Schipbrug over Noordzeekanaal als tijdelijke oplossing Nieuw orgel in Gerei. Zuiderkerk ingewijd HENK DEN BREMER De wereldreis van Jimmy Brown Twee jongens schoten alle lampen aan flarden Zaandam verstond de roep om naastenliefde HusslageRadloopdeDam! Veevoederbonnen verduisterd Alle Stofzuiperreparaties ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Bijzonder instrument met prachtig klankvolume ZAANDAM. Het nieuwe orgel, dat -Vrijdagavond in de Gereformeerde Zuiderkerk is ingewijd, kan als een zeer bijzonder instrument worden beschouwd dat zowel architectonisch als wat betreft het kiankgehalte volkomen past in de sfeer van dit stijlvolle gebouw. De bouwmeester van de kerk, architect Roodenbiirg, die Ook het front van het nieuwe orgel ontwierp, heeft zich kennelijk laten leiden door een geheel, oorspronkelijke vormgeving, waardoor de eenheid van het interieur niet verbroken wordt. De paar honderd koper gekleurde pijpen (ook al een noviteit), zijn vervat in een lijst, die twee door een lint verbonden harpen voorstelt. Vérder is de kleur van het houtwerk volkomen in. overeenstemming met die van de banken. alles heeft gedaan om de klank niet al te,- zèer van. de acoustiek te laten lij. den.-. Officiële inwijding Dit laatste mochten wij trouwens constateren tijdens de plechtige inwij ding van het nieuwe' orgel. Ds D Warnink opende Vrijdagavond deze bijzondere samenkomst. Na in ge bed te zijn voorgegaan sprak hij er zijp vreugde over uit. dat het kleine ondoel matige Harmonium nu eindelijk door een groot orgel vervangen' was. ..De totstandkoming is daarom zó belang rijk. omdat het gezang de dïepste ge voelens van "de-mens tot uitdrukking brengt. De psalmen vzijn wel eens niet ten onrechte de kleine bijbels in de Bijbel genoemd. Want in de psalm klaagt, jubelt, smeekt en dankt de ge lovige". aldus Ds Warnink. „Wij bidden den Heer. dat het nieuwe orgel mag meewerken tot een meer directe wijze van samenkomen, tot de stichi.ng van onze Gemeente" zo besloot spreker zijn -korte opening.; De samenzang, die volgde werd nog onderbroken door een inlèiding over de bouw van het orgel door de organist Cor Kfoonenberg. De inwijding zelf. die geschiedde door Cor Kroonenberg en Jan Pasveer werd een openbaring voor.allen die de nobele toon van dit instrument nog niet ge hoord hadden. Mogelijk heeft dit ook gelegen aan de zeer artistiek verant woordde interpretaties van de beide organisten. Kennelijk was bij de samen stelling van het programma rekening gehouden, met het feit, dat de luiste raars het 'effect van alle registers kon dén hóren. Inderdaad bemerkten we hu. dat er na elk: stuk geen enkele nagalm volgde en: de toon als het ware werd afgeknapt. Doch over" het geheel geno men kunnen we zeggen, dat de plaat sing van dit nieuwe orgel als een ver heugende daad moet worden gezien. :Ds Warnink besloot de samenkomst- Schepping van orgel bouwer Flentrop Het orgel zelf, een schepping van de bekende orgelbouwer Fléntrop. is ge bouwd volgens de principes van onze voorouders uit de Baroktijd,. aangepast aan de vindingen, die men de laatste ja. ren op dit gebied heeft gedaan. In te genstelling met de electrische en pneu matische orgels moet het instument ir de Zuiderkerk tot de mechanische or gels gerekend worden. Hoewel de or ganist doorgaans gebruik maakt van twee klavieren, heeft men dit keer van wege de hoge kosten volstaan met één klavier, waardoor de registers (een zeld zaamheid) gehalveerd zijn. Het orgel heeft thans 11 registers, terwijl blaasbalgen vervangen zijn door een z.g. windkamer. Een bijzonderheid is tevens, dat de Witte toetsen zwart de gebruikelijke zwarte wit zijn. Helaas is de acoustiek van de kerk niet berekend op het klankvolume van een orgel. De architect heeft de bestaan baarheid van het woord de boventoon laten voeren, waardoor de tonen van het orgel niet hun juiste accent krijgen. In de regel moet het geluid van het pla fond terug slaan in de kerk. doch dit is nu door houtvezelplaten waaruit de soldering bestaat, sterk belemmerd. De organist Jan Pasveer. uit Coevorden. die sinds 5 Januari aan de Zuiderkerk is benoemd deelde ons echter mede. dat het een genoegen is om op dit instru ment te spelen en dat de orgelbouwer U weet toch wel, dat U voor een moderne bril moet zijn bjj: Meester-Opticien FRANS HALSSTRAAT 45, ZAANDAM ZAANWEG 105, tfORMERVEER LAüvertentie, ing, Meel.) Chr. Vakschool voor Meisjes Volgend jaar September 7n gebruik ZAANDAM. De vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs in de Zaan streek k^am in jaarlijkse algemene'leden vergader ing bij een De jaarstukken werden door de vènga- dering goedgekeurd, terwijl de aftreden de bestuursleden, de heren A. Fokker en C. Kakes, resp. secretaris en 2de voorzit ter, werden herkozen. Alle belemmeringen die de subsidiever lening in de weg stonden zijn thans weg genomen, nu het Koninklijk Besluit is afgekomen, dat de oprichting en instand houding van een Christelijke vakschool voor meisjes goedkeurt. Gehoopt wordt dat de school 1 Septem ber 1954 zal kunnen worden geopend, wanneer althans op die datum de te bouwen nieuwe gemeentelijke vakschool gereed is en het schoolgebouw ln de Czarinastraat ter beschikking van de vereniging kan komen. Onderhandelingen iussen Rijk en Gemeente over de finan ciële regeling, verbonden aan de ter be schikkingstelling, zijn nog gaande. Inmiddels heeft het béstuur, daartoe in de gelegenheid gesteld, een bezoek ge bracht aan de bestaande school. Van het gepouw en de inrichting valt veel goeds te zeggen, zodat de vereniging, nadat wellicht nog enkele voorzieningen zullen zijn getroffen, met vertrouwen haar taak in hét aan haar ovèr. te dragen schoolge bouw ter hand zal kunnen nemen. Maandelijkse uitkering verzwegen ZAANDAM. Ou zeer merkwaardige wijze is Sociale Zaken te Zaandam er achter gekomen, dat een steuntrekster jarenlang een maandelijks inkomen heeft verzwegen. De vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid" berichtte on langs, dat.een weduwe uit Zaandam niet meer de maandelijkse uitkering van f 45. zou ontvangen en later niet voor een pensioen in aanmerking kwam, om dat gebleken was. dat haar man niet aan de opgelopen oorlogsverwondingen is overleden. Deze zaak diende Vrijdagmorgen voor de Haarlemse Polite-rechter. De ambtenaar van Sociale Zaken, de heer J. O. Roskam uit Zaandam, be toogde, dat het moeilijk na te gaan is of de mensen geldelijke steun van een vereniging ontvangen. Mr Van der Burg vroeg drie weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd Politierechter mr Petersen was even eens van mening, dat de delinquente zich had misdragen. Hij legde haar één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd op. Zaans Scheepvaarthoekje ZAANDAM. Aangekomen: geen- Verwacht: op 13 Febr. ss. Virgilia met 533 stds. carg. Spl iethof r. Posities: ms. Tilly 11 Febr. voor slecht weer te Penzancc. i— ms. Pcmza 13 Febr. van Sunderland naar Lorient. ms. Ponto 10 Febr. van Bordeaux naar Lowestoft. ms. Larix 13 Febr. van Rottérdam naar Newcastle. ms. Pavo 17 Jan. van Portsmouth te Rot terdam. ms. Joost 13 Febr. Falmouth gepasseerd mar Boston. ms. Bab T 7 Febr. van B yonne te Lowestoft. ss. Wïlpo 10 Febr'. van Grimsby naar Savona. Aanvulling Prot. Christ, raadsfractie ZAANDAM. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Joh. Pieters, is 'door de Voorzitter" van het Centraal .Stembureau de heer L. de Vries benoemd verklaard tot lid van de gemeéntèraad. Naar wij echter vernemen zal de hr De Vries'dezè benoeming niet" aanvaar den. De volgende 'candidaat op de Prot. .Cbr.-liist is dé.'heer W..Pot. Daar. deze, eehrèr een Cf.H."' t7nfë-candidaal is'ëiv wóigëns -gehtleiftan agreemètit* de" bpè»-' 'gevalleh' 'pjaats "weer1 doof -"êeh A\R.- Candidaat "zal worden vervuld, mag worden aangenomen dat ook de heer Pot voor een eventuele benoeming zal bedanken, waarna voor benoeming in aanmerking komt de heer A. Bouman van de Parkstraat, Personeelschef bij de firma Polak en. Schwarz. Koen Fijma was zes jaar ZAANDAM. In ons blad van Vrij dag werd bericht, dat de heer K. Fijma een konijn .onder de collega's van zijn fabriek zou hebben verloot. Bij nadere informatie is ons echter gebleken, dat deze Koen. Fijma. een dreumes, is van een paar turven hoog. .Déze 6-jarige jongeling stapte Donderdagmorgen par-, mantig met het beest onder zijn arm naar de cantine van de Bruynzeelfa- brieken waar zijn. vader werkzaam is) en begon ongeveer 300 lootjes uit te delen. Met het bekende resultaat. De •innaarliet het zelfde konijn echter nogmaals f.6.opbrengen, zodat het totaalbedrag f 56.luidt. Huldiging bemanning „De Zaan" en „Spes" Otticieet door B. en W. ontvangen ZAANDAM. ,,U had beiden roman schrijver moeten worden" aldus Burge meester W. Thomassen tegen de heren J. de Vries- en H. J. Hekman. Zoals be kend voerden deze stoere Zaandammers het .commando over de schepen „De Zaan" en de „Spes", die enige dagen na het uitbreken van de verschrikkelijke watersnood naar Zeeland voeren om behulpzaam te zijn bij liet redden der slachtoffers. Vrijdagmorgen .werden - de yplledige bemanning van „De Zaan" en dé heer Hekman, als vertegenwoordiger van, de „Spes" dooi- het college van B. en W. ontvangen. Aanwèzig waren ook de beer J. Voorthuizen, secretaris van de Zaandarhse Gemeenschap en de heer Gombert van de secretarie, die zelf een groot aandeel heeft gehad in "de spon tane hulpverlening. Burgemeester Thomassen, dié zeïde de verslagen van de beide 'commandan ten met' grote belangstelling gelezen te bebbën, releveerde in eën korte toe spraak de gebeurtenissen van de afge lopen rampweek, waarbij -hij hulde bracht aan de Zaankanters, die zich'op buitengewone wijze van hun menslie vende taak hadden gekweten. De haven meester, de heer G. J. Stelleman bracht op zijn beurt dank aan het Gemeentebestuur voor de grote steun, die de bemanning voor het vertrek ondervonden had.- Onder het genot van een kop koffie werden tenslotte de beleefde avonturen ig eens van verschillende -zijden be- :bt. Opbrengst concert voor Rampenfonds ZAANDAM. De Zaanse Kunst kring heeft de opbrengst van het on langs gehouden concert met Gerard Hengeveld in de Oostzijderkerk; groot 409,28 gestort op de girorekening van het Rampenfonds. Kistje waspeen voor ruim driehonderd gulden .ZAANDAM, Tüdens de Vrijdag gehoudén groenten vei ling van de Vei- lingver. „Zaanstreek" werd ten bate van het Rampenfonds een kistje knolselderij geveild. De opbrengst bedroeg f 58.45. Even later kwam een kistje waspeen aan de beurt, hetwelk het zelfs tot een bedrag van f 333.15 bracht, zodat in totaal f 391.60 overgemaakt kon wor den. Glazenwasser viel van ladder ZAANDAM. Omstreeks 12 uur viel de glazenwasser H., die werkzaam was in de Westzijde, van- een 3vi me ter hoge ladder. Het slachtoffer moest met een hersenschudding en een lichte hoofdwonde naar het. Gemeentelijk Ziekenhuis worden vervoerd. Waar- |cHi|wuï fs döo2 be-' «nê.ëh\Wte «trottoir ^-weggegleden';" Vlam in de pan ZAANDAM. De kringen zes en zeven werden Vrijdagmorgen om streeks half elf gealarmeerd, omdat in het perceel 190 aan de Hoogendijk de vlam in de pan was geslagen. De Zaandamse brandweer "behoefde ech ter niet uit te -rukken, want de be- I woonslers slaagden er in, door de pan ender de kraan te houden, het vuur te doven Dick v. Rijn bij de Culturele Werkgemeenschap ZAANDAM. Door een misverstand kon onlangs de lezing van Dick van Rijn voor de Culturele Werkgemeen schap in het Clubhuis ..De Sluis" aan de Jan Windhouwerstraat niet door gaan. Thans vindt deze lezing Dinsdag middag half drie in genoemd gebouw plaats. 29. Toen Jimmy zoveel benzine had geladen als hij maar mee kon voeren, rekende hij met de man van de -pomp af. Eén voor één overhandigde hij hem de .bankbiljetten en toen stopte hij er de man nog drie extra, in zijn hand. Hebt u een drie kwartier geleden hier ook een stationcar begeleid door vier ruiters zien voorbij komen?", vroeg hij hem recht od de man af. Het leek er op of de man even aarzelde vóó- hij ant woord op deze onverwachte vraag gaf- „Zeker, heer", zei hij, „een grote auto met vier kameelruiters er bii. Zij had den veel haast, zeer veel haast". Jimmy knikte. „Zij hebben hier dus geen ben zine-gekocht?" „Neen heer, dat deden zij niet. zij- reden door". „Kende u deze lieden?" Weer aarzeldé de man even. Hij zocht naar een antwoord. „Nee heer, ik kende hen niet. Ik zag ze nooit eer der". Jimmy begreep, dat de vent stond te liegen alsof het gedrukt was. Hij tastte opnieuw in zijn zak en hield de man nog een paar bankbiljetten voor. maar hij gaf ze hem niet. „Verlel mij de waarheid, vriend", zei hij kortaf. „Jè kende deze mannen wèl. Wat is de re den, dat ge iets voor ons verzwijgt?". Dé man -keek wat verlegen voor zich uit- Toen richtte zich zijn blik op de bankbiljetten. „Als ik zwijg heer", zei hij, „dan doe ik zulks uit vrees. Deze lieden zijn zééééér gevaaaaarlijk. Als zij zouden merken dat ik spreek, dan zou hurr wraak mij treffen. Ik'zou geen uur meer zeker van mijn leven zijn". Jimmy gaf hem het géld. „Is het beter dat wij in deze oase de nacht doorbren gen?" vroeg hij. De man dacht even diep na. „Dit is wel beter heer", zei hij. „Gij moet niet verder reizen, voordat ge een escorte hebt gekregen van de woestijnpolitie. Ik verwacht deze.- mor gen of overmorgen hier. Maar ik bid u, laat niemand merken, dat ik u die raad heb gegeven". In Kamphuijs fabrieken Waanzinnige vernieling kostte f 240.- ZAANDAM. Alle gloeilampen in de fabrieken van Kamphuys te Zaandam werden in dè late avond van negentien October kapotgeschoten. De waanzinnige vernieling bracht ruim f 240 schade! En dat omdat twee jeugdige Zaandammers wat plezier wilden hebben! De jongste was amper zestien jaar, dus werd zijn zaak voor de Kinderrechter behandeld. De oudste thans negentienjarige timmerman A.V. had zich voor de vernieling Vrijdagmorgen in de zitting van 'de Politierechter te Haarlem te verantwoorden. „Zo iets heb ik nog nooit meegemaakt" Van zijn eigen verdiende geld had hii een windbuks voor f 24 gekocht. „Ik vind het niet verstandig zo iets te ko- pen!", merkte Politie-Rechter Mr. Pe tersen misprijzend op. Samen waren ze op die rustige Octoberavond op stap 'gegaan. Om het twijfelachtig genoegen spreeuwen te gaan schieten! De vogels waren de helden te vlug af! Niet één werd geraakt. Ze huurden toen een bootje en voeren tot de vermelde fa briek, waar ze naar binnen wisten te dringen en daar, bleven tot de laatste lamp er geweest was! Na deze kolder keerden zij rustig huiswaarts •y»--v - t Sprakeloo| -.- ^ölitii-Rechter Mri Petersen 'hoordé stomverbaasd het relaas aan. Hii kon niet meer uitbrengen dan: „Ik vind het gewoon ongelooflijk! Ongelooflijk! iets heb ik nog niet mee gemaakt!" De zittende Magistraat' onthulde, dat de Reclasserings'ambtenaar. de heer Van Loppersum, een voorwaardelijke straf, plus opname in een opvoedingsinrich- ting had geadviseerd. .,Ik blijf liever thuis", repliceerde de negentienjarige op kinderlijke toon. „Na zo iels ongehoords kun je niet thuis worden gelaten!" antwoordde Mr. Pe tersen hoofdschuddend. stagnatie dient met beide handen aangegrepen te worden en is een onderzoek ten volle waard. WAARTOE uitstel kan leiden heeft "men deze week in „De Zaanlander" kunnen dergelijke kosten dan niet uit het Wegenfonds worden opgevangen, zo schrijft „Toerisme en Verkeer". Anders zouden deze financiële nadelen wellicht kunnen worden bestreden uit de fond sen, welke nu ter verbetering van de toestand aan de pontverenten koste Worden gelegd. Een suggestie, welke we de verant woordelijke autoriteiten gaarne onder de aandacht willen brengen. De kans op iedere mogelijke verbetering der LS we aan het einde van de tweede weck na de watersnoodramp de balans oeververbinding natuurlijk zonder eens opmaken, mogen we met voldoening vaststellen, dat Zaandam zich stagnatie te brengen in het tunnelplan -uitstekend gehouden heeft. Zeker, de eerste twee dagen ging het niet vlot. Velen en ook wij hadden graag gezien dat de zaak in die beginperiode met wat meer voortvarendheid was aangepakt, maar toen men eenmaal een vaste lün voor 'ogen had, tastte men niet mis. Wat er toen gebeurde, heeft ons werkelijk voldoening geschonken. Namen noemen, och het lijkt ons niet juist, want 'een ieder voelde de noodzaak en had er alles voor over om zich bij de steunverleningsacties verdienstelijk te maken. Het dagelijks bestuur onzer kunen lezen, toen we een artikel uit gemeente ging daarbij voorop en stuurde, toen de kans daar was, een hoeveelheid het orgaan van „De Zaanse Woning- levensmiddelen naar het getroffen gebied, als eerste hulp. Noem daarnaast de wetwoning" aanhaalden. Het nieuwste enorme gocdereninzamcling, de alle -verwachtingen overtreffende geldcollecten complex van Zaandamse Volkshuisves- cn de hulpacties met „De Zaan" en „De Spes" en niet te vergeten het bedrag ting" aan de Kepplërstraat e,o. werd van f 50.000.dat uit de gemeentelijke kas voor het Rampenfonds beschikbaar eind December j.l. aanbesteed voor werd gesteld, dan mogen we vaststellen dat de Zaandamse bevolking het beroep f 832;300.— In Februari 1951 kon men op naastenliefde niet misverstaan heeft. Dat dit altijd zo moge blijven! ditzelfde complex woningen cn winkels laten bouwen voor een bedrag, dat. bijna tere overzet-methode bestudeerd; een 94 mille lager lag 'dan de aannemings- kostbare Donau-pont is aangeschaft son. waarvoor het thans is aanbesteed, voor de Iiembrug. Een kostbaar verlies, dat ons in feite De vraag dringt zich echter op, waar- min of meer wrevelig maakt. Tijdens de om niet gestreefd wordt door het in- eerste peripde leden de plannen schip- „„„,..,1 ui,JpfiêPh van schipbruggen voor de duur breuk door de toen heersende finan- opciide de .anval met publicatie Van van de tun„lbouw. Zeker, wij wetcn, ciërinEsmoeiliikheden. "welkembeilijk- ÏLTdifSr;®11')™ wS" „TT kwj dal hcl scheepvaartverkeer dan een heden nu weliswaar 7-iin opgeheven. maar de Zaandamse woningbouw dan a loch maar èen lelijke kool hebben gc- I Er ging een week voorbij I door hel feit dat „os 70 ontzettend velen hunkerend naar een woning uitzien en de bouw nu zóveel Bouwstrop van 94 mille TOEN een jaar geleden de bel werd geluid over de pontenmisère van het Noordzeekanaal, „De Zaanlander" ■wij geadviseerd, zo lezen we in het maandblad „Toerisme èn Verkeer", om >n afwachting van de tunnels, ver lichting aan te brengen door de o.ver- zetmogelijkheden inmiddels te vergro ten. Daarvoor zijn verschillende midde len aanwezig. Wij weleiv intussen,^zo paleisrevolutie zal ontketenen, doch zou extra zal moeten kosten, maar ock door- 1 arjV°tunn'e loom ifé's deze*" areumerUen eGn dergelijk protest wel tegen de fei- dat als noodzakelijk gevolg de huur van an tunnelcomite s deze argumenten teUjke ECgevens bestand zijn? Nimmer genegeerd zijn om de overweging, dat niets een langere duur heeft dan lap middelen. deze woningen en winkels door deze is aan de hand van cijfers aangetoond, .stijgende kosten ook hoger zal komen tc zo schrijft het blad verder, dat de liggen dan oorspronkelijk gecalculeerd scheepvaart hierdoor onoverkomelijke was. En hoevelen kijken tegenwoordig Toch blijven wij even verwoede moeilijkheden zal ondervinden; dat er niet met angst naar deze wekelijks te- tunnelbouwers dan wie ook op dit c-rnstige stagnatie door zal ontstaan. En rügkerende uitgavenpost. Ieder dubbel- aambeeld hameren. Intussen worden bij indien diti nderdaad wel zo is in hoe- tje. dat hiervoor moet worden bijgepast Velscn maatregelen genomen om het verre dit dan financieel nadeel voor zal door velehuismoeders nog eens 3antal ponten te kunnen uitbreiden; bij de scheepvaart zal meèbrengen. extra worden omgekeerd. Buitenhuizen wordt eveneens een vlot- Als dit evenwél ook is vastgèsteld, Het leven is toch al zo duur! De officier van Justitie Mr. van der Burg begon zijn requisitoir met een te rechtwijzing aan de ouders van de jon ge delinquent. Zij hadden niet goed moe ten vinden, dat hun zoon geld aan dat minderwaardig tuig besteedde. Spr- merkte tenslotte op dat hij zich aan het advies van de Reclassering wil de houden, ondanks dat de delinquent een gevoelige gevangenisstraf had ver diend. Zo werd twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd plus opname ln een inrichting aangewezen door de Refclass'fering. voorts 'toezicht van 't Ge nootschap en verbeurdverklaring requireerd. De Politie-Rechter vonniste overeenkomstig de eis. Interessante filmavond BedVijfsaufohoudefs ZAA-WdAM. - Vrijdagavond hield de Vereniging "van Bedrijfsautohou ders in „Ons Huis" een filmavond, die door leden en genodigden druk was bezocht. In verband met de nationale ramp waren' de komische films uit dit filmprogramma geweerd, zodat alleen een aantal technische films kon wor den vertoond. De voorzitter, de heer J. Knol, sprak er in zijn openings woord o.a. zijn vreugde over uit, dat de tolactïe door leden van de Vereni ging van Bedrijfsautoh'ouders tegen de tolprijsverhoging gevoerd, mede dank zij de deelname van de afdeling Zaan streek zo goed geslaagd was. De films, die door de Shell waren verzorgd en door Garage Zwart waren afgestaan, genoten de volle belang stelling. Het waren de Shell reclame films over de werking van de motor, de geschiedenis en het ontstaan van de Dieselmotor, de smering van de motor en de interessante film „Le mans 1952" over de 24-uurrit in Frank rijk. Op eenvoudige wijze werd in deze films de constructiè en de ont wikkeling van de brandstofmotor ge ëxpliceerd! Als een dolle te keer gegaan ZA ND AM. Op de rol van de Po- litie-zitting stond achter de naam van Zaandammer W. K.. de beschuldiging „vernieling". Politie-rechter mr Petersen onthulde, dat verdachte als "een dolle bij de por tier van Sociale Zaken te Zaandam te keer is gegaan. De Officier van Justitie, mr Van der Burg. memoreerde, dat W. K. al eens wegens mishandeling was veroordeeld. „Hij moet twee weken zitten!", oor deelde de officier. „Ik maak er tien ciagen van! Dat is genoeg!" zei de Rechter. GEEN TWIJFEL AAN! Voor Radio en Televisie Tel. 4569 (Advertenne, Ing. Med.) Piet Kraak vertelde voetbal ervaringen ZAANDAM. Vrijdagavond hadden de Verkade-sportlieden de nationale doelman Piet Kraak te gast. Het was een avond, waarop de huldiging van de Verkade-kampioen, het elftal van de biscuitfabrieken, plaats had en de kampioensbeker werd uitgereikt. Verkade-elftallen der verschillende fabrieken speelden n.l. een onderlinge competitie. De voorzitter, de heer Lubbers hul digde het stoere elftal dat compleet op de planken stond. Hij feliciteerde de ploeg, reikte de beker uit en overhan digde ieder een zilveren speldje. Maar joofdzaak van de goede opkomst was wel het vraaggesprek, dat de heer s mei- keeper Kraak had. De heren hebben met allerlei intex-essante 'sport- vragen en antwoorden een uur vol ge praat en Kraak bleek behoorlijk te kunnen vertellen. JJe heer Lubbers bracht beide heren dank en overhandigde Kraak een pak ketje Vei'kade's arlikele.n. Met 'enkele interessèhte films wérd' de avond be sloten. Klaverjascompetitie ZAANDAM. Deze week werden de wedstrijden van de Zaandamse Klaverjasbond voortgezet.. Evenblij A won met ruim verschil van Th. Swart. De B-ploeg van Evenblij kon echter maar met moeite winnen van Gem. Werken. Hopper A, dat 50 stortte voor het Rampenfonds, won met dui delijk verschil van Havenkwartier én Kopper B had geen moeite met Cen trum. De stand, is nu als volgt: Hopper A 9 9 0 0 81 197517 186, 18 Evenblij A 9 8 0 1 87 197289 174 10 Centrum 9 5 1 3 90 194258 150 11 C-em. Werken 9 4 0 5 67 188651 134 3 Hopper B 9 3 0 6 83 188696 126 6 Th. Swart 9 3 0 6 67 185811 120 6 Evenblij B 9 2 0 7 61 180284 116 4 Havenkwartier 9 1 1 7 79 190005 122 3 Voorwedstrijd biljarten in café „Lammes" ZAANDAM. In café „Lammes" worden op 16. 17 en 19 Fabniari vöor- wedstrijden biljarten gehouden om het persoonlijk kampioenschap van het district Zaanstreek, 4 y.7 moyen ne. Hieraan nemen de volgende spelers deel: L. de Bruin (O.G.), H. Pootjes Sr. ('45). J. van Slooten ('45), P. Kpk (SVB), D. Hu item a („De ZaarT't, W. Mandjes (DTS), Y. May (Posthoorn). VOETBALVER. ZILVERMEEUWEN ZAANDAM. Indien Zondag het gehele voetbalprogramma wordt afge last, waarvoor alle kans bestaat, is om tien uur 's morgens in het clubgebouw een klaverjaswedstrijd voor leden''en donateurs. VOOR DE POLITIERECHTER Fraude van ernstige omvang ZAANDAM. Op grote schaal zijn ln 1951 en 1952 door twee kantoorbe dienden bii de N.V. Zwaardemiker's Handel en Industrie herhaalde malen vcevocdcrbonnen verduisterd. De bon nen hadden waarde naar gelang er op verkregen kon worden! De twee ver dachten. J. V. uit Zaandam en zijn broer Th. A. V., uit Krommenie, gaven de feiten voor de balie direct toe. De eerste werd diefstal en de tweede, die het be heer Over de bonnen had. heling ten laste gelégd. J.'V.-.rekende uit. dat hij hoog op eeh voordpeltje van tweedui zend gulden had gehad, en Th. A. V. noemde eén bedrag van f 1500, maar dat zou. aan de lage kant zijn. De electricien J. G. B. uïf Zaandam, zwager van de bröers. had de bonnen gekocht en verhandeld en daar ook aardig wat aan. vérdjënd. De i-eclasseringsrapporten waren uiterst gunstig! De Officier van Justitie betreurde het. dat deze drie mensen „gevallen" waren. Hij wilde het drietal over één kam scheien, deswege requireerde de Magistraat tegen elk der verdachten zes maanden met aftrek, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdedigers brachten naar voren, dat ziekte en andere gezinsomstandig heden de drie mensen tot hun laakbare handelingen hadden gebracht. Van die bonnen hebben ze feitelijk de ernst niet ingezien. Er waren zo vee! bonnen, die in de kast lagen en daardoor leek het wegnemen minder ernstig. Ofschoon de Politie-Rechter mr Peter sen met nadruk opmerkte, dat de feiten van zeer ei'nslige omvang waren, gaf hij elk vier maanden met aftrek, waar van één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, waarvan cén jaar onder toezicht van de R.K. Reclasse- ringsvereniging. f UW STOFZUIGER by MARS gebracht, zuigt als van ouds, met nieuwe ki-acht! Dr Roggertspad 21, Zaandam Tel. 4603

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2