Lichaamsoefeningen in de Tweede Kamer Nieuwe centrale van PGEM in Januari '54 klaar? J.B.T.B. hield te Deventer zijn j aar vergadering Verlieslijst Rode Kruis Afscheid van zr Boucher Zaterdag 14 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Betrekkelijk succes voor S.G.P.-motie (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Een toevallig bezoeker moet Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer wel de indruk hebben gekregen, dat de Kamerleden onder niet al te straffe leiding een soort lichamelijke oefening bedreven. Er was een en al,beweging: Zitten en opstaan, op zijn plaats en opnieuw een door elkander krioelen om de voorzittersstoel. Zo nu en dan ging iemand dan ook nog eens na of alle leden wel aanwezig waren door hen stuk voor stuk af te roepen. Da directe oorzaak voor al deze beweging was ds Zandt (S.G.P.)die ook na een nacht beraad van oordeel was zijn de vorige dag ingediende amendement over de aan de artsen op te leggen verplichting alle gevallen van postvaccinale encephalitis onverwijld te rapporteren, te moeten handhaven. Voorzitter Kortenhorst wees hem er op, dat hij het grond wettelijke recht heeft een initiatiefvoorstel terzake in te dienen. Dit amendement achtte dr Kortenhorst echter in strijd met de grondwet. Wel wil hij het recht van amendement zo ruim mogelijk toepassen, maar met het toelaten van dit amendement zou het hek van de dam zijn. Ds Zandt handhaaft amendement Dan zou in de toekomst elke keer als een terloopse wijziging van een wet aan de orde is kunnen worden gesteld, dat de gehele wet op de hel ling zou zijn. Ds Zandt verklaarde geen initiatief voorstel te willen voorbereiden en in dienen, daar dit toch verloren moeite zou zijn. Eventueel zou hij met een motie komen. Voorzitter constateerde thans een zeker opportunisme bij deze geharnaste principiële strijder tegen de vaccinatie. Nadat de leden naar hun plaatsen waren teruggekeerd werd bij zitten en opstaan beslist over de toelaatbaarheid van het amendement. Op de vraag, wie er tegen de toelating was, bleven slechts de heren Zandt en Van Dis (S.G.P.) alsmede de heren Kikkert (C.H.) en Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) zitten. MOTIE INGEDIEND Op dit ogenblik diende ds Zandt een motie in, die de regering uitnodigde alsnog wettelijke maatregelen voor te bereiden in de zin van zijn amende ment. De staatssecretaris voor Volks gezondheid, dr Muntendam, verklaar de aan deze motie geen behoefte te hebben daar de artsen reeds thans vrijwillig doen wat ds Zandt in de wet neergelegd wil zien. Ds Zandt vroeg zich af of geen be hoefte mee moet brengen, dat het niet gewenst is. Hij meende, dat een wet telijke regeling aan alle wantrouwen terzake een einde zou maken. Hier kwam dr Mol (K.V.P.) met klem tegen op. Hij zag in de motie een blijk van wantrouwen aan het adres van de Nederlandse artsen. Prof. Oud (V.V.D.) begreep ds Zandt niet. Deze is altijd tegen allerlei wettelijke rege lingen; nu echter is hij er onder in vloed waarschijnlijk van zijn afkeer van de vaccinatie voor terwijl een wettelijke regeling overbodig is. Hij verzocht ds Zandt zijn motie in te trekken. De heer Van Lienden (P.v.d.A.) wil de de eigen verantwoordelijkheid en het particuliere initiatief der artsen niet aan banden leggen. VERPLICHTINGEN Nadat ds Zandt nog had opgemerkt, dat er verplichtingen zijn, die per se in de wet geregeld behoren te worden, werd tot stemming overgegaan. Vóór verklaarden zich freule Wttwaall van Stoetwegen (C.H-.) en de heren Van Lier (P.v.d.A.). Van Baal (A.R.), Van Dis (S.G.P.), Stufkens (P.v.d.A.), Fok- kema (A.R.), Van der Zaal (A.R.), Scheps (P.v.d.A.), Schmal (C.H.) en Zandt (S.G.P.) Hoewel de 69 andere aanwezige Kamerleden zich tegen de motie uitspraken, al met al een niet onaardig sücces voor ds Zandt! Voorts, nam de Kamer het ontwerp- stoomwet zonder hoofdelijke stemming aan, nadat het de vorige dag uitvoerig besproken retributie-artikel met 47 K.V.P.- en P.v.d.A.-stemmen tegen 31 stemmen A.R., C.H., V.V.D. en de heren Gortzak (C.P.N.) en Van Rijcke- vorsel (K.V.P.) was aangenomen. Samenwerking inzake koppelnet ARNHEM. De bouw van de „Gel derland II," de nieuwe centrale der Barak van Prinses in Zierikzee Arbeiders liepen in wile, natte kleren rond Donderdag arriveerde in Zierikzee de door H.K.H. Prinses Wilhelmina geschonken barak van 20 bij 5 meter, die gebruikt zal worden voor de huis vesting van dijkwerkers. De loods wordt opgetrokken op het Shell-ter- rein aan de haven. De arbeiders van buiten Tholen, die op het eiland Tho- len werken, zijn momenteel gehuis vest in drie scholen in Oud-Vossemeer. Met auto's worden zij van en naar het werk vervoerd. Daar het onderwijs zo spoedig mogelijk voortgang dientte hebben, wordt gezocht naar een an dere huisvesting. De inspecteur voor Volksgezondheid heeft een onderzoek ingesteld naar de gezondheidstoestand van de arbeiders. Hierbij bleek, dat de meesten, die niet voldoende voor bereid waren op het dijkwerk, te wei nig kleren bezitten. Zij zijn daardoor soms gedwongen in vuile natte kleren te blijven lopen. Het ligt dan ook in de bedoeling, hen zo spoedig mogelijk naar huis te zenden en door anderen te vervangen. De D.U.W. eal waar schijnlijk weldra de verzorging van do arbeiders op Tholen van het Rode Kruis overnemen. In de Walcherse kampen zijn thans 800 arbeiders van buiten de provincie ondergebracht. Zij zijn afkomstig uit Den Haag, Utrecht. Breda. Den Bosch, Nijmegen, Oss en Zaltbommel en zijn 'werkzaam op Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land. Nieuwe Bondsvoorzitter: W. Keurentjes Zelhem DEVENTER. Te Deventer is de jaarvergadering gehouden van de R. K. Jonge Boeren- en Tuindersbond van de A. B. T. B., onder voorzitterschap van de heer Tj. S. Westendorp, uit Workum. Er waren afgevaardigden aanwezig van ruim 120 afdelingen, alsmede leden van het hoofdbestuur van de A. B. T. B. en andere organisaties en tal van geestelijke adviseurs. Het aantal leden van de J. B. T. B. bedroeg op 1 Januari 1952: 5589 In de plaats van de aftredende voor zitter, de heer Westendorp, die zich niet herkiesbaar kon stellen, werd de heer W. Keurentjes, hoofdbestuurslid voor Gelderland, uit Zelhem, gekozen. Drs J. A. M. Wetermans, te Zeist, hield een rede over: Het boerengezin in he den en toekomst, waarin hij de stijl van het boerenleven in het gezinsver band aan beschouwingen onderwierp. Hij concludeerde, dat door omstandig heden van algemeen vermeerderd maatschappelijk en geestelijk verkeer, de gesloten eenheid van het boeren gezinsleven veranderingen ondergaat, die niet zijn te stuiten. Men zal goed doen,, veranderingen ten goede gelei delijk toe te laten, met verantwoorde keuze in hetgeen daarbij in het boeren gezinsleven zal worden gewijzigd. Tenslotte heeft de vergadering op hartelijke wijze afscheid genomen van de aftredende voorzitter, die van ver schillende zijden werd toegesproken en die, behalve een geschenk het ere-lid- maatschap van de J.B.T.B. ontving. In de middag voerde de toneelgroep De Wegdammers onder leiding van Joop Biekman het toneelstuk „Waar de Sterre bleef staan", van Felix Timmer mans op. De groep De Bloeiende Be tuwe voerde dansen uit. Koningin dankt stad Detroit voor hulp DEN HAAG. Zoals bekend heeft de burgemeester van Detroit (V.S.) Maan dag 16 Februari tot „Hollanddag" ge proclameerd. In Detroit is een uitge breide hulpactie gaande. H.M. Koningin Juliana heeft Detroit thans door bemiddeling van haar am bassadeur te Washington in warme be woordingen dank betuigd. Geen inbreuk op kwekersrecht ALKMAAR. De meervoudige eco nomische kamer van de rechtbank heeft de zaadkweker P. B. uit Haren- karspel vrijgesproken van een hem ten laste gelegde inbreuk op het kwe kersrecht van de Rotterdamse zaad handelaar R. Z. B. zou zaad in de handel hebben ge bracht van een bloemkool, welke tot het, door de firma geteelde ras, Flora Blanca zou behoren. De rechtbank was van oordeel dat geen inbreuk op het kwekersrecht was gemaakt en dat het niet bewezen was, dat het inderdaad het zelfde zaad was geweest. Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij N.V., vordert goed. „Wanneer ik m'n zin krijg", aldus de hoofdingenieur, ir J. A. Pennink, „kan het gehele bedrijf op 1 Januari 1954 in werking zijn. Ketelhuis en ma chinegebouw zijn vrijwel gereed. Met het filtergebouw vorst stagneerde het werk is men nog bezig". Voor wat de „inventaris" betreft, zijn in montage vier grote ketels voor het verstoken van poederkool. De stoom druk zal 80 atmosfeer, de stoomtempe- ratuur 500 graden Celsius bedragen. De bouw van dergelijke ketels vergt 12 tot 14 maanden en Stork werkt er met meer dan honderd man aan. Op elke twee ketels komt een turbo-generator, elk met een maximum vermogen van 52.500 kw. Elke machine-eenheid krijgt een transformator om de spanning om hoog te brengen van 10000 op 150000 volt. Een machine-eenheid hoopt men reeds in Augustus in bedrijf te kunnen stellen. Van de tweede turbo-generator de montage duurt zes tot acht maanden zijn'reeds verschillende delen .aange voerd. Ketels, turbines en transforma toren zijn trouwens reeds in 1949 be steld met het oog op de afleveringster mijn en 'daarna successievelijk de klei nere objecten. Allerlei neveninstalla ties zijn daarbij nodig, waaronder uit breiding van het kolenterrein met bij behorende transportinstallaties. Met het kolentransport en de pijpleiding is men inmiddels ook bezig, evenals met het monteren van licht- en krachtïn- stallaties. Pompen en motoren zijn aangevoerd. De „Gelderland I" kwam in de jaren '33'36 tot stand en kon op 6 Juni '36 in gebruik worden genomen. In deze centrale zijn zes grote machines met totaal 170.000 kw opgesteld voor de DE NIET-GEëVACUEERDE BEVOL KING van Brouwershaven moet zich op allerlei manieren behelpen. Hier ziet U de „waterman", die met zijn vrachtauto de huizen langs gaat om de bevolking van drinkwater te voorzien electriciteitsvoorziening van het gewest en twee kleine machines van 4000 kw uitsluitend voor eigen bedrijf. Om de eenvoudige reden, dat het vermogen niet meer genoeg was, is men overge gaan tot de bouw van de „Gelder land II. Ruimte had men er voor het ca. 18 ha grote en eigen terrein onder Weurt Nijmegen, waarop ook de 150 kv- en de 50 kv-leidingen zijn ge plaatst. De mogelijkheid bestaat m nog om zo nodig de „Gelderland II" te verdubbelen. Maar dan is het ook uit", zo zeide ir Pennink. Ten aanzien van het landelijk kop pelnet wordt sedert 1 November 1952 samengewerkt met de Noordelijke groep: Groningen, Friesland en Over ijssel, die onderling reeds samenwerk ten. Sinds 22 Jan. 1953 is het PGEM- koppelnet via de Utrechtse Centrale (PEGUS) ook verbonden met de Weste lijke en Zuidelijke groep (tot aan de staatsmijnen). Onderling bestond hier sedert enkele jaren ook reeds samen werking. Er ontbreekt thans nog in het koppelnet de lijn NijmegenBlerick, waaraan echter wordt gewerkt, en die waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar in gebruik komt. De verbinding van het Westen en Zuiden van het land, dat 150 kv heeft, en het Noord- Oosten van het land, dat 110 kv heeft, zit in Deventer, waar enkele transfor matoren staan die de spanning van 110 kv in 150 kv omzetten. Dat men in het Noord-Oosten 110 kv heeft, vloeit voort uit de omstandigheid, dat men daar niet het transporteren van dergelijke hoeveelheden electriciteit verwacht als in het Westen en Zuiden van het land het geval is vanwege de vele en grote industrieën. Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis van slachtoffers Watersnood Uitgegeven 13-2-'53. Twintig jaar intensieve t.b.c. -bestrijding Vandaag heeft in Huize Haytink, aan de Loolaan, zuster M. J. Ph. Boucher, sedert enige tijd mevr. baronesse Taets van Amerongen, afscheid genomen van haar levenswerk: de tuberculosebestrijding in Apeldoorn. De heer en mevrouw Taets van Amerongen vertrekken volgende week vanuit Londen naar Australië, waar zij zich voorgoed denken te vestigen. Vanaf 1 Januari 1933 tot 1 Januari van dit jaar was zuster Boucher werkzaam als huisbezoekster in dienst van de plaatselijke Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Als zuster Boucher over haar, pa tiënten begint is zij niet gauw uitge praat. Toen zij begon, twintig jaar ge leden- had zij 176 gezinnen te bezoe ken. Het werkterrein van de vereni ging besloeg toen Apeldoorn, Ugche- lcn, Loenen, Hoenderloo, Hoog Soeren en Radio-Kootwijk. Momenteel vragen ruim 600 gezinnen do nodige aandacht, in een rayon, dat alleen nog Apeldoorn, Radio-Kootwijk en Hoog-Soeren omvat. De tuber- culose-bestrijding is heel wat inten siever geworden. Voortreffelijk werk In een praatje „op de valreep", vertelde zuster Boucher hoezeer haar leven gedurende de laatste twintig ja ren met het wel en wee der plaatse lijke t.b.c.-bestrijdingsvereniging ver bonden is geweest. „Toen ik in Apeldoorn kwam was dr Van Seventer nog secretaris van de vereniging. Hij was de man die ons, zusters, heeft leren vliegen. Ik bedoel, ons leerde zelfstandig te zijn, een van de eerste vereisten om de sociale taak, die men heeft, voor honderd procent te kunnen behartigen. Trouwens de heren notaris Van Drimmelen, Lamsvelt en Van den Belt, die nu nog zitting hebben in het be stuur, stonden in dezen volkomen naast dokter Van Seventer. Wat dit bestuur voor de plaatselijke vereniging en voor honderden Apeldoornse patiënten heeft gedaan, is niet gemakkelijk on der woorden te brengen. Dank zij dit beleid kon ik in gezinnen waar nood en zorg was dikwijls bijna alles doen wat gewenst was". Het Rode Kruis. Behalve in het werk van de t.b.c.- bestrijding nam zuster Boucher ook een grote plaats in in de Rode Kruis organisatie. Elf jaar was zij leidster van de helpsters-colonne in Apel doorn en sedert de oorlog onder commandante van het Gewest Gelder land. Donderdag heeft zij als zodanig haar ontslag ingediend. ,-Ik hoop toch zo van harte", zo zeide zr. Boucher, „dat de helpsters zich zullen houden aan de discipline, die er was in de ZR BOUCHER prettige tijd, dat wij samen werkten. Twee dingen zijn er die het Rode Kruis hard nodig heeft: discipline en ver antwoordelijkheid van de enkeling. Met haar echtgenoot, de heer J. L. baron Taets van Amerongen. die ook deel uitmaakte van het Rode Kruis- bestuur, speciaal voor de bloedtrans fusiedienst, hoopt zr. Boucher nu een nieuw bestaan te vinden in Australië. Ook daar wil zij zich wijden aan een sociale taak. De heer Van Amerongen hoopt ginds zijn hart te kunnen opha len in de paardenfokkerij. FIJN A ART Geborgen en geïdentificeerd: Geijlings, Maria Antje, geb. 24.6.29. KRIMPEN AAN DE IJSSEL Geborgen: Vuik, Lena, geb. 2.10.75, weduwe Van Linge. Brusse, Arie, geb. 12.6.80. MIDDELHARNIS B"r Overleden: Koote, Gerrit, geb. 2.12.50 te Middel- harnis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat; laatste adres: Oostvoorgors 19. PETTEN (Hondsbossche zeewering) De Waart, F., oud 51 jaar; laatste adres: Petten. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Schuurbiers. Petrus Christianus, geb. 12.10.48 te Steenbergen; laatste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant; laatste adres: Voorstr. 76a. Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam; laatste adres: Meidoorn straat 5. Bilkes, Lijntje Dina, geb. 1938 te Stel lendam; laatste adres: Voorstr. 113. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op 3e lijst dd. 6.2.53. Suurlant, Jan Johannes, geb. 25.3.29 te Tholen, is thans geborgen en ge ïdentificeerd. KRUININGEN Rectificatie 5e lijst dd. 9.2.53: Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82, jaar moet zijn: Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. r\E REPUBLIKEINSE overwin- ning bij de Amerikaanse ver kiezingen. is ongetwijfeld voor een belangrijk deel te danken geweest aan de belofte een eind te maken aan de strijd in Korea. Niet te ont kennen was immers de groeiende tegenzin van de Amerikanen tegen de daar gevoerde oorlog. Dit wil bepaald niet zeggen, dat men cle bittere noodzaak hiervan niet in zag., Had Truman op die zomerse ochtend in 1950 niet het besluit genomen de aanval der Noord- Koreanen te weerstaan, dan zouden waarschijnlijk meer dergelijke Russische manoeuvres gevolgd zijn. Maar de volksaard van Amerika (voorzover men bij zulk een uit gestrekt land nog van één volk mag spre ken), leent zich niet voor een stellingenoorlog zoals deze nu gevoerd wordt. Dat houdt niet in, dat de Amerikaanse soldaat geen goed soldaat zou zijn. Maar de eigenschappen van de Amerikaan als militair komen beter naar voren in een bewe gingsoorlog. gEHALVE DE psychologische be zwaren zijn er ook van mili taire zijde bedenkingen gekoesterd. Het conflict bindt een groot aantal Amerikaanse troepen op een plaats, die in een (onverhoopte) oorlog zeer zeker niet van strategisch eerste belang zou zijn. Het Koreaanse schiereiland zal wel een goed bruggenhoofd vormen van waaruit een nooit geheel te ver waarlozen front zou kunnen wor den gelanceerd, maar de gedachte om via de onherbergzame steppen van Mandsjoerije, China, Mongolië en Siberië een oorlog te beslissen, zal geen enkel nuchter denkend strateeg accepteren. A\ DEZE bedenkingen tezamen hebben Eisenhower voor de noodzaak geplaatst iets te doen om het einde van het Koreaanse con flict te bespoedigen. Hij zou dit kunnen doen door een offensief te lanceren, maar zeer waarschijn lijk zou hiervoor een dergelijke macht nodig zijn, dat de Ameri kaanse verdediging in Europa ge vaar zou lopen en de president weet te goed uit zijn eigen ervaring als Atlantisch opperbevelhebber, dat dit nooit zal mogen gebeuren. Of echter het denkbeeld van een blokkade van China's kusten, dat nu in Washington gepropageerd wordt, meer Jeans van slagen biedt, valt nog te betwijfelen. De strate gische invoer van China komt im mers niet van overzee, maar over de Westgrens. Het kostbare appa raat, dat een dergelijke maatregel zou vragen, zou slechts een paar luttele procenten van China's be nodigd oorlogstuig tegenhouden. Bovendien zou het politiek Peking en Moskou nog nauwer naar elkaar toe drijven, dit terwijl een van de grootste kansen voor de geallieer den ligt in een (bijna onvermijde- lijke) verwijdering. De oplossing van de moeilijkheden in het Verre Oosten moet en mag (Engeland heeft daar al herhaaldelijk op aan gedrongen en nog eens de klem toon op gelegd bij het bezoek van Foster Dulles) geen haastwerk zijn. Slechts een politiek van brede en verziende aard, niet op het ogen blik, maar op de toekomst gericht, kan hier tenslotte de doorslag geven. Men dient dan echter zijn geduld te kunnen bewaren tot het geschikte tijdstip. STRIJEN Aanvulling cn rectificaties 4e lyst dd. 7.2.53. Aanvulling: Geïdentificeerd: Van der ReeAndeweg, Geertrui, geb. 14.5.94. Den Hartog, Margrietha, geb. 18.10.16 te Strijen. Rectificatie: Aanvankelijk als vermist opgegeven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp, Willempje, geb. 24.5.33. Van der Ree, Joost, geb. 14.5.88 te Strijen; laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Joost, geb. 14.3.26 te Strijen; laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Geertrui, geb. 7.7.34 le Strijen; laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Anthonia, geb. 3.8.38 te Strijen; laatste adres: Buitendijk 15. 'S-GRAVENDEEL Rectificatie le lijst 4.2.53. Telefonische mededeling van de ge meente-secretarie: Wed. v. d. Wulp en twee kinderen t.w. v. d. Wulp, Marinus, geb. 9.5.35 v. d. Wulp, Bastiaantje, geb. 6.11.38 zijn In leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. De beide andere kinderen t.w. v. d. Wulp, Jan, geb. 11.4.43 1. Wulp, Aart Jacob, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Bockstraat 5. Einde 9e opgave. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4