TWEEDE BLAD DE VELUWEPOST Wageningen UW BRIL EEN SIERAAD D. J. H. EIKENDAL KLM behorende bij VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI TV A Hendrik IV Onder auspiciën van „Toneelkunst voor Al len" voerde Woensdag en Donderdagavond in Junushoff het Rotterdams Toneel Pirandello's „Hendrik IV" op. De voorzitter van TVA. dr H. N. Kooiman, gaf een rechtvaardiging van het besluit van het bestuur, deze voorstelling te laten doorgaan, zich beroepend op de culturele aspecten van dit stuk. Inderdaad kan men deze voorstelling aller minst beleven als een ongepaste uiting na de verschrikkingen van de vorige week. Hier was zelfs geen sprake van ontspanning, maar van inspanning„Hendrik IV" is ontegenzeggelijk het zwaarste stuk. dat in Junushoff sinds de herbouw is gespeeld. De Nobelprijswinnaar Pi randello maakt het de toeschouwer niet gemak kelijk schijn en wezen van mensen en dingen doorkruisen elkaar in telkens wisselende situ aties tegen een historische achtergrond, die her haaldelijk appelleert aan bekend veronderstel de geschiedkundige feiten. Een historische schijnwereld, de wereld van de investituurstrijd van de Duitse koning Hen drik IV (10561106) tegen paus Gregorius VII, van diens banvloek over de koning en de spreekwoordelijk geworden „gang naar Ca- 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw be kenden waar de wereldberoemde Kruschen - kuur op korte termijn verlossing bracht van, die slopende rheumatische pijnen. De aanspo rende werking van Kruschen op de bloedzui verende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Krusehenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem. in plaats van te komen van kwaad tot erger. nossa", episoden uit het veelbewogen leven van deze Duitse vorst. Een maskerade werd voor de hoofdpersoon, die Hendrik IV voorstelde, be stendigd in deze schijnwereld na zijn val van een paard; hij blijft in de waan, dat hij Hen drik IV is en men omringt hem met als elfde- eeuwse hovelingen verklede jongemannen. Twaalf jaar duurt het eer de waanzin hem verlaat, maar hij kan niet loskomen van een wereld, waarin het leven zich langs historisch al acht eeuwen geleden vastgestelde banen scheen te bewegen. Nog acht jaar speelt hij zijn roldan meent zijn familie symptomen van ge nezing te bespeuren en een neef roept de hulp U behoeft geen antipathie meer te hebben tegen een bril. Wij hebben voor U het juiste montuur in over eenstemming met de kleur van Uw haar, ogen en gelaatsvorm. Kortom een bril die Uw schoonheid en charme ver hoogt. RIJKSGEDIPL. OPTICIEN BERGSTRAAT 12 - TEL. 2038 - WAGENINGEN in van een psychiater. Deze ensceneert een si tuatie, die volgens de wetenschap de krankzin nige het verstand zou kunnen teruggeven. Maar deze had het masker al afgeworpen en het ver bijsterende resultaat is, dat Hendrik IV wraak neemt op de man, die twintig jaar daarvoor zijn paard ten val had gebracht om in hem een medeminnaar uit de weg te ruimen. Hij door steekt hem en er rest hem niets anders meer dan opnieuw in de waanzin te vluchten. Ko van Dijk, wiens aangrijpende Othello nog velen in het geheugen ligt, schiep een diep tragische Hendrik IV. een verlatene, worste lend met de conflicten van schijn en wezen, zich opjagend naar het dramatische hoogte punt, toen er nog alleen de naakte werkelijk heid bestond van de ontmoeting van een wraak gierig slachtoffer met de man, die zijn onge luk had veroorzaakt. Ko van Dijk was de krachtigste figuur in dit drama," waardige te genspelers waren in de eerste plaats Dick van Veen als de gedistingeerde Baron Tito Belcre- di, de man, die het ongeluk met het paard te weegbracht, Ko Arnoldi in de rol van dokter Dionisio Genoni, het geval technisch bekijkend en Loudi Nijhoff als de Markiezin Mathilde Spinar. Max Croiset viel onverwachts in voor de ziek geworden Eli Blom en paste zich acte rend wonderwel aanaanvankelijk had het „lezen van de rol" een storend effect. Kitty Knappert moet tenslotte genoemd voor haar charmante vertolking van Frida, dochter van de markgravin van Toscane. Tentoonstelling „Bescherming Bevolking en U" Zoals algemeen bekend zal zijn, werd Za terdag 7 Februari j-l. in de Negro-zaal de ten toonstelling „Bescherming Bevolking en U" ge opend. In ons blad van 11 dezer namen wij hiervan een verslag op en wezen wh" onze le zers op het grote belang van deze tentoonstel ling en van de „Bescherming Bevolking" in het algemeen. Woensdagavond hadden reeds 1500 per sonen de tentoonstelling bezocht en hadden zich 160 personen als noodwachter bij de Be scherming Bevolking aangemeld. Degenen, die nog geen bezoek aan deze zeer goed verzorgde tentoonstelling hebben gebracht attenderen wij er op, dat daarvoor tot en met Zaterdag 14 Februari 1953 (des avonds 10 uur) gelegenheid bestaat. De toegang is gratis. Loop der bevolking der gemeente Wageningen gedurende het jaar 1952 Werkelijke bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1951 9969 mannen, 9205 vrouwen totaal 19174. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 245 mannen208 vrouwen totaal 453 door vestiging 690 mannen 668 vrouwen; totaal 1358. Gehele vermeerdering935 mannen876 vrouwen; totaal 1811. Vex-mindering gedurende het jaar door: sterf- te 71 mannen55 vrouwentotaal 126 door vertrek 815 mannen 566 vrouwentotaal 1381. Gehele vermindering: 886 mannen621 vrou wen totaal 1507. Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de heel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor éénzo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. Verschil vermeerdering49 mannen255 vrouwen; totaal 304. Tc^taal Bevolking op 31 December 1952: 10018 mannen; 9460 vrouwen; totaal 19478. De bevolking der gemeente Wageningen be stond uit: Ned. Herv. 10092Engels Hervormd 8Waals Hervormd 1 Vrij Evangelisch 5 Evang. Luthersch 97Herst. Luthersch 13 Doopsgezind 110Remonstrants 113Geref. Gemeente 265 Gereformeerde Kerken 1513 Christ. Gereformeerd 42Rooms Katholiek 4317 Nederduits Israël. 22Herst. Apost. Zen dingsgemeente 207 Leger des Heils 36 Verg. van Gelovigen 10 Andere gezindten 64Geen gezindten 2563. Totaal 19478. Loop der bevolking, Wageningen GevestigdKuiper, G. H., Veerstraat 39 van AlmeloWebbers. L., Rijksstraatweg 67 van Utrecht; de Vries, C-, Beatrixlaan 8 van Assen; Staal. B., e.v. Dekker. G.. Beuningstraat 16 van Renkum; Muntjewerf. j. H. (3 pers.) Grindweg 212 van Indonesië; Kuijer, C. Th., Raadhuisplein 7 van Bussum; Egberts, E. H.. Eekmolenweg 16 van Vlagtwedde; Bent, F. C., Pootakkerweg 10 van Canada; Veneroan. H. A. M„ Kon. Ju- WERKKLEDING. Ktzst Langer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1