wnisn Zeer persoonlijk €f2iyooR^N: Het spoor van het zwaarcL Het Fries op de Lagere School Minister Cals doet enkele belangrijke toezeggingen Evacué's krijgen uitkeringen AKKERTJES^ Negende dodenlijst Ontwortelde jeugd R.K. Huisvestingscomité werkt op volle toeren Samenwerking opbouworganen Brabant en Zeeland (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals, die gistermiddag ant woordde op de opmerkingen van de onderwijsspecialislcn in de Tweede Ka mer op zijn voorstellen tot wijziging van de Lager Onderwijswet, heeft geen kans gezien dit onderwerp er in tweede lezing door te krijgen. De minister kwam op een gegeven moment in juri dische puzzles terecht, daar het niet meer alleen ging om onderwijskwesties, maar zelfs provinciale wetten ermee te maken kregen. Daarvan was een amen dement van de socialistische heer de Loor de schuld, die bpt een onderwijzer mogelijk wilde maken, om, op non' actief staande, lid van Gedeputeerde Staten te worden. Inmiddels werden er toch wel zaken gedaan. De minister nam enkele technische amendementen van de heren Tilanus en Peters over. Hij deed ook belangrijke mededelin gen over het invoeren van het Fries in het onderwijs. Dit zal nader in een wet die in voorbereiding is worden gere geld. De minister wil het Fries facul tatief ais leervak invoeren by het Lager, het Voortgezet Lager en het Uitgebreid Lager Onderwijs Als voertaal zou het voor de eerste twee of drie jaren op de lagere school kunnen worden ge bruikt. Daarbij komt nog, dat de actes L.O. en M.O. Fries zullen worden inge voerd. Degenen die zich zorgen maken om trent het invoeren van het esperanto kwamen met nieuwe argumenten voor de dag. De heer Peters dacht daarbij vooral aan de emigranten. Het zou. na aanneming van de wijziging die de mi nister thans voorstelt, mogelijk zijn dat een emigrant zonder enige kennis van de levende moderne talen en wel met een plukje esperanto gewapend het land uit zou gaan. „De wildernis in zou gaan" verbeterde de onverbeterlijke heer Gortzak. De minister verdedigde het esperanto in zoverre, dat hij het in ze ker opzicht toch wel een levende taal noemde. Ook hield hij de Kamer voor, dat zij zelf al veel eerder de mogelijk heid tot invoering van deze taal als leervak heeft geschapen. De volgende week zal ook hierover worden gestemd Het stoormvetje werd met 47 tegen 31 stemmen aangenomen. Twee KVP- leden stemden tegen: de heren van Rijckevorsel en Lucas. Met grote voortvarendheid heeft de Kamer daarna de Noodwet behandeld, die voor degenen in het rampgebied, die niet aan hun verplichtingen kun nen voldoen, uitstel mogelijk maakt. Binnen enkele dagen kunnen de bur gemeesters een mededeling verwachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds Zij worden daarin ge machtigd aan de in hun gemeente ver toevende evacué's, die dit wensen, een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kin deren boven vijftien jaar en van twee gulden vijftig voor kinderen beneden vijftien jaar Mr. dr. L. N. Deckers 70 jaar (Van onze Haagse redacteur) Als iemand thans geen behoefte heeft aan feestelijk vertoon, dan ben ik dat zelf, zo heeft het lid van de Raad van State, mr. dr. L. N. Deckers, die van daag zeventig jaar is geworden, ver klaard. Het huldigingscomitc, dat reeds gevormd was en onder voorzitterschap stond van dr. L. G. Kortenhorst. heeft met het oog op de nationale ramp er dan ook van afgezien om van de 14de Februari een officiële huldedag te ma ken voor de verdienstelijke figuur op politiek, agrarisch en toeristisch gebied, die dr. Deckers is. De heer Deckers, Brabander van ge boorte, heeft gestudeerd te Leuven en te Leiden; in 1912 is hij gepromoveerd op een dissertatie over de landbouwers op de Noord-Brabantse zandgronden. Zes jaar later kwam hij als lid van de R.K.S.P. m de Tweede Kamer. In 1929 werd hij bij het optreden van het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck mi nister van Defensie, in 1933 in het tweede ministerie Colijn bewindsman op Landbouw en Visserij; ervaring met agrarische aangelegenheden had hij vroeger reeds opgedaan bij de Boeren leenbank te Eindhoven en als secretaris en adviseur van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. In 193/ keerde dr. Deckers weer terug in de Kamer en in 1940 werd hij voorzitter van zijn fractie. Na de ooi-log is dr. Deckers niet meer in het openbare en politieke leven te ruggekeerd: hij werd in 1946 lid van de Raad van State. Hoe belangrijk werkzaamheden voor de afdeling „Ge schillen van Bestuur" e.d. ook mogen zijn, zij plegen niet zo sterk tot de fan tasie van de buitenstaander te spreken. Meer heeft men van dr. Deckers de laatste jaren gehoord als voorzitter van de Algem. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welke functie hij sedert 1940 vervult. De A.N.V.V. is na de oorlog uitgegroeid tot een organisatie, die zeer veel goed werk doet om toeristen naar ons land te trekken en daarmee voor een niet gering te achten bron van deviezen- inkomsten zorgt. Vele vrienden telt de heer Deckers ook in de 'kringen van het draf- en renwezen. Toen in 1949 de Totalisator startte werd de oud-minister namelijk voorzitter van de stichting, welke de organisatie daarvan in handen kreeg, Al is er dan geen officieel feest, toch zullen ongetwijfeld velen de jubilaris vandaag htm gelukwensen hebben doen toekomen. Herbouw van scholen in rampgebieden De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een schrijven gericht tot de hobfdinspecteurs zowel van het lager onderwijs, van de onder wijzersopleiding als van het buitenge woon lager onderwijs, alsmede aan de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de inspecteurs van het lager onderwijs in het door overstro ming getroffen gebied en de schoolop zieners van het kleuteronderwijs in dit gebied, waarin hun verzocht wordt de stukken betreffende restauratie cq her bouw van scholen in het door de over stroming getroffen gebied met voorrang boven alle andere te behandelen. Het voor de uitvoering van genoemde werken vereiste bouwvolume zal de mi nister zo spoedig- mogelijk beschikbaar stellen. Ook de overige leden van het rijksschooltoezlcht zijn van dit schrijven in kennis gesteld. De wgt ontmoette alleen moeilijkhe den van de zijde van de communisten, die er een algemeen moratorium voor het gehele rampgebied van wilden maken. Het kostte minister Donker niet veel moeite, de Kamer er van te overtuigen, dat het economisch leven in het ïamp- gebied daar allerminst mee gebaat zou zijn. Men zou het eerder lamleggen dan het moeilijkheden uit de weg nemen. Zonder hoofdelijke stemming werd de wet daarna aanvaard. Bij uitzondering is de schriftelijke voorbereiding ditmaal een mondelinge geworden. De minister improviseerde zijn antwoord op het eindverslag van achter de groene tafel. Landbouwherstel vangt werkzaamheden aan Als orgaan voor de vaststelling en de bevordering van het herstel van de agra rische schade in het watersnoodgebied is door de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening de Rijksdienst voor Landbouwherstel aangewezen. Bij de uitvoering van de werkzaam heden zullen de technische diensten var het ministerie zoveel mogelijk worden ingeschakeld. De organisatie van de werkzaamheden is in grote lijnen gelijk aan die in de jaren 1945 en volgende, waarbij thans echter een aanmerkelijke decentralisatie is doorgevoerd. Nu de organisatie van het landbouw herstel is geregeld, kunnen alle boeren en tuinders in het watersnoodgebied, die schade hebben geleden, zich van 16 Februari af aanmelden bij de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissa- ris. Indien reeds voldoende indruk kan worden verkregen van de omvang de schade en belanghebbende in de reeds drooggekomen gebieden, waar met het verdere herstel aanvang kan wor den gemaakt, behoefte heeft aan een geldelijk voorschot, kan hem dit op zijn verzoek zo nodig worden verstrekt. Dit voorschot dient uitsluitend bij de plaat selijke bureauhouder te worden aange vraagd. Na onderzoek zal een eventueel te verlenen voorschot door tussenkomst van het Rampschadeburcau worden uit gekeerd. Advertentie zenuwpijn, kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct! Inentingswet Motie-Zandt verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Ds. Zandt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat hij zijp amendement op de inentingswet niet wilde terugnemen. De Kamer heeft daarna bij zitten en opstaan op een voorstel van de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst. dit amendement ontoelaat baar verklaard. Daarop moest ds. Zandt dus tóch met een motie komen waarin de regering werd uitgenodigd om een wettelijke regeling voor te bereiden in zake een verplichting voor de artsen tol het aangeven van gevallen van post vaccinal encephalitis. Staatssecretaris Muntendam zei hier op dat het aangeven van soortgelijke ge vallen niet verplicht hoeft te wor den omdat het in de practijk altijd al geschiedt. Het gevaar van een dergelijke verplichting zal zelfs zijn dat andere nadelige gevolgen van de vaccinatie wel eens niet meer kunnen worden aangegeven. Dr. Mol (K.V.P.) noemde de motie een onverdiende hou ding van wantrouwen togen de Neder landse medici. Mr. Oud (V.V.D.) ging de dominee met zijn eigen wapens te lijf en verweet hem beginselonvastheid omdat hij overbodige wettelijke maat regelen wilde treffen. De motie werd daarop verworpen met 10 tegen 69 stemmen. Behalve de beide staatskundige gereformeerden stemden ook twee leden van de christelijk his torische fractie voor: freule Wttewaal van Stoetwegen en de heer Schmall, drie anti-revolutionairen: de heren v. Baal, Fokkema en v. d. Zaal (de laatste twee hervormden in de anti-revolutionaire partij, die daarin de zuigkracht van de staatkundige gereformeerden moeten tegenwerken'.!), en drie leden van de P.v.d.A.: de katholieke heer v. Lier en de beide protestanten Stufkes en Scheps. Een merkwaardig partijtje touw trek ken van ds. Zandt die in het politieke spel meer dan in de rhetoriek nog al tijd zijn begaafdheid loont. Grote steekproef-enquête onder de middenstand Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft besloten het arbeids veld te verbreden o.m. door naast het bedrijfseconomisch onderzoek, werk zaamheden op sociaal-economisch ge bied systematisch en in groter omvang Ier hand te nemen en te stimuleren, daar anders de huidige positie van de middenstand niet voldoende kan wor den onderkend en geanalyseerd. In samenwerking met de Ned. Stich ting voor Statistiek zal eind Februari een groot sleekproefonderzoek bij de gehele middenstand worden verricht. Plus minus 6000 middenstanders zullen worden aangezocht om aan dit onder zoek hun medewerking te verlenen. Deze steekproef-enquête zal de groot ste zijn, welke ooit hier te lande op dit gebied is gehouden. - -- 14. De oude jager beent enkele malen zwaarwichtig door het vertrek. „Ecn goed verhaal moet goed verteld worden, jongmens," mompelt hij vergenoegd „en met een. droge keel is het kwalijk praten." Hij schenkt de kroezen nogmaals vol en terwijl de nomade Ac beker onzeker in zijn trillende vingers houdt, laujt Alström zijn dorstig gehemelte met een fikse slok. „Zo," gnuift de oude. „En nu het vervolgToen Markatgr, de Machtige, de vloek vernam, die op het zwaard rustte, schrok hij zo, dat hij ijlings in (?e kelder van zijn burcht een gat groef, om het te verbergen. Doch daarbij gleed hij uit en viel met zwaard en al in de kuit. Deze val doodde hem en het zwaard Tijrr had zijn eerste offer geëist. Fraai, nietwaar? Maar liet wordt nog vécl spannender!" Alström schuift geheimzinnig naar rijn zenuwachtige bezoeker. „Nu gebeurt er iets vreemds," zegt. h>j duister. „Het. zwaard...." Doch de jonge man luistert viet meer. Lijkbleek is hij opgesprongen en terwijl de kroes kletterend uit. zijn handen valt. stamelt hij hees- Het is niet waar... dat is maar een verhaal, alleen een verhaal -En dan krijgt het benauwende gevoel, dat hem vergezeld heeft van het eerste ogenblik af. dat hij de sombere beperking van de burcht, met zijn ontelbare grauwe, dreigende muren betrad. de overhand. „Ik wil hier weg," sloot hij schor uit. „Weg!" En met de angst van het gekooide dier in zijn ogen. springt hij eensklaps langs de oude jager heen. „Wacht!" roept deze onthutst) over zoveel ondankbaarheid. „Er is nog veel meer! Ik moet u nog vertellen van Vespasiaan, die koning werd van een ver land.,. Rome en over Vitelli, die Met een ruk werpt de Nomade de deur open, doch op hetzelfde ogenblik deinst hij dodelijk ontsteld terug- Een kleine gestalte rijst geluidloos voor zijn voelen op en schiet weg, als een rat, in de duisternis van dc verlaten gang. Een ogenblik staat de krijger in tweestrijd, maar dan hoort hij de oude Alström achter zich mopperend naderbij schuiven en struikelend van anpst. rent ook hij de gang in. Hel is stil in de burcht. Op een splitsing van gangen houdt de Nomade de pas in. Schuw glijden zijn ogen door de verlaten gewelven, doch geen ander geluid dan het bonzen van zijn eigen hart dringt tot hem door en tochtoch voelt h\j met een rilling van afgrijzen, dat iemand of iets hem aandachtig gadeslaat. Scheepswerf contra Portugese opdracht gevers De N.V. Scheepswerf Foxhol te Fox- hol sloot in 1946 met een Portugese ven nootschap een contract betreffende de bouw van twee treilers, de ..Pargo" en de „Goraz", De „Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen. Kort daarna ontstond om deze levering veel deining, daar de Portugezen be weerden, dat het schip verschillende ge breken vertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaarden. Ook wensten zij een zeer hoge schade vergoeding. De Nederlandse werf heeft daarop een proces bij de rechtbank aan hangig gemaakt tot ontbinding van het contract, voor zover nog niet uitgevoerd. De Portugezen op hun beurt stelden een tegenvorderjng in. De Groninger rechtbank heeft zich thans bevoegd verklaard van dit geschil kennis te nemen. De vordering van Por tugal werd afgewezen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de werf kan worden gespro ken. Verder heeft de rechtbank op vor dering van de werf de ontbinding van het contract uitgesproken en de Portu gese vennootschap tot volledige schade vergoeding veroordeeld, omdat de Por tugese maatschappij, ondanks sommatie, weigerde de verdere bouwtermijnen te betalen. Naar raming beloopt de schade ruim 2 ton. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met ce omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlies!ijst worden ver zameld. niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat ec-n enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. KRIMPEN a. d. LJSSEL- Geborgen: Vuik. I.ena, geb. 2.10.75, weduwe van Linge; Brusse, Arïe', geb. 12.6,80. MIDDELHARNIS. Overleden: Koote, Gerrit. geb. 2.12.50 te Middelhamis. zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laatste adres: Ooslvoorgors 19. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en be graven: Schuurbiers. Petrus Christianus. geb. 1210.48 te Steenbergen, laatste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM. Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres: Voorstraat 76a; Boshoven. Mina Tannetje. geb. 1936 te Stellendam, laatste adres: Meidoomstraat 5: Bilkes. Lijntje Dina. geb. 1938 te Stellendam, laatste adres: Voorstraat 113. ST. PHILIP.SLAND. Aanvulling op der de lijst. dd. 6.2.53: Suurlant. Jan Johannes, geb. 25.3 29 te Tholen, is thans geborgen en geïdentificeerd. Onlangs was ik te gast bij een bevriende lit terator. In de loop van het avondlijk gesprek schoot hem plotseling iets te bin nen; hij sprong op. greep een boek uit de kast en stak het me toe. „Bespreek jij het in Gods Naam, het is de beke ringsgeschiedenis van een Joodse psychiater. Ik houd niet van dat soort verhalen!" Het ongewenste stiefkind bleek te zijn: De vuurzuil, geschreven door Dr. Karl Stern. Om eerlijk te blijven: ik houd óók niet van bekerings geschiedenissen. Vaak toch zijn ze opgeblazen en onwer kelijk, oninvoelbaar voor hen die geboren en getogen zijn in een katholiek gezin. Dit boek interesseerde me een beetje omdat het van een psychiater was. maar ik be gon met tegenzin te lezen. De lectuur van de eerste honderd bladzijden drong mijn tegenzin naar de achter grond. Stern vertelt welis waar vele jeugdherinnerin gen, die oninteressant en voor de lezer misbaar zijn, bovendien met een wijdlopig heid die slechts hemzelf kan verwarmen en aan de lees baarheid van deze autobio grafie afbreuk doet; atider- ziids dragen deze detailbe schrijvingen wel bij tot het verkrijgen van een juiste in druk van het klimaat ener Joodse gemeenschap: de daar heersende gedachtengang, ge- voelsinstelling. riten en le vensgewoonten. De uitweidingen van Stern over zijn doktersstudie in München, Berlijn en Frank fort zijn zeker voor insiders uitermate belangwekkend, niet het minst zijn mede delingen over Volhard, Des- sauer en andere grote figu ren uit de academische we reld. In 1932 besloot Stern zich te specialiseren in psy chiatrie en neurologie, en vertrok naar München om daar, in opdracht van de Rockefeller-stichting, te wer ken aan het Duitse Instituut voor psychiatrisch onder zoek. Hier kwam hij voor het eerst in aanraking met een der scherpste uitwassen van het baanbrekende natio- naal-socialisme. te weten: de wettelijke sterilisering of li- quidering van patiënten met erfelijke geestesziekten. De afschuwelijk-planmatige zui vering van het Arische ras manifesteerde zich even la ter in een toespitsing van de Jodenvervolging, allerlei uit sluitingsmaatregelen, die om streeks 1935 de vorm aanna men van razzia's, progroms en massamoorden in de con centratiekampen. Alhoewel Stern's persoonlijke veilig heid verzekerd leek door zijn Amerikaanse opdracht gevers. vond hij het toch maar beter in 1935 naar En geland uit te wijken. Zo doende is hij waarschijnlijk de dodendans ontsprongen. De moeilijkheden van zijn rasgenoten, de dreigende on dergang van het Jodendom en de kentering in de menta liteit van vele Duitse colle ga's brachten hem tot be zinning op zijn eigen gecom pliceerde levens- en wereld beschouwing. Zijn oovattin- gen waren een hecht ver groeid samenraapsel van or thodox-Joodse, Marxistische en Freudiaanse zienswijzen. Talrijke factoren en omstan digheden hebben bijgedra gen tot zijn uiteindelijke be kering. Aleerste noem ik Stern's interesse voor de gro te Russische auteur Dostojewski, die ergens zegt, dat het centrale punt van het Katholieke Geloof is: de Goddelijke oorsprong van Jezus Christus. Juist hier over sprak Kardinaal Faill- haber in een reeks Advents- preken onder de titel „Jo dendom en Christendom", over Jezus van Nazareth, die Jood was naar het vlees, en beklemtoonde, dat de God van de Katholieke Kerk in alle opzichten dezelfde is als de God van de aartsvaders en van de Israëlietische ko ningen. Allengs zag Stern licht in het probleem van dc Messias, herkende hij de Verlosser en begreep, dat het. Christendom de vervul ling is van het Jodendom. De natuurwetenschappelijk gevormde psychiater ging echter niet over één nacht ijs. Jarenlang heeft hij ge zocht, gewikt en gewogen. Belangrijk voor zijn defini tieve beslissing, voor de on- tegenhoudbare doorbraak van de genade, waren be halve de omgang met enige voortreffelijke Christenen ontmoetingen met Jacques Maritain (neo-Thomistisch wijsgeer) en Dorothy Day. Zijn vrouw Liselotte, met wie hij in 1939 naar Ca nada overstak, ging hem met Pinksteren 1941 in het Doopsel vóór, tegelijk met zijn twee oudste kinderen. In een brief aan zijn Zio nistische broer Ludwig plaat ste hij zichzelf voor vier mo gelijke reactiewijzen: zelf moord uit wanhoop, zich be-, kennen lot een nóg vuriger •loods nationalisme, doordra ven in het dialectisch mate rialisme van Karl Marx, of de schijn-oplossing van het rationalistisch pragmatisme aanvaarden. Neen, conclu deert Stern, geen enkel van deze antwoorden op het raad sel van het ontzettende lijden, waarvan wij in onze tijd ge tuige zijn, is afdoende. Er is maar één weg: Jezus Christus. „Als wij begaan zijn met het lijden van die onschuldigen, moeten wij eerst naar Hem zien". 20 December 1943 liet Stern zich dopen, het pleit was daarmede beslecht, de scheuring met de godsdienst zijner vaderen volledig ge worden, maar zijn volk niet verraden, integendeel. Het bovenstaande behelst eigenlijk geen medisch stand punt, of .het zou moeten zijn het standpunt van een Joods medicus, dat zéér persoonlijk gekleurd is en dat ik op mijn beurt zeer persoonlijk heb weergegeven. Overigens sluit de milde mening van Stern over de psychoanalyse van Freud aardig aan bij wat ik herhaaldelijk op deze plaats, het laatst in het Nieuwjaars artikel, heb betoogd. Men lez? hiervoor zelf het boek van Stern. Nogmaals: ik heb beslist geen voorliefde voor beke ringsgeschiedenissen, maar dit uitzonderlijk verhaal heeft mij. al lezend, steeds meer geboeid. J. M. *1 303 blz Uitg. De Fon tein, Utrecht. Sheed Ward, Antwerpen. Amerikaanse troepen uit Frankfort be zig met het ophogen van de weg van Zevenbergse Hoek naar het dorp Floer- dijk, in Noord-Brabant. Er worden zandzakken opgestapeld om te voorko men, dat de weg onder water stroomt. Min. v. Buitenlandse Zaken: KRUININGENRectificatie vijfde lijst dd 9.2.53. Blok. Marina, echtgenote van Basti- aan Blok. oud 82 jaar. moet zijn: Blok. Ma rina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 j. STRIJEN. Aanvulling en rectificaties vierde lijst dd. 7.2.53. Aanvulling'. Geïden- ficeerd: Van der ReeAndeweg. Geertrui, geb. 14.5.94; Den Hartog, Margrietha, geb 18.10.16 te Stryen. Rectificatie: Aaanvanbelijk als vermist opgegeven, doch blijken ir. leven te zijn: Verrijp. Willeinpje. geb. 24,5.33; Van der Ree, Joost. geb. 14.5.88 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb 14.3.26 te Strijen. laatste adres: Bui tendijk 15; Van der Ree. Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk •GRAVENDEEL: Rectificatie eerste lijst 4.2,53: Tel. mededeling van de gemeente secretarie: Wed. v. d. Wulp en 2 kïnde- i t v.' v. d. Wulp. Marinus. geb. 9.5.35. d. Wulp. Bastiaantje. geb. 6.11.38 zijn leven en wonen aan het adres: Gortörjk 5. De beide andere kinderen t.w.: v. d. Wulp, Jan, geb. 11.43.43, v. Wulp, Aart. Jacob, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar Dor drecht, Th. de Bockstraat 5. „Mouwen omhoog, ons land moet droog" Gisteren hebben alle leden van de padvindersbeweging in Nederland tun mouwen opgestroopt, om allerlei kar weitjes op te knappen ten bate van het Rampenfonds. Kabouters, welpen, pad- indsters. gidsen, verkenners, voor trekkers, pioniers, leidsters en leiders trekken er in uniform op uit om ten minste één gulden voor het Rampen fonds te verdienen. De actie is geheel de stijl van de bekende voorjaars campagne „een heitje voor een kar weitje" gehouden, alleen met dit ver schil, dat nu alle baten dc getroffenen ten goede zullen komen en thans alle onderdelen van padvindsters- en pad- indersorganisaties meedoen. Geëvacueerde Ka jotters en Kajotsters Alle leden, pioniers(slers). bestuursle den en leiders (sters) van de KAJ. en V.K.A.J. uit de noodgebieden, die thans geëvacueerd zijn, worden drin gend verzocht hun voorlopige verblijf plaats en adres op te geven. Opgaven te richten aan een der volgende adressen: Diocesaan Secretariaat (V.)K.A.J., St. Annaplein 21, Tilburg; Diocesaan Secre tariaat (V.)K.A.J., Dr. van Mierlostraat 37, Breda; Diocesaan Secretariaat K.A.J., Stadhouderskade 55, Amsterdam; Natio naal Verbond van de KA.J., Oudenoord 12, Utrecht. (Vervolg van pag. I) Var.af dat moment weet hij dat een meisje een „Griet" is. Dat de Pastoor met zijn Mis „geld- verdient", dat er geen groter heerlijkheid is dan voetballen en „op stap gaan". Hij wordt er ste vig lussengenomen, de jongeman, want het is nog een „groentje". De straffende of liefkozende hand van Moeder weer houdt hem niet in de werkplaats spoe- die met de daar gebruikelijke taal mee te doen en de vaders in die fabriek zien in hem geen zoon, maar weer zo'n on nozel mannetje die maar leren moet, hoe het leven nu eenmaal is. De avond school is een pracht kans om nog eens een uurtje extra te „banjeren". Daar is geen jeugdwerk wat de universeel op voedende taak van de ouders op dit ter rein aanvult. Binnen de drie maanden zijn talrijke jongens en meisjes volko men veranderd in fabrieksomgevmgen. waarvan Paus Pius XI- in 1931 ge tuigde: „Terwijl de dode stof veredeld de fa briek verlaat, wordt de mens er ver laagd." Op het congres voor maatschap pelijk werk in de bedrijven, gehouden op 12 December j.l. te Amsterdam zei de prae-adviseur, de heer Zwanikken, o.m.: „Men mag niet alleen spreken van onmaatschappelijke toestanden in de be drijven. indien de lonen te laag, de on veiligheid te groot, of de hygiëne te ge- rin« is. maar vooral ook, wanneer de jonge mensen er godsdienstig en moreel ten onder gaan. Dan maken we onmaat- schappeliiken in de ergste zin van da- woord." De prae-adviseur kon daarbij steunen op zeer recente gegevens, ver zameld door niet minder dan 7 academi sche instituten en neergelegd in het be kende rapport: Maatschappelyke ver wildering der jeugd. En terwijl deze feiten bekend zijn. discussieert Nederland, nok katholiek Nederland, over bevoegdheidskwesties wie en onder welke vorm deze jeugd moet worden georganiseerd. Het spreekt vanzelf dat we oo deze aangelegenheid nader ingaan. Wc mogen met langer zwijgen. We zijn, om een bekend woord van Dr. Poels te gebruiken, dat hy m 1921 reeds sprak: „Verplicht de valse leerstellingen van onze dagen te onder kennen en daar met de grootste kracht stelling tegen te nemen." Stel familie in het buitenland op de hoogte Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Ne derland heeft getroffen. De Nederlandse legaties worden vaak inlichtingen ge waagd over de toestand van familie leden in Nederland, ook van familie, leden in niet of weinig geteisterde ge bieden. Het is raadzaam dat Nederlan ders, die verwanten in het buitenland hebben, deze zo spoedig mogelijk inlich ten over eigen welstand. Niet zonder toestemming naarSclioiiwen-Duiveland De burgemeesters van Zierïkzee, Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maken bekend, dat niemand, met inbegrip van evacué's. zich naar Sckouwen-Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burgemeesters der betrokken gemeen ten. H. Mis voor de slachtoffers Zondag zal fr. Rïgobevt Koper O.F.M. in de St. Anna kloosterkerk te München een plechtige Hoogmis opdragen voor de slachtoffers van de watersnood. Pater Koper zal een predikatie houden in het Nederlands. Het fraterskoor van de Beierse Franciscaner Provincie zal de meerstemmige gezangen uitvoeren. De Caritasorganisatie in Frankryk heeft gisteren aan het R.K. Huisves tingscomité te Den Bosch laten weten, dat zij een bedrag' van frs. 12.000.000 aan dit comité heeft overgemaakt voor de slachtoffers van de watersnood. De Canadese bisschoppen hebben S000 dol lars gezonden. Alle buitenlandse Caritasorganisatïes hebben trouwens contact met het R.K. Huisvestingscomité en stellen er prijs op hun bijdrage tot leniging van de nood via de katholieke organisatie, d.i. dus het R.K. Huisvestingscomité, te zen- den- u Naast de geldzendingen, die door het R.K. Huisvestingscomité in het Ram penfonds worden gestort, heeft men enorme hoeveelheden kleding verwerkt. In totaal heeft men thans 200 vracht wagens, 1 schip en 19 spoorwagons met kleding verwerkt. Uit deze enorme goederenvoorraden hebben de Stichtingen voor Maatschap pelijk Werk Brabant en Zeeland (het eerste beter bekend als het Opbouw- orgaan) vrijelijk kunnen putten voor ae eerst nodige hulpverlening. Thans is men in een stadium gekomen, waarin men kan zeggen, dat de eerste nood is gelenigd. Wanneer echter straks de evacué's naar huis terugkeren, zal pas duidelijk blijken, wat en hoeveel er precies nodig is. Daarom wil men de tijd lussen nu en de re-evacuatic be nutten om de ontvangen goederen vol ledig te inventariseren en te registreren, zodat, wanneer straks de aanvragen der burgemeesters van de getroffen gemeen ten binnenkomen, men gemakkelijk zal kunnen bekijken, wat er is en waar het is opgeslagen. Daarvoor zullen centrale magazijnen worden ingericht te Eindhoven, Hel mond. Den Bosch, Tilburg, Dongen en Rucphen. Hierheen zullen dc goederen, die thans elders zijn opgeslagen, worden overgebracht. Uiteraard zullen alle maatregelen worden genomen, die nodig zijn om de goederen in goede sta3t te behouden. Een grove schifting is al gemaakt, waarbij bruikbare en goede kleding ge scheiden werd van dat, wat als lorren kan wórden aangemerkt. Men verwon dert zich wel als men hoort, dat tot deze laatste categorie ongeveer 40 pet. van de ingekomen goederen behoort. De totale individuele verzorging tus sen de evacuatie en de re-evacuatie en •de individuele maatregelen berusten thans bij de Provinciale Opbouworga nen, die uiteraard deze taken weer de legeren aan de particuliere en kerkelijke organisaties. Zo wordt het advies van het Opbouworgaan gevraagd over de wenselijkheid of noodzakelijkheid van de uitzending van gezinscolonnes en de godsdienstige oriëntering van deze co lonnes. Zo zijn er natuurlijk gemeen ten, die gesteld zyn op principieel ka tholieke of protestantse hulp. Met deze mensen dient rekening gehouden te worden. De maatschappelijke werksters, ver bonden aan de in de opbouworganen vertegenwoordigde organisaties, zullen ook bij' de Opbouworganen rapporteren, wanneer bijv. op sociale gronden ver plaatsing van evacués nodig is. Er zal zeker naar gestreefd worden de eva cué's alsnog zoveel mogelijk in een hun vertrouwd miiieu onder te brengen. Op het ogenblik kan uiteraard nog weinig gezegd worden over dc herbouw van de verwoeste woningen. Wel heb ben wij de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, en de heer A. Verdijk, directeur van het Opbouw orgaan Brabant, horen verzuchten: ..Spaar ons voor weer nieuwe nood- en standaardwoningen." Het staat nu nog met vast. hoe het geld uit het Rampenfonds besteed zal worden. Hopelijk zullen de getroffenen zelf daarover de beschikking krijgen, zodat zij naar eigen smaak en inzicht hun inkopen zullen kunnen doen. Tussen de beide genoemde stichtin gen. voor Brabant en Zeeland bestaat thans een zeer nauwe en goede samen werking. Van 10 tot 12 April zullen in de abdij van Berrie te Heeswijk studiedagen worden gehouden voor de geschiedenis van de Nederlandse vroomheid. Als al gemeen onderwerp is gekozen: De Chris tusvroomheid van Sint Eernardus in de Nederlanden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4