Slaclitoffers van tie ramp 6e lijst van slachtoffers 7e lijst van slachtoffers IN ZUIDLAND WONEN NOG MAAR ZESHONDERD MENSEN Onder hoogspanning wordt aan dijkherstel gewerkt 8e lijst van slaclitoffers Goudswaard krijgt veel steun van Schiedam Technische School voor de Hoehsche Waard 7 NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WA'ARD EN IJSELMONDE 7afëf3aq TTPeEfuar? TR5?' HALSTEREN Paulus, Cornelia, gcb. 5.5.52 c Halsteren, laatste adres B326 Raats. Petrus, gcb. 17.12.84 te Halsteren, weduwnaar, laat ste adres: B308 Vcrburgt, Anna Cornelia, gcb. 19.7.65 te Halsteren, laat ste adres: B316, wed. van Cor nells de Ki om KORTGEXE Jansc, Krijn, laatste adres: Torendijk Van Boven. Stoffelma, echt genote van Willem Westerweel, aatste adres: Torendijk De Looff, Adriana. laatste adres: Hoofdstraat Mevr. Jacobs-Keydenier. laat ste adres: Torendijk Nijssc, Cornells Pieter Weys, Elisabeth, gcb. 2.8.50, laatste adres: Cats Annapol- der IS MIDDELHARNIS Aanvullingen van personalia in de 4e lyst van 7 Februari, .verleden op 1 Februari Kransc, Maria. gcb. 6.7.96 te Middelharnis. laatste adres: Waterweg 91 Vroegindewey, Fransje, geb. 28.7.72. echtgenote van Arend Kranse, laatste adres: Water weg 91 Van der Sluis. Neeltje. geb. 12.3.81 te Sommclsdijk. echtge note van Jacob van Koote, laat ste adres: Waterweg 43 Vis. Leendert. geb. 9.2.05, aatste adres: Middelharnis, Oostvoorgors 39 Breeman, Huiberdina, geb. 15.11.88 te Middelharnis, echt genote van Leendert Drieschc. laatste adres: Oostvoorgors 12 Nette, Hendrikus, geb. 9.10 14 te Vcur, woonwagenbewoner Van Wezel. Aren Leendert, geb. 25 10.89 te Middelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32 NIEUWERKERK Scholtcn. Jcbbigjc, geboren 8.11.1944 Scholten, Hendrikus Johan nes Hermanus, geb. 1.6.48 Scholtcn, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52 OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: Jansens. Cornelia Adriana, gcb. 20.10.75 te Oudclande, echtgenote van Joh. Mol, laat ste adres: Oudelande B9 Mol, Johannes, geb. 13.4.75, echtgenoot van Jansens, Corne lia Adriana, l?atste adres: Ou delande B9 De Jager, Jan, geb. 6.11.76, laatste adres: Oudelande B68 ST. PIIILIPSLAND Begraven Kunst. Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1 RILLAND-BATII Dronkcrs, Dirk. ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath Dronkers, Johanna, ongeveer 91 jaar. laatste adres: Bath Nijssc, Foort, ongeveer 18 jaar Nijssc, Picternella, ongeveer 20 jaar Nijssc, Catharina, ongeveer 15 jaar Wed. A. Blok-Kriegcr, laatste adres- A. Butcijnweg Mevr. De Bokx-Schricr laat ste adres: Zimmermanpolder Cijsow. A-, laatste adres: Hoofdweg De Goffau, J. S., burgemees ter Mevr. Van Zwienen-v. d. Maas. laatste adres: 2c weg by R.K. klooster STAVENISSE Stoel. Jacob, gcb. 24.9.72 to Kerkwervp, laatste adres: Bos All Mol. Cornelia Adriana geb. 12.10.36 te Stavenissc, dochter van Marinus Mol en Dina Cor nelia Johanna de Graaf, laat ste adres: Kerkstraat A306a Hagc. Leendert, geb. 27.12.07 te Stavenisse, echtgenoot van Wilhelmina Janna Sonke. laat ste adres: Kerkstraat A310 Van Zuien, Neeltje. Cornelia, geb. 11.10.39 te Stavenisse. dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stoutjesdijk laatste adres: Kerkstraat A319 Noerland, Jacobus Martinus, gcb. 25.1 96 te Stavenisse. echtgenoot va - Maria Ficrens. laatste adres: Kerkstraat A330 Luyk, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse, weduwe van Aric Hage, laatste adres: Poststraat A378 Hage, Johanna Pieternella, geb. 20.9,29 te Stavenisse, doch ter van Pieter Johannes" Hagc en Picternella .Tozina Koeman, laatste adres: Molenpad A200 STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dekkers Heiligers, Adrianus, geboren 20.7.94 tc Steenbergen, laatste adres: Kocvcringsedyk 23 Heijligers, Johanna Maria, geb. S.10.23 te Halsteren, laat ste adres: Koeveringsedyk 23 Waar men ook In het getroffen gebied komt, overal wordt men getroffen door de wijze waarop de bevolking tracht zich door de moeilijkheden heen te slaan en eveneens door do manier, waarop er hulp wordt geboden aan de noodlijdenden. Deze indrukken doet men ook op, als men een bezoek aan Zuid- land brengt. Wanneer men de drukte op de Ring. het droge deel van de dorpskern, ziet. zou men niet onmiddellijk zeggen, dat van de 2300 bewoners, die deze ge meente telt, nog maar een kwart aanwezig is. De Ring is thans meer dan ooit het centrum van het dorpsgebeu- ren. Daar is de noodsecretarie, ge vestigd in café Meiburg. de hulp post van het Rode Kruis in café Kabbedyk, daar komen dagelijks de vele honderden arbeiders aan, die aan de dijk werken, enz. Verzorging van bevolking Wat de verzorging van de be volking betreft, daarover hebben wij zeer waarderend horen spre ken. Bij de hulppost van het Rode Kruis ontvangen de achtergeble ven bewoners dagelijks hun eten. Het is echter de bedoeling om elk gezin de beschikking over een kleine voorraad levensmiddelen te geven, zodat daarmee ieder zich zelf weer kan helpen. De Zuidlanders zijn heel dank baar voor de hulp, die zij hebben ontvangen Reeds Zondagmiddag ontving Zuidland tien ton aan voeding en goederen vanuit Rot terdam. Alphen aan de Ryn, dat Zuidland heeft geadopteerd, heeft ook reeds verschillende zendingen naar Zuidland laten transporteren Grote hoeveelheden kleding heb ben de nood ook op dit punt kun nen lenigen. Het is opvallend, zo deelde men ons van de zjjde van liet Rode Kruis mede, lioc beschei den de mensen zijn. Zy, die alles hebben verloren, nemen vaak slechts aarzelend een paar hoog nodige kledingstukken mee, ter wijl er volop is. Vele Zuidlanders, die geëvacu eerd zyn. worden dagelijks met autobussen terug naar Zuidland gebracht om te werken aan de dijken. Eveneens worden er elke dag ongeveer duizend arbeiders van elders aangevoerd, die ook in gezet zyn bij de hulpwerkzaamhe den aan de waterkeringen, 's Mor gens en 's avonds krijgen zij een kop koffie bij dé hulppost van het Driesprong, Teuntje, laatste adres: D 182. HALSTEREN Van Osta, Petronella, geb. 11-4-01. Paulus, Cornelia, geb. 23-7-36. Raats, Johannes, geb. 24-3-20. Roks, Maria Elisabeth Petronella, gcb. 25-11-34. Raats Johanna Maria, geb. 4-7-09. Langenberg', Ydriana, geb. 29- 9-19. HOEK (Z.) Aanvulling op eerste lijst van •1 Fcbr.: Smallegang, Pieter nella Janneke, geb. 19-8-52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Plad- det, laatste adres: A 19. KAPELLE (Z.) Nijsse, Adriana, geb. 22-6-39. KLUNDERT Blommers, Johannes Adria- nus, geb. 19-12-00, laatste adres: Krugerstraat 6. KORTGENE Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laat ste adres: Torendjjk. Wed. P. de Looff, laatste adres: Toren dijk. NijsseBolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres: Torendijk. Schrier, Wilhelmina ongehuwd. MIDDELHARNIS Appel, Jacob, gcb. 2-6-30 te Middelharnis. laatste adres: Voorstraat 51. Troost, Jacob, geb. 12-10-30 te Sommelsdijk, laatste adres: Van Pallandts- polder 1. Troost Job, geb. 9-8- 35 te Melissant, laatste adres: Van Pallandtspolder 1. Vis, Adriana. geb. 5-3-43 te Middel harnis, dochter var. Leendert Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth. laatste adres: Oostvoorgors 39. BRUINISSE Echtgenote van v. d. Bregt (Noorddyk 19) BURGH (Z.) Johannes van Loozen, geb. 2.2.1859 (C 20). Jozina Sara Nikerk, geb. 30.3.04, echtgeno te van Marinus van Diest (C 35)Elisabeth Jacoba Barend- se, geb. 21.3.14, echtgenote van Willem van Dongen (C 19a) Cornelia Pieternella Jacoba van Dongen, geb. 3.11.44 (C 19a); Stoffel van Dongen, geb. 26.2. 46 (C 19a); Marinus van Don gen. geb. 28.11.48 (C 19a i; Adrianus Jonker, geb. 12.5.80 NIEUWERKERK Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1-3-77. Krabbe, Cornelia, geb. 3-8-79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk. Kik. Adrianus, gcb. 5-6-46. Kik, Jan Jacobus, geb. 8-6-49. Kik, Jozina Corne lia, gcb. 8-7-52. De Jonge, Jan netje, geb. 4-10-94, echtgenote van Jan de Bil. De Reus, Neel tje, geb. 10-3-13, echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk. Goudzwaard, Willy, geb. 17-2- 10, dochter van Neeltje de Reus Kooijman, Leentje, ong. 8 jaar, zoon van J. H. Kooijman, laat ste adres: Ooststraat, Puit Overbeeke, Adriana, laatste adres: Ooststraat 185, NIEUW-VOSSEMEER Meesters, Maria Johanna, geb. 10-7-11. OUWERKERK Koopman, Marina, 50 h 55 j. echtgenote van C. Wcstenbrug. ge, laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH Kriger, Maatje, gcb. 22-9-72 Nijsse, Jan, geb. 14-3-31. STAVENISSE Geluk, Johanna, geb. 5-3-29 te Stavenisse, laatste adres: Buurtsewcg B 60. Quist, An- thonctta Pieternella, geb. 6-1- 92 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat A 303. Wes- dorp, Helena, geb. 7-9-89 te Stavenisse. echtgenote van Abel Jan van der Reest, laat ste adres: Kerkstraat A 363. WILLEMSTAD Bos. Anna geb. 6-3-74 te Willemstad, weduwe van D. Punt. laatste adres: Helsendijk C 1. Bos, Aric Balten. geb. 17- 12-8- tc Willemstad, laatste adres: Helsendijk C 1. (C 24); Janna Kenters. gcb. 16 8-68 weduwe van Adriaan Fondse (C 17); Amoldus Jo- sephus Fondse. geb. 23.12.91 (C 171; Neeltje van Loozen, geb. 12.6.86 (C 201. 's-GR.WENDEEL Margaret ha van Soest. geb. 18.5.98: Maaike Kranendonk, geb. 27.12.40; Wil lompje Teun tje Adriana Smitshoek. geb. 6.6.99. Aanvulling van perso nalia 5e lyst Hendrik van den Berg. geb. 1.8.1887. d.d. 6 2.53. Overleden en voorlopig begra ven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst: Jacob Groot, geb. 18.12.98 (Langc- straat); Jan Appeldoorn, geb. 30.12.99 (Molendijk 50). 's-GRAVENPOLDER) Geertje Jacoba de Witte, geb. 17.7.95, echtgenote van Komelis v. d. Weelé (School straat 13). HONTENISSE) Jacobus van de Velde, ca. 66 jaar (Tasdyk I 8 te Klooster- zande). KAPELLE (Z.) Foort Nysse, geb. 24.11.37 te Rilland-Bath. KORTGENE Bomhard Dierkx, geb. 24 9. 46 (Torendijk 117); Jan Ver burg, geb. 21.7.95 (Torendyk 41); Jannetje Pieternella van Hoorn, geb. 22.10.85 (Toi-endijk 29); Levina Platschorre, geb. 16.4.69. weduwe van Johannes Verwei (Torendijk 31). KRUININGEN Aanvulling van personalia 5e lystArïe Saaman, geb. 25.7. 04 (Spardamme)Cornelia Poelman, echtgenote van Arie Saaman (Spardamme); Jan Saaman, geb. 30.12.32 (Spar damme). MIDDELHARNIS) Hendrik Appel, geb. 23.10.26 (Voorstraat 51). NIEUWERKERK Magdalena Stephanie Aloisa van de Velde-Everaert, geb. 18.2.13 tc Amsterdam; Maria Aloisa v. d. Velde. geb. 12.8.34 te Stoppeldijk: Petronella Pau lina van de Velde, geb. 9 3.40 te Capelle; Nicolaas Jacobus Maria van de Velde, geb 13.1147 te Capelle; Rosalie van de Velde, geb. 8.3.52 tc Nieuwcrkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Arentje van Lenten, geb. 1882 (Molenkade 53); Lodewijk Jacob Koese. geb. in 1941 Wijk 2 17a)Jan Marius Koese, geb. in 1952 (Wjjk 2 17a); Claartje Tanis. geb. in 1877 (Wijk 2 SMar tha Kievit, geb. in 1925 (Mei- doornstraat 2). (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslyst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mo gelijk. dat een enkele wyziging achteraf noodzakelijk zal blij ken. Rode Kruis, die er bovendien voor zorgt, dat deze mensen nog twee maal per dag op hun werk koffie krijgen. Dinsdag heeft Prins Bernhard per helicoptère een kort bezoek Zuidland gebracht. De heli coptère landde bij de oprit van de Wilhelminastraat. De Prins on derhield zich enige tijd met burge meester De Kool en wethouder Van Mechelen. Werk aan de dijken Wat het herstel van de dijken betreft, wordt er in de omgeving van Zuidland heel hard gewerkt. De rijkswaterstaat houdt zich be zig met de Oudenhoomse zeedijk, terwijl de provinciale waterstaat tal van andere dijken voor zijn re kening neemt. De provinciale waterstaat heeft in de omgeving van Zuidland vijf punten onder handen drie gaten in de dijk van de Zuidlandse pol der, één in de zeekering in het verlengde van de Ruigendijk en groot gat in de Velgersdijk. Men is begonnen met het leggen •an noodkaden voor deze gaten. Twee zijn er reeds klaar gekomen, een in de Velgersdijk en een in de polder Zuidland. Aan de andere drie wordt nog hard gewerkt en als het werk wil vlotten en het weer niet tegenwerkt, dan komen deze week ook de andere drie klaar. De kaden zijn op een hoogte van twee en een halve meter bo ven A P. gebracht. Daarmee is men gevrijwaard tegen vry hoge vloeden, tegen vloeden, die slechts eens in de één of twee jaar voor komen. Wanneer de vijf kaden op de genoemde punten gereed zijn, zal men deze kaden verder opho gen tot drie meter boven A.P. Dit zijn uiteraard slechts noodoplos singen. Men tracht te bereiken, dat voor October, wanneer de stormperiode aanbreekt, alle dij ken definitief gedicht zijn. Twee gemalen Tevens probeert men, zo deelde een functionaris van de provincia le waterstaat ons mede, om de Haasdijk cn^de Ruigendijk water- kerend te niaken. Dan worden de polders Zuidland en Oudenhoorn gescheiden en kan worden begon nen met het, droogmalen van de Zuidlandse'en Vclgersdijkse polder Het gemaal bij het Zuidlandse veer heeft Woensdag reeds proef- i gedraaid. Bovendien heeft men de 1 beschikking gekregen over een j hulpgemaal. Volgens een ruwe schatting is het mogelijk om de twee polders met behulp van bel- i de gemalen binnen drie weken droog te krijgen. Moeilijk werk aan de zeedijk Er moet op gerekend worden, dat het langer zal duren voor de Oudenhoornse polder droog is. Weliswaar werkt de rijkswater staat hard aan de zeedijk, maar men werkt daar onder veel ongun stiger omstandigheden. Bij het dichten van de gaten in deze dijk moeten zinkstukken gebruikt worden. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men getracht een zinkstuk in het grote gat van de zeedijk te laten zakken. Door de krachtige wind mislukte het werk echter. De provinciale waterstaat heeft tot nu toe uitsluitend met hand kracht moeten werken. Tot Maan dag zijn studenten aan het werk geweest. Zij hebben met geweldig enthousiasme hun gebrekkige schoppen gehanteerd, waarbij zij met veelal lage schoenen door de modderige brei moesten sjouwen. Op de laatste dag van hun werk aan de dijken, heeft burgemeester De Kool hen toegesproken en be dankt. Ook militairen hebben hard gewerkt. Woensdag hebben zij echter bevel gekregen te komen helpen bij de dakwerkzaamheden aan het Voomse kanaal om daar de gang van zaken te helpen be- I spoedigen. i In de buitenpolders Zuidoord en I Bceningerwaard hebben de cige- naars op eigen initiatief liet werk ter hand genomen, waarbij zij een 1 aannemer hebben ingeschakeld, j Zoals gezegd heeft de provin ciale waterstaat tot nu toe alleen met handkracht moeten werken. Men probeert echter voor de ver- dere werkzaamheden draglines te kunnen inschakelen. Wanneer men na de noodmaatregelen aan het definitieve dichten van de dijken 1 toekomt', zal er groot materiaal worden ingeschakeld, zoals behal ve draglines, ook kipkarren. Aantal slachtoffers te Zuidland In ons vorige nummer deelden wij naar aanleiding van een A.N.P.-bericht mede, dat het aan tal slachtoffers te Zuidland tot 37 zou zijn gestegen. Achteraf is ons gebleken, dat het aantal slacht offers in die gemeente officieel een en twintig bedraagt. Twee gemalen zorgen voor water afvoer uit Oude Korendijk Sinds Woensdagavond voeren twee gemalen te Goudswaard het water, dat in de polder Ouden Ko rendijk staat, af naar de haven. Naast het reeds bestaande gemaal is een noodgemaal opgesteld. Het kostte geweldig veel moeite om de noodinstallatic te plaatsen, maar Woensdagavond was het toch zo \er, dat ook dit gemaal in wer king kon worden gesteld. In Goudswaard en Piershil zijn alle cadavers geruimd, behalve op het eiland Tier.gemeten. Ook daar is men met de berging van cada vers begonnen, bij welk werk gro te rupstrekkers zijn ingeschakeld. Ondertussen heeft men een aan vang gemaakt met het ontlasten van de dijken van de geweldige hoeveelheden hout en goederen, die daar tegen aan zijn gespoeld. De Heide Maatschappij is begon nen niet het in orde brengen van ie dijk van de Molenpolder, terwijl over enkele dagen de fa. Zanen en Verstoep gaat beginnen om de ga ten in de buitendijk langs het Ha ringvliet te dichten. dus f 1036,71 voor het Rampen fonds. Extra bouwvol Diiinos! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Adv.) Schïedamse hulp Langzamerhand gaat alles, voor zover mogelijk, weer zijn normale gang. De jeugdverenigin gen vergaderen weer, de kleuter school is Dinsdag weer begonnen enz. Beide lagere /scholen staan nog in het water, zodat het nog wel enige tijd duurt eer hier on derwijs kan worden gegeven. Zondag hebben de inwoners be wezen. dat zij ondanks, de eigen grote materiële schade toch nog weten te offeren. De collecten in de Ned. Herv. Kerk en Gei. Ge meente brachten respectievelijk f 530.59 en f 506,12 op. In totaal urne/ Donderdagmorgen heeft de ge meenteraad besloten om te trach ten zestien woningen te bouwen aan de Burgemeester Zahmveg en de Koningin Julianastraat. Er is ter plaatse bouwrijpe grond aan wezig. Als er bouwvolume voor deze woningen verkregen wordt, zullen deze huizen van hetzelfde type worden als de woningen, die momenteel in aanbouw zijn aan de Burgemeester Zahnweg. In het kader van de adoptie van Goudswaard door de gemeen te Schiedam, he.ft Goudswaard de beschikking gekregen over een boot van de Schicdamse haven dienst. welk vaartuig goede dien sten kan doen om Tiengemeten en de Nieuwendijk te bereiken. Verder kan Goudswaard beschik ken over een tank- en een kipwa- gen. eveneens van Schiedam. Het is dan ook begrijpelijk, dat burgemeester Van Dijck behalve I voor de medewerking en steun van de bevolking van zyn eigen gemeente, dankbaar is voor de hulp. die Schiedam biedt. Het gemeentebestuur au Schiedam heeft op verzoek >an burgemeester Van Dtyck besloten om diegenen, wier arbeiderswoningen z.,n ver nield, van volledige meubile ring en huisraad te voorzien. Petroleumstellen By de Schicdamse hulpverle ning heeft zich een geval met een enigszins komisch tintje voorge daan. Burgemeester Van Dijck had zijn Schiedamse collega meege deeld. dat hy in zijn gemeente wel een stuk of vijf en twintig der tig petroleumstellen kon gebruiken De burgemeester van Schiedam liet daarom Zondag in alle kerken aflezen, dat er in Goudswaard ge- Aan het verslag over de toe stand der Vereniging „Ambachts school voor de Hoekschc Waard" te Oud-BeUerland, over het jaar J952, hebben wjj het volgende ont leend: Het aantal leden bedroeg aan het einde van het jaar 52, en dat der begunstigers 5. In do algemene vergadering van 25 Februari traden als bestuurs leden af en werden herkozen: I. Bourdrez. A. P. van der Hoe ven en K. K. K. de Koning. Op 5 October overleed de heer I. E. Bourdrez. Gedurende 15 jaar heeft do heer Bourdrez als be stuurslid de belangen van het on derwijs met grote toewijding ge diend. Zijn heengaan wordt als een groot verlies beschouwd. Aan het einde van het verslag jaar was het bestuur als volgt samengesteld. D. Fonkert, voor zitter; VV. J. Smit. secretaris-pen ningmeester; A. P. van der Hoe ven. K. K. K. de Koning cn S. Pe- trusma, allen tc Oud-Beijerland; Afdeling Aan het einde van het jaar was hetp ersoneel als volgt samenge steld: Th. Sierdsma, directeur; A. P. van Bellen, wnd. directeur-/leraar Jac. Baks, A. P. van Beesten, P. J. Deurwaarder, W. van Geluk, H. J. Grevink, L. Peters, G. N. Roza, W. F. Wildschut. W. H. de With, leraren. K. F. A. Schouten, pïv. leraar; W. de Reus, administra teur; T. Stam. concierge. Aantal leerlingen Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 160. Het aantal leer lingen dat een getuigschrift ver wierf bedroeg: Afd. Timmeren 13 Smeden-Mach.bankwerken 8 Auto-motorherstellen 11 3e jaar 5 Elcctrotechniek-Instr.m. 9 Schilderen 4 In totaal dus 50 Op 1 April werden 89 nieuwe leerlingen toegelaten. De nieuwe cursus ving aan met 186 leerlingen, verdeeld als volgt: le kL 2e kl. Totaal Timmeren 21 21 42 Smeden-Machine-bankwerken 58 46 104 Auto-motorherstellen 0 0 0 Electrotechniek en Instrumentmaken 17 13 30 Schilderen 3 10 Totaal: 99 87 186 D. van der Made te Puttershoëk A. B. H. Vlielander tc Nu- mansdorp; en C. L. Korjck te Put- tershoek. Kosten Dc netto-kosten bedroegen voor: Technische School f 83.355.79; Technische Avondschool f 9-173.40 Leerlingstelsel f 2.068,51. De commissie voor het nazien dei rekening bestond uit de he ren: P. de Vrocdt. J M. Cornells-1 se en J. H. Ph. de Wilde. hooi Nieuwe sc Dc plannen voor de stichting in een nieuw gebouw zijn thans in een zodanig stadium, dat bin nen afzienbare tijd met de bouw kan worden begonnen. Op 5 Maart werd de goedkeuring ont vangen op de benoeming van ir. K. I. Ruige, b. i. te Rotterdam, als architect van het nieuwe ge bouw. cn op 10 Mei werd de goed keuring op het bouwprogramma ontvangen. Het schetsplan werd op 22 No- j vember goedgekeurd, zodat aan de architect opdracht kon worden gegeven tot liet verder uitwerken het plan. Het oude gebouw wordt zoveel mogelijk ïn goede staat gehouden. De inventaris werd zoveel mo gelijk door de leerlingen onder houden en uitgebreid. Aange schaft werd een lastransformator. Verdere uitbreiding en vernieu wing van de inventaris zal bij het gebruik nemen van het nieuwe schoolgebouw, nodig zijn. Personeel De heer P. J. Deurwaarder overkwam een verkeersongeval, vaardoor hij van 26 Augustus tot 1 November zijn lessen niet kon waarnemen. In zijn plaats was van 1 September tot 1 November werkzaam, dc heer P. J. de Kra- In de loop van het jaar werden nog 5 leerlingen toegelaten 49 leerlingen vertrokken met diplo ma en 31 zonder diploma, zodat aan het einde van het jaar, nog 174 leerlingen aanwezig waren. De aan het eind van het jaar aanwezige leerlingen waren af komstig uit de volgende gemeen ten: Oud-Beijerland 44, Zuid-Beijer- land 16, Nieuw-Beijerland 15: Hcinenoord 12, Maasdam 4: B3- rendrecht 2; Numansdorp 18: Klaaswaal 10; Mijnsheerenland 13 Strijen 10; Westmaas 5: Gouds waard 5; Piershil 2; Puttershoek 14; Hekelingen 2; Geervliet 1 en 's-Gravendeei 1. Technische avondschool Het onderwijs op de Technische Avondschool kon normaal doo"r- gang vinden. De lessen die door ziekte van het personeel niet kon den worden gegeven, konden door andere lerarenworden overgeno men. In de vacature, ontstaan door de pensionnering van de heer H. A. Bax, werd met ingang van 1 October benoemd, de heer W. F. Wildschut. Aan de Avondschool is het zelfde personeel verbonden als aan de Dagschool. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 121. Aantal leerlingen dat een ge tuigschrift verwierf: 3-j dipl 2-j dipl Afdeling curs A curs B Timmeren l 8 Smeden-Mach.-bankw. 2 11 Aut'o-Motorherstellen 0 4 Electrotechn.-Instr.m. 0 5 Schilderen 2 4 Metselen 2 0 Meubelmaken 0 2 Totaal: 7 34 De nieuwe cursus ving aan op 1 October met 141 leerlingen, verdeeld als volgt: Cursus A Cursus B Totaal Afdeling klasse I II 111 i IV V Timmeren 0 0 2 12 13 27 Metselen 1 1 0 3 1 6 Smeden-Machine-bankwerken 16 7 3 16 11 56 Auto-motorherstellen 4 3 0 8 10 25 Electrotechn.-Instrumentm, 0 2 1 6 6 15 Schilderen- 0 1 1 5 5 12 Totaal 21 14 50 •19 -41 mer te Den Helder. Aan de heer A P. van Beesten moest op 20 October ziekte-ver- lof worden verleend. Aan het ein de van het jaar was de heer Van Beesten nog niet hersteld. In zijn plaatst werd met ingang van 15 December als plaatsvervangend leraar benoemd, dc heer K. F. A. Schouten te Rotterdam. Aan de heer H. A. Bax werd mot ingang van 1 September eer vol ontslag verleend wegens het bereiken van dc pensioengerech tigde leeftijd. In een samenkomst van het bestuur en het personeel der school werd afscheid van de vertrekkende leraar genomen en werd hem dank gebracht voor al les wat hij voor dc vakopleiding in de Hoekschc Waard heeft ge daan. In de zelfde bijeenkomst werd het feit herdacht, dat de heer Peters 25 jaar aan de school verbonden was. Op 16 October was.de heer Th. Sierdsma 25 jaar als directeur aan de school verbonden. In een bijeenkomst van het bestuur, het personeel cn genodigden werd dc heer Sierdsma gehuldigd. In de plaats van de heer Bax werd met ingang van 1 Septem ber benoemd de heer W. F. Wild schut te Almelo. brek aan petroleumstellen was Vele Schiedammers stelden daar op petroleumstellen, beschikbaar in die mate, dat burgemeester Van Dyck gevraagd werd. of hij er niet wat meer kon gebruiken, waarop deze zyn aanvraag tot zestig ver hoogde. Niettemin arriveerden er in Goudswaard 168 petroleumstel len. In Schiedam werden cr 900 bijeen gebracht, Aan het einde van het jaar wa ren nog 128 leerlingen aanwezig. Deze leerlingen waren afkomstig uit de volgende gemeenten: Oud- Beijerland 37, Zuïd-Beyerland 8, Nieuw-Beijerland 5. Heinenoord 14. Maasdam 11. Numansdorp 9, Klaaswaal 4. Mijnsheerenland 7. Strijen 6. Westmaas 4, Gouds waard 4, Piershil 3. Puttershoek 11, Dordrecht 1 en 's-Gravenhagë Leerlingenstelsel Nog steeds worden niet alle leerlingen die de dagschool met diploma verlaten in het Leerling stelsel opgenomen. Hoewel niet alle bedrijven zich lenen voor ver dere opleiding, is medewerking voor het tot stand komen van een leerovereenkomst soms onvol doende. In de loop van het jaar werden 27 nieuwe leerovereenkomsten af gesloten. Het diploma kon worden uitgereikt aan: 6 Timmerlieden. 1 Machine-bankwerker, 2 Sme den-bankwerkers, 1 Elect: icicn. 3 Auto-monteurs en 1 Schilder. Aan het einde van het jaar wa ren 12 leerlingen geplaatst, ver deeld over 31 bedrijven. Deze be drijven waren gevestigd in dc vol- fgendc gemeenten: Oud-Beijerland 18. Nieuw-Beyerland 1, Zuid- I Beijerland 1, Numansdorp 4, Piershil 3. Goudswaard 1, Heinen- oord 1, Klaaswaal 1, Mijnsheeren» I land l. Maasdam 4, Westniaas 1, Puttershoek 2, Spijkemsse 1, Ba- rendrecht 1 en Rotterdam 1. De leerlingen waren verdeeld over de volgende vakken: Timme ren 13. Maehme-bankwerken 14 Smeden 2. Electrotechniek 7 er Schilderen 6. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4