Op Goeree-Overflakkee rijden weer autobussen HART Misbruik van Rampenfonds Vals gerucht over schorsing burgemeester van Noordgouwe 800 evacué's in Amersfoort Overstromingen op Midden-Ja va Zaterdag 14 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Schade bij R.T.M. blijkt mee te vallen Nieuw dijkgat op Tholen gedicht ROTTERDAM. Nn in de verschei dene delen van het net van de Rot- terdainsche Tramweg-maatschappij de toestand overzichtelijker wordt, blijkt de schade gelukkig mee te vallen. Schade van betekenis hebben eigenlijk alleen enkele baangedeelten geleden. In de Hoekschewaard is de lijn tot Numansdorphaven intact. In Voorne en Putten staat nog steeds een baanvak van circa één kilometer ten Oosten van het Voornse kanaal in de lijn OostvoorneRotterdam onder water. Het water zakt langzaam, zodat de verwachting gewettigd is, dat de gehele lijn RotterdamOostvoorne de volgende week weer in exploitatie zal komen. De veerdienst MiddelharnisHelle- voetsluis wordt met twee en zo nodig met drie schepen voortdurend uitge voerd. Op Goeree en Overflakkee rijden al weer autobussen van Melissant over DirkslandMiddelharnis dorp naar Middelharnis haven en van Stad aan het Haringvliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is reeds weer be reikbaar. Het tramnet op dit eiland is slechts plaatselijk beschadigd, hoe wel het nog voor een groot deel onder water ligt. Over de toestand op Schou wen en Duiveland zijn nog onvoldoen de exacte gegevens binnen, doch wel is reeds bekend, dat door het behoud van de Noordelijke dijken tussen Brouwershaven en Renesse de toestand veel minder ongunstig is dan aanvan kelijk werd gemeend. Colporteur gearresteerd AMSTERDAM. In Amsterdam-West is de 54-jarige colporteur Ph. uit Haarlem gearresteerd onder verden king voor zijn evangelisatiewerkzaam heden het rampenfonds te hebben misbruikt. H. colporteerde met het blad „Goed Nieuws", dat uitgegeven wordt door de evangelisatievereniging „Imma- nuël". Tegen deze vereniging is enke le weken door de Amsterdamse recherche reeds In de bladen gewaar schuwd, omdat op de verantwoording van de door de colporteurs ingezamel de gelden naar de mening der recher che niet voldoende contröle werd uit geoefend. Met name kon niet worden nagegaan of de colporteurs, indien zij voor net blad meer dan de minimum prijs van 10 cent ontvingen, dit geld wel afdroegen. De gearresteerde colporteur uit Haarlem werd er op betrapt, dat hij de mensen vroeg, of zij iets voor het rampenfonds wilden geven. Deden ze dat. dan gaf hij hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van „Goed Nieuws". Het stimuleren van de verkoop door daarin het rampenfonds te betrekken, hoewel de gelden niet aan dit fonds werden afgedragen, heeft de recherche aanleiding gegeven .de man te arres teren. - /C 07"h fl-IGll It'S NED. HERV. KERK EN DE WATERSNOOD Het moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft in overleg met de vertegenwoordigers van de bij hulpverlening en herstel betrokken organen van bijstand, een wa'.ersnoodcommissie ingesteld. Deze commissie is onderverdeeld in zes commissariaten, en wel voor: het pastoraat onder de geëvacueer- den. De diaconale zorg aan de ge- evacueerden, thans en na hun terug keer. De zorg voor de inkomsten van hen, die in nood- en evacuatiegebie- den in dienst der Kerk werkzaam zijn. Voor het herstel van het financiële leven der getroffen gemeenten en de zorg voor het herstel van de regis ters van de kerkelijke stand. Voor herstel van de gebouwen (kerken, pastorieën etc.) de inboe- d'.is voor predikanten en volledig in het pastoraat werkzamen, voor de kerkelijke archieven. NED. HERV. KERK. Beroepen te Harlingen (toezegging) F. Bloemhof te Spannum. Beroepen te Kuinre (toezegging) hl. C. Don, candidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Mijdrecht (toe zegging): F. N. M. Nijssen, vicaris te Delft. Aangenomen naar Wesepe: P. M. van Waarde te Kuinre. der maatschappij is be- NIEUW DIJKGAT GEDICHT. GOES, 12 Febr. In de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tholen weer een dijk doorge broken, de zg. eerste djjk by het dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ont dekking gistermorgen vroeg is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Zes jaar voor een poging tot moord AMSTERDAM. In hoger beroep is de 43-jarige bankwerker H. ter H. uit Weesp wegens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatieleider J. Z. van V. door het gerechtshof veroordeeld tot 6 jaar met aftrek. Tegen bem was 7 jaar geëist met ter beschikkingstel ling. Op 30 Juli jl. had verdachte de evan gelisatieleider, die tevens houthande laar is, in diens kantoor op een hout- werf in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ernstige verwon dingen toegebracht. De aanleiding 'tot dit agressieve optreden was het feit, dat zoals uit de getuigenverklarin gen ter zitting bleek de houthande laar dank zij zijn evangelisatiearbeid bijzonder sterke invloed had verkre gen over de vrouw en de dochter van verdachte. Dit leidde tot een algehele breuk in het gezin van verdachte. De verdachte was nog nimmer eer der veroordeeld. Diverse noodsecretarieën De bladen hebben gemeld dat de burgemeester van Noordgouwe, de heer Z. Cornelis, gesehorst zou zijn, omdat hij zich aan het reddingswerk zou hebben onttrokken, doch van de zijde van het provinciaal bestuur wijst men er ons met nadruk op, dat dit bericht volkomen uit de lucht is ge grepen. Waarschijnlijk is dit gerucht ontstaan doordat d' Herv. predikant van dit dorp, ds J. Barendregt ais waarnemend burgemeester is benoemd. Dit is ech ter een gevolg van de omstandigheid dat burgemeester Cornelis enkele da gen uit zijn gemeente afwezig is in verband met ernstige ziekte van zijn vrouw die thans in Aardenburg ver blijf houdt. Aangezien Noordgouwe vrijwel geheel is geëvacueerd en er dus ook geen wethouders aanwezig zijn, werd ds Barendregt aangezocht om voorlopig de leiding van de ge meente op zich te nemen, totdat bur gemeester Cornelis zal zjjn terugge keerd. D- Barendregt stemde daarin toe en werd daarop door de Commis saris van de Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot beëdigd. Voortvarende hulpverlening AMERSFOORT. Meer dan acht honderd evacué's zijn in de afgelopen week in Amersfoort opgenomen. De meesten zijn afkomstig uit Zierikzee en omgeving: Oosterland, Zonnemaire, Noordgouwe. Alle slachtoffers zijn bij aankomst vlot geregistreerd, medisch verzorgd en per auto thuis gebracht en daarna in de kleren gezet. De Poly- normhal was daartoe herschapen in een enorm kledingmagazijn, waar de voor raad goederen, bijeengebracht door de burgerij, gerubriceerd was opgehan gen, Uit Enschede en Hengelo en de Zweedse stad Joenkoeping arriveerden vrachtauto's met goederen voor de evacué's. De geldinzameling in de stad bracht f 135.000.— op, waaronder f 10.650 van het gemeentepersoneel en f 2.450.— van het stationspersoneel. Daarenboven werd in de kerken jl. Zondag f 41.000. ingezameld. Een ploeg technische men sen van Gemeentewerken herstelde een dijk tussen 's-Gravendeel en Strijen, 10 motorboten opereerden op Putten en Overflakkee. Met Doetinchem en Delft zal Amers foort Middelharnis en Oostflakkee adopteren. Het is noodzakelijk, dat het admini stratieve apparaat van de getroffen gemeenten zo spoedig mogelijk weer in normale banen wordt geleid en daarom is men bezig voor deze ge meenten nood-secretarieën in te rich ten. Het moeilijkst is de situatie uiter aard op Schouwen en Duiveland waar zich de meeste getroffen gemeenten van Zeeland bevinden. Een aantal secretarieën is hier geconcentreerd in Renesse, terwijl de meeste burgemees ters in de gemeenten zijn gebleven. De gemeente-secretarie van Brou wershaven is volledig intact en nog in het gemeentehuis aanwezig, evenals die van Haamstede en Kerkwerve. Op Tholen is vrijwel alles normaal, met uitzondering van de gemeente Stavenisse, die een noodsecretarie in Tholen heeft gekregen. Op Zuid-Beve land is Kruiningen naar Hansweert verhuisd.De gemeentehuizen van Baar land en Oudelande zijn nog in gebruik. Waarde is in het gemeentehuis van Krabbendijke ondergebracht. Op Noord-Beveland is alleen de secretarie van Kortgene verhuisd naar Colijnsplaat. Over de toestand van de bevolkings registers en dergelijke in de getroffen gemeenten valt nog weinig te zeggen, hoewel over het algemeen de schade schijnt mee te vallen. In Kruiningen is men reeds met het drogen begonnen. Gedupeerde gemeenten Bijzondere uitkering in geval van nood DEN HAAG. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer be treffende het wetsontwerp tot vast stelling van de begroting van het Ge meentefonds voor het dienstjaar 1953 is ontleend: De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat zij het niet verantwoord hebben ge acht de zg, gedupeerde gemeenten te gemoet te komen door middel van een suppletie op de uitkeringen wegens ondernemingsbelasting. Zij hebben het juister geacht deze gemeenten langs de weg van de Bijzondere uitkering te helpen. N.A.V.O.-OEFENING NABIJ FLORIDA DEN HAAG. Het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der Noordatlan- tische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, admiraal Lyn- de D. McCormick, maakt bekend, dat Amerikaanse, Canadese en Nederland se zee- en luchtstrijdkrachten op 16 Februari een gezamenlijke onderzee- bootbestrijdingsoefening beginnen, die vijf dagen zal duren en zal worden ge houden nabij de oostkust van Florida en de Carolinen. Deze oefening, aangeduid als oefe ning „Buffet", waaraan boven- en on derwaterstrijdkrachten en luchtstrijd krachten zullen deelnemen, is de eer ste van deze aard, die wordt gehou den in het westelijke deel van het Atlantische gebied. Nieuw gemeentehuis te Doetinchem? DOETINCHEM. Toen op 21 Maart 1945 Doetinchem werd getroffen door een zwaar bombardement, ging ook 't voormalige historische gemeentehuis verloren. De secretarie werd daarom nadien ondergebracht in een Israëlie- tische school, waar zij thans nog is ge vestigd. Al geruime tijd zijn het college van B. en W. en de raad bezig met het voe ren van besprekingen over de bouw van een nieuw gemeentehuis. Men heeft nog steeds niet tot een be slissing kunnen komen, omdat er twee stromingen in de raad zijn. De ene groep wil het gemeentehuis weer op de oude plaats, nl. in het midden van de stad. De andere wil het enkele hon derden meters buiten de stadskern ge plaatst hebben aan de weg Doetinchem Terborg. De burgemeester van Doetinchem, de heer J. E. Boddens-Hosang, gaf zijn mening ten aanzien van de herbouw van het stadhuis niet bloot. Wel deelde hij mede. dat nog dit jaar, doch zeer waarschijnlijk nog voor 1 April a.s. de beslissing zal worden genomen. Ontploffing in Amerikaanse kruitfabriek RICHMOND (Californië V.S.) In de Hercules kruitfabriek te Rich mond in Californië heeft een hevige ontploffing plaats gevonden. Acht of negen werknemers zyn om het leven gekomen. Er zjjn ook verscheidene gewonden. MNIM^&AOfl(»+0&^«UfflnWHEfgroHST BEKEND g Televisie-uitzending „Beurzen open...." HILVERSUM. De Nederlandse tele visiestichting heeft besloten, de ko mende Zaterdagavonden extra uitzen dingen te geven van de bijeenkom sten, door de gezamenlijke omroep verenigingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht". Zij, die bedragen voor de microfoon komen aanbieden, zullen dus niet al leen door het gehele land worden ge hoord, maar ook gezien. De eerste extra uitzending (ongeveer anderhalf uur) zal reeds Zaterdag avond a.s. om 20.15 uur worden gege ven. Filmstroken voor het Rampenfonds AMSTERDAM. De Stichting Centraal Projectie-Instituut heeft filmstrips doen vervaardigen die 52 beelden be vatten van de watersnood 1953, in leica formaat (24 x 26 mm) en nor maal formaat (18 x 24 mm). De strips worden, met een tekst boekje, tegen de normale prijs (f 5) in de handel gebracht, ten bate van het Nationale Rampenfonds. Een aantal dezer stroken is reeds naar het buitenland verzonden. Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen Millioenen schade Tengevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West- Java) onder water gelopen, waardoor de verbinding met andere gebieden is verbroken. De schade die is aange richt, is nog niet bekend. Het kantoor van Sociale Zaken in Lebak heeft gaarkeukens voor de slachtoffers in gericht. Over de watersnood in Solo (Mldden- Java) meldt de correspondent van Aneta, dat gevreesd wordt, dat de zware regen van de laatste dagen in Klaten en Wonogiri de nood nog zal doen toenemen. In de stad Solo steeg het water Dinsdag nog in de onderge lopen wijken. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de hui zen. In een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekmndo i Slndi r .chool" ongeëvenaarde •uccetian. Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ooki H.B.S„ Staatsexamen Gymnasium en Mul». In Modjo (aan de noordkust van Midden-Java) heeft het water de dijk- randen genaderd. Dinsdagnacht wer den wederom 1000 personen geëva cueerd, waardoor het totaal aantal evacué's thans is gestegen tot 7500. Uit bevoegde bron verneemt Aneta, dat ook de kali Dengkeng in het Kla- tense (Midden-Java) buiten haar oevers is getreden. Ook het regentschap Sragen (Mid den-Java) is door bandjirs geteisterd, minstens duizend hectare sawah is hier overstroomd. In het regentschap Su- kohardjo (Midden-Java) is zelfs een oppervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindingen maken het onmoge lijk de schade vast te stellen. Even min is thans bekend, of hier slachtof fers te betreuren zijn. Behalve in Djakarta, worden ook in Bandung, Medan en andere plaatsen steunacties voor de overstroomde ge bieden in Indonesië opgezet. Het per soneel van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta heeft hier voor reeds 10.000 rupiah bijeenge bracht. Bij het Centraal Comité Watersnood Nederland was Woensdag in Djakarta ruim anderhalf millioen rupiah ge stort, Bandung overschreed de half millioen. In Zuid-Sumatra brachten de plaatsen, waar de B.P.M. gevestigd is bijna 90.000 gulden op. In Medan was tot Dinsdag ruim 1% ton bijeen gebracht en in Surabaja tot Woensdag bijna een half millioen rupiahs. FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 72 Bryan sloot het album en stond op. „Dat is dus dat", zei hij ten laatste. „Wat bedoel je?" „Terwijl ik op je wachtte, heb ik eens nagedacht", hernam hij. „Nagèdacht en me herinnerd". „Je herinnerd? Wat dan?" „Die eerste avond, dat we samen dineerden; die middag, toen ik jullie tweeën in zijn auto langs de weg zag zitten. En nog vroeger; de avond, dat je in dat kabinetje naast de salon op Lawnside Heathers schrijfmap liet vallen, zodat alle brieven op de grond terecht kwamen. Nog andere dingen, die ik had opgemerkt, maar waarover ik me geen zorgen wilde maken". „Wat bedoel je?" vroeg ze bevend. „De manier, waarop hij je soms aankijkt". Barbara's blik weerspiegelde de angst, die haar beklemde. Hij zag het en zei geruststellend: „O, het is in orde. Niemand anders kijkt zo scherp waar het jou betreft, 't Komt eenvoudig doordat ik je liefheb". En ^oen, haar even aanziend: „Waarom heb je me het ten minste niet verteld?" Ze maakte een hulpeloos gebaar. „Ik weet het niet, Bryan. Een paar maal heb ik het willen doen, maar dan vond ik het weer beter te zwijgen. Tenslotte is het allemaal voorbij". „Ben je daar zeker van?" Een verraderlijke blrs kleurde haar wangen. Ze dacht aan de manier, waarop Jinks haar die morgen had gekust en hoe ze daarop gereageerd had. ,,'t Is goed", zei Bryan. „Ik begrijp het". „Neen, je begrijpt het niet", zei ze wanhopig, „maar ik weet niet, hoe ik 't je moet uitleggen". „Hij is die vent, van wie je me die eerste avond, dat we samen dineerden, vertelde, nietwaar?" „Ja". „Je zei toen, dat je er voor je leven genoeg van had gekregen". „En jij zei, dat ik me vergiste; dat er een dag zou komen, waarop ik er anders over zou denken". „Misschien was hier de wens de vader van de gedachte. Ofschoon ik even geloofd heb, dat het niet zo wasNaderbij tredend, keek hij haar onderzoekend aan. „Wat bestaat er tussen jou en Jinks Charrington?" „Niets". Toch, terwijl ze dit zei, dacht ze aan die morgen. Ze wendde de blik af. Dat dit nu juist vandaag moest gebeuren! Was het gisteren geweest of eergisteren, een week of veertien dagen geleden, dan had ze meer positief kunnen antwoorden. Ze vist, dat Bryan haar gedachten kon lezen. „Maar houd je nog van hem? En natuurlijk houdt hij nog van jou". En na een pauze liet hij erop volgen: „Ik vraag me alleen af, hoe 't nu met Heather zal gaan". Barbara maakte een veelbetekenend gebaar. „Hea ther is verliefd op hem; ik geloof, dat dit al was voor ze hem ontmoet had. Maar nu neemt haar liefde met de dag toe". „Dat ziet er dan slecht voor haar uit". „O, Bryan, denk je, dat het mij onverschillig laat. Integendeel, het hindert me verschrikkelijk". „Ja maar, jij hebt hem het eerst ontmoet. En in de liefde zowel als in de oorlog is immers alles geoorloofd 't Is een interessant geval". „Een ellendig geval". „Och, ik kan me niet begrijpen waarom je er zoveel drukte om maakt. Zoals Ik het zie, behoef je slechts je pink op te lichten om,..." „O, neen, zo eenvoudig is het niet. We zouden samen niet gelukkig zijn". Bryan keek haar aan. „Hoe weet je dat zo pre cies?" vroeg hij. „We waren in Labrador verloofd. Ik verbrak die verloving, omdat ik inzag, dat een hu'welijk geen zin had". „Waarom niet?" „Omdat we in de grond der zaak niet bij elkaar passen". „Och, misschien zag je het daar maar zo. Nu jelui weer in Engeland zijn Ditzelfde had ze zich al herhaaldelijk afgevraagd. Zou een huwelijk nu kans van slagen hebben? Zou ze het risico van de opgelichte pink durven nemen? Maar Heather dan, Heather met haar van vreugde stralend gezicht als Jinks binnentrad? Met haar gre tige stem als ze door de telefoon hem te woord stond (Wordt vervolgd' Giften van Koninklijk huis DEN HAAG. Reeds begin vorige week werd, zoals we pas heden ver nemen, zowel door H.M. de Koningin als door Prinses Wilhelmina een be langrijke gift geschonken aan het Na tionaal Rampenfonds. Poging tot staken mislukte PARIJS. De oproep van de Franse communisten om 12 Februari te maken tot een dag van actie, met stakingen, protestbijeenkomsten enz. heeft vrij wel nergens in Frankrijk weerklank gevonden. Bij de Renault-autofabrie- ken aan de zuidelijke rand van Parijs, woonden slechts ongeveer honderd, van de veertig duizend arbeiders, een door het communistisch vakverbond belegde bijeenkomst bij. Alle openbare diensten werkten normaal. De actie was bedoeld als protest tegen het feit, dat de politie een voor jl. Zondag uit geschreven demonstratie had verbo den. 24 Britten en Amerikanen „bekenden schuld" LONDEN, gerechtshof heeft gen vier Een Roemeens militair in de oliestad Ploesti gewezen in het proces te- twintig leidinggevende functionarissen van voormalige Brit se en Amerikaanse oliemaatschappijen, die er van worden beschuldigd, ten gunste van buitenlandse oliemaatschap pijen te hebben gespionneerd en ge saboteerd. Zes beklaagden werden veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf en dwangarbeid, de overige achttien kregen straffen variërende van twee tot vijf en twintig. Alle be schuldigden „bekenden" en gaven Brits-Amerikaanse imperialisten de schuld van de tekortkomingen van de Roemeense olie-industrie. ZUTPHENSE POLITIERECHTER DRONKEN BROMFIETSER Op 13 September van het vorige jaar gaf de polilie te Voorstonden zekere W., die daar op een bromfiets passeerde, een stopteken. De man reed echter met onverminderde snel heid door. De politie ging hem in een auto achterna, maar ook op een tweede bevel om te stoppen rea geerde W. niet. Tenslotte reed hij zich echter ergens in Brumnien in een zandwegje vast. Hij werd over gebracht naar het politiebureau, waar bleek, dat de man danig onder de invloed was van het gebruik van sterke drank. Voor dit feit werd hij nu veroordeeld tot drie dagen gevan genisstraf, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van zes maan den. De rechter hield er daarbij re kening mee, dat het feit is gepleegd voordat de bekende waarschuwing aan het adres van dronken wegge bruikers werd gericht. Anders zou de gevangenisstraf aanzienlijk langer zijn geweest. KLEINE BOETE De. jongens v. d. B. en v. d. W. te Apeldoorn hadden een auto ge huurd, reden ermee tegen een beton- paaltje en brachten het vehikel stuk terug. De zaak tegen v. d. W. werd aangehouden. Tegen v.d. B. vorderde de officier, rekening houdend met de jeugdige leeftijd van de verdachte, dertig gulden boete of tien dagen hechtenis. Na het pleidooi van mr v. Zeben beperkte de rechter zich tot het opleggen van een gulden boete of een dag hechtenis. Gecombineerde straf. B. had onder invloed van drank door Apeldoorn gefietst. De man is inva lide, en er waren ook nog andere oorzaken, waarom hij er met een lichte straf afkwam. Hij werd namelijk ver oordeeld tot f 25.— boete plus veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mishandeling. K. werd conform de eis wegens mis handeling, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Kippendiefstal. De grondwerker G. te Apeldoorn, die nü gedetineerd is in het huis van be waring te Zutphen, was gedagvaard wegens het wegnemen van een aantal kippen. Na een eis van zes maanden, werd hij veroordeeld tot \ier maanden gevangenisstraf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3