Overzicht van de gebeurtenissen in de verschillende gemeenten „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag- 14 Februari 1953 Middelharnis 17 slachtoffers De ramp, die ons eiland en de andere eilanden getroffen heeft, is de meeste mensen ovex*vallen. Vandaar dat er zo enorm veel slachtoffers zijn te betreu ren. Onze redactie werd des Zondags nachts uit bed gehaald dat er te Stel lendam een groot onheil was gebeurd. Wij schoten ons direct in de kleren en het bleek ons na een paar telefoontjes dat over het gehele eiland een vloed golf van onheil was gevaren. Stellendam was het eerste waarvan we hoorden, daarna Herkingen, vervol gens Nieuwe en Oude Tonge en ook on ze eigen gemeente -.werd door een vloed golf overstroomd. De Westplaat en de van Pallandtpol- der bleken te zijn volgelopen, waardoor de bewoners aan gene zijde van de Westdijk en de Oostdijk werden be dreigd. Het ging zó snel in z'n werk, dat in een oogwenk van tijd het Ooster- Voorgors, de Waterweg, de Visserstraat e.d. geheel onder water liep, met zulk een kracht, dat alles door elkaar werd geslagen. Ofschoon de meesten tijdig gewaarschuwd waren, geloofde men niet, dat het zo'n vaart zou lopen. In allerijl moest men zich op de zolders bergen om het vege lijf te redden. Tegen het krieken van de dag werd bekend, dat er te Middelharnis slacht offers gevallen waren. De eerste die werd genoemd was dhr L. Vis, die bij het pogen van z'n dochtertje te redden beiden in de stroom omkwamen. Helaas bleek later dat het aantal slachtoffers tot 17 gestegen was. Men kan de na men in de elders afgedrukte doden- en verlieslijst vinden. Te Middelharnis werd het spoedig éné kluwen van mensen. De reddingspogin gen werden alle hens ingezet, waarbij treffende staaltjes van moed aan de dag werden gelegd. Eén gebrek was: g boten! Het geval wilde dat er juist op dat moment geen schepen met roeibo ten in de haven aanwezig waren. De evacuatie naar het droge deel van het dorp werd op touw gezet, waarvoor voldoende hulp aanwezig was. Het was een triest gezicht de berooide gezinnen de dijk te zien opkomen; triester nog het bergen van de slachtoffers. En dan de onrust over de vermisten! Onder hoogspanning gingen de diver se apparaten waarvan we in de eerste plaats het Roode Kruis noemen aan het werk, die in allerijl een evacuatie bu reau inrichten in het pand van de fa. Nipius op de Kaai. Middelharnis werd de poort waardoor de evacué's uit de andere plaatsen het eiland zouden verlaten. Het valt te begrijpen, dat het die eer ste dagen een chaostische verwarring was, waarvan we, nu we er achter staan, moeten zeggen, hoe heeft het al les nog zó kunnen marcheren. Maar ieder deed wat hij kon, iedereen pakte aan. Middelharnis en Sommelsdijk heeft het geluk gehad, dat het niet aanstonds onder water is gelopen. De gehele dag hebben de inwoners van beide gemeen ten zich kunnen' voorbereiden om have en goed zoveel mogelijk te bergen, daar eerst tegen vier uur water in deze ge meenten verwacht werd. Het kwam om zes uur, van de zijde van Nieuwe Tonge, daar door de hoge vloed de polders over stroomden en het van de ene in de an dere polder vloeide. Toen het water eenmaal kwam, stond er in een uur tijd zo ongeveer een meter water, al naar gelang op welke hoogte men gelegen was. Bij deze tweede phase van de vloed die Middelharnis en Sommelsdijk trof, zijn gelukkig geen verdere mensenlevens te betreuren geweest. Wel ging nog veel vee en vele voorraden verloren. Men is- de volgende morgen (Maan dag) direct begonnen om de bewoners uit de huizen te halen, wat de eerste dag uiterst langzaam ging door gebrek aan boten. Bovendien was er voor deze mensen niet direct gevaar, zodat de hulp die over water en uit de lucht kwam zich op de meest ernstige plaat sen concentreerde, zoals Stellendam, Nieuwe en Oude Tonge. Eerst Woensdag daarop zijn de bewoners uit het natte gebied gehaald, die van lieverlede zijn geëvacueerd. In het natte gebied (onder het natte gebied wordt verstaan ook de huizen die nu droog zijn) mag men overdag wel werken, maar men mag er niet wo nen of slapen. Dit met het oog op e.v. gevaar wanneer zich er zich onver wacht weer iets zou voor doen. De dij ken liggen nog open, brj een hoge vloed zou het water weer kunnen rijzen en zou men opnieuw' voor een evacuatie staan. Op het ogenblik (Donderdag 12 Febr) is het met de waterstand zo, dat Mid delharnis en Sommelsdijk geheel droog staat. Het water in de polders lozende op de haven van Middelharnis is de laat ste dagen mede door de Oostenwind, sterk gezakt. Het leven neemt in deze beide ge meenten weer een meer normale vorm aan, er zijn verscliillende winkels ge opend en ieder is aan 't werk. Betreffende de hulpinstanties is men coördinerend opgetreden, de hulptroe pen die niet meer nodig waren zijn ver trokken. Dirksland en Melissant twee bevoorrechte gemeenten. Zoals bekend zijn Dirksland en Me lissant de twee gemeenten die op ons eiland droog zijn gebleven. Er is onder leiding van burgemeester van Heijst hier koortsachtig gewerkt om evacué's en zieken te bergen en door te voeren. Zoals onder het nieuws uit Herkin gen valt te lezen was burgemeester van Heijst bij de doorbraak te Herkingen aanwezig, zodat hij tijdig vele mensen wist te alarameren. De afvoer van evacué's uit Nieuwe Tonge is hoofdzakelijk in schepen via de Dirkslandse haven geschiedt. De Gelderse dijk die het meeste ge vaar opleverde voor doorbraak of over stroming is met man en macht bevei ligd en er wordt voortdurend controle gehouden. De bewoners werden gewaar schuwd steeds koffers enz. gereed te houden, wanneer ér e.v. iets ernstigs zou opdoen. Het onmiddellijk gevaar is echter bezworen. Er is een drijvend noodhospitaalschip aanwezig en steeds voldoende scheeps- ruimte is opgelegd. Door Dirksland is enorm veel hulp verleend bij de reddin gen, te Herkingen en Nieuwe Tonge. door burgers van Melissant zijn veel staaltjes van moed en durf geweest bij reddingen te Stellendam. Met levensge vaar werden tientallen mensen van de boerderijen gehaald, o.m. door de brand weer de bewoners van de hofstede van Vogelaar in de Halspolder. Op een en ander hopen we later in ons blad terug te komen. Te Melissant is in de bewaarschool een cantine ingericht voor militairen en politie, die te Stellendam werkzaam zijn. Toestand te Herkingen Veel schade, maar geen mensen levens te betreuren. Wij hebben ons per auto naar Her kingen begeven, waar door de overstro ming enorm veel schade is aangericht, maar waar gelukkig geen mensenlevens zijn te betreuren. Uit een onderhoud met de loco-bur gemeester, de heer J. Witvliet, bleek ons, dat men daar bijzonder op z'n qui vive geweest is. Men had vroegtijdig in de gaten dat er bijzonder hoog water zou komen en de loco-burgemeester is dan ook van Zaterdag op Zondag nacht geheel niet op bed geweest. Men stelde zich daar al vroeg met de dijk graaf v. d. Velde in verbinding en voor 12 uur Zondagnacht werden de vloed- planken al gezet, leder die telefonisch was aangesloten werd door de loco burgemeester gewaarschuwd, óók bur gemeester van Heijst uit Dirksland. die te middernacht met qpzichter Vreugden- hil ter plaatse verscheen. De mensen werden uit bed geklopt en de sirene werd geloeid. Tussendoor moest een schouwbrandje worden ge blust bij dhr Joh. de Geus in de Nieuw- straat, wat ook enige mensen op de been bracht. Te kwart voor drie in de rampnacht, brak de dijk door. Met levensgevaar konden de bewoners worden gered en op de dijken gebracht. De brandweer te Dirksland heeft hierbij buitengewoon veel hulp verleend. Ook de E.H.B.O. was paraat bij het bergen van zieke men sen en ouden van dagen. Vermeldens waard is zeer zeker, dat Ds Boertje wiens inboedel praeti'seh geheel verlo ren ging buitengewoon actief is ge weest en steeds op z'n post is gebleven. Een groot deel van de bevolking van Herkingen is geëvacueerd; er zijn thans nog ruim 400 inwoners aanwezig. Stellendam is een ravage Zestig procent van de huizen zal moeten worden afgebroken. Op het ogenblik zijn ruim veertig slachtoffers geborgen. Woensdag jl. zijn wij in de gelegen heid gesteld om Stellendam te bezoe ken. Wat wij daar gezien hebben gaat alle beschrijving te boven. In het dorp zelf staat nog zoveel wa ter, dat men op de Voorstraat bij laag water lieslaarzen nodig heeft om zich er door heen te waden. Van de dijk af hebben wij de ruïne: aanschouwd, één troosteloze massa puin van door het watergeweld ineengestorte huizen. Wat een ontzettend leed is hier ge leden en wat hartverscheurende tonelen hebben zich hier afgespeeld. Het gehele dorp is verlaten met uitzondering ca. 25 burgers, plus politie enz. die beslist noodzakelijk zijn. De overstroming is hier zó snel in z'n werk gegaan, dat van geen enkele inboedel iets is gered. Door het onverwacht verschijnen van dit nummer is het ons onmogelijk een goed overzicht te schrijven, wij hopen dit later te doen. Op het ogenblik zijn ruim 40 lijken geborgen, men schat het aantal doden op circa 70. Wij spraken de heer A. Troost te Melïssant, die vele slachtof fers heeft helpen bergen, hij meende dat er zich nog plm. 25 onder het puin zou den bevinden. Deze kunnen pas worden geboi'gen wanneer het water gedaald is. Van de zijde van de Waterstaat werd ons medegedeeld, dat Zondag a.s. de dij ken zover zullen zijn gedicht, dat geen eb en vloed meer binnen kan. Dan pas zal men goed met het opruimingswerk kunnen beginnen. Burgemeester van Knobelsdorf die ons een moment te woord stond, zeïde ons „ik ben een burgemeester zonder mensen en zonder dorp. Ruim 60% van het dorp zal moeten worden afgebroken eer men met herbouw zal kunnen begin nen." Zonder zichzelf te sparen zijn de mannen van de reddingsboot „Koningin Wilhelmina" dag en nacht in touw ge weest om mensen te redden. Honderden hebben zij er gered, hoeveel valt niet te zeggen. Een wouw stierf van uitputting aan boord. Op het ogenblik ligt schipper Willem de Jager (die gewond aan 't roer stond) zwaar ziek in het ziekenhuis te Vlaardingen. De reddingsboot is te Hoek van Hol land gestationneerd. Het zal te bezien, staan of de vissers, die zich grotendeels naar Scheveningen hebben begeven, nog ooit naar Stellen dam terugkeren. De haven is momenteel een en al be drijvigheid, er wordt zand gelost uit schepen, wat militairen in zakken ver werken en vervoeren. De zandschepen nemen op de terug reis cadavers mee; aan de O. zijde van de haven lagen er honderden voor het vervoer gereed. Ouddorp en Goedereede gespaard. Ouddorp en Goedereede hebben ook van de overstromingsramp te lijden ge had, maar niet in die mate als de an dere getroffen gemeenten. Wel werden deze twee gemeenten van de overige van het eiland geheel afgesneden. Er is een gat geslagen in de dijk bij de zgn. Jillesweg van ruim 100 m breed en vrij diep en een gat bij café Grinwis. De drie huizen onder aan de dijk waarin M. Klooster, C. Klooster en P. Zandberg wonen zijn geheel weggesla gen. De bewoners hebben zich kunnen redden. De lengte van het gat was hier 70 m., waardoor het dorp werd overstroomd tot aan de Kooiweg. Op sommige plaat sen o.m. bij het station kwam 1 m wa ter te staan. Half Dijkstel, Scheerhoek en de Kooiweg zijn droog gebleven. Er is een indirect slachtoffer, nl. de heer Krijn Hameeteman, een oude man van ongeveer 80 jaar. Ouddorp was dagenlang van de ge meenschap afgesneden, door particulie re zenders uit den Briel en één die bij de toren uit vliegtuigen werd gedropt, heeft burgemeester Kleijnenberg van Ouddorp verbinding kunnen krijgen met de vaste wal. Later door een zender van een Urker visser. Levensmiddelen post werd gedropt uit vliegtuigen. De bewoners aan de dijken konden worden gered door de reddingsvlet, on der leiding van schipper P. Bezuijen. Bij de duinen aan Noorden is een strekdam verwoest en andere gedeelte lijk. De duinen zijn plm. 30 m afgeno men. De schepen op zee, die anders al leen het dak van het huis van A. Hoek aan Noorden konden zien, zien nu van uit zee zo wat het gehele huis. Dit geeft een beeld, hoe de toestand daar is. De firma Bezuijen is de aannemer voor het dichten van de gaten ten Wes ten van de haven en de firma van Oos ten is belast met de reparatie ten Oos ten. De nooddam, die het gat bij café Grinwis werd gemaakt zal waarschijn lijk bij het verschijnen van ons blad al gereed zijn. ,tj'nl-j«- Het gat bij JillesWeg was bij het schrijven van dit korte overzicht nog niet te bereiken. Voorbereidende werk zaamheden worden voor de dichting ge troffen, ook voor het gat brj het Vis- fabriekje aan de haven. Zondag jl. was ér geen dienst in de kerk, gezien deze vol lag met Roode Kruis-goederen. A.s. Zondag 15 dezer zal de kerk leeg zijn. Ds Steur en dhr de Reus zullen in de dienst des Woords voorgaan. Wij hopen dit nader te kun nen publiceren. Ouddorp is momenteel wel bereikbaar maar onze verslaggever is er nog niet geweest. De gegevens berusten dus op mededeling van anderen. Van de plaatsen Ouddorp en Goede reede zijn geen mensen geëvacueerd. Te lefoon verbindingen gingen via Utrecht, thans kan men gewoon aanvragen. De school te Ouddorp is Woensdag jl. weer begonnen. Huisje op de Ooievaar te Goedereede weggeslagen De duinen te Goedereede zijn wegge slagen tot aan het huis van dhr 't Man netje. De situatie is hier dus bij e.v. stormweer nog critïek. Aan de andere kant van de haven is een gat geslagen van ca 20 m breed, waarop de binnen dijken zijn bezweken. Er zijn 4 schepen op de kant geslagen nl. de botters van C. v. d. Klooster. M. v. d. Klooster en fa. Bezuijen, plus een vrachtschip van plm. 130 ton van Gebrs. Sandifort. Een bok van de fa. Koelman te Rotterdam hééft ze er afgelicht, be halve de botter van M. v. d. Klooster, die voor sloop is bestemd. De bewoners op het havenhoofd kon den in hun huizen blijven. Zij hebben het geweld van de zee van zeer dicht bij meegemaakt. De G.O. 1 van W. Groenendijk is op de dijk geslagen en zit er nog. Het huisje op de Ooievaar van de fa milie van Veen is radicaal door de zee verzwolgen. Hier woonde een weduwe met zes kinderen; een jongetje met een lam handje is op een plaats naar de dijk ge dreven en 2 dagen later levend gevon den. Een kind moet bij de evacuatie ge zien zgn, waarnaar wordt gezocht, de anderen zijn vermist. Vanaf het Havenhoofd was via de hoofddijk en de duinen Goedereede te bereiken. Contact met de buitenwereld werd opgenomen, door de zenders op de vissersschepen. De school te Goedereede is Maandag begonnen; Zondag 15 Febr. zal Ds Steur en dhr de Reus in de Herv. Kerk voor gaan op nader te bepalen uren. Nieuwe T onge en Battenoord bieden een ontstellend beeld. Tot de ergst getroffen gemeente be hoort Nieuwe Tonge. In de verspreide bebouwing van dit dorp hebben storm en vloed een onbeschrijflijke vernieling en jammer aangericht. Het begon bij Battenoord, waar het water jnet razen de snelheid opkwam, de dijk,en het is een hoge zware dijk overspoelde, huizen meesleurde en mensenlevens ver nietigde. Vanaf deze aan de zeemonding gele gen buurtschap was burgemeester' Van Hofwegen al gealarmeerd dat er zeer hoog water op komst was. Deze is de situatie gaan opnemen en bevond deze aanstonds zo ernstig dat hij tot évacua- tie van de bewoners besloot. Uit Nieu we Tonge zijn toen verschillende auto's op weg gegaan om de bewoners te ha len; ook de brandweerauto was daarbij. Helaas hebben zij niet allen het vege lijf kunnen redden. Het is een rampza lige tocht geworden, waarin de overle venden hebben moeten vechten tegen de storm en het water om een stuk dijk te bereiken, waar zij zich staande kojilden houden. De ellende, die hier geleden is, laat zich niet vertellen. Als men de ga ten in de dijken ziet, de volkomen ver- J Zaterdag werden te Oude Tonge de eerste slachtoffers van de watersnood begrs dolven in de dijk. (CBcw» ven. Het gezamenlijke graf werd ge- ltvilleod afgcslaau door _I)c Rotterdammer" en „Trouw") nielde huizen en landbouwschuren, dan begrijpt men iets van de strijd, welke hiér gestreden moet zijn tegen de ele menten. Enige der auto's hebben de veiligheid niet kunnen bei-eiken. Men ziet ze thans als stipjes in het overstroomde gebied zitten. Na Battenoord kwam de vloed op Nieuwe Tonge af. En ook hier zijn vele slachtoffers gevallen. De huizen kwa men diep in de stormvloed te zitten, schuren stortten in, dijken sloegen door, zelfs nieuwe woningen werden uiteen gerukt. Over de daken van de Ring heb ben velen zich gered naar de Molendijk. Maar ook die werd aangevreten. Nog ziet men ovei-al waar een slobje of steegje was het begin van doorbraken van deze hoofddijk. Vlak ten Oosten van de Molen groef het water zich door de dijk heen, die daardoor in tweeën werd gedeeld, op andere plaatsen gebeurde hetzelfde, maar gelukkig niet zo diep. In doodsnood heeft de bevolking van Nieuwe Tonge de Maandag en Dinsdag doorgebracht. Met vlotten, planken en wat anders dienst kon doen heeft men gered wat er te redden viel. Maar be halve wat het materiële verlies betreft behoort Nieuwe Tonge tot de gemeen ten met het grootste aantal slachtoffers van de watersnood; elders in dit blad vindt men de eerste officiële verlieslijst. Nieuwe Tonge dat vanuit Middel- hwnis nu weer behoorlijk ovey de Lan- geweg te bereiken is biedt een even troosteloze aanblik als Stellendam. Over al-huizen in het water, overal ravage van uiteengeslagen woningen en schu ren, beschadigde muren, weggeslagen wegen, modder, cadavers en water, wa ter. waterwaarbij wij nog moeten bedenken, dat het water al aanzienlijk gezakt was toen wij het dorp voor het eerst na de ramp aanschouwden. Men proeft er de jammer, het verdriet en» het ontzaglijk verlies aan leven en goed uit ieder gesprek, dat men met de spaarzaam achtergebleven bewo ners aanknoopt. Wat zal er van het dorp terecht komen, hoeveel huizen zullen er overschieten. Burgemeester Van Hofwe gen is in dezen optimistisch; hij twijfelt niet aan het welslagen van de weder opbouw en hij motiveert dit met een ver wijzing naar de heldenmoed, die door velen uit de bevolking in het uur van de hoogste nood ten toon is gespreid. Er is gewerkt, gezwoegd, gevaar geaccep teerd om de medemens te redden en daar, waar nog een plekje droog was zocht men steun bij elkaar. Met honderd of meer mensen groepte men in betrek kelijk kleine huizen. Ieder gehoorzaam de aan elk redelijk bevel. Zondagmiddag bv. bracht men het geredde vee bijeen vlak naast de hoogte, de koeien wer den gemolken en de kinderen werden met deze melk gelaafd. Thans houdt de burgemeester, secre taris in het Oudeliedenhuis nabij de mo len, aan welks voet het gat door bur gers en door militairen met volharding- is gedicht, een stukje titanenstrijd te rn het water. Oproep van manschappen De burgemeester van Nieuwe Tonge heeft alle jonge mannen uit zijn ge meente van 21 tot 55 jaar opgeroepen om naar GoereeOverflakkee terug te keren, teneinde aan het werk te worden gezet bij de dichting der dijken. Zij kun nen aan he tramstation Rosestraat Rot terdam een vergunning verkrijgen (bij het raadslid Huysen, die aldaar tegen woordig is) om het eiland te betreden. Er is direct gehoor aan gegeven, zeer velen hebben zich gemeld. De mensen 's nachts vinden onderdak te Dirksland en Middelharnis. Te Oude Tonge de meeste slachtoffers. De ramp van Zondagnacht 1 Febru ari 1953 heeft Oude Tonge lot een oord van dood en verderf gemaakt. Het dorp is tot heden nog slechts met veel moei te bereikbaar, zodat we er nog niet zijn geweest. We hopen dat D.V. volgende week te doen en er een breedvoerig historisch verslag van te geven. Er zijn helaas veel tendentieuze berichten in de dagbladen verschenen, waarvan we ons hopen te onthouden. De stortvloed heeft Oude Tonge in minder dan geen tijd tot een ruïne ge maakt. Het weleer zo welvarende dorp is een hoop ellende, waar .alleen die burgers wonen, die er voor herstel van dijken en opruiming nodig zijn, plus nog enkele honderden militairen, soldaten en mariniers, die er vertoeven om te hel pen. Wij zgn op bijna de meeste getroffen dorpen van ons eiland geweest en heb ben de verschrikkelijke verwoesting die de gierende stormvloed heeft aange bracht, van nabij aanschouwd. Het al lerverschrikkelijkste is bij deze ramp Oude Tonge getroffen. Hét moet ont zettend geweest zijn, dat de bijna drie duizend inwoners vluchtend en zwem mend de dijken trachten te bereiken. Nog verschrikkelijker, dat de bewoners die op de zolders zaten, hun buren v hun ogen zagen verdrinken. Wij hebben een vrouw horen vertellen dat het gillen van de om hulp roepen den hen nog in de oren klonk en velen die gered waren hebben na'dien van de doorstane angsten een shock gekregen. Volgens de berichten zouden er drie honderd slachtoffers zijn té Oude Ton ge. Wij hopen dat het evenals te Sta- venisse een misrekening is en het aan tal minder zal zijn. Velen zijn nog niet geborgen. U ziet in ons blad een foto van de begrafenis van een aantal slachtoffers die worden bijgezet, in een massagraf. De burgemeester en pastoor hebben daarbij enige woorden gesproken én het „Onze Vader" gebeden. Een plechtig heid, die zich meerdere malen zal her halen. Wij rouwen diep mee met 'de betrek kingen van de omgekomenen „en biddeu hen kracht toe, de zware slagen te dra gen. Onze gedachten gaan' ook uit naar burgemeester van Dijk, dié; op zijn een zame post zoveel leed móet aanzien, zo intens veel moet verwerkén. dat het voor een mens schier niet te dragen is. Geve God hem kracht en inzicht om in de chaos om hem heen enige ordening te scheppen en ook de moed om plannen te verwezenlijken tot herbouw van zijn gemeente. Waar dit nummer in derhaast is op gezet met weinig personeel', zijn we niet in staat de namen van de "reeds gebor gen slachtoffers te geven.; In een vol gend nummer hopen we een volledige dodenlijst op te nemen. Ooltgensplaat Zaterdagavond (31 Jan.)-was het om 10 uur reeds te zien dat het water zeer hoog zou worden. Op dit uur begon het reeds te wassen en het zoü ongeveer 6 a 7 uur pas hoog zijn. Toen dan om half drie de sirene van de brandweer en de torenklok ging luiden begreep ieder dat de nood hoog was. Velen stelden zich op de hoogte van de situatie en het bleek dat een spoedige in veiligheid stelling een eerste vereiste was. Polder Adr. Theodora vloeide spoedig in Ongeveer half vier bleek de toestand zeer precair. Op de Kaai en Slikdijk was al het mogelijke al gedaan om de wa tervloed tegen te houden. Het mocht evenwel niet baten. Over de verschan sing stroomde spoedig het water de huizen op de Kaai binnen. De stroom zwol aan tot grote golven en de dam om de Kaai kon de massa niet meer tegenhouden. Met geraas rolde de vloed de Voorstraat af en de Slikdijk op. En kele huizen op de Kaai en 'Slikdijk wer den gewoon ondermijnd. Gelukkig zaten de bewoners (oude mensen en buren) op zolder. Door het dakraam werden zij be vrijd. Dirk v. d. Vliet (15 jaar) spoelde onder het huis door en kwam over een waterweg aan de wal terecht. De fam. Vermeer (meisje, jongen''en een logé uit Coezande, Zeeland), kwamen met tractor en auto uit de Gr. A,dr. Th. Pol der, bij het uitstappen spöelden zij het dorp in en werden bij Hotel Hobbel nog juist opgepikt. r Alle polders onder water Alle polders staan momenteel onder water, o.a. de Polders ,yDe Weipolder". „Alteklein", „Galathee", „Mariapolder", „Het Rietveld", en het „Oudeland". Door het invloeien van de Weipolder stond het dorp ook spoedig blank, ter wijl een groot gat in de Oudedijlc het Oudeland deed ondervloeien. Zelfs de huizen op de Molendijk liepen onder water. Hopeloze toestand De toestand was hopeloos in deze gierende storm. Vee kon niet meer wor den los gesneden. Boeren moesten vluch ten. Huizen werden vernield. Burgemeester Hordijk, Brandweer en politie hadden handen vol werk. Alle gezinnen werden ondergebracht. In de Voorstraat sloeg een gat tot aan beide zijden. Toen het Maandagmorgen dag werd was dit dorp ene chaos. Gelukkig wer den geen directe slachtoffers gemeld. Alleen de oude heer Jac. Beijer wonen de op het Kooihuisje kon de doorgesta ne emoties niet wederstaan. Hij had lange tijd buiten gestaan en overleed. Er komt hulp Met roeiboten van enkele in de haven liggènde schippers werden de gezinnen die op zolders zaten van melk en le vensmiddelen voorzien. Sommigen wer den in de boot genomen en op het dro ge gebracht. Dinsdagmiddag kwam een politieboot uit Rotterdam met levens middelen. Enkele schepen met rubber boten werden gelost en in de vaart ge bracht. De boten werden bemand met militairen en burgers en gingen de hui zen af om de overgeblevenen te halen. Weer evacuatie Maandagavond gingen twee schepen met evacuees de haven uit. Het droog- gebleven dorp werd overbevolkt. Dins dag ging opnieuw de evacuatie door. De haven lag vol schepen en politiebo- ten etc. Oude mensen en zieken wer den per brancar aan boord gebracht. Vele schippers kwamen hun familie op zoeken en namen evacuee's mee terug, o.a. naar Rotterdam, Dordrecht, West- land. e.a. Uit Friesland kwamen reeds Maandag 2 motorschepen waarin 10 bo ten waren 'geladen die welwillend dooi" de eigenaars werden afgestaan. Zij kwa men zelf mee om de slachtoffers uit-.de huizen te halen. Over de hulp is de bevolking gewoon onder de indruk. De hulp die wordt geboden is in één woord „overweldigend". Van alle kan ten kwam hulp op dagen. Van de N.Z.R Mij. waren spoedig sloepen en beman ning aanwezig. Militairen van de vlieg basis Soesterberg, Hilversum, Roosen daal zond manschappen zowel van de Marine als landmacht. Schepen voeren kleding aan. Levensmiddelen werden in massa uitgereikt. Vliegtuigen gooiden paketten uit. Woensdagmorgen landde een Helicoptère met genees- en ver bandmiddelen. Deze nam ook de eerste zak post mee die de besteller J. Natte- kaas juist bij zich had op zoek naar een vaartuig. Toen de Helicoptère verscheen gaf hij daar de zak over. Vee werd afgevoerd Woensdag werd een groot gedeelte van het vee afgevoerd met schepen van de fa. van Dijk uit Dordrecht. Eten en drinken is er niet. Ook worden de ca davers al uit de schuren gehaald en naar het droge vervoerd. De bevolking werkt met de overgekomen hulp trouw mee om nog iets te redden. Vliegtuigen boven het dorp Woensdagmiddag kwamen opnieuw vliegtuigen die voedsel pakketten uit wierpen. Boven de Steigerdijk werd al les keurig neex'gegooid. Op het gemeen tehuis is een zendstation geplaatst. Het gehele land van Ooltgensplaat (dit is ongeveer 2700 H.A.) staat on der water. Het water is 65 cm hoger geweest dan de hoogste stand die is voorgekomen. Den Bommel De gaten op weg naar den Bommel zijn thans gedicht. Deze gemeente is dus weer bereikbaar. Het ligt echter nog gescheiden door het grote gat op de kaai, waar als een bergbeek het water in en uit kolkt. De fa. Mast moet over de Schaapsweg en over Achthuizen omrijden om aan de haven te komen. Men moet 30 km om rijden en is dan weer op 500 m afstand van de pakhuizen. Dit grote gat zal men eerst kunnen dichten, wanneer er zinkstukken zgn ge arriveerd. Wij hopen a.s. week een re portage over den Bommel te geven. Stad aan 't Haringvliet Met man en macht wordt hier ge- wex'kt aan het dichten van de gaten, welke met de stoxm in de dijken zijn ge slagen. De verbinding niet Den Bommel is tot stand gekomen, het grote gat nabij de hofstede van Mol is ook gedicht, welk gat over een lengte van ongeveer 50 Meter, 5 Meter diep "was. De Vooi'straat was dooi' het over de kaai stromend water gedeeltelijk ver woest, zodat er nog woningen onderstut moesten worden. Maar gelukkig zijn er

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2