Raadsagenda HORLOGE J.S. DEKKER G'schichten aus dem. Wienerwald Kmncoiw, Steun aan kankerbestrijding niet op de achtergrond KLEM Wielrijders houden zich niet aan regels yan verkeer Zaterdag 14 Februari 19S3. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad De raad der gemeente Apeldoorn komt Donderdag 19 Februari a.s. om twee uur n.m. in de raadzaal, Raad huisplein 8, bijeen. Aan de orde is: Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een erfpachtsovereenkomst gecombineerd met het recht van op stal betreffende een strook grond, grenzende aan de bijzondere school te Wenura, en tot het verkopen van net op die grond staande noodlokaal aan de Vereniging tot stichting en in standhouding ener Christelijke school te Apeldoorn. Idem tot het verlenen aan de Chris telijke Oratoriumvereniging „Joh. Seb. Bach" van een bijdrage in het tekort van de uitvoering van het Weihnachts Oratorium. Idem tot het verlenen van mede werking aan de oprichting en instand houding van een toneelgezelschap voor het Oosten des lands. Idem tot het toekennen van we- duwenpensioen aan mevrouw P. M. Volgers—König. Idem tot verhoging van de subsidie verleend aan de Commissie ter behar tiging van de veemarkt. Idem tot het garanderen van een vergoeding van f 10.per jaar per lid van de vrijwillige brandweercorp sen. Idem om de gemeente Kruiningen te adopteren. Idem tot het verlenen van een bij drage uit de gemeentekas aan het Na tionaal Rampenfonds. Idem tot vaststelling van het Ont eigeningsplan „Berg en Bos" en „Or den". Idem tot aankoop van grond langs de Kayersdijk en de 2e Wormenseweg van mevrouw J. J. Noteboom—Veene- man. Idem tot aankoop van grond aan de Zwaluwweg: a. van E. Kozijn; b. van H. Huis in 't Veld. Idem tot het aankopen van eigen dommen en tot het aangaan van een ruiling. Idem tot aankoop van onroerend goed in de wijk „Orden". Idem tot het aangaan van een grondruiling met de Staat der Neder landen voor verruiming van het pro fiel van de Rijksweg te Loenen. Idem tot verkoop van grond aan de Asselsestraat en de Frankenlaan aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Idem tot het verlenen van een bouw en van een grondvoorschot, alsmede van een jaarlijkse bijdrage aan de wo ningbouwvereniging „De Goede Wo ning" voor de bouw van 72 woningen aan de Verlengde Eendenweg. Idem tot vaststelling van een plan tot herziening van het uitbreidingsplan Wal is er te -doen&~ Centraal-Theater, van 1318 Febr. hoofdnummer: „Verboden te kus sen", alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag 18 Febr. 14.30 uur. Zaterdag 14 Febr. 10.30 en Zon dag 15 Febr. 14.30 en 16.30 uur, hoofdnumm. „Geschonden glorie", 14 jaar. Donderdag 19 Febr., 19 en 21 uur, hoofdnummer: „Prima Ballerina", alle leeft. Minerva-Theater, van 1319 Febr. hoofdnummer: „Geluidsbarrière", prol. 14 jaar, 18.45 en 21 uur, Zaterdag, Zondag en Woensdag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 1319 Febr,, hoofdnummer: „Dagboek van een dorpspastoor", 14 jaar, 18.30 en 20.45, Zondag 15 uur. Tivoli-Theater v. 13-18 Febr. hoofd nummer: „Anna", 14 jaar, prol., 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag 14 urn-, 16.15, 18.45 en 21 uur. Café-restaurant Marktzictit. Show-or kest Jossv Huygens. Zaterdag 14 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, Graficus met Zijdie ge stuurd was". Zaterdag 14 Febr. Hof van Gelre, 20 uur. Opv. van „Hof ter Hove". Zondag 15 Febr. Hof van Gelre, 20 uur, Balavond. Dinsdag 17 Febr., Bordelaise 20 uur. Filmavond Passage-bureau Sterckel. Dinsdag 17 Febr. hotel Bloemink, 15 uur „Voor U mevrouw". Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur, Tijrede ds P. van Oossanen. Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 19 Febr. Hof van Gelre 20 uur Prop.avond Volksonderwijs. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint Saëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 10—5 uur. 's Zondags van 1—5 uur. Ter voorkoming van misverstand en kleurstelling diene, dat In de agenda siechts die gebeurtenissen en uitvoer rmgeo kunnen worden opgenomen welke per advertentie ln de N. A. Crt. sijn aangekondigd. De Zwitserse snelregelmachine „DE VIBR0GRAAF" stelt ons in staat iedere afwijking aan uw onfeilbaar vast te stellen. Repara- tiën kunnen hierdoor snel en secuur worden uitgevoerd BRINKLAAN 16 TEL. 2518 in onderdelen van Apeldoorn en Het Loo voor: a. de wijk Orden; b. Beekbergen; c. de wijk Wormen (partiële herzie ning 1952). Idem tot het verlenen van een cre- diet voor het doen opmaken van be drijfsplannen voor het gemeentelijk bosbezit. Idem tot vergoeding van de reiskos ten aan deelnemers aan het zg. V. G. L. O.-experiment. Idem tot het verlenen van medewer king aan de aanvraag ex-artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 van het bestuur van de bijzondere school te Lieren om beschikbaarstelling van gel den voor een nieuwe verlichtings installatie in- en voor uitbreiding van de rijwielbergplaats bij die school. Een product van de N.V. Noord-Hollandsche Margarinefabrlek te Zaandijk onder contröle van de Nederlandse Vegetarlërsbond. Opnieuw voorstelling in Apeldoorn TJind Augustus van het vorig jaar gaf de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Ope rette, in Theater Gooiland te Hilver sum de eerste voorstelling van G'schichten aus dem Wienerwald. Sindsdien heeft het ensemble dit werk van Ernst en Hubert Marischka, met muziek van Frïtz Kreisler en Johann Strauss in alle delen van ons land uit gevoerd. waarbij niet slechts overal de zalen geheel uitverkocht waren- maar zeer velen, soms zelfs duizenden, tevergeefs trachtten een plaatsje te veroveren. Om die teleurgestelden te gerieven, heeft men besloten dit werk voor de tweede helft van het seizoen te prolongeren, wat nog nooit eerder in de geschiedenis van de operette is gebeurd! Ook Apeldoorn komt weer aan de beurt. De medewerkenden zijn ook ditmaal Fritz Sieiner, .Otto Aurich, Ruth Rho- den. Herman Valsner, Claire Clairy, Marga Graf, enz. Als gasten zijn ge- engageerd Dora Paulsen en Gerard Müller, artisten, die beiden op het ge bied van de Weense operette hun spo ren hebben verdiend, vooral in het buitenland. Dora Paulsen is o.a. veel opgetreden te Wenen en Berlijn; Ge rard Müller kreeg zijn opleiding te Berlijn en maakte reeds voor de oor log enige tijd deel uit van het gezel schap van Fritz Hirsch. Op Donderdag 19 Februari a.s. komt „G'schichten aus dem Wienerwald" opnieuw in het Tivolï-theatcr. Otto Aurich voert de regie: Fredy Salten heeft de muzikale Meijer Hamel de zakelijke opleiding. De Apeldoornse operetteliefhebbers hebben nu dus een nieuwe gelegen heid deze overal zo enthousiast ont vangen voorstelling te zien. Fritz Steiner (r.) en Otto Anrich in G'schichten aus dem Wiener Wald Reeds hon.1. rden B. B.-vrij willigers. De voorzitter van het B.B.-werk- comité in Apeldoorn, de heer A. For- tuyn Harreman, bericht, dat zich tij dens de tentoonstellingsuren (noodge bouw Bijenkorf) reeds honderden vrij willigers meldden voor de onderschei den diensten van de organisatie „Be scherming Bevolking". Het B.B.-bestuur verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de tentoonstelling, die s middags en 's avonds geopend is, Zaterdagavond om tien uur sluit. Het kennis nemen van wat in het Bijenkorf-noodgebouw geëxposeerd wordt, is voor eventuele vrijwilligers van groot belang. Geslaagd. Te Leiden slaagde voor het tweede gedeelte medisch-analysten-examen mej. L. A. Po:t, alhier. Hoge onderscheiding Onze plaatsgenoten, mej. Meynarda M. K. van Terwisga en de heer Joop Abbink, beide bekende verzetsmen sen, ontvingen bericht van het Mi nisterie van Oorlog, dat he* Hare Ma jesteit de Koningin heeft behaagd aan hen de Bronzen Leeuw toe te 40 Jaar'geleden 14 Februari 1913. Het was heus geen bluf van den heer J. Kienstra. slager op de Eendracht, dat hij een zeldzaam zware stier zou slachten. Het was in een woord een reuzebeest, een prachtig dier, dat ieders bewondering wekte. Het zwart bonte dier is te bezichtigen in de stal van den heer Blaauw. Het ruw ge wicht bedroeg 2064 pond. Dr Van Seventer-sanatorium Woensdagavond bezorgde de toneel vereniging Ons Genoegen, de patiën ten van het Dr van Seventgr-sanato- rium een vrolijke avond. Het blijspel „De Ongeluksvogel", viel bijzonder in de smaak van de patiën- kennen, op grond van hun dappere daden, verricht in de bezettingsjaren 1940—1945. Een gunstig jaar in Apeldoorn Tengevolge van de nood. waarin een groot deel van ons volk is gedompeld, heeft de actie voor de kankerbestrij ding even op de achtergrond gestaan. Doch gezien het feit, dat er jaarlijks 14.000 mensen in ons lar.d aan kanker sterven, is het dringend nodig dat men de bestrijding van deze vreselijke ziekte met kracht voortzet. Het plaatselijk bestuur van de Ne derlandse vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding, is tot dusverre niet ontevreden over de bereikte resultaten. Terugziende op het afgelopen jaar heeft het bestuur er behoefte aan, uiting te geven aan zijn dankbaarheid voor de in dat jaar ondervonden steun van donateurs, leden, contribuanten benevens directies en personeel van bedrijven, die met periodieke bijdra gen eveneens belangrijke steun ver leenden. Dank zij het overwerk van het per soneel (waarbij de directies dan een gelijk bedrag voegden als door het personeel werd verdiend) ontving men in het afgelopen jaar o.a. de volgende bijdragen: Nederlandse Cocosfabriek f 1144.46; Handelsonderneming Emlca f 250,70; Ver. Jute en Cocosfabriek L. J. Heijmeijer f 803.—; Fapona (fa briek van poetskatoen en poetsdoe ken) f 46.—; Buiscar 200.—. Voorts werden nog tal van andere bijdragen ontvangen, o.a. feestavond Amefa f 28 88; Talma Heim f 12.47; Berghorst "Rusthuis f 9.44 (tombola mej. Jong bloed); kinderen Gerrevink en Fabcrij de Jong f 31.— (filmavondje); mevr. Van W. f 5.(kaartpotje). Dankbaar, niet voldaan. Uiteraard is het bestuur dankbaar voor de ondervonden modewerking doch voldaan is men uiteraard niet. Niet alleen kan en moet het ledental worden uitgebreid, zodat een vaste basis wordt vorkregen, doch ook wordt een beroep gedaan op die ondernemin gen. die nog niet in overleg met hef personeel met een wekelijkse bijdrage WERKKLEDI N G... Langer Kantonrechter Apeldoorn Dagelijks zondigen wielrijders tegen de regels van het verkeer en het aantal," dat wekelijks voor de Apeldoornse kantonrechter verschijnt, is slechts een zeer kleine greep uit die collectie, welke overigens aanzienlijk nonchalanter en zorgelozer is dan de autobestuurders. Men beseft over het algemeen niet welk een enorm gevaar de wielrijder oplevert, wanneer hij zich niet aan de regels houdt. Ook Donderdag werd vrijwel de gehele zitting gewijd aan de berechting van wielrijders, die iets op hun kerfstok hadden. Het rijden zonder voor- of achterlicht, geen richting aangeven en plotseling de weg oversteken, kunnen allemaal oorzaken zijn van ernstige aanrijdingen en dat Is dan ook de reden, waarom de politie over het algemeen onverbiddelijk is met het opmaken van een proces verbaal, in de hoop, dat men het toch wel eens zal leren. Bq het onverhoeds oversteken van de Arnhemseweg werd mej. R. v. T. uit Apeldoorn betrapt en werd ver oordeeld tot 15 boete subs. 2 d. h. Op de Waterlosewcg was het H. J. P., te Apeldoorn, die al te plotseling naar links afsloeg en daarbij het verkeer hinderde: 12 boete subs. 2 d. h. Geen rijbewijs. Zoals in het verhaaltje van de to venaarsleerling, die wei het begin van een toverspreuk, maar niet het slot daarvan kende, verging het ook Gevaarlijke nonchalance Vooral het oversteken van een weg zonder behoorlijk uit te kijken, is zeer hinderlijk voor het snelverkeer en niet zelden komen daar aanrij dingen van. Op de zeer drukke ver keersweg nabij de Woeste Hoeve haalde de wielrijder J. v. L. deze ge vaarlijke stunt uit en mocht van ge luk spreken, dat het nog maar bij een lichte aanrijding bleef. Niette min kreeg hij een gevoelige straf, namelijk 40 boete subs. 10 d. h. T. de W. te Beekbergen met het be rijden van een motor. Hjj zou zijn vriend een dienst bewijzen en diens motorrijwiel wegbrengen. Hjj bezat echter geen rijbewijs, wat hem even wel niet verhinderde op de „stoom- fiets" te stappen. De start ging wel, maar toen hij op de plaats van be stemming was aangekomen, wist hij het ding niet tot stilstand te bren gen. Hoewel vanzelfsprekend het angstzweet hem uitbrak, zat er niets anders op dan maar door te blijven rijden tot een politic agent hem uit zijn benarde positie be vrijdde. Echter niet zonder hem een proces verbaal aan te bieden. Dit grapje kostte hem 4 subs. 2 d. h. Aard appel moeheid. „Wanneer de wettelijke bepalin gen inzake de aardappelmoeheid niet worden nageleefd, kan de gehele aardappelteelt ln gevaar worden ge bracht, ook door die paar aardappel tjes van U", waarschuwde de ambte naar O.M. de landbouwer J. H. H. te Apeldoorn, die zich te verantwoor den had omdat hjj op een perceel, waarop ook vorig jaar aardappels waren geteeld, deze teelt had voort gezet. Verdachte had evenwel te goeder trouw gehandeld en had niet precies meer geweten, waar vorig jaar de aardappels hadden gestaan. Omdat het slechts een zeer kleine oppervlakte betrof kreeg hij slechts 6 boete subs. 2 d. h. zijn toegetreden, dan wel met een jaarlijkse bijdrage hun steun verlenen. De N.V. Talens en Zoon opende het nieuwe jaar met een bijdrage van f 3297.-—. Het bestuur hoopt van harte, dat tal van bedrijven dit voorbeeld in het komende jaar zullen volgen. Moge het woord van Prinses Wilhelmina- „Ik vertrouw, dat gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steunen met al Uw kracht en geheel uw hart", allen, die daartoe in staat zijn. bewe gen tot toetreden als lid van de ver eniging. Bedrijven en verenigingen kunnen ook collectief toetreden. Aan meldingen als lid, donateur of contri buant worden gaarne ingewacht bij het dagelijks bestuur, bestaande uit de he ren J. Dwars, Ribeslaan 15, voorzit ter; G. C. van Burken, Tutein Noi- theniuslaan 36, secretaris en E. C. Mulder. Badhuisweg 69, penningmees ter. Filmavond over kankerbestrijding. Donderdag 19 Februari a.s. houdt de heer H. Lokkerbol, arts-radioloog en als zodanig leider van het Bestra lingslaboratorium van het Nederlands Kankerinstituut, 'n lezing in La Bor delaise. De toegang is gratis. Boven dien zullen enkele filmpjes van an dere aard worden vertoond. Ze wor den gedraaid door de heer Willering. Ingezonden sitfidten (Bulten verantwoordelijkheid der redactie) KUNNEN DE VLEESPRIJZEN WORDEN VERLAAGD? Geachte Redactie. In de Hoogeveense Courant van 4 Februari deelde de Slagersver. Hoo- geveen en omstreken per adverten tie mede, dat, wegens daling der veeprïjzen, het rundvlees met 30 cent en het varkensvlees met 40 cent por kg. was verlaagd. Zeer beleefd verzoek ik U, ik denk mede namens duizenden inwoners van Apeldoorn met een zeer klein inkomen, dit in uw courant over te nemen, zo nodig als nieuws, met de vraag mijnerzijds: waarom wordt het vlees hier in Apeldoorn niet ver laagd? By informatie bij een slager vernam ik, dat alleen het spek ver laagd is of wordt. Als Hoogeveen de prjjzen kan verlagen kan oolc Apel doorn dit doen, gezien de daling der veeprjjzen. Beleefd verzoek ik U dit punt bij de slagers naar voren te brengen. EEN LEZER VAN UW BLAD. We hebben terzake ons licht opge stoken bij het bestuur van de Apel doornse Slagersvereniging van welke zijde het volgende werd opgemerkt: le. Dat reeds in de laatste maan den van het voorgaande jaar de prijzc-n hier te Apeldoorn reeds ver schillende malen verlaagd zijn. Dit betrof hoofdzakelijk de vettere delen van rund en varkens, waarvan enkele delen van meer dan 1.per kg. 2e. De inkoopprijzen van varkens vlees zjjn Inderdaad verlaagd, daar entegen is de prima kwaliteit rund vlees (zoals in Apeldoorn wordt geslacht) nog niet verlaagd, doch eerder verhoogd. 3e. Laat het publiek wat meer oog hebben voor het vette vlees enz., daar het even gezond is als biefstuk en haas. De slagers begrijpen, dat het niet in hun belang zou zijn het budget van de huisvrouw onnodig te ver hogen. Aldus het secretariaat van de Apeld. Slagersver. Red. N.A.Ct. Nederland en/of Gelders? Eén enzer lezers, die van grote sympathip voor een Oostelijke Toneel groep is vervuld, breekt een lans voor de streektaal, hier het Gelders. „Hït zal toch ongetwijfeld de be doeling zijn", meent hij, „dat deze groej, een vaste plaats in onze samen leving zal vinden. Dan is de grote vraag: „Hoe staat men tegenover het dialect?" Het valt te betreuren, dat er met geen woord over gesproken wordt. Het ligt toch niet in de bedoeling deze factor van het grootste belang uit te schakelen? Onze streektaal is ons lief. Die spreekt tot ons, diep en innig. En is het voor een toneelgroep, die zijn plaats in het Oosten wil innemen, niet van groot belang het hart van de Oost- Nederlander te raken? Mogen wij in dit verband even op Groningen wijzen, waar elk jaar een of meer dialect stukken voor het voetlicht worden gebracht door een vast gezelschap. Dat de Stadsschouwburg dan steeds propvol is, vindt zijn oorzaak in de vaak onbewuste liefde voor de eigen streektaal". Inzender zou graag op deze vragen een antwoord zien, vóór hij bereid is deze groep representatief voor geheel Oost-Nederland te erkennen. We menen toch een zachte waar schuwing te moeten laten horen te gen de hier gedane suggestie. 't Klinkt zo aardig als men een lans hoort breken voor het Gelders dialeot. Waarbij dan, als voorbeeld, verwezen wordt naar Groningen. Men houde 't ons ten goede, maar die vergelijking tussen het Gelders en het Gronings gaat niet op. Beide zijn dialect, doch het Gronings is heel wat verder dan het Gelders. Het Gi'onings moge niet zijn, wat het Fries betekent, hoewel de „Grun- negse Spraok" evenzeer als het Fries een bindend element in het Noordelijke volksleven is, 't be schikt over een litteratuur, van een omvang, als waarover de landstre ken, waar Gelders wordt gesproken, niet beschikken. Op het gebied van het toneel bv. kennen we meer dan één stuk, dat in aanmerking komt door beroepspersoneel gespeeld te worden. Waarbij dan nog komt een schat van proza en poëzie, welke het Gelders ongetwijfeld niet rijk is. Het Oost-Nederlands Toneel bin den aan de voorwaarde, dat per sei zoen minstens een paar dialectstuk ken moeten worden vertoond, zou zijn werkmogelijkhlieid in niet gerin ge mate beperken. Waarbij nog komt, dat daarmee en daardoor de doel stellingen van een Oost-Nederlandse Toneelgroep niet voor de volle hon derd procent zou worden bereikt. De zaak ligt op het ogenblik toch zo, dat het Oosten des lands voor de bevrediging van „toneelbehoeften" vry'wel geheel afhankelijk is van het Westen. Waarmede allerminst be doeld wordt te zeggen dat het Westen ons niet behoorlijk bedient, 't Is trouwens zijn eigen belang, dat wel te doen. Maar toch, er is een zekere af hankelijkheid, en dus een tekort, waarin een Oostelijke toneelg-roep kan voorzien. Dank zij provinciale en andere subsidies zal een dergelijke groep mogelijk zijn, welke het oosten des lands ln nauwer en gemakkelijker, contact zal kunnen brengen met cul turele uitingen, welke toneel, natio naal en internationaal biedt, In dit kader passen geen' dialect- voorstellingen. Oost Nederlands toneel betekent niet „provinciaal" toneel. Het pro vinciale stempel moet het Oost Ne derlands toneel niet bij voorbaat worden opgedrukt. Wat het geval zou zijn, wanneer mede het accent gelegd zou worden op het Gelders dialect. Waarbij nog de principiële vraag komt, of 't wenselijk en goed is nog meer „groepen" officiël op de plan ken te brengen. Met het bestaande hebben we waarlijk al genoeg. We zijn eerst Nederlanders en dan Frie zen, Groningers, Drenten, Zeeuwen, Limburgers enz. Een afzonderlijke groepering van de Geldersen is o.l. onnodig. Ook het toneel moet ons de landstaal brengen. A.an koestering van een dialect bestaat geen be hoefte. WAl ZEGT Roelf uut d'n Enk „Wie A zegt, moet ook B. B. zeggen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2