had vergoed, bleek de financiële schade voor de ge meente Zaandam nog f 3.094,65 te be dragen. Een bedrag waarvan f 2400.32' voor rekening van de plaatselijke schutterij kwam. Iedere schutter kreeg behalve voeding f 2.— per dag, een kor poraal f2.20 en een sergeant f2.70. Enkele maanden later vroeg burge meester Elias aan de gemeenteraad een extra crediet van f 3.094,65 om de ver liespost te dekken. Hetgeen weer moei lijkheden gaf, want met name de socia listische afgevaardigde in de gemeente raad, mr Mendels, nam dit niet. HU vond het min of meer een schandaal, dat de burgemeester de raadsleden voor een fait accompli stelde. Het gemeenteraadslid, de heer Van Doesburgh de vroegere brandweer commandant gooide olie op de poli tieke golven en verklaarde, dat de door burgemeester Elias getroffen maatrege len toch wel goed waren geweest, want anders zouden de werkgevers helemaal niet hun bedrUven hebben kunnen be reiken. De toen nog niet in meerderheid socia listische gemeenteraad keurde het voor stel van B. en W. goed, zodat de zal»* in de gemeentelyke boekhouding ook weer volgens de regelen der kunst wa ren behandeld. Het volgend jaar kwam er echter by het Zaandamse gemeente bestuur bericht, dat by Koninklijk Be sluit aan de gemeente Zaandam een „subsidie van f 3.094,65 was toegekend wegens ln 1903 gedane uitgave tijdens werkstakingen en in verband daar mede". Onze vroede vaderen onder leiding van burgemeester Elias mochten in 1903 dan spannende dagen hebben doorgemaakt, maar uiteindelUk had men maatregelen kunnen treffen met een dichte gemeentelyke portemonnaie. En dat vond men in die tüd het be- iangrykste. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet De vier genotsmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. 'n 4fje doet wonderen (Advertentie, log, UedJ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5