Eert wereld in een tentenkamp Amerikaanse hulpcolonne verrichtte prachtig werk ctifral-io c '3 Schaduw dook op en pleegde inbraak in Wognum Tien pCt. vodden West-Berlijn nog meer geïsoleerd Trawler-geschil zelfs in parlement Gron. scheepswerf wint zaak tegen Portugezen DE TIJD VAN DE DURE VITAMINEN IS VOORBIJ Zo zijn onze manieren pMet Bezem en StofferR naar rampgebied MeeSS' 4000-scholenactie in het gehele land 300.000 kinderen verkopen watersnoodpostzegels LIEVER LAAG EN TRAAG BAN HOOG EN DROOG ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 Reeds Dinsdagochtend 3 Februari raasden de Yankees Oranjestad binnen en vele honderden Nederlanders danken hun leven aan deze vlotte, jonge kerels, die alles zelf meebrachten: licht, verwarming, telefoon, keukenafdeling, hospitaal, Röntgen- en Waterzuiveringsinstallaties, een winkel en talloze voertuigen, chauf feurs en verpleegsters. (Van onze speciale verslaggever) BREDA. 13 Febr. Hoe mobiel een modern leger moet zijn, hebben de Amerikanen, die ons watersnoodgebied te hulp snelden, bewezen. Nauwelijks waren de eerste berich ten van de ramp, die Nederland getroffen had, in het Hoofd kwartier te Frankfort binnengekomen, of de 39ste Engi neering Construction Group onder commando van Major Charles W. Flynn kreeg opdracht zich op de snelste ma nier en langs de kortste weg naar Breda te begeven om met inzet van de moderne oorlogsapparatuur de grimmige wa terwolf te bestrijden en hulp te bieden waar dat nodig was. En reeds in de ochtenduren van Dinsdag 3 Februari raasde de colonne Yankees Oranjestad binnen. Op het terrein van de Chas- sé-kazerne kregen zij een en clave aangewezen en in een om mezien bouwden de soldaten, ijs mutsen over de oren getrokken en voeten gestoken in waterdich te laarzen, een tentenstad, die ge heel onafhankelijk kan bestaan en niet is aangewezen op licht, wa ter en hulp van buitenaf. Ze voe len zich thuis in Holland, de vlot te, rauwe en onverschillig lijken de kerels, blank en zwart door elkaar, zij hebben de handen uit de mouwen gestoken en zonder dralen zijn zij met de DUKW's (66 stuks) de zeearmen ingevaren en het verdronken land opgehobbeld. Zij hebben mensen gered (het statistiekje op het hoofdkwartier van Major Flynn wijst zelfs 656 reddingen aan) vee ingeladen. en alles wat maar bruikbaar was hebben zij in veiligheid gebracht. Eer aan Nederlanders DE EER van het dichten der dijken komt helemaal voor reKening van de Nederlanders en alles wat wij hebben gedaan, of dit nu redden, zandzakken aan voeren of iets anders is geweest, hebben wij in overleg met uw in genieurs verricht." Dat zegt Ma jor Flynn, staande voor de staf kaart, waarop nauwkeurig de. stand van zaken in het over stroomde gebied staat opgetekend. „De oorzaak van de ramp moet volgens mij worden gezocht in een samenspel van drie factoren: de ergste storm sedert vijf eeuwen, een van de hoogste getijden ooit waargenomen en niet te vergeten de overvolle Rijn, die het sneeuw water nauwelijks kon verwerken." Major Flynn, die ingenieur is, kan zich deze uitspraak permitte ren. Hij heeft trouwens helemaal geen geheimen te verbergen. Za kelijk en prettig voert hij zijn gast door het geïmproviseerde staf kwartier. Officieren en manschap pen gaan op de meest ongedwon gen wijze met elkaar om en bij de telefooncentrale, waar ook twee telexmachines staan te ra telen, heeft een soldaat zijn lange benen over de tafel uitgestrekt en bedient de sigaret in lin kermondhoek de aanvragers. „Look...." zegt Major Flynn en hij wijst naar buiten: „daar moet U eens gaan kijken. Ons ten tenkamp.... everybody is very happy to help". Ruim 300 Duitsers OM PRECIES te zijn bestaat de 39ste Eng. Constr. Group uit Major Flynn, commandant van de 39ste Engineering Construction Group Wij waren allemaal blij hier te kunnen gaan hel pen 1867 mannen en vijf vrouwen (verpleegsters in het noodhospi. taal) en daarnaast zijn 314 Duit sers als bedienend personeel en chauffeurs meegekomen. Een res pectabele familie dus en de leden van dit grote gezin zijn verspreid over verschillende delen van ons land. In Steenbergen, in Monster, in Ooltgensplaat, ja overal waar geholpen moet worden en behalve mankracht ook technische as sistentie gewenst wordt. Niet min der dan 150.000 zandzakken heb ben de zware achtwielige vracht auto's reeds getransporteerd naar bedreigde dijken; en nog steeds gaat het werk door. Ergens onder Dordrecht leggen de Amerikanen een nooddijk aan van bijna drie kilometer lengte. „Wij zullen blijven," aldus Major Flyn, „tot er geen gevaar meer uit zee dreigt". Eigen wereldje JA, het zijn vastberaden kerels en zij blijven in hun eigen wereldje. Het wereldje van eigen telefoonleidingen (zelfs recht streeks naar Heidelberg), het we. reldje dat zijn eigen electriciteit maakt en zelf zijn water zuivert, het wereldje van goed verzorgde soldaten, die in de „PX"-leger_ winkel alles kunnen kopen wat, zij wensen. En voor een koopje. Een radio voor 29 dollar. Een prima tandenborstel voor 12 dol larcent. Een busje peanuts voor een dubbeltje en een flesje bier voor zeven cent. Een paar neger jongens staan in de motregen te schijnboksen. Grote kinderen, die hun tanden bloot lachen, maar die, als het moet, werk verzetten voor twee. Keuken en hospitaal NAAST het hospitaal ligt de keuken en net zijn vijf sol daten bezig de gamellen af te was- IN DE VELDKEUKEN heerst altijd bedrijvigheid. Eigen electriciteit, eigen stromend water (warm en koud) en dan de goede, degelijke spijzen, die de Amerikaanse soldaat krijgt voorgezet. Mess-sergeant Nathaniel Wilson bekijkt van zijn stoel af de verrich tingen van zijn personeel, dat uitsluitend uit negers bestaat. sen. In de hospitaaltent liggen drie zieken. De verwarming ge schiedt met petroleum-vergassers. Verpleegsters met sneeuwlaarzen verzorgen de patiënten. Twee van die patiënten liepen tijdens het reddingswerk verwondingen op. In een aparte tent staat op een verhoging een röntgen-apparaat. Zo zorgt het Amerikaanse leger voor zijn soldaten, die zich dan ook over niets beklagen. In de bierhal „Ik moet een ruimte hebben, waar niets kapot gemaakt kan worden", was het verzoek van Major Flynn aan de Neder landse liaison-officier, zitten een paar mannen te kaarten en de Duitse kellner kan de bestel lingen maar nauwelijks bijhou den. Kolossaal zoals de Ameri kaanse soldaat gebrand is op ger stenat. Ook Breda is al gewend aan de welkome gasten, voor wie dit natte uitje naar Nederland een welkome training betekende. Wij mogen dankbaar zijn, dat wij van deze grootscheepse oefening heb ben mogen profiteren, want wat deze Amerikanen hebben verzet en nog doen, kunnen wij hun nauwelijks vergoeden. Met geld noch goede woorden. Mysterieuze „Van Buren" krijgt de schuld (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 13 Febr. Ner gens in Amsterdam is Wim van Buren te vinden. De rechterlijke macht kan niet in het bestaan van deze figuur geloven. Maar de twee jeugdige Amsterdamse ge broeders P. N. A. en W. A. hou den door dik en dun aan de le vensechtheid van deze myste rieuze Van Buren vast. Want hem dichten zij de hoofdrol toe in de inbraak in het veilinggebouw te Wognum, waarvan zij zijn b<v schuldigd en waarvoor de Alk- maarse rechtbank hen tot drie jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld. De 20-jarige P. N. A. verklaart voor het Amsterdamse gerechts hof, onder presidium van mr. W. A. Vos, dat hij van het Alkmaarse vonnis in beroep is gekomen, om dat hij de aan zijn broer opgelegde straf te hoog vindt. Zijn broer had er maar zo weinig mee te maken. Bescheiden teruggetrokken In die Augustusnacht van 1952 zijn zij per auto naar Wognum ge reden. In de wagen bevonden zich twee zuurstefcylinders en een daarbij behorende snijbrander, die zij hadden geladen. Dit deden zij in opdracht van Wim van Buren. In Wognum ver. voerden zij de genoemde appara tuur tot op 20 m van het veiling, gebouw. Toen dook een schaduw op. Inderdaad Wim van Buren. De broers trokken zich op dat mo ment terug. Wim van Buren moet zich geheel alleen met de appara tuur (elk der cylinders woog 75 kg) toegang tot het veilingge. bouw hebben verschaft. De apparaten werden althans de volgende dag voor de deur van de kluis aangetroffen. Men vond nog meer: knopen van een col bertjasje en een combinatietang. De knopen bleken later te ont breken aan het jasje van P. N. A. Nadat men een politiehond lucht van de tang had gegeven, leidde het spoor, dat deze volgde, recht streeks naar P. N. A. Wat heeft hij hierop te zeggen? „Wim van Buren Zaak aangebonden Nadat de procureur-generaal voor beiden bevestiging van het vonnis der rechtbank heeft ge- eist, dringt de verdediger van de jongste verdachte, mr. J. Oranje, op het inwinnen van een psychia trisch rapport en andere persoons rapporten, van Kinderrechter en gezinsvoogd, aan. De raadsman van W. A., Groos, sluit zich hierbij aan. EEN COMPLETE RÖNTGEN- INSTALLAT1E vergezelt de mo biele eenheid. De Röntg en-techni cus Gerald Claus, geassisteerd door de negersoldaat Johny Brewton, is bezig een op name te maken, De klompen de voorgrond zijn een „Souvenir uit Holland" en gaan straks mee terug naar Amerika, Het Hof besluit tot het inwin nen dezer rapporten en houdt beide zaken voor onbepaalde tijd aan. DEN HAAG, 14 Febr. Bii de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele zeer goede dingen bin nengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lom pen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer 10 procent van de ingezamelde goederen, en wel voornamelijk matrassen, kus sens e.d. De kleding was in het algemeen in een goede staat. Van de genoemde 10 pCt. is een klein gedeelte op last van de GGD in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voor lopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. BERLIJN, 13 Febr. De Rus sen zullen volgende week het electrische spoorwegverkeer tus sen Oost- en West-Berlijn afsnij den. meldde vandaag het West- berlijnse blad „Der Kurier" Voortaan zullen dan alle West- berlijnse bovengrondse treinen hun eindpunt hebben bij het eer ste station in de Russische sector. Passagiers, die verder willen, moeten overstappen op een ander perron, waar de Oostduitse poli tie hun papieren zal controle ren. Het verkeer naar West-Ber lijn zal aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn. In Bonn heeft de MSA-missie meegedeeld, dat Amerikaanse en Duitse autoriteiten voorstellen op lange termijn bestuderen om de economie van het door de Russen omringde Beiiijn te versterken. (AP) DOOR KOLENDAMP BEDWELMD (Van onze correspondent.) ROTTERDAM. 13 Febr. Het jeugdige echtpaar Praat, man 30 en vrouw 25 jaar, in de Schielaan te voormalig Overschie, is van morgen door kolendampvergifti ging bewusteloos naar het zieken huis Bergweg gebracht. Om 8 uur maakte de hoofdbe woonster zich ongerust, daar het echtpaar nog niet was opgestaan en ontdekte spoedig wat er aan de hand was. De oorzaak bleek een defect aan de haard te zijn. VIRULY COMMODORE AMSTERDAM, 12 Febr. Ge zagvoerder Viruly, een der be kendste KLM-vliegers, die al meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteea-t, is tot commodore op de Noordatlantische routes van de KLM benoemd. Viruly heeft al meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam, tijdens welke hij bijna 5 millioen kilome ter aflegde, ofwel 125 vluchten rond de aarde. Behalve als vlieger is Viruly ook zeer productief als schrijver. Hij heeft 17 boeken, min of meer betrekking hebbend op de lucht vaart, geschreven. DEN HAAG, 14 Febr. Met ingang van 17 Februari zullen de militaire verloven, die wegens hulpverlening aan het rampgebied tijdelijk waren opgeschort, weer normaal worden verleend. Een officiële aanzegging hiervan kan op korte termijn worden ver wacht. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 13 Febr. De Groninger rechtbank heeft Vrij- ragmorgen vonnis gewezen in een geschil tussen de N.V. Scheeps werf Foxhol v/h gebr. Muller te Foxhol en de Portugese vennoot schap „Arrasto" te Figuera da Foz. De scheepswerf kreeg de vordering toegewezen. Op 23 November 1946 sloten partijen een bouwcontract voor de bouw van twee trawlers, de „Pargo" en de „Goraz". De eerste werd geleverd en in eigendom overgedragen aan „Arrasto" op 20 April 1949 te Amsterdam en door de firma naar Figuera da Foz gebracht. „Arrasto" beweerde, dat de „Pargo" verscheidene ge breken had, o.a. zou de metacen- terhoogte lager zijn dan afgespro ken was, waardoor een grotere kans op kapseizen bestond. De firma betaalde verder de op dracht niet. Foxhol was het hiermee niet eens en verklaarde in de vorde ring, dat „Arrasto" niet betalen wilde, omdat zij financieel zwak was en zich daarom beriep op wanprestaties van de scheepswerf. In parlement Een broer van een aandeelhou der van „Arrasto". de heer Arcada, sprak hierover in het parlement in Portugal en generaliseerde over de slechte prestaties van de Ne derlandse werf. De Portugese bla den maakten hiervan uitvoerig melding en er werd een stemming gekweekt tegen de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen. De Nederlandse raadsman van „Arrasto", het toenmalige Eerste- Kamerlid mr. Brongersma, stelde op 27 Januari 1950 vragen aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken, of het hun bekend was, dat in Portugal grote ontstemming heerste over de wijze, waarop de Nederlandse bouwcontracten betreffende sche pen werden uitgevoerd. Heftig protest van de scheeps bouwers in het Noorden volgde en mr. Brongersma moest tegen over hen erkennen, dat zijn klacht slechts één schip betrof, en dat de klacht bovendien ongegrond werd geoordeeld door de betrokken werf. Metacenterhoogte Een langdurig proces volgde. In de bouwcontracten is een bepaling opgenomen betreffende de metacenterhoogte (de waarde, waarin de stabiliteit van het schip is uitgedrukt). Volgens deze bepa- lign zou, wanneer na het gereed komen van het schip een zekere metacenterhoogte niet zou zijn bereikt, meer vaste ballast worden aangebracht, waarbij de werf een boete zou betalen voor elke ton nuttig draagvermogen, dat daar door verloren ging. Tijdens de bouw hebben de Portugezen de stelling van het schip aanmerkelijk gewijzigd. Toen was het al te verwachten, dat de metacenterhoogte niet ge haald zou worden. Bij aflevering van het eerste schip bleek dit in derdaad het geval te zijn. De werf bood aan het schip in Nederland in orde te maken, alvorens zij dit naar Portugal afleverde. De Por tugezen hebben toen evenwel ver zocht dit in Portugal te mogen doen. De werf gaf het schip in goed vertrouwen mee. Betaling gestaakt In hun land aangekomen be weerden de Portugezen, dat het schip ondeugdelijk was en niet deugdelijk meer was te krijgen. Zij staakten de betaling en wei gerden afneming van het tweede in aanbouw zijnde schip. Voorts vroegen zij een zeer hoge schade vergoeding. Ook de besprekingen in Portu gal tussen de scheepswerf en „Arrasto" hadden geen resultaat. De werf heeft de zaak toen aan hangig gemaakt bij de rechtbank om ontbinding van het contract te krijgen. De Portugezen stelden een tegenvordering in tot ontbin ding van het contract en volledige schadevergoeding. De Groninger rechtbank heeft thans de vordering van de Portu gese vennootschap afgewezen, daar niet van wanprestatie door de werf kan worden gesproken. Op vordering van de werf heeft zij de ontbinding van het contract uitgesproken en de Portugezen tot volledige schadevergoeding ver oordeeld, daar de Portugese maat schappij ondanks sommatie wei gerde de verdere bouwkosten te betalen. (Advertentie) 30.000 Evacué's in Noord-Brabant (Van onze correspondent). TILBURG, 13 Febr. In Noord- Brabant bevinden zich thans 30.860 evacué's. De Evacuatie- dienst zal de vluchtelingen onder brengen in de gehele provincie, daar verscheidene plaatsen thans overbelast zijn. Oudenbosch heeft er momenteel 1500 en Breda zelfs 5000. Men zal trachten de evacué's, die binnenkort niet naar hun haardsteden kunnen terugkeren, in dorpen bij particulieren onder te brengen. Met de voorbereiding hiervan is men thans bezig. Advertentie N.V. PHILIPS-ROXANE P H AR M AC EU TIS C H - C H E MIS C H E INDUSTRIE- .jDÜPHAR" AMSTERDAM - OLST - WEESP GIJ kent nog wel, mijne gene ratiegenoten, de gevechten om de achturendag, de strijd te gen het verrevloekte kapitalisme, het „Door een muur van vuur zullen wij wel gaan" en dan ook nog „Ga, ga Marianne, voer ons aan, verlos de maatschappij", waarbij Marianne uitdrukkelijk als troostprijs in het vooruitzicht stelde: „En als het uur der vrijheid slaat, Zal hij als man mij toebehoren Die 't moedigst aan mijn zijde strijdt". Dat was allemaal best en op windend en iedereen kwam op zijn kosten en kreeg op zijn blik sem, wanneer hij te zamen en in vereniging „het Palaas" trachtte te bereiken. Gelukkig waren de dienders daar om dat te belet tenwat hadden we anders moeten doen by dat lege „Pa laas", waarvan de concierge al lang lag te snurken Edoch, makkers uit die da genwisten wij eventjes op wie wij stemden? Wij stemden Wibaut, wij stemden Wijnkoop, wij stemden de brave Ketelaar, wij stemden Eduard en wij stem den Gulden, alleen om de bazen op te juinen En nü, kameraden-sukkelaars, wij hebben een kiesstelsel in gevoerd en wij weten niet hoe dat eigenlijk loopt. Je krijgt een papier voor je met namen kleiner dan in het grootste telefoonboek gedrukt worden en je mót maar! Doch je rekent er op gesteld dat je een paar van die lui kent dat ze eerlijk mekaar zullen aftikken en niemand voor zijn tijd van zijn boompje wordt ge stuurd En wat moet ik nu lezen? Er is bonje in een van onze grootste partijen. Daar was een der prominenten tot staatssecretaris geflankeerd en nou dacht je, in je gewone zeve- raarsverstand, dat nou de volgen de op de waslijst aan de beurt kwamMaar niets van dat al les. Die heeft beleefd verzoek ge kregen om verstek te laten gaan. Hij mag desnoods zeggen dat hij een niersteen of ze niet alle vijf bij elkander heeft. Maar hij mot en zal bedanken! Vanwege dat conflict over „bezetting Kamer zetel". Maar weten de dames en heren partijleiders dan niet dat het kiezersvolk van Nederland over die Kamerzetels beslist heeft. Het gaat mij werkelijk niet om die bepaalde partij. Ze zijn alle- méal zo. Maar het is een ver vloekt schandaal en het gaat tegen de z'in en de bedoeling van de de mocratie in. Die man die men er uit wil schieten is de gekozen man! Hem te verzoeken zijn zetel af te staan, gaat in tegen wet ten waarvoor de partij die ik op het oog heb eigenlijk een in gewortelde eerbied zou moeten bezitten. PASQUINO AMBONEZEN EISTEN STRIJDGELD DEN HAAG, 12 Febr. In aan- sluiting op de rede van Woensdag middag van minister-president Drees, waarin deze sprak over de hartelijke spontaneïteit van de Ambonezen tijdens de reddings- werkzaamhgden in het rampge bied dient nog te worden ver meld, dat niet allen konden wor den ingezet. „Een poging tot blijvend werk is helaas afgestuit, omdat de Am bonezen beloning eisten in vreem de valuta ter voortzetting van de strijd tegen een buitenlandse mo gendheid", aldus de minister-pre sident. Dr. Drees hoopte, dat zy voort aan zulke eisen niet meer zouden stellen en hun Nederlandse raad gevers hun te dien aanzien ad vies zouden geven. DEN HAAG, 12 Febr. Colon nes meisjes van het platteland van 20 jaar en ouder staan klaar, naar het rampgebied te vertrekken om in de vervuilde woningen met de schoonmaak te beginnen. Reeds is uit Alphen aan den Rijn een eerste' colonne van vijf meisjes, be wapend met bezems, boenders, stoffers en gummilaarzen, naar Klaaswaal vertrokken. De huizen in het rampgebied verkeren grotendeels in een deso late toestand en het is te begrijpen dat, wanneer de geëvacueerde ge zinnen terugkeren, zij voor de tweede maal uit het lood zouden worden geslagen. In de meeste woningen ligt er een sliklaag var 10 tot 20 cm, is alles door het wa ter beschadigd en zijn de meube len vervuild of vernield. Daarom is men op het idee ge komen, voor het schoonmaakwerk meisjeseolonnes in te schakelen, waarvoor zich reeds honderden hebben aangemeld, mede door de medewerking van de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpver lening, die voor vrijwillige hulp colonnes heeft gezorgd. Uit alle delen van het land zijn aanbie dingen binnengekomen. 32 MEISJES DINSDAG zullen 32 meisjes uit Berkerswoude nabij Gouda vertrekken om onder leiding van de burgemeesters vrouw in de woningen van Mïddelharnis aan de slag te gaan, deelden ons de vice-presi- dente van de Stichting voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland, het lid van Gedeputeerde Staten mevr. mr. Charlotte A. de Ruy- terde Zeeuw, en de directie der Op stichting, de heren mr. H. Fukkink en L. A. Flansen, mede. De com missaris der Koningin, de heer Kesper, is voorzitter der Stichting. Behalve de genoemde 32 zijn er reeds 120 andere meisjes beschik baar. Men neemt het liefst meisjes van het platteland, omdat deze meer gewend zyn de handen flink uit de mouw te steken in derge lijke situaties. Zij zullen ongeveer veertien dagen in het rampgebied blijven en dan worden afgewisseld door andere ploegen. De hulp is onbetaald en alleen wordt gezorgd voor hst vervoer en krijgen de meisjes een rijksdaalder zakgeld per week. Tot haar uitrusting be horen verder werkkleding, min stens twee overalls, een slaapzak en toiletartikelen. het eiland Flakkee is zo vertelde men ons voorts een enorme vraag naar zwarte kousen, zwarte hoe den en zwarte schoenen met platte hakken, omdat de be volking hier nogal van orthodoxe grondslag is en er niets voor voelt om met de geschonken moderne kousen als nylons en modern damesschoeisel met hoge hakken op Flakkee rond te wandelen. Bovendien blijken de bewoners van dit eiland, zowel de vrouwen als de mannen, over het algemeen zó groot te zijn, dat de geschon ken kleren voor hen veel te klein zijn. De stichting is thans bezig dit probleem op te lossen, waartoe textielfabrieken toegezegd hebben speciaal zwarte kousen te zullen fabriceren. Ook Rotterdamse ma gazijnen zijn nogal in deze artike len gesorteerd vanwege hun cliën. tele van de eilanden. VUESWABFKFABBIK LÜEEHEA KJ. MAU MAU OOK IN DE CONGO BRUSSEL, 13 Febr. De Mau Mau-terreur is van Kenya over geslagen naar de Belgische Congo. De secte heet hier „Rotanga" en zij werkt ook in het aangrenzende Brits Oeganda. Diefstallen brandstichtingen zijn aan de orde van de dag. De politie heeft reeds verscheidene terroristen ge arresteerd. (Reuter) AMSTERDAM, 13 Febr. Niet minder dan 300.000 kinderen van 4000 scholen zullen tot Woensdag 18 Februari door geheel Neder land op pad gaan om de waters noodpostzegel aan de man te Een van Neêrlands be- „Ja, van Groningen. Vind je kendste vliegers lag een dat zo gek?" week geleden ergens boven „Ja, nee.... U logeerde hier de ondergelopen gebieden in zeker toen die vloed....?" de lucht. Hij had hulp ver- „Och nee, man. Ik heb hier leend en was op de terugweg m'n dochter en m'n schoon- in de lichte sportmachine, zoon wonen. Ik ben hier naar welke hij ter beschikking ge- toe gekomen, zodra ik hoorde kregen had. Met ontzag keek van die ramp. Gelukkig leef- hij naar het landschap bene- den ze nog en ik ga nu weer den zich. Water, land en wa- naar huis." ter. „Dan treft u het dat ik hier Plotseling werd z'n aandacht iui^ r0"?>Yl0wfó',. onV.tcrBr.rht getrokken door iets in die „Hoezo. Haar achterdocht grote eenzaamheid beneden was onmiskenbaar, hem Een mens? „Dan kan ik u over een uur 't Was een mens. Het hart <>P Schiphol neerzetten." klopte de vlieger in de keel. oa rnan Nauwkeurig verkende hij het „droge land" onder zich en op nooi,- ;i- ^an uit een stukje rechts van een dijk "|i waar moet ik mppnrlp hii wel tp Icimnpn ten:_ „Nee, man." „Maar dat scheelt u uren, meende hij wel landen. Éénmaal vloog hij heel „Kom maar mee. dan zal ik het u laten zien." Verheugd draaide hij het deurtje open laag overheen. De tweede maal en toonde haar de stoel waar- octtp h„ n ^onh.np npp^ Qp zg moeten ZiUen. Maar zij schudde het grijze hoofd. „Daar in? Nee. hoor!" „Maar mevrouwtje, als u lopend verdergaat, bent u Goedenimddag zei hij en r twee uur pas ln -t vol- schatte haar leeftyd op zeven- gencje plaatsje." zette hij z'n machine neer. Alles oké. Toen keek hij naar de ge stalte. die naderbijkwam en herkende een vrouwtje op leeftijd. tig. „Goedenmiddag." „Hoe komt u hier?" „Lopend." „Waar komt u vandaan?' „Van Groningen." „Van Groningen????' „Weet ik." „En dan met een bootje en een bus en...." „Weet ik." Hij redeneerde en argumen teerde nog een klein kwartier, maar.... -ZE WAS JVfET TE VEHJWERWEiV- brengen. Deze scholenactie is tot stand gekomen doordat de stich ting „Voor het Kind" en het Ne derlands Comité voor kinderpost zegels hun apparaat en medewer kers ter beschikking hebben ge steld. De Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie heeft even eens het initiatief genomen door in een telegram aan het Comité Watersnoodpostzegel 1953 haar diensten aan te bieden, welke vanzelfsprekend onmiddellijk werden aanvaard. De kinderen zullen huis-aan- huis gaan en bestellingen noteren voor de watersnoodzegel, welke 10 cent per stuk kost met een toeslag van 10 cent. Men kan zak jes bestellen van 5 postzegels, prijs dus f 1. De postzegels zul len in de week van 20 tot 27 Fe bruari worden afgeleverd. Men behoeft bij de bestelling niet te betalen, doch uitsluitend bij de aflevering. Wie de postzegels heeft besteld, krijgt gratis een zegeltje, dat op raam of deur kan worden geplakt als bewijs, dat het adres reeds een bezoek van de postzegels verkopende jeugd heeft gehad. Om de omvangrijke organisatie van deze actie in slechts enkele dagen te kunnen regelen, hebben tal van leraren en 30 leerlingen van de Gemeentelijke Kweek school en de Vincent van Gogh- Ulo in Amsterdam vele uren lang extra-kantoorwerk verricht. AAD v. LEEUWEN SPRAK UIT AMERIKA AMSTERDAM, 12 Febr. Na het sportpraatje door de heer H. A. Meerum Terwogt zond de AVRO gisteravond een deel uit van een opname uit Cincinnati: een der radiovoordrachten, waar in Aad van Leeuwen de Ameri kanen opwekt tot steunverlening aan de getroffenen in ons kukb

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2