A Elfjarige jongen zwom kilometers ver om hulp te halen Helden zonder naam Trieste werkelijkheid werd velen te machtig ..tor.. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding Weduwe raakte geld kwijt Maatregel tegen zuivelbenaming bij margarinebereiding Zaterdag 14 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede bladf (Van een speciale verslaggever) 's-GRAVENDEEL. In het aangezicht van de dood hebben veel mensen elkaar pas goed leren kennen: men zag de moedigen en de twijfelaars, de zwakken en de sterken. Veel geschiedenissen van zelf opoffering en doodsverachting zullen nooit geschreven worden; vele namen van helden zal men niet eens in het openbaai* noemen. Want deze ramp is zo overstelpend gekomen en met een dergelijke omvang, dat het gevoel voor details verloren gaat. Het is een menselijk verschijnsel, want toen in het „hoofdkwartier" van burgemeester C. van Heesen gemeld werd, dat een U-jarige jongen uit de buurtschap Hoogezan was komen zwemmen om te verhalen, dat er ginds nog mensen opgesloten zaten, vroeg niemand zelfs naar de naam van dit heldhaftige kind, dat in het ijskoude water met inzet van eigen leven enkele kilometers afgelegd had. „Meneerwe weten hier niets meer...." Slechts enkelingen kennen de naam van de vader, die zijn beide kinderen nasprong en met hen voor de ogen van zijn vrouw verdronk. En wan neer men de achtergebleven dorpelin gen naar het huis vraagt, waar 20 mensen de dood vonden, vergissen zij zich wel eens In de wrede vloedgolf der feiten VAN A AN het strand van Kampereiland dreven een levende kat op een pak stro en een levende kip op een stuk hout aan. De dieren werden overge bracht naar de hofstede van de ge broeders De Kam. In de stad Arn hem werd al bijna negen ton ingeza meld voor het Nationaal Rampenfonds. De inwoners hebben elkaar in vinding rijkheid overtroffen om het millioen te halen. Keeper De Bos (Vilesse) laat in de grote zaal van Musis Sacrum straf schoppen nemen voor een gulden per schot." Houdt hij de bal tegen dan is die gulden voor het Rampenfonds. Wordt het een doelpunt, dan krijgt de schut ter zijn geld terug. In de meeste ge vallen gaat ook dig gulden naar het Rampenfonds. II De mogelijkheid be staat dat Vlissingen binnenkort weer een nieuwe kruier in dienst zal nemen. Dit betekent, dat men zo langzamer hand tot de vooroorlogse toestanden terugkeert. De eerste na-oorlogse kruier is de zes en veertigjarige J. de Die uit Aardenburg, die, indien de opzet slaagt, behalve de lcruierdienst op het station, in de toekomst ook spoedbestellingen e.d. wil gaan verzor gen, ten gerieve van de Vlissingers. Wellicht, dat men binnenkort dus weer, net als vroeger, de kruier om een boodschap kan sturen. II Er zijn blijkbaar lieden, die na de helicopter moeilijk meer aan iets anders kunnen wennen. Dezer dagen landde zo'n hef- schroefvliegtuig tenminste zonder meer bij de Parksluizen in Rotterdam. En kele mannen stapten uit en de helicop ter was alweer verdwenen voor de po- liltie er bij was. De passagiers door 'n vriendelijke vlieger, even naar Rotter dam gebracht, waren niet meer te ach terhalen. II In Noorwegen is een ski- wedstrijd gehouden tussen Noorse, Fin se en Zweedse parlementsleden. De Noren wonnen overtuigend. Finland werd tweede. De burgemeester van de plaats Bayerisch-Gmain in de om geving van Bad Reichendal, Herr Bikl, is door de gemeentesecretaris uit de tijd van de nazi's, Jakobi, doodgescho ten. Jakobi vuurde uit een dakraam van zijn huis toen de burgemeester passeerde. Vervolgens stak Jakobi zijn huis in brand. Jakobi werd zwaar ge wond naar een' ziekenhuis overge bracht, waar hij zonder bij kennis te zijn geweest overleed. Men neemt aan, dat Jakobi zich wilde wreken voor de maatregelen, welke na de oorlog tegen hem zijn genomen. In Edinburgh is een nieuwe brievenbus, de enige in Schotland, welke het opschrift Eliza beth II Regina droeg, opgeblazen. De bus was op 22 November van het vo rige jaar geïnstalleerd en er zijn sinds dien meermalen pogingen gedaan haar op te blazen. Dezer dagen werd de bus bijvoorbeeld beschadigd door hamer slagen. Men schrijft de aanslagen toe aan Schotse nationalisten. II Franziska Cratochwill, een blind Weens meisje zonder handen, heeft met goed gevolg een proef van bekwaamheid afgelegd als telefoniste van de Oostenrijkse posterijen. Tien jaar geleden werden haar handen afgerukt en haar gezicht vernietigd door de ontploffing van een handgranaat, welke zij had gevonden. I i 70LTAN PAULI, de voormalige commandant van een Duits concentratiekamp te Biesingen in Wür- temberg, is door een Zwitsers hof in Basel tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van oor logsmisdaden. Pauli, die zowel de Duitse als. de Zwitserse nationaliteit heeft, vluchtte aan het einde van de tweede wereldoorlog naar Zwitserland. weten de mensen, die er middenin staan, amper nog, waarbij zij zich het eerst zullen bepalen. Zij doen wat hun handen vinden om te doen, maar ieder overzicht, ieder houvast ontbreekt. In deze chaos ziet men ook de tegen hanger van de heldenmoed: zo snapte de politie vijf rovers, die met hun bootje door een winkeldeur wilden varen, op zoek naar buit. De heren wa ren rijkelijk voorzien van sigaretten, levensmiddelen en kleding; de onno zele opmerking: „Dat hébben we ca deau gehad" kon hen natuurlijk niet van een arrestatie redden De bevolking van 's-Gravendeel be- etreurt het, dat er voor deze hyena's van het slagveld geen standrecht be staat. Inmiddels heeft de burgemeester aan de politie het volgende bevel uit gegeven: „Indien verdachte personen op een eerste sommatie niet reageren, dan onmiddellijk schieten Ja, de burgemeester. Deze 63-jarige was 's nachts ook bij een der dijken om met zandzakken te sjouwen. In het hoger gelegen huis van dr v. d. Bijl, waar de vloeren belegd zijn met jute zakken en de verwarming ver zorgd wordt door petroleumstellen, leidde hij als een veldheer met zijn getrouwen de „slag". Toen we langs brancards, balen stro en watertanks het hoofdkwart-ir binnengedrongen waren, hoorden we in het gedrang tal van gesprekken dooreen dwarre len. De brokstukken, die wij opvingen, onderstreepten de suggestie van een oologssfeer: het scheen, alsof een veraf liggende tragiek ineens weer tastbaar werd „Die schuit met kadavers moet vanavond wegnee, ik heb met het oog op de rivierpolitie moeten we een dragline aan open bare werken van Dordrecht vra genlaat radio-telegrafisch om 30 veewagens verzoekenme dicijnen voor de dokter halen die paarden hebben drie dagen in het water gestaanja, het is goed, je kunt hier wapens en mu nitie inleveren Dan komen we dichterbij en horen de burgemeester zeggen: „Ik weet niet, waarheen men de gemeentesecretaris heeft geëva cueerd, maar laten we per radio vragen, hem in verband met ad ministratieve bezigheden op te sporen Huizen opgcscheurd. Wanneer de heer Van Heesen even later weggeroepen wordt, begeleiden we hem door zijn zwaar geteisterde gemeente. Hele huizen zijn als sar dineblikjes opengereten, broeikassen staan onder water, stro hangt in de vruchtbomen. De smalle landtong, waarover we lopen, heeft aan weers zijden diepe gaten en wordt triest omlijst door veekadavers. „De dijken zijn nog op drie plaatsen open", zegt de burgemeester, „indien er een storm komt opzetten, verdrin ken we allemaal. Van de 4000 inwo ners zijn er thans 3000 geëvacueerd de anderen willen niet weg. Die kle ven om zo te zeggen aan hun grónd en dat is uit menselijk oogpunt, beke ken ook wel enigszins begrijpelijk Dan vertelt de burgemeester over het bezoek van de koningin, die over ditzelfde dijkje liep en zeer onder de indruk was. Toen ze bemerkte, dat de heer Van Heesen door de overstel pende ramp in eigen gemeente in het geheel niet pp de hoogte was van de landelijke toestand, haalde ze voor hem uit haar eigen bagage een krant van recente datum. Emotie "Wanneer de burgemeester zo vertelt, klinkt zijn stem beheerst, maar tijdens de pauzes, die in ons gesprek vallen zien we duidelijk, dat de emotie bij het weerzien van de trieste werkelijkheid hem bijna te machtig wordt en hij moeite heeft om niet in tranen uit te barsten. En onderwijl denken we, dat het in tal van gemeenten in ons land thans precies eender is; dat de levenssfeer van verwarring, moed en vertwijfeling ook elders duizenden en nog eens dui zenden beheerst. En we herinneren ons ook een merkwaardige ontmoeting, die we op de pont naar 's-Gravendeel met een onderwijzeres uit Dordrecht hadden. Merkwaardig vooral orn het verhaal, dat zij vertelde. Zo waren enkele kin deren, wier ouderlijk huis amper nat geworden was, niet op school versche nen, maar veel leerlingen uit zwaarder geteisterde streken o.a. een meisje uit Puttershoek, waar het water tot de eerste verdieping van de ouderlijke woning stond bleken er wel te zijn, hoewel ze een groot gedeelte van de reis per boot hadden moeten maken We spraken er met de burgemeester nog over, dat de menselijke karak tertrekken bij een ramp in zo'n merk waardig zwart-wit naar voren komen. Hij wilde echter over het „zwart" zo min mogelijk horen en sprak voorna melijk over de moed,, de aanvaarding het vertrouwen. En in dit verband vertelde hij ons over een ander voor beeld van „mentaliteit", dat bij alle tragiek ons hart toch even verwarmde. Het was een verhaal over een meisje 'an 8 jaar, dat voorheen met geen stok de keuken in te drijven was om een kopje af te wassen, maar dat nu reeds drie dagen en gedeeltelijk ook nachten tussen dampende kof fiekannen en stapels brood werkt. Nu begint ze te huilen, wanneer ze weg moet Wanneer de burgemeester weer is teruggekeerd, komen de problemen weer op hem afstormen. Zijn „nood- secretaris en secretaresse, alsmede en kele andere medewerkers, hebben inmiddels reeds tal van beslissingen moeten nemen. Zo moet het ook, want het is alles te veel voor één mens. Al is men ook de eerste verwarrende toe stand van orders en tegenorders te PRINS HARALD De oudste zoon van Kroonprins Olof van Noorwegen, die vandaag 16 jaar wordt boven onvermijdelijk in het begin er gebeurt gelijktijdig nog te veel om een duidelijke, overzichtelijke lijn te trekken. Er gebeuren ook dingen waarmede men eigenlijk niet goed raad weet. Tien goedwillende, sportieve stu denten uit Amsterdam komen zich bijv. melden om lijken te ruimen, maar men weet hier niet eens, waar eventuele slachtoffers zich nog kunnen be vinden Daarbij komen dan nog de fantasti sche, oncontroleerbare geruchten, die als kwelduiveltjes de chaos komen vergroten. En daarom verwonderden we ons helemaal niet, toen we een man in de hoek van het vertrek za gen staan met de armen omhoog: „Mijnheerwe weten het niet meer., we weten hier niets meer Fries op lagere school (Van :e. parlementaire redacteur) BINNENHOF. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr Cals, is gaarne bereid aan gerechtvaardigde wensen inzake de Friese cultuur tegemoet ie komen. Het overleg terzake met het provin ciaal bestuur van Friesland is reeds begonnen, terwijl de voorbereiding van een aantal wettelijke maatrege len in een gevorderd stadium is. Deze maatregelen zullen onder meer behelzen, dat de Friese taal kauwor den toegevoegd aan het leerplan van de lagere school, het voortgezette en het uitgebreide lager onderwijs. Voorts wordt overwogen het Fries als voertaal tot het tweede of derde leerjaar op Friese lagere scholen toe te laten. Aldus verklaarde minister Cals Vrij dagmiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de beraadslagingen over de wijzigingen van de Lager- Oefenreis smaldeel 5 DEN HAAG. Het oefensmaldeel V van de Koninklijke Marine, bestaande uit de torpedobootjagers Evertsen en Van Galen, de fregatten Van Amstel en De Bitter en de onderzeeboot Zwaardvis, zal vandaag uitvaren voor een oefenreis naar de omgeving van de Canarische Eilanden en de Marok kaanse wateren. Deze reis zal onge veer anderhalve maand duren. Het smaldeel staat onder bevel van kapi tein ter zee G. Koüdijs. Gladde praatjes „Mijn geld, f 100.000—, is belegd in hypotheken, die ik op het ogenblik niet kan opzeggen. Van de schade-enquête commissie heb ik nog f 14.000,tegoed en ik voer op het ogenblik een proces om f 12.000 tegen een dame, die mij heeft bestolen toen ik in het concentra tie-kamp zat. Daarvoor heb ik geld no dig. Kunt U mij dat even voorschie ten?" vroeg de 56-jarige assuradeur G. Th. W. v. d. L. uit Den Haag aan de 68-jarige weduwe v. D. uit Berg en Dal. De gladde praatjes van de man, die met een deftige, doch geleende wa gen voor kwam rijden en die geen rode cent bezat, vonden weerklank bij de bejaarde dame en ze leende hem eerst f 2000,— en later nog eens f 1800,en f 1500.Van dit geld zag ze niets te rug. Laconiek werd haar door de vrouw van de oplichter, die ze nog van vroeger kende, enige maanden na dien medegedeeld dat alles bedrog was en het geld op. v. d. L. is reeds zeven keer veroordeeld, w.o. vijf keer wegens oplichting. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd Donderdag voor de acht ste keer een verooi-deling tegen hem gevraagd, ditmaal van 9 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Onderwijswet 1920. Ook naar 't oordeel van de minister sluit deze wet het ge bruik van het Fries als voertaal op de lagere school niet met zoveel woorden uit. Maar de bedoeling van de wet gever is in dezen wel duidelijk. Hij gaf er bovendien de voorkeur aan het ge bruik van het Fries apart in de wet vast te leggen evenals het gebruik van het Necterlands in Friesland. De minister herinnerde voorts aan de reeds bekend gemaakte regelingen voor het Fries: de lagere en middel bare actes en de wijziging van het Academisch Statuut. Behalve tal van technische kwesties besprak de Kamer nogmaals het Espe- ranto-vraagstuk. Tot een beslissing kwam het nog niet: de stemming over het desbetreffende-artikel werd even als over het wetsontwerp tot Dinsdag a.s. aangehouden. Bescherming tegen misleidende propaganda Wetsontwerp is reeds ingediend £)e minister van Landbouw, "Vissery en Voedselvoorziening overweegt maatregelen tegen misleidende propa ganda van de zijde van de margarine- fabrikanten. Hij heeft hiertoe een wetsontwerp ingediend by de Kamer. Het betreft in het bijzonder de po gingen, welke door sommige mar- garinebereiders en -handelaren wor den aangewend om de scherpe schei ding welke b\j de wet tussen boter ei. margarine is gemaakt, zoveel mo gelijk te doen wegvallen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van afbeeldingen, opschriften eii be namingen, ontleend aan het boeren- o£ zuivelbedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, dat hij met boter, althans met een daarmede' overeen komend product, te doen heeft. Het is gebleken, dat de huidige wet niet de mogelijkheid biedt de koper afdoende te beschermen tegen het wekken van onjuiste begrippen om trent boter en margarine. Een doel treffend optreden tegen deze onge wenste praktijken is, naar de mening van de minister, slechts mogelijk door Paartje hardhandig gestoord Tegen de opperwachtmeester van de Rijkspolitie A. H.K. uit Veldhoven, die te Zevenaar de mannelijke helft van een vrijend paartje een klap zou heb ben gegeven, werd Donderdag voor 't Gerechtshof te Arnhem vrijspraak ge vraagd wegens gebrek aan bewijs. In eerste aanleg was K. veroordeeld tot een geldboete van f 2.50. Op 'n storm achtige en donkere winteravond had het jonge paar beschutting tegen het weer gezocht op het erf van de woning van K.'s ouders in Zevenaar. De lief kozingen werden schijnbaar nogal luid uitgewisseld, want de vader van de op perwachtmeester kon wegens het la waai niet slapen en verzocht aan zijn zoon om eens te gaan kijken. K. ging naar buiten, stak een lucifer aan en vroeg wat er aan de hand was. Het antwoord luidde: „Dat gaat je niets aan". Volgens K. had hij toen zijn hand uitgestoken om de beide minnenden van het erf te zetten, waarbij hij per ongeluk de wang van de jongeman raakte. Deze zei echter dat hij een be hoorlijke klap had gekregen, terwijl 't meisje beweerde, gezien te hebben hoe K. zijn hand voor de slag uithaal de. De- raadsman zei dat er in Zevenaar een koude oorlog woedt tussen de po litie en een groep opgeschoten balda dige jongelui, die deze gelegenheid hebben aangegrepen om een rel tegen de politie te ontketenen. Uitspraak over veertien dagen. een algeheel verbod van teksten of' afbeeldingen, die enigerlei betrekking hebben op het boeren- of zuivelbedrijf. Aan verdere beperkingen ten aan zien van de op margarine of haar ver pakking aan te brengen aanduidin gen bestaat, na deze aanvulling, naar de mening van de minister, geen be hoefte meer, daar de bescherming van h<=t publiek tegen verwarring van mar garine met boter door de nieuwe ver bodsbepalingen voldoende gewaar borgd is. Proces-Oradour S.S.'ers willen in hoger beroep BORDEAUX. De Duitse sergeant majoor Karl Lentz en de Elzassische sergeant George René Boos (twee van de S.S.-lieden die door het tribunaal te Bordeaux ter dood veroordeeld zijn wegens de beestachtige slachting in Oradour in Juni 1944, zijn in hoger be roep gegaan. Het vonnis werd hun in de cel voorgelezen waarna zjj naar jlo cel der terdoodvcroordeelden werden overgebracht. Onder de terdoodveroordeelden be vindt zich ook de voormalige bevel hebber van de S.S.-divisie Das Reich, Lammerding. De compagnie Der Füh- rer van deze divisie, pleegde de moord te Oradour. Lammerding, wiens uit levering door de Britten geweigerd wordt, had nog de brutaliteit om het hof schriftelijk te beschuldigen. Toen men op zijn aangegeven adres eens ging zoeken, bleek dit heerschap echter voortvluchtig. Onverbeterlijk HET Kamerlid S c h e p s (P. v. d. A.) heeft de minister van Justitie enkele vragen gesteld om trent het overbrengen van de ver oordeelde H. W. v. d. Vaart Smit uit Bergveen (Dr.) naar Den Haag. Deze heer v. d. Vaart Smit heeft in de gevangenis kans gezien in dertijd een brochure te schrijven met een groot aantal (merendeels onware) beschuldigingen. In zijn antwoord zegt de minis ter thans, dat in de strafgevange nis te Den Haag opnieuw gebleken is, dat de gedetineerde Van der Vaart Smit ongeoorloofde contac ten met mede-gedetineerden tracht te te bewerkstelligen en een on gunstige invloed op hen uitoefende. In zijn cel werd een fotogi'afische afbeelding van de wegens landver raad geëxecuteerde ir Mussert ge vonden en in beslag genomen. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. WAT IS DAT VERANDERD De Hoofdstraat bij de Hofstraat, in 1912. De Grift stroomt rustig onder het rustieke bruggetje, dat zo nu en dan een groep wandelaars torsen moet, een paar wielrijders en op gezette tijden de paardentram van het station naar het Loo en omge keerd. Links, dadelijk over de brug, het hoge huis, waarin de comestibles- zaak van de firma Schuld gevestigd is. Aan de overzijde, achter de bo men het huis van de fam. Blume- nau, van de fa Koppel en Co. En aan deze zijde van de brug, even eens onzichtbaar, het voormalige bureau van de Nieuwe Apeldoornse Courrant. Het bruggetje is sindsdien ver dwenen, evenzo het huis van de fa milie Blumenau. Het perceel van de firma Schuld, destijds met de ge moedelijke veranda aan de zijkant, staat er nog, ten dele. Maar toch, wie in 1912 Apeldoorn verliet en er sindsdien niet meer terugkwam, zou onze Hoofdstraat ter plaatse, toen nog Dorpsstraat, niet terug- kennen. Daar is 't wel veranderd. Duitsland weigert: Geen uitlevering van Gestapo-beulen OSLO. West-Duitsland zal de twee in December jl. uit een Noors gevange nenkamp ontsnapte Duitse Gestapo mannen niet uitleveren, aldus heeft het Westduitse departement van Bui tenlandse Zaken doen weten. De be trokkenen zijn Karl Morio en Josef Seuffert, wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Zij bereikten Duitsland via Zweden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2