FILMJOURNAAL J Noord leverde 22.000gld. op Met zeer gulle hand aan de „verk iezingen' deelgenomen Clara Haskil met het U.S.O. R.K. Turnkring Inbraak in Veilinggebouw voor het Hof De chimpansees wilden ons kussen Zo zijn we niet getrouwd Gevaar klopt aan R De ernst van Ernst IVANHOEwreker des konings ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGI> Trots slecht weer groot enthousiasme De geleidelijke verkiezingen die de gemeente in de hoofdstad heeft uit geschreven, hebben een verpletterende nederlaag toegebracht aan de harte loze afzijdigheid bü de enorme nood die zovele landgenoten heeft getroffen. Van de 33.000 kiezers in Noord heeft ruim 78 pet. het hart laten spreken: 21.990.,06. En dit bedrag zal vermoe delijk nog n el tol ƒ25.000" oplopen, want velen van hen die zich door een gift Vrijdagavond niet van een certificaat hebben verzekerd, hebben vermoede lijk ondanks zichzelf verstek laten gaan. Bij normale verkiezingen heeft ieder een gelegenheid zijn stem van des mor gens acht tot des middags vijf uur uit te brengen op een tijdstip dat het hem het meeste schikt. Vandaar dat het op komst-percentage bij normale verkiezin gen hoger pleegt te liggen dan Vrijdag avond in Noord het geval was. 7000 stemgerechtigden ongeveer hebben geen duit in het zakje gedaan. Men-mag aan nemen dat het merendeel van hen om geldige redenen niet op hun thuis-adres vertoefde. Al deze kiezers zullen alsnog in de gelegenheid gesteld worden hun stem uit te brengen. En wel in het ge bouw van het Wijkcentrum Noord, Pa paverhoek 5, Maandagavond van zeven tot 10 uur. Alsook in de hulp-secretarie Noord op de Nicuwendammerdijk ge durende de gewone kantooruren en des avonds van zeven tot 10 uur. liet enthousiasme was zowel van de kant van de stcmopnemers als van de stemgerechtigden bijzonder groot. Drie minuten voor half acht waren alle ambtenaren present zodat het voor- Advertentle o Uw leven WEER BEROVING Bij het politiebureau Singel is aangifte gedaan dat een dame omstreeks midder nacht op de O Z. Achterb.wal haar tas met ongeveer 25 gld. en enige portretten is ont rukt door een wielrijder, een man van on geveer 30 jaar mei een donker uiterlijk. Burgerlijke Stand GEBOREN: Kain Wallheimer, Chris tine Keijser. Lyda Doomenbal. Petro- nella Suijkerbuijk. M. Braeken. Wilhel- mina Koopman. Johanna van der Vring, Carolina Bleesiny. Euphemia Ruhe, Sas- kia Wecsendorp. Wilhclmina Mesker, Johanna Uriot, Marianne Verkooij, Ma ria Bosland. 1-Iendrika van der Tuin, Jan Brassem, George Lieben, Peter Nieuwenburg, Petrus Eweg, Bart Bou- dewijnse, Jozef Krusemeijer. Woe Chen, Pieter Lammers. Roelof Jurres. Robert Nierop, Francscus Vos, Robert Anten- brink. Peter Coenen, Johannes Peper kamp. René de Ruijter, Hendrick Strick van Linschoten, Johannes Kroes, Rudolf Dekker, Amclberge van Wijk, Frans van der Linden. OVERLEDEN: H. de Boer, m. 47 j; wed. C. Sombroekv. Moorse], v. 86 j; wed. H. OnslcnkRengelïnk. v. 88 j; v/ed. J. OutDikhuijse. v. 85 j; B. Ahling. m. 73 j; W. Ouwerkerk, m. 52 j: wed. A. Rcmijnde Jong. v. 89 j; T. Welter, m. 48 j; J. v. d. Ploeg. m. 57 j; T. Diekmann, v. 52 j; C. Gerbrand, m. 32 j; R. Zoodsman. m. CO j; M. Wegersteen Koreman, v. 68 j: M. BuisSpel, v. 68 j; A. Schol—v. d. Plas, v. 75 j; B. Oud- genoegDuijff. v. 51 j; W. Hoekveld, m. 62 j: K- Bakker, m. 75 j: wed. J. Boek- hoffv. d- Bogert, v. 85 j; wed. A. Ooms Lubbens. v. 74 j: R. v. d. Lee. m. 80 j; wed. E. TeunsscnBlaauw, v. 73 j; W. de Koek. m. 57 j; wed. N. Nieuwenhuis v. Zijl. v- 75 j; A. AstenSchnettker, v. 53 j. opgestelde tijdschema kon worden ge handhaafd. In Noord kreeg iedere amb tenaar een vertegenwoordiger van het Wijkcentrum tot zijn beschikking, die ook bij duisternis en sneeuw het be trokken gedeelte als zijn broekzak kent. En zo. met bus. lantaarn en certificaten, trokken de koppels de duisternis in. Hier en daar bleef de deur wel dicht, maar op de meeste plaatsen zaten de Noorderlingen al zo'n beetje te wach ten met hun bijdrage. En met de kop pen thee en koffie, met sigaretten en si garen zelfs. Zo'n hartversterking werd met graagte aanvaard, wat men zich kan voorstellen, als men bedenkt, dat som mige koppels met hun bus meer dan twee kilometer door het hondenweer hebben afgesjouwd; dat ze gezamenlijk zelfs 1200 km. hebben afgelegd. Vooral de aankomst en het vertrek van de co' lonne in Noord bood een machtige aan blik: auto's, autobussen en vrachtwa gens1, voorafgegaan en gevolgd door knetterende motoren van de politie. Om 10 uur waren de laatste stemmen op genomen en werd de opbrengst naar het Gemeentelijk Energiebedrijf vervoerd, waar vannacht om half drie de uitkomst van de optelsom bekend werd. Hiermee is onge veer 6 pet. van stemgerechtigd Amsterdam in de gelegenheid geweest de stem van het hart te laten spreken. Mogen de ambtenaren die tol drie uur i'n de nacht zijn bezig ge weest en vanmorgen om negen uur weer achter de loketten zaten, een opwekkend voorbeeld gegeven hebben voor het over grote deel van de hoofdstad dat nog tot stemmen zal worden uitgenodigd. Frisse speeldrift in Concertgebouw Vrijdagavond heeft het U.S.O. weer eens voor de Kunstkring voor Allen in het Amsterdamse Concertgebouw gemu siceerd. Het grote elan en de frisse speeldrift, die kenmerkend zijn voor de wijze waarop Paul Hupperts zijn Utrechters door de noten leidt, zijn al lengs verdiept en uitgegroeid tot een ge markeerd zelfvertrouwen. Hupperts is en blijft een aanvoerder. Als men het overdreven mag uitdrukken maakt hij de indruk de partituur als middel te ge bruiken om zijn veelkoppig instru ment zo doeltreffend mogelijk te ge bruiken. Deze ongecompliceerde dyna miek. gesteund door een opmerkelijke Eenrichtingverkeer op het Hekelveld De hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam deelt mede: In aansluiting op het In het vorig jaar ingevoerde éénrichtingverkeer in tie Spuistraat tussen Kattegat en Raad huisstraat zal thans, voorlopig bij wjjie van proef, eveneens éénrichtingverkeer worden ingesteld op het Hekelveld. De rijrichting daarop zal dezelfde zijn als in de Spuistraat, d.w.z. het He kelveld zal uitsluitend bereden megen worden vanaf de Martelaarsgracht in de richting Kattegat. Voertuigen, die zich bevinden in het Kattengat kunnen dit dus verlaten ener zijds via de Spuistraat (richting Raad huisstraat) anderzijds via de Stromarkt (richting Prins Hendrikkade). De Kog gestraat en Teerketelsteeg blijven als aan- en afvoerwegen bestaan. De proef zal ingaan op Woensdag 18 Februari a.s. en voorlopig engeveer een maand duren. Inbrekers tot twee jaar veroordeeld De rechtbank te Assen heeft een 21-ja.rlgc diamantslijper en een 22-jarlge werkman, beiden uit Amsterdam, die op 8 Maart 1952 in Peeloo bij Assen ingebroken hadden in de woonwagen van de kermis-exploitant Harms, ieder tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Een hunner zat ter beschikking worden gesteld van de regering. De beide Amsterdammers hebben zich tij dens de inbraak in het bezit gesteld van een geldkist, waarin zich behalve een be drag van 8000— een hoeveelheid waarde papieren alsmede gouden sieraden bevon den. De geldkist werd destijds in een sloot verborgen en de volgende dag met behulp van een derde Amsterdammer opgehaald, en naar de hoofdstad overgebracht. Toen de politie de hand op de beide inbrekers legde, was er van het ontvreemde bedrag nog ongeveer 5500.— over. Oplichter gearresteerd De politie heeft in Den Haag een oplich ter aangehouden, die in Amsterdam een chocoladchandelaar heeft opgebeld, bewe rende te spreken namens een Haagse firma een grote partij chocolade-artikelen bestel lende. Een gedeelte van deze artikelen heeft hij later zonder betaling meegenomen, de rest moest worden nagezonden. Maar de Haagse l'irma wist nergens van. Bejaarde voetganger aangereden In de Eerste Const. Huygensstraat is een 71-jarige voetganger door een personen auto aangereden. Hij is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. technische bekwaamheid, kan tot opval lende en enthousiasmerende resultaten leiden, zoals in het slot van het con cert: Strawinsky's Vuurvogel-Suite- Hier op volgde dan ook een langdurige ovatie. Maar er is ook Mozart gespeeld, met niemand minder dan Clara Haskil aan de vleugel, en dan bemerkt men een en ander van de gevaarlijke vervlak king. die Hupperts' forse stijl in zien bergt. Het eigenaardige, tedere Con certo. met zijn Franse trekken, dat in het Rondo een Menuet herbergt, werd door Haskil helder en virtuoos ge speeld, maar veel kans tot het aan brengen van eigen accenten werd haar niet gelaten; zij had slechts de dirigent te volgen, en dat deed zij gewillig, maar ook niet zonder enige kennelijke gelatenheid. Een fors opgezette Zau- bcrflöte-Ouverture was daaraan voor afgegaan. Het middendeel van de avond werd in genomen door de drie orkestrale delen van het vijfdelige Poème Symphonique „Psyche", waarin César Franck moeite heeft zich aan Berlioz' invloed te ont trekken. Ook deze sprookjesmuziek, waarin Franck op de hem eigene wat naïeve en plompe, maar ook oprechte en zuivere manier een extatische verruk king tracht te benaderen, kreeg zulke forse stuwingen, dat de erotiek van het laatste stuk meer op de roes van een overwinningsmars ging lijken. Voor de instrumentale prestaties van de U.S.O.- leden hebben wij veel respect. Enige verfijning en verzachting in het klank beeld is bij de Franse muzieksferen ech ter een onontkoombaar verlangen van v. E. fïiGmekrMtj^ VREES ONGEGROND In een Donderdagavond gehou den vergadering van spoorweg- personeel in dienst bij de Siaatsspoorwegmaatschappij moeten denkbeelden geopperd zijn, welke deden vreezen, dal die dienst aan het station Weesperpoort gisterenmorgen niet zoo geregeld zou plaats vinden als dit gewenscht was. Met het oog hierop waren zeer uitgebreide poli tiemaatregelen genomen om zowel het station als de seinhuizen, in de omgèvting daarvan, te bewaken. Het gehele personeel is evenwel van morgen als naar gewoonte aan den arbeid gegaan, zoodat om zeven uur last werd gegeven, dat het politie toezicht kon worden ingetrokken. De R. K. Amsterdamse Turnkring is erin geslaagd een interessant en leerzaam filmprogramma samen te stellen op het gebied van gymnastiek en keurtumen. Iedere belanghebbende in de turnsport zal Zondag om elf uur in huize „De Liefde" (Da Costakade 102) o.a. de turn- prestaties tijdens de jongste Olympische Spelen kunnen zien. Er is een honderd tal plaatsen beschikbaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het secretariaat: mevr. Allaert. James Rosskade 8 Amsterdam- W. en eventueel aan de zaal. De kampioenschappen voor dames zijn vastgesteld op 1 Maart. In verband met jaarlijkse algemene ledenvergadering van het Diocees Haarlem worden de verenigingswedstriiden in vrije oefenin gen niet op 8 Maart, maar op 15 Maart gehouden en die voor toestellen op 29 Maart. Alle wedstrijden zijn als vanouds in de Turnhal. Adonis wil vrijgelaten worden De raadsman van de twee en veertig jarige Amerikaan Harold J. Adonis heeft aan de minister van Justitie het verzoek gedaan Adonis, in afwachting van de beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uitlevering, in vrijheid te stellen, onder door de mi nister te bepalen voorwaarden. Op 23 November werd de Amerikaan door de Vreemdelingenpolitie te Am sterdam gearresteerd. De rechtbank heeft op 19 Januari j.l. Adonis gehoord en inmiddels haar advies over de uit levering aan de minister uitgebracht. Vrijdagavond zijn de twee detectives uit New Jersey, die speciaal voor dit geval naar Nederland waren gekomen, zonder Adonis per K.L.M.-toestel naar Amerika teruggekeerd. DE GROTE ONBEKENDE DOET WEER OPGELD „Toe jongen, zou je. nu niet de waar heid zeggen? Wie dacht je dat dit ver haal gelooft?" De zitting, die zou eindigen met een hernieuwde eis van drie jaren gevange nisstraf tegen een twintigjarige werk loze lompensorteerder, beschuldigd van poging tot klufsbreuk, was bijna een uur oud toen de president van het Am sterdamse Gerechtshof de verdachte al dus toesprak. Op een morgen in Augustus j.l. waren in een veilinggebouw te Wognum een uit omgekeerde tafels en zeildoek samengestelde tent voor een zwartge- blakerde zij het nog gesloten kluis, aangetroffen. Ook waren enige jasknopen en een combinatietang ge vonden. Het spoor leidde via een auto, die des nachts bij het veilinggebouw was gesignaleerd, en via de chauffeur daarvan, naar twee gebroeders. De ge vonden knopen bleken bij het colbertje van eerstgenoemde te behoren en naar hem leidde ook de speurhond, die aan de combinatietang en aan het spoor van het veilinggebouw naar de autopar keerplaats had geroken. APENHUISHOUDEN VAN JAN STEEN (Van onze verslaggever) ■y~N e nationale ramp, die ons volk heeft getroffen. is niet J zonder terugslag geweest op het uitgaande leven. Heel langzaam, herstelt zich dit en daar kan uit eindelijk niemand bezwaar tegen' maken, want tenslotte moeten toch ook de artisten leven. En al 'is het passend en juist, dat vreugde en vermaak, na hetgeen gebeurd is, ge ruime tijd getemperd blijven, het gaat niet aan hier een bepaalde groep van mensen, die tenslotte ook werken voor hun brood, meer dan wie ook de last van te doen dragen. DU zou alleen een verschuiving zijn van zorg en leed. En daarom verheugt het ons, dat de belangstelling voor een zo voortreffelijk circusprogramma a Is Strassburger thans, met, de tweede reeks vn zijn voorstellingen in Carré, biedt, zich geleidelijk weer herstelt, zodat de mensen niet langer voor stoelen en banken hoeven op te treden. De mensen en de dieren. Want ook in het nieuwe pro gramma zijn verrassende staaltjes van dierendressuur te zien en daarbij denken wij in het bijzonder aan Wilkie's chimpansee. Het zijn er vijf: Julie, die met haar acht jaar al een dame behoorlijk op leeftijd is, en haar jeugdige col lega's Inge, Jeaneite, Prum. en Chico, allemaal drie tot drie en een half laar. „Papa" Wilkie met zijn familie. Rechts Julie, de best ge dresseerde chimpansee ter wereld. Wat zij vertonen in de piste, mag uit zonderlijk heten en wij geloven ten volle wat de heer Wilkie ons zegt: dat Julie de best gedresseerde chimpansee ter wereld is. Wij gaan u nu niet pre cies vertellen wat zij en de anderen in het circus presteren, maar willen u een kijkje geven in htm privé milieu, de reiswagen, waarin Wilkie, de dresseur, zijn leerjongen en de vijf apen leven, de mensen in het eerste, de apen in het tweede compartiment. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de sfeer er voortreffelijk is. In de korte tijd, dat wij er binnen zijn ge weest, hebben wij niets dan handen moeten drukken. Allemaal apenhan den, die ons kleverig van vriend schappelijkheid werden toegestoken. Die kleverigheid zal waarschijnlijk wederzijds zijn geweest, want de eer ste chimpansee, wiens hand wij drukten, rook na afloop lang en ern stig aan de zijne. Voor Julie hadden wij wel enig ontzag. Op deze leeftijd is haar humeur niet zo best meer. waarbij nog komt, dat zij viermaal zo sterk is als een normaal mens. Alleen met de heer Wilkie, Papa. zo als hij heet bij zijn apen, gaat zij vriendschappelijk om, zó zelfs, dat zij hem bij veilig zomerweer wel eens op de fiets naar een koffiehuis verge zelt. De heer Wilkie is een man met sympathieke ogen, van wie wij in derdaad aannemen, dat hij, zoals hij zegt, met geduld en liefde alles be reikt. Dat apenhuishouden van Jan Steen, waar wij mee kennis hebben gemaakt, zullen wij niet spoedig vergeten. Men raakt niet uitgekeken op de physiono- mie van de dieren, die wonderlijke Neandertalertjés met hun naakte wenkbrauwen, de grote blote oren, het zalmkleurig mondgat onder de platte neus. Elk apengezicht is een raadsel, waarbij men zich lichtelijk gecompro mitteerd voelt. Maar één ding, zegt men tot de heer Wilkie, één ding kunnen zij toch niet; lachen. Dat zal ik u laten zien. zegt hij, kietel ze maar 'ns, en toen wij met een blik op Julie daar voor terugschrokken, deed hij het voor ons en zagen wij Inge en Chico en zelfs Julie om en om rollen van de pret, met de zonderlingste grimassen, kirrend van plezier. En voorts prees de heer Wilkie bij zijn dieren een haast menselijke zindelijkheid, ten bewijze waarvan zij stuk voor stuk in een hoek van de wa gen de emmer hebben benut. Met vele hartelijke handdrukken hebben wij van het gezelschap afscheid genomen. Ook kussen werden ons ge offreerd, zelfs door Julie, met aller liefst toegespitste lippen. Wij hebben, blozend van ontsteltenis, de eer aan Papa gelaten, Tijdens zijn uitvoerig verhoor ter zit ting hield verdachte vol dat een zekere „Wim van Buren" hem had ver zocht. twee „flessen" van een zand schuit over een afstand van omstreeks 35 km. naar Wognum te vervoeren. Hij en zijn broer waren eerst een paar hon derd meter voorbij de zandschuit ge reden, daarna was hij alleen terugge lopen en had twee cylinders met snij branders van Van Buren in ontvangst genomen om ze te brengen „naar het veilinggebouw waar ze aan het bouwen zijn". Op de plaats van bestemming waren de cylinders, die elk 75 kg wogen, uit geladen, en. aldus verdachte, over twee sloten gedragen tot vlak bij het veiling gebouw. De president: „Ik zal je nog een keer een gelegenheid geven: blijf je hier bij of wil je nu zeggen hoe het is gebeurd?" Verdachte bleef bij zijn verklaring, dat hij niet in het veilinggebouw was geweest. Bij de opslagplaats waar hij planken had gehaald om de sloten te kunnen overbruggen had hij een nieu we ontmoeting gehad met Van Buren, die daar naar hij zeide op eigen gele genheid was gekomen. Van Buren was daarop alleen in de richting der cylin ders, dus van het veilinggebouw, ver dwenen. Twee uur later was hij nog even teruggekomen met het colbertje dat verdachte bij het cyündertransport was kwijtgeraakt en waarin zich ook de combinatietang bevond. Sindsdien had niemand ooit meer iets van deze Van Buren gehoord, ook de politie niet. „Ik ben niet in het veilinggebouw ge weest", herhaalde verdachte. „En de cy linders heb ik niet van de zandschuit afgehaald maar van de wegberm waar Van Buren mij stond op te wachten. Het is een mysterieus geval." Daarmede kon de president het eens zijn. De figuur Van Buren achtte hij ge fantaseerd om de broer buiten het geval te houden. De gebroeders moeten via de nog open nieuwbouw en een loket het vei linggebouw zijn binnengekomen, daar een raam hebben geopend, de cylinders hebben binnengebracht en de geïmpro viseerde tent hebben opgesteld. Het ge stolen colbert moest kennelijk als ver klaring dienen voor de aanwezigheid van combinatietang en jasknopen in het weiland. Nadat de procureur-generaal beves tiging van het vonnis van de Alkmaar- se rechtbank: drie jaren gevangenis straf, had geëist, verzocht de verdediger, mr. J. Oranje, aanhouding van de zaak totdat een psychiatrisch rapport was opgesteld en gegevens uit het dossier van de kinderrechter waren verzameld (verdachte was in 1943 en 1947 al ter beschikking van de regering gesteld). De 22-jarige broer, vervolgens als verdachte gehoord, bevestigde het ver haal van zijn broer en verklaarde dat hij na het uitladen van de cylinders in de auto had geslapen. Ook hij was reeds enige malen ter beschikking van de re gering gesteld en was in 1948 en 1949 tot tezamen drie en een half jaar ver oordeeld. Het Hof besloot beide zaken voor on bepaalde tijd te schorsen, totdat een aantal persoonlijke gegevens over de verdachte bij de rêchtér-commissaris beschikbaar zijn. Beurs van New York 11/2 13/2 Anaconda Copper 42% 43% Bethlehem Stee) 53 54 Chrysler Corp. 90% 91% General Electric 68'/2 68% Ueneral Motors 65 (a 65% Hudson Motors 15% 15% Kennecott Copper 7714 77% Montgomery Ward 602 60% North American Can 21% 21% Radio Corp. 25% 26 46% Republic Stee) 42 Shell Oil 70 69 Vz Southern Pacific 42% 43% Southern Railway 78% 80% Tidewater 23% 23% U. S. Steel 4044 40% Het is jammer dat Edmund Golding. re gisseur van „Zo zijn we niet getrouwd", die zowel in Rialto en Rex draait, het op zich zo aardige gegeven zonder enige allure heeft verfilmd. Een vrederechter heeft na melijk. terwijl hij daartoe nog niet bevoegd was, een zestal huwelijken voltrokken. En kele jaren later wordt men zich bewust van deze niet alledaagse situatie en de be trokken echtparen vernemen schriftelijk, dat hun huwelijken niet wettig zijn. Golding heeft de weg van de minste weer stand bewandeld. Hij heeft niets anders ge daan dan de reacties van de zes echtparen aan elkaar geplakt en komt tot een even weinig originele climax. Een anti-climax, eigenlijk. Een reeks goedkope clichc's. De verdienste van deze film is in zeker op zicht nog de humor, die uit. bepaalde spo radische passages spreekt. Vooral de per siflage od de ..commerciële" radio-uitzen dingen van de Amerikaanse radiostations is op geslaagde wijze uitgebeeld. 18 jaar. Amusement in de hoofdstad ZONDAG 15 en MAANDAG 1G FEBR. Carré: Circus Strassburger. 8 uur. Zon dag ook 2 uur. Centraal Theater: U spreekt met uw moordenaar. 8 uur. Zondag ook 2 uur. Concertgebouw: Zondag Betty-Jean Ha gen en Boris Roubakine, 2.30 uur; Lya Z\- verts, 8 uur: Maandag Janny van Wering, 8.15 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Perle- moer. 8 uur. Zondag ook 2 uur. Lcidseplein Theater: Bibelonië. 8 uur. Museum Amstelkring: Maria van Uden en Bernard Hartelink, Zondag 2.30 uur. Nieuwe de la Mar Theater: Het meisje met de grote voeten, 8 uur. Zondag ook 2.15 uur. Stadsschouwburg: Zondag Lohengrin. 1 uur: Via Lissabon, 8 uur. Maandag G'schichten aus dem Wienerwald, 8 uur. Stedelijk Museum: Frans Vester en Miep van Luin, Zondag 2.30 uur. Tropenmuseum: Tropische kunstmiddag, Zondag 2.30 uur. Baehzaai: Bond van Amsterdamse Zang verenigingen. Zondag 2 en 8 uur. Concertgehouw: Oneraconcert. Maandag FILMS: Alhambra: De ernst van Ernst, a. I.; Apollo: Ik heet Niki 14 j.; Astoria: Anna, 18 j.; Bio: Don Camilio, a. 1.; Capitol: Bureau Zedenpolitie, str. volw.; Ceintuur: The greatest show on earth, 14 j.; Cineac I-Damrak)Ivanhoe, 14 j.; Cineac (Reg.- br.str.) Actualiteiten, a. I.: City: The law and the lady. a. 1.; Corso: Operatie Ci cero, 14 j.; Cultur.i: Storm over Malakka. 14 j,; Desmet: Hartstocht zonder liefde, 18 j.; Edison: Godin der jungle. 18 j.; Hallen: Geluidsbarrière. 14 j.; Cinema Hol- landia (Hrl.dijk): Muiterij op het goud- schip, 14 j.; Theater Hollandia (Nwe. He- rengr.l: Vlammen over Kansas, 18 j.; Kri- terion: Le Plaisir, ontr.; De Liefde: Mu ziek voor millioenen, 14 j.; Luxor: Carson city, 14 j.; National: Doorbraak, 18 j.; Nöggerath: De gouden poort. 18 j.; Nova: Zo jong zo slecht. 18 j.; Odeon: Mand® 14 j Olympla: New Mexico, 14 j.: Ta- risicn: De verdwenen vrouw, 18 j.; Passa ge: Verlaten eiland, 14 j.: Plaza: Ivanhoe. 14 j.; Rex: Zo zijn we niet getróuwd, 18 J.: Rialto: Zo zijn we niet getrouwd. 18 j.: Roxy: Het. gevaar klopt aan, 18 j.; Royal: Café de Rode Engel. 18 j.: Van Swinden: Klokslag 12, 14 j.; Tuschinskï: Sterren stra len overal, a. 1,; Uitkijk: The galloping major, a. Victoria: De zonen van de musketiers, 14 j.; West-End: Jungle-goud, 14 jaar. Mylord steelt juwelen Het is alles wel wat erg onvoorstel baar: een gewezen kamermeisje dat als grande dame een fantaste en oplichtster van formaat is. Zij haalt met behulp een wel onberispelijke maar weinig scrupuleuze lord de stoutste stukjes uit in de oude en nieuwe wereld, maar dit alles geschiedt met een tinteling van verstandhouding in de ogen en een on weerstaanbare glimlach om de mond, zo dat men een en ander neemt voor wat het is, een niet-onaardïge farce. Iedereen zou er in City heen kunnen. Nieuwe films in Amsterdam CAFÉ „DE RODE ENGEL" in Royal. Toegang 18 jaar. CARSON CITY in Luxor. Toegang 14 jaar. DE ERNST VAN ERNST in Alham bra. Toegang aJ. HET GEVAAR KLOPT AAN in Roxy. Toegang 18 jaar. IVANHOE in Cineac-Damrak en Plaza. Toegang 14 jaar. MYLORD STEELT JUWELEN in City. Toegang a.l. ZO ZIJN WE NIET GETROUWD in Rialto en Rex. Toegang 18 jaar. Café „De Rode Engel'" Café „De Rode Engel" is een havenkroeg j! iet slechte reputatie, waar een jongedame, j de figuur waar het verhaal om draait, de inkomsten moet trachten te verhogen. Het milieu, dat de bezoekers van Royal krijgen voorgeschoteld, is daarom grotendeels wei nig verheffend. De deftige familie, die de jongedame na veel omzwervingen en ver wikkelingen huisvest, en een alleszins ac ceptabel „happy end" moeten dit compen seren. Regisseur Sidney Salkow i£ van het precaire onderwerp zonder kleerscheuren afgekomen en de kijkers zijn vermoedelijk al ruimschoots tevreden met de omvangrij ke kroeg-vechtpartijen, die hij in de film heeft ondergebracht en waaraan kosten noch moeite zijn gespaard... (18 jaar) Garson City Degenen, die van paardrijdende revolver helden en andere twee-dimensionale ban dieten „houden" kunr.en in Luxor hun hart ophalen aan de spannende avonturen waar- mee een nieuwe spoorweg in Nevada tot stand komt. Regisseur André de Toth laat er veel stof bij opwaaien en zijn film is 1 beslist niet de minst geslaagde, die in het betreffende genre is gemaakt. 14 jaar. 55 55 oxy vertoont de Amerikaanse film „Gevaar Jtiopj aan", een boeiend thema, dat bovendien met enige smaak is uitgewerkt. Een meisje, dat haar ver- 1 loofde heeft verloren, is een paar jaar in een inrichting geweest om de slag te boven te komen. Als zij weer aan het werk gaat als baby-sitter by een gezin, dat in een luxueus hotel woont lokt zij een jongeman op haar kamer, omdat zij in hem de gestorven verloofde Het. Langzaam-aan gaat de man de 1 waanzin ontdekken, die zover gaat, dat de waanzinnige een moordaanslag op het kleine kind pleegt. Op het nippertje worden onheilen' voorkomen en weet men de stakker lot bezinning en naar een ziekenhuis te brengen. De langzaam terugkerende ucrbysterinp van het meisje is vry goed ge maakt, en wel zo, dat de toeschouwer, die reeds tevoren een kleine waarschu- wing heeft gekregen, het spel met de rede en de onzin aanvaarden kan. Zodat het geheel wel onderhoudend is, zonder nochtans ergens tot meesterlijke vorm- J gevingen te geraken. De film is voor achttien jaar. Toneelmatige film van Anthony Asquith Het werk van de Engelse filmregis seur Anthony Asquith heeft bijna steeds sterke bindingen met het toneel ver toond. voornamelijk veroorzaakt door Asquith's regelmatige samenwerking met de toneelschrijver Terrence Ratti- gan, die meestal als scenarioschrijver optrad. Een van de weinige keren, dat de regisseur zich bevrijd had van die samenwerking, kwam een gaaf product als „The lady in question" tot stand, wat er op zou kunnen wijzen, dat .As quith in staat is een goede film te ma ken. Maar in „De ernst van Ernst" heeft hij zich weer tot het toneel ge wend en zijn inspiratie gezocht bij Os car Wilde. Van inspiratie is in dit ge val eigenlijk nauwelijks sprake, want Asquith heeft in de meest letterlijke zin het toneelwerk overgebracht op het celluloid, zonder ook maar één ogen blik naar een eigen vorm te zoeken Ais ooit de term verfilmd toneel op zijn plaats was, dan is dat in dit ge val, waar begonnen wordt met het op gaan en geëindigd wordt met het slui ten van het toneeldoek. Tussen dit be gin en einde spelen de groten van het Engelse toneel, onder wie Michael Red grave, Edith Evans, Margaret Ruther ford en Michael Dennison in na tuurlijke kleuren het nog altijd punti ge. maar hier en daar toch ook weer verouderde stuk van Wilde. En zij ac- L. van Sterkenburg Dé heer L. van Sterkenburg. direc teur van de N.V. Nederlandse Verenig de Hotels van L. Sterkburg (waartoe o.a. het Doelenhotel te Amsterdam, het Hotel Groot-Badhuis le Zandvoort en enige hotels in het Gooi behoren) viert 6 Maar zijn vijftigste verjaardag en tevens het feit, dat hij 25 jaar geleden tot directeur van het Palacehotel te Noordwijk werd benoemd, waarvan hü nu eigenaar is. In verband met de stormramp is van feestviering afgezien. Het daartoe uit getrokken bedrag is in l:.et Nationaal Rampenfonds gestort. teren en spreken daarbij zonder acht te slaan op camera en microfoon, zodat het geheel, om het nu maar zwak uit te drukken, overdreven en aanstellerig aandoet, Wie een getrouwe copie wil zien van een Engelse opvoering van dit typisch Engelse stuk, weet, waar bij terecht, kan. De filmliefhebber kunnen wij slechts waarschuwen tegen de ver veling, die van deze vermenging van toneel en film het logisch gevolg is. FILMNIEU WS 25 jaar filmkeuring Aan het einde van deze maand zal de Centrale Commissie voor de filmkeuring het feit herdenken, dat voor 25 jaar haar werkzaamheden een aanvang namen. Deze gebeurtenis zal op sobere wijze-' worden herdacht in een algemene verga dering op Zaterdag 28 Februari te 1U uur in de foyer van het Metropole-1 theater te Den Haag. De film „Moulin Rouge" van John Huston. j met Jose Ferrer als de schilder Toulouse- Lautrec. is met 7 Academy Awards onder scheiden. Daarmee heeft zij meer bekronin- gen gekregen dan enige andere film van het afgelopen jaar. Er zal een kleurenfilm van ongeveer 4608 meter lengte worden vervaardigd van de kroning van Koningin Elizabeth II van En geland. die zes dagen na de kroning in ge-, heel Groot-Brittannië zal worden vertoond. Een kortere versie zal in he» buitenland in omloop worden gebracht. Ket zal volgens de Associated British Picture Corp. meer een historisch document dan een nieuws-1 film worden. De Duitse regisseur G. W. Pabst gaat een film maken gebaseerd op de Odyssee van Homerus. De Twentieth Century-Fox heeft bekend' gemaakt dat zij haar gehele productie zal overschakelen op een nieuw p'notografisch- cn geluidssysteem dat bekend staat onder de naam cinemascoop. Door dit nieuwe procédé zullen de mensen in de zaal het idee hebben dat ze de werkelijke voorstel ling bijwonen. De uitvinder van cinema- scoop. professor Henri Chretien in Frank rijk. heeft patent op deze uitvinding aange vraagd. Bij dit procédé kunnen de standaard camera's en projectors gebruikt worden, maar het beeld moet geprojecteerd worden op grotere ietwat gebogen projectiescher mer.. aldus een uit Los Angeles afkomstig bericht dat wc voor verantwoording van de opsteller laten. Vooral dat ..werkelijke voorstelling" zit ons dwars. Welke voor stelling, zouden we willen vragen. Richard Thorpe liecft zich gewaagd aan de verfilming van het beroemde verhaal van Scott „Ivanhoe", Hierbij werden kosten noch moeite gespaard en het is de film ook wel aan te zien. Ondanks dat is zij zeker niet in staat ons het boek te doen vergeten. Het verhaal is te zeer bekend om het op deze plaats te vertellen. Een overstel pende hoeveelheid spannende avontu-j ren volgen elkaar op. Grootse tournooii de belegering van een kasteel en uitvechten van persoonlijke vetes nobele en minder edele ridders zullen de toeschouwer Keker boeien. Cineait en Plaza, boven 18 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3