1952 WAS EEN ROYAAL VISSERIJ-JAAR „Amsterdam heeft zijn Rembrandthuis ontdekt" Klamp klaver redde mensenlevens Uit Amstelland Aanval van Z.F.C. op de leider Kennemers Grote reeks diefstallen bij Van Gend en Loos Uit Waterland Gladheid veroorzaakt vele ongevallen Brandweerauto beschadigd Elckerlyc speelt Walcheren ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 ZAANDAM Brug Het menselijk leed is naar Zaandam gekomen. We hebben er niet naar be hoeven te zoeken. Zo maar. plotseling, werden we er mee geconfronteerd. We stonden oog in oog met Jacobus Hey- boer en Neeltje Heyboer uit Nieuwer- kerk op Schouwen, die thans verblijf houden op Oud-Saenden bij hun zoon. Ket zijn mensen met diepe groeven in het gezicht en die een doffe berusting ten toon spreiden. Een berusting die de bezoeker belet vragen te stellen. Men kan alleen maar luisteren, want plot seling besef je dat de emoties waar beide mensjes vol mee zitten alleen maar af gereageerd kunnen worden door te ver tellen. Gedeelde smart is immers halve smart. Die rampzalige Zondagochtend werden zii 's morgens om half 7 gewekt door de buren. Hadden zij toen maar direct geluisterdMaar alles leek nog ge woon, tot 7 uur. toen golfde het water al een meter hoog de kamers in. Het dorp konden zij al niet meer bereiken, het water steeg met de minuut. Drie mensen kropen in doodsnood naar de zolder, hardop biddend en huilend. Op de zolder klommen ze op een ijzeren ledikant. „Het was een luguber kolken en bruisen, dat we hoorden. Toen hoor den we een groot gekraak, een kast viel op het orgel en van angst klommen we toen maar op het dak door een koe- koeksraam". Tot 2 uur 's middags zijn ze daar blij ven zitten om te zien hoe buren op stuk ken wrakhout ronddreven, om te zien ook hoe ze voor hun ogen verdronken. Dochter Johanna heeft nog geprobeerd naar een bekende weduwvrouw met twee kinderen te zwemmen, maar God be schikte anders. Want toen gebeurde het. De schuur naast de boerderij scheurde en kraakte plotseling vaneen en uit de wanden kwam plotseling een grote klamp kla- verhooi dryven. en de klamp zat ste vig in elkaar.. Toen zijn ze gesprongen op het moment dat de boerderij, waar op ze zaten, het begafToen het dak in de golven verdween, dreven drie mensen op een klamp klaver al biddend in Zuid-Oostelijke richting, over de polder Nieuwerkerk tot de Rampersedijk! Die klamp hooi heeft het gehoudentot 11 uur 's avonds. „Het water was zo hoog", vertelt Heyboer met monotone stem waarin thans grote verwondering klinkt, „dat we de draden van de hoogspannings kabels moesten optillen om er onder door te kunnen komen. En de angst steeg ontzettend als we voelden ergens vast te geraken. Want wie weet hoe lang zo'n wonderlijke tocht wel kon duren". Tegen die Rampersedijk, 10 kilometer planken en hooi Kerklijsten ZAANDAM Zondag de H.H. Missen 6, 7, 8.30 (Hoogmis). 10 uur (Kindermis), 11.15 uur. In de week de H.H. Missen om 6.30, 7.15, 8 en 9 uur. Maandag de H. Mis van 6.30 uur in het St. Jozefgesticht (voor ieder toegankelijk). Woensdag Aswoensdag; 8 uur wijding der as daarna gez. H. Mis. KOOG AAN DE ZAAN Zondag H.H. Missen te 7 uur. 9 uur (Hoogmis) en 11 uur. In de week de H.H. Missen om 7 uur en 7.50 uur. As woensdag kwart voor zeven aswijding, daarna H. Mis voor de slachtoffers van de watersnood. Om tien min. over half acht uitreiking askruisje. KALF—ZAANDAM Zondag H.H. Missen 7.30 en 10 uur Maandag en Dinsdag 7 en 7.45 uur H.H. Missen. Woensdag tot en met Zaterdag H.H. Missen te 6.30 en 7.45 uur. As- Woensdag half acht Aswijding en uit deling, (Sursum Corda) Steunnormen weer verhoogd De instelling van Sociale Zorg deelt ons mede dat met ingang van 1 Januari 1953 (dus van terugwerkende kracht) de steunnormen voor de gemeente opnieuw zijn vastgesteld. Man en vrouw i 24.50 per week (excl. huur, kolen etc.); Kostgangers f 18.50 per week; kostgangers in gezinsverband f 17.50; Alleenwonenden f 17. Benoemd verklaard De voorzitter van het centraal stem bureau deelt mede. dat ter inzage is gelegd zijn besluit, waarbij de heer L. de Vries te Zaandam benoemd is ver klaard tot lid van de gemeenteraad. De heer De Vries zou de vacature vervullen, ontstaan door het overlijden van de heer J. J. Pieters. Bij de P.C.- fractse heerst echter de mening dat dez» vacature niet vervuld zal worden, daar binnen afzienbare tijd gemeenteraads verkiezingen worden gehouden en de heer De Vries toch de eerstkomende vergadering niet zal bezoeken. DE STAND Na twee weken is de stand van Zaan dam voor het Rampenfonds f 369.000. Ook Wormerveer komt prachtig uit de bus. Deze gemeente is de* f 46.000 gepas seerd, eveneens zonder kerkencollecten. Ere wie ere toekomt In ons verslag over Vadertje Lang been werd mej. v. d. Linden abusie velijk genoemd als vertolkster van de rol van Sallie McBride. Dit is een vergissing. Het knappe spel moet toe geschreven worden aan mej, Regien van der Ven. Opbrengst pianoconcert Het pianoconcert, dat de pianist Gerard Hengeveld ten bate van het N.R.F. heeft gegeven, heeft de som op gebracht van f 409.28. KOOG ZAANDIJK Doktersdienst Zondag 15 Februari: Dr. J. P. v. Nieu- wenhuize. Lagedijk 30, tel. 3499. Apo theek Groesbeek, Raadhuisstraat 19, tel. 2384, Koog aan de Zaan. Feestelijke bijeenkomst De sociëteit voor bejaarden houdt Maandag 16 Februari voor de leden een bijeenkomst in „De Waakzaamheid" in Koog aan de Zaan. Een cabaretgezel schap zal vcor een zeer gevarieerd programma zorgen. Voor het Rampenfonds De Zaanse Lawn Tennis Bond ver gaderde Dinsdagavond in „De Waak zaamheid". De data voor 't Zaanse kam pioenschap konden nog niet worden vastgesteld. Besloten werd de jeugdtrai- ning krachtig ter hand nemen. Van het batig saldo zal ƒ50.afgestaan worden aan het Rampenfonds. Zondag 8 Februari nam de Algemene Winkeliers Vereniging in Kcog aan de Zaan het prachtige besluit 2 pet. van haar Zaterdagse omzet af te staan ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het resultaat is. dat een bedrag van 837.97 op de girorekening van het Na tionaal Rampenfonds kon worden over gemaakt. vanaf de plaats waar hun boerderij stond, spoelden meer mensen in de avond aan. Ze kwamen als op een plaatje van de Zondvloed dat in de kinderbijbel stond: op stukken dak en wrakhout. Maar juist bij die dijk vielen veel slacht offers. want er stond een flinke bran ding. Op zo'n geïmproviseerd vlot van een deur en een paar balken werd ook nog een baby geboren, die na twee uur alweer ging hemelen. Een uitgeput groepje van 80 mensen stond in de nacht op die dijk en er kwamen ook wat koeien aandrijven. De boeren hebben nog geprobeerd deze bees ten te melken en de melk in hun klom pen op te vangen voor de twaalf kin deren. heel jonge kinderen. Maar de beesten waren te wild. het ging niet Tegen dat het licht werd 's morgens, werd van het aangespoelde wrakhout een brug geslagen over een gat van wel zes meter in de dijk. Het werd een brug van planken, hooi, stroo, touw, van zuchten en bidden. Toen zijn ze het gaan proberen, kruipend op de knieën, de jongeren voorop, dan de vrouwenen de mannen achteraan. De groep ver kleumden trok naar een nog recht over eind staande boerderij een eind verder op. waar de barmhartige Samaritaan woonde. Later kwamen watervliegtuigen de zieken enverdwaasden ophalen En weer later kwamen de helden uit Ierseke, Urk en Volendam. Via het haventje van Vianen bij Oudesluis kwa men ze met hun roeiboten over de dijk en kwamen de overblij venden halen. „En nu zitten we dan bij onze zoon", zegt Neeltje Heyboer, als vader Heyboer even stopt. „Ook Johanna is hier, maar ze heeft het nog te kwaad, wij zijn er al weer over heen en luisteren vol spanning naar de radio. Maar over die vissers moet vader je toch nog wat ver tellen. één was er bij die heeft alleen al vierhonderd mensen gered KOOG AAN DE ZAAN Burgerlijke Stand GEBOREN: Willem, z. v. W. Smit en C. J. Roels. GEHUWD: H. J. Schroevers en C. Kramer. OVERLEDEN: Aagje Fris, oud 68 j., wed. v. P. Kuisman; Elisabeth Schudde- boom, oud 73 j. wed. v. A. H. Dijkhoff. WORMERVEER Kerkbericht Zondag: genaamd Quinquagesima. De stille H.H. Missen zijn om 7 uur en half negen; kwart over tien de Hoogmis. Bij het communiceren vandaag achteraan te beginnen, 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje. In de week zijn de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Dinsdagavond géén Congre gatie-bijeenkomst. Woensdag: begin van de Veertigdaag- se Vasten; geboden Vasten, en Onthou dingsdag. Vóór de H. Mis van 7 uur wijding en uitdeling der as; voorts na de H.H. Missen gelegenheid tot het ont vangen van het Askruisje; 's avonds om half acht Congregatie-bijeenkomst voor de jongemannen. Vrijdagavond om 7 uur Kruisweg oefening. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 5 tot 8 uur; om 7 uur Lof ter ere van de H. Maagd met Rozenhoedje. Schoolarts-vacature Voor de plaats, die is opengevallen door het bedanken van mevr. Peters Weissing als schoolarts, hebben zich reeds 12 sollicitanten gemeld. Zondagsdienst Artsen: F. J. Heeris, Stationsstraat 5, tel. 82273. Apotheken: fa. T. M. B. v. Marle, Wandelweg 41, tel. 81475 (volgende week ook avond- en nachtdienst). DE KWAKEL De verduistering bij een uitgeverij Donderdag heeft zich vrijwillig aan het bureau van politie te Haarlem gemeld de 32-jarige vertegenwoordiger H. O., uit Amsterdam, die. zoals wij reeds meldden, verdacht werd de Haar lemse uitgeverij van technische boe ken, cce firma S„ door verduistering van een grote som gelds te hebben be nadeeld. De man heeft bekend een aan zienlijk bedrag te hebben verduisterd. Donderdag heeft de directie van de uitgeverij bij de recherche te Haarlem aangifte gedaan van deze fraude. H. O- is thans ingesloten. De Haarlemse po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. FOK- EN CONTRÖLE- VERENIGING Allereerst memoreerde de voorzitter, de heer v. Wees, de ramp die allen nog vers in het geheugen ligt- Hij drong er op aan. om, wanneer de veestapels daar weer geplaatst kunnen worden, ook hier spontaan mee te doen, en dan een vol wassen of een jong dier af te staan, zodat ook zij daar weer kunnen beginnen. Vervolgens wees hij op de begroting '52 die weer enigszins blijk gaf van bloedarmoede, daar de kas sloot met een nadelig saldo van f 500. Verschillende onvoorziene posten bleken in het afge lopen jaar nog weer te zijn opgedoken o.a. de overschakeling naar de bedrijfs vereniging te Gouda; het melken van een kleiner aantal koeien door de t.b.c.-be- strijding (meer jong vee); de verhoogde lonen van de monstersnemers. Toch was ler ook rede tot blijdschap, daar het le dental nu uitgebreid is tot 72, Het verslag van de kascontrole-com missie werd uitgebracht bij monde van de heer Th. W. van Rijn, die op humo ristische wijze de goedkeuring van de commissie op het beleid van de penning meester gaf, waarbij hij vooral mevr. van Eyk lof toe zwaaide, daar die de moeilijke kneepjes in het vak wist te ontsluieren. De zaak is nu op het moment zo, dat er zowel in het voor- als in het najaar een voorlopige rekening wordt gezonden, terwijl dan het voorjaar daarop de de finitieve rekening komt. De nota's voor de fokvereniging zullen door de stam boekhouder worden geïnd. De begroting '53 kwam hierna onder de hamer. Op het voorstel van het be stuur om deze te stellen op f 7 per koe. kwam uit de vergadering een stem. om deze te stellen op f 6,50. Het laatste voor stel werd echter bij stemming met 29-4 verworpen. Bij de bestuursverkiezing (de voorz. was aftredend) werden 31 van de 33 stemmen op de heer C. P. van Wees uit gebracht. Een enigszins ongewoon punt volgde hierop n.l. de kwestie ..bromfiets". Na veel gepraat werd besloten, de contro leur-stamboekhouder hiervoor een ver goeding te geven van f 300 per jaar Benoeming lid kascommissie: aftr. Th. W. Rijn. Daar het pLv.v. lid, de heer H. van Dijk voor een vaste benoeming had bedankt, werd nu aangewezen de heer A. Rijlaarsdam en tot pl.v.v. lid de heer H. A. J. Straver. „Kunst en Genoegen" K. en G. I heeft in Amsterdam een wedstrijd, in bondsverband gespeeld tegen Jozef Blankenaar III, die door Ver- meij c.s. met veel machtsvertoon gewon nen werd met 6-14. Geen der spelers van de bezoekers verloor zijn partij. Alles werd gewonnen of remise. Met een gun stige plaats in de wedstrijdladder, 2e en 3e plaats samen met Gez. Samenzijn III, nog één partij te spelen en de koploper nog een afgebroken wedstrijd, waarbij de uitslag hun ook een zelfde aantal verliespunten kan brengen als hun vol gers. is er nog een kans voor K. en G. de eerste plaats te bereiken. Burgerlijke Stand GEBOREN W. F. Voorn en E. A. Ha- bes. OVERLEDEN: J. Meijer, 75 i. GEHUWD: N. O. Stam en G, J. A. Groot. UITHOORN R.K. Parochie-bibliotheek De jongelui die regelmatig door de racho de spannende verhalen van Arendsoog volgen, kunnen nu hun hart ophalen, want de bibliotheek is verrijkt met een 7-tal nieuwe boeken over Arendsoog en witte veder. LEIMUIDEN Toneeluitvoering Maandag a.s. zal de toneelclub „Ons Genoegen" van de K-A.B. alhier een toneeluitvoering geven, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het Rampenfonds zal komen. De uitvoering wordt gehouden in de zaal van mevr. de wed. Sneeboer en opgevoerd zal worden „Mensen in Nood", een spel uit het vissersleven door Will Brakenberg. Doorlichting Het comité voor de doorlichting deelt mede. dat reeds bijna 250 gezinnen zich opgegeven hebben voor de doorlichting, welke zal worden gehouden in het tijdvak van 7 t.m. 12 Maart a.s., in de zaal van mevr. de wed. Sneeboer. N1EUWVEEN Zaandijk ontvangt rivaal DEM. IJs en weder dienende wordt er mor gen weer gespeeld. Het programma is voor de Zaanse clubs heel interessant. Allereerst de thuiswedstrijd van Z.F.C. tegen Kennemers. U kent dc situatie nog wel? Kennemers aan de kop met cén punt voorsprong op Z.F.C. In Be- venvyk gingen de rood-witten in de allerlaatste minuut met 1-0 ten onder. Het wordt dus nu een aanval van dc Zaandammers op de bovenste plaats. Wy hebben er zo een idee van, dat de gastheren het zullen klaren. In de tweede klasse B maakt Z.V.V. de reis naar Weesp om daar tegen Ra- piditas aan te treden. De blauw-zwarte Zaandammers zijn in het gedrang van de onderste plaats gekomen, zodat bij voorbaat van een geladen Z.V.V. ge sproken kan worden. Om deze reden durven wij „good old Z.V.V." zeker wel een gelijk spel te voorspellen. Op de ranglijst maken na Z.V.V. het Oostzaan- se O.S V. en Schoten de staart uit en deze twee degradatic-candidatc-n gaan onderling nu uitmaken wie de hekken sluiter wordt, De Oostzaners staan er met 5 punten uit tien wedstrijden min der goed voor dan de Schotenaren, die zes punten uit negen ontmoetingen ver gaarden. Wij vrezen voor O.S.V. het ergste. Twee derby's staan de Zaanse derde klassers te wachten In Wor merveer gaan Q.S.C. en K.V.V. el- kaars krachten meten. Wij achten de Krommenieërs iets sterker dan de jongens van voorzitter Contelaar. W.F.C. moet in staat geacht worden over Ripperda te zegevieren. Zaan dijk ontvangt rivaal D.E.M., die bij een zege gelijk met de Zaandijkers Eretekenen uitgereikt De navolgende plaatsgenoten zijn in het bezit gesteld van de eretekenen voor „Orde cn Vrede", voor de diensten bewezen in Indonesië: P. Roodenburg. W. Lenting, A. van Leeuwen en J. P Burgmeijer. TER AAR Groenteveiling TER AAR. 13 Februari 1953. Witlof 1 0.34—0.43, idem 2 0.27—0.33. idem stek 0,130.24. spruiten 0.350.53, idem afw. 0.060.17, uien 0.360.50. idem drielin gen 0.240.26. rabarber 0.35. kroten 0.12. sjalotten 0.38, alles per kg, knolselderij 0.160.24, idem stek 0.030.07, per stuk. Appelen: Goudveinet 0.15 per kg. Knoeierijen met leger- Ieveranties? Zaak aangehouden In het proces tegen een aantal ver dachten. betrokken bij knoeierijen bij de dienst van de kwartiermeester-gene raal te Amsterdam, heeft de Amster damse rechtbank gisterochtend in een interlocutoir vonnis aanhouding voor onbepaalde tijd van het onderzoek ge last. Ontwikkeling verre visserij bepaald ongunstig De aanvoeren van zeevis (inclusief makreel) lagen, blijkens de cijfers, welke bet bedrijfschap voor visserij producten in „Aanvoer en Afzet" geeft, in het afgelopen jaar op hoger peil dan in 1951. De totale aanvoer van de zee- en kustvisserij beliep 190.574 ton met een waarde van f 66.968.000. tegen 179.576 ton voor een waarde van f 62.689.000 De gemiddelde prijs per kg bedroeg in beide jaren f 0.35. Mede door de gun stige exportmogelijkheden, welke voor verschillende vissoorten bestonden, kon den de afslagprijzen zich over het alge meen op het niveau van 1951 hand haven. Ook in 1952 bleven de voor de re ders vastgestelde minimum-verkoopprij zen voor de vissoorten schar, schol wij ting, torsmakreel, zwarte poon, bot en makreel van kracht. In totaal werd in het afgelopen jaar ongeveer 3179 ton zeevis, of 6 pet. van de aanvoer opge houden. Vooral schar werd in grote hoeveelheden naar de vismeel-indus- trié gedirigeerd. Van de makreelaan- voer werd voorts 2,9 pet., van de schol- loodsarbeiders voor de rechtbank Elf (Van onze verslaggever) Eind 1953 en gedurende het gehele jaar 1952 zyn in de loods van Van Gend en Loos aan de Cruquiuskade (te Am sterdam diefstallen op gTote schaal ge pleegd naar schatting voor een waarde van totaal ƒ60.000, waarvan voor slechts een waarde van ƒ3000 achterhaald kon worden. De diefstallen betroffen in hoofdzaak textiel en sigraetten. Gisteren hadden zich niet minder dan elf loodsarbeiders voor de Amster damse rechtbank te verantwoorden. Tegen de hoofddader werd twee en een half jaar gecist, tegen de anderen straf fen van vijf tot tien maanden. Uitspraak 27 Februari. De hoofddader, een een en vijftig jarige loodsknecht, is al meer veroor deeld, de anderen niet. Hij zond koffers en kisten van buiten de stad naar de loods aan de Cruquiuskade en vulde die met zand om er gewicht aan te ge ven. In de loods werden de zandzakjes vervangen door gestolen pakken textiel en sigaretten, afkomstig o.a. van fabrie ken in Noord-Brabant en Twente. Deze hoofddader is een avonturier, die in het Vreemdelingenlegioen heeft gediend. Hij haalde zijn mede-arbeiders over de kisten en koffers klaar te zetten en te vullen of om ze uit de loods te smokke len naar een bepaald adres, waarvan daan uit de gestolen goederen werden verkocht. De Officier van" Justitie merkte op dat er enorm veel goederen zijn ver dwenen. Dank zij de ijverige speur- arbeid van de Spoorwegrecherche en de gemeentepolitie heeft men de daders kunnen achterhalen. De diefstallen zijn uitgekomen doordat het deksel van een. in Den Haag gearriveerde kist toeval lig los ging en er heel wat anders in bleek te zitten dan volgens het factuur noodzakelijk was. Alle verdachten bekenden, zij het dat sommige hunner hun aandeel in de diefstallen zo klein mogelijk trachten te maken tot wanhoop soms van de presi dent van de rechtbank. Ook in de loods aan de Doklaan zijn diefstallen gepleegd, maar de meeste toch in die aan de Cru quiuskade. De diefstallen kregen vele vertakkingen maar de sleutelpositie be kleedde de hoofddader, over wie alles liep en die successievelijk de anderen aanzette tot medeplichtigheid. Hij „be- PURMEREND Artsendienst Dit weekeinde heeft dienst dokter C. de Moor, Venedien, die by spoedgevallen is te consulteren, terwijl ook apotheek De Vries in de Hoogstraat geopend zal zijn om in spoedgevallen te helpen. MONNIKENDAM komt te slaan. Voor beide clubs dus geen gemakkelijke opgave, maar naar onze mening zien wij de thuis club toch aan het langste eind trek ken. Wormer is de plaats van de andere Zaanse streekontmoeting, want daar ontmoeten de Katholieke clubs W.S-V. en G.V.O. elkaar. Ook hier houden wij het op de gast heren. Lijstaanvoerder in 4 B t.w. Assendelft gaal; vanzelfsprekend het onderaan ben gelende Bergen er onder houden. Voor V.V.Z. kan het een beste dag worden. De Zaandammers moeten hiervoor eerst zelf van IJ-Boys winnen, hetgeen te verwachten is. en daarnaast gaan Zil vermeeuwen of Meteoor, of beide, pun ten verspelen in de strijd tegen elkaar. Hiervan kan V.V.Z. dan profiteren en als alles naar wens verloopt deponeert V.V.Z. zijn visitekaartje in de wacht kamer van kampioenspretendenten. In de vierde klasse F vraagt de belangrijke strijd Meervogels-O.F.C. alle aandacht. Met één punt achter O.F.C. sluiten Meervogels de rij op de ranglijst. Het zal er dus geducht spannen maar uit eindelijk houden wij het toch op de Oostzaners. S.V.A. gaat zijn leidende po sitie in de eerste klasse van de afdeling Noord-Holland verstevigen door een zege op Dreo. R.C.Z. wint van Berdos de plaatselijke ontmoeting Zaanlan- dia-O.D.I.Z. zal wel op een puntenver deling uitdraaien. In de tweede klasse speelt P.S.C.K. thuis tegen Sint Adelbert. In eerste in stantie stonden de Kalvers met 0-4 voor. waarna de strijd wegens wan ordelijkheden door de referee gestaakt werd. Het zal er nu wel rustiger toe gaan. waarbij P.S.C.K. echter opnieuw gaat winnen. Zaanse Boys moeten van- ege him fraaie kans van W.B.S.V innen en Jisp tenslotte zal het bezoe kende Knollendam wel met lege handen huiswaarts sturen. Zondagsdienst Zondag 15 Februari: Dr. W. C. van Stalborcn, Monnikendam, tel. K 2995 1LPENDAM VERGADERING L.T.B. De grootste parochiële standsorganisa tie, de L.T.B.belegde in café Konijn de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Om kwart voor acht was een H. Mis op gedragen tot intentie van de leden en tevens voor de zielerust voor de L.T.B.- er C. van der Lee, die in het afgelopen jaar overleed. Een gezamenlijk ontbijt ging voorts aan de vergadering vooraf, Het jaarverslag maakte voor het over grote deel gewag van de recente waters nood en de consequenties voor de ge dupeerden, onder wie uiteraard vele L.T.B.-ers ressorteren. De Oogstdanlcdag bij O. L. Vrouw ter Nood in Heiloó mocht zich in 1952 in een warme Ilpen- damse belangstelling verheugen. Eén lid kwam de geledingen versterken (32). Secretaris-financier Jan N. Nieuweboer deed vervolgens enkele pecuniaire me dedelingen, In kas f300, batig saldo f 14, obligaties f 100. De bestuursleden G. N. Kramer en Cor Ransijn, aftredend volgens het pe riode-systeem. konden hun zetel achter de groene tafel weer innemen, In de komende herfst bestaat de afde ling 25 jaar. Het afsluiten van dit zil veren tijdperk zag men gaarne gepaard gaan met een feestelijk getinte bijeen komst. De leden P. de Jong en Th. de Wit gaan een feestcommissie vormen. Besloten werd tot een extra-heffing voor 1953 van f 0.50 per ha. om de onkosten te bestrijden. Voorzitter Roeleveld wees op de on gunstige stromingen voor de veehouder in het prijsbeleid De geestelijk adviseur sprak over het parochiehuis. Hij lanceerde het plan van de weide-lammeren. Wanneer iedere veehouder behalve de twee dieren voor de kerkekas een derde lam zouden wei den voor het nieuwe patronaat, dan zou men spoedig van een flinke basis kun nen spreken. De z.g.- „papieren lamme ren" moeten natuurlijk één lijn volgen, parallel aan die van de echte. Mr. G. J, Vermeulen, algemeen secre taris van de L.T.B.. gaf enkele impres sies over zijn verblijf in de Verenigde Staten. Gegevens ontbraken vanzelfspre- j kend niet op het appèl. J loonde" hen dan met bedragen van f 10 tot f 60 van de opbrengst van het ge- st'olene. De hoofddader leidde een luxueus leventje van de opbrengst. De Officier van Justitie achtte nog het erg ste dat het vertrouwen, noodzakelijk in een bedrijf als van Van Gend cn Loos, geschonden is. En een der verdedigers merkte op dat hetgeen de medeplichtigen aan geld kregen in geen verhouding stond tot het risico dat zij liepen. Ze zijn hun functie kwijtgeraakt, welke sommigen al vele jaren vervulden. Te gen de drie voornaamste medeplichtigen werd tien maanden geëist met aftrek van het voorarrest, tegen de anderen, die op de uitkijk hadden gestaan, vijf of zes maanden. De schade, door dc diefstallen ontstaan, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Schoonzoon bedreigd „Een klein mannetje, dat tegen zyn grote schoonzoon flink wilde doen" noemde de Officier van Justitie by de Amsterdamse rechtbank een 48-jarige verdachte, tegen wie hij zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren eiste wegens bedreiging met een mes. Verdachte, die ter zitting een zenuw patiënt en alcoholist werd genoemd, had in November j.l. te Amsterdam zijn voor malige schoonzoon tegenover de lokali teit, waar deze als kellner werkzaam was, urenlang opgewacht en hem, toen hij om opheldering kwam. vragen, met een mes trachten te steken. „Het was een opwelling van mij", ver klaarde verdachte, „toen ik mijn dochter zo alleen zag met haar twee kinderen. En ik dacht: als hij ziet dat ik hem op wacht komt hij misschien met een man of vier op mij af, daarom heb ik dat mes bij mij gestoken". De voormalige schoonzoon, die door uit te wijken aan de messteek was ont komen, wilde van vervolging afzien als hij verder met rust werd gelaten. De Officier van Justitie achtte bedreiging met zware mishandeling bewezen en drong aan op toezicht van een medisch consultatiebureau gedurende de proef tijd. „Bij uw schoonzoon vandaan blijven en niet meer drinken", adviseerde de president tot besluit en bepaalde de uit spraak op 26 Februari. aanvoer 2,6 pet. en van de wijtingaan- voer 5.4 pet. doorgeleverd aan genoem de industrie. De ontwikkeling van de verre visserij was in 1952 bepaald ongunstig. Slechts 4 vaartuigen, welke in totaal 7 reizen maakten, namen aan de verre visserij deel. Minder dan 1 pet. van de aanvoer was afkomstig uit de Barendszee of uit de wateren om IJsland. De uitvoer bereikte in 1952 het hoge niveau van 10.210 ton voor een waarde van f 16 millioen, tegen 8151 ton voor een waarde van f 12.6 millioen in 1951. Afzet vond plaats naar Groot-Brittan- nië (3163 ton), België (2469 toni Frank rijk (1063 ton). Italië (1130 ton) en de U.S.A. (1524 ton). In 1952 was de makreel, na de scbol, kwantitatief gezien de belangrijkste zee vissoort. Voor de makreel werden in het afgelopen jaar betere prijzen be taald dan in 1951. De gemiddelde prijs steeg namelijk van f 0.28 tot f 0.30 per kg. Een hoeveelheid van 1070 ton bracht de vastgestelde minimumprijs van f 0.20 per kg niet op en werd naar de vis- meelindustrïe gedirigeerd, terwijl 900 ton werd geëxporteerd, voornamelijk naar België en Italië. Vergeleken met 1951 vertoonde de aanvoer van schelvis in het achter ons liggende jaar slechts een onbetekenen de stijging en wel van 4442 ton naar 4570 ton. De gemiddelde pTijs liep terug van f 0.62 naar f 0.59 per kg. Hoewel de verre visserij in het afge lopen jaar van zeer weinig betekenis was. lagen de aanvoeren van kabeljauw in 1952 op een hoger peil dan in 1951. De aanvoeren stegen van 3835 ton naar 4213 ton. terwijl de gemiddelde prijs opliep van f 0.69 naar f 0.71 per kg. Voor deze vissoort bleken goede ex port-mogelijkheden te bestaan; de uit voer bedroeg namelijk 1540 ton. Kwantitatief gezien was de schol in 1952 weer de belangrijkste zeevissoort (waarbij de haring builen beschouwing wordt gelaten). De totale aanvoer van schol bedroeg 12.384 ton tegen 11.975 ton in 1951. De gemiddelde prijs liep aanmerkelijk terug, namelijk van f 0.47 naar f 0.42 per kg, zodat bij een ge stegen aanvoer de opbrengst in totaal minder was. De uitvoer van schol liep eveneens terug en wel van 2100 ton in 1951 tot 1830 ton in 1952. Groot-Brittan- nië was de grootste afnemer. De aanvoer van tong liep in 1952 ver geleken met 1951, iets terug, namelijk van 4511 ton tot 4464 ton, terwijl de export in beide jaren het hoge totaal van 3300 ton bereikte. Voor de binnen landse markt bleef de beschikbare hoe veelheid dus vrij beperkt. De gemid delde prijs steeg van f 1.54 tot f 1.57 per kg. VERBAND EN FOURAGE Op last van den minister van Oor log ts aan alle onderofficieren en manschappen, in het garnizoen Am sterdam het verhandpakje en een reserve-ration verduurzaamd vleesch uitgereikt. Afscheid pastoor G. P. A. v. Alkemade Pastoor G. P. A. v. Alkemade. be noemd tot pastoor te Aerdenhout Bentveld, zal Dinsdagmiddag afscheid nemen van het R.K. Meisjeslyceum te Amsterdam, waaraan hij sinds 1933 als rector verbonden is geweest. Weer verdwijnt een restaurant uit de Kalvers traat Wij vernemen, dat het restaurant „Winkels", sedert April 1921 gevestigd in de Kalverstraat, per 1 Mei a.s. zal' worden opgeheven. Zeer waarschijnlijk zal de boekhandel J. de Slegte, die het pand Kalverstraat MuntRokin moet verlaten, zich in het perceel vestigen. Don Bosco-bijeenkomst De jaarlijkse Don Bosco-bijeenkomst zal worden gehouden op Zondag 22 Fe bruari in het St. Josephsgezellengebouw aan de Stadhouderskade. Om negen uur wordt een H. Mis in de St. Hubertus- kapel opgedragen, des avonds om half acht zal het toneelgezelschap „De Nar- renspighel" het toneelstuk „In Cruce Robur" -opvoeren. De R.K. Toneelvereniging „Arti et Amicitiae" heeft haar Vastenavond feest van a.s. Zondag afgelast. Serveersters stelen geld uit collectebussen De Bussumse politie heeft drie ser veersters uit een Bussumse schouwburg aangehouden, die er van worden ver dacht gelden te hebben verduisterd uit collectebussen voor liefdadige doelein den. Eén van hen. de 44-jarige J. KL uit Eussum, bleek geld te hebben wegge nomen uit de bus voor het Nationaal Rampenfonds. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat zij en de 42- jarige M. S. en de 41-jarige A. B. uit Hilversum meermalen geld hadden weggenomen uit bussen, die werden gebruik tijdens de Kerstdagen voor een inzameling voor het Bio-Vacantie-óord. Het drietal is voor de officier van justi tie geleid. De gladheid heeft Donderdag heel wat personen en voertuigen parten gespeeld. Wy zagen op één moment op de brug over het Singel naar het Koningsplein vyf wielrijders tegelyk slippen en tui melen, enige hunner juist voor een au to, welke weliswaar direct remde maar doorgleed. He liep allemaal goed af, hoewel elders ernstiger ongevallen zyn gebeurd. In de Linnaeusstraat viel een wielrij- De nationale ramp heeft een aantal feiten en jubilea naar de achtergrond ge schoven. Vandaar dat we U tot heden niets hebben verteld over de 25-jarige loopbaan van custos M. Muller, van het Rembrandthuis. De jubilaris zelf is hier niet rouwig om. Hij vindt belangstelling rond zijn persoon ronduit misplaatst en zei ons: „Schrijf maar wat over het Rembrandt huis". Custos Muller verhaalde uitein delijk tóch het wel en wee van een kwarteeuw van zijn leven, maar in dit verhaal kwam bijna geen passage voor, of „zijn" museum was erbij betrokken. Beginnen we bijvoorbeeld bij de grote stijging van het bezoekersaantal. In 1927 kwamen 3777 mensen in het woon huis van Rembrandt kijken. Afgelopen jaar waren het er 19.163. De heer Mul ler noemde dit een van de opmerkelijk ste feiten uit zijn loopbaan. „Twee an dere belangrijke dingen zijn de oprich ting van de Vriendenkring en de Kro niek van het museum." Deze Vrienden kring is omstreeks 1945 in het leven ge roepen, „omdat de belangstelling van Nederlanders voor hun grootste beel dende kunstenaar", zoals de custos van het Rembrandthuis het uitdrukte, „zo gering was." De heer Muller ervoer, dat véle Amsterdammers niet eens wis ten waar het Rembrandthuis stond. „Van de bezoekers waren 75 procent buitenlanders en de rest kwam uit eigen land. Financieel stonden we er altijd even zwak voor. Geringe subsidie, niet al te hoge entreeprijzen en daar moes ten we het mee doen. We konden geen advertenties plaatsen en het leek. alsof het Rembrandthuis er toevallig was circulaire-actie aan, waarbij honderd- vijftig middelbare scholen jn Amster dam en omgeving uitgenodigd worden om tegen gereduceerde prijzen het Rem brandthuis te komen bezoeken. „Eén school ging op de circulaire in." na een kwart eeuw een greep te doen uit de duizenden bezoekers, die in zijn mu seum naar binnen zijn gegaan. Twee lijvige boeken vergemakkelijken het hem zich bepaalde bezoekers te herinne ren. Het eerste is een „gewoon" receptie- boek, waar ieder zijn naam in mag zet ten. Het andere boek heeft een zware witte omslag met gouden letters. „Dit is alleen voor hoge bezoekers" zegt custos Muller, terwijl zijn handen over de bla den oud-Hollands geschept papier strij ken. Bij deze „eerste klas personen'" treffen we koningin Emma aan, die in 1928 het Rembrandthuis kwam bezoeken. Verder hebben buitenlandse prinsessen, ministers en gezanten met sierlijke ha len of korte, vinnige pennestreekjes hun naam in dit stukje geschiedenis geschre ven. Van 1940 tot 1945 zijn beide boeken onaangeroerd gebleven. Toen stond het Rembrandthuis midden in de tragiek van de Joden-deportatie. „Al na de eerste oorlogsdag is de hele verzameling in de kluis gegaan. We hebben in deze jaren vaak met dertig mensen tegelijk in de kelder gezeten, in de catombe van het Museum. Ik dacht dat we 't niet uit zou den houden, maar na de oorlog zijn we er toch weer snel bovenop gekomen". Verder, zegt custos Muller, kan ik u niets bijzonders vertellen. „Of het zou moeten zijn, dat de nieuwe leden van de Vriendenkring sinds kort een reproduc tie. van Rembrandt natuurlijk, krygen toegestuurd". der door de gladheid van de weg juist toen een brandweerauto met loeiende sirene naderde. De auto week scherp uit om de wielrijder te ontwijken maar begon te slippen en botste tegen een auto, die van de andere kant kwam. Beide auto's werden beschadigd. Nie mand liep letsel op. Op het Damrak is een zestigjarigs voetganger uitgegleden en in het water terechtgekomen. Een voorbijganger heeft hem door handreiking op het droge ge trokken. In de Houtkopersdwarsstraat is een bakfiets tegen een stilstaande auto ge gleden. De een en twintigjarige be stuurder viel van de bakfiets en klaag de over pijn in zijn rug. Hij is in het Binnengasthuis opgenomen. Op de Oostelijke Handelskade zijn twee wielrijders over de tramrails ge slipt. Beiden liepen verwondingen op en zijn naar het O. L. Vrouwegasthuis ge bracht. Eén hunner moest worden op genomen; de andere kon naar huis keren. In totaal zyn in vier uur tijds dertig ongevallen bij de Radio-autodienst van de politie gemeld. De stadsreiniging heeft door het strooien van zand en pekel getracht onheilen te voorkomen. Ongeval aan boord van zandzuiger Aan boord van een zandzuiger in het Jan van Riebeekkanaal is een ongeval ontstaan waardoor een een en zeventig jarige dekknecht een been brak. Bij het overnemen van een zes meter lange stalen sproeier van een dekschuit is bij het overduvven van die sproeier, welke in een stalen strop aan de giek hing, de stalen draad gebroken. De sproeier viel op het dek en schoot naar voren, waar door de dekknecht zijn evenwicht ver loor. Met een gebroken been is hij in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Ten bate van het Rampenfonds Weerzien na vijf jaar Men moet wel over een gezond zelf vertrouwen beschikken om een initia tief te nemen, een stuk in te studeren en het in een der grootste zalen van Amsterdam voor het publiek te bren gen, dit alles in eén tijdsbestek van acht dagen. Over dat zelfvertrouwen beschikt de nog jonge toneelgroep „Elckerlyc", die Donderdagavond in Krasnapolsky's grote zaal aan het toneelstuk „Walcheren" ge stalte gaf. Dat betekent een opgave, die zwaarder is dan menige argeloze toe schouwer en lezer zou vermoeden. Men diént hierbij toch te bedenken, dat ..Walcheren", van de toneelschrijver J- J. van Mechelen. geen normaal reper toire-stuk is. Het Is een stuk. dat het bij enkele aangelegenheden heel goed doet. wanneer de omstandigheden aanleiding geven het tot de verbeelding te laten spreken. „Elckerlyc" heeft de mogelijk heden zeer goed gezien en daarom het stuk. dat sinds 1947 geen opvoering meer had gehad, ten bate van het Ram penfonds. ten tonele gevoerd, nu het op zo tragische wijze ziin actualiteit heeft herkregen. Ondanks de zeer korte studietijd stond de opvoering op hoog niveau. De typeringen waren, een enkele uitzonde ring daargelaten, zeer goed getroffen. De zware dialogen werden op verant woorde wijze gesproken, terwijl de handelingen, waarmee de schrijver vrij karig is. met de noodzakelijke vlotheid gespeeld werden. Het geheel toonde een dien doorleefd en overtuigend ka- I rakter met veel sterke en enkele zwakke momenten. Doch geen enkele scène I wekte bij ons de indruk, dat de opvoe ring in acht dagen tijds haar beslag had gekregen. De sterke figuur van ir. v. d. Zee was prachtig van vorm; ernstig, gerou tineerd en. volkomen vanzelfsprekend. Anna, zijn vrouw, was iets te jong en niet geheel overtuigend; wat meer vrij moedigheid zal haar van pas komen. Ir. Douwes en ir. van Duynstede waren acceptabele kerels, die wisten wat hun taak was. De voorman Arie Steen: uitstekend, fel en dramatisch met goede rolkennis. Vrouw Renierse was qua spel zeer goed, maar kon ons door haar uiterlijk toch niet doen geloven, dat zij een vrouw op leeftijd verbeeldde. De ovei'ige acterenden droegen er overtuigend toe bij. dat de zware strijd tegen het overstroomende water op het Walcheren van na de oorlog, een sug gestieve vorm kreeg, ondanks het te grote aantal problemen, dat de schrijver m zijn stuk heeft willen verweven. Het treffende décor en de juist aan gebrachte geluiden droegen zeer veel bij tot het bereiken van de vereiste sfeer. Een opvoering, die niet naliet diepe indruk te maken en beloond werd met een gul applaus. Het zou ons spijten èn voor „Elcker lyc" èn voor het Rampenfonds, wan neer het bij één uitvoering zou moeten blfjven. Wanneer wij verklappen, dat deze 500 gulden voor het Rampenfonds heeft opgebracht, dan moge dit voor verenigingen of instellingen wellicht aanleiding zijn „Elckerlyc" uit te nodi gen zijn krachten nogmaals in te zetten voor het goede doel. T. Hu.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2