- 50 Jaar geleden HOE DEN HAAG ZICH DE HULP VOORSTELT hielp en Cadetten en adelborsten snel en kordaat Geweren gaan gauw af! H C VAN LEEUWEN Krxptogram HET VADERLAND 2 ZATERDAG 14- FEBRUARI '1953 Adoptiecomité geïnstalleerd Een coördinatiecommissie gevormd BURGEMEESTER mr F. M. A. Schokking heeft vanmorgen, tijdens de installatie van het adoptieconiité voor Goedereede en Stellendam, een uitvoerig verslag gegeven van zijn bezoek aan die gemeenten en een xiiteenzetting gegeven van de wijze, waarop hij zich voorstelt dat Den Haag hulp zal geven. Met nadruk wees hij er op, dat elke gemeente een zelf standig geheel is en dat Den Haag zich zeker niet over Goedereede en Stellendam moet gaan ontfermen als een vader over een kind. Immers, het moet voor die gemeenten niet zo worden, dat de adoptie door een grote gemeente a's Den Haag op de duur wordt gevoeld als een beklemming, De hulp zal dan ook gecoördineerd moeten geschieden en de vragen aan burgemees- ter jhr Knobelsdorff zullen zakelijk ge steld moeten zijn zonder een ondertoon van medelijden of iets van: we vinden het zo zielig. Den Haag zal wel helpen. De burgemeester zei hei niet precies in deze woorden, maar zijn betoog kwam toch daarop neer. Waaruit zal de hulp moeten bestaan? Een diagnose van de schade is nog niet te stellen, maar als directe hulp ziet de burgemeester het in orde brengen van het bevolkingsregister van Stellendam, waar toe de volgende week een Haags ambte naar naar die gemeente zal gaan. Voorts het herstel van de straten zodra dit mo gelijk is en het drinkbaar maken van het water van de wel functionnerende water leiding. Hedenmorgen is voorts een auto met drie ton kleding naar de getroffen gemeenten afgereisd. eveneens werk Plantsoenendienst zal i zijn. Hulp van groepen Wat de verdere hulp betreft stelt de burgemeester het zich zo voor, dat de Haagse bakkers om maar een voor beeld te noemen zich zullen belasten met de hulp aan de getroffen bakkers uit Goedereede en Stellendam en zo voorts groep voor groep. De kerken zul len zich met de getroffen kerk daar be moeien, de manufacturenzaken hier met de manufacturenzaken daar, enz. Al deze hulp moet gecoördineerd plaats hebben via het coördinatiecomité, waar in zitting zullen hebben o.a. de burge meester. de wethouders van Financiën, Soc. Zaken en Wederopbouw, mevr. Van den Bosch de Jongh, ds Wormgoor, een vertegenwoordiger voor de drie Haagse vakbonden en de heer Jac Vooijs voor de Scheveningse vishandel. Mr Schokking voorzag, dat Den Haag aan beide gemeenten werkelijk veel te doen zal krijgen en als richtlijn heeft hij Op langere termijn ziet mr Schokking aan burgemeester jhr Van Knobelsdorff de hulp zo. De oudere huizen hebben meegegeven: Wees niet te bescheiden, vooral in Stellendam veel geleden. Van|maar stel een lijst op van gewenste hulp de totaal 500 huizen van deze gemeente i en vul d'e lijst dagelijks aan. De zaken zijn er 300 totaal verwoest. Er zal dus j die d°0!" het Kijk ter hand worden ge- straks behoefte zijn aan een uitbreidings-1 nomen zullen niet door Den Haag wor- plan, wat zal moeten worden voorbereid iden behandeld. Een ir van gemeente door een werkcommissie, waarbij devv-er-Icen is thans in de getroffen gemeen- Goedereede door vrouwen verdedigd In een praatje over de historie van Goedereede en Stellendam zeide de burgemeester, dat Goede reede in tegensleling tot Den Haag stadsrechten heeft (verkregen in 1330). In 1415 werd het plaatsje belegerd door Jan van Brabant, in 1490 door jhr Frans van Brederode. Deze laatste belegering had plaats, toen de vissers waren uitgevaren. De vrouwen hebben toen Goede reede verdedigd en zijn er in ge slaagd de troepen van Van Brede rode met zware verliezen terug te slaan. In 1550, 1570 en 1618 werd de gemeente door watersnood ge teisterd, waardoor delen van het plaatsje werden weggevaagd. Bakker Schut als burgemeester dr ir voorzitter dacht. Voorts heeft het gemeentehuis van Stellendam straks nodig meubilair om het opnieuw in te richten. Voor de gem. Tegen hoest User koudheid. St.er^SH^feh^^^^ji^fegen hoest, keelpijn Sterk desin fecterend. Te^bss—«röést, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend. HET.VADERLAND 14 Februari 1903 De Raad van Tilburg heeft door bemiddeling van den heer De Stuers aangekocht een portret van Koning Wil lem II, vervaardigd door den Belgischen schilder De Keyser en tot dusver in het bezit van diens dochter. Het zal geplaatst worden in de Raadzaal. ten om overleg te plegen met de ge meente-architect aldaar. Op een vraag van de heer Van Praag (C.P.N.), waarom niet de E.V.C. was ge-1 coördinatiecomité. vraagd aan de hulpactie mee te doen en of daartegen soms andere bezwaren wa ren aan te voeren, zeide de burgemees ter, dat alleen aangesloten vakbonden waren verzocht zitting te nemen in het comité (en de E.V.C is daar niet bij) en voorts: „Ik mag nu toch wel zeggen, dat de politieke groep, die U vertegenwoor digt de hulpverlening extra heeft be moeilijkt ook in de Kamer is dat duidelijk tot uiting gekomen en dat daar zaken bij getrokken zijn, die met hulpverlening niets meer te maken heb ben". Mr Van der Feen, die binnenkort de gemeentedienst verlaat wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, zal optreden als secretaris van het Veetransport uit Zeeland op weg naar veiliger gebied. Ere wien ere toekomt Dag en nacht gezwoegd zonder slaap of eten Kantongerecht Eis van Stichting Oud- politieke Delinquenten afgewezen De kantonrechter heeft vanmorgen de Stiohitimig Oud-Politieke Delinquenten niet ontvankelijk verklaard in haar eis tegen de Staat der Nederlanden en mi nister president Drees inzake de sluiting van het oonlogskenkhof in De Peel op 9 November 1952 op girond van het feit, dait de Staat naar eigen inzicht de onder haan beheer staande kerkhoven kan slui ten. De inzichten zdjn een beleidskwestie, waar de rechter gewoonlijk nd-et in t:eedt. De eisers hadden aan hun eis de vraag verbonden of de stichting een verbcdep vereniging is in de zin van het Besluit Ontbinding Landverradienlijike Organisa ties, uitgegeven in 1944 te Londen, De kantonrechter achtte dieze vraag niet ter zake dienende, hoewel hij wel aante kende, dat naar zijn mening het besluit rnoig wel geldt. Hij overwoog, dat deze kwestie volgens de bepalingen van de wet van 1855 betoeffeiyde de regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereniging en vergadering aan de rechtbank zou moeten worden voorge legd' om een vrijspraak te krijgen. Wel gaan volgens de kantonrechter de doel stellingen van de stichting vermoedelijk verder dan in de stichtirgsaotie is aan gegeven. Dr Dees achtte de kantonrechter in genen dele aansprakelijk. Sigarenkistjes-actie De inzameü.nigisactie voor het nationaal rampenfonds van rookartikelen, dlie op initiatief van een der Haagse sigaren winkeliers dis op touw gezet, ie een suc ces geworden, Men heeft verzameld: 120.000 sigaretten, 5100 sigaren, 1300 se- noritaE, 990 pakjes tabak en een aanbal pijpen, aanstekers, tabakszakken e.d. Aan geld word 'bovendien een bedrag T ii. ii i lil I van J 579,24 ontvangen door het Rode ln enkele van de vele brieven, die wij naar aanleiding van de hulpver-Kruis. lening in de noodgebieden ontvingen, wordt de critische vraag gesteld: J wat deden met name de Cadetten en de adelborsten en hoe werkten de ien: Daar begon de ellende pas goed, recruten? Vrij veel heerst de opvatting, als zouden inet name de officie-1 want we konden er met de auto's niet ren in opleiding werkeloos hebben toegezien en zouden onze soldaten inhioogston^Ik heb toenom°eenTankge- tegenstelling met de buitenlandse bet op hun sloffen hebben gedaan. Om vraagd en binnen het uur had ik er een. de onjuistheid hiervan aan te tonen, laten wij liever de betrokkenen zelf j Dezs wagens kunnen tot 1.80 m. in het water komen. Die angst die 4k ;oen heb uitgestaan is met geen pen te beschrijven. mee, en<W Vüllé'ri'ér Weeb boVenop 3e voorstellen. dgt het stormt, komen 1 'alles om 3® heen is denier en verder niets dan waiter en ftbgtr.lïSïs water. De Ingedeeld weg is onbekend, dus ieder moment kon- den wij in een gat wegzakken en dan Ook de adelborsten werden onmiddel-was het gedaan met ons. We kwamen er lijk gebruikt bij. de hulpacties. Zij ope- j veilig en wel. Tholen moest helemaal ons alarm geblazen en moesten wij reeröen niet als afzonderlijk onderdeel, geëvacueerd worden, maar met zeggen onmiddellijk aantreden. Het bataljon is: maar werden gedetacheerd op de marine-en schrijven een tank, waar slechts 20 provisorisch gesplitst in 8 detachementen.schepen, daar, waar zij het meest nodig man in kunnen doe je niet veel. We welke met boten en al naar Klundert, waren. Dat de marine sr.el en doeltref- j hebben gedaan wat we konden en ik Zevenbergen, Rilland Bath. Zierikzee,fend ingreep is voldoende bekend. Waar ben met 18 man en de chauffeur terug- Toezicht te land en te water Rijkspolitie beschermt eigendommen van geëvacueerden Het is druk op bet woelige Hollands Diep. In onafgebroken rijen trekken de schepen op naar Dordt en Rotterdam. Schepen met paarden en koeien, dicht aarieengedromd op de dekken, met huisraad en landbouwwerktuigen, met haastig verscheepte aardappelen en bewaard gebleven tarwe. Dag en nacht varen hier de schepen, diepgeladen Noord- en Oostwaarts, leeg weer naar het Zuiden terug. Zeeland wordt leeggehaald. Alles wat waarde heeft en nog bedreigd wordt door het water, wordt snel afgevoerd naar veiliger oorden, om straks terug te keren als de dijken weer gedicht zijn. Tussen deze eindeloze schepenrissen varen voortdurend de snelle en sterke schepen van de Rijkspolitie te water. En in de stuurhutten ontgaat niets van alles wat zich hier afspeelt aan de scherpe ogen van de manschappen die samen met hun collega's aan de wal er voor moe ten waken, dat plunderaars geen kans krijgen hun rattenbedrijf in dit deerlijk gehavende land uit te voeren. Maar de rampokkers weten dit al lang. Ze weten, dat uit alle delen de grijze schepen der Rijkspolitie naar dit gebied zijn geko men, de R.P. 59 uit Delfzijl, de R.P. 82 uit Amsterdam en vele andere boten. En ze weten ook, dat de manschappen een vrijwel onfeilbaar gevoel hebben welk schip hier met goede en welk hier met kwade bedoelingen vaart. Het praeven- tieve werk van deze patrouilles is reeds uitermate groot. Was er slechts een enkel schip op deze wateren, zoals ln normale tijden, dan zouden met vletten, roeiboten en motorbarkasjes de duistere elementen uit de grote steden naar dit gebied trek ken. Nu blijven ze thuis en als ze gaan, proberen ze met een gewoon schip mee te varen, onder het mom van hulp te willen Bieden. Veel kans van slagen heb ben ze ook dan echter niet en de vonnis sen die over. hen geveld worden, zijn zeer terecht zo hoog als de wet dit toe laat. Tegelijk met het surveillance werk doen de R.P. boten nog veel ander, goed v erk. Ze onderhouden de verbinding tussen plaatsen die verder geïsoleerd lig gen, vervoeren mensen die in het belang van de wederopbouw snel vervoerd moe ten worden en vervoeren goederen waar ergens noodzakelijke behoefte aan be staat. „Hallo R.P. 10, hier Vlaardingen, hier Vlaardingen", komt door de luidspreker de oproep en even later wordt de R.P. 10 aan het woord. Zondag 5 uur 20 aantreden Een cadet van de K.M.A. schrijft aan zijn ouders op Zondag o.m.: Voor ons begon het Zondagochtend 1 Februari om 5 20. Toen werd er bij Dinsd. 17 Febr. Literatuur en Schilderkunst Dr P. H. RITTER 4 Av. MAURITSKADE 5 TELEF. 114311 Hendrik Hagenaars Hoek Ik heb mij verbaasd over hen, die zich zo bitter hebben geërgerd aan de houding van de communisten ten opzichte van de ramp. Ik heb mij diep verbaasd om hun diepe verbazing. Wisten zij dit dan niet? Waren zij zó slecht bekend met de denkwijze en de methodiek der commu nisten, dat dit hun verwondering baarde? Hadden zij gedacht dat deze uitzonder lijkheid niet een levenselement van de communistische taktiek was? En begrepen zij niet dat juist het wek ken van ergernis bij de „bourgeoisie" d o e 1 is van de houding dezer groep? Epater le bourgeois is een bekend spel. Zomoet het in de consequente gedach- tengang van het communisme en wie dat ïiü pas begrijpt, heeft vóór deze ergernis de heren onderschat. Het is bekend, dat dit duidelijke, schrijnende bewijs der communistische methodiek sommigen de ogen heeft ge opend en dat enige honderden nü de partij verlaten hebben. De heren De Groot en Gortzak zullen om deze desertie niet rouwig zijn. Zij zul len denken: „het is nu gebleken dat zij te zwak in de leer waren; voor onze doel einden waren deze elementen blijkbaar onbruikbaar", In hun gedachtengang moet deze uit treding een zuivering, een nuttige zui vering, betekenen. Voor hen (en indirect: voor hun tegen standers óók) komt het er op aan, wie ondanks deze belediging van het normale menselijke gevoelsleven, gebleven zijn. Dat zijn er voor hèn genoeg en voor hun tegenstanders te veel. Dit is een krachtproef geweest; wie van het communistische hout gesneden zijn en wie niet. Ik geloof dat de heren zich helemaal niet ongerust maken over degenen die deze krachtproef niet hebben kunnen doorstaan. En ik geloof dat velen, die aan de an dere kant staan, er een goede les uil konden trekken: dat zij het ware aange zicht hunner tegenstanders nooit duidelijk gezien hebben. Ook voor wie aan de andere kant staan kon, dusdoende, van een zuivering sprake zijn. Hholen, Fijnaart, Krabbendijke en Wil lemstad werden gedirigeerd. Die Zondag is verschrikkelijk geweest, het was een woedende storm en overal mensen in ondergelopen huizen, die naar ons ston den te wuiven. Ons detachement zat in Fijnaart. Onze groep heeft 5 mensen, waaronder een baby uit het water kun nen halen. Wij hebben ons volkomen leeg geroeid tegen de storm in, maar het is ons tenslotte gelukt. Een andere groep, onder leiding van onze compagnie comm. Kapt Bijl de Vroe hebben er drie mensen uitgéhaald. Een oud moedertje zat ergens in een vol komen wrak geslagen huis op hen te wachten. Drie maal hebben zij het ge probeerd, en pas bij de derde poging slaagde kapt. Bijl de Vroe er met de jongens in het huis te bereiken. Het was zo inzielig, het oude mensje huilde tra nen met tuiten, toen zij aan land werd gezet. Maandag en Dinsdag in 't zelfde rayon gewerkt, dijken dichten, zandzakken vul len, vee redden, evacué's onderbrengen. Woensdag en Donderdagochtend rust ge had. Donderdagmiddag zandzakken vul len, laden, wegbrengen en opslaan. Door gewerkt tot Vrijdagochtend 4.30. Vrijdag ochtend afgelost, toen 's middags het zelfde werk tot 3 uur 's nachts. Om 6 uur vanmorgen er weer uit en tot 1 uur 's middags gewerkt. Morgen lossen wij om 12 uur de andere peletons van ons af. Behalve die vele doden, valt de ramp wel daar waren de adel- Met inzet van alles Woensdag 4 Febr. gez on den naar Halsteren Er was o.a. een v-rouw bij me- een baiby van enkele maanden, en zij builde aan een stuik door, want haar man en baar twee zoons waren verdronken. Tijdens het rijden van de ene plaats Een dienstplichtig soldaat schrijft naar naar da andere hadden wij even kunnen huis. dutten,,maar ja. daar rust je niet van uit. Om 10 uur 'savonds kwamen wij ein-Vanmorgen waren we dan ock aan het delijk in Bergen op Zoom aan. Alles was i einde van onze krachten en om 4 uur reeds uitgerukt op 18 jongens na, die j vanmiddag heb i'k -opdracht gekregen om ook net v.-aren aangekomen. Na aan- terug te komen naar de kazerne komst kreeg ik direct orders om naar Hal-I Vanavond zijn -berichten binnengeko- steren te gaan. Om hauf 11 vertrokken wij men, dat het water weer begint te stij- met'n drietonner. De hele nacht tot Maan-1 gen. Da: betekent dus. dat we er van- dagochtend 8 uur bfaben wij als bezete- j nacht misschien weer op uit moeten. In nen gewerkt en getracht alles te redden dien dit het geval is en ik mocht ver- w-at mogelijk was. Toen bericht om naar ongelukken bedenk dan, dat ik met mijn Steenbergen te -gaan. Wij hadden t-oen leven dat van tienallen andere mensen nog geen stukje eten of te drinken ge- heb betaald. Ik zal niet nodeloos het ge had! Tot 's middags 5 uur zijn we daar I vaar zoeken, maar waar mijn plicht mij -bezig geweest, alles tevergeefs, geen j roept daar zal ik ook zijn al moet ik dat greintje resultaat. Dan maar naar Tho- I met mijn eigen leven betalen. Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) tneer dan 10 jaar heeft onze „Schriftelijke Kweek- leder jaar slagen tientallen cursisten «oor het Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen Gymnasium en Mulo. Controle na de avondklok in nachtelijk Zierikzee. naar het haventje van Ooltgensplaat ge stuurd om daar een mobilofoon installa tie te halen, die men in Herkingen hard nodig heeft. In een kast in de grote kajuit staan kisten munitie en liggen karabij nen en stenguns, waar men in Zierikzee behoefte aan heeft. Als de avond valt zwaait soms het zoeklicht over het donkere water. Lang wordt een' roeibootje vastgehouden in de felle lichtbundel, maar het bootje blijkt alleen van een aak die onder het walletje voor anker ligt, naar een andere te varen. De meeste schippers wagen het niet met duister door deze wateren te varen. Hier en daar flappen nog wel de walvuurtjes aan en uit, maar veel van deze geleidelichten zijn gedoofd en men moet het vaarwater al heel goed ken nen om veilig tussen ondiepten te kun nen laveren. Vooral het binnenlopen van de haven van Zierikzee is geen peuleschil. De dij ken aan weerszijden van de lange kanaal haven zijn over grote stukken wegge slagen en overal staan sterke stromingen die een traag schip met niet te sterke motor gauw uit het diepe vaarwater halen. Haagse Rijkspolitie Even intensief als de bewaking op het water is, is die op het land. In Zierikzee en een deel van Schouwen-Duiveland is een detachement Rijkspolitie uit Den Haag samengetrokken, In een zaal van hotel Concordia is hun bureau. Twee men trekken van daar uit de stad in. Er is bericht binnen gekomen, dat er Haagse lompenkoopman in Rode Kruis-uniform in de stad rondloopt. Of Het zou nog weken en maanden du ren eer wij, evenals de indianen, met één enkele oogopslag de viervoeters, rep tielen en vogels konden ontdekken, die onbeweeglijk in het onderhout zaten en meestal een schutkleur hadden. Ondertussen begon het tot ons door te dringen hoe ongeveer onze grote film zou moeten worden tot nóg toe had eigen lijk alleen de titel vastgestaan „Onze tocht dwars door de sierra Parima". Onze trage en kalme vaart stroomopwaarts langs de Ventuari verschafte ons al di rect het eerste gedeelte. Wij filmden niet alleen de fantastische navigatiekunst van onze mannen, maar ook hun bedrijvig heid in en om de kampementen, zowel 's morgens als 's avonds; bijv. hun blik semsnelle ranchobouw en het bereiden van hun maaltijden. Het menu luidde elke dag anders en was altijd een verras sing nu eens bestond het uit gestoofde kaaimanstaart of piraniabouillon, dan weer uit een aap en een paar geroosterde papagaaien. En terwijl die heerlijkheden werden klaargemaakt, zongen zij en speelden op hun rieten fluiten, rondom het vuur gehurkt of uitgestrekt in hun hangmatten. Wij naderden de Cerro Mono- Weldra zouden wij opnieuw, en ditmaal met al onze bagage het gebied van de beng- Maquiritares bereiken, waar ons daar twijfelden wij niet aan bij stukjes en beetjes de mysterieuse sluier zou worden opgelicht, waarachter het leven van de sierra Parima verborgen lag. Vooreerst moesten wij in contact zien te komen met Kalomera, het grote opper-opperhoofd. Wij zouden het vast wel met hem kun nen vinden meenden wij, per slot was het ook met de andere Maquritares van een leien dakje gegaan. Hij zou natuur lijk te onzer ere een enorm feest aan richten. vervolgens zouden wij. bepakt, bezakt en goed bewapend naar de Gua- haritoo's trekken om ook hun dorpen en hün leven te leren kennen onze eer ste ontmoeting met hen was zo best af gelopen, dat we ons over de volgende niet al te bezorgd meer maakten. Goed, ze zouden ons nog wat ruilmateriaal af- gappen, maar dat was de moeite niet» Tenslotte zou Kalomera ons zijn beste krijgers lenen en ons het geheim open baren van de bergwegen, die dwars door de Parima lopen en zegevierend zouden wij in Brazilië aankomen iets dat vóór ons nog nooit door een blanke sterveling was gepresteerd! De 4e December, 's middags tegen een uur of vier, kreeg ik op een gegeven mo ment in de gaten, dat de hoofdgroep van de andere kano's, die we een paar uur tevoren gepasseerd waren, nog altijd niet v/eer achter ons was opgedoken. Ik gaf de stuurman van mijn vaartuig bevel rechtsomkeert te maken en een uurtje later vond ik de kano's even voorbij een »troo<iKV«nsn«lllog terug. De bootjes la gen gemeerd tegen een rots en op die rots zag ik Jean, Pierre en Luis, prutsend aan de druipnatte overblijfselen van drie onze bagagekisten. Niet ver van hen af lagen vijfhonderd meter filmiband: een trieste hoop biubberige macaroni. Het bleek dat er een kano was omgeslagen. Het motortje om electriciteit op te wek ken, was als door een wonder weer op gevist, nadat het meer dan een half uur onder water had gelegen. De spoelen moesten echter van a tot z worden na gekeken. Een kistje met gramofoonplaten was verloren gegaan Dit was het eerste wolkje, dat aan de egaalblauwe hemel verscheen. Het was nog niet het onweer, maar dat naderde al. Het liet niet langer dan twee dagen op zich wachten. De volgende dag weigerde onze 35 mm camera, die in Bogota zo prima gerepa reerd was. plotseling dienst. Jean haalde het apparaat uit elkaar en repareerde het De dag daarop6 December bleef het wéér steken. Jean demonteerde het opnieuw, maar aan reparatie viel dit keer niet te denken. Enkele radertjes waren stukgedraaid en niet meer te ge bruiken-: door het auto-ongeluk, waarmee onze expeditie zo onfortuinlijk had in gezet. was waarschijnlijk een spilletje verbogen een nauw merkbare afwij king en het had dan ook een hele tijd geduurd voor de gevolgen zich hadden doen gelden. De reparateur in Bogota had het blijkbaar evenmin in de gaten gehad als wij. En reserveonderdelen be zaten wij niet. „Daar zouden we toch niets aan heb ben". bromde Pierre. „We hebben hier geen werkplaats. En zonder werkplaats doe je niets. Het ding kan alleen in een fabriek gemaakt wor den". De fabriek van onze camera bevond zich echter in Chicago, Illinois. En we zaten een dikke duizend kilometer van de boven-Orinoco, vanwaar twee of drie keer per maand een vliegtuig naar Bo gota, Columbia, ging. Wat moesten we doen? We doopten de kleine kreek waar we die avond aanlegden Porta Nigra. We brachten Catire van de ernst van de toe stand op de hoogte en nadat hij zijn mannen een grote rancho had laten op trekken, zond hij hen op de jacht. We strekten ons in onze hangmatten uit en hielden krijgsraad. De situatie was der mate ernstig, dat we meer dan vieren twintig uur nodig hadden om tot een be slissing te komen. Het was op de kop af vijftien maanden geleden, dat wij uit Frankrijk- vertrokken waren en meer dan zeven maanden hadden wij nu al in het. equatoriale oerwoud doorgebracht. Wij waren allen min of meer gammel, zowel psychisch als physiek. Luis had nog steeds erg veel last van de steek van de rog. Pierre leed bijna chronisch aan oerwoudkoorts, ten gevolge waarvan zijn lichaam onder de zweren zat. Jean leed aan malaria: om de week moest hij een hevige aanval verduren en hij had steeds een dag of drie nodig om er weer wat bovenop te komen, ondanks alle kinine ter wereld. En ook ik voelde mij allesbehalve fit. Tenslotte was onze fi nanciële positie ronduit miserabel. We hadden zo langzamerhand al onze kre dieten verbruikt. (Wordt vervolgd) de man van plan is mee te pikken wat er ,e halen valt. ;s een andere kwestie, in ieder geval is het beter hem naar Den Haag terug te sturen, waar ze wel zullen uitmaken, hoe de man aan dat uniform kwam. Door de telefoon wordt naar Vere opgebeld, dat een ander verdacht per sonage daar met een boot heen is ge stuurd. De man is een ex-S.S.-er, hij woont in Utrecht en heeft hier dus niets te maken. In Vere zullen ze hem dan wel verder expediëren. Ook eilanders die in een kwaad ge rucht staan, worden geëvacueerd men neemt liever het zekere voor het on zekere. Op patrouille Over het eiland rijden, fietsen en lopen voortdurend de patrouilles. Voor een huis ergens tussen Noordgouwe ën Zon- nemaire. aan de rand van de uitgestrek te waterwoestenij waar he* verdronken Dreischor midden in ligt, staat op de weg voor een nog juist droogliggend huis een grote rode auto. De achterdeur is open en twee verschrikte gezichten sta ren ue Haagse politiemannen aan. De oudste der twee mannen heeft een papier, waarmee de eigenaar van het huis hem toestemming geeft zijn huis geregeld te controleren. „Daar heb ik niets aan. Heeft U een bewijs van de burgemeester van Noord- gouwe?" Dat hebben ze niet en als blijkt, dat in de voorkamer een opengebroken bu reau staat, begint de zaak een ernstige kant te krijgen. „Fouilleren", is het bevel. Er wordt niets gevonden, ook het onderzoek van de auto levert niets op. Het is zeer goed mogelijk dat de eigenaar bij zijn vlucht zelf het bureau in zijn zenuwachtigheid heeft open gebroken en dat de zaak in orde is, maar de mannen krijgen op dracht, zich bij de burgemeester te mel den. Even later wordt een oude man aan gehouden die op een krakkelmikkerig damesfietje over de dijken trapt. „Heeft U toestemming hier te komen?" Ook hij heeft geen papieren en hele maal duidelijk wat hij hier komt doen is het niet. Ook hier volgt fouillage en als die niets oplevert, wordt de man vrij gelaten. met het bevel zo gauw mogelijk in Zierikzee te komen en zich hier niet weer te vertonen. „Want denk er om. die geweren van ons gaan erg gauw af!" Trillend over al zijn leden trapt het mannetje even later zo hard hij kan in de richting Zierikzee, waar hij vast en zeker aan zijn stadgenoten zal vertel len, dat die politiemannen in de polder direct op ieder schieten die er niets te maken heeft. Juist wat de politieman nen nódig' h'ebb'eh; Alléén bekende gé-' zichten op de weg en verder moet ieder een wegblijven, is hun practische richt lijn. Zo gaat het £e hele dag door. Patrouille na patrouille. Per auto, per fiets, per vlet. Over de smalle dijkwegen, iedc die ze niet kennen, aanhoudend, en controlerend. Ze doen vaak twee keer zo lang dienst als in Den Haag, maar dat tellen ze niet. Na een moeilijke en zware eerste week vol ontberingen werden ze ondergebracht in het geëvacueerde zie kenhuis van Noordgouwe, waar de lig ging en de voeding uitstekend zijn. En voor het voorkomen van diefstallen en roofpartijen hebben de mannen wel een extra zware dienst over. 's Avonds na tien uur, als de avond klok heeft geslagen, trekken de twee man sterke patrouilles in Zierikzee op weg. Ieder die dan nog op straat is, moet hier voor toestemming van de politie hebben. Anders gaat hij onherroepelijk mee naar het bureau om daar eens duchtig aan de tand te worden gevoeld om daar in het gunstigste geval de hele nacht vastge houden te worden. ELECÏR APPARATEN PRINSESTRAAT 13 No. 19a. Omschrijving. Horizontaal: 1. Materiaal voor Eva 3 Meer dan honderd jaar vliegt hij boven zee. 6. Wie het brengt, bereikt veel 7. Een heerser eindigt in Perzië. 8. Het koste wat het wil, we gaan er mee uit rijden. 11.Hij kan branden dat het een aard heeft. 13, Een eilandbewoner maakt een rondedans, 14 O lust voor het oog van de Boeddhist 15 Gang voor paarden, loop voor kippen. Verticaal: 1, Een misdadiger eindigt ach terover 2, Brandewijn ln een veldhut 4 Deugt men voor een gentleman? 5. Wanneer geoogst is, neemt men het begin 7 Men behoeft zich niet driemaal te bedenken voor deze Engelse stof. 9, De kracht ervan moet ontwikkeld worden. 10. Als korenaren leest men dit boek. 11. Voor Ma een spelletje. !2. Een oude zangeres is Duitsland. sr Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal; 1, mee; 4 Japan; 8 ader- 10 -e; M. Ceram; 13. Ate; 14. kaars;' 16. leges: 18, batig; 19, eik; 20. eiser; 23, nee; 24 Riga; 25. trias: 26, kom Verticaal: 1. macht; 2. Ede; 3 eer- 5 paars- 6. arts; 7. nee; 9. raket; -12. magie; 16Aegir; 16. lakie; 17. stram; 18. bier; 19. ent; 21. sik- 32. ego. HET® VADERLAND NIEUWE COURANT Anno 1869 Vit gave en druk: De Courant HET VADERLAND N.K1 Parkstraat 25-27 's-9ravenhaire Telefoon 7 184.340 Giro IttlëO Directeur: TH. D- STRU1CK Hoofdredacteur: Dr ff. VAN WIJK ABONNEMENTSPRIJZEN: f 24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f2.15 per maand. Losse nummers 8 cent! 's Zaterdags 15 cent ADVERTENTIE PR IJ ZE N: 32 cent pa millimeterregel.op con tract van 26 cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de wane prijs Korte Metten BINNENLAND. De nieuwe gebouwen van de Tech nische Hogeschool te Delft vorderen goed. In het begin van de volgende maand zal het windtunnelgebouw in ge bruik kunnen worden genomen. Morgen herdenkt het echtpaar P. J. Makkus-M. A. Makus-Quak, Zuiderstraat 128 te Delft, de dag daarop het 65 jaren geleden in het huwelijk trad. De commissaris van politie te Breda verzoekt namens de ouders de opsporing van de minderjarige Petrus Willibrordus Heerkens, geboren 24 Mei 1935. Een on geluk wordt gevreesd. Hij wordt sedert 2 Febr. vermist. Voor de bescherming burgerbevol king in de provincie Drenthe heeft men 6266 personen nodig, waarvan er zich reeds 2333 hebben aangemeld, zodat er nog nodig zijn 3933 personen. Voor rekening der gemeente Hooge- veen is aanbesteed het verbeteren van de straatweg over Nieuw Lande, vanaf de Coevorderstraatweg tot de Overijsselse grens. De raming was totaal ƒ360.000. De gemeenteraad van Slenaken in Zuid-Limburg heeft twee nieuwe wet houders benoemd. De vorige wethouders traden af, omdat zij na de herbenoeming van de burgemeester meenden, niet met deze te kunnen samenwerken. Te Maastricht is een bespreking geweest van de liquiditeitsmoeilijkheden, waarmede sommige middenstandszaken in de kring Maastricht hebben te kam pen als gevolg van het afgelasten der carnavalsfeesten, Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. vereniging voor natuurgeneeswijze wordt door deze vereniging op 21 en 22 Maart a.s. een congres gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. De thans geëindigde tweede vak beurs voor meubelen en woningtextiel in de Utrechtse jaarbeursgebouwen is een succes geworden, zoals uit de bij de deelnemers ingestelde enquête gebleken Mr H. P. Linthorst Homan, Com missaris van de Koningin in Friesland, heeft meegedeeld, dat voor de bescher ming burgerbevolking in Friesland zich tot nu toe hebben opgegeven 718 mannen en 261 vrouwen. B. en W. van Arwhen willen een mentz-studiebeurs in -het leven roepen ten behoeve: van Arnhemse ingezetenen, die studeren of gaan studeren in d-e wis- en natuturkunde aan een der Nederlandse universiteiten of de T.H.; per jaar willen zij het bedrag op-f2000 stellen. De serie showavonden die de Lucht machtkapel deze maand zou geven en waarvan de opbrengst zou worden be steed voor het laten vervaardigen van gala-uniformen voor dit korps, zullen in Maart doorgang vinden. De opbrengst zal echter worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. BUITENLAND Het Lagerhuis heeft een door 50 conservatieven ingediend wetsontwerp voor het weer invoeren van lijfstraffen met 159 tegen 63 stemmen verworpen. In de Archives Nationales te Parijs is een tentoonstelling geopend ter her denking van de stichter van de Parijse „Metropolitain": Fulgence Bienvenue. Op 19 Juli 1900 werd het eerste traject van 10 km op de lijn Porte de Vineennes Porte Maillot geopend. De „metro" be slaat thans 186 2 km over 14 lijnen en vervoert jaarlijks anderhalf milliard reizigers. Maarschalk Alphonse Juin is per vliegtuig naar Indo-China, Japan en Ko rea vertrokken. Te Saigon zal hij bespre kingen voeren met de Franse Hoge Commissaris. Jean Letourneau. In een tussentijdse verkiezing in Canterbury is wederom een Conserva tieve candidaat- Leslie Thomas, verko zen met een meerderheid van 9930 stem men, Bij de laatste algeméne verkiezin gen was de meerderheid 14.089 stemmen. De Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland gaan de uitgaven voor Duits burgerpersoneel met 27 pet ver minderen De inkrimping zal 30 Juni voltooid zijn. Dr Karl Herrligk offer, een arts en bergbeklimmer uit München. is naar Karatsji vertrokken om de Duitse Hima- laya-expeditie, die dit jaar de Nanga Parbat-piek van 8125 meter zal bestij gen. voor te bereiden. Het oha-mpagne-Verbruik in West- Duitsland is. sinds de champagnebelasting in November door het Parlement te Bonn met 66 2/3 pet verlaagd werd. bijna ver dubbeld In de laatste twee maanden van 1952 werden 3.712.728 flessen verkocht tegen 2 031.593 in de overeenkomstige periode van 1951, Volgens een regeringsdecreet moe ten alle benoemingen op kerkelijke pos ten in Polen de goedkeuring van de staat hebben. De betrokkenen moeten een eed van trouw aan de staat afleggen. Alleen Poolse burgers mogen benoemingen aan vaarden. en de staat moet ook het instel len en afschaffen van kerkelijke posten en alle overplaatsingen en veranderingen goedkeuren, Adlai Stevenson de verslagen demo cratische presidentscandidaat gaat 2 Maart per vliegtuig en schip een reis om de wereld beginnen. De directeur van een door de Ame rikaanse Evangelische Kerken gefinan cierd Evangelisch bijbelinstituut te Rome. Anthony Caliandro. heeft bevel gekre gen. Italië onmiddellijk te verlaten, daar hij zich niet zou houden aan de Italiaan se wet. Hij weigert te vertrekken. Koning Boudewün naar het Zuiden. Een koning heeft er minder recht op een individu le zijn dan ieder ander. Hebbel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2