Eenheid door watersnood iStavenisse voorlopig aan zee prijsgegeven I Verwoest Tholens stadje kan niet vóór springtij worden beveiligd Elzas verontwaardigd over vonnissen Veertien SS-ers in hoger beroep Sneeuwstormen woeden in vele'^êuropese landen Koude duurt voort tijdens het gehele weekeind Rampenfonds 42 millioen (Van een onzer verslaggevers) THOLEN. Stavenisse wordt voorlopig prijsgegeven. Het kleine, (afschuwelijk verwoeste plaatsje op uiterste punt van het eiland (Tholen, kan niet meer tijdig voor het springtij van Zondagnacht wor- (den beveiligd en na ampele over- I weging hebben de mannen van Rijkswaterstaat en de gemeentelijke autoriteiten van Tholen besloten, het verlaten Stavenisse voorlopig (aan zijn lot over te laten. Oostelijk van dit plaatsje wordt ■getracht, in Noord-Zuid richting, een aaneenschakeling van kleine slaper- en binnendijkjes zo te ver- 1 het een rain of meet I solide zeedijk wordt, klaar om de I eventuele schok van het extra hoge I water in die nacht van de vijftien- Ide op te vangen. Men is er niet gc- hecl zeker van. dat deze opzet zal (gelukken, daarom wordt enkele ki- lometers achter deze eerste linie ■een tweede klaargemaakt. Deze dijk (loopt tussen de dorpjes St. Annaland ^en "St. Maartensdijk. Hel eiland Tholen is op het ergste (voorbereid. Men wacht met kalmte de komende gebeurtenissen af. En dat tc meer, omdat dit ook een van I de weinige eilanden was. waar het I waarschuwingssysteem bij dc eerste watervloed voor een groot deel goed heeft gcucrki. Alleen in Sta\ dat ver van alle andere plaatsjes lui ligt, kwamen zeer veel mensen om het leven. Men is er zich op Tholen terdege van bewust, dat hel eiland bij een (eventuele tweede ramp zeer moei- I lijk te verlaten zou zijn: de weg Engeland ontving al 4.790.000 zakken LONDEN. Engeland heeft in to faal 1.790.000 zandzakken aangeboden gekregen. Een millioen hiervan zijn al gebruikt. Duizenden burgers en militairen werken onafgebroken aan de waterkeringen. Transportvliegtuigen van dc Britse luchtmacht vliegen sinds Vrijdagoch tend vroeg af en aan tussen de be dreigde gebieden en de Europese lan den die zakken beschikbaar hebben gesteld. Vrachttoestellen van de Bri tish European Airways, die van het vasteland naar Engeland vliegen zul len in Ziirich zoveel mogelijk zand zakken bijladen. Ook de KLM ver leent alle medewerking bij het ver voer. KONINGIN JULlAt dag een bezoek gebracht Texel, waar de Eendracht polder is ondergelopen. Ook daar zijn zes slachtoffers te betreuren, leden van een reddingscolonne. Hare Majesteit begaf zich met haar ge- zeischap naar het gat in de dijk, u-aardoor het water met verwoes tende kracht de polder instroomde. Later arriveerde ook prins Bern- hard, per sportviegtuig. Hij ont moette de Koningin, toen die op weg was naar de dijk. Nederland zou in Moskou Israëlische belangen gaan behartigen LONDEN. De Israëlische radio- omroep heeft Vrijdagavond omge roepen dat de mogelijkheid bestaat dat Nederland, na het verbreken der RussischIsraëlische betrekkin gen. de belangen van Israel in de Sowjet-Unie zal behartigen. Het Nederlandse ministerie Buitenlandse Zaken kon nog geen commenlaai op dit bericht geven. Mekhlis, gunsteling van Stalin, overleden LONDEN. Radio-Moskou meld de Vrijdagavond het overlijden van Lew Zaharowitsj Mekhlis. een der twee Joodse leden van het centrale comité der Sow jet-Russische com munistische partij. Verklaard werd dat Mekhlis ..na een langdurige ziekte van ernstige aard" is overle den. Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sowjet-Unie. Hij was buiten Stalins zwager Kaganowitsj, de enige Jood. die nog een hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Sta lin, die hij in 1937, bij de zuivering onder de officieren van het rode le ger. verwierf. Mekhlis krijgt een staatsbegrafenis, die door een regcrings-commissie zal worden geregeld. Hij wordt begra ven onder het Rode plein tegen over de muren van het Kremlin. naar Halsteren in Brabant, de eni ge verbinding met het vasteland, staat op het ogenblik zelfs bij laag tij nog 50 cm onder water. Toch maakt niemand zich ongewone zor gen. Men is in dit deel van Neder land opgegroeid met het gevaar van het water, en men is ermee ver trouwd geraakt. Het gezicht van talloze volkomen vernielde huizen in het overstroom de gebied onder druk van het rijzende en dalende water sneuve len op het ogenblik nog steeds meer woningen en schuren deprimeert deze mensen niet, zoals ons. Frankrijk tot nieuwe onderhandelingen met Marokko bereid PARIJS. Minister Bidault heeft een brief aan de sultan van Marok ko doen overhandigen, waarin wordt medegedeeld, dat Frankrijk bereid is onderhandelingen met de sultan aan te knopen ..voor cfe vooruit strevende ontwikkeling van de de mocratische instellingen" in Ma rokko. De brief van Bidault, een antwoord op de boodschap van de sultan van 12 Januari, werd dooi de Franse resident-generaal, Guil- laumc Maandag overhandigd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde verder mee dat in de bood schap op een spoedig begin van de onderhandelingen wordt aangedron gen. IJS SLUIT de haven van Kopen hagen af. De strenge vorst van de laatste dagen heeft het zeewater in de buurt van de Kopenhagense haven in kluisters geslagen. Ver scheidene schepen liggen ingevro ren. Alleen de grootste boten zijn in staat de haven binnen te lopen of te vertrekken zonder hulp van ijsbrekers De foto toont een ijs- breker, die tracht een weg te ba nen door de zware schotsen, opdat ook kleinere schepen zee zouden kunnen kiezen. Op de voorgrond een Duitse schoener, die muurvast zit. NA PROCES ORADOUR: Chinese hationalisten blokkeren haven op vasteland HONGKONG Kanonneerboten van de Chinese nationalisten blok keren de h^ven van Amoy, op het vasteland van China, zo melden schepen die te Hongkong zijn aan gekomen. BORDEAUX. De veertien El zassers, die tezamen met zes Duit sers te Bordeaux veroordeeld zijn wegens hun aandeel in de uitmoor ding van het Franse dorp Oradour sur Glane in Juni 1944. hebben te gen hun vonnis beroep aangete kend. Onder hen bevindt zich ser- Wegen zijn versperd, iSmSFSK scheepvaart ligt stil, jSS'a,^ '55£ verkeer is verlamd I Zee tot volslagen werkloosheid. Vele Noord-Duitse dorpen zijn I geheel geïsoleerd. In Sleeswijk-Hol- De grimmige en grillige winter j stein zijn de hoofdwegen bedekt houdt Europa in zijn klauwen ge- met een één meter dikke sneeuw- kluisterd. Sneeuw, ijs en stormen laag. Sneeuwploegen trachten een verlammen in vele landen het ver keer. Zweden had Vrydag baan te maken voor het auto-ver- j keer. In Noord-Engeland en Schot- lland is het spoorwegverkeer ernstig (gestremd door ijs en sneeuw. In de ■Jura en de Vogezen woei de ■sneeuw op tot drie meter hoogte. I Ook verder in het Zuiden woed- Idcn sneeuwstormen. Le Havre kreeg deze winter al zijn derde dikke pak sneeuw. Dit is de laatste vijftig jaar Iniet voorgekomen. Zelfs in Marseil- lle viel sneeuw. I De bevolking in het watersnood- I gebied langs de Engelse Oostkust I herademde na een bange nacht van I gespannen waakzaamheid. Alleen in iKent en in Lincolnshire deden zich I enkele dijkdoorbraken voor, maar Idie leverden geen groot gevaar op. I Op het zwaar getroffen eiland ICanvey, bleven, ondanks waarschu- Iwingen en dringende verzoeken te I vertrekken, ongeveer 750 bewoners I op hun posten. De vrouwen en kin- I deren brachten de nacht wakend I door, gereed voor vertrek op het I eerste sein. De mannen waren op I hun post langs de dijken. WAT VOOR WEER DE BILT De koude luchtmas- sa s. die Donderdag met harde Noord-Oosten winden over West- Europa werden getransorteerd. kwa men geleidelijk tot rust, maar hand haafden zich boven het gehele vas teland van West-Europa, waarbij de temperaturen langzaam verder daal den, meldt het KNMI. Kwam in de nacht van Donderdag op Vrijdag in ons land niet meer dan drie graden vorst voor. tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen on danks een grotendeels bewolkte hemel plaatselijk tot vijf a zes gra den beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeubuien voor. die over het algemeen weliswaar niet veel te betekenen hadden, maar in het Noord-Oosten van het land de aidaar reeds aanwezige sneeuw laag tot vijf a tien cm dikte deden aangroeien. Een storing die zich gisteren tus sen Schotland en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zuiden en bleef te ver westelijk van ons land om merk bare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een volgen de storing bevindt zich bij Groen land. maar deze kan ons voor Zon dagavond niet bereiken, zodat men I voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen In de komende nacht kunnen de tem peraturen tijdens opklaringen tot vijf a tien graden onder nul dalen. Canada stuurde 1200 paar hoge laarzen AMSTERDAM. Op Schiphol Vrijdag een Canadese viermoto rige „North Star" geland met 1200 paar lieslaarzen voor de hulp in de bedreigde gebieden. De laarzen, die een waarde van 12000 dollars vertegenwoordigen, werden op het vliegveld overgeladen in Deense vrachtauto's en om de internatio nale samenwerking nog te accen tueren kan gemold worden, dat het vliegtuig onder commando stond van de in Noorwegen geboren ..squadron leader" Raeke. van de Canadese Luchtmacht. De laarzen zijn onmiddellijk vervoerd naar de plaatsen, die ze nodig hebben. Bo- ven Renesse en Haamstede worden ze door de luchtmacht afgeworpen. Aanhoudende vorst Weersverwachting, geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opkla ringen, Over het al gemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 15 Febr,. zon op 7.56 uur; onder 17.53 uur: maan op 8.18 uur; onder 20.22 uur. J6 Febr.. zon op 7.54 uur: onder 17.55 uur: maan op 8.32 uur; onder 21.51 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Helsinki Gehbew W.N.W. 1 - 11 C 0 r Oslo On hew NO. 1 - 17 0 Stockholm Geh. bew N.W1 - 8 2 KopenhagenSneeuw N.N.O 6 - 3 0.2 Londen Sneeuw Windstil 0 1 Amsterdam Motsn. O 2 -3 - Brussel Sneeuw Windstil -2 1 Parijs Geh. bew .Windstil -2 0 Bordeaux Sneeuw N.N.O. 1 -0 o.l Nice Geh. bew .N.N.W.5 3 8 Warschau Sneeuw O.l -9 1 Berlijn Nevel W. 3 -3 0 Frankfurt Nevel N.N.O. 3 -1 München Nevel Windstil -4 0 Züricb Nevel N.O.2 .1 0 Wenen Sneeuw N.N.W. 2 -1 1 geant Boos, een van de twee EI- zassers, die indertijd vrijwillig dienst hebben genomen bij het Duitse leger. Tegen hem was Don derdag de doodstraf uitgesproken. Ook de Duitse sergeant-majoor Lentz, die eenzelfde vonnis tegen zich hoorde uitspreken, is in hoger beroep gegaan. De overige beklaagden dertien Elzassers van wie o- één na al len tot dienstneming bij de Duit sers waren gedwongen, nadat Duitsland de Elzas had ingelijfd, en vijf Duitsers kregen dwang arbeid of gevangenisstraffen va riërend van vijf tot twaalf jaar. De vonnissen tegen de Elzassers, die. indertijd bij het Duitse leger waren' ingelijfd, hebben een storrh van verontwaardiging in de Elzas veroorzaakt. Parlementaire afge vaardigden en burgemeesters van de grote steden in dit gebied be spraken te Colmar, wat men zal doen. Kerkklokken werden geluid als protest tegen de uitspraak. Er is een actie begonnen om geld in te zamelen voor de gezinnen van de veroordeelden. Men is van me ning dat de betrokken twaalf El zassers hadden moeten worden vrijgesproken en dat de ware schuldigen de commandant van de SS-divisie „Das Reich", generaal Lammerding, en het hoofd van de compagnie, die de slachting aan richtte. kapitein Kahn moeten worden opgespoord en voorgeleid. (Een woordvoerder van net Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels meegedeeld, dat de Britse autoriteiten nog geen be slissing hebben genomen over het Franse verzoek om uitlevering van generaal Lammerding, die in Diis- seldorf in de Britse zone van Duits land zou wonen). De prefecten in de Elzas zijn op hun standplaats teruggekeerd, na dat zij te Parijs met de regering overleg hadden gepleegd over de maatregelen om de orde in hun gebied te handhaven. Men vreest dat in het komende weekeinde de monstraties zullen worden gehou den. Volgens de Franse wet kan men tegen de uitspraak van een mili tair tribunaal alleen beroep aan tekenen bij het hoogste Hof van Appel, dat echter slechts bevoegd is, na te gaan of de geest en de tekst van de wet bij het proces in acht zijn genomen. Over het von nis zelf mag het Hof zich niet uit spreken. DEN HAAG. Evenals voorgaande dagen van deze week het geval was, heeft het Nationaal Rampenfonds op nieuw een sprong gemaakt van vier millioen. Vrijdagavond was het totaal gestegen tot 42 millioen gulden. In vrjjwel alle Nederlandse ge meenten worden, naast de collec ten. talrijke manifestaties georgani seerd. waarvan de opbrefigst ten goede komt aan het Nationaal Ram penfonds. Teneinde het grote aantal initiatieven zoveel mogelijk te coördineren en in geregelde banen te leiden, heeft de directeur van het Nationaal Rampenfonds aan alle burgemeesters verzocht de gevorm de plaatselijke commissies te con solideren en te vragen, haar krach ten ook in de toekomst ten be hoeve van het Rampenfonds te blij ven geven. Organisaties met een nationaal ka rakter wordt verzocht zich omtrent haar activiteit rechtstreeks in ver binding te stellen met het Nationaal Rampenfonds. WONDERLIJK en zeer verblij dend is het schouwspel, dat Nederland de laatste weken heeft te zien gegeven. In zeker op zicht heeft de watersnood hetzelfde gedaan als indertijd de oorlog. De verschillen zijn op de achtergrond ge raakt, machtig heeft zich een gemeen schappelijke gezindheid, een overeen stemming \an gevoelen, baangebro ken. De betekenis hiervan mag niet worden onderschat. De geestelijke doorbraak, in de bezettingstijd tot stand gekomen, was nog nimmer ge heel afgedamd; en goede waarne mers bespeurden de laatste tijd ver scheidene tekenen, die er op wezen, dat zandzakken werden aangedragen om de breuken nu definitief te dich ten. Maar de vloedgolf, die over het land is gekomen, zovele dijken vernie lend in haar tomeloos geweld, heeft ook de versperringen tussen mens en mens niet ongemoeid gelaten. Zij heeft te rechter tijd enige acties door kruist, enige doelen verijdeld. Op nieuw is gebleken, hoeveel de Nedei- landers van goeden wille meer ver bindt dan verdeelt. Bij alle leed en alle nood van de laatste tijd is dat wel de meest moedgevende ervaring. Misschien is het nog niet algemeen beseft; maar er is in deze dagen weer een zaak actueel geworden, die de voorstanders van de geestelijke door braak al haast hadden afgeschreven. \S'ij bedoelen de radio. De spontane samenwerking van een aantal radio verenigingen heeft bij velen weer doen beseffen, dat deze eenheid eigenlijk altijd behoorde te bestaan. Dit punt kreeg te meer klem omdat het nu, eindelijk, eens mogelijk bleek vrij geregeld werkelijk goede muziek uit te zenden. Onwillekeurig moest de \raag opkomen, waarom hiervan an ders geen sprake kan zijn. Is het niet zo, dat het opvoedend element in de radio tekortschiet in de strijd om zo groot mogelijke ledentallen? Zou de Nederlandse radio niet oneindig veel beter kunnen zijn, wanneer zij een ge meenschappelijke en niet een naar gezindheid gesplitste aangelegenheid was? Er is alle reden voor nieuwe be zinning op dit onderwerp. DOCII niet in Nederland «tlleei. heeft de solidariteit zich op grootse wijze gemanifesteerd; er is ook een Europees gevoel van saamhorigheid tot uiting op een wijze, die ternauwernood een voor beeld heeft in de geschiedenis. Brit ten, Belgen, Fransen, Italianen en Duitsers werken op broederlijke wijze met de Nederlanders samen hij het lenigen van leed en nood en het her stel van de aangerichte schade. Voorts kan van het belangrijke aandeel van de Amerikanen in het reddingswerk met ere melding worden gemaakt. Het kan alles gelden als een symptoom van iets wat groeiende is en verre uitgaat boven normale vriendschappe lijke gezindheid. Het ene volk voelt zich verantwoordelijk voor het lot van het andere. De grenzen vervagen, hel nieuwe Europa tekent zich af. Het i- haast als een proef op de som: het be wijs is geleverd, dat de toenadering meer is dan theorie, meer dan de bleke schepping van alleen verstan delijk denkende mensen. Tussen ver woeste huizen, zandzakken en troos teloze watervlakten in het Zuidwesten van Nederland krijgt het vrije en federale West-Europa een forse stoot voorwaarts. MISSCHIEN vinden sommigen het een beetje jammer, dat de ze saamhorigheid haar mach tige impulsen alleen krijgt in tijden van rampspoed. Toch is dit minder tragisch dan zij veronderstellen. Het is nu eenmaal zo, dat mensen en vol ken ook af en toe schokken nodig hebben om een geestelijke geschikt heid te verkrijgen voor belangrijke daden. De geschiedkundige ontwikke ling wordt volgens Toynbee. beheerst door een opeenvolging van uitdaging en antwoord. Ernstige gebeurtenissen brengen de bezinning en de besluit vaardigheid teweeg, die beslissend zijn voor de verdere fase in het be staan van individuen en naties. Daar om moet Nederland nu ook de zeega ten aanpakken. Daarom beseffen de landgenoten, die daar ginds werken, meer dan tot dusver de diepe zin van eenheid in verscheidenheid, daarom raken Nederlanders en buitenlander- gezamenlijk iets meer dan voorheen overtuigd van de waarde van een ver enigd Europa. Militairen verlaten Dinsdag rampgebied DEN HAAG. Met ingang van 6 uur 's morgens op Dinsdag 17 Februari a.s. wordt de militaire bijstand in het rampgebied in alge mene zin beëindigd. Alle onderde len, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp worden verleend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en gegeven wordt nog nader overleg gepleegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1