NIEUWE APELDOORNSE COURANT Zierikzee moet evacueren Troepen in noodgebied terug naar garnizoenen Geen gevaar bij springtij Gelders Dagblad WAT ZEGT DE BILT? Zaterdag 14 Februari 1953 50e Jaargang No. 16295 Abonn, 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse nuxnm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. Q. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bui-.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red, en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 1 Groot gevaar, dat Zuiderdijken het zullen begeven ZIERIKZEE, 14 Febr. Gisteren is onder leiding van minister Beel ten sladhuize een bespreking gevoerd inzake de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierikzee is komen te verkeren. Nadat zo uitgebreid mogelijk adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering zijn ingewonnen, zjjn wij, zo zegt het gemeentebestuur, tot ons leed wezen, doch in uw aller belang, tot de conclusie gekomen, dat aan een gedwon gen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. De desbetreffende autoriteiten kunnen de verantwoordelijkheid van het verblijf van allen, die niet nood zakelijk moeten werken aan het herstel van stad en eHand, onmogelijk blijven dragen. Onder deze omstandigheden zien wij ons dan ook genoodzaakt u er van in kennis te stellen, dat een ieder, die niet in het bezit is van een verblijfs vergunning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. aanvankelijk ..slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breed te gekregen van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan* Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnenstroomt, is de doorwerking van de vloed in de pol der veel groter, omdat er meer water binnenkomt bij vloed, dan eruit treki bij eb. Indien daarbij ook de jioorder- dijken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droogblijven Deze constellatie heeft geleid tot het besluit van het gemeentebestuur in overleg met de minister van Binnen landse Zaken en het provinciaal be stuur, om de gehele bevolking te eva- Schouwen zou in drie stukken kunnen slaan Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen ha ven en rede zal worden onder houden door de Koninklijke Marine, welke aanstaande Dinsdag 17 Februari met haar schepen, vertrekt. Deze sche pen zullen de mensen vanaf de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden gebo den. Nadien kan deze hulp verlening van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zul len worden geliquideerd. Voorts moe ten betrokkenen er rekening mee hou den, dat zij hierna niet meer als eva- cué's zullen kunnen worden be schouwd. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep ge daan op allen aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorko men. Groot gevaar. Het motief van de algehele evacua tie van Zierikzee. is niet zozeer de onhoudbare toestand voor de ongeveer 4500 achtergebleven van de 7000 in woners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, dan wel hel grote gevaar, dat de ga ten in de Zuidelijke dijken voor Schou wen opleveren, zo deelde men ons van officiële zijde mede. Hoewel aanvan kelijk de toestand kritiek werd ge acht, doordat de dijken aan de Noord kant het zouden begeven, is het gevaar aan de Zuiderdijken thans veel groter gebleken. Het gat bij de „Schelphoek" aan de dijk van de Oosterschelde, was Watersnoodpostzegel Vandaag begint de kinder-actie AMSTERDAM. Vandaag zullen 300.000 leerlingen van 4000 scholen in Nederland, juist als bjj de actie voor de kinderpostzegels, met bestelformu lieren langs de huizen komen, ditmaal voor de verkoop van de watersnood zegel. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (A.N.O.F.) heeft het comité-Watersnoodpostzegel 1953, haar volle medewerking toegezegd. Tot Woensdag a.s. duurt de eerste fase der actie: het opnemen van bestellingen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. Nood aanpakken door zegels plak ken. luidt het motto. Zodra U een bestelling voor één of meer zakjes van f 1 (5 postzegels van 10 cent met opdruk van een extra toe slag ad 10 cent), hebt gedaan, dient het kind U een plakzegel te geven Waters nood Postzegels 1953, die u op uw deur kunt plakken ten teken, dat u reeds voorzien bent. Een week later begint de aflevering. Deze duurt van 20 tot 27 Februari. Aan de kinderen dient pas geld te worden afgegeven, wanneer zij in die week de bestelde postzegels aan huis komen brengen. Koningin en Prins op Texel DEN BURG. H.M. de Koningin en Prins Bernliard hebben een bezoek gebracht aan het eiland Texel, waar de Eendrachlpoldcr is ondergelopen en zes slachtoffers, leden van een hulpcolonne, zijn te betreuren. De Koningin kwam met de veerboot uit Den Helder. De Prins, die onver wacht het eiland bezocht, arriveerde tegen kwart voor elf met een sporttoe- stel op het vliegveld. Prins Bernhard, vergezeld door zijn adjudant, majoor Sonderman, heeft zich later op de dag per vliegtuig naar Hellevoetsluis begeven. cueren. voor zover niet dringend ter plaatse gewenst voor het herstel der dijken, het functionneren van het openbare leven enz. In vier wijken. Hiertoe is het plaatsje in vier wij ken verdeeld. Men verwacht, dat van de 4500 nog aanwezige personen, er ongeveer drie duizend de stad, zonder pardon, zullen moeten verlaten. Hier onder bevinden zich slechts weinig evacué's uit andere plaatsen van het zwaar getroffen Goeree. Vooral de afvoer van ouden van da gen en kinderen zal met voortvarend heid geschieden. Hedenochtend ver trekken reeds de eersten met sloepen van de Kon. Marine van de haven naar de rede, waar grotere passagier schepen gereed liggen om hen over te brengen naar het opvangcentra in Dordrecht. Vandaar zullen de evacué's vermoedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Verwacht wordt, dat een 1500 man zal achterblijven. Dit zijn behalve werkers voor het herstel van de dij ken, ook ambtenaren van de gemeen te. de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblijvers krijgen eveneens een verblijfsvergunning vanwege de zorg voor haar echtgenoten. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden gegaan om de gezinnen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. Einde van militaire bijstand in algemene zin 's GRAVENHAGE, 13 Febr. Met In gang van 6 uur 's morgens op 17 Fe bruari a.s. wordt de militaire bijstand in 't noodgebied in algemene zin be ëindigd. Alle onderdelen, ook dc bui tenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in inciden tele gevallen nog hulp worden ver leend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en ge geven wordt nog nader overleg ge pleegd. In Rilland is men reeds ernstig on gerust over het beëindigen van de militaire bijstand in algemene zin. Men vreest nl., dat de militairen die ook in Zeeland werken aan de dijken, niet meer terug zullen keren. Dit zou een ernstige belemmering vormen voor de uitvoering van een groots plan, dat niet minder inhoudt dan door het leggen van een nooddijk met één slag duizend ha van- de 1300 ha grote Reigersbergsche polder bij Ril land terug te winnen. Dit betekent dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen, evenals de spoorlijn en de rijksweg tussen de Kreekrakdam en Krabbendijke. Als het leggen van deze nooddijk wil lukken, is er weer een stuk van de verbinding hersteld en kan er weer een trein rijden van Ber gen op Zoom naar Krabbendijke. IN WIESBADEN HEBBEN vertegen woordigers van de Europese jeugd- federalisten de vlag halfstok gehesen ten teken van de Duitse deelneming met de watersnoodramp in Neder land. De vlag zal zolang blijven staan, tot de in Duitsland georgani seerde hulp-acties voor ons getrof fen gebied het werk voltooidzullen hebben Deskundigen vol vertrouwen Dijken houden 't wel mits er geen storm komt DEN HAAG. Zoals bekend zal op 16 Februari a.s. weer een springvloed optreden. Naar aanleiding daarvan vernemen w$ van de sterrenwacht te Leiden: Inderdaad staat op 16 Februari de maand ruim 10 procent dichter by dc aarde dan dit het geval was bij de springvloed op 1 Februari. Tengevolge hiervan zijn de voorspelde vloedhoog ten van 16 Februari ongeveer 30 cm hoger dan die, welke voor 1 Februari voorspeld waren. Zonder storm is dit niet gevaarlijk. Ir Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft in een onder houd verklaard dat veiligheidsmaatre gelen getroffen zijn om de zeer kwets bare plaatsen zo goed mogelijk te be schermen. Het komende springtij is wel het hoogste van dit winterseizoen. Door de 1 Februari opgetreden storm is de waterstand echter veel hoger geweest. Overigens zijn er, aldus ir Maris, in de afgelopen week waterstanden bij eb geweest die hoger liggen dan de nor maal te verwachten hoogste stand op 16 Februari. Indien er geen storm mee gemoeid is, bestaat er voor 16 Februari dan ook geen enkele reden tot onge rustheid. Het laat zich aanzien, dat geluk kig de 16de Februari zonder schok kende evenementen zal verlopen. De buitenlandse journalisten zullen niet temin op verscheidene plaatsen hun posten bij peilschalen betrekken, daar op het water zien stijgen en in ge schreven en gesproken woord hun le zers en toehoorders verslag geven Sensationeel nieuws zullen zij Zonder toestemming Niemand mag naar Schouwen - Duiveland ZIERIKZEE. De burgemeester van Zierikzee, Noord-Gouwe, Zonnemaire en Brouwershaven maken bekend, dat niemand met inbegrip van evacué's, zich naar Schouwen-Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burgemeester der be trokken gemeenten. naar wij vurig hopen niet opdoen. De heren willen echter geen enkel ri sico lopen. Trouwens zij vinden het al vreemd genoeg, dat het Nederlandse volk zo zijn kalmtebewaart. Het samenspannen der elementen in de stormnacht van 31 Januari op 1 Februari, naar gégevens van de meteorologische diensten in kaart gebracht. Rampenfonds: 42 millioen DEN HAAG. Bij het Nationaa- Rampenfonds is tot gisteravond eer bedrag van 43 millioen gulden bin nengekomen. Eergisteren was di stand 38 millioen. Koude duurt voort J^E KOUDE luchtmassa's, welke met harde N.O. winden over West- Europa werden getransporteerd, kwamen geleidelijk tot rust, maar handhaafden zich boven het gehele vasteland van West-Europa, waarbij de temperaturen langzaam verder daalden. Kwam in de nacht van Donderdag op Vrijdag in ons land niet meer dan drie graden vorst voor, tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen ondanks een grotendeels bewolkte hemel plaatselijk tot vijf zes graden be neden het vriespunt. BIJNA OVERAL in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, welke over het algemeen weliswaar niet veel te betekenen hadden, maar in het Noordoosten van het land de Het weer in Europa Weerrapporten vaD Steden Weer Helsinki geh. bew. Oslo onbew. Stockh. geh. bew. Kopenh. sneeuw Londen sneeuw A'dam motsneeuw Brussel sneeuw Parijs geh. bew. Bordeaux sneeuw Nice geh. bew. Warschau sneeuw Berlijn nevel Frankfort nevel München nevel Zürich nevel Wenen ^ueeuw hedenmorgen 1 a Wind Max. temp m. s. en aeersl. (mm) wnw 4 -11 0 no 1 -17 0 windstil windstil aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot vijf a tien cm dikte deden aan groeien. Een storing, welke zich gis teren tussen Schotland en Upland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zuiden en bleef te ver Westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een vol gende storing bevindt zich bij Groen land, maar deze kan ons voor Zon dagavond niet bereiken, zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen. IN DE KOMENDE NACHT kunnen de temperaturen tijdens opklaringen tot vijf it .tien graden onder nul dalen. Verwachting Tot Zondagavond: AANHOUDENDE VORST! Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 15 FEBRUARI: Zon op 7.56, onder 17.53. Maan op 8.18, onder 20.22. 16 FEBRUARI: Zon op 7.54, onder 17.55. Maan op 8.32, onder 21.51.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1