Tholen vecht hard en op drie waterfronten Afwikkeling Warm woord uit Detroit NIEUWE REGELING VOOR WERKLOZE HOOFDARBEIDERS Verweer van Bondgenoten 1 i Scheepstijdingen i1 Paus bepleitte Lev Mekhlis overleden Administrateur gedood bij overval UTRECHTSCH NIEUWSBLAD ZafercJag 14 Fetruari 1953 - 6Óe Jaargang No 24? Pagina „90 pet kans dat we het houden" Op Tholens dijken zijn sinds de rampzalige nacht van de eerste Fe bruari bergen werk verzet. Waar op deze Zondag de dijken gapende won den kregen, liggen nu honderdduizen den zandzakken en er zullen nog tien duizenden bij komen. Want het wa ter dat onder de scherpe Noordoosten wind bijna onwaarschijnlijk kalm te gen beide kanten van de dijken aan klopt, ligt op de loer. Maar de Thole- naar is op zijn hoede: het land dat hem nog is gelaten na de eerste Februari, zal hij ten koste van alles verdedigen. Op drie plaatsen ligt het zwaarte punt van deze bijna bovenmenselijke strijd. Bij Stavenisse, waar herstel van de buitendijk .althans voorlopig on mogelijk is. om de eenvoudige reden, dat het water hem over honderden meters heeft verbogen. Bij St. Anna- land en ten Zuiden van Poortvliet. Bij Stavenisse worden de binnen dijken in staat van verdediging ge bracht. Bij St. Annaland is de vorige week het eerste succes geboekt. Een gat van 40 meter breedte is dicht. Een tweede breuk van bijna dezelfde grootte is onder de huidige omstan digheden te machtig gebleken. Meer dan duizend man werken hier aan de versterking van de tweede binnen: dijk: de eerste binnendijk moest nog aan het water worden gelaten. Een gi gantische strijd is hier gaande. Voor Maandag moet deze dijk over 7500 me ter in staat zijn de nog droogliggende gebieden daarachter te beschermen tegen de springvloed. En ten slotte het derde „front", de dijkbreuken ten Zuiden van Poort vliet en ten Westen van Strijenham. „Zelfs als het water door een krach tige Noordwestenwind bij het komen de springtij twee meter hoger zou ko men dan bij een normale vloedstand, dan is er nog 90 kans dat ze het kunnen houden". Overtuigende kalmte De dijkgraaf van Poortvliet, de heer M. Geuze, zegt dit rustig en overtui gend. Technische ambtenaren, colle ga's uit naburige waterschappen en ploegbazen in de directiehut op de dijk. knikken als teken van instem ming. Tussen de 600.000 en 700.000 zak ken zand hebben de twee grote gaten in deze dijk al opgeslokt. Maar sinds zes dagen zijn ze nu dicht. Wat velen aanvankelijk onmogelijk achtten, is gelükt, al is op de wonde plekken de dijk nog maar 18 meter breed, tegen 50 meter vóór de ramp. Nadat dat was gelukt zijn de Neder landse en de 60 Franse militairen weg getrokken naar andere plaatsen, waar meer gevaren dreigden, evenals een 600 van de 1350 arbeiders. Maar de 750 die hier bleven, zijn niet op hun lau weren gaan rusten. Hoger en breder moet de barricade van zandzakken worden. De arbeiders vormen een lange onafgebroken ketting. Zwijgend lopen ze door de zuigende modder op de dijkkrum. In twee rijen: heen met een 30 tot 35 kg wegende zandzak op de rug, terug de rug strekkend. Welkome vorst Zij hebben de lichte vorst van de af gelopen nacht met vreugde begroet. Donderdag kwam de modder tot knie hoogte, Vrijdag zakken zij er tot de enkels in Maar zij weten, evenals de inge nieurs en de ploegbazen, waar het om gaat: als het water het Maandag wint van rampschade Over de afwikkeling van de ramp- schaden is al een en ander gepubli ceerd. In de nota van de minister president aan de Kamer wordt mede gedeeld dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, ook de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Voor de schade in de privaat rechtelijke sector zal een buiten dienst worden ingericht, bestaande uit een aantal regionale rampschade- bureaux. waarin de betrokken bui tendiensten van de departementen van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw. V. en V. zijn samengebundeld. Al daar geschieden de aangifte en de re gistratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald en wordt de enquetering van de schaden plaatselijk verzorgd. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het centraal verrekenkan- toor van het commissariaat voor oor logsschaden, voor zoveel nodig met inschakeling van sub-comptabelen. In grote trekken heeft het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting de zorg voor de schade aan Sebouwd onroerend goed en schepen, et ministerie van Landbouw, V. en V. voor de agrarische schaden en het ministerie van Financiën voor de overige schaden. Voor de afwikkeling van de scha den in de publiekrechtelijke sector zal het bestaande apparaat voor de afwikkeling van de publiekrechtelij ke oorlogsschade (het Bureau Finan ciering Wederopbouw van het mi nisterie van Financiën) worden in geschakeld. Korfbalwedstrijden afgelast Alle voor Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari door de Koninklijke Ne derlandse Korfbal Bond vastgestelde wedstrijden zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afge last. Voorts zijn uitgesteld de wedstrij den van de Gooi- en Utrechtse Korf bal Bond. Voor afd. Utrecht wordt niet gespeeld Alle wedstrijden voor Zondag 15 Februari, vastgesteld door de Afd. Utrecht van de KNVB, zijn afgelast. van de zandzakken, dan is de ramp voor het achterland van Tholen, dat nu geen bescherming meer heeft dan de ondergelopen polder, niet te over zien. Maar zover zullen zij het niet laten komen. Zij sjouwen door20 ha vruchtbaar land ligt te verzilten on- de de loodgrijze wateroppervlakte achter de dijken. „Het is minder dan in 1944." zegt de dijkgraaf Geuze. „Toen heeft het tot Maart 1945 ge duurd voordat de grond weer droog kwam. Elke dag zakte toen het water 1 cm. Nu zal het niet langer dan drie a vier maanden duren Menselijker wijs gesproken, want het is niet alleen de mens die 't voor het zeggen heeft." We rijden terug naar Tholen met een legertruck, die nog uit een Cana dese dump afkomstig is. Op de laad bak staat geschilderd: J. A. Hage. han delaar in varkens, Poortvliet. Bij de brug' waar een Amerikaanse duck de verbinding over de verdronken weg met Halsteren onderhoudt zet slager Hage me af: „Kom over drie weken maar eens kijken," zegt hij. „dan zal je eens wat zien." Optimistisch? Tho len werkt er hard genoeg voor. Wie kan zeggen dat het niet zal lukken? Dp burgemeester van Detroit 'VS) heeft Maandag 16 Februari tot Holland- das; geproclameerd. In Detroit is thans een uitgebreide hulpactie gaande. H.M. Koningin Juliana heeft de stad Detroit thans door bemiddeling van haar ambassadeur te Washington in warme bewoordingen dank betuigd. Deze dank geldt een stad waaraan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de aangenaamste herinneringen bewaren na het bezoek, enige maanden geleden, aldus de boodschap. Deze week heeft H.M. de Koningin van de burgemeester van Detroit een telegram gekregen waarin burgemees ter Walker verklaarde: „Ken paar maanden geleden waren we trots en ge lukkig U en Z.K.H. als gasten van Detroit te ontvangen. U won de harten van de bevolking van onze stad. Wij zijn diep getroffen door de ramp, die over uw land is gekomen". Na een op somming te hebben gegeven van de or ganisatie van de hulpactie, telegrafeer de de burgemeester: „Kerken, winkels, kantoren, uw vele vrienden, alle kran ten, de televisie en de radio werken mee om een fonds bijeen te brengen voor het herstel en de wederopbouw van het land opdat het volk er opnieuw kan leven. Wij doen dit uit vriendschap, die we voor U en uw volk voelen. Onze gebeden zijn met U in deze tijd van ernstige zorgen". De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe richtlijnen voor de plaatsing en de beloning van werkloze hoofdarbei ders op werkobjecten. Met betrekking tot de indeling cier taken zijn vier groepen gevormd, ver band houdende met. het niveau der werkzaamheden. De beloning zal zijn afgestemd op de aard der te verrichten taken. Het loonschema. dat is ingedeeld in vijf gemeenteklassen, vermeldt voor de eenvoudigste werkzaamheden voor personen van 32 jaar en ouder een week loon van 50.35 in de eerste gemeente klasse. Voor de groepen 2, 3 en 4 zijn deze bedragen resp. echter van 42 jaar af 63.20. 76,75 en 87.30. In dien de hoofdarbeider uitmunt door be zon dere prestaties en toewijding met betrekking tot het werk. kan hem een toeslag van 5% op zijn loon worden ge geven." In zeer bijzondere gevallen kan. met toestemming van de minister, deze toeslag tot 10% worden verhoogd. De betrokken hoofdarbeiders kunnen ter vergroting van de plaatsingskan sen in het normale arbeidsproces in de gelegenheid worden gesteld om ge durende een beperkt deel van de werk tijd deel te nemen aan cursussen, e.d. Zodra de regeling wordt toegepast, stelt het gemeentebestuur een commis sie in. waarin o.m zitting hebben ver tegenwoordigers van de bij de Stichting van de Arbeid aangesloten organisaties van werknemers. De regeling, die gedateerd is op 2 Februari 1953. heeft terugwerkende kracht en wel voor de hoofdarbeiders, die op genoemde datum op een werk- objeet werkzaam waren, tot 30 Juni 1952 en voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 op een werkobject werkzaam waren, maar nie.t meer op Februari 1953. tot 29 December 1952. Journalist veroordeeld wegens belediging en smaadschrift Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag de 44-jarige Amsterdamse journalist C. F. K. terzake van eenvou dige belediging en smaadschrift jegens een ambtenaar, vefoordeeld conform de eis (bevestiging van het vonnis van de rechtbank) tot 200 gld boete subsidiair één maand hechtenis. De journalist had in het voormalige weekblad „De Vlam" twee artikelen gepubliceerd. Het ene luidt: „Wester ling, de reactie blaast verzamelen het andere: „De arrestatie van Westerling In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgegeven wordt, door de journalist J. F. uit Den Haag, „De Nieuwsbrief", welk blad hu „superstaaltjes van geniepige achterbak se laster" verweet. Dit gaf de heer F. aanleiding een klacht in te dienen we gens eenvoudige laster. In 't tweede artikel verweet de jour nalist o.a. Staatsraad dr. J. W Meijer Ranneft: „Stukken aan publicatie ten behoeve van de koloniale reactie prus te hebben gegeven", waardoor hij, K wegens smaadschrift werd vervolgd. Het hof wees de civiele vordering van 150 gld, die de Staatsraad had Ingesteld, toe en bovendien werd K. veroordeeld aan de Staatsraad diens kosten, begroot op 75 gld, te betalen. GESLAAGD. Voor de examens voor Gezinsver zorgsters weike deze week werden afgenomen door de Interkerkelijk- Commissie tot Opleiding van Gezins verzorgsters te 's Gravenhage is ge slaaed A R v d Heide Maan (G.): H Philipsen, Den Haag, F v d Velde. Tolbert. mej. J Graafland, Haarzuiien. WATERSTANDEN GROTE RIVIEREN Mannheim 284 —003. Trier 308 —055, Koblenz 332 4-010, Keülen 336 4-042. Ruhrort 547 -i-075 Lobit-h 1131 4-058. Nijmegen 887 +043. Arnhem 884 4-042 Eefde 430 —020, Deventer 328 —022 Namen La Plante 206 —038. Borgharen 4258 —056. Belfeld 1436 —057. Venlo 1384 —052, Grave beneden 632 —007, Lith 356 4-005. Stuwen open te Roermond Belfeld, Sambeek en Lith. Vreeswijk 72 —003. WATERHOOGTEN WEERDSLUIS Utrecht. 14—2—''53 Bovenkant sluis 45 cm NAP. val 1 cm. Beneden kant sluis: 3 cm - NAP. val 21 em. Hum. Verbond Het hoofdbestuur van het Huma nistisch Verbond heeft naar aanlei ding van de aanvallen van R.K.-zijde op het humanisme een verklaring uitgegeven. Deze verklaring luidt, in ietwat bekorte vorm, als volgt: Met pijnlijke verbazing heeft het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond kennis genomen van de aanvallen die van Rooms-Katholieke zijde de laatste maanden in verschil lende persorganen en elders tegen het moderne humanisme zijn gericht. Het neemt er uiteraard geen aan stoot aan, dat ook op dit terrein de strijd der meningen met beslistheid wordt gevoerd, maar hel heeft ern stig bezwaar tegen de wijze waarop dat veelal geschiedt. Het moet er met klem tegen op komen, dat men het onderscheid, dezerzijds steeds gemaakt tussen anti-kerkelijk en onkerkelijk, tus sen anti-godsdienstig en ongods dienstig. dikwijls niet ernstig wil nemen. Wal men immers van dit on derscheid ook moge denken, de na druk, in het moderne humanisme steeds gelegd op hei niet anti-kerke lijk en niet anti-godsdienstig karak ter van dit humanisme, houdt in elk geval de bereidheid- in de Christen in zijn eerlijke levensovertuiging- te eerbiedigen en de taak die de ker ken menen te moeten vervullen, te respecteren. Het kan in het telkens terugke rend verwijt, als zou het Humanis tisch Verbond bij de geestelijke ver zorging „de buitenkerkelijken voor zich opeisen", slechts een aanwijzing zien, dat men van de andere zijde de tegenstellingen liever groter dan kleiner voorstelt. Vanwege het Ver bond is immers nooit meer en an ders betoogd dan dat degenen die daar prijs op stellen, de gelegenheid moeteu hebben geestelijke verzor ging vanwege het Verbond te ver krijgen. Het hoofdbestuur wenst te signa leren, dat men meent het Neder landse humanisme te moeten bestrij den door het verantwoordelijk te stelleu voor opvattingen, terecht of ten onrechte toegeschreven aan ove rigens uitnemende buitenlanders: voor particuliere uitlatingen van de in Nederlandse humanistische krin gen volkomen onbekende Heer Hertz; voor meningen de vice-voor- zitter wel in de mond gelegd, maar door hem nooit uitgesproken noch bedoeld; of voor standpunten dit hu manisme ten onrechte toegeschreven op grond bijvoorbeeld van een uit geschreven prijsvraag over Euthana sie. Het hoofdbestuur herhaalt niet van de Christenen te vergen, dat ze het humanisme als gelijkwaardig er kennen. Het vermag echter in de aangevoerde argumenten geen gron den te zien waarop de overheid van een Nederlandse staat aan humanis ten. die er toch aanspraak op mo gen maken als volwaardige staats burgers te worden erkend en behan deld, het recht zou kunnen onthou den, om op hun wijze werkzaam te zijn ten behoeve van allen mo gen het er velen of weinigen wezen die daarvan gediend zijn. Onderzoek naar agrarische mogelijkheden op Nieuw Guinea Op het departement voor Overzeese Rijksdelen heeft minister Kernkamp de „commissie van advies inzake agrarische ontwikkelingsmogelijkhe den in Nieuw:Guinea" geïnstalleerd. Deze commissie, waarvan de heer L. Goetzen voorzitter is en die is samen gesteld uit een aantal uitnemende naar Nieuw-Guinea maken. De commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar: de agra rische mogelijkheden in het alge meen, welke Nieuw-Guinea biedt; de agrarische ontwikkelingsmogelijkhe den op korte termijn in die gebieden, waarvan reeds voldoende basisgege vens bestaan dan wel spoedig verkre gen kunnen worden; de uitvoering van de door de commissie aan te wij zen projecten en de daarvoor beno digde middelen; de organen, waaraan de uitvoering van de agrarische plannen kan worden toevertrouwd; de organen van het landbouwkundige onderzoek en de voorlichting, zowel ten behoeve van de projecten op kor te termijn als voor de verdere agra rische "ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Invoed van de KSG op onze economie Vragen van G. M. Nederhorst In ue vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag a.s. zal de heer G. M. Nederhorst aan de minister van Economische Zaken de volgen de vragen stellen: 1. Welke gevolgen heeft het in treden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en sociale ver houdingen in Nederland? 2. Kan de minister nadere mede delingen verstrekken omtrent de re sultaten van de ministersconferentie te Luxemburg in verband met het openstellen van de markt voor kolen erts en schroot? 3. Zijn in het bijzonder nadere mededelingen te doen omtrent het al of niet handhaven van de egalisa tiefonds voor steenkolen en het handhaven van het systeem van mengprijzen. dat hiermede verband houdt? 4. Zullen er als gevolg van de be sluiten van de minsitersconfej-entie veranderingen intreden ten aanzien van de schrootvoorziening in Neder land en zo dit het geval is, welke zullen deze veranderingen zijn? 5. Kan de minister meer in het bijzonder mededelen welke voorstel len van Nederlandse zijde in Luxem burg gedaan zijn en hoe deze voor stellen daar zijn ontvangen? Universitair Nieuws Geslaagd aan de Gem, Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen economie: B H Hendriks (Geldermalsen) en A Mak (Beverwijk) Candidaatsexamen geschiedenis: H O Heerma van Voss (Vogelenzang). Aan de R. U. te Groningen is ge slaagd voor het candldaatsex. wis- en natuurkunde (f): E. Kool, Lutjegast Detectives zonder Adonis naar de V.S. De raadsman van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, heeft aan de minister van Justitie het ver zoek gedaan Adonis, in afwachting van de beslissing over zijn door de Verenigde Staten gevraagde uitleve ring, in vrijheid te stellen, onder door de minister te bepalen voor waarden. 23 November werd de Amerikaan door de vreemdelingenpolitie te Am sterdam aangehouden. De rechtbank heeft 19 Januari Adonis gehoord en inmiddels haar advies over de uit levering aan de minister uitgebracht. Vrijdagavond zijn de twee detec tives uit New Jersey, die speciaal naar Nederland waren gekomen, zon der Adonis per K.L.M.-toestel naar Amerika teruggekeerd. Ook Z.-Afrika., verleent aan emigranten tóoodgebied faciliteiten Aan adspira'nt-emigranten uit de getroffen gebieden, die naar Zuid- Afrika willen emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voor rang worden vei'Ieend, terwijl de pro cedure speciaal voor hen wordt ver eenvoudigd. Het is van groot belang, dat adspi- rant-emigranten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie) adres opgeven aan het Zuidafrikaanse Emigratie kantoor, Raamweg 8, Den Haag, of bij een der verschillende aanmeldings kantoren. De „Heldin van Arnhem" vertrekt naar Korea. Joan Saton. een 28-ja rige Engelse revue-sterretje, 't. meisje dat met de troepen, die de slag om Arnhem leverden meetrok en als eerste vrouw deze stad betrad, is Vrij dag naar Korea vertrokken, waar zij zes weken voor de soldaten zal optre den als zangeres van. reóue-lledjes. hetgeen zij ook deed tijdens de slag om Arnhem.. Joan woont thans in Londen, met haar echtgenoot, die advocaat is. Jhr. O. Reuchlin ambassadeur in Tokio Naar AVN.P, verneemt is binnen kort de benoeming te verwachten van jhr. O. Reuchlin, thans werkzaam aan het departement van Buitenland se Zaken als dïrecteu-generaal voor politieke zaken, tot Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Tokio. Jhr. Reuchlin volgt als zpdanig de heer P E. Teppema op, die binnenkort de dienst met pensioen zal verlaten. Mr. H. F. Eschauzier. chef der di rectie voorlichting buitenland ten departemente, zal jhr. Reuchlin als zaken opvolgen. E.B.U. Overschot in Januari 33 millioen gulden De Nederlandsc-he Bank deelt me de. dat blijkens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europe se Betalings Unie deelnemende .lan den in de maand Januari 1953 f 32.965.000 (8.675.000 dollar) heeft be dragen. Van dit bedrag heeft Nederland f 16.480.600 (4.337.000 dollar) in dol lars ontvangen, terwijl voor f 16.484.400 (4.338.000 dollar) door Ne derland crediet is verleend aan de Europese Betalings Unie. De vordering van Nederland op de Europese Betalings Unie bedraagt »u' is f 714,388.600 (187.997.000 dollar). GARAGE HONDERS n.v. Nachtegaalstraat 43 Utrecht Tel. 14712-12188 VOLKSWAGEN PORSCHE KAISER MERCEDES 8ENZ Tragisch ongeval berecht Op 10 Juli j.l, vond op de spoor lijn UtrechtA'dam nabij Baarn- brugge een tragisch ongeval plaats dat aan de boerenknecht P. het le ven kostte. De knecht ging in ge zelschap van zijn baas. de veehou der B. P., een stier naar een ander weiland brengen, dat aan de over kant van de spoorbaan was gelegen De veehouder leidde het dier aan een ca 15 m. lange ketting bij de kop en de knecht liep er achter om de stier op te drijven. Bij het over steken van de spoorlijn naderde een trein uit de richting Amsterdam, welke de veehouder liet passeren hij stalt de baan over. keek in de rich ting Utrecht, doch zag geen trein aankomen, zodat hg met de stier de baan overstak. Op dat moment hoorde hij geschreeuw van een voorwerker en zag toen plotseling een trein uit de richting' Utrecht aankomen. Impulsief riep de vee houder „de ketting" tegen zijn knecht, doch laatstgenoemde ging de ketting, die over de rails sleepte, inhalen in plaats van ze te laten vallen. De trein naderde met een snelheid van 120 km en sleepte de ketting zowel als de knecht 150 me ter over de rails. De man werd te gen de paal aangeslingerd tenge volge waarvan hij is overleden. Gedagvaard wegens dood door schuld stond de veehouder Vrijdag voor de Utrechtse Rechtbank te recht, waar cle President hem ver weet, dat hij de baan was overge stoken terwijl hij kon weten dat er een trein naderde. Verdachte woont reeds meer dan veertig jaar te Baambrugge en werd geacht met de situatie op de hoogte te zijn. Hij gaf dit toe, doch verklaarde zozeer rijn aandacht bij de stier te hebben gehad, dat hij de trein niet had zien aankomen. Hij had zijn knecht wil len waarschuwen, doch deze zou volgens hem de zaak verkeerd be grepen hebben. De Officier van Justitie, die de verdachte schuldig achtte, eiste een geldboete van 100, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak volgt 27 Fe bruari a.s. Scherper scheiding tussen boter en margarine Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijzi ging van enige artikelen van de Boterwet. Dit wetsontwerp bedoelt blijkens de Memorie van Antwoord te treffen op pogingen, welke door sommige margarinebereiders en -handelaren worden aangewend om door allerlei misleidende voorstellingen de scherpe scheiding, welke bij de wet tussen boter en margarine is gemaakt, zo veel mogelijk te doen wegvallen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van afbeeldingen, opschriften en be namingen. ontleend aan het boeren- of zuivelbedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, dat hij met boter, althans met een daarmede overeen komend product, te doen heeft. Een dooeltreffend optreden tegen deze ongewenste praktijken is, naar de mening van de minister, slechts mogelijk door een algeheel verbod van teksten of afbeeldingen, die eni gerlei betrekking hebben op het boeren- of zuivelbedrijf. Deze maatregel zal zich ook tot het aanprijzen van de waar moeten uit strekken, Daartoe dient deze aanvul ling van de Boterwet. JEUGDIGE VERNIELSTER NA MAANDEN ONTDEKT Reeds maanden werd steeds weer in het. Nederlands Studentensanatorium te- Laren schade toegebracht aan overgor dijnen, tafelkleden, linnengoed, baddoe ken, enz. Klaarblijkelijk met opzet wer den gaten in de genoemde voorwerpen gebrand. De dader(es), die zich bin nenshuis moest bevinden kon nimmer worden betrapt, zodat ten einde raad de politie werd gewaarschuwd. Tijdens de nasporingen der politie ging de ver- nieler(ster) voort. Tbans is de schuldi ge ontdekt. Het bleek te zijn een 19-ja- rig dienstmeisje uit Hilversum. Zij heeft tegenover de politie bekend. worden eerst geraadpleegd Uit Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, leden van de Senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden Vry- dagoehtend heeft verzekerd dat de Ver. Staten eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, alvo rens een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens senatoren, die de büeenkomst der commissie be woonden, zou Foster Dulles voorts gezegd hebben dat president Eisen hower er n i e t naar streeft een blok kade van de Chinese kust in te stellen. Deze senatoren verklaarden de in druk te hebben dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bond genoten volledig op de hoogte te hou den en te raadplegen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der ver bondenen eensgezindheid te verzeke ren. De voorzitter der commissie, sena tor Alexander Smith, had bepaald, dat Dulles' verklaringen geheim moesten blijven. ImitatieMau-Mau in de Congo? In de Belgische Congo is een secte actief, die zich met tovenarij bezig houdt en die. vooral in de laatste tijd, door haar optreden aan de Mau Mau- acties in Kenya doet denken. De secte wordt „Rotanga" ge noemd. Zij werkt in een zeer uitge strekt gebied ten Noorden van het Albertmeer, dat grenst aan het Britse Oeganda, tussen Kenya en de Belgi sche Congo, De moeilijkheden ïn de Belgische Congo, waarbij tot nu toe slechts in boorlingen waren betrokken, vielen samen met de eerste golf van ter reurdaden, die door de Mau Mau in 1952 in Kenya werd gepleegd. Er heeft zich een aantal gevallen van diefstal, brandstichting en wraakne ming voorgedaan. Inboorlingen zijn met vergeldingsmaatregelen be dreigd, indien zij de autoriteiten zouden inlichten over door „Rotan- ga"-leden gepleegde misdrijven. Deze bedreigingen worden, evenals in Kenya, schriftelijk gedaan. Het aantal terreurdaden groeide met-het over de grens komen van uit Oeganda en Kenya uitgeweken in boorlingen. De inboorlingen waren aanvanke lijk tamelijk bevreesd om de Belgi sche autoriteiten over het optreden van de „Rotanga" in te lichten. Nu er echter politieversterkingen zijn ge komen, worden zij mededeelzamer. De gladheid van de weg heeft een 17-jarig meisje te Leiden het leven gekost. Toen zij in het Noordeinde met haar fiets twee andere wielrij ders wilde passeren, gleed haar rij wiel weg en kwam zij met het hoofd voor het achterwiel van een uit tegenovergestelde zwaar gela. den kolentruck terecht. Het meisje werd overreden en was op slag dood (Advertentie) De heilzaam werkende Franse Siroop Creosel brengt onmiddellijk uitkomst Deze desinfecterende hoestsiroopdoet de hoest snel bedaren en neemt dat benauwde gevoel weg. Een ideaal middel voor de bestrijding van aan doeningen der luchtwegen, verwaar loosde hoest, bronchitis of catarrh. Per flacon f 1.25 bij Apoth. en Drog. Creosel IMP f». hAeN HERKEL HILVERSUM ALGENIB Buenos Atres-Rot- terdam pass. 13 Kp. Finis- terre naar Antwerpen. AMSTELKROON 13 van Bel fast naar A'dam. ANDIJK R'dam-Colf v. Me xico pass. 13 Azoren naar Havanna, ANNENKERK R'dam-Japan 14 n.m. te Aden. ARUNDO R'dam-Perz. Golf 13 van Genua naar Pt. Said. BACCHUS 13 van New Or leans te Willemstad. BANTAM 14 van Cheribon te Tj. Priok. BARENDRECHT 14 van Pu- lusambu te Hongkong. BL1JDENDIJ.K R'dam-New York 13 n.m. te Antwerpen, BREDA A'dain-Zuldpac, kust 13 van Port of Spain naar Curagao, CALTEX LEIDEN R'dam-Si- don pass. 13 Kreta. CALTEX NEDERLAND Si- don-R'dam pass. 13 Kp. St. Vincent. CALTEX PERNIS 13 nm. v. Sidon naar R'dam. CELEBES Indonesië-N. York 13 n.m. te Pt. Sudan. EEMDIJK 13 van Coatzacoal cos naar Tampico. EENDRACHT Istanbul-Bre men pass. 13 n.m. Noord kust Tunis. ENGGANO 13 n.m. van Ras- tanura te Damman. ERINNA 13 n.m. van Miri nr. Ijalikpapan. HELICON 13 van Maracaibo naar Pto. Plata. HOOGKERK R'dam-Japan p. 13 Kp. Finisterre naar Ge- JAPA'RA KRL Indonesië-N York 13 van Belawan naar Colombo. JAVA 13 van Balikpapan nr. Temate. JULIANA Curasao-R'dam p. 13 Sombrero. KERTOSONO 13 v. Tj. Priok naar Cheribon. LAERTES 13 van Balikpa pan naar Sandakan. LAURENSKERK Calcutta-R' dam pass. 13 Finisterre nr. Antwerpen. LEERSUM 14 v.m. van A'dam te Bremen. LINGE 13 van van Monrovia naar Libreville. LOPPERSUM 14 van Bagnoli MAASDAM'13 van St. Tho mas te Laguaira. MACUBA. Auckland-Miri, 14 te Brisbana. MELISKERK Japan-R'dam 13 te Genua. MENTOR 13 van Piraeus nr. Tel Aviv. MIRZA 13 n.m. van Bahrein naar Pt .Sudan. NIGF.RSTROOM A'dam-West. Afrika 13 te Dakar, ONDINA 13 van Liverpool naar Bergen en Aalesund. ORANJE Tj. Priok-A'dam p. 13 Perim naar Suez. ORION A'dam-Middell, Zee pass. 13 Kp. St. Vincent nr. Gibraltar. PR. WILLEM UI R'dam-Va- lencia 13 van Southampton naar Carthagena. RADJA 12 n.m. van Makas sar naar Semarang. RONDO 14 van Tanga naar Mombasa. SARANGAN, Vancouver-O, Afrika 13 v.m. van Los An geles naar Kaapstad. Sul. STAD DORDRECHT R'dam- Palermo pass. 14 Finisterre. TAitAKAN A'dam-Indonesië 14 te Djeddah. TAWALI 13 n.m. v. Tj. Priok naar New York via Singa pore. TEIRESIAS 13 rede Panaru- kan. TJISADANE Z. Amerki-Ja- pan 13 n.m. East London n. Durban. TJITJALENGKA Japan-Zuid Amerika 13 van Mauritius naar Lorencomarques. TOMORI Indonesië-R'dam 14 te Massawah. TROMPENBERG Golf v. Mc- xico-A'dam 13 n.m. te Ant werpen. UTRECHT Pac. kust-Bombay 13 van Tj. Priok naar Sin gapore. WAAL Middell. Zee-A'dam p. 13 Ouessant. WESTERDAM N. York-Rot terdam 16 ca. 20.00 uur te R'dam verw. WOENSDRECHT 14 van Rot terdam te Curacao. tJSSEL 14 van Lattakia te Beirouth. Laatste meldingen AAGTEDIJK. New York-B. Aires, 14 te Montevideo. AARDIJK. 14 v New York te New Orleans. ALDABI verm nr R'dam. ALHENA. 13 r B. Aires, ALNATI. Aires-R'dam, 20 Antw., 23 R'dam ALWAK3. 13 nm v Boston nr Portland, APPINGEDIJK, 13 v R'dam nr Golf van Mexico. AXELDIJK. New Orleans- R'dam. pass. 14 Azoren nr Le Havre. BAARN, 13 nm v Bremen nr A'dam. BENIN EKOM Valparaiso-Am sterdam, 13 v Paita n Cris tobal. BONAIRE, A'dam-Demerara, .14 Paramaribo verw. BOSKOOP. Peru-A'dam, 15 vm Antw. verw. CALTEX LEIDEN. 14 nm v R'dam te Sidon. CISTULA. Port Pirie-Pladju pass, 13 Christmas eil. COTTICA, verm. 20 v A'dam nr Demerara. DUIVENDIJK. R'dam-Vaii- couver, 12 te San Fran- FAIRSEA, vertr. 14 v A'dam nr Sydney. FRIESLAND KRL, R'dam- Indonesië, 14 v Singapore nr Tj. Priok. GAASTERLAND, Z. Ameri- ka-A'dam, 14 Paranagua te Santos. GANYMEDES, 13 nm v Port of Spain n Paramaribo. GAROET, Indonesië-R'dam, verm. 24 v Colombo naar Aden. GROOTE BEER, 16 ca 4 uur v New York aan de Hoek v Holland verwacht. HELICON, Maracaibo-Porto Plata, pass, 13 Aruba. Spaanse vertel' kunst la en serie, ae voortsproot uit een ge lukkig initiatief, nl. om in verschil lende bundels korte vertellingen van grote prozaïsten bijeen te brengen, is thans uitgebreid met een nieuw deeL Na de „Meesters der Nederlandse ver telkunst", Meesters der Russische en Meesters der Franse Vertelkunst, is thans de bundel „Meesters der Spaan se Vertelkunst" verschenen bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam. Dr G. J. Geers bracht voor deze bundel de verhalen bij elkaar. Hij liet, aan de vertellingen een inleiding voorafgaan, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat ook op dit gebied Spanje voortreffelijke bijdragen voor de Europese literatuur heeft geleverd. „Wie denkt er aan", zegt hij, „dat de bundel Disciplina Clericalis (om streeks 1100) door een Spanjaard, de gedoopte ex-rabbijn Moises Sefardi, is geschreven? Deze auteur heeft 33 Oosterse verhalen zo gekozen en ver teld. dat o.a. Chaucer en Boccaccio, La Fontaine en Andersen er tot genot van millioenen uit geput hebben. Van alle schrijvers, die dr Geers uitkoos, geeft hij een korte kenschets, zodat men zich enigszins omtrent hun figuur en hun werk kan oriënteren. De auteurs, die hier voor ons van hun verhaaltalent blijk geven, zijn o.a. Unamuno (overleden in 1936). een zeer intelligent modern denkend man wiens denkbeelden aanknopen bij Kierkegaard en verwantschap tonen met die van Sartre, voorts Ra mon del Valle-Inclan, eveneens over leden in 1936. Pedro Alarcón, Gusta vo Becquer. Ennlia Pardo Bazan, Octavio Picón, Vicente Ibanez, Ar mando Valdés, Gabriel Miro, Pio Ba- roja, Azorin, Ramón Perez de Ayala, Ramón de la Serna Manuel Halcon, José Sampedro e.a. Boeiende literatuur, de voortbreng selen dezer Spaanse meesters, die ons talloze goede leesmomenten bezorgen. clementie voor de Rosenbergs Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" heeft gisteren voor het eerst melding gemaakt van het feit dat Paus Pius XII de Amerik. re gering heeft verzocht de atoomspion nen Julius en Ethel Rosenberg niet terecht te stellen. Geheel juist is dit bericht echter niet, want een recht streeks verzoek om clementie is niet gedaan. Wel heeft de Paus aan het Ameri kaanse ministerie van justitie „een groot aantal dringende verzoeken om tussenkomst bü de zaak-Rosenberg" ter kennis gebracht, aldus heeft de apostolische nuntiatuur in Washing ton medegedeeld. In December had de Paus zich met de zaak bezig gehouden. In welingelichte kringen in Vati caanstad wijst men erop, dat de apostol. nuntiatuur in •Washington geen diplomatieke status bezit. De Paus onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen mei Amerika. (In 1950 werd Myron Taylor de persoonlijke ambassadeur van de president der V.S. naar Washington teruggeroe pen). Men behoeft zich dus niet te verwonderen, zo zegt men, dat de Paus geen officiële stappen gedaan heeft, daar geen diplomatieke betrek kingen tussen beide „regeringen" be staan. Radio-Moskou meldde Vrijdag avond het overlijden van Lev Zaha- rowitsj Mekhlis, één der twee Jood se leden van hel centrale comité der Sowjetrussische en communistische partij. Verklaard werd dat Mekhlis „na een langdurige ziekte van ern stige aard" is overleden, Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor staatstoe zicht. Als reden werd zijn slechte gezondheid opgegeven. Mekhlis was één der meest gehate mannen in de Sovjet-Unie. Hij was buiten Stal ins zwager Kaganovitsj, de enige Jood, die nog een hoge par tijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Sta lin, die hij in 1937, bij de zuivering onder de officieren van het rode leger, verwierf. Mekhlis krijgt een staatsbegrafe nis, die door een regeringscommissie zal worden geregeld. Hij wordt be graven onder het Rode Plein, tegen over de muren van het Kremlin; Nieuwe dijkbreuk in Suffolk By Aldeburgh (Suffolk) is Vrijdag een rivierdyk doorgebroken en een gat ontstaan van 10 meter. Militairen, die bezig waren met het opstapelen van zandzakken moesten er mee op houden. Er wordt thans gepoogd een nooddyk aan te leggen om te beletten dat het water Aldeburgh binnen stroomt. Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie, en rubber- onderneming „Bendokerep" te Ben. tjoeloek in het Banjoewangische (Oost-Java), waarbij de administra. teur, de heer G. J. Timmermans werd gedood. De heer Timmermans was door de aanvallers door scho ten levensgevaarlijk gewond en is dezelfde nacht in het ziekenhuis in Djember overleden. Mevrouw Tim mermans kreeg een hersenschud ding. SCHRIJF FAMILIELEDEN IN HET BUITENLAND Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk be staat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen. De Neder landse legaties worden vaak inlichtin gen gevraagd over de toestand van fa milieleden in Nederland, ook van fa milieleden in niet. of weinig geteisterde gebieden Het is raadzaam dat Neder landers, die verwanten in het buiten» land hebben, deze zo spoedig mogelijk inlichten over eigen welstand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3