UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Water wint nog voortdurend op Schouwen Duiveland Londen en Parijs zijn het eens Zi'erskzee met spoed geheel ontruimd Incident in België nog niet gesust Bonn in perikelen Giften bij U.N. 42 millioen'Soldatenterug Britse steun aan E.D.G. over Franse protocollen inzake de E.D.G. Adenauer voor OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 1 6 431 (5 lijnen) Giro: 154949 tv A. M. E. H. N. Koemans D,reclle - G. de Rhoter ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG No. 244 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Vriro: Verschijnt dagelijks Uitgave v.h. Joh. de Liefde N.V. Bureau: Drifl 23 Utrecht Ab.prijzen 6.00 p, kw., 47 c. p. w. Gat in Zuiderdijk groeit tot 250 m. Aan de achtergebleven bur gerij van Zierikzee is mede gedeeld dat een ieder, die niet in liet bezit is van een ver blijfsvergunning door of na mens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet eva cueren. Het motief van de algehele evacua tie van Zierikzee. is niet zozeer de on houdbare toestand voor de ongeveer 4500 achtergebleven van de 7000 in woners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, dan wel het grote gevaar, dat do gaten in de Zuidelijke dijken voor Schou wen opleveren, zo deelde men van of ficiële zijde mede. Hoewel aanvankelijk de toestand critiek werd geacht, doordat de dij ken aan de Noordkant het zouden be geven, is het gevaar aan de Zuiderdij- ken thans veel groter gebleken. Het gat bü de „Schelphoek" aan de d|jk van de Oostcrschelde, was aan vankelijk „slechts" vijftig meter breed, doch "t heeft thans een breedte gekregen van 250 meter en een diep te van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bü Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnenstroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer wa ter binnenkomt bü vloed, dan eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de N'oorderdijken het nog zouden bege ven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven Moeilijk besluit Deze constellatie heeft geleid tot het betreurde, maar noodzakelijke besluit van het gemeentebestuur in overleg met de minister van Binnen landse Zaken, die persoonlijk te Zie rikzee aan de besprekingen deelnam, en het provinciaal bestuur, om de ge hele bevolking te evacueren, voor zo ver niet dringend ter plaatse gewenst voor het herstel der dijken, het func- tionneren van het openbare leven. enz. Hiertoe is het plaatsje in vier wij ken verdeeld. Alle bewoners van de eerste wijk moesten zich in de loop van Vrijdagavond ten gemeentehuize melden, waar geval voor geval beke ken werd of achterblijven al dan niet gewenst is, Vandaag kwamen de an dere drie wijken aan de beurt. Vooral de afvoer van ouden van da gen en kinderen zal met voortvarend heid geschieden. Zaterdagochtend vertrokken reeds de eersten met sloe pen van de Kon. Marine van de haven naar de rede. waar grotere passagiers schepen gereed liggen om hen over te brengen naai' hel opvangcentrum in Dordrecht. Vandaar zouden de evacué's ver- mocdelük worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Van de reeds eerder vrijwillig geëvacueerde 2500 bewoners van Zierikzee (het plaatsje telt ongeveer 7000 inwoners) kwamen niet dan zeer goede berichten over de warme ontvangst in deze provincie binnen, zodat het vermoeden gerecht vaardigd is, dat ook de nieuwe eva cué's het aan niets zal ontbreken. Verwacht wordt, dat yan de 4500 nog aanwezige personen een 1500 man zal achterblijven. Dit zijn behalve werkers voor het herstel van de dij ken. ook anibtenaren van de gemeen te. de PTT enz. De vrouwen van deze achterblijvers krijgen eveneens een verblijfsvergunning vanwege de zorg voor haar echtgenoten. Men heeft het vermoeden, dat er nog personen zich niet zullen melden, hetgeen de gemeente-administratie, na de registratie van een bepaalde wijk, direct zal uitwijzen. Deze men sen zullen dan bezoek krijgen van de politie Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed wor den afgevoerd. De burgemeesters van Zierikzee, Noordgouwe, Zonnemaire en Brou wershaven maken voorts bekend, dat niemand met inbegrip van evacué's, zich naar Schouwen Duiveland mag terugbegeven dan na toestemming en oproep van de burgemeester der be trokken gemeenten. Afrekening 14 Februari binnengekomen: K. L. Utrecht 10.— ,T. C. Utr f 5 Kaartpotje v. Ria Utr 7.I,. f». Utr 10.— Mevr. S. Utr 2.50: Opbrengst Schilderij Schilder B. V. Utr 50.85: H. G. Sp. Utr 3,60; F. O. Utr 2.15: U. Denis. Charleroi 38,13 (500 francs); Bridgepnt Dames V. Utr 15,r. J. de K. Utr 50.— N X. Utr 150,— Bezorger B. Zeist 2,50. Amerikaanse troepen, uit Frankfort zijn hier bezig met het ophogen van de weg van Zevenbergsche Hoek naar het dorp Moerdijk, in Noord- Brabant. Er worde~' zandzakken op gestapeld, om te voorkomen, dat de weg onder water stroomt. Vrijdag heeft H.'f de Koningin ver gezeld door hat gurtit.uliare secre taresse mevrouw N. SmvL-Avis en haar cdjiidc., 1 luitenant Zee eer ste klasse J C Siegeman. c.en bezoek gebracht aan het eiland Texel, dat ook door watersnood werd getroffen. De Koningin stak het Marsdiep per veer boot „Dokter Wagemakerover. On verwacht arriveerde. Prins Bernhard met. een sport,toestel op het vliegveld. Hij maakte op eigen gelegenheid een tocht over het eiland H.M. Koningin Juliana en het gezelschap bij het gat, dat in de dijk van de polder dc „Een dracht" werd geslagen, op de uiterste punt van de dijk. in Rampenfonds! Bij liet Nationaal Rampen fonds is tot Vrijdagavond een totaal bedrag van 42 millioen gulden binnengekomen. Don derdag was de stand 38 mil lioen. naar garnizoenen Met ingang tan 6 uur 's morgens op 17 Februari a.s. wordt de mili taire bijstand in de rampgebieden in algemene zin beëindigd. Alle on derdelen. ook de buitenlandse, ke ren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in incidentele getallen nog hulp worden verleend. Over nog wjjze waarop deze zat behoren te wórden ingeroepen en gegeven wordt nog nader overleg gepleegd. Na afloop van de tweedaag se besprekingen, welke de Franse premier, René Mayer, en zijn ministers van buiten landse en economische zaken, Bidault en Buron, met hun Britse ambtgenoten te Londen hebben gevoerd, is een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat volledige overeenstemming is bereikt over de leiding gevende rol, welke beide landen in de orga nisatie en de verdediging van de „vrije wereld" moeten spe len. Men is tot de slotsom gekomen dat een voortdurende en volledige steun van Engeland,aan de Europese Defen sie Gemeenschap (EDG) van essen tieel belang is voor de vestiging van deze organisatie en bijgevolg voor het versterken van het Atlantisch bond genootschap. De staatslieden hebben van gedach ten gewisseld over de wijze, waarop Engeland het beste zijn steun in mi litair en politiek opzicht aan de EDG kan uitbreiden. Van Franse zijde wer- den voorstellen gedaan voor het vesti gen van een zo nauw mogelijke sa menwerking tussen Groot-Brittannië en dc EDG, in het büzonder wat de po litieke kant betreft. Deze voorstellen zullen, zo wordt in het communiqué Socialisten contra prinses de Rhéty De storm in België over Koning Boudewijns reis naar de Rivièra is nog niet bedaard. De Belgische socialisten dringen er thans op aan Koning BoudeAvijns stiefmoeder, de prinses Rhéty bij haar „positie van invloed" in 't koninklijk paleis tc ontnemen. Het officiële orgaan der socialisten ..Le Peuple" schreef in een hoofdar tikel „Mevrouw de Rethy oefent te Laeken een invloed uit welke haar rechtens niet toekomt. Het is een fout van de regering dat haar persoonlij ke status niet wordt afgebakend zo als beloofd is. Wanneer zal deze nood zakelijke correctie worden uitge voerd". Aanhoudende vorst WEERSVERWACHTING van hei KNMI. geldig lot Zondagavond" Plaatselijk enkele sneeuw buien maar ook verspreide op klaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte lot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op 7.58; Zon onder 17.53. Maan op 8.19; Maan onder 20.22. M a a n d a g Zon op 7.56; Zon onder 17.54. Maan op 8,32; Maan onder 21.52. Europees weerrapport Zaterdag 7 Hcislnk ceh. bew WNW 11 gr. C NO -17 gr.C Siuckli eeh. hevv NIV -8 gr. C Kopenh sneeuw NN'.O -3 gr. C Londen stu 0 gr. C A'dani O -3 gr. C Brussei sneeuw stil -2 gr. C ParU« Stil -2 gr. C Hordx sneeuw NNW gr r Nice gch, bew NNW 3 gr. C Warsd sneeuw O -9 gr. C Berlijn -3 gr. C Frankf nevc! VNO -1 gr. C Müncb nevel Stil -4 gr. C Zilrich nevel NO -1 gr. C Wenen sneeuw NNW -1 gr. C „Wij noemen mevrouw de Réthy omdat, daar zijn wij zeker van. zij het was die in de eerste plaats verant woordelijk was voor het verfoeilijke incident en de tegenwoordige na sleep". „De ernst van 's konings ziekte wordt niet betwijfeld. Zijn doktoren hebben van de absolute noodzaak van een vacantie in het buitenland ge tuigd. maar desniettemin schijnen alle gebeurtenissen na het besluit van jl. Vrijdag om de koning naar België terug te roepen, te bewijzen dat de wil van mevrouw de Réthy gezege vierd heeft over de werkelijke rede nen voor 's konings terugkeer". „Deze betreurenswaardige affaire", zo vervolgt „Le Peuple„heeft niets uitstaande met de koningskwestie, welke definitief is gesloten. Maar 's konings familie en het land zelf hebben zekere verplichtingen op zich genomen. De indiscrete en onbe suisde houding van deze persoon die de tongen in beweging heeft ge bracht. geeft het risico dat het sus sen van de koningskwestie. Avaarnaar ieder verlangde en dat geleidelük tot stand is gebracht, gecompromiteerd wordt". ..Het wordt hoog tijd dat deze si tuatie definitief geregulariseerd wordt". Dc socialistische partijleiders hopen blijkbaar dat de regering op eigen initiatief de invloed van 's konings stiefmoeder zal gaan beperken Zij verklaarden althans dat zij niet van plan zijn de kwestie zoals hij er thans voorstaat in het parlement te bren gen. De Belgische socialisten die de mo narchie nodig achten om de eenheid van het land te bewaren willen ken nelijk een herhaling vermnden van de gebeurtenissen die de Belgische troon het vorige jaar deden schudden toen koning Boudewijn weigerde de begrafenis van koning George YI van Engeland bij te wonen. Een socialisti sche motie van wantrouwen werd toen aangenomen, maar de regering meende dat de kwestie geen princi piële kabinetspoliliek betrof. Zij tvei- gerde af te treden. De socialisten hopen thans dat er wijzigingen gebracht zullen worden in de hofhouding van de Koning en dat ex-Koning Leopold en zijn echt genote opnieuw een grote reis zullen gaan maken. Na de crisis van het vo rige jaar maakten zij een reis van zes maanden naar het gebied van de Ori noco. iP*\ gezegd, binnenkort verder worden be sproken door diplomatieke vertegen woordigers van beide landen. Bijzondere aandacht werd besteed aan de financiële zijde en de materiële behoeften van de campagne in Indo- Chi.ia. Voorts is van gedachten gewis seld over economische problemen, in het bijzonder die. welke betrekking hebben op de betalingsbalans van de twee landen. De Britse regering gaf te kennen, dat zij rekening met de posi tie van Frankrijk zal houden bij het overwegen van nieuwe invoerrege lingen en hiermee verband houdeade aangelegenheden. «Vi-v Meer hulp Van welingelichte zijde w vernomen dat over alle belanj&jke" wereldproblemen. Avaaronder de oor log in Korea en de mogelijke gevol gen van de „deneutralisering" van Formosa, overeenstemming is be reikt. Engeland beloofde meer mili taire hulp aan de Franse Uniestrijd krachten in Indo-China, zulks in over eenstemming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de NATO- raad. Verder hebben de Franse staats lieden de toezegging gekregen, dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Noordatlantische ver drag van 20 tot 50 jaar te verlengen zal steunen. De Britse minister van fi nanciën, Butler, verzekerde dat Enge land het plan om het sterlinggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeen komst van het Gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de OEES. Ten aanzien van de Franse moeilijk heden bij het uitvoeren naar Engeland gaf Butler echter te verstaan, dat dit een zaak is van de Franse fabrikanten, aangezien Engeland niet andere Euro pese landen kon achterstellen, alleen om de Franse importeurs ter wille te zijn. De maatregel van vorig jaar om de Britse invoer met een derde te ver minderen wordt door de Britse im porteurs uitgevoerd. Bij de hieruit ontstane scherpe concurrentie tussen de Europese exporteurs is de Franse uitvoer naar Engeland aanmerkelijk teruggelopen. Dit kan echter niet aan Engeland geweten worden, aldus mi nister Butler. Hij deelde minister Bu ron echter mede dat Engeland hoopt, zo spoedig mogelijk zijn invoerbeper kingen te verzachten. 10 petlompen' bij inzamelingsgoederen Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de waters nood zün vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij. die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit be treft ongeveer 10 proeent van de ingezamelde goederen, en wel voor namelijk matrassen, kussens, e-d. De kleding was in het algemeen in een goede staat. Van de genoemde 10 pet is een klein gedeelte op last van de GGD in Den Haag verbrand, daar er ge vaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voorlopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. moeilijke keuze Van officiële Franse zijde is verno men. dat dc Franse regering gisteren zes ontwcrp-protocollen voor toevoe ging aan het Europese Defensie Ver drag ter tafel heeft gebracht. Er is nog geen protocol bij over de Britse deel neming aan de Europese verdediging, daar dit onderwerp punt van bespre king uitmaakte op de toen nog aan de gang zijnde Brits-Franse onder handelingen te Londen. Frankrijk tracht meer vrijheid te verkrijgen voor onttrekking van troe pen aan de EDG voor gebruik over zee. zeggenschap te behouden inzake status en bevordering van zün eigen officieren en voorzieningen te ver krijgen om te verhinderen dat Frank- rük in de verdedigingsgemeenschap door West-Duitsland overstemd zou worden. Albrecht von Kessel. de Westduitse vertegenwoordiger voor het Europese leger te Parijs, is Vrijdag te Bonn aan gekomen voor bespreking van de door Frankrijk voorgestelde protocollen. Van officiële Duitse züde te Bonn liecft men. aldus meldde Agence Fran ce Presse Vrijdagmiddag, een gedeelte van de Franse voorstellen geken schetst als „de grenzen van het aan vaardbare ovcrschrüdend". De leider van de Westduitse opposi tie en voorzitter van de sociaal-demo cratische partij Ollenhauer verklaar de in een gesprek met de Noord-West- duitse radio, dat de Franse protocol len bijzondere rechten eisen „die in de praktijk de doodsteek betekenen voor de gedachte van een geïnte greerd Europees leger". Hij had de tekst van de protocollen zelf nog niet gezien doch ging af op de persberichten daaromtrent. Hij doelde met name op de Franse wens, troepen aan de EDG te.kunnen ont trekken voor gebruik overzee „zonder de instemming van de bondgenoten", „België en Nederland zouden, als ko loniale mogendheden, dezelfde uit zondering kunnen verlangen," aldus Ollenhauer, „en wanneer dit aanvaard zou worden, zou West-Duitsland al leen overblijven met benadeelde be langen." Men verwacht dat de Westduitse bondskanselier Adenauer door de Franse voorstellen voor de keuze ge plaatst zal worden alsnog door onder handelingen wijziging van „discrimi nerende voorstellen" te verkrijgen hetgeen het gevaar mee zou brengen dat het Franse parlement van be krachtiging van het verdrag afziet, of wel de Westduitse Bondsdag, die op het punt van discriminatie zeer ge voelig is, ermede te verzoenen. Het zwaar getroffen plaatsje Oostdijk, in de omgeving ran Krabbendjjke, is via een herstelde dijk wederom bereikbaar vanuit Bergen op Zoom en Ierseke (Zeeland), De door de bewo ners verlaten huizen zijn van gemeen tewege gesloten en worden dag en nacht door Rijkspolitie bewaakt. WATER EN \VWUR Wü zün door vuur maar Gij voerdet c gegaan, uil.... rs. 66 12b. 'et vuur. De dichter van Psalm 66 spreekt van vuur en water, waar de Israë lieten doorheen gegaan zijn. Deze beide icoorden spreken een duidelij ke taal: vuur en water.' Wie daarmee te maken krijgt als tegenstander is doorgaans niet gelukkig. Ook ons volk heeft weer eens kennis gemaakt met de kracht van het water, opge zweept door felle winden. Hoe zijn we allen bewogen geworden toen bericht na bericht, in een bijna einde loze stroom, via de radio onze huis kamers binnenkwam eu toen repor ters ons vertelden wafjs*zagen in de getroffen gebieden vap\ons Vader land. Inderdaad vertelt een en ander van dezed ten. De Israëlieten zijnT wonen daar in de pracffi Gosen. Het gaat hun g gezien. Ze groeien in cj ven zich bezittingen ei een bestaan, zo goed. verlangens naar God e nieuwe vaderland op c. geraken. Wie zou ook i nissen van een lange til wegen, die het zo goedl heeft? I Dan komt de Farao y Hij is bevreesd dat dit tjonge, ener gieke volk hem. de baasy&al worden en een steeds groter getfyar zal gaan betekenen voor zijn regiem. Daarom stuurt hij hen naar de" tichelovens, waar ze stenen moeten produceren in een moordend tempo. Daarom ook laat hij hen vele andere, zware he rendiensten verrichten, onder een brandend-hete zon, voortgejaagd doon slavendrijvers met de zweep. '"*0 g\iu de Israëlieten door het vuur der Verdrukking, en God bewaart vi vuur niet helpt, probeert d&Fartq$hel,-niet het water. Een ko- ninklijk^ed$Mnbeveelt aan het Egyptische vofferen aan de vroed vrouwen, dat men alle pasgeboren Joodse jongetjes in de Nijl moet wer pen. Zo zal geleidelijk aan de taaie kracht van dit volk gebroken wor den. Wat erg. deze bedreiging met het water, Moeders, in verwachting, dur ven niet meer blij zijn, want het nieuwe leven dat zich aankondigt, wordt nu reeds belaagd. Jonge va ders, zo verlangend naar een stam houder, bidden, nu misschien om een dochtertje, want dat mag blijven leven. Zo staat dit Joodse volk onder hoge druk. En het is ook onder deze hoge druk. die bijna niet is uil te houden, dat de verlangens naar een beter va derland gróéien. Nog veel meer heeft dil jonge vo'k te doorstaan gehad eer het daar was, waar God het hebben wilde. De dich ter van onze Psalm constateert, vele jaren laterhoe alle dingen, ook vuur en icuter, hebben medegewerkt ten goede. Wij. die nog midden in de gevolgen van die vreselijke watersnood zitten, met misschien wel een of meer eva cué's in onze huizen, begrijpen er nog niet veel van, hoe zelfs zulke ver schrikkingen nog winst kunnen bete kenen. Winst, voor wie geloven. En het is ook niet nodig, dit alles te be grijpen. Vuur en water herinnerden de Is raëlieten in Egypte aan de betrekke lijkheid van alle aardse verworven- hedenr Als wij, mensen van 1953, na alles wat gebeurd is, ook weer deze ontdekking gaan doen, en weer op nieuw gaan begrijpen in welk een ontzaggelijke mate alles in het leven afhankelijk is ran God. zouden we dan ondanks alles niet zeer veel ge wonnen hebben? Hoeveel mensen leven nog werke lijk vanuit de wetenschap, dat God de Héér is over alles en allen, en dat er buiten Hem om geen musje van het dak valt? Hoevelen zijn het er nog. die erkennen dat God alléén het recht heeft, de bestemming van onze levens te bepalen en de koers van die levens uit te stippelen? Kwijnen onze verlangens naar God en Zijn Rijk niet raak weg bü enige voor spoed en welvaart? En zo komen dan vaak vuur en water, verdrukking en zorg. ziekte en dood. om ons wakker te schudden en onze ogen te openen voor de. betrekkelijkheid van alle ze kerheden en verworvenheden, opdat wij weer meer op God zouden ver trouwen. ja op Hem alléén.' De Evangeliën vertellen ons. hoe ook Jezus door „water en vuur" ge gaan is. hoe Hij onzer één geworden is; hoe Hij. niet eens door de krach ten der natuur, maar door het geweld van de haat der mensen is gedreven in de dood. En Hij. die had kunnen ontkomen, omdat Hij sterker was dan zijn belagers, heeft vrijwillig zelfs het allerergste op zich genomen, op dat door Zün lijden en sterven wij zouden leven! Is dit niet proof, dat toe midden in de beproevingen van „vuter" en „water" bij Hem mogen aankloppen, die zo volkomen weet heeft van al onze beproevingen, en die helpen wil en kan? Werpt al uuj bekommernissen op Hem. Ds. H. v. d. WERF

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1