Schamel geklede peuters in onverwarmde klas TUSSEN ZEVENBERGEN EN ROOSENDAAL Koningin Juliana dankt Detroit f Dijk van zakkeii} ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Kinderellende in Korea T\e eerste luitenant oorlogscorrespondent J. Rups deelt aan de leger- voorlichtingsdienst mede: „In. ondongpo, een armelijk voorstadje van Seoul, dicht bij het enorme militaire vliegveld van laatstgenoemde stad, staat aau de kant van de grote verkeersweg naar Inchon een hord met het embleem van het Nederlandse regiment Van Ileutsz en de woorden „Netherlands Rear". Langs een vijftig meter lange binnenweg komt men door een poort, waar een Koreaanse "soldaat op wacht staat: een Koreaanse sol daat met een Nederlandse baret op. Zoals bekend heeft de burgemeester van Detroit Maandag 16 Februari tot Hollanddag geproclameerd. In Detroit is een uitgebreide hulpactie gaande. Koningin Juliana heeft Detroit thans door bemiddeling va.n haar ambassa deur te Washington in warme bewoor dingen dank betuigd. Deze dank geldt een stad waaraan Koningin Juliana en Prins Bernhard de aangenaamste her inneringen bewaren na het .bezoek, enige maanden geleden, aldus de bood schap. Deze week heeft de Koningin van de burgemeester van Detroit een tele gram gekregen waarin de burgemees ter. Walker verklaarde: ..Een paar maanden geleden waren we trots en gelukkig U en Zijne Koninkl'jke Hoog heid als gasten van Detroit te ontvan gen. U won de harten van de 1 evol- king van onze stad. Wy zijn diep ge troffen door de ramp, die over uw land is gekomen". Na een opsomming te/hebben gegeven van de organisatie van de hulpactie, telegrafeerde de burgemeester: „Kerken, winkels, kan toren, uw vele vrienden, alle kranten, de televisie en de radio werken mee om een fonds byeen te bvengen voor het herstel en de wederopbouw van het land opdat het volk opnieuw kan le ven. Wy doen dit uit vriendschap, die we voor inv volk voelen. Onze gebeden zijn met u in deze trjd van ernstige zorgen". Fransen keren "t water; Fransen vragen om water Franse genie-troepen werken ln de afgelopen dagen met alle macht en met veel enthousiasme mee, om het water, dat een deel van ons land heeft over stroomd, te helpen keren. Zij opereren voornamelijk van uit West-Brabant en in West-Brabant. Zo zijn zij al enige dagen bezig m Tholen en Nieuw Vosse- meer. Er is een afdeling van de Franse troepen in Duitsland en ook een afde ling genisten uit Frankrijk zelf. Maar behalve deze Fransen, die zich geheel geven liet water te keren, het kwyt te raken, zijn er andere Fransen in ons land, die juist meer water willen. Het is de bemanning van het Franse schip „Carthage", dat zich op het Sche- veningse strand bevindt, als ware het een grote strandstoel. In de residentie van dc Franse am bassadeur, de beer Jean Paul Gamier, werden enige Franse officieren van de genie, enige Nederlandse verbindings officieren bij de Franse genietroepen en enige leden van de bemanning van de „Carthage" ontvangen. Daarbij waren de leden van de Franse ambassade en de Franse consul ln Rotterdam aan wezig. De Franse genie-troepen blijven de eerstvolgende dagen nog druk in de weer om medewerking te verlenen bij het dichten van de dijken. Ook zij wachten het springtij van 16 Februari af, waarvoor na. de ramp, meer clan an ders, alle aandacht bestaat. De kapitein van de „Carthage" hoopt inmiddels van het hoge water gebruik te kunnen maken weer vlot te komen cn het ruime sop te kiezen. „Houdt u niet van Nederland?", zo vragen we, „Wel van Nederland, maar niet van Scheveningen", antwoordt de kapitein, wiens schip nu al zovele da gen op het strand zit. Inmiddels heeft hij goede hoop, dat hij volgende week weer op zee zal zijn. Coördinatie van acties voor Rampenfonds In vrywel alle Nederlandse gemeen ten worden, naast dc collecten, tal rijke manifestaties georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan liet Nationaal Rampenfonds. Ten einde het grote aantal initiatieven zoveel mogelijk te coördineren en in geregelde banen te leiden, heeft de directeur van het Nationaal Rampen fonds aan allo burgemeesters verzocht de gevormde plaatselijke commissie te consolideren cn te vragen, haar krach ten ook in de toekomst ten behoeve van het Rampenfonds te blijven ge ven. Organisaties met een locaal ka rakter wordt dringend verzocht, de plaatselijke commissies op de hoogte te stellen van de plannen, Een con tactpersoon van deze commissie licht dan het bureau van het Nationaal Rampenfonds in. OrganisaUes met een nationaal karakter wordt ver zocht zich omtrent haar activiteit rechtstreeks in verbinding te stellen met het Nationaal Rampenfonds, Bu reau Fondsenwerving, Koningskade 18 te Den Haag, tel. 18 4-1 70, tst. 285 en 7538. NIET ZONDER TOESTEMMING NAAR SC HOU WEN-DUrv ELAND De burgemeesters van Zierikzee, Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maken bekend, dat nie mand met inbegrip van evacué's. zich naar Schouwen-Duiveland mag terug- begeven dan na toestemming en op roep van de burgemeesters de be trokken gemeenten. Prins Bernhard in Hellevoetsluis Frins Bernhard heeft zich gisteren in een sportvliegtuigje naar Hellevoet- sluis begeven. Samen met de burge meester van Hellevoetsluis begaf de Prins zich vervolgens per auto naai de Oude Hoornse zeedyk, waar hij de daarin door de storm geslagen gaten en de werkzaamheden voor het dichten ervan, in ogenschouw nam. Langs het overstroomde gebied ten Oosten van het kanaal door Voorne, reed de Prins daarna naar het gedeel te der gemeente Nieuwenhoom, dat onder water staat. Hier bezichtigde hy de werkzaamheden voor de aanleg van. een bekistingsdam langs de Wes telijke kanaaldijk. Dierenvrienden in het noodgebied Amerikaanse troepen uit Frankfurt zijn hier bezin met het ophogen van de weg van Zevenbergsche Hoek naar het dorp Moerdijk, in Noord-Brabant. Kr worden zandzakken opgestapeld, om te voorkomendat de weg onder water stroomt, Ontelbaar zijn de zakken zand, welke de gaten in de gebroken dijk opvullen. Deze opname, welke werd gemaakt b\j het Zuidbevclandse plaatsje Rilland- Bath, geeft een goed beeld van de immense hoeveelheid zakken zand. welke daar met de hand gestapeld zyn en nog worden, door de soldaten van de 'fle afd. Veldartillerie. Metaalnijverheid zal een Ion schenken De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft het bestuur van het Nationale Rampenfonds doen weten, dat zij besloten heeft tot eer gezamenlijke krachtige actie in de be drijven der leden om bijdragen aan het fonds te leveren, onder meer krachtens de aanbevelingen van de Stichting van de Arbeid. Hoewel verschillende leden van de contactgroep in hun bedrijven zelf belangrijke schade tengevolge van de stormvloed hebben opgelopen, wordt verwacht, dat de actie zal resulteren in schenkingen tot een gezamenlijk be drag van circa 100.000. Hij bewaakt een klein complex van hout-en-papieren huisjes in Japanse styl, vaar het Nederlandse detache- j ment Verenigde Naties zijn opslag- plaats heeft van goederen, die aan het front niet direct nodig zijn. In een van die gebouwtjes" woont de kapitein H. Vader, die het Nederlandse bataljon vertegenwoordigt bij het achtste Ame rikaanse leger op Korea. Toen kapitein Vader nog maar nau welijks in zijn nieuwe woning geïnstal leerd was. werd op een middag zacht op zijn deur getikt en een oudere, be schaafd uitziende Koreaan diende zich bij hem san. In gebroken Engels en met veel verlegen glimlachjes en bui gingen vertelde hy directeur Le zijn van een naburig weeshuis. „Ik dacht zo", meende directeur Lie, „dat U misschien wel eens oude, afgedragen uniformen van uw leger onderdeel hebt, die wij kunnen verma ken tot kleertjes voor onze kinderen... en misschien wat voedselafval. Want onze instelling is arm. Erg arm..." Toen de kapitein de volgende dag met zijn jeep het erf van het weeshuis opreed, stond de hele kinderschaar hem ai juichend op te wachten. Hon derdzeventig magere kleuters, die nauwelijks kleren aan het lijf hadden. Met tric-,tc donkere vraagoogjes, on natuurlijk dikke buikjes en de krom me dunne beentjes. Het vroor twintij graden en klappertandend van de kou stonden zc daar te zwaaien met papie ren roocl-wii-blauwe vlaggetjes. Boven de ingang was een groot papieren spandoek bevestigd met de woorden (in 't Engels)„Welkom aan kapitein Vader, vader van Nam Buk weeshuis". (Hoe hadden zc het zo gauw voor el kaar gekregen Daarmee heul het weeshuis kapitein Vader maar meteen en zonder zijn voorkennis tot beschermheer uitgeroe- I3en groot aantal leden van de So- J phiavereniging tot Bescherming van Dieren te Amsterdam, zowel als nlet-leden, die zich bij de Vereniging als vrijwilligers hebben aangemeld, bevinden zich in de door watersnood getroffen gebieden. O.a. bij Bergen op Zoom, Hellevoetsluis, Oudenhoorn, Vossemeer en op Texel. Zij hebben as sistentie verleend bij het evacueren en verzorgen van mensen en dieren. On- j dpr hc-n bevinden zich ambtenaren van de belasting, die hun vacantie hebben „opgenomen" om zich als helper te I kunnen aanbieden. Allen hebben ver- j band- cn dcsinfectiemiddelen bij zich en verschillende soorten voeder. Dank zij medewerking van militaire zijde hebben zij ook de beschikking over tien boten en tien vrachtwagens waar mee zij sindsdien in actie zijn geble- ren. Samen met mariniers varen zjj an buis tot huis. Aldus heeft het hoofdkantoor Vier vereniging te Amsterdam, N.Z. Voor burgwal 153. tel. 3617. medegedeeld. Men wil daar nu trachten nog meer ijwilllgers te vinden, die sinds 3 Fe bruari werkzame hulpposten en hulp colonnes kunnen aflossen. Ooslliavendijk bij Bruinisse dicht Op Initiatief van de gemeente Brou wershaven is na een tiental dagen an hard werken door Nederlandse en Engelse militairen, o.a. een afde ling van het regiment Jan Willem Friso, Nationale Reserve, de Konink lijke en Engelse Marine en burgers, de Oostbavendyk gedicht. Dit was het eerste dykgat met een snelle uitstro- ming. dat gedicht werd op Schouwen Duiveland, en dat zonder rijshout, draglines enz., alleen met. materiaal als perkoenpalen. zandzakken en los hout uit een coaster. Het komende springtij INGENIEUR MARIS, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, heeft in een onderhoud met de correspon dent van het agentschap Belga op de vrnag of or speciale maatregelen zijn genomen in het vooruitzicht van het komende springtij n.m. geantwoord, dat natuurlijk geprobeerd wordt de droog gebleven en de opnieuw droog gevallen gebieden met extra-maat regelen droog tc houden. Er zijn tevens veiligheidsmaatrege len getroffen om de zeer kwetsbare plaatsen zo goed mogelijk te bescher men. „Het komende springtij is wel het hoogste van dit winterseizoen, rl.w.z. de waterstand ligt theoretisch 30 h 40 centimeter boven de hoogste stand van 1 Februari. Door de toen opgetreden storm is de waterstand echter veel hoger geweest, dan de theoretisch te verwachten hoogste waterstand van 16 Februari. Overigens zyn er, aldus ir. Maris, in de afgelopen week water standen by eb geweest, die hoger lig gen dan de normaal te verwachten hoogste stand op 36 Februari. Indien er geen storm mee gemoeid is. bestaat er voor 16 Fehruari dan ook geen enkele reden tot ongerustheid." pen cn hy heeft zijn functie geaccep teerd, De aanbiik van die schare kleintjes met hun van verwachting schitterende oogjes en hun van de kou druipende neusjes, nee, het was te erg. Hier moest ingegrepen worden. Wij waren diep geschokt door het geen wij zagen. In een groot vertrek, wr.ar het kwalijk riekte naar knoflook en andere nare dingen, zaten zestig p-uters van drie tot vijf jaar bijeen. Dicht tegen elkander geleund op een giotc kluit, gezeten op ruw-houten bankjes en kistjes. De onderwijzeres gaf zangles cn leidde het koor van piepstemmetjes, dat by onze binnen komst verschrikt zweeg. De hoofdjes werden verlegen gebogen en honderd twintig zwarte oogjes volgden nauw lettend al onze bewegingen. Wy zagen de adem v?ji al die kleintjes en van de „juffrouw" als witte dampwolk- jes omhoog kringelen naar het have loze, gcvaarlyk doorgebogen houten plafond. Het vroor toen buiten 25 graden en in het lokaal zeker twinti want cr was geen kachel en de meeste ruiter waren stuk... Een yzigè wind. die je door rn.org en been ging, floot langs het dak, maar in het vertrek tochtte het alleen... O, ja, aan een kachel was wel tc komen, maar niet aan de noodzakelijke brandstof. In liet slaapvertrek van de kleinsten, die nog niet aan de lessen deelnamen, lagen twintig peuters, eigenlijk nog babies, slapend op dunnen rieten mat jes op dc harde houten vloer. In, de klas van de groteren stonden de kinderen op een teken van de on derwijzer op en begonnen, eerst in het Kcreaans en daarna in het Nederlands, het Wilhelmus te zingen. „Dat hebben zé in twee dagen geleerd", zei kapitein Vader. Het Nederlandsehe Roode Kruis en andere sociale instellingen hebben zich reeds met de zaak bemoeid en binnen kort hopen wy te kunnen schrijven hoeveel beter dc kinderen het hebben gekregen. Chef generale staf dankt buitenlandse militairen De chef van de generale staf heeft tot. de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, het U.S.A. leger Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hy zijn bewondering uit voer de door de ondei: hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed cn zelf opoffering bij het redden van mensen levens, het in veiligheid brengen van vee cn het voorlopig dijkherstel. Hij heeft deze commandanten tevens ver zocht zijn dank te willen overbrengen aan alle bij de hulpverlening betrok ken troepenconimandanten en militai- Tien proeent naren vodden Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aan spraak kunnen maken. Dit betreft on geveer 10 procent van de ingezamelde goederen cn wol voornamelijk matras sen, kussens e.d. De kleding was in het algemeen in goede staat. Van de genoemde 10 pet. is een klein gedeelte op last van de G.G-D. in Den Haag verbrand, daar er gevaar voor besmet ting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig opgeslagen, tot be slist is wat er mee zal gebeuren. Rivierdijk brak door in Suffolk By AJdeburgh (Suffolk) is Vrijdag een rivierdijk doorgebroken en een gat ontstaan van 30 meter. Militairen, die bezig waren met 't opstapelen van zandzakken moesten er mee ophouden. Er wordt thans gepoogd een nooddyk aan te leggen om te beletten dat het water Aldeburgh binnenstroomt. Prins Frederik de Merode, voorzitter van het Roode Kruis in België, heeft Vrijdagavond over de watersnood in België o.m. meegedeeld dat naar schat ting 10.300 gezinnen, tezamen onge veer 50.000 personen, getroffen zijn. 49 plaatsen hadden van de watersnood te lijden; in twintig is de schade slechts gering. Geen artikelen in de handel voor het Rampenfonds Het Bureau Fondsenwerving van het Nationale Rampenfonds wordt be naderd door talrijke firma's, die plan nen hebben bepaalde artikelen in de handel te brengen, welke een herinne ring bedoelen te zijn aan de waters nood 1953. Op de prys van deze artike len wordt dan een toeslag geheven, die men wil afstaan aan het Nationale Rampenfonds. Ofschoon het bestuur van het Natio nale Rampenfonds zeer erkentelijk is voor deze initiatieven, moet het zich op het standpunt stellen, dat het aan dergely'ke aanbiedingen geen medewer king kan verlenen door goed te keu ren. dat de naam Nationaal Rampen fonds hiervoor wordt gebruikt. Het bestuur van het Rampenfonds beschikt niet over de middelen om de door de initiatiefnemers. voorgestelde con trole op de inkomsten inderdaad uit te oefenen. Radio-Praag meldt dat Vrijdag te Ostfava. een proces zal beginnen tegen negen „spionnen", die cr van worden beschuldigd voor de Britse geheime dienst te hebben gewerkt. Voor de uitlevering. Fabcr en Bikker voor Duits gerecht De Nederlandse verklaring, 'waarin de wederkerigheid van uitleve ringsverplichtingen wordt gegaran deerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duits land gearresteerde Bredase vluchte lingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt professor P.ilsinger van de univers'teit. van Freiburg in een deskundig advies, dat hy op verzoek van het Oberlan- desgericht in Düsseldorf heeft gege ven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij afwezigheid van een uitleverings- j verdrag in concrete gevallen een ac- coord Inzake een uitlevering kan t worden getroffen. Mits daarbij we- j derkerigheid wordt gegarandeerd. Het j gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS-man Fabcr zal, alvorens de Duitse rege ring tot uitlevering kan overgaan, voor het gerecht tc Düsseldorf moe-, ten verschijnen, dat over zijn ver zoek tot het verlenen van a?yl als politiek vluchteling zal moeten be slissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor 't gerecht in Hamra verschijnen. De data van de befca'nde- ling staan evenwel nog niet vast. Gestapomannen niet uitgeleverd West-Duitsl^nd zal de twef in De cember j.l. uit een Noors gevangen kamp ontsnapte Duitse Gestapo-man- nen niet uitleveren, aldus heeft het Westdiiitse parlement, van Buitenland se Zaken doen weten. Dé betrokkenen zijn Karl Morio en Josef Seuff^rt, we gens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij be reikten Duitsland via Zweden. K.L.M. vil zandzakken naar Engeland brengen Toen de K.LM. hoorde van 't Britse verzoek aan diverse Europese landen om met spoed tien millioen zandzakken te zenden, heeft zij direct aan de Britse diplomatieke vertegenwoordigingen in die landen doen weten, dat zij bereid is die zakken, voorzover er vrachti-uimle vry is, gratis te vervoeren. De K.L.M. wil hiermee haar waardering uiten voor de hulp, die Nederland van Enge land heeft ontvangen. De K.L.M. heeft nog steeds druk werlc met het vervoer van hulpgoede ren naar ons land. Hevige sneeuwval in de Jura SNEEUWLAGEN van meer dan drie meter dik hebben in de Jura de be langrijkste spoorlijnen afgesneden van Parijs naar hot Zuiden (via Vallorbet. De Oripnl-express en andere inter nationale treinen worden over andere lijnen omgelegd, hetgeen een vertra ging van zes tot tien uur met zich medebrengt. Een trein van Parijs naar Lausanne bleef nabij Andelot in de sneeuw ste ken en kan niet meer voor- of achter uit. De sneeuwval duurt voort. Ook Mau-Mau in bet Congo-gebicil r IX DE BELGISCHE COXGO is een sectie actief, die zich met tovenarij bezig houdt en die. vooral in de laatste tijd, door haar optreden aan de Mau- Mau-actics in Kenya doet denken. De sectie wordt „Rotanga" genoemd. Zij werkt in een zeer uitgestrekt gebied ten Noorden van het Albertmeer, dat grenst aan het Britse Oeganda, tussen Kenya en de Belgische Congo. De moeilijkheden in de Belgische Ccngo, waarby tot nu toe slechts in boorlingen waren betrokken, vielen samen met de eerste golf van terreur daden, die door de Mau-Mau in 1952 in Kenya werd gepleegd. Er heeft zieh een aantal gevallen van diefstal, brandstichting en wraakneming voor gedaan. Inboorlingen zijn met vergel dingsmaatregelen bedreigd, indien zij de autoriteiten zouden inlichten over door ,,Rotanga"-ledcn gepleegde mis drijven. Deze bedreigingen worden, evenals in Kenya, schriftelijk gedaan. Het aantal terreurdaden groeide met het over de grens komen van uit Oeganda en Kenya uitgeweken inboor lingen. Frans verzet tegen Europees leger Honderd leden der Franse Nationale Vergadering, vertegenwoordigers van alle centrum- en rechtse groeperingen, vanaf aanhangers van generaal De Gaulle tot radicalen toe, hebben een comité gevormd om het E.V.G.-ver drag te bestrijden. Een der comitéleden, de onafhanke- lrjk-conservatieve afgevaardigde Pier re André, verklaarde Donderdagavond tegenover een vertegenwoordiger van Reuter: „Wij zullen in geheel Frank rijk een campagne voeren, om rle openbare mening wakker te schudden. De Europese steenkool- cn itaalgemcenschap is er in het Franse parlement doorgejaagd.. Wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het E.V.G.- verdrag geschiedt. Het E.V.G.-verdrag voorziet ln vredestijd in een Europees leger onder boven-nationaai gezag, doch in oor logstijd herkrijgen de verschillende nationale regeringen hun bevoegdheid. Dat is al te dwaas". Spionnage op hoge scholen in Amerika De republikeinse voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on Amerikaanse gedragingen. Frank Velde, heeft gezegd dat Russi sche spionnen in de Amerikaanse universiteiten zyn binnengedron gen. De Russen hebben geholpen bij het ontdekken van het geheim van de atoombom. Velde verklaarde dat toen hy van Truman hoorde, dat de Russen de atoombom hadden, hij er zich van be wust wei-d dat Rusland het probleem nooit zou hebben opgelost behalve dpor het binnendringen van zijn spion nen in verschillende laboratoria en hoge scholen van de Verenigde Sta ten. De commissie zal binnenkort over gaan tot een onderzoek naar het communisme op de Amerikaanse ho gescholen. Bij Toeroet, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden er verscheidene honderden doden zijn. deze spoorlijn onderhielden voor dc ramp de treinen van de Neder landse spoorwegen de verbinding tus- Zevenbergen en Roosendaal. Aan welke zyde van de trein men dan uit de raampjes keek, zag men een vruchtbaar en welvarend land. Thans wordt men diep getroffen door de verwoestingen, die het water hier heeft aangericht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4