u m SVMUmXPFJuïïF* DOS moet van VSV kunnen winnen Russen wilden meer dan vier deelnemers Ruiten 3 en 4 spelen een grote rol Sterk tafeltennis in Rotterdam fa UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 14 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 244 Pagina 9 1V~j*'_ VOETBALVOORBESCHOUWINQi Elinkivijk voor zware taak tegen Leeuwarden Het zal de grote vraag zijn, of er morgen gevoetbald kan worden. Er zullen heel wat terreinen tengevol ge van de weersomstandigheden volkomen onbespeelbaar zijn, zodat de stagnatie in de voetbalcompetitie nog groter zal worden dan ze nu al is. Weliswaar is er voor Zondag een z.g. „inhaalprogramma" vastgesteld voor de clubs die met. de afwerking wat achterop zijn geraakt, maar het aantal clubs dat „inhalen" moet ls door de diverse omstandigheden zó groot, dat men wel van een bijna volledig programma kan spreken. Onze beide eerste klassers komen dan ooit in het veld. DOS gaat de reeds eerder vastgestelde uitwed. strijd tegen VSV in Velsen spelen en Elinkwijk krijgt bezoek van de club van Kees van der Ley. Leeu warden, Wanneer de geeltjes de lange rustperiode goed doorgeko men zy'n. mag men aannemen dat Luiten c.s. deze uitwedstrijd zullen winnen. Het zou ons tenminste bit ter tegenvallen, als dit niet het ge val zou zijn. Anders is het gesteld met Elinkwijk. De prestaties van de Zuilense clubs zijn dit seizoen over bet algemeen wat tegengevallen. Men mag dan ook wel aannemen dat Elinkwijk Zondag weer voor een zeer zware taak komt te staan, omdat Leeuwarden nog steeds een kans maakt op de ere-plaats. een kans, die zij waarschijnlijk zullen trachten te behouden. Maar aan de andere kant zal Elinkwijk ongetwij feld alle krachten inspannen om Leeuwarden een beentje te lichten. Mocht dit gelukken, dan mag men zeggen dat Vonk en zyn jongens practisch hun positie hebben veilig gesteld. In de 3e klasse B wint Ajax na tuurlijk van Frisia, waardoor de Amsterdammers hun kampioens kans volledig behouden, terwijl de positie van de Frisianen steeds be narder gaat worden. Sneek verliest op eigen veld van het bezoekende RCH. de kampioens pretendent. De strijd tussen Wageningen en Heracles zal er wel een worden zonder veel krachtsverschil. We houden het hier op een gelijk spel, of anders op een kleine zege van de Almeloërs. Een gelijk spel verwach. terf we ook bij NECde Volewffc- kers, terwijl Enschedese Boys wel van de Zwolse Boys zal winnen. Eerste klasse B In 1 B kan Vitesse wat van zijn achterstand op Heerenveen inlo pen door van DWS te winnen. Af gewacht zal echter dienen te war den of de Arnhemmers hiertoe in staat blijken. Ook Enschede kan zijn kampioenskans behouden door Haarlem te verslaan, maar de roodbroeken hebben zelf ook nog kans op de titel, zodat de strijd hier wel bijzonder vinnig belooft te wor den. Blauwwit zien we van Be-Quick winnen, terwijl we weinig krachts verschil venvachten bij AGOVV en Go-Ahead. We achten hier de Apel- doomse ploeg echter een tikje favo riet. In het Zuiden Voor de beide Zuidelijke eerste klasse afdelingen luiden onze ver wachtingen (1 overwinning thuis club: 2 overwinning bezoekende club: 3 gelijk spel). Ie klasse C.: ExcelsiorLonga (3); Juliana Sparta (2>: SittardlaBW f2); Emma—MW (3). Ie klasse D.: Xerxes—DHC (1): Hermes DVS— ADO (2); TEC—NAC (3). De tweede klassers In de 2e klasse A van West I moet UW in staat worden geacht de uitwedstrijd tegen de Spartaan te Amsterdam tot een goed einde te brengen, waardoor de geblokten nun positie weer kunnen verbeteren, te meer waar in Zaandam de belang rijke wedstrijd ZFC—de Kennemers wordt gespeeld. Wanneer ZFC dit treffen wint, zou UVV dan naar de 2e plaats stijgen, met slechts twee punten achterstand op de leiders. Hollandia kan zich vrijwel in veilig heid stellen door Alcmaria Victrix te verslaan. Maar het zal de vraag zijn, of de Hoornse club hiertoe in staat zal zijn. Verliest Hollandia, dan is Alcmaria in veilige haven. Weinig verschil in kracht verwach ten we bij WA-DWV. Het kon hier wel eens fifty-fifty worden. In de 2e klasse B van West II versterkt DFC zijn leidende positie door het Haagse Quick te verslaan, Velox kan echter nog de leidende plaats blijven behouden door aan de Koningsweg Unitas te verslaan. UVS kan over Wassenaar zegevie ren en Vriendenschaar verovert de beide punten op Leerdam, evenals CW dat naar onze mening over RFC zal zegevieren. Derde en vierde klassers Voor Baarn staat in 3 B een zeer belangrijke wedstrijd op het pro gramma, n.l. de thuiswedstrijd te gen de grootste concurrent, Allen Weerbaar. Een voorspelling is hier wel uiterst moeilijk, maar het voor deel van eigen omgeving kon wel eens doorslaggevend zyn. Normaal gesproken gaat BVC een kleine ne derlaag tegemoet in Amsterdam te. gen TOG. St. Boys is op eigen terrein in de 3e klasse D niet kansloos tegen Patrla en Holland zal het aan de Thorbec- kelaan wel klaarspelen met Wilhel. mina Vooruit al zal van onderschat, tlng der tegenpartij geen sprake mogen zijn. CDN zal zich op Welge legen de punten wel niet laten ont nemen door DWSV, van Hercules verwachten we een overwinning op Hilversum. HMS kon er in de uitwedstrijd te. gen DEC wel eens niet geheel zon der kleerscheuren afkomen. Zeist moet op de Koeburg van APWC kunnen winnen. De positie van Voorwaarts is slecht, zeer slecht zelfs. Misschien dat de thuiswedstrijd tegen Nijen- rodes daarin enige verbetering kan brengen al zal dat ook nog niet meevallen. DEV en SEC konden de punten wel eens delen in Doom. Verwacht mag worden dat Maars- sen door een overwinning op Quick (A) zijn leidende positie gaat ver stevigen, dit wat de 4e klasse G be treft. In 4 H is KDS o.l. niet kansloos in Weesp tegen ADE en moet DVSU op eigen terrein van Laren kunnen winnen. WIJ en Zwaluwen Vooruit konden het in IJsselstein wel eens tot een puntenverdeling brengen en De Toekomst zal in Bussum van SDO moeten winnen om mee te blij ven doen in de strijd om de titel wat nog niet zo gemakkelijk zal zijn. VEl.OX SPEEI.T VOOR HET RAMPENFONDS. Het bestuur van Velox heeft beslo ten. van de morgen te spelen wed strijd Velox—Unitas. een kwart ge deelte van de bruto-lnkomsten bij de ze wedstrijd af te staan aan het Nat Rampenfonds. Ook Is besloten onder de aanwezigen een collecte te houden voor hetzelfde doel. LANDENWEDSTRIJD ZATERDAG-ELFTAL. Voor het Zaterdag-elftal zijn de volgende landenwedstrijden vastge steld: 25 April 1953: Leiden. Neder land—België. 30 Mei 1953: Parijs. FrankrijkNederland. GEEN HANDBAL IN UTRECHT Alle wedstrijden voor de afdeling Utrecht van het Nederlands Hand bal Verbond zijn voor morgen afge last. In het Victoria Hotel te Amsterdam kwam Vrijdagavond de nieuwe Tech nische Commissie bijeen met een aantal geselecteerde voetballers, die voor de training van het Nederlands elftal in aanmerking komen, in. een intieme bijeenkomst voor het houden van besprekingen. Rond de tafel, bui tenkant, wan links naar rechts: J. v. d Leek, trainer. Tabak. Louer. hou wers, C. van Es. K. Kaufman, L. Stein- voort, H. A. Petlikaan, L. Brunt. Ir H. L. W Denis, G. Kruijver. H. P. Hool- boom. Claus. Klaassen. Kuipers, Van Raalte. Boskamp. Van der Kuil. Abe Lenstra. Links tafel, binnenkantvan links naar rechts: Hendriks, Alberts. Landman, Van Schijndel, De Voogd en Wierlz. Rechtse tafel, binnenkant, van links naar rechts: Biesbrouck, v. d. Bogert, Luiten, v. d. Gijp, v. Ede en Terlouw. Alle hockeywedstrijden afgelast Alle wedstrijden, voor Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari vastge steld door de Koninklijke Nederl. Hockey Bond zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden afgelast. Korfbal AFGELASTE WEDSTRIJDEN. AUe wedstrijden vastgesteld voor Zaterdag 14 Februari door de Chr. I Korfbal Bond. zijn afgelast. JUDO-FEESTAVOND GAAT NIET DOOR. De aangekondigde. 21 Febr a s te houden feestavond van de Judover eniging ..Utrecht" gaat, in verband met dë watersnoodramp, niet door. 1 Stelling na 20 Lh6. Luiten en v. d. Bogert in Zwaluwen-ploeg De Zwaluwenploeg, die op 17 Fe bruari a.s. te Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Vrijhof (Bleyerheide) Achter: Steenbergen (SVV) en Claus Jr (Helmondia). Midden: Van Voorst (Vitesse), de Voogd (Haarlem) en Klaassens (VVV). Voor: «Louwers (Eindhoven), v. d. Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma), en Luiten (DOS). De opstelling van de voorhoede staat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gyp (Emma) te Gent rechtsbinnen speelt, in welk feval Van de Bogert naar de links- innenplaats zou verhuizen. Speelt W. van der Gyp niet, clan wordt Slephan (Heracles) linksbinnen. Reserves zijn Dufoumé (Sparta), Herberts (Vitesse) Dutrieux (HBS) en W. van der Gyp (Emma) of Stephan (Heracles). Brusselers (PSV), Clavan (ADO) en de Jong-(Wtllem II) moesten om verschillende redenen verstek laten gaan voor deze wedstrijd. Judo-wedstrijd voor Rampenfonds Op initiatief en onder de technische leiding van Jan Snijders 3e dan. vond de. ten bate van het Rampenfonds -eorganiseerd J udos'.oden wedstr ija plaats tussen teams van de Judoclub 's Hertogenbosch'' en de Judovereni ging „Utrecht". De Utr. equipe be stond uit de heren. P v. Zantwijk (captain). H Hennlnk. J Smaal, D v Veen en Paulus. H Hcnnmk en D v. Veen verzorgden in samenwerking met de zwartebandhouders F Smithjes le dan, H Knol le dan en Jan Snijders 3e dan verschillende demonstraties o.m Judo, Jiu Jltsu. principes en Kata's. De competitie-special van Fr. Smithjes tegen 7 tegenstanders was zeer attractief terwijl tijdens de ste- denwedstrijd de spanning tot het uiterste bewaard bleef A| bijna direct was de stand 1l. hetwelk tijdens d> verdere ontmoeting prolongeerde Hier na vochten V Gent (Den Bosch) en D v. Veen (Utr.) voor het overwin nende punt. Met 'n eerste beenworp wist de Utrechter deze match in zijn voordeel te doen beëindigen De netto-opbrengst 110. is a/ge" staan voor de slachtoffers van de watersnood. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 13 Febr. De loting voor de ivereldkampioenschappen in het hardrijden vond Vrijdagavond in het stadhuis te Helsinki plaats, maar de uren welke aan de loting vooraf waren gegaan, waren niet zonder spanning verlopen. De Russische ploeg, bestaande uit 9 leidersjour nalisten inbegrepen en 8 rijders, lo geert in hetzelfde hotel, waarin alle andere deelnemers der 9 ingeschre ven landen zijn ondergebracht. Het sprak welhaast vanzelf, dat de Rus sische leiders contact zochten met Ossi Blomqvist, lid van de hardrij- commissie van de Internationale Skating Union, tevens scheidsrech ter der tweedaagse litelwedstrijden en met Sven La d man. voorzitter van de Zweedse Schaatsenrijders Bond en vice-president van de I.S.U. Tij dens informele besprekingen bleek, dat de Russische officials niet vier. zoals reglementair voor elk land is toegestaan, maar acht man wensten te laten deelnemen aan deze wereld kampioenschappen. Toen men de Russische delegatie op reglementaire gronden aantoonde, dat dit niet kon worden toegestaan, werd tijdens de loting een nieuw voorstel ingediend om een vijfde Russische rijder, zij het Lydia Stoppelman op de 1 9e plaats Te Davos werd een aanvang ge maakt met het wereldkampioen schap kunstrijden dames. Na 4 ver plichte figuren heeft de Ameri kaanse Tenley Albright de leiding met 468 5 punten, gevolgd door de Duitse Gundi Busch (458,5 pnt.). Valda Osborne (Engeland), de Eu ropese kampioene 1456.1 pnt.) en Suzanne Morrow (Canada) 450,7 punten. Onze landgenote Lydia Stoppelman bezet de 19de plaats met 357,7 pnt. In totaal namen 20 kunstrijdsters deel. Onder redactie van drs. J. Muilwijk Van Maerlantlaan 142. Den Haag. Pionnen kunnen nooit terug! Velen beginnen, wanneer ze een aantal stukken ontwikkeld hebben een ongemotiveerde opmars met hun f nonnen vaak omdat zij geen rede- ijk plan kunnen ontwerpen. Het is de vraag of hun tegenstander in staat is, om de ontstane zwakten uit te bui ten; zo niet. dan zullen ze vaak in het kwaad volharden. Men mag natuurlijk niet veronder stellen. dat een speler van het for maat van Bouwmeester niet weet, dal het oprukken van een pion. en speciaal dat van een pion van de ko ningsstelling uiterst riskant is. Hoe kan het dan. dat hij daardoor ver liest? Om die vraag te beantwoorden, zul len we eerst het begin van de partij moeten naspelen: Wit: Geza Füster (uitgeweken uit Hongarije). Zwart: H. Bouwmeester. Uit het Hoogoventournooi. 1953. Dame-Indisch 1. d2d4. Pg8— f6; 2. c2—c4. e7—e6; 3. Pgl—f3. b7b6; 4. g2—g3, Lc8— b7; 5. Lflg2, Lf8—e7; 6. o—o, o—o; 7. Pblc3, d7d5; 8. Pf3—e5. Dd8— c8 (alles bekend): 9. c4xd5, Pf6xd5 (na exdö blijft zwart enigszins ge drukt staan)10. Pc3xd5, e6xd5 (Lxd5. Lxd5. exdö zou voor wit gunstig zijn: de gaten op de damevleugel zijn ge vaarlijker dan die op de koningsvleu gel): 11. Lel—e3 (enigszins passief). In de partij Lundin-Botwinnik. Gro ningen 1946. geschiedde hier: 11. Db3. De6: 12 Pd3' Td8 anders Pf4 13. Le3 c6>: 11Dc8—e6: 12. Tal cl, c7c6 (hier of op de volgende zet was c5 aangewezen); 13 Ddlc2. Le7d6(?t14. Le3—f4 (Zie diagram. Dit belet Pd7, waarop Pxc6, Tf8, Da4, Lxf4. Lend5! zou geschieden: Dxdö? dan Txc8r en Pe7t. Zwart kan dus zijn ontwikkeling niet zonder meer voortzetten. Wat dan? Het verjagen van Pe5 is niet pret tig: 14f6; 15. Pd3, Pd7; 16 Tfel met de dreiging e4; na 16f5 zou o.a. Lxd6 gevolgd door f4 en Pe5 kun nen volgen, met onbetwistbaar posi tie-voordeel: betere loper. Wits compensatie is, dank zij de krachtige zetten 17 t.m. 20 waarmee hij de stelling met tempo-winst open gooide, zo klaar als de dag: loperpaar, betere ontwikkeling, verzwakte ko ningsstelling, Het beste was 20 Te8; 21. Tf4 en dan: a) De3t?9 dan ruil, Tg4t en Lxe3; b) Dxe2?, Dxe2. Txe2, Tg4, Kh8 gedwongen Lg7? en Lxf6t en Tfl; c) 21...... Pd7; 22. Tg4r enz; d) 21f5; 22. Tcfll, Dx h6?; 23. Tg4t met damewinst; e) 21...... KhS: 22. e4. dxe4?; 23. Txe4 benevens torenruil en Tel. Zwart is dus in deze stelling reeds verloren, want wat hij speelde is vooral niet beter: 20Tf3—f7 21. e2—e4! Pb8d7 (dxe4??, Dd8t en mat. (Iets beter Pa6); 22. e4xd5, c6xdö; 23. Tel— c7. Lb7—c6: 24. Tc7xc6l. De6xc6; 25. Lg2xd5, Dc6—c5t; 26. Kgl—g2. Ta8— d8: 27. Tfl—f4. Dc5—e7 (Kh8 gaat niet, terwijl f5 op Txfó faalt. Verder volgt op Pe5, LxfTv, Pxf7. Tg4? etc.); 28. Tf4g4-\ Kg8—h8; 29. Ld5xf7, De7x f7: 30. Lh6—g7t en wit won (Dxg7; 31. Txg7. Kxg7; 32 Dd6! dreigt De7t Kf7: 33 g4. a6; 34. b4, a5; 35. b4. h6: 36 bxa5. bxa5; 37. h3, Ke8: 38. De6t. Kf8: 39. Kg3. Pe5; 40. Dxf6f. Pf7, tevens opgegeven daar pion a5 valt). T ennis Twee Amerikanen in de finale Budge Patty (V.S.) heeft in de halve finales heren-enkelspel van de Internationale kampioenschappen van Frankrijk op overdekte banen de Deen Kurt Nielsen met 1412, 63, 62 uitgeschakeld. In de ande re halve finale won de Amerikaan Larsen met 108, 62. 63 van de Zweed Davidson. In de finale zullen Patty en Larsen elkaair dus ontmoe ten. In de halve finales dames-enkel- spel won Susan Partridge (G.B.) van de Francaise Ginette Bucaille met 6—2. 6—3. In de kwart-finales van het ge mengd-dubbelspel wonnen Ann Shil- cock (G.B.) en Marcel Bernard (Fr) met 6—4. 7—5 van het Zweedse paar Mata en Ake Eliaesson. Ginette Bu caille en Molinari (Fr.) met 64, 75 van Christine Brunonxavier— Perreau en Saussine. Ginette Bucail le en Molinari kwamen daarna zon der spelen in de finale doordat Jean Ri n kel-Quertier en Borotra verstek lieten gaan. De Wereld Kanarieshow In aansluiting op ons verslag van gisteren betreffende de Were.d Ka narie-show in het Oranjehuls, kan nog het volgende worden medegedeeld; Algemeen kampioen van de tentoon stelling is geworden de vogel van de heer A Smid uit Wageningen. welke tevens het kampioenschap kleur en enkeling verwierf. Bij de Waterslagers werd kampioen de kanarie van ae heer P Nagels uit Wageningen. en ui de zangklassen de vier vogels van de heer Raak uit Tilburg. Het wereld kampioenschap viel daarmede aan a. deze vogels ten deel. Verder werden zeer talrijke bekroningen toegekend De tentoonstelling is heden geopend tot 22 uur. en Zondag van 10 tot uur Een bezoek is aan te bevelen. T afeltenniscompetitie Voor de landelijke Overgangsklasse hervatten de Utrechtse teams van daag de competitie Tuindorp en UT TC met een thuiswedstrijd. Barna 2 met een uitwedstrijd. Barna 1 ls vrtj Tuindorp ontvangt vanavond 19 uur in de zaal Maria van Reedestraat hef Hilversumse Quick 2. Dit kan een Utr zege worden. UTTC krijgt op de zelfde tijd tn de zaal Parkstraat bezoek van het Am sterdamse AVGA en ook hier mag een Utrechtse zege verwacht worden. Anders ls het gesteld met Barna 2. dat bij het leidende Sparta 3 met een nederlaag genoegen zal moeten nemen. BRIDQERUBRIEK M.* ii i i i i i m i B BÉ tl 1 s|| s Stelling na 14 Lf4 Het ondermijnen van Pe5 met 14c5 belooft hier ook niet veel: 15. Pd3, c4: 16. Lxd6, Dxd6: 17. Pf4 met. de mogelijkheden e4 en b3; in dien 16cxd3 dan 17. Dc7!, dxe2; 18. LxfB, exflDt; 19. Lxfl, Dd7; 20. Le7 met overwegend spel voor wit, Het is trouwens begrijpelijk, dat zwart niet tot c5 besluit, als hij eerst c6 heeft gespeeld: f6 had te kennen gegeven dat Ld6 onjuist was. Van daar de nu volgende fout: 14g7—g59 15. Lf4e3 (Na tuurlijk niet Lxg5, f6: 16. Lh6 fxe5; 17. Lxf8. Lxf8 met prachtig spel voor zwart. Thans wint zwart een pion, maar zijn stelling verliest alle weer standskracht)15.. Ld6xe5: 16. d4xe5. De6xe5: 17. Dc2—d2. f7—f6: 18. {2—f4'. g5xf4: 19. Le3xf4, De5—e6; 20. Lf4h6 (zie diagram). Er zijn bridgers, die er aanspraak op maken, dat zij èlk bridgepro- bleem binnen enige minuten weten op te lossen. De beroemde Amerikaanse pro- blemencompomst George Coffin gaat er prat op. dat hij ieder bridge- probleem waarvan de vier spellen gegeven zijn, binnen twee minuten oplost: hij beweert, nog nimmer een weddenschap verloren te hebben op dit gebied en in dit verband doet de volgende anecdote de ronde. Eén van Coffin's vrienden had een bijzonder moeilnk bridgepro. bleem gecomponeerd, waarby de Ruiten 3 en 4 een belangrijke rol speelden. Hy kwam in de bridgeclub en legde het probleem aan enige zij ner vrienden bridgeëxperts voor; na de verstreken bedenktijd van 15 mimi ten was het niemand gehikt het te vinden. De samenstel ler legde het probleem uit en hierna besloot men om het Coffin voor te leggen, die een uur later in de club verwacht werd: om hem echter een kool te stoven, wisselde men de Ruiten 3 en 4 om, zodat het pro bleem onoplosbaar werd en ook de beroemde George het niet zou kun nen klaren. Coffin kwam een uur later in de ctub en accepteerde de weddenschap om het probleem binnen twee minu ten op te lossen. De experts keken vol spanning toe en verheugden zich reeds op het falen van hun vriend. Na precies één minuut kwam het antwoord van Coffin: „Als Ruiten 3 en 4 omgewisseld worden is het op te lossen, zoals het nü ligt is het on mogelijk om het spel te maken!" Niet veel bridgers zal het gegeven zijn. zó snel de oplossing van een moeilyk probleem te vinden. Voor het onderstaande miniatuur gunnen wij U dan ook gaarne wat meer be denktijd; het is een bijzonder aardig probleempje, waarvoor men veel waardering mag hebben als men be denkt. dat het reeds in 1928 in Hon garije werd gepubliceerd: dus in een tijd. toen het bridgespel nog in de kinderschoenen stond. Harten is troef. Zuid is aan slag en moet 5 slagen maken. De volgen de week zullen wij de oplossing be kend maken. Van dit probleempje worden géén inzendingen ingewacht. H. W. Filar ski. De zesde Internationale Tafeltennis-kampioenschappen van Nederland welke op 21 en 22 Februari a.s. voor de eerste maal in Rotterdam zullen worden gehouden, beloven een groot succes te worden. De deelneming aan dit open tornooi is aanzienlijk groter dan voor tornooien, welke in andere landen werden georganiseerd. Zo schreven 29 dames in, te weten 14 uit Nederland, 8 uit België, 4 uit Frankrijk en 3 uit Engeland. Onder hen bevinden zich de gezusters Diana en Rosalind Rowe (G.B.), José Wouters (B.) en de volledige Franse damesploeg bestaande uit Jane Delay, mej. Beoiet en mej. Albert. Richard Bergmann van de partij Bij de heren werden 52 inschrij vingen ontvangen uit 7 landen, na melijk van 27 Nederlanders. 14 Bel gen. 4 Fransen, 3 Engelsen, 2 Zuid. slaviërs, 1 Pool en 1 Vietnamees. Onder hen bevinden zich de wereld kampioen Richard Bergmann. diens overwinnaar in de open Franse kampioenschappen, de Zuidslaviër Harangozo. de Fransman Root- hooft. die reeds éénmaal Neder lands kampioen was, de leden van het officiële Belgische team, enz. Over het algemeen kan gezegd worden, dat elk land door zyn beste twee of drie spelers vertegenwoor digd zal zijn. Het grote aantal deelnemers heeft het noodzakelijk gemaakt, dat voor deze wedstrijden de zogenaamde time-limit rule" in toepassing ge bracht zal moeten worden, hetgeen hierop neer komt, dat een game die gespeeld wordt best of 5. de 20 mi nuten niet mag overschrijden. Mocht na deze limiet de game niet beëndigd zyn, dan zal ze voor de partij die op dat moment een voor sprong bezit als gewonnen worden beschouwd. Bij gelijke stand wordt de game eventueel 5 minuten verlengd, tot het eerste punt gescoord is. Voor de eerste ronde werden de Engels dames Diana en Rosalind Rowe en Moly Jones tezamen met Cobv van Megen reeds geplaatst, terwijl de Belgische José Wouters via een bye de volgende ronde be reikte. Bij de heren werden geplaatst d° Britten Richard Bergmann en Brian Kennedy, de Zuidslaviër Harangozo en Dolinar, de Fransen Roothooft, Hagenauer', Kafiero en Lanskoy, de Belgen Buijens, Roland en de Pool Ehrlich en onze landgenoten Cor du Buy, Cor Pelser, Wim Stoop en Wil van Zoelen. WEST-INDIe WINT VAN INDIA West-Indië heeft de tweede toets- wedstrijd tegen India met 142 runs gewonnen. De scores waren: West- Indië 296 en 228. India 253 en 129. Rillaud ongerust over einde militaire bijstand In Rilland is men ernstig ongerust over het beëindigen van de militaire bijstand in algemene zin. Men vreest, dat de militairen, die ook in Zeeland werken aan de dijken, niet. meer terug zullen keren. Dit zou een ern stige belemmering vormen voor de uitvoering van een plan. dat inhoudt door het leggen van een nooddijk duizend ha van de 1300 ha grote Rei gerbergsche polder bij Rilland terug te winnen. Dit betekent, dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen, evenals de spoorlijn en de rijksweg tussen de Kreekrakdam en Krabbendiike. Als het leggen van deze nooddijk wil lukken, is er weer een stuk van de verbinding hersteld en kan er weer een trein rijden van Bergen op Zoom naar Krabbendijke. Daarop wil men dan een bus laten aansluiten van Krabbendiike tot Ka- pelle. van waaruit weer een trein zal rijden tot Vlissingen. De speeltijden op beiden dagen zijn als volgt: Zaterdag van 14.00 58.00 uur en van 19 3022.30 uur met tenslotte de finale damesdub belspel. Zondag van 10.0014.00 uur. van 14.0018.00 uur met aansluitend de finale van het gemengd dubbelspel. Tijdens de halve finales zal op twee tafels worden gespeeld. Tijdens de finales dames en heren enkelspel en herendubbelspel op één tafel. Biljarten Metz leidt door beter gemiddelde In de biljartacademie ,,du Cor- beau" is Vrijdagmiddag het tornooi begonnen om het hoofdklasse kam pioenschap van Nederland bandsto ten waaraan deelgenomen wordt door van de Pol (Rotterdam), Eichelsheim (Rotterdam). Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag» die elkaar twee maal zullen ontmoe ten. De uitslagen der eerste middagpar tijen luiden: Sweering 133 58 14 2.29 van de Pol 150 58 20 2.58 Metz 150 41 30 3.65 Eichelsheim 133 41 14 3 24 Sweering 150 40 27 3.75 Eichelsheim 110 40 16 2.75 van de Pol 150 52 15 2.88 Metz 98 52 12 1.88 Metz 150 40 26 3 75 Sweering 103 40 12 2.57 Eichelsheim 150 68 17 2.20 van de Pol 145 68 19 2.13 De stand na de eerste dag luidt: 1. Metz 4 pnt.., alg. gem. 2.99: 2. v. d. Pol 4 pnt.. alg. gent 2.50; 3. Swee ring 2 pnt., alg. gem, 2.79: 4. Eichels heim 2 pnt alg. gem, 2,63 Van Veen verliest van Koppel Te Apeldoorn werd het tornooi om het Nederlands kampioenschap tweede klasse 38 2 voortgezet: De uitslagen luidden Koppel Van Veen 300 284 33 33 33 43 9.09 8.60 Agema Lunenburg 240 300 64 24 60 27 10.— 12.50 Van der Horst Weckseler 300 205 20 20 62 30 15 10.25 Agema Koppel 97 300 12 12 51 104 8.08 25.— Van Veen Van Bracht 300 118 21 21 91 15 1428 5.61 Weckseler Lunenburg 300 25 25 57 46 9.08 12,— Van der Lem hinderd verder te nemen, is door ziekte aan het tornooi deel Ontploffing in Californische kruitfabriek In de „Hercules"-kruitfabriek te Richmond in Californië (VS), heeft een hevige ontploffing plaats gevon den. Twaalf werknemers zijn om het leven gekomen. Er zijn ook verschei dene gewonden. buiten mededinging, aan de kam pioenschappen te laten deelnemen. Bij de definitieve vaststelling van het aantal deelnemers was nl. komen vast te slaan, dat 27 rijders zouden starten, een oneven aantal, waardoor zowel op de 500 als op de 5000 meter één man- als laatste alleen zou moeten rijden. De Russische delegatie stelde toen nl. voor om de sprintspecialist Jury Sergejev, die onlangs te Alma Ata het wereldrecord op de 500 meter tot 40.9 sec had gebracht, maar niet in de ploeg voor de wereldkampioenschap pen teas opgesteld omdat hij geen all round-rijder is, tegen de laatste man te laten uitkomen. Natuurlijk kon ook op dit voorstel niet worden ingegaan, omdat die laat ste man natuurlijk een betre tijd zou kunnen maken, als hij door een sprin ter van extraklasse, die Sergejev in derdaad is. zou worden gegangmaakt. En met de internationale bepalingen in de hand werd ook dit tweede voor stel der Russische delegatie afgewe zen. De indeling 1 :i kon pas Ossi Blomqvist over gaan tot het bekend maken van de in deling van de rijders over de vier groepen, zoals dat door de landen zelf bij een Europees- en een wereld kampioenschap kan worden opgega- vén. Op de 500 meter trokken van der Voort. Broekman en Maarse tegen drie Zweden, Alleen Huiskes lootte in de voorlaatste serie tegen een ver tegenwoordiger van een ander land. de Rus Saharov Van der Voort zal Zaterdagavond de wereldkampioen schappen openen in de eerste serie op de 500 meter tegen Sigge Erics son en Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplund tegenover zich. d:e wonderlijk toeval, ook op de 5000 meter tegen de Europese kampioen zal starten. Opmerkelijk was voorts, dat de Rus Tsjaikin tegen de Zuid-Koreaan Sik Cho Yoon lootte en dat Finn Hoai, de Noorse sprinter, de all round rijder Gontsjarenko tegen over zich zal tinden. Ole Dahlberg. de vierde man van Zweden, rijdt alleen a laatste man. Hij was bepaald niet gelukkig, toen datzelfde lot hem beschoren bleek op de 5000 meter. De loting op de 5000 meter leverde weinig interessante duels op. Wel licht kan de strijd tussen Ivar Mar- tinsen en Bons Shilkov de laatste is met Kees Broekman de favoriet voor de titel belangwekkend zijr.. De weersomstandigheden zijn te Helsinki uitstekend, het kwik stond in de middaguren van Vrijdag 12 graden ondern ul en een flauw zon netje zorgde voor de vrolijke noot in de witte Finse hoofdstad. De 400 meter baan, gelegd in het Olympisch stadion, verkeert in prima conditie. Minister Donker: Van finr Vaart Smit toont onveranderde gezindheid De minister van Justitie heeft tn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (P. v d. A.) een en ander medegedeeld over een aan de gedetineerde H. W. van der Vaart Smit verleende bewegings vrijheid. In afwachting van een eventuele voorwaardelijke invrijheidstelling verbleef v. d. V. S. voor de laatste fase van zijn straf in het z.g. „Open Gesticht" Bergveen te Norg. waar ge detineerden genieten o.a. periodiek verlof naar huis. Voor een geneeskundig onderzoek in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen werd hem vergund alleen daarheen te reizen. Hierbij maakte v. d. V. S. zich schuldig aan onttrek king van de gestelde voorwaarden, waarvoor hy reglementair werd ge straft. Op 21 Juli 1952 is gedetineerde v d. V. S. overgebracht naar de strafge vangenis te 's-Gravenhage. De machtiging tot overplaatsing van Bergveen naar de strafgevange nis 's-Gravenhage is gebaseerd in de eerste plaats op de ambtelijke rappor ten van de directeur van ..Bergveen", waaruit was komen vast te staan, dat betrokkene door zijn houding en ge drag. zoals dit gedurende zijn ver blijf op „Bergveen" was gebleken, on geschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerd regime van een open gesticht, in de tweede plaats omdat inmiddels geble ken was dat een eventuele voor waardelijke invrijheidstelling niet meer te verwachten was op grond van de afwijzende adviezen van de daar voor in aanmerking komende instan ties. Speciaal dit laatste maakte een langer verblijf in het „open gesticht" onaanvaardbaar. Ten overvloede kan de minister hier nog aan toevoegen, dat uit ean later bij een andere gedetineerde te Norg in beslag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat de gedetineerde van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens zijn verblijf in Bergveen heeft misbruikt en onge oorloofde contacten met oud-politie ke delinquenten heeft onderhouden. Bovendien is in de strafgevangenis te 's-Gravenhage opnieuw gebleken dat de gedetineerde Van der Vaart Smit nadat enige verzachting in de cellulaire afzondering was gebracht, ongeoorloofde contacten met mede gedetineerden tracht te bewerkstel ligen en een ongunstige invloed op hen uitoefent, terwijl in zijn cel een fotografische afbeelding van wijlen ir Mussert gevonden en in beslag ge nomen is. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. Joden in Oosf-Duitsland onder toezicht Op bevel van de staatsveiligheids dienst in de Russische zone van Duits land zullen „alle niet-ariërs en in ge mengde huwelijken levende perso nen" onder toezicht worden geplaatst, zo meldt de „Allgemeine Wochenzei- tung der Juden in Deutschland". DIJKGAT BIJ KRUININGEN SCHUURT NOG UIT Het dijkgat bij Kruiningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 me ter breed en vertoonde op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Vrijdag was de grootste diepte nog maar 15 meter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5