sympathie voor Frankrijks Hollands rampgebied De klosjes vliegen heen en weer Dit maken we zelf Het behandelen van de babywas Stuur als het U Koken op Hausermamer f-^aeclag.oflióche f-^tinticjleden Broodbeleggmgen, die minder bekend zijn HET NUT VAN DE SNEEUW PARIJSE SILHOUETTEN: Van onze Parljse medewerkster) Parijs, Februari 1953. Wanneer je dat niet zélf hebt ondervonden, is 't geloof ik, onmogelijk er je ook maar een vage voorstelling van te vormen wat voor een verpletterende indruk, 't woord is heus geen nuance te sterk, de rampspoedige gebeurtenissen in Hol land de afgelopen weken op het Franse publiek hebben ge maakt. De Fransen gaan in het buitenland nog wel eens door voor lieden die de vreemdelingen niet al te erg mogen. Er komen er hier in Parijs dan ook wel ontzaglijk veel en, de talrijke goe den natuurlijk niet te nagesproken, moet toch worden gezegd dat hun soms wel 's wat zeer luidruchtig of al te zelfverzekerd gedrag niet altijd de sympathie opwekken. belieft kinderen! Maar nu is dan toch wel weer heel duidelijk bewezen, dat de Hollanders hier een naam hebben waarop we zeker trots mogen zijn. Men zegt wel dat in het verdriet alle mensen gelijk zijn. Maar dat neemt intussen toch niet weg, dat ik al die jaren dat ik nu in Frankrijk woon 't nog nóóit heb meegemaakt dat een catastrophe en we hébben er zo toch wel enige ge had de oorlog inbegrepen een 7.0 diepe en algemene verslagenheid verwekte als nü die overstromingen in ons land. Je merkte dat niet alleen aan de ruimte die de kranten dagelijks aan de watersnood besteedden, ofschoon dat toch altijd een betrouwbare graad meter voor de publieke belangstelling is, maar ook en vooral in je onmiddel lijke omgeving. Mensen met wie je anders hoogstens een vluchtige groet placht te wisselen, hielden je nu aan op straat om te informeren of je soms familieleden of vrienden onder de slachtoffers had. En het bleef zeker niet bij zo'n platonische belangstel ling. Het is me in enkele dagen zeker zes maal overkomen, dat ik werd aan geklampt of opgebeld door mensen die ik vaak niet of nauwelijks kende, en die me dan vroegen wat ze moes ten doen om een of meer Nederlandse kinderen op te kunnen nemen. Zoals die timmerman bijvoorbeeld die een paar maanden geleden bij ons ge werkt had en die t heus niet breed heeft, en die er maar liefst drie tege lijk wilde hebben. Bij de Ambassade waren lijsten aangelegd waarop na een halve week al zoveel mensen in geschreven. dat het aantal hulpbehoe vende kinderen in Nederland door de Franse vraag waarschijnlijk al ver werd overtroffen. En het is dan ook wel een bittere teleurstelling geweest toen enkele dagen na de ramp onze Ambassadeur door de Franse radio bekend moest maken, dat besloten was dat alle Hollandse kinderen in hun eigen land zouden blijven. Die zelfde avond kreeg ik nog een dame uit onze straat op bezoek die ik wel 's bij de groenteboer ontmoet had, en die me bijna smeekte of ik er bij de Ambassade niet op aan kon dringen, dat er voor hóór een uitzondering zou worden gemaakt. Zo'n Hollands meis je zou 't zo erg goed bij haar hebben, zei ze, en "t zou met haar eigen zes jarige dochtertje kunnen spelen. Dat dochtertje had haar mooiste poppen en speelgoed al in een aparte la ge borgen en daarmee zou dat Hollandse vriendinnetje alléén mogen spelen. Mijn bezoekster kreeg tranen in de ogen toen ze vertelde, dat ze haar dochtertje nog met had durven zeg gen dat er van 't plan misschien niets zou kunnen komen. Ze zou me daar om haar leven lang dankbaar blijven wanneer ik nog iets bereiken kon. Eigenlijk had ze zo'n Nederlands slachtoffertje het liefst voorgoed wil len adopteren. Maar als dat dan niet ging, moest 't toch minstens een jaar bij hen blijven. Ze zouden 't van de zomer meenemen naar de Rivièra en de volgende maand ging dat Holland se vriendinnetje dan met de familie mee de Alpen in. Solidariteit Helaas moest ik die Francaise er op voor bereiden dat mijn relaties wel niet voldoende gewicht zouden bezit ten dan dat ik een ministeriële beslis sing voor haar zomaar even ongedaan zou kunnen maken. Maar ik beloofde te zullen doen wat in mijn bescheiden vermogen lag. Jammer genoeg, tot dusver zonder succes Zóveel animo om te helpen, geeft intussen toch wel even te denken. Want tenslotte is er voor iemand die goed wil doen altijd nog wel een ob ject te vinden. Er zijn zovéél arme kinderen in Frankrijk, om van andere landen dan maar niet eens te spreken, die per slot óók wel 's graag een va- cantie in de Midi zouden willen pas seren. Maar neen, 't moesten beslist Hollandse kinderen zijn. Dat toont toch wel aan. dat Nederland hier over een enorm reservoir aan goodwill, zoals dat heet, beschikt. Bij de over stromingen in de Povlakte. het vorig jaar, herinnert zich bijvoorbeeld nie mand dat er toen ook zo'n golf van hulpvaardigheid door Frankrijk zou zijn geslagen. Het zijn dan ook beslist niet al leen de ontzetting over de ramp en de talrijke verschrikkingen die zich daarbij hebben afgespeeld die hier een factor vormden, maar zeker óók de gevoelens die in Frankrijk voor Holland leven. Je moet oppassen voor chauvinisme natuurlijk, maar dit feit is nu eenmaal vrijwel iedereen in het oog gesprongen en dat mag dan ook hier best 's worden gezegd. Een week nó de ramp toen de evacuatiewerk zaamheden nog in volle gang waren, kregen we bezoek van een vriend vak Amsterdam. En zijn persoonlijke in druk was 't toen dat in Parijs het me deleven en de consternatie minstens even sterk voelbaar waren als in de grote steden van Holland. In de nood leert men, volgens het spreekwoord, pas zijn ware vrienden kennen. Hoe ontzettend de ellende en het lijden ook is geweest, 'n opbeurende, zelfs een verheffende ervaring was het daarom voor alle landgenoten hier toch zeker dat ze deze weken vrijwel elk uur hebben kunnen ervaren hoe Met of zonder ceintuur is dit jasje van suède in een bijzondere tint groen te dragen. Ean van de Vico-speciali teiten die vooral in Parijs zeer gewild zijn. hecht en warm de Fransen zich met Holland verbonden voelen. Geen ver bondenheid van loze woorden en plechtige verklaringen, maar een spontane solidariteit die zich onweer staanbaar in daden trachtte om te zetten. En hoewel er zeker wel ge wichtige redenen voor zullen zijn ge weest dat onze regering, bij nader in zien, die Nederlandse kinderen uit de geteisterde gebieden binnen de eigen grenzen heeft willen houden, aan de andere kant was 't toch ook wel bui tengewoon te betreuren dat al die duizenden Fransen daardoor nu de gelegenheid onthouden werd aan zo'n daad van actieve barmhartigheid ge volg te geven. Het beschikbaar stel len van geld en kleren was voor hen nu eenmaal lang niet genoeg om hun gevoelens van medeleven te doen blijken. En daarom: mocht dit artikel tje toevallig onder de ogen komen van iemand die in officiële kringen méér invloed dan ik bezit, dan zou ik hem toch willen vragen: laat nog 's nagaan of 't nu heus niet mogelijk is. dat een paar duizend van die kinde ren die de verschrikkingen in de overstroomde gebieden hebben mee gemaakt. tóch nog een tijdje bij Fran se families komen logeren. Niet al leen zou 't ze aan niets ontbreken en Een grijze pantalon met. nauw toelo pende 'pijpen, een cashmere jumper en een mouwloos jasje met hoge boord vormen de sportieve kleding, die men zowel na het skiën als bij andere gelegenheden kan dragen. zou alles worden gedaan om hen de doorleefde ellende te doen vergeten, óók het directe contact en het weder zijds begrip tussen Frankrijk en Ne derland zouden er versterkt door worden. Als t niet te hoogdravend klinkt: ligt hier niet óók een unieke kans om onze Europese gevoelens daadwerkelijk te belijden? Veel animo voor deze kunst in Utrecht Losjes, losjes, losjes, Vliegen doen de klosjes Van d'ene kant naar d'andre kant Zo zong Emile Hullebroeck en wie ziet hierbij niet de kantklossters in hun huisjes langs de oude grachten van Brugge, bezig met het handwerk, zoals zij dit leerden van haar moeder en haar grootmoeder. Doch met alleen in België wordt deze oude kunst beoefend, ook ons land telt vele vrouwen, die voor haar genoegen of om er iets bij te verdie nen talloze uren voor het kantkussen doorbrengen. Mevrouw H. v. d. As sem uit Utrecht zorgt, dat dit aantal kantklossters steeds toeneemt. Zij heeft al vele dames de oude kunst, die eigenlijk zo eenvoudig is, bijge bracht. In tien lessen leert zij niet alleen het klossen, maar ook het ont- Fantasieschortje Dit praci'-che. vlotte schortje kun nen we met een klem beetje moeite zelf maken en hebben hiervoor nodig 1.60 m katoen van 80 of 90 cm breed. Een gezellig ruitje, afgewerkt met ef fen sier- of zigzag band. of een effen glorialinnen met een gebloemd band je als garnering zullen heel goed vol doen. Als we even de patroontjes getekend hebben leggen we deze op de stof en knippen alle delen met naad uit. Bo venaan het hartje komt een naad van 5 cm, hiermee werken we meteen de bovenkant af. Van de rest stof die we nu over hebben scheuren we de schou der- en taillebanden. Voor de schou derbanden scheuren we 4 repen van 10 cm breed en 50 lang, De tailleband bestaat uit 4 repen van 5 breed en 90 cm lang. Als we alle delen hebben gaan we eerst het hartje in elkaar naaien. Bovenin komt een zoom van 5 cm. Op het stiksel dat nu zichtbaar is stikken we een sierbandje. Nu ma ken we de schouderbanden aan el kaar. voor iedere band gebruiken we 2 delen van 10 breed en 50 lang en stikken deze aan elkaar. Nu stikken we het hartje ertussen, dan volgt het stikken van het hartje tussen de tail leband. Midden voor in de tailleband komt teen naadje, de tailleband wordt dus als hij klaar is 180 lang en 5 breed. Als het hartje nu ook aan de taille band zit. gaan we het rokje inrimpe- len. de zak op stikken, alles met sier- band afwerken en U zult eens zien wat een leuk resultaat U nebt- L. S. Schouw voor de vrouw' op landbouwbeurs De bonden van Plattelandsvrouwen zijn voornemens tijdens de landbouw beurs, die van 27 April tot 2 Mei te Utrecht zal worden gehouden weer gezamenlijk een tentoonstelling in te richten, die ditmaal de naam zal dra gen van „Schouw voor de vrouw". Voorlichting zal worden gegeven op het gebied van woning en efficiency in de huishouding. Voorts zullen wor den geëxposeerd meubelen, woning textiel, vloerbedekking, huishoude lijke artikelen, glas. en aardewerk. De expositie, die vorig jaar grote belangstelling trok. zal worden on dergebracht in de grote nieuwe Jaar beurshal op het Croeselaanterrein. die zoals bekend ter gelegenheid van de 60ste voorjaars)beurs in gebruik zal worden genomen. bo werpen en tekenen van patronen. Ieder kan het leren, zegt zij, het, is niet een kwestie van begrip maar van zien. Met slechts drie verschillende slagen, de netslag, de dubbele netslag en de linnenslag kunnen al de patro nen gemaakt worden. De aanschaf- fingskosten zijn niet hoog, het mate riaal bestaat uit een groot rond kus sen, 60 a 100 klosjes, gedraaid uit palm of ebbenhout en wat linnen garen. Speciaal kantgaren is wit, maar ook kan frivolité- of haakgaren, dat in verschillende kleuren verkrijgbaar is, gebruikt worden. Op het kussen ligt een carton, waar op het patroon bevestigd wordt. Hier gaat een donkere lap overheen met in het midden een gat, waardoor het pa troon zichtbaar wordt. Op dit patroon ontstaat het kantwerk, samengesteld uit de draden, die van de klosjes af rollen. Dit kan een smal strookje zijn, dat gemaakt wordt om een zakdoekje te sieren, een kinderlakentje of sloop je of dat tussen een blouse gezet, deze een bijzonder effect geeft, Het kan ook een enkele bloem zijn, die op een donkere ondergrond aangebracht, wel heel mooi uitkomt. Grote stukken als spreien worden tegenwoordig niet veel meer gemaakt, maar voor kleine kleedjes en versie ring leent het kantwerk zich bijzon der. Het is een gezellige, rustige be zigheid en het resultaat is waard om door een koningskind gedragen te worden. Want zegt Emile Hullebroeck niet verder: Wie zal het kantje dragen? Het liefste kind, het koningskind. Het liefste kind van 't land. Het huren van elec.trische wasmachines Tegenwoordig kan men wasmachi nes per dag huren. Dit wordt door vele huisvrouwen als een uitkomst gezien, omdat de aanschaf voor de meeste gezinnen te grote kosten mee brengt. Nu moet men bij het gebruik van een electrische wasmachine er om denken dat de machine geaard behoort te zijn. Nu treft men in de meeste gezinnen geen geaarde leidin gen aan en daarom is veelal de ge huurde machine van een gewoon snoer voorzien. Omdat deze machines iedere dag door andere personen be diend worden, en lang niet altijd vak kundig is de kans niet uitgesloten, dat er aan de machine 't een en ander hapert. Algemeen bekend is dat wa ter en stenen vloeren zeer goede elec- triciteit geleiders zijn. Mocht er aan een electrische wasmachine het een of ander haperen, dan loopt de huis vrouw alle kans.dat zij, vooral wan neer de machine op een stenen vloer is geplaatst een schok zal krijgen; ook wanneer de machine met sop ge vuld is kan men dit krijgen bij het aanraken van het sop. Dat het krij gen van een schok niet altijd onge vaarlijk is. behoeft hier verder niet besproken, daar een ieder dit wel weet. Niet helemaal nieuw Langzamerhand heeft iedereen wel gehoord van Gayelord Hauser, die met zijn twee boeken en niet te vergeten met zijn persoon in ons land nogal opzien gebaard heeft. Zoals het meestal gaat met dergelijke bijzonderheden: veel mensen zijn dan direct warmgelo pen en worden enthousiaste voor standers; anderen, die wat kalmer aandoen met oordelen en eerst de zaak eens graag onderzoeken, heb ben vaak daarna een wat objectie ver oordeel, terwijl er ook de „di recte tegenstanders" van het nieu we zijn. Maar hoe we Hauser ook beoordelen: Als U eens in zijn kookboek gelezen hebt (dat aan sluit op het boek „Blijf jong, leef lang"), dan zult U tot de conclusie komen, dat veel van zijn verkon digde theorieën bij ons al lang maar dan in wat minder reclame achtige stijl aan de orde zijn. Om een voorbeeld te noemen: we weten toch allemaal dat we onze groenten zo vers mogelijk moeten kopen, zo snel mogelijk en met heel weinig water moeten koken en dat het stoven van vroeger tot het ver leden behoort. Alleen de pertinente wijze waarop Hauser vertelt is niet die, waarop wij gewend zijn in deze materie voorgelicht te worden. Maar we zullen hier al deze voor en tegens van de persoon Hauser in het midden laten en U een paar voorbeelden geven van recepten uit zijn kookboek, die zeker de moeite waard zijn eens te proberen. We hebben wel meer nieuwigheden eerst van ons af geschoven om ze daarna toch langzamerhand te gaan aanvaarden. We houden ons bij een vrijwel Hollands-aandoend menu, op „Hauser" methode bereid. Rauwe groentesoep Soepen van rauwe groenten zijn lichtverteerbaar. De groentesappen moeten vers gemaakt zijn. Bij ver werken tot soep moeten ze vlug verwarmd worden en niet koken. Van lang en te hoog verwarmen lijdt de kleur, de smaak en de voe dingswaarde. Probeer deze soepen eens met de groentesappen die U het lekkerst vindt. Vermeng ze, vooral voor kijideren en heel ma gere mensen, voor de helft met melk. Het groentesap wordt ver kregen door de schoongemaakte ge sneden groenten te malen. 4 dl. „Hauser" bouillon, zout, wat geraspte ui, mespunt bruine suiker, mespunt plantenboter, I'i dl. vers groentesap, 4 lepels room(melk) Bereiding „Hauser" bouillon 1-50 gr. kleingesneden wortel, 150 gr. klein gesneden selderie (steel- blad), 175 gr. spinazie, 1 eetlepel geknipte peterselie, 1 grote ui (ge sneden), 1 volle theelepel zout. 1 liter water. Breng al de groenten met het koude water langzaam aan de kook en laat ze een half uur trekken. Neem de pan van het vuur. voeg het zout toe en laat de bouillon nog 10 min. staan. Zeef de bouillon. Maak nu deze bouillon met zout, ui en boter goed heet. Voeg er vlak voor het opdienen het verse groen tesap en de room plus suiker bij en laat de soep vooral niet meer ko ken. Strooi er op het bord ev. wat fijne peterselie of bieslook over. Zweedse vleeshalletjes 100 gr. vers broodkruim van vol korenbrood. 5 lepels melk, 1 fijnge sneden ui, 75 gr. plantenboter, '/2 kg, rundergehakt, noot. zout. 1 ei. 20 gr. volkorenmeel, 1 dl. kookroom of melk. Week het broodkruim 10 min. in 5 lepels melk. Fruit de ui in de helft van de boter. Meng brood. ui. zei. zout, kruiden en vlees goed dooreen. Vorm hiervan kleine bal letjes, fruit deze in de rest van de boter lichtbruin, bestrooi ze met volkorenmeel, voeg melk of room toe en laat ze plm. 5 min. zachtjes Sprintjes Maak de spruitjes zorgvuldig schoon en snijd de grote in vieren. Was ze. maar laat ze niet in het water staan Kook ze in een pan met dikke bodem in weinig „Hau ser bouillon. Kooktijd 8 a 10 min. Af en toe omschudden. Sluit de pan niet. Voeg een klein beetje ge sneden ui toe tijdens het koken en maak de groente af met zout. veel fijngeknipte peterselie en planten boter. Appelschijven met citroen 2 grote appelen, sap van 1 j citroen, 2 eetlepels honing, 2 eetlepels plan tenboter. Snijd de appelen in dikke plak ken en leg ze in een overschotel in 3 4 lagen. Giet de honing en het citroensap over de appels, leg hier en daar een klontje boter en laat de appelen in een matig hete oven gaar worden. Dien ze warm of koud op, ev. met geslagen room of va- nillevla. Heinz Ostergaard ontwierp dit en semble bestaande uit witte bolero van agfalaine (vezelstof), rode blouse en blauwe rok van shantung. Het ont werp heet Tricolore DE GROTE LES HPt heeft er alle sohijn van. ilat verre- wee de meeste mensen vroeg of laat de grote les moeten leren. Het is daarbij onverschillig of zü een hoge ol lage maatschappelijke fnnctie bekleden, of zij intellectueel zijn of niet, of zij al dnn niet tot een kerkgenootschap behoren. Deze grote les leert ons dat «ij men sen al ons kunnen, al onze gaven. *1 onze marht en kracht ten spijt niet al machtig zün. Terwijl heel onze cultuur erop gericht is de mens meer en meer los. d.w.z. opnfliankelük te maken van de natuur, worden wij telkens en vaak op zeer onaangename wijze vaak eraan herinnerd, dat wat wü op dit gebied ook bereiken de natuur de oergrond is waarin w ij wortelen en wü zien dan ook dit merkwaardige, dat naarmate wü ons op bet plan der cultuur, of zonK Mnn- tessori het noemde der ..snpernatnnr" verheffen, de oatastrophen wanneer rij ons treffen ook des te rampspoediger 7.ün. Juist door onze techniek zijn we in wezen veel kwetsbaarder geworden d»n de primitieve mens in zün grot of een voudige hut. Wü mogen uit deze beschouwing geen fonte conclusies trekken, want de weg van onze cultuur is klanrblükclük een voor de menS noodzakelijke ontwikke ling. Maar w-ü moeten een open oog heb ben voor de grote, fouten, die wü gaan maken wanneer wü onze macht over- 6chntten en wanneer het contact met de natuur verbroken wordt waarin wij ten slotte ook als geestelük levende wezens wortelen. De ramp. die ons land geteisterd heeft heeft velen tol nadenken gebracht. Tal loze vragen zün er weer opgekomen, die ieder op zün wijze tracht op te lossen overeenkomstig zün wereldbeschouwing. zün geloof Hoe wü echter de zaak ook keren »f wenden, welke min of meer redelüke verklnring ons ook moge bevredigen, de grote les die ons allen geldt en die ons hetzü thans, hetzü aanstonds, wanneer in ons eigen leven de grote smart en de angsl ons in haar greep krügt. i«: dat wü opnieuw onze kleinheid en beperkt heid ervaren tegenover krachten wnar- 1»Ü de onze in het niet vallen. Dit nine ons niet ontmoedigen, maar wel veroot moedigen wanneer wü ons ervan bewnst worden hoe klein en beperkt en toch noodzakelijk ons werken is in het mach tig raderwerk dat wü nn maar de cos- mos zullen noemen. Het zal thans mneïlüh zün de vele vragen te beantwoorden die de jonge ren ons zullen stellen, -wanneer zij deze ramp mee beleven, de vraag van liet waarom. Het antwoord, dat ge zult ge ven zal verschillend zün al naar mate ge gelovig z.üt of niet. Gemakkelijk is het te spreken van Gods wil. even ge- makkelük te zeggen: samenloop vnn omstandigheden. Laten we in elk geval eerlük lilüven en als we aan ons ant woord twijfelen liever zeggen: ik weet het nietEr zün dingen die wü niet he- grüpen. Kr zijn vragen die mensen niet kunnen beantwoorden. Maar uit alles wat er geschiedt kunnen we lering trekken en de grote les die elk mens vroeg of laat moet leren is die van zün beperktheid, zün afhankelijkheid en zün laak in het grote geheel der schepping. Jnist onze jeugd die van de almacht der techniek zo doordrongen is, heeft deze les dringend nodig, wil rü geen rata- strophen voorbereiden die nog ramp spoediger zullen blgken te zün H. JORDAN. Foor veel kin- r deren is hel meestal geen pro- s bleem, wat ze op hun brood zullen i eten, want de j. meesten hebben f wel iets ivaar ze „dol" op zijn en waarmee ze iede re boterham wel zouden willen be dekken. Maar voor de kinderen die met moeite hun paar boterhammetjes naar binnen werken is hef soms wel eens moeilijk steeds weer iets te be denken wat hun een boterham extra doet eten. Hier geven we U een paar recepten van smakelijke en makke lijk zelf klaar te maken broodbeleg gingen. goei Hi de babywas kan men direct het -d in twee groepen verdelen, n.L wollen goed en katoenen goed. Enige tijd geleden hebben wij op deze plaats uitvoerige inlichtingen ge geven over het wassen van wollen goed. Bij de babywas moet men er echter extra zorgvuldig het wasmid del uitspoelen, daar de babyhuid zeer gemakkelijk is te irriteren. Katoenen hemdjes e.d. kan men in een lauw sopje van huishoudzeep meestal ge makkelijk schoon krijgen. MóChten er vlekken in zijn. dan kan men het witte goed eerst in soda weken en daarna desnoods uitkoken in 'n huis houd zeepsop. Het gekleurde katoenen goed kan men desnoods enige tijd in een heet Bij het lezen van deze titel zal de lezeres wel verbaasd opkijken. Voor de volwassene is er maar weinig ple zier. wanneer er sneeuw ligt. Voor kinderen is het meestal een genot, waarvan de moeder later een twijfel achtig napretje heeft in de vorm van heel wat vuil bovengoed. Toch kan sneeuw heel wat nut voor de huis vrouw opleveren. Een ouderwets middel om vloer- kleeden of kleine kleedjes weer een fris aanzien te geven is de kleedjes met de goede kant naar beneden op de schone sneeuw te leggen en dan op de achterkant met de mattenklop per te slaan. Ook kan men de kleden met de goede kant naar boven op de sneeuw leggen en dan met net sneeuw afschuieren Hierbij is er dus verondersteld dat U in het bezit bent van een tuintje of een balcon. Wan neer het sneeuwt of pas gesneeuwd heeft is de temperatuur meestal om of beneden het vriespunt en zal dit een goede gelegenheid zijn niet al te veel gebruikte winterkleren eens goed te luchten. De motten en mot- tenlarven kunnen immers niet tegen vorst. Op het platteland waar men meestal niet met een tekort aan ruim te heeft te kampen, wordt heel dik wijls een bak of emmer met schone sneeuw weggezet of in de zon ge plaatst om te ontdooien, gebruikt men later dit water bij de was of als week- water dan heeft men zacht water. Over het gemak van zacht water voor de was hoeft op deze plaats niet ver der ingegaan te worden daar dit reeds eerder gescheven is. Een sneeuwlaag bedekt veelal planten en bewaardt deze bij vorst tegen bevriezing, tenminste wanneer deze vorst maar niet al te streng is. sop van huishoudzeep zetten. Men moet hier echter geen gewoonte van maken (laar de kleur hiervan op de duur vaal wordt. Witte katoenen truitjes kan men wel in de zon ble ken maar liever nooit in bleekvvater daar dit ondanks goed naspoelen of spoelen met anti-chloor heel dikwijls toch de tere babyhuid gemakkelijk kan irriteren. De luiers, die alleen nat zijn kun nen dagelijks enkele uren geweekt worden in soda en daarna enige ma len uitgespoeld worden waarna men deze te drogen kan hangen. De vuile luiers kan men het beste zo veel mo gelijk leeggooien en daarna enkele keren uitspoelen voordat men deze in soda te weken zet. Deze zal men liefst uitwassen in een heet sopje. Wanneer na enkele weken de luiers iets minder helder zijn kan men het beste deze luiers een dag in soda weken en na het uitspoelen in een huishoudzeepsop zetten, dat met kokend water ge maakt is. Men laat de luiers dan zo lang in het sop staan totdat dit afge koeld is tot een temperatuur waar men gemakkelijk met de hand in kan komen. Een enkele keer uitkoken kan ook zijn nut hebben, alleen moet men er om denken, dat het goed dan ge makkelijk geel kan worden. Bleken met bleek water moet tot het uiterste worden beperkt om de bovengenoem de reden. De. natuurbleek (door de zon) echter kan in het geheel geen kwaad. Bij een babyuitzet, zal men al het goed liefst wassen, Is het nieuw goed dan is het in de fabriek en winkel in zoveel handen geweest dat het geen overbodige luxe is, om het goed door het sop te halen, ook zal men dan meteen pap e.d. uit de luiers, sloop jes en lakentjes halen. Een gebruikte babyuitzet kan men voor de frisheid een sop geven. Vruchtenbrood Hiervoor zijn allerlei soorten ge droogde vruchten te gebruiken. Een goede combinatie vormen: appelen, abrikozen, rozijnen, dadels en aman delen. Een goedkoper mengsel vor men: appelen, pruimen, rozijnen en vijgen. Kiest men overwegend zoete vruchten, dan wat citroensap toevoe gen. De vruchten wassen, fijn malen, eventueel gemalen amanüeien en ci troensap toevoegen en van het vruch tenmengsel een broodje vormen. Voor het gebruik er plakjes van snij den en deze als broodbelegging ge bruiken Vruchtenbrood kan enige weken bewaard worden. Stroopsmeersel Even grote hoeveelheden boter of margarine en stroop. De boter of de margarine tot room roeren en met de stroop vermengen. De massa iets laten opstijven en op het brood smeren. Chocoladesmeersel 25 gr. (3 eetlepels) cacao. 40 gr. (2'A eetlepel) suiker, 5 eetlepels melk. 8 gr. y2 eetlepel) boter of margarine, 25 gr. (ruim 1 eetlepel) stroop. De stroop met de boter of de mar garine even verwarmen en de cacao niet de suiker vermengen. Dit meng sel onder goed roeren aan de meik toevoegen en de massa in een schaal tje laten opstijven. Gebakken appel De appels wassen of schillen en het klokhuis er uit boren. De appels in vingerdikke plakken snijden en in een koekepan in wat boter of marga rine aan beide zijden bruin bakken. Naar verkiezing suiker en kaneel er over strooien. Bonenpasta 100 gr (bjjna 1 kopje) gekookte bruine bonen, 2 flinke tomaten of 1 eetlepel tomaten-puree, 1 ut. 20uf, peper, aroma. De bonen fijn wrijven en vermen gen met de fijngesneden tomaten of de tomatenpuree, de fijn gesnipperde en naar verkiezing bruin gebakken ui. aroma, zout en peper De massa pittig van smaak maken en in een dikke laag op de boterham smeren. Gistsmecrsel 1 uitje. 3 eetlepels kerrie, een klontje margarine, 1 bouillonblokje 50 a 100 gr. gist60 gr. (bijna 1 kopje) havermout. 3 dl. (bijna 2 kopjeswa ter. Het uitje schoonmaken, snipperen en met de kerrie in de margarine fruiten. De gist brokkelen en even meefruiten. Het water en het bouil lonblokje toevoegen. Wanneer dit kookt, de havermout er in strooien en laten koken tot zij gaar is. De mas sa naar verkiezing afmaken met wat fijngehakte peterselie of selderij of enige eetlepels tomatenpuree of ketchup. Het smeersel warm of koud op de boterham gebruiken Bü ge bruik van tomatenpuree of ketchup de kerrie achterwege laten maar zorgen, dat het mengsel pittig van smaak is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4