Ons Hoekje Raadsels ^Ons gezellig hondenverhaal: „dSoej^je Irenat het rencjl nel ver Onze „boeken bank" Rijdende postkantoren door Nederland Delfzijl krijgt haar soda-industrie „Handgeld" voor evacué's Frankrijk wil De l Zusters DAMPO Men streed en won bij Brouwershaven UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Zaterdag 14 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 244 Pagina 8 Beste kinderen. Vanzelfsprekend neem ik aan. dat er in de ajgelopen dagen al menig spaarpotje werd leeggeschud voor het goede doel. Maar ik weet óók, dat vele jongens en meisjes nog popelen iets bij te dragen tot verzachting ran het leed, dat over zoveel andere kin deren is gekomen. Daarom vraag ik vandaag jullie aandacht voor een plannetje. Luister maar: wij gaan samen een „boeken bank" oprichten. Ieder van jullie heeft, dat weet ik bijna zeker, wel tenminste één van zijn of haar boeken te missen, nietwaar? Welnu, dit boek kunnen jullie bezorgen in de KORTE SMEESTRAAT No. 8 (meubelzaak), waar Jenny en Dina Huisman bereid zijn het in ontvangst te nemen. Wan neer er een aardige verzameling is bijeengebracht, laten wij de foto graaf komen, zodat jullie later in „Ons Hoekje" het resultaat zult kun nen zien. Daarna gaat ons „biblio theekje" via het Roode Kruis naar de kinderen van de evacué's uit het ge troffen gebied. Het gaat dus voorlo pig enkel om kinderboeken. Wie speelgoed heeft te missen, moet dit nog maar even bewaren tot de volgende oproep. Want we gaan ver der. Begrepen allemaal? Ik reken op jullie spontane mede werking en blijf met hartelijke groe ten, als altijd Tante MARIANNE Red. Utr. Nieuwsblad, Drift 23 Utrecht. I. Kruisraadsel. Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is de naam van een smakelijke brood belegging. X X X X X X X X X X X X XXXXXXXXX X X X X X X X X X X X X le regel: medeklinker 2e zaad van een vrucht 3e held van ons dagel. verhaal 4e zacht suikergoed 5e het gevraagde woord 6e oor-bescherming 7e platte schuit 8e dunne reep hout 9e medeklinker II. Bedenk 12 woordjes van 5 letters die achtereenvolgens de beteke nis hebben van: 1. heldere vloeistof 2. elpenbeen 3. fraaie bloem 4. niet klein 5. slot van een verhaal 6. mens met donkere huidskleur 7. moedig 8. naam en woonplaats 9. meubelstuk 10. vaartuig 11. ooievaar 12. buitenkant van een vrucht. Onder elkaar gezet zullen de eerste letters de naam vormen van een ge liefd lente-verschijnsel. 1. Tien mannen spelen de hele avond met elkaar, maar geen van allen wint of verliest. Hoe kan dat? 2. In welke stad wonen de geleerdste mensen? 3. Hoe ver kan een konijn het bos in lopen? OPLOSSINGEN. van de raadsels In ons blad van de vorige week: I. Kruisraadsel: TANDPASTA. T. aak. bende, verdrag, tandpasta, behalve, basis. etc. a.) H. De schrikkeldag 129 Februari) HI. 1. kruidnagel (ook klinknagel) 2. een pijpesteel. Rond de Brievenbus Welkom in ons kringetje, Thea Aal- sloot. Gezellig, dat je gaat meedoen. Je oplossingen waren goed. Een an der woord voor overeenkomst is verdrag, 't Is maar een weet! Ha. ha, die Anneke Krom. Wèl sneeuw, maar geen dooi zou zij willen. Maar dan raakten wij helemaal bedolven op 't laatst, meisje. Of we moesten op ski's leren gaan. Maar waar moes ten we eten en drinken vandaan ha len, als de winkels waren onderge sneeuwd? Nee hoor, ik houd 't maar op de dooi en op alles wat straks weer zal ontspruiten. De groeten aan Aleid. Dus jij vermaakte je ook met het onverwachte pak sneeuw, Bea Krom. Het is dan ook een buitenkansje in Februari. Jij en je zusje hebben de raadsels maar knap opgelost. Nu, Jenny en Dina Huisman, ik stel me voor, dat jullie het eek hoorntje toch wel zult herkennen daarginds. Gelukkig, dat het goed verzorgd is in deze koude voor jaarsdagen. Ik vind het fijn, dat jullie wilt helpen de ,boeken-bank' tot een succes te maken. Laten we hopen, dat de stapel je boven het hoofd groeien zal! Je raadseltjes kwamen meteen al van pas. Dag. Wat een mooi opstel maakte jij, Jan Wingelaar, over de waters nood. Alleen heb ik nu geen plekje vrij in de krant. Jammer, hè? Maar als we straks een wedstrijd houden in opstellen maken, dan ben jij vast van de partij. Of niet? Als nieuwe neef heten we je welkom! Trudie Zweegman heeft haar zusje Nelleke bij de hand genomen. Dus, nu komt Nelleke óók in de krant te staan: ons aller-kleinste nichtje met haar drie en een half jaar. Dank voor het zilverpapier en voor het grote raadsel. Alleen durf ik het niet overnemen, als je het uit een ander blad hebt gehaald. Begrijp je? Misschien kom je er 99 33. Hoog in de lucht 't Gelukte. En de kleine witte kwam vlak bij Boef je en Foks te zitten. Zij bibberde van top tot teen. „Ach," zei ze, „laat mij niet alleen. Ik houd niet van zo'n koets met vleugels, waar is het paardWaar zijn de teugels „Maar juffertje," sprak Boefje zacht, „waar ergens ben je groot gebracht? In verre, lang-voorbije tijden, ging over-grootmama uit rijden in zoiets als een koets misschien, wij reizen nu per vliegmachien!" Het hondje zei: „Ik heet Miss Blanche. Tot nu toe had ik niet veel kans om verder dan de tuin te komen. Nu heeft de vrouw mij meegenomen, door drukke straten naar dit veld. Zij heeft mij enkel maar verteld, dat 'k naar een „show" zou gaan voor honden in 'n hele grote stad." „In Londen, daar gaan wij ook naar toe," wist Boefje. „We blijven samen, dus nu hoef je niet langer bang te zijn, Miss Blanche. Wat 'n rare naamis dat soms Frans?" Maar Foks je had al uitgerekend, dat 't „juffertje in 't wit" betekent. door FANNIE CREMER Toen gingen de motoren zingen. Boefje keek rond. Hoera, zij gingen vooruit en even later zonk de aarde weg met alle dingen! Wat was dat gek. Het zonlicht blonk over het water daar beneden. De huizen en de torens gleden al dieper en ten slotte vloog het toestel in de blauwe hemel, tussen het witte wolk-gewemel. Oom Peter las bedaard zijn krant, als zat hij thuis bij Annemieke. De vogel met de stalen wieken vloog pijlsnel door naar Engeland. RVwit-BMg. I. (Volgende week: Ver van huis.) wel eens toe een eigen raadsel in elkaar te zetten, dkt zal ik graag gebruiken. Bij Trudie thuis heeft zitten pennen onze Jenny Koster man. Keurig briefje, hoor. Had je geen tijcl voor de 'raadsels De oplossingen van Rla van Eg- dom waren prima in orde, alleen het verdrag leverde wat moeite'op. Nu, dat was ook een beetje moei lijk. Ga zo voort, beste kind. Jouw raadseltje zal ik de volgende week plaatsen. papier en je gaat nog meer sparen. „Voor het rampenfonds" schrijf je erbg. Dat is een prachtig voorbeeld, vind ik. Dank je wel. Natuurlijk brengt Adri Booy ook weer een paar zilveren zoden aan de dijk, Je schudde de oplossingen maar weer uit je mouw, geloof ik. Evenals Gonny Ywema, maar van haar ben ik ook al niet anders gewend! Op de valreep word ik nog ver rast met Baldie Dekker's briefje. Blij weer eens van je te horen, jon geman. Je begint al vroeg met je vissers-avonturen. Wanneer heeft Rietje voor de radio gezongen? Tot de volgende keer. T. M. Kijk eens op je boekenplankje, nexLs eens even in je kast Heb je iets gevonden? Dank je! Dat is juist iets, wat ons past. Want het boek, dat jij wilt missen, maakt een ander kind zo blij. 'k Moet mij dus al erg vergissen, als je „nee, ik heb niets" zei. De twee zusjes Huisman hopen op een zware boeken-vracht. Heus, je hoeft niet ver te lopen: Korte Smeestraat, nummer acht. 't Roode Kruis zal verder zorgen voor 't verspreiden van hèt boek. Kind'ren, stel niet uit tot morgen maar ga dadelijk op zoek! Tante MARIANNE PIANO-AVOND LEON FLEISHER De pianist Leon Fleisher, eerste prijswinnaar van het pianistencon cours „Koningin Elisabeth" Brussel 1952, geeft Vrijdag 27 Febr. een concert in Tivoli te Utrecht. Hij brengt werken ten gehore van Mo zart, Schubert, Brahms, Weber, Chopin en Ravel. Op 10 Februari j.l. zijn het auto postkantoor van P.T.T. en een, als postkantoor ingerichte, N.S.-bus hun tocht door Nederland begonnen ter bevordering van de verkoop der Wa tersnoodzegels. Het P.T.T. kantoor komt op: 18 Februari in Wageningen, 19 Fe bruari in Ede, 23 Februari in Harder wijk, 24 Februari in Utrecht, 6 Maart in Baarn. De minister van Economische Zaken. prof. dr J. Zjjlstra, heeft tijdens een tweedaags werkbezoek aan de provincie Groningen, w.o. aan Delfzijl, medegedeeld, dat Delf zijl thans definitief is aangewezen als de plaats waar een grote soda- industrie zal worden gesticht. De minister was van oordeel, dat ook vestiging van nevenbedryven sterwolde. een plaats welke de laat- ste tijd nogal de aandacht heeft ge trokken, niet ver van Delfzijl ligt. Het ligt in de lijn der verwachting, dat door de nieuwe industrie ook arbeidskrachten uit deze plaats worden aangetrokken. De kustvaartmaatschappijen zul len volgens de minister een belang- ri)ke taak krijgen bij het vervoer van de soda. Vooral zal men zich concentreren op de export naar de Scandinavische landen. Binnen enkele dagen kunnen de burgemeesters een mededeling ver wachten van de directeur van het Nationaal Rampenfonds. Zij worden daarin gemachtigd aan de in hun ge meente vertoevende evacué's die dit wensen een bedrag uit te keren van tien gulden per volwassene, van vijf gulden voor kinderen boven vijftien jaar en van ƒ2.50 voor kinderen beneden vijftien jaar. De burge meesters is verzocht met de uitbe talingen te wachten tot de desbe treffende circulaire is ontvangen. De bedoeling is, de geëvacueerden in staat te stellen de meest noodza kelijke artikelen aan te schaffen zo als scheer- en naaigerei, tanden borstel, zeep, e.d. De burgemeesters kunnen de de claraties hiervoor indienen bij het ministerie van Maatschappelijk Werk. dat ze centraal kan beoorde len. Uitkeringen hiervoor mogen onder geen voorwaarde worden ge. daan uit de opbrengst van locale in. zamelingen. Kivestie'Marokko onderhandelen met de Sultan Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt dat minister Bidault een brief aan de sultan van Marokko heeft doen overhandigen, waarin wordt medegedeeld dat Frankrijk bereid is onderhandelingen met de sultan aan te knopen „voor de vooruitstrevende ontwikkeling van de democratische instellingen" in Marokko. De brief van Bidault is een ant woord op de boodschap van de sultan van 12 Januari j.l. en werd door de Franse resident-generaal Guillaume Maandag j.l. overhandigd. Het ministerie van buitenlandse za ken deelde verder mede dat in de boodschap op een spoedig begin van de onderhandelingen wordt aange drongen. (Advertentie) Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij "HILVERSUM (Bokcnde schriftelijkcursus) Sinds meer dan 10 Jaar haalt onza „Schriftelijke Kweek- ichool" ongeëvenaarde luccetien. lader Jaar ilagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en mulo. Kruiswoordpuzzle Voor ons kruiswoordraadsel voor deze week is de volgende omschrij ving van toepassing: HORIZONTAAL: 1 Iem. voor wie alles een geldkwestie is; 11 zoutbak; 12 bestaat; 13 achting; 16 Ind. dorp; 19 deel van een schip; 21 vogel; 23 rustplaats; 25 titel; 26 schraal; 27 Chinese lengtemaat; 28 aardig; 30 zangnoot; 31 bijwoord; 32 vel; 34 hooizaad; 36 vruchtenknopje; 37 randkraag aan het einde van bui zen; 39 titel; 40 Japanse munt; 42 biljartstok; 43 niet thuis; 45 gat; 47 heilige; 48 snaarinstrument; 50 ze gelstempel; 53 brok; 55 schaakstuk; 56 mil. rang; 57 godin; 59 hoon; 61 deel van de bijbel; 62 Turks vorst; 63 rivier in Oostenrijk; 65 sport- term; 66 ongeschonden; 67 de stand der edelen; 69 zweep; 71 klein ver trek; 73 rondhout; 74 onbedorven; 76 ouderwetse huiseigenaar. VERTICAAL: 2 Klein persoon, 3 elk, 4 insect, 5 kunstproduct, 6 meisjesnaam, 7 de lezer heil, 8 voorzetsel, 9 voorzetsel, 10 God der liefde, 14 koeksoort, 15 opdracht, 17 dicht maken, 18 deel van het jaar, 20 verkeerd, 22 gehoororgaan, 23 welwillende lezer (Lat.), 24 moed, 27 scheepsemmer, 29 waterdiepte, 32 uitroep, 33 naaldboom, 35 kiem van granen, 36 slaapbank, 38 voor deel, 39 ondergevel, 41 schare, 44 niet goed doorbakken, 45 deel van de mond, 46 kluwen, 48 opklimmen de reeks, 49 insect, 51 voegwoord, 52 puntig voorwerp. 54 flegmatiek, 56 dochter van Laban, 58 bejaard, 60 geheel de uwe, 62 Ind. kunst, 64 bewijs van ontvangst, 66 kleur. 68 gesteente, 69 oogholte, 70 Scandina vische munt, 72 de lezer heil, 73 zangnoot, 75 geboren (Fr.). De oplossingen worden ingewacht vóór Donderdag a.s. eerste post. In zendingen dienen op een open brief kaart te geschieden, terwijl voor vergemakkelijking van de controle verzocht wordt de oplossing op de briefkaart te schrijven. Dus niet het diagram invullen en dit op een briefkaart plakken! De oplossing van onze vorige puzzle luidde als volgt: HORIZONTAAL: 4 Blank, 9 ma tador, 12 sloom ,14 rad, 15 suf, 17 polo, 19 lab, 21 mat, 23 ton, 24 op, 26 taf. 28 cel. 30 M.D., 31 nol, 33 gemelijk, 36 keet, 38 lot, 39 vang, 41 meid, 42 kina, 43 vast, 44 Ath, 46 gids, 48 teljoor, 51 set, 52 Feuilleton door JOS LODEWIJKS Volgens de datum en plaatsstempels was de enveloppe anderhalve week geleden verzonden uit Sydney. Een regelmatig, krachtig handschrift had het adres geschreven: Mejuffrouw M. Jutte. Tak bekeek de enveloppe en de aanduidingen nauwkeurig. Er leek geen twijfel mogelijk. Degene die deze brief verzonden had moest zich in ieder geval tien dagen geleden nog in Sydney hebben bevonden. En deze afzender was volgens de naam. die op de achterzijde geschreven stond: Victor Jutte. Tak gaf de brief terug zonder de inhoud te lezen. „Wat schreef Victor?" vroeg hij. „U kunt het zelf lezen. Bescheiden heid schijnt immers helemaal niet de voornaamste deugd van de politie te zijn", antwoordde Johanna bitter. Tak schudde het hoofd. „Ik doe mijn plicht", zei hij kortaf. „En ik hoop dat u begrijpen zult. dat ik probeer het op de minst pijnlijke anier te doen. Wat schreef hij?" „Hij deelde zijn moeder mee dat hij een goede betrekking had gevonden, en dat hij het best naar zijn zin had. Verder waren het onbelangrijke din gen bijzonderheden over het leven daar en vragen naar onze welstand. Hij schrijft niet vaak. Zijn moeder verkeert geestelijk helaas in een toe stand dat ze niet veel heeft aan de in houd van een brief. Ze begrijpt nau welijks wat er staat. Alleen het feit dat hij een brief stuurt beurt haar op". Tak noteerde enkele regels in zijn zakboekje en stond op om te vertrek ken. „Het spijt me dat ik u lastig moest vallen," zei hij in de gang. „Ik raad u aan die brief zorgvuldig te be waren. U kunt hem nog nodig heb ben". „Natuurlijk zullen we inlichtingen vrage i in Sydney", zei commissaris Falkner korzelig tot Tak. die nancha- lant in een stoel hing en met een hor logeketting speelde. „Maar ik zie het als geld- en tijd verknoeien. Wat kan je die Victor in Australië schelen. Hou alsjeblief op met die ketting. Wie draagt er tegenwoordig nog zo'n ding? Ik begrijp niet hoe je aan zul ke ouderwetse tierlantijnen kunt hechten. Nou, wat moeten we alle maal in Sydney opvragen?" „Bevestiging of op gemeld adres Victor Jutte verblijft. Zo niet. of hij er was ten tijde en de afzending van die brief. Hoe lang hij in Sydney ver blijft. Als hij weg is, wanneer hij vertrok, enzovoort. Als hij er nooit geweest is, wie dan zo vriendelijk was die brief voor hem te posters. Wat mankeert er aan die ketting? Ik vind het een gedistingeerd versiersel voor iemands buikoppervlak, mits deskundig en artistiek daar overheen gedrapeerd. Verdraaid! Hij is stuk!" De horlogeketting was tussen Tak's vingers in tweeën gebroken en slechts zijn vlugge greep had kunnen voor komen dat het horloge tegen de vloer was gekwakt. „Gelukkig," zei Falkner opgelucht „En koop nu meteen een polshorlo ge." Tak stond op en stak de stukken van de ketting in zijn zak. „Ik denk er niet aan." zei hij opge ruimd. „Integendeel, ik ga deze ket ting in reparatie geven. Nu. meteen. Als u me dringend nodig hebt: ik ben bij Hart." Hij opende de deur en draaide zich nog even om voordat hij naar buiten ging. ..Bij Hart, zei ik, dat is tegenover de Nationale Bank. Weet u wel, de bank waar De verwensing van Falkner trof slechts een schielijk gesloten deur. „Een reparatie van niets, mijnheer," zei de juwelier Hart. „Dat kan in een oogwenk in orde worden ge maakt. Er is een oogje versleten. Dat halen we er tussenuit en de andere sluiten weer precies in elkaar. Komt u morgen even langs? Dan zal ik ma ken dat het klaar is." Tak knikte. Hij knoopte omslachtig zijn jas licht en zei: „Binnenkort krijgt u hiertegenover ook weer een nieuwe zaak, heb ik ge hoord. Er komen heel wat winkels de laatste tijd bij hier in de straat, niet? Een echte winkelstraat wordt dat op den duur. hè?" ..Zegt u dat wel. een echte winkel straat. Maar dat van die zaak hier tegenover, nou, dat weet ik nog zo net niet. Die Helleboom zit met heel wat tegenvallers. Affijn. ik wil er niet over kletsen, maar ik weet nog niet of hij het wel rooit. Ik weet het niet, zeg ik." Hart keek somber over de fluwelen gordijnen van zijn étalage in de rich ting van de boekwinkel. „Ik had gedacht dat het helemaal niet door zou gaan." voegde hij er bij. toen hij zag dat zijn klant geïn teresseerd luisterde. „Maar nu heb :k gezien dat de dames Jutte al aan het verhuizen zijn. Ze konden nog een paar maanden blijven zitten, maar nu zijn ze warempel al aan het over- sjouwen. Kijk, de auto staat voor. Vanmorgen is er al een zoodje weg gegaan. Dat ze niet een flinke ver- huisfirma bestellen en alles ineens opladen! Dat gewurm met die parti culiere sjouwersbaasjesMaar ja. die doen het natuurlijk voor beun- hazenprijs. Wat is dat nou voor een wagentje om te verhuizenAffijn. Er hoeft ook niet veel bijzonders in." „Nee, pleegde die dames op leeftijd niet veel meer over te hebben dat de moeite waard is. Vooral niet als ze er niet erg breed bijzitten." „Ouwe rommel." bromde de juwe lier. Toen dacht hij opeens ergens aan Hij legde de wijsvinger langs de neus en keek triomfantelijk naar Tak. „Dat zégt u nou," murmelde hij, „dat zegt u nou. Ja, ja. Maar laat ik u vertellen dat die dametjes kort geleden nog een juweel van een antieke klok hebben aangeschaft. En of ze er breed bijzit ten? Ze leven van Sociale Zaken, me neer. Maar ze kopen antieke klokken waar ik niet eens aan hoef te denken. O zo." Tak kneep zijn ogen half dicht en leek een en al aandacht. .Een antieke klok?" vroeg hij. „Jawel. Affijn. ik wil geen kwaad spreken o nee. Mij niet gezien, al zeg ik het zelf. Maar ik heb gehoord van iemand die bij de gemeente werkt, dat ze van plan zijn om dat eens uit te zoeken. Ze hebben er niets op te gen, zeggen ze, dat oude mensen die krap zitten bij hen om steun aanklop pen. zeggen ze, maar dan moeten ze het geld niet over de balk smijten, zeggen ze. En ze hebben gelijk ook, zeg ik. Want wie moet er voor dok ken?" Hij keek Tak gespannen aan, alsof deze de enige op de wereld was die dit probleem kon oplossen. Er kwam echter geen antwoord, want Tak was bezig met hersenwerk. „Wij." zei de juwelier tenslotte. „Juist," antwoordde Tak, die klaar was met zijn plan. „Juist, zegt u dat wel. Wij, en niemand anders." Hij gluurde tersluiks naar de overkant en kwam tot de conclusie dat het tijd werd, de winkel te verlaten. Maar de heer Hart stond erop, hem nog enkele pikante bijzonderheden te vertellen van andere bewoners der winkel straat, die althans dat was de ten- denz van het verhaal stuk voor stuk wandelende verzamelingen gebreken waren. Er was eigenlijk maar één man in deze straat, die waard was er te wonen en die ofschoon hij niet wilde roddelen, o nee, mij niet gezien op een niveau stond waar de an deren hun levenlang niet zouden ar riveren. Tak had moeite zich de breedspra kige juwelier van het lijf te schud den en uit de winkel te komen, zon der onbeleefd te worden. Toen hij eindelijk buiten stond, zag hij in de spiegelruit dat aan de overkant voor bereidselen voor de afrit werden ge nomen. Hij liep haastig naar zijn eigen wagen en wachtte daar. tot de bestel auto hem passeerde. Het kleine wa gentje was kennelijk te zwaar gela den en zakte aan een kant bedenke lijk door de veren. „Nu zullen we eens kijken waar de dames Jutte haar tenten gaan op slaan," mompelde Tak, terwijl hij op verre afstand achter de bestelauto aanreed. Hij moest langzaam rijden om de afstand niet te verkorten, aan gezien de kleine wagen voor hem met onregelmatige snelheid voortsukkel de. in de richting van de Oostelijke buitenwijk. (Wordt vervolgd) es, 54 leu, 55 fok, 57 re, 58 els. 60 fit, 62 tra, 64 meet, 66 nis, 68 aga, 70 Demak, 72 piccolo, 73 firma. VERTICAAL: 1 Aar, 2 nadat, 3 vos, L.S., 6 alp, 7 noot, 8 kolom, 10 tal, 11 rum, 13 mondig. 16 facet, 18 jonk, 20 bag, 22 tel, 25 poema, 27 fel, 29 lijvig. 32 leest 34 motto, 35 kanis, 37 titel, 40 nader, 43 vreemd, 44 ajuin. 45 hof, 47 step, 49 lef, 50 rot, 53 sleef, 56 krach, 59 semi, 61 tip, 63 ago, 65 Tar, 67 sip, 69 Alf, 71 K.M. Voor een prijs kwamen in aan merking: Zuster A. Wester, Zandweg 127, De Meem, die haar prijs (tien gul den) bij voorbaat reeds ter beschik king stelde van het Rampenfonds (Bravo!); P. den Boer, Ahornstraat 161, Utrecht, ƒ5.mevr. L. Wel- veers-v. Woerden, J. W. Frisolaan 8, Zeist (lang gewacht!); J. D. Bak ker, Drift 11, Utrecht; J. A. de Graaf, Jac. v. Ruysdaelstraat 13, Utrecht; M. A. Ouwehand, Laan van Minsweerd 27 bis, Utrecht en T. van Ryssen, Croeselaan 269 bis, Utrecht, allen ƒ2.50. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met 11. Panda, die al lang blij was. dat I hij de rare valse neus niet meer hoef de te dragen, volgde Pat opgewekt In 1 het Ministerie van Geheime Zaken. „Wat gaan wij hier doen?" vroeg hü „Stil" antwoordde Pat. geen vragen stellen; wij zijn geheimI'' Dus liep Panda zwijgend achter de grote detec-1 ste klas. die ijverig in een roman zat 1 tive aan. door de lange, lange gangen te lezen Haastig las hij het hoofdstuk, van het Ministerie. Het gebouw bleek waaraan hij bezig was, uit en wendde zeer uitgestrekt te zijn; het was dan zich toen tot de bezoekers met een I ook van gevorderde woningen ge- j directe vraag: „Wie bent U?" „Dat :s bouwd. Eindelijk, na een stevige wan- een geheim", antwoordde Pat O'Nozel, deling, bereikten zij een portier eer-1 „ik kom hier voor een geheime op- I dracht." „Zo, hum", zei de portier; „en wat behelst die opdracht?" „Dat weet ik niet", antwoordde Pat „het is zo geheim, dat ze het me niet hebben verteld." (Wordt vervolgd" Oosthavendijk gedicht Op initiatief van de gemeente Brouwershaven is na een tiental dagen van hard werken door Ne derlandse en Engelse soldaten, o.a. een afdeling van het regiment Jan Willem Friso, Nationale Reserve, de Koninklijke en Engelse Marine en burgers, de Oosthavendijk ge dicht. Dit was 't eerste dijkgat met een snelle uitstroming, dat gedicht werd op Schouwen en Duiveland, en dat zonder rijshout, draglines, enz., alleen met materiaal als per- koenpalen, zandzakken en los hout uit een kustvaarder Met landingsvaartuigen werden iedere dag zandzakken aangevoerd en moeizaam bijeengebracht. Toen alles gereed was, kwam vervolgens de aannemer van waterwerken, de heer Van Oortland uit Brouwers haven. Deze werd zo gegrepen door het enthousiasme van militairen en burgers, dat hij een dag en een nacht bleef om van technisch ad vies te dienen. Het werd een felle strijd tussen een honderd mensen en de sterke zeestroming. Een om roeper moest de gemeente door, om op het meest critieke ogenblik alle weerbare mannen op te roepen. Verbeten werkte iedere burger en militair aan het transport van zandzakken. Daarna, in een koude Oosten wind. kwamen de burgemeester, de dokter, zeeofficieren en landofficie- ren, wat landbouwers en een knecht om mee te helpen, totdat bij velen het bloed uit de nagels liep. Maar zjj wonnen het tenslotte na enige zware overspoelingen. De dichting is voorlopig afgewerkt met grote lichamen. Zaterdag ging men weer bij laag water verder, omdat de dijk nu is opgebouwd tot één meter boven normaal hoog waterpeil. Door deze vrijwillige arbeid is een grote zeedijk gered en het behoud van droogg'ebleven polders benoorden Zonnemaire verzekerd. IN HUIS EN HOF Het voorjaar nadert met rasse schre den; de zaadbestelling moet nn zo spoedig mogelijk verzonden worden, wil men straks met de vroege voorjaars groenten tenminste niet te laat komen. In een broeibakje kan men de eerste tuinbonen al tc kiemen leggen en als zo dan goed aan de buitenlucht worden gewend, kunnen ze al heel vroeg buiten gepoot worden en kan men hiervan een vroege oogst verwachten. Tcgelük met het nitpoten kunnen dan ook tuinbonen gezaaid worden, daardoor verkrijgt men een opvolgende oogst. Niet alleen tuin bonen, doch ook erwten en peulen kan men al in een broeibakje te kiemen leggen; voor de inmaak kan men echter binnen enkele weken beter ter plaatse uitzaaien. Wilt u er vooral om denken dat uw vlinderbloemige gewassen dus erwten en bonensoorten niet steeds op het zelfde bedje gepoot of ge zaaid worden; op de duur wordt de op brengst dan steeds minder; ook in de groenteteelt dient men immers zo veel mogelijk vruchtwisseling toe te passen. Dat is ook vooral voor de koolsoorten, wanneer die jaarlijks op het zelfde bed gepoot worden, behoeft men hiervan geen resultaat meer te verwachten; de meeste koolsoorten hebben last van knolvoet, een lastige zwam die voor namelijk te bestrijden is door middel vnn wisselteelt; in ieder geval een be strijdingsmiddel dat geen geld behoeft te kosten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5