FILMS IN AMERSFOORT „De grote beslissing" film van t front Bevolkingsol tuberl Concert-avond van Tini Bresser en Bé Feldbrugge comité samen te stellen om de organisatie van een en ander ter hand te nemen, en de medewerking der gemeentelijke autoriteiten te verkrijgen. Doel is de naam onzer stad te verbinden met de nog te bouwen dijk. De naam Keistad te doen verdwijnen en hiervoor een andere nevennaam te doen ontstaan, b.v. het Brugge van boven de rivieren. Nederlands Brugge beier dan Keistad Waar de Kei geen enkele natio- nale-culturele c historische bete kenis heeft bovendien als aantrek- kingspunt voor vreemdelingen de j De Rijkswaterstaat geeft de gelden aandacht van de overige waarden door aan het Rampenfonds Kosten De Amersfoortse Kei in de da gen dat hij nog fier bij het (nu oude} Politiebureau lag te pron ken. (Archief DvA) dat het allereerste materiaal reeds in 1953 ter plaatse werd gedepo neerd. door de stad Amersfoort, van Amersfoort afleidt, zullen deze laatsten bij afwezigheid van de kei meer in de aandacht komen. Het vertrek der Kei 50 jaren na zijn opgraving en m het rampjaar 1953 zal een periode afsluiten en het symbolische begin zijn van een groter Nederland. In dit laatste zou een stimulans gevonden kunnen worden om Amersfoorters te be wegen zich in zake manifestaties e.d. meer op de toekomst te rich ten. Het vertrek der Kei zodanig te organiseren dat hieruit baten voor het Rampenfonds voortkomen. Hij zal weder getrokken moeten wor den naar de plaats waarvan Ever- hard Meyster hem naar de stad liet slepen, dit via de punten waar hij in die 50 jaar heeft gebivak keerd t.w. Varkensmarkt-Hof en voormalig Oud Politicbureau. Aan alle trekkers, alle inwoners van Amersfoort komen in aanmer king. worden certificaten (als het kan getekend door de burgemees ter van Amersfoort) dat zij nog keientrekker zijn geweest, tegen betaling uitgereikt. Om velen in de gelegenheid te stellen zou d tocht over enige da gen kunnen worden verdeeld. De Huzaren v. Boreel zorgen voor muziek, indien dit mogelijk is. Op de heide wordt de kei op een trailer geladen en het allerlaatste keicomité is mede getuige dat hij in de Oosterschelde wordt gedepo neerd. Gelijktijdig wordt aan de dir.-gen. der Rijkswaterstaat de opbrengst der trekkerij ter hand gesteld, onder de alsnog te verkrij gen belofte der Rijkswaterstaat dat bij hopelijke aanleg der dijk, een kleine steen het feit zal vermelden „Actief" bestaat twintig jaar (Van een onzer verslaggevers) De Stoomververij en Chemische Reiniging „Actief". Nüverheidsweg bestaat 1 Maart a.s. twintig jaar. Door de directie en liet personeel waren plannen ontworpen om dit lustrum te vieren. Gezien de om standigheden in ons land werd be sloten de herdenking van dit twin tig-jarig bestaan sober te houden. Nadat, mede dank zij de spontane medewerking van het personeel, hulp kon worden verleend door het belangeloos in orde maken van ingezamelde kleding, werd ook nog besloten met, voor de feestvie ring gevoteerde gelden het Ram penfonds te gedenken. Toch laat men dit jubileum niet geheel onopgemerkt voorbij gaan. want de directie heeft een aardig geschenk bedacht in de vorm van een eigen cigarettenmerk. Een groot aantal doosjes zal zijn weg naai de clientèle vinden. De sigaren winkeliers behoeven niet ongerust tc zijn voor oneerlijke concurrentie. In óverleg met de cigarettenfa- briek is besloten de sigarenwinke liers hier ter stede over elk uit gereikt doosje de normale ver dienste te verstrekken. .•an vervoer en op- en aftakeling komen voor rekening en Nijverheid. Komen en in net tijdvak van bruari tot en met 14 Februari 1953 zijn aangekomen, kunnen zich mel den bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, die daartoe zitting houdt in het gymnastieklokaal van de Handelsschool aan de Hellestraat op de dagen 16 en 17 Februari 1953 tussen 14.00 en 17.00 uur. Zij, wier achternaam begint met de letters: A tot en met M op 16 Februari 1953; N tot en met Z op 17 Februari 1953. Naar dezelfde indeling kunnen als nog gegevens opgenomen worden van hen. die tot en met 7 Februari 1953 zijn aangekomen en zich nog niet hebben gemeld. Bij de aanvraag behoort het regi stratiebewijs te worden getoond; Voorts behoren zo mogelijk de no dige bescheiden omtrent de finan ciële positie van betrokkene te wor den overgelegd. Betalingen zullen zo mogelijk nog in de week van aanvraag worden verricht. Degenen, die zich voorheen reeds hadden aangemeld, behoeven niet (nogmaals) te komen: voortzetting van eenmaal toegekende vergoedin gen is op andere wijze geregeld. R.K. Leeszaal bestaat veertig jaar De RK Openbare Leeszaal en Bi bliotheek bestaat 27 Februari a s. veertig jaar. Er bestaan plannen om an Handel dit jubileum in een voor deze tijd I passende vorm te vieren. In Hollywood staat men voor niets. Om het trieste beeld van de strijd in Korea op de celluloidband vast te leggen, gaan die filmende Amerikanen niet naar dat plekje op aarde waar dood en verderf hoogtij vieren. In de studio's is de filmtechnicus wel zo ver, dat hü op onnavolgbare wijze de felle strijd in Korea kan creëren.' Militairen offeren voor Rampenfonds Op het voorten-ein van de Prins Willem III kazerne werd gistermid dag een generaal appél gehouden met een wel zeer bijzonder en sympathiek doel. Zodra vorige week de rampspoedige tijdingen van de watersnood bekend werden, gingen onder de militairen al direct stem men op om te helpen. De spontane reacties werden er ooi-zaak van. dat een comité werd gevormd door de adjudant-o.o. Post en Dijkstra en sergt. maj. administrateur Ender- veld. Zij belastte zich met de voor bereiding van een geldelijke inza- In de film „One minute to Zero" (De grote beslissing) is wel enig in Korea opgenomen oorlogsgeweld verwerkt, maar veel ervan is decor- werk en massaregie. En nu zouden wij U van deze film veel kunnen vertellen. Wij zouden kunnen zeggen, dat het geen propagandafilmpje is of een op roep aan „flinke kerels" om toch vooral snel naar Korea te komen. Allerminst.' Als je vijfhonderd me ter van „One minute to Zero" hebt gezien, dan weet je, dat daar in Korea een lugubere reprise wordt gegeven van een oorlog, die vijf jaar lang de wereld in zijn greep hield. Ook in Korea ligt het leven ver- famd: is iedere poging van groei I en bloei, van herstel en opbouw i gedoemd te mislukken. Daar heerst de basoeka. Daar klinkt het bevel van kolonel Steve Janowski (Ro- i bert Mitchum) om op de vluchtende burgerbevolking te schieten Waar- om? Tussen de massa gaan als bur- ger verklede Noordkoreaanse sol- daten mee. Het is dus schieten of geschoten worden. I In al die ellende bloeit toch nog I liefde op tussen twee mensen. Liéf- de. die toch altijd sterker bliikt dan de dood. Het is Mary Parker (Mar- I garet Sheridan) die de Zuidko- Aladdin en zijn lamp in City (Van een c Men is van plan het bevolkingfond# te beginnen. Aangezien het onderzo# de gemeente zich slechts met de uitvl dat een ieder bijdraagt in de kostenF vermogen ligt. Zo deelde wethoudeJ mede op een bijeenkomst in de Aulal vertegenwoordigers uit onderwijskri| blemen van het t.b.c. onderzoek op d Scholieren t eerst aan de beurt Na de inleidende woorden van de heer Eenhorst, hield de heer J. B. Ridderbos, arts. verbonden aan het districtsconsultatie-bureau een cau serie over het nut van het bevol kingsonderzoek. Hoewel het sterftecijfer voor long- tuberculose steeds meer afneemt, dient men volgens spr. de bestrijding van de t.b.c. toch met kracht voort te zetten, want als een overblijfsel uit de oorlogsjaren is het ziektecijfer nog steeds hoger dan voor de oor log. De heer Ridderbos motiveerde de massale doorlichting als volgt: het begin-stadium van de longtubercu- lose is symptoomloos. zodat de pa tiënt zelf niet weet dat hij ziek is, ook niet als de ziekte een infectueus karakter heeft gekregen en de pa tiënt dus een gevaar voor zijn om geving betekent. Wordt de ziekte in het begin krachtig aangepakt dan kan de patiënt veelal met een half jaar bedrust volstaan. Voor oudere gevallen kan een rustperiode van drie tot vier jaar nodig zijn. Boven dien is de werking van de moderne geneesmiddelen, zoals streptomycine. krachtiger bij nieuwe dan bij oude gevallen. Om deze redenen is het noodzake lijk. dat de dokter naar de patiënt komt. inplaats van de patiënt naar de dokter, zoals bij andere ziekten. Het onderzoek zal tevens gericht zijn Rijdend postkantoor naar^Wfiersfoort - Op 10 Februari zijn het auto- pontkfantoor van Pl'T en één als postkantoor ingerichte N.S.-bus, hun tocht door Nederland begon nen ter bevordering van de verkoop dei- watersnoodzegel. Op 7 Maart komt het rijdende PTT-kantoor naar Amersfoort. Jeugdconierentie over gemeentepolitiek Op Vrijdag 20 Februari aan de Robert Mitchum raakt gewond als de Noord-Koreanen de Zui delijke linies met succes infil treren. reaanse bevolking helpt in haar I nood. Zij is de actieve vredessol- I date van de Verenigde Naties. Er I groeien tegenstelling tussen Steve I en Mary, maar uiteindelijk vinden I zij elkaar in hetzelfde doel: cfe vrede I dienen, zij het dan helaas nog met I het geweer aan de voet. „Wens niet teveel, want dat wordt je ondergang," is de diepere zin van i de geschiedenis van ..Aladdin en zijn ----- i lamp". Van de bekende fabel r-r„, meling. Gisteren werd dan^danf maakte Monogram een nieuwe ver-1 I sie, waarin Aladdin de wonderlijkste j taferelen voortovert wanneer hij maar even zijn toverlamp wrijft en een wens uitspreekt. Schone vrou wen, griezelige geesten en een blin de bedelaar, die alles opmerkt wat 'i- in de stad gebeurt, zijn slechts nkele vai. de 1001 figuren die u in technicolor toestralen. Patricia Medina is de schone prinses en John Sands de diefachtige Aladdin. De film draait in het City-theater. op andere ziekten, zoals longkanker bijvoorbeeld, of wat vooral voor de schooljeugd geldt, goedaardige ge zwellen, die op later leeftijd in vele gevallen uitermate kwaadaardig worden. Een lichte operatie, tijdig uitgevoerd, kan veel lijden voorko men. Tenslotte kan een volledig archief van röntgenfoto's van nut zijn als vergelijkingsmateriaal. Meent men na jaren bij iemand tbc-verschijnse- len te constateren dan kan met be hulp van de oude foto meestal wor den vastgesteld of het actieve of pas sieve t.b.c. betreft, aldus de heer Ridderbos. In het comité voor het onderzoek op de scholen hebben zitting: mej. mr L. Bolleman de artsen W. J. v. d. Hooff, G. E. J. H. Delvaux. A. P. A. Boersma, en de heren Hooykaas. ambtenaar van het Centraal bureau voor keuringen op medisch en hygië nisch gebied te Den Haag, en J. Bijl oud-hoofd van de ULO-school aan het Schoollaantje. over genat de meeste was. Dat is natuurlijk veel te naïef gezegd. Zó komt dat niet voor. Neen, er zijn een paar mensen, die elkaar quiver ambtelijk" ontmoeten, twee bazen of bazin nen groot of klein formaat, maar onderling zo ongeveer op gelijke hoogte, die een kwestie hebben, een zuiver zakelijke aangelegen heid. Maar pas op: het gaat een voudig om de vraag, wie de meeste is! Marcus is veel te naief, en schuift alle gewichtig heden op zij. Het geheel komt tragisch schamel te staan tegen de achtergrond van de aankondi ging van het lijden van Christus. Een Jezus verbreekt hun be schaamde zwijgen en zegt: „in dien iemand de eerste wil zijn, die zal de allerlaatste zijn en aller dienaar." A proposwaar had het van daag over7 A Kleine Kunstkring Een concert waarbij niet slechts een ensemble of solist aan het woord is, I maar waarin verscheidene prestaties aan de luisteraar worden voorgezet, bezit stellig de deugd van afwisseling. Anderzijds bestaat het gevaar dat de eenheid verbroken wordt en men eigenlijk meerdere concerten in een te I beluisteren krjjgt. mode van het uit het hoofd spelen I als blijkt dat dit de muziek ten goe de komt? De composities van Fauré, waar mede zij haar optreden besloot, ble- I ken haar bijzonder goed te liggen. I Vooral de uitvoering van het lm- I promptu in f gaf een sterke indruk I van haar mogelijkheden. I Bé Feldbrugge heeft met zijn I vioolspel énerzïjds stellig blijk ge-1 geven een kundig violist te zijn, I maar anderzijds brachten ook rijke momenten aan het licht, er nog wel een en ander ontbreekt. L Wanneer bij flageoletsel de luiste-1 aar de rillingen over de rug lonen r Goede begeleiding van Riet Wildschut Het zesde abonnementsconcert van de kleine Kunstkring, dat gis terenavond in het gebouw van Vrijz. Hervormden gegeven werd, deed voor de pauze optreden de pianiste Tini Bresser, met werken van Beethoven, Badings en Fauré, terwijl na de pauze de violist Bé Feldbrugge, begeleid door Riet Wildschut (piano) composities speel de van Brahms, Ernest Block en fuse I Maar zulke overdreven be- een verrijking van de uit richten kunnen toch wel gave „Der Vaderen Erf". een hevige schrik bezor- De tekst is van de histori- gc7i al hebben ze aan cus en paedagoog J. J. andere kant weer me- Moerman, de plaatjes zijn dat betekent kochte loten. Overdreven een generaal appel gehouden, regimentscommandant It. kol. w. Kloppenburg sprak de officieren on manschappen toe en deed een be roep, op hun offervaardigheid. Hij waardeerde hei ten zeerste, dat dit beroep eigenlijk overbodig was, daar het regiment zelf spontaan had aangeboden hulp te verlenen. Na telling bleek, dat de militairen een bedrag van ruim 801— geofferd hadden. Een uitstekend resultaat van de jongens, die toch ook niet overdreven geldmiddelen beschik ken. Het bestuur van de Onder officiers vereniging St Joris had 50.beschikbaar gesteld. Medische Dienst „Verboden jungle" in Rembrandt Doktoren: A J. G Verburg Kemperlaan 3. tel. 6672; E. G. Mertens tur Borg. 't Laantje 7. tel 5098. Tandarts: H H. Amcnt. Vlasakkerweg 14. tel. 5419 ApothekenKeijser, Langestr. 9. tel. 6807; Kraan, Noordewierweg 89. tel. 4893. Verloskundigen: Mei. A G F. Perk. H. van Viandenstraat 2, tel. 5036: mej. N. Vemhout, Soesterweg 232, tel. 3374. „Verboden jungle" in Rembrandt tracht een oerwóud-film te zijn. Bosch niaar de (Duitse) makers hebben het niet verder gebracht dan een wel zeer onwaarschijnlijk verhaal, dat in een even onwaarschijnlijke jungle speelt. De hoofdfiguur is het typische voorbeeld van de stoe re helder-uit-de-ogen-kijkende Duit se held, wien alles lukt. Een andere hoofdrol wordt vertolkt door Ange lica Hauff. ersfoorts straten heeft men wel eens onverwachte ontmoe tingen. De jonge zeeman die Stadsvensterkijker in lange lijden niet. had ge zien. liep hij zo pardoes ren van de op een hoek van de straat geschiedeni: cfere nuttige uitteer- king gehad, dat Finnen. Oostenrijkers. Noren en Italianen één zijn gewor den in hun enthousias me tot helpen. Een hulp waaruit ook tastbaar is ge bleken. dat men iv de gro te wereld toch wel ooi. heeft voor dal kleine, lage. van do schilder J W. Hey- ting. Het is een mooi en de geest verrijkend bezit zo'n album. I om over te spreken'. Een heitje oftewel vijf en twintig cents. Bedenkt u Du de rijwielstalling aan eem hTV','' kfortj" h" ha statim i.„„ zon kosten, als op een voor een goed tegen hel lijf. Het onder- sterkijker nooit geweest. werp kwam al gauw op Het bleef op school de ramp. De zeeman lelde, dat hij juist Trekking De trekking van de door het Zakencentrum Amers- ooo foorl gehouden loterij ten i n°_f' bate van het Rampenfonds o lage tandje non de hoert voor de hoofdprijzen de volgende resultaten op geleverd: 17675 eetkamer ameuble ment, 16758 cassette mes sen, 06169 rijwiel, 15058 stofzuiger. 19517 damesfau teuil. 17745 herencostuum met 2 pantalons, 07654 ka chel, 17804 kroonlamp, 16055 12 persoons thee- m en doel het achterspatbord van zijn fiets keurig wit laten schil deren. Nog steeds is een wit spatbord wettelijk voorschrift en als we zo hier en daar. waar veel fietsen bij elkaar zijn, eens kijken, hoe dat „wit" er eigenlijk wel uitziet dan (voor u) kwade dag een agent u „óp de bon" zou zetten? Daarom, neemt géén risico, kiest de een voudigste. veiligste en voordeligste weg. Hoemeer de mannen met de wit kwast moeten werken, hoe het hun is, want des te meer kwartjes komen Geschiedenis ffó* is hei soms bij zwart af. de bus voor ''et Rampen- Nu krijgt u de kans van fonds. Honderden hebben uw leven om voor een. het goede voorbeeld reeds koopje met een smetteloos, gegeven. Doet u ook mee? Enthousiast 'oor het le- vaderlandse is Stadsven thans in SVK's tijd tijd 'n droge opsomming van land zat. toen de storm jaartallen, waarvan die van ontbijtservies, 06342 regen- over Europa ging en ook de Bata en de slag bij 'as> '3361 vloerkleed, 01344 nnnrlt ilo H A o if f U zijn schip had er in 't ho- Nieuwpoort het best in het Penduje.__04o64 damesman- ge Noorden van te lijden geheugen bleven. '^555 rookstoel, 01537 - 12-persnons thee-ontbijt servies, 13989 colbert en pantalon. 03729 kandelaar, 01703 reiswieg, 10515 fau teuil, 14662 keukenuitzet, gehad. „Hoe hoorde je van de overstroming „Uit dc Finse kranten. Nu zou SVK het leren van geschiedenis wel over willen doen, maar dan met behulp van dat fraaie Hil- Koppen met: .4 millioen le-album „Der Vaderen dakloos". „Vele Erf". Al lezend en plaatjes f)904,2 overjas, 11108 birn- elc. waren sche- bekijkend gaat in dit al- ,onco 1 4-- bamklok, 12962 kist siga- 12018 kleurets, 13803 ring en inslag en onze hele bum dc geschiedenis bemanning zat te grienen het Nederlandse volk voor 'evensmiddelenmand. toen ze lazen van het wa- je leven. Dan weet je pas ter in Rotterdam en Dor- goed dat een kleine natie waarvan drecht. Ze zagen hun vrou- groot kan zijn in denken wen en verloofden al ver- en doen. Er warén 3U0 prijzen, de trekkingslijst Dinsdag a.s. aan de winke liers in het centrum wordt dronken of op z'n minst De firma Hille (Zaan- uitgereikt. Prijzen kunnen DINSDAG 17 FEBRUARI A.G. HUIS. - 20 uur - Kerk en We reld Ds Spanjaard over „Het is tijd dr. Schweitzer". PAVILJOEN BERGHOTEL. 20 uur RKCC Dr. Sis Heyster over „Onze grote jongens en meisjes". AMICITIA 20 uur Afscheidsvoor- stelling Jan Musch VOLKSGEBOUW. 20 uur „De Dage raad" de heer Jac. Rees over „Toe nemende onkerkelijkheid". ACADEMIE: 20 uur Jeugdstad Eemzijde. lezing over ..Vernieuwing in speeltuinwerk", Sprekers wet houder J, Koopman en A. Annema. TENTOONSTELLINGEN 'T OUDE WEVERSHUIS. Muurhuizen 227—229 Tentoonstelling werken van tien grafici en twee edelsmeden, tot en met 20 Februari: geopend op werkdagen behalve Maandag van 105 uur. op Zondag van 2—5 uur. CANTINE BRONSWERK. Groningse straat. Expositie „Eigen werk". Op werkdagen geopend ook des avonds van 8—9 uur. Tot 15 Febru ari. A.G -HUIS van 7 t.m 22 Febr. Tentoonstelling werken van leden der Amersf. Schildersgroep ,."t Spec trum". Dagel. geopend van 10—12 en van 2—5 uur. Zondags van 14—17 Burgerlijke Stand Geboren: Thomas Johannnes, z. van P. Nedermeijer en W. van Daal. d.: Jo hanna Maria. d. van J. v. d. Hoek en J. M. Koppen: Jacoba Hillegonda, d. van A. van Hell en J. H Droogers Overleden; Sophia Johanna Krielen, 57 jr.. gehuwd met W. A. Verhoeff.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2