BLA UW- WIT HEEFT MOR GEN RIJK GEHEEL ALLEEN Behaalt Broekman na de Europese titel ook wereldkampioenschap? Komst van de Russische rijders heeft onzekerheid gebracht Wim van der Voort opnieuw favoriet Russische schaatsploeg in Helsinki ook al opstandig UIT DE GLORIE JAREN VAN HET NEDERLANDS ELFTAL E' Frankrijk—Nederland of Nederland—F rankri jk Overige drie eerste Wassers spelen uitwedstrij" den Zwaluwenploeg voor Gent KRUISWOORDRAADSEL ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze sportredacteur) Op Zondag 1 Februari, de voor Nederland zo rampzalige dag, heeft in Noorwegen Kees Broekman het Europees kampioenschap op de schaats behaald. Het was de eerste keer, dat een Nederlander een dergelijke prestatie op zijn naam heeft kunnen brengen. Weliswaar is het niet de eerste keer, dat een internationaal kampioenschap door een Neder lander is behaald het is namelijk precies zestig jaar geleden, dat Jaap Eden wereldkampioen werd sinds die tijd echter is de Nederlandse schaatssport van dergelijke successen verstoken gebleven. Begrijpelijkerwijs en terecht bleef Broekman's kampioenschap vrij onopgemerkt. Thans, veertien dagen later, «-aagt deze zelfde Kees Broekman, die dit seizoen op de. lange afstanden- nog niet eenmaal is verslagen, opnieuw de aandacht. In het stadion te Helsinki worden vandaag en morgen de wedstrijden ge houden om het wereldkampioenschap. En evenals te Hamar voor de Europese titel staat ook te Helsinki de jonge Nederlander als favoriet genoteerd. Men is echter enigszins gereserveerd in zijn voorspellingen. Voor het eerst in de historie van de schaatssport nemen namelijk de Kussen deel aan deze wedstrijden. De Kussen, die nu al meer dan een jaar de meest éclatante als onwaarschijnlijke successen van het ideale oord Alma Ata hebben gemeld. Een zekere bescheidenheid ten aan zien van een tweede succes van Kees Broekman is daarom gerechtvaardigd. Al te veel bedenkingen moet men ech ter ook niet maken. In de eerste plaats is de atmosfeer te Helsinki zeker niet dezelfde als in Alma Ata. Een plaatsje in Azië, met een baan op 1600 meter hoogte, volkomen ingesloten door de bergen, waar de temperatuur en de weersomstandigheden vrijwel geen wind nog idealer voor het maken vsii uitstekende tijden zijn dan in het Europese lustoord Davos. Bovendien heeft de ster van de Russische schaats sport te Moskou, ondanks de zege in de landenwedstrijd tegen de Zweedse ploeg, niet bepaald geschitterd. Althans niet in die mate om een Broekman, van der Voort of Huiskes bij voorbaat kans loos te noemen. De hegemonie van de Nederlandse schaatsploeg in het internationale mi lieu, in de meest ruime zin van het woord, is momenteel onbetwist. Dat hebben de wedstrijden, die deze winter zjjn gehouden, duidelijk aangetoond. Het meest van al echter wel by de strijd om het Europees kampioenschap. In Hamar Is het uiteindelijk de vraag geweest welke Nederlander Europees kampioen zou worden. Of Wim van der Vo<die tot de 10.000 meter de leiding had in het algemeen klassement, of Kees Broekman. Zoals, gezien uit het onderlinge puntenverschil, te verwach ten was, is het Broekman geworden. De wjjze, waarop hjj dit succes heeft be haald, ontnam een ieder alle mogelijk heden tot aanvechtingen. Acht Russische rijders Onder enigszins redelijke omstandig heden staan de kansen van de Neder landers en in het bijzonder natuurlijk van Broekman dan ook zeer hoog ge noteerd. Broekman en van der Voort zijn sterker dan al de tegenstanders, die zij na Hamar thans in de Finse hoofdstad opnieuw zullen ontmoeten. Zij zijn ook sterker dan de Amerika nen, de Canadezen en de Koreanen, die thans ook kunnen deelnemen. De enige onzekerheid blijft, zoals reeds gezegd, de kracht van de Russische rijders. Maandag zijn er acht in Helsinki ge arriveerd. Het zijn Tsjajkin, Shilkov, Sakharov, Gontcharenko, Golovchenko. Proshin, Sukanenko en Sergeyev. De Russische ploeg bestaat verder uit twee trainers, twee teamleiders en een dok ter. De rijders zijn voor ons en voor u onbekenden. Wij weten alleen, dat Sergeyer specialist is op de 500 meter. Hij heeft de fantastische recordtijd van 40.9 sec. op zijn naam staan, in Alma Ata gemaakt op 24 Januari j.L Shilkov is de huidige kampioen van Rusland, Tsjajkin houder van het wereldrecord op de 1500 meter en Gontcharenko hou der van het Russisch record 10.000 meter. Sakharov was kampioen van Rusland in 1952. De resultaten, tijdens de Russische kampioenschappen, van Shilkov zijn inderdaad van klasse. De 500 meter reed hij in 42.8, de 1500 meter in 2.15-4. de 5000 meter in 3.12.9 en de 10.000 me ter in ruim 17.30. De tijden op de 500 en 5000 meter heeft hij gemaakt onder ideale weersomstandigheden. Gontcha renko, tweede in het eindklassement, reed de 1500 meter in 2.17.2 en de 10.000 meter in 17.29.6. Wie van de acht thans aanwezige Russen zal deel nemen aan de wedstrijden is nog niet bekend. Elk land mag echter door slechts vier rijders vertegenwoordigd worden, zodat nog een keuze gemaakt Men wenst 8 inplaats van 4 rijders Gunstige loting voor de Nederlandse ploeg (Van een speciale verslaggever) De loting voor de wereldkampioen schappen heeft Vrijdagavond in 't stad huis te Helsinki plaats gehad. Dc uren welke er aan vooraf waren gegaan, zijn niet zonder spanning verlopen. De Rus sische pioeg, bestaande uit 9 leiders, journalisten inbegrepen en 8 rijders, wenste namelijk niet vier, zoals regle mentair voor elk land is toegestaan, maar acht man te laten deelnemen aan deze wereldkampioenschappen. Toen men de Russische delegatie op reglemen taire gronden aantoonde, dat dit niet kon worden toegestaan, werd tijdens de loting een nieuw voorstel ingediend om een vijfde Russische rijder, zij het buiten mededinging, aan de kampioenschappen te laten deelnemen. Natuurlijk kon ook op dit voorstel niet worden ingegaan. Toen pas kon Ossi Blomqvist overgaan tot het bekend maken van de indeling van de rijders over de vier groepen, zoals dat door de landen zelf bij een Europees- en een wereldkampioenschap kan worden opgegeven. Wat Nederland betreft, v/as onderling afgesproken, dat Van der Voort zowel op de 500 als op de 5000 meter in de eerste groep zou worden ingedeeld, dat Gerard Maarse op de 500 meter in groep twee en op de 5000 meter in de laatste groep zou star ten en dat Broekman op de 5000 meter in groep drie en Huiskes op die afstand in groep twee zou worden onderge bracht, omgekeerd als bij de Europese kampioenschappen te Hamar dus. Klaas Schenk vertegenwoordigde ons land bij de loting. Op de 500 meter trok ken Van der Voort, Broekman en Maar- se tegen drie Zweden. Alleen Huiskes lootte in de voorlaatste serie tegen een vertegenwoordiger van een ander land, de Rus Saharov. Van der Voort zal van daag de wereldkampioenschappen ope nen in de eerste 6erie op de 500 meter tegen Sigge Ericsson en Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplund tegenover zich, die, wonderlijk toeval, ook op de 5000 meter tegen de Europese kampioen zal starten. Voor de Nederlanders een gun stige loting overigens. De groepsindeling met de daaropvol gende loting had het volgende resultaat: 500 meier: Ericsson (Zw.)Van dei- Voort. Cho Yoon (Korea)Tsaikin (Rusl.). Offenberger (Oost.)Holwell (G.-B.), Haugli (Noorw.)—Salonen (Fin!.). Loerinc (Hong.)Shilkov (Rusl.). Pajor (Zw.)Maarse, Stene (Noorw.)Lee (Korea). Parkkinen (Finl.)Mannsbarth (Oost). Broekman Asplund (Zw.), Finn Hodt (Noorw.) Go.ntsjarenko (Rus!.). Merenyi (Hong.) Salomaa (Finl.), Mart insert (Noorw.) Lammio (FinL), HuiskesSaharov (Rusl.), Dahiberg (Zw.) alleen. 5000 meter: Offenberger—Pajor, Cho— V3n der Voort, HaugliSalomaa. Gon- tsjarenkoMerenyi, HuiskesHolwell, MartinsenShilkov, EricssonLoerinc, ParkkinenMannsbarth, Asplund Broekman, SaharovLammio, Nic Stene Lee, SalonenMaarse, Finn Hodt Tsjaikin, Dahiberg (alleen). De weersomstandigheden zijn uitste kend. Te Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap kunstrijden dames. Na vier verplichte figuren heeft de Amerikaanse Tenley Albright de leiding met 468,5 punten. Onze landge note Lydia Stoppelman bezet de 19e plaats met 357,7 pnt. Parlementsleden op de ski's Vair de 150 leden van het Noorse parlement hebben er Donderdag 62, of 42 percent, wier gemiddelde leef tijd 53 jaar bedraagt, bij strenge vorst deelgenomen aan een skiloop in de heuvels bij Oslo. Het gold hier een onginele wedstrijd tussen Noren, Zweden en Finnen, waarbij het er om ging welk van de drie parlementen verhoudingsgewijs zou kunnen bogen op de meeste leden die in staat zouden zijn skilopen over gelijke afstanden te beëindigen. De gemaakte tijden speelden geen rol. Toen de resultaten bekend werden gemaakt bleek dat het Noorse parle ment met zijn percentage van 42 een beslissende overwinning had behaald. De Finnen kwamen tot 27'A percent (55 van de 200 Rijksdagleden) en de Zweden slechts tot 12 percent (46 uit 380 leden). Damrubriek Probleem No. 2004 van P. J. Eype te Haarlem: voor geoefende oplossers. Zwart 11 St. op 13. 14. 17. 19, 22, 24, 29. 30 31. 34 35. Wit 11 st. op 25, 26. 37. 38, 39. 41, 42, 43. 44, 47. 49. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Maart a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heem stede. Oplossing van No. 1996 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 25—20, 48—42, 41. 21, 32, 5, 40. 40 en wint. Een heel mooi meerslagprobleem in goede aanvangsstand, waarin de oplossing zich niet lang laat zoeken. VOOR BEGINNERS No. 244 Ingezonden door W. Hondeman te Amsterdam. In een van de competitiewedstrijden van DCG te Amsterdam kwam het na hel verstrijken van de vastgestelde speeltijd tot bovenstaande stand, waarin zwart aan zet is. De spelers togen naar huis en be gonnen ijverig ie studeren naar winst-, resp. rem isemogeiyk heden. Na verloop van enkele weken werd de partij voort gezet. en speelde zwart 1829, waarna wit in enkele zetten won. De vraag luidt nu: Hoe forceerde wit de winst? Oplossingen van de nummers 243 en 244 kunnen tegeHik Ingezonden worden tot 1 Maart a.s, aan bovengenoemd adres. Oplossing van No. 240 van H. F. M van Tulder te Amsterdam. 31—27, 22x31. 11—37 een verrassende zet. 32x41, 47x27, 38x47. 48-42. de clou! 47x38. 21—16, 38x21. 16x38. 21x43. 49x38 gewonnen. Een prachtig miniatuur met een gees tige ontleding. moet worden. Wij verwachten, dat Shilkov en Gontcharenko in elk geval in de ploeg zullen worden opgenomen. Over de mogelijkheden van de Neder landse ryders is de laatste tijd zoveel geschreven, dat wij mogen aannemen, dat deze voldoende bekend zijn. Men weet thans, dat voor Kees Broekman de 500 meter het grootste struikelblok is. Op de lange afstanden echter is hij prac- tisch niet te verslaan. Anton Huiskes, onze tweede stayer van wereldformaat, heeft de handicap naast de 500 meter ook op de 1500 meter niet tot de aller- snelsten te behoren. Op de 5000 en 10.000 meter echter benadert en bedreigt hij Broekman meer en meer. Ook Wim van der Voort heeft een zwakke zijde: de 10.000 meter, met daartegen een zeer sterke 1500 meter en bovendien voldoen de sprintcapaciteiten om op de 500 me ter één van de bovenste plaatsen te be zetten. Al deze factoren zijn echter nog geen waarborg voor een tweede Neder lands succes. Er zijn zoveel bijzaken, die voor de sterksten zeer nadelig kunnen werken. Dan is er de loting, die evenmin steeds even prettig verloopt en vooral de weersomstandigheden spelen een zeer belangrijke roL Ondanks het feit, dat Offenberger, de Oostenrijker, die het vorig jaar in de in ternationale schaatssport slechts figu reerde, deze week weer een opmerkelijke prestatie heeft geboekt, derde op de 5000 meter, achter Broekman cn Huiskes. ge loven wy niet, dat hij het in Helsinki opnieuw zo ver zal brengen als tydens de Europese kampioenschappen. Toen stond Offenberger, dank zij een tweede plaats op de 5000 meter en een snelle 500 meter, achter Van der Voort op de tweede plaats van het klassement na dc eerste dag. Na de 1500 meter was alleen Broek man hem voorbijgestreefd. Ernstiger Europese concurrenten blijven de Noren Sverre Haugli en Martinson. Desondanks durven wy met enig optimisme de strijd om het wereldkampioenschap tegemoet zien. De ploegen van Oxford en Cam- brige, die elkaar binnenkort weer in de traditionele race op de Theems zullen ontmoeten, zijn reeds gerui- men tijd in training. Deze foto is ge nomen van een brug over de Isis tijdens de training van de ploeg van Oxford. Schaakrubriek Februarl-opgav.e 2. Eindspelstudio van L. Koebbelj. Wit begint en houdt remise. De volgende stelling ontstond in een partij tussen Stahlberg en Tartaltower. Wit: Ke2 pionnen c3 d4 g6 h2. ZwartKe6 pionnen at b7 d5 g7. De witte positie is verloren met het oog op de aanwezigheid van de zwarte ver wijderde vrijpion op a7. Daarom neemt wit als laatste middel zijn toevlucht tot de doorbraak: 1. c4! dc4:? Na dit foutieve antwoord verandert liet be.eld plotseling. Tot winst leidde 1. - Kf5! 2. cd5: Kg6:. Nu volgde 2. h4! a5 (Zwart kan nu niet 2. - Kf5 spelen met het oog op 3. h5 Kg5 4. d5 KI6 5. d6 Ke6 6. h6!) 3. hö a4 4. Kd2! b5 5. dot Kd7 6. h6ai 7. Kc2 b4 8. hg7b3t 9. Kbl (Natuurlijk niet 9. Kc3? wegens 9. - a2 10. Kb2 c3t 11. Kal c-2 12. Kb2 alDt.) 9. - a2t 10. Kal c3 11. g8D en wint. Oplossingen van de Februari-opgaven kunnen tot 15 Maart ingezonden worden aan A. Perquin Marnixkade 104, A'dam. Wieleromnium te Brussel Nederlanders boeken geen successen In het zeer goed bezette sportpaleis te Brussel zijn Donderdagavond wed strijden en demonstraties gehouden in vier takken van sport ten bate van de slachtoffers der overstromingen. Op het program stond om. een wieleromnium- wedstrijd tussen een Belgische ploeg, bestaande uit Van Steenbergen. Gosse- lin en Glorieux, en een Nederlands team, gevormd door Schuite, Van Vliet en Derksen, in drie manches: punten- race, ploeg-achtervolging en één kilo meter a lltalienne. De Belgen zegevier den in alle onderdelen. Frankrijk in Parijs met 4—3 overwonnen! én van de glorieda- den van ons natio nale elftal tijdens de periode van Karei Lotsy is ongetwijfeld de zwaar bevochten over winning geweest op 29 November 1931 in het Stade de Colombes te Pa rijs op Frankrijk. De ouderen ortler ons her inneren zich ongetwijfeld nog hoe Nederland, na met de rust een 41 voor sprong te hebben geno men, dank zij het kanon Lagendaal, die in enkele minuten tijds de Franse doelman Thépot tweemaal passeerde, de gehele twee de helft met „de rug te gen de muur" vocht. De aalvlugge Fransen kwa men toen zó sterk opzet ten, da^ zij al spoedig de grote achterstand wisten te verkleinen tot 34. Onze achterhoede, be staande uit Van der Meu- len, Weber en Van Run, slaagde er zowaar in de wedstrijd „uit het vuur te sle pen". Want zienderogen had het Franse elftal „veld" gewonnen, zakten de Nederlanders af en begonnen te kenen van grote vermoeidheid te tonen. Hoe kon het anders! Elk ogenblik werd de gelijkmaker, die ten slotte ook verdiend was. venvacht. Eerst het laatste fluitsignaal van de Zwitserse scheidsrechter Ruoff maakte een einde aan de geweldige spanning, welke Nederlanders èn Fransen in een adembenemende be- klennhing omvat hield. De beide elftallen die deze historische wedstrijd speelden bestonden uit: Nederland: Van der Meulen, Van der Meulen, onze emi nente doelverdediger, aan wiens briljant optreden het te danken was, dat Neder land het sterke Franse na tionale elftal een nederlaag kon bezorgen V._ Weber en Van Run, Paauwe, Anderiesen en Van Heel, Wels, Adam. Lagendaal, Mol en Van Nellen; Frankrijk: Thépot, Mattier en Chardar, Finot, Kaucsar, Hornus, Kaufmann, Veinante, Merrier, Laurant en Lrmgillier. Aanvankelijk ging het spel gelijk op en zag het er hele maal niet naar uit, dat ons elftal zegevierend het veld zou verlaten. De Fransen namen zelfs de leiding, nadat Hornus een fraaie pass aan Mercier had gegeven: deze bedacht zich geen moment en schoot de bal ver buiten bereik van Van der Meulen in de touwen. De onzen speelden rustig verder, waarbij het in de voorhoede aanvankelijk nog zéér stroef ging. Lagendaal vuurde een van zijn bekende schoten af, waartegen Thépot toen nog was opgewassenOnverwachts kwam Nederland dan aan de gelijkmaker, toen Van Nellen een hoog boogschot inzond; Chardar trachtte de bal weg te kop pen. miste en voordat Thépot kon ingrijpen liep Lagen daal het leder in het Franse doel. Toen braken voor ons elftal succesvolle ogenblikken aan! Nadat Mattier ten koste van een hoekschop nog had kunnen redden, plaatste Van Nellen fraai voor het doel, waar Lagendaal doorgaf aan Mol, die in goede schiet positie stond; onhoudbaar vloog de bal even later in het heiligdom van de Franse keeper. De onzen bleven aanvallend, waartegen de Fransen geen afweer vonden. Bij een dezer aanvallen kogelde Lagendaal van zéér grote afstand in en Thépot, geheel verrast, zag geen kans de bal te stoppen; nauwelijks één minuut later was liet 41 voor Nederland, toen Lagendaal profiteerde van een fout in de verdediging. In de tweede helft waren uitsluitend de Fransen aan het woord en was onze nationale ploeg drie kwartier in de verdediging, waarin Van der Meulen en Van Run schitterden. Toch konden zij niet verhinderen, dat dc achterstand geleidelijk werd ingelopen tot 34, door Laurent en Mercier. Met een enkele aanval bracht de voorhoede af en toe wat opluchting, doch verder dan de verdediging van de Fransen bracht men het niet meer. Het einde liet onder deze omstandigheden lang op zich wachten, maar kwam dan tenslotte toch met een Nederlandse zege op een zeer sterk Frans elftal. De kranten uit die dagen waren natuurlijk vol lof over de fraaie doelpunten van onze middenvoor, maar meenden, dat het tenslotte doelman Van der Meulen was geweest, die voor de overwinning had gezorgd. „Aan zijn briljant optreden, op ogenblikken dat Franse doelpunten onafwendbaar leken, is het le danken, dat de zege kon worden geconsolideerd." Recette sal te Amsterdam hoger sijn dan te Parijs In verband met een suggestie van Ne derlandse zijde om de door de Franse Voetbal Federatie ten bate van de nood- gebieden voorgestelde landen v.edstrijci Frankrijk—Nederland in Nederland te doen spelen in plaats van te Parijs heeft de heer Henri Delaunay. secretaris-generaal van de Franse Federatie, verklaard. dat zulks wat Frankrijk betreft zeer wel mo gelijk zou zijn. Noch het hestuur van de Federatie, noch de keuzecommissie, noch de clubs die spelers zouden moeten afstaan hebben hiertegen bezwaar. Ongetwijfeld zou de recette te Amster dam hoger worden dan te Parijs, waar men, zo verklaarde de heer Delaunay, op niet meer dan twaalf millioen francs (ongeveer f 125.000) mag hopen. Maar een definitief besluit zal pas genomen kunnen worden nadat het bestuur van de K.N.V.B., dat de zer dagen vergadert, zich met voorstel len tot de Franse Federatie zal hebben gewend. Men houdt in Frankrijk nog altijd reke ning met de 12e Maart als dag voor deze ontmoeting. Mocht het niet mogelijk zijn, om welke reden dan ook. een officiële landen-wedstrijd te organiseren dan zou de Franse Federatie trachten op 12 Maart te Fifa-jengdtoiimooi Voor het FIFA-jeugdtoumooi. dat naar nader is bepaald van 31 Maart6 April (twee rustdagen) gehouden zal worden, is het aantal deelnemende landen gestegen tot zestien. Het zijn België. Nederland. Frankrijk, Oostenrijk. N. Ierland. Ierse Vrijstaat. Luxemburg. Turkije. Engeland. Spanje, Saarland. Hongarije, Zwitserland, Z. Slavlë. West Duitsland en Argentinië. Morgen geen hockey wedstrijden Alle wedstrijden voor morgen, vast gesteld door de Kon. Ned. Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden, afge last. Na een gedwongen onderbreking van de competitie van twee weken, heeft de KNVB voor morgen een inhaalprogramma vastgesteld. Het gevolg hier van is, dat veie clubs, die al enkele Zondagen niet in het veld zijn gekomen, thans nog een „rustdag" krijgen. M ij voor ons hadden daarom liever gezien, dat een volledig programma had kunnen worden afgewerkt. Dit seizoen heeft de competitie toch al geen regelmatig verloop en dat is met een enkele inhaal-Zondag niet goed te maken. Gelukkig treden de vier Amsterdamse eerste kïassers alle aan. Drie, Ajax, Volewyckers en DWS, spelen uit en wel resp. tegen Frisia, NEC en Vitesse, Blauw Wit neemt het in het stadion op tegen het Groningse Be Quick. WA-DWV De rood-witten uit de Meer geven we tegen het zwakke Frisia onderaan de ranglijst met twee punten uit elf wed strijden alle kans. Immers, tot heden slaagde deze Noordelijke club erin slechts tien maal te scoren, zodat de sterke Amsterdamse defensie een on overkomelijke vesting zal blijken. Is de voorhoede van Ajax op schot, dan ver wachten we zelfs een grote overwinning. Daardoor blijft men in de buurt van R.C H dus in de allerhoogste regionen. Volewijckers, dat in Zwolle enkele weken geleden blijk heeft gegeven niets voor een van de onderste plaatsen te voelen, moet in staat zijn het Nijmeegse N.E.C. in eigen huis te kloppen. Daar door is men verzekerd van een behoor lijke plaats in de middengroep. Mos- veldbewoners, laat op de daverende 40 overwinning op de Zwolse Boys een nieuwe zege volgen! D.W.S., dat met veertien punten uit dertien wedstrijden naar de kopgroep is doorgedrongen, kan door Vitesse in Arn hem te slaan zelfs nog aanspraak gaan maken op een van de bovenste plaatsen! Dat wordt ongetwijfeld een zeer zware strijd, want de Arnhemmers zullen alle QOgingen aanwenden tot een der best geplaatsten te blijven behoren. Een ge lijk spel zou, dunkt ons, al een behoor lijke prestatie zijn. De stadion-club, die het zo best heeft gedaan door zich van de onderste plaats op te werken naar de middengroep, ont vangt thuis Be Quick, de club van de internationaal Lugthart. Als Blauw Wit de zegereeks niet wil onderbreken, en daar is alle kans op. wordt deze Gro ningse club het zoveelste slachtoffer. We houden het dus op een- Amsterdamse zege. Supporters kunnen dan berekingen gaan maken over de kansen, die dan zouden bestaan op de eerste plaats In de tweede klasse trekt natuur lijk de Amsterdamse derby V.V.A D.W.V. aller aandacht. Eerstgenoem de club verloor enkele weken gele den op het nippertje van de Ken- nemers. terwijl D.W.V. door een zege op Alcmaria Victrix zich in de kopgroep handhaafde. Toch kan bet een interessante fetrijd worden, daar de verliezer definitief voor de bo venste plaats wordt uitgeschèkeld. Zal het geluk nu eens met V.V.A. zijn? De Spartaan zal het waar schijnlijk tegen het sterke U.V.V. v/el niet kunnen bolwerken. Een gelijk spel zou ons' al verbazen. Zeeburgia moet het tenslotte opne men tegen de kampiocnscandidaat Volendam zeventien punten uit tien wedstrijden. Met de beste wil van de wereld kunnen we de Am sterdamse tweede klasser geen kans op succes geven, Kalh. dubs in gevaar Van de katholieke clubs in de derde klasse komen slechts Wilskracht en R.K.A.V.I.C. in het veld. Eerstgenoemde club speelt thuis tegen O.V.V.O., met alle kansen op een nederlaag. Daardoor wordt de positie van Wilskracht wel zéér precair. Vooral ook, omdat A.P.G.S. tekenen van herstel vertoont. Voor R.K.A.V.I.C. zal uit tegen J.O.S. ook wel geen succes zijn weggelegd, zodat ook deze katholieke vereniging alle moeite zal hebben het hoofd in deze afdeling hoven water te houden Te meer daar E.M.M. er niets voor blijkt te ge voelen, dc rode lantaarn te dragen. Voor St. Pancratius zit winst in de strijd tegen Onze Gezellen. De Meer, dat de wedren om de eerste plaats lang heeft volgehouden, kan van Madjoe winnen en daardoor iets van het verlo ren terrein herwinnen. De Germaan N.E.A. ten slotte loopt misschien wel op een gelijk spel uit, hetgeen voor de katholieke ploeg een uitstekend resul taat zou betekenen. De Zwaluwenploeg, die 17 Februari a.s. tp Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vrijhof (Bleyerheide)achter: Steenbergen (SW) en Claus Jr. (Hel- mondia); midden: Van Voorst (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (VW); voor: Louwers (Eindhoven). Van de Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma)en Luyten (DOS). De opstelling van de voorhoede staat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gijp (Emma) te Gent rechts binnen speelt, in welk geval Van de Bogert naar do linksbinnenplaats zou verhuizen. Speelt W. van der Gijp niet, dan wordt Stephan (Heracles) links binnen. Reserves zijn: Dufourné (Sparta), H. Herberts (Vitesse), Dutrieux (HBS) en W. van der Gijp (Emma) of Stephan (Heracles). Brusselers fPSV). Clavan (ADO) en De Jong (Willem II) moesten om ver schillende redenen verstek laten gaan voor deze wedtrijd. Parijs een wedstrijd te laten spelen tussen 'n Franse selectieploeg en een elftal van buiten Nederland werkzame Nederlandse profs. Timmermans zou zich met de sa menstelling van dit Nederlandse beroeps elftal belasten en hiervoor ook een beroep doen op De Munck die voor een Duitse en op Wilkes die voor een Italiaanse ploeg uitkomt. Nijmeegs Wandelverbond bij N.B.VJL.O. Het Nijmeegs Wandelverbond, waar bij een twintigtal Nijmeegse wandelclubs is aangesloten, heeft op een algemene ledenvergadering unaniem besloten zich aan te sluiten bij de N. B. v. L. O. Het betreffende voorstel werd zonder dis cussie en zonder stemming (niemand was tegen) aangenomen. Naar de K.N.V.B. meedeelt heeft de Zwitserse voetbal en athleliek bond een bedrag van 10.000 Zwitserse francs (8800 gulden) overgemaakt aan het Zwitserse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers der overstromingen in Nederland, Enge land en België. Advertentie i Slerk ^"^pe„ Hoofdklasse kampioen schap bandstoten In de biljartacademie „Du Corbeau" te Den Haag is Vrijdag het tournooi begonnen om het hoofdklasse kam pioenschap van Nederland bandstoten, waaraan deelgenomen wordt door Van de Pol (Rotterdam), Eichelsheim (Rot. terdam), Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag), die elkaar tweemaal zullen ontmoeten- De uitslagen luiden: Sweering 133 58 14 2.29 Van de Pol 150 53 20 2.58 Metz 150 41 30 3.65 Eichelsheim 133 41 14 3.24 Sweering 150 40 27 3.75 Eichelsheim 110 40 16 2.75 Van de Pol 150 52 15 2.88 Metz 98 52 12 1.88 Metz 150 40 26 3.75 Sweering 103 40 12 2.57 Eichelsheim 150 68 17 2.20 Van de Pol 145 68 19 2.13 De stand na de eerste dag luidt: 1. Metz 2. v. d. Pol 3- Sweering 4- Eichelsheim 4 pnt., alg. gem. 2.99 4 pnt., alg. gem. 2.50 2 pnt., alg. gem. 2.79 2 pnt., alg. gem. 2.63 Kampioenschap tweede klasse klein biljart Te Apeldoorn is het tournooi om het Nederlands kampioenschap tweede klasse 38/2 voortgezet. De uitslagen Koppel Van Veen Agema Lunenburg Van der Horst Weckseler Agema Koppel Van Veen Van Bracht Weckseler Lunenburg Van der Lem is door ziekte verhin derd verder aan het tournooi deel te nemen. 300 33 33 9.09 284 33 43 8.60 240 24 60 10-— 300 24 27 12.50 300 20 62 15 205 20 30 10.23 97 12 51 8.08 300 12104 25 300 21 91 14.28 118 21 15 5.61 227 25 57 9.08 300 25 46 12.— Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag OGIEF4-AREND P+NL A OB+O HL KUNDE BD EI IC 4-1 DO 4- REE UNI E E-fPAUW SIM VLO-fDRA DE-fLASSO-hSA E+NU T-fOF-r-R NOTI E SMAAD Het bestuur van de „Zwaluwen" In het bestuur van de Nederlandse voetbalvereniging de „Zwaluwen" zijn enkele bestaande vacatures aangevuld. In de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer H. A. J. Bockmeulen, is voorzien door de benoeming van de heer J. W. J. Panis te Tilburg. Tot pen ningmeester werd benoemd de heer N. J. Twisterling te Haarlem; tot dusver was deze functie waargenomen door de voorzitter nu*. A. van der Wilde. De oud voorzitter van de Zwaluwen, de heer L. F. Verwoerd, is tot erelid benoemd. Op de laatst gehouden bestuursverga dering is besloten f 2500 te schenken aan, •et Nationaal Rampenfonds. Horizontaal: l. noot. 3. fijne ba saltsteenslag. 7. spil. 9. priem. 11. achting. 12. li chaamsdeel. 13. we reldbekende Neder landse industrie. 14. groente. 15. bloem. 16. voordat. 17. eer waarde heer (afk.). 19. voorzetsel. 20. zonnegod. 21. voor zetsel. 23. berg plaats. 25. familie lid. 28. Bijbels per soon. 29. deel van een schip. 31. zoog dier. 32. bode. 33. feestkleding. 35. vordering. 36. zit plaats op motorrij wiel. 38. boom. 39. slap, verlept. 40. pers. voornaamw. Verticaal: 1. ge stalte. 2. reeds. 4. hoogteliggiug van een terrein. 5. bloem. 6. bloem. 7. voertuig. 8. verdriet. 10. boom. 12. Scan dinavische goden. 18. spoedig. 19. boom. 22. troep. 23. traag. 24. reeks. 26. karak ter. 27. schim. 29. dorsvloer. 30. berg plaats. 34. herkauwer. 37. bolgewas. Oplossingen uitsluitend; op briefkaart in te zenden tot en met 23 Febr. aan ,,'t Kasteel van Aemstel", (afd. Prijs raadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 31 Jan.: OPPONENT PROF I EL POFFEN OFFER NIER EEN N L T Na loting wonnen de prijzen: A. de. Haan. Potgieterstraat 18 III, Amsterdam; P. Lubbers. Ged. Gracht 50. Zaandam; C. Kauling, Voorhelmstraat 40 id., Haarlem. Zd. Nederlands elftal Met het oog op de ontmoeting Luxem burgZuid Nederland, Zondag 29 Maart a.s. in de hoofdstad van het Groot-Her- togdom, zal het Zuid Nederlands elftal 21 Maart a.s. op het NAC-terrein te Breda oen oefenwedstrijd spelen tegen een Zwaluwenploeg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3