HET VADERLAND Nieuwe doorbraak zou het eiland in drieën scheuren Engeland heeft oog voor wensen van Parijs Zierikzee wordt onmiddellijk ontruimd Washington zou bondgenoten willen raadplegen De militaire organisatie klopte volledig West-Duitse vrees voor „discriminatie" Brits beroep op de Zuid-Soedan Weerbericht ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE Cij COURANT 83e JAARGANG No 260 Zuiderdijken op Schouwen in gevaar A AN EEN GEDWONGEN EVACUATIE op korte termijn is in Zierik- zee niet te ontkomen. Deze conclusie heeft minister Beel uit de adviezen van enkele deskundigen getrokken. Tijdens een bijeenkomst op het stadhuis van Zierikzee hesprak de minister van Binnenlandse Zaken gistermiddag de toestand met het gemeentebestuur, waarbij men tot zijn leedwezen tot de conclusie kwam, dat de autoriteiten de verant woordelijkheid voor het verblijf van allen, die niet noodzakelijk moeten werken aan het herstel van dijken en eiland, onmogelijk kunnen blijven dragen. Ieder die niet in het bezit is van een verblijfsvergunning door of namens de gemeente afgegeven, zal binnen drie dagen uit Zierikzee moeten evacueren. Schepen van de marine zullen de be- meente, de P.T.T. enz., krijgen de vrou- volkiog afvoeren naar de opvangcentra, daar grotere passagiersschepen de haven niet meer kunnen binnenvaren. Wie na drie dagen niet uit Zierikzee is getrok ken, zal nadien niet meer als evacué wor. den beschouwd. Bovendien zullen de op vangcentra spoedig worden opgeheven en de marineschepen keren 17 Februari naar hun vaste ligplaatsen terug. De burge meester van Zierikzee heeft met klem een beroep op de bevolking gedaan aan het. bevel van minister Beel gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Halve km droog land Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoud bare toestand voor de ongeveer 4500 achtergeblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering, dan wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken van Schouwen op leveren. Hoewel aanvankelijk de toestand aan de Noordkant het meest critiek werd geacht, is het gevaar aan de Zuiderdijken thans veel groter. Het gat bij de Schelp- hoek aan de dijk van de Oosterschelde was aanvankelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een-breedte van 250 meter en een diepte van 30 meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis, waardoor Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. N'u het water door het gat by de Schelp- hoek over een veel grotere breedte naar binnenstroomt. is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnen komt by vloed, dan dat er uit trekt b« eb. Indien daarbij ook de Noordcrdyken het nog zouden begeven, zou in Zierik zee slechts een halve vierkante kilometer droogblüven Onverbiddelijke evacuatie Voor de uitvoering van de evacuatie is Zierikzee in vier wijken verdeeld. Alle bewoners van de eerste wijk moesten zich reeds gisteravond ten gemeentehuize melden. Vandaag komen de drie andere wijken aan de beurt. Men verwacht, dat van de 4500 nog aanwezige personen, er ongeveer drieduizend de stad, zonder par don, zullen moeten verlaten. Hieronder bevinden zich slechts weinig evacué's uit andere plaatsen van het zwaar getroffen Goeree. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kinderen zal met voortvarendheid ge schieden. Vanochtend vertrokken reeds de eersten met sloepen van de Kon. Ma rine van de haven naar de rede, waar grotere passagiersschepen gereed lagen om de evacué's over te brengen naar de opvangcentra in Dordrecht. Vandaar zul len ze vermoedelijk worden overgebracht naar de provincie Utrecht. Behalve de werkers voor het herstel van de dijken, ambtenaren van de ge- Nat. Rampenfonds: 42 millioen Bij het Nationaal Rampenfonds werd sdsteravond een totaal bedrag van 42 mil lioen gulden geregistreerd. Militaire bijstand wen van deze achterblijvers eveneens een verblijfsvergunning. Alle eerder verleen de verblijfsvergunningen zijn ingetrok ken. Personen, die zich niet melden, het geen de gemeente-administratie direct uitwijst, zullen bezoek krijgen van de politieOok het in de stad aanwezige vee zal met spoed worden afgevoerd. Geen vrees voor epidemie De inspecteur van de Volksgezondheid, dr Trines, die tijdelijk in Goes verbleef, is met het oog op de evacuatie van de bevolking met spoed naar Zierikzee ge roepen. Van officiële zijde wordt ten stelligste ontkend, dat vrees voor het uit breken van een epidemie oorzaak zou zijn van de evacuatie. De burgemeesters van Zierikzee, Noord-Gouwe, Zonne- maire en Brouwershaven hebben bekend gemaakt, dat niemand met. inbegrip van evacué's, naar Schouwen-Duiveland mag teruggaan, dan na toestemming en op roep van de burgemeester der betrokken gemeenten. Tot bloedens toe Van Schouwen is echter ook prettiger nieuws te melden. Met grote inspanning is het namelijk gelukt een groot gat in de Oosthavenaijk bij Brouwershaven te dichten, en dat nog wel zonder rijshout of draglines te gebruiken. Alleen hetj enthousiasme van honderden Nederlandse en Engelse militairen, van leden van de Nationale Reserve, van mannen van de Kon. Ned. en van de Engelse marine en van een aantal burgers gelukte het de sterke stroom in dit gat meester te orden. Tegen het kritieke uur ging een om- Gezicht op Goedereede, een twee plaatsen, die Den Haag adopteerde. cn een aantal officieren van zee- cn land macht sjouwden met zandzakken tot het bloed hen uit de vingers liep. Maar men vorderde, en ondanks twee overspoelin gen werd het grote gat gedicht, waarmee het behoud van Zonnemaire was ver zekerd. Bij Kruiningen op Zuid-Beveland wordt het gat in de dyk echter steeds breder cn dieper; was eergisteren de grootste diepte bij laag water 15 meter, gisteren werd reeds 22 meter gemeten, terwijl dit gat thans al 250 meter breed is. In Rilland-Bath wil men de militairen, die a.s. Dinsdag uit het geteisterde ge bied zullen worden teruggetrokken, graag langer houden, daar anders de uitvoering van een groots plan, waardoor in één slag 100 ha. land terug zou worden gewon nen, in gevaar komt. Bij het slagen van dit plan. het leggen van een nooddijk, zou ook het dorp Rilland droog komen te roeper door Brouwershaven om alle weer- liggen, evenais de spoorlijn en de rijks- bare mannen naar de dyk te roepen. In weg tussen Kreekrakdam en Krabben- een koude Oostenwind werd verbeten j dijke. Het is echter niet uitgesloten, dat geiverkt; ook de 'burgemeester, de dokter i de militairen hier langer zullen blijven. Amerika en het Verre Oosten O o De Amerikaanse minister van Buiten- j uiteenzetbLmg geven van zijn inzichten landsc Zaken, Foster Dulles, heeft, naar omtrent de Koreaanse oo-rlng. De belamg- uit Washington Avordt vernomen, tegen- stelling van het Amerikaanse Congres is over leden van de Senaatscommissie gewekt door Van Fleets uitlating, dat buitenlandse^ aangelegenheden ver-1 het mogelijk is door middel van een' „of- Enkele onderdelen blijven ingeschakeld Maandag ten einde Met ingang van 17 Februari a.s. wordt de militaire bystand voor de noodgebie- i kaamsè Huis den in algemene zin beëindigd. Alle on derdelen, ook dc buitenlandse. k tiaar hun garnizoenen terug. Na tijdstip kan in incidentele gevallen hulp worden verleend. Over de aa waarop deze zal behoren te worden geroepen en gegeven Avordt nog nader overleg gepleegd. zekerd, dat de V.S. eerst het Congres en hun bondgenoten zullen raadplegen, al- een nieuwe stap in het Verre Oosten te doen. Volgens Senatoren, die de bijeenkomst der commissie bijwoon den. zou Foster Dulles a'oorts verklaard hebben, dat president EisenhoAver er niet naar streeft een blokkade van de Chinese kust in te stellen. Deze Senatoren zeiden de indruk be 'hebben, dat Foster Duties voornemens is Amerikaanse bondgenoten volledig op de hoogte te houden en te raadple gen, dit in de hoop bij elk toekomstig optreden der verbondenen eensgezind heid te verzekeren. De voorzitter der commissie, Senator Alexander Smith, had bepaald, dat Dulles' verklaringen geheim moesten blijven, Generaal James van Fleet, de gepen- lionneerde opperbevelhebber van het Achtste Amerikaanse Leger in Korea, zal op 4 Maart a.s. voor de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri can Afgevaardigden een Zuid-Holland voteert f 2 millioen voor de ramp Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft de Staten van deze provincie voorgesteld een bedrag van 2.00Q.000 beschikbaar le stellen oor uitgaven, welke als gevolg van de watersnood nodig zyn. Ged. Staten mer ken op, dat de ontstellende ramp naast hetgeen van andere rijde is en wordt ver- -icht, van provinciewege allerlei voorzie ningen eist van technische, van sociale en van andere aard, welke met aanzienlijke uitgaven gepaard gaan. Zy achten het ge wenst, dat voorshands op de begroting '053 een bedrag van twee millioen gulden wordt beschikbaar gesteld. Welk gedeelte van de uit het crediet te bestrijden uit gaven uiteindelijk ten laste van de pro vincie zal blijven, is uiteraard nog niet bekend. Zulks hangt mede samen met de regelingen welke van rijkswege ten aan zien van schadeloosstellingen e.d. zullen worden getroffen. Aangezien voor deze uitgaven een dek'kingsmiddel moet wor den aangewezen en de gewone dienst geen speling bevat, ware volgens Ged. Staten 't crediet te putten uit de reserve. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land zullen op 4 Maart a.s. in buitenge- Avone zitting bijeenkomen. (14 PAGINA'S) wordt Zierikzee grotendeels ontruimd. Het water bedreigt het stadje in het Zuiden en Noorden. Engeland en Frankrijk bereikten overeenstemming over de Europese Defensie Gemeen schap; Eisenhower wenst geen blok kade van de Chinese kust; Groot- Brittannië en Amerika willen Egypte economische en militaire steun ver lenen. Hierover leest men op pag. 1. Op pag. 2 een relaas over de hulpver lening van cadetten en adelborsten en over het werk van de politie in overstroomd gebied. Op pag. 3 schrijft J. Greshoff n.a.v, „Voor Monica" van Astrid van Royen. Op deze pagina een beschouwing voor en over lief hebbers van het theater en een Kro niek der Duitse letteren. Buitenlands nieuws op pag. 4. Film, kunst en sport op pag. 5. Het Klankbord der Jongeren vindt men op pag. 6', waar wij bovendien een beschouwing plaat sen van de dir.-gen. van het Gevan geniswezen n.a.v. de ontsnappingen te Breda. Jos. de Gruyler vervolgt zijn serie over Etruskische en Romeinse kunst. Prof. dr J. C. Bleeker schrijft over Dood en herrijzenis van het natuurleven; J. C. Bloem over Daudet en Jan van Nijlen over Jacob Smits (op pag. 7). Pag. 8 bevat Stemmen der lezers over de watersnood, denksport en radio-programma's. De pagina voor de vrouw (9) is grotendeels aan Franse en Engelse mode gewijd. De laatste berichten staan op pag. 11. Day by day; p. 4. fensief over do gehele linie" de commu nisten te verslaan en een einde te ma ken aan de Koreaanse oorlog. Chinees Nieuwjaar China viert vandaag zijn Niemvjaars- feest. Radio-Peking meldt, dat massa bijeenkomsten worden gehouden onder de leuze „verzet tegen de V.S., hulp aan Korea". Daar de Chinees-communistische regering de Westerse tijdrekening heeft overgenomen, zijn de feestelijkheden of ficieel gewijd aan het „voorjaarsfeest", doch in de meeste huisgezinnen Avordt aan de viering volgens oude stijl vast gehouden. Het afgelopen jaar stond in het teken van de Draak; het nieuwe zal in dat van de Slang staan. De Chinezen geloven, dat het nieuwe jaar slecht zal zyn, omdat het zal beginnen met een zonsverduistering. En zij zijn er vast van overtuigd, dat het nog slechter zal zijn, indien zij de euvele moed hebben Zondag, de tweede dag van het Nieuwe jaar, hun haar te laten knip pen of bezoek te ontvangen. Alle barbiers in geheel China hebben gisteren dan ook overgeAverkt. Ook in Hongkong hadden de kappei's hun handen vol. De feestelijkheden te Peking staan in het teken van het nieuwe vijfjarenplan. De jeugd kan kennis maken met oorlogs helden en Stachanof-arbeiders. De Chinese leider Mao Tse Toeng heeft in een boodschap aan Stalin verklaard, dat „het nieuwe China, dank zij de be langeloze hulp van de S.U., zijn econo misch herstel en zijn ontwikkeling ver sneld heeft." In zyn antwoord spreekt Stalin de hoop uit, dat „het vriendschaps; verbond tussen de Chinese Volksrepu bliek en de S.U., dat in het belang is van de vrede en de internationale veiligheid, zelfs nog hechter zal worden." De bood schappen werden uitgewisseld ter legenheid van de derde verjaardag van het Russisch-Chinese vriendschapsver drag. Mr H. de Vries opvolger van mi R. H. Pos Naar AviJ vernemen schijnt het wel vast te staan al is het nog niet offi- dat de gecommitteerde voor Su- oieel - rinaamse Zaken op het ministerie voor Overzeese Rijksdelen, mr H. L. de Vries, tot opvolger van mr R. H. Pos, thans nog vertegemvoordiger van Suriname in Ne derland. zal worden benoemd. De laatste wordt voorzitter van de re geringsraad in Suriname, zoals bekend is, doch ook deze benoeming zal nog even op zich laten wachten, en vermoedelijk eind Maart afkomen. Mr Pos komt eind van deze maand uit Paramaribo in Den Haag terug om zijn zaken af te Avikke- len en zijn functie aan zijn - opvolger over te dragen. By de evacuatie van het overstroomde ZeeuAVse gebied heeft men vaak moeilyk- heden gehad met de bewoners, die hun huizen niet wilden verlaten. Nu met in gang van Dinsdagmorgen a.s. de militaire hulp geëindigd zal zyn, zyn er weer hon derden mensen die met tegenzin dit ge bied zullen verlaten, n.L de buitenlandse en Nederlandse militairen die hier in de afgelopen Aveken hebben gcAverkt. .,Er is prachtig Wérk verricht," aldus de minister van Oorlog, ir C. Staf, in een hedenmorgen toehouden persconferentie, welke werd bkgewoond door de beide staatssecretariÜSn van Oorlog en buiten landse militaire attache's van de landen die aan de hulpyerlening hebben deel genomen. „In de nood leert men zijn vrienden kennen, dat hebben wij in deze twee weken gemerkt; de hulp die wij van onze buitenlandse vrienden hebben gehad is geweldig geweest en juist- het mooie hiervan is, dat het geheel onge vraagd kwam. Om hiervan een enkel voorbeeld te geven: De Belgische sol daten overschreden zonder dat enige Nederlandse militaire autoriteit er iets van wist, de grens en gingen zonder wat te vragen, direct aan het werk." Minister Staf gaf een kort overzicht van het vele werk dat door de militairen is verricht, waarbij hij er op wees, dat de buitenlanders even hard hebben ge werkt als de Nederlanders, ondanks de vaak uitermate slechte omstandigheden Avaaronder zij moesten leven. Nu echter de noodtoestand achter de rug is, is het noodzakelijk déze hulp terug te trekken Koningin Juliana was gisteren op Texel. Zij reisde er heen op de veer boot van Den Helder, De Wagenmaker,- in gezelschap van de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning. Koningin dankt Detroit H.l de Koningin heeft in warme be woordingen de stad Detroit (V.S.) dank gebracht. In Detroit, waar het bezoek van de Koningin nog vers in het geheu gen ligt, is een uitgebreide hulpactie gaande. De burgemeeste. heeft Maandag a.s. tot Hollanddag geproclameerd. Prins Bernhard bezocht Hellevoetsluis Prins Bernhard heeft gistermidda - een b zoek aan Hellevoetsluis en omgeving gebracht. Hij nam de schade aan de dijken in ogenschouw en de herstellings- zaamheden. De Prins heeft zich o.m, onderhouden met de Engelse genie troepen, die daar ter pla*t«« awIc- zaam zyn. en het werk verder over te laten aan de burgerlijke autoriteiten. Dit om te voor komen, dat later gezegd zal worden, dat de militairen het Averk van de burgers hebben afgenomen en omdat het normale militaire apparaat Aveer op gang moet komen. Slechts enkele onderdelen die Speciale diensten vervullen, zullen nog een tijd in het noodgebied blijven, zoals bijv. een aantal ducks van het Ameri kaanse leger, een paar waterzuiverings installaties en enige zoeklichten. Er zijn voortdurend 10.000 Nederlandse militairen ingeschakeld geAveest, in tAvee ploegen, in totaal dus 20.000 man. De buitenlanders hebben met 6.000 man ge werkt, Avaarvan eveneens de helft actief was. De minister was uitermate te spre ken over de goede samenwerking, er is nooit enige sprake geweest van compe tentiemoeilijkheden, noch tussen de Ne derlandse en de buitenlandse militairen, noch tussen de burgerlijke en de militaire autoriteiten. De militaire organisatie heeft in alle onderdelen geklopt. Als voor lopige les uit het gebeurde zou de minis ter willen noemen, dat het noodzakelijk zal zijn "e.bevelvoering decentraliserend te maken met plaatselijke centralisatie, waardoor een verantwoordelijk hoofd officier over een groot gebied alle zeg genschap krijgt. Frans-Brits overleg in Londen fTUJDENS DE FRANS-BRITSE besprekingen te Londen hebben beide betrokken landen overeenstemming bereikt over hun leidinggevende rol bij de organisatie van de verdediging der vrije wereld. Engeland toonde zich, naar verluidt, inschikkelijk ten aanzien van a'erscheidene Franse Avensen inzake een nauwere samemverking van Groot-Brittannië met de Europese Defensiegemeenschap. In West-Duitsland daarentegen heerst ontstemming over Avijzigingen, welke Parijs in bet Europese leger- verdrag wil brengen en die te Bonn als „discriminerend" gekenschetst worden. zaak is van de Franse fabrikanten, aan- Na afloop van de tweedaagse bespre kingen, welke de Franse premier. René Mayer, er zijn ministers van Buiten landse en Economische Zaken. Bidault en Buron, met hun Britse ambtgenoten te Engeland niet andere Europese Tanden kon achterstellen, alleen om de Franse exporteurs ter wille te zijn Van officiële Franse zijde is vernomen, dat de Franse regering zes ontwerp- Londen hebben gevoerd werd een com-protocollen voor toevoeging aan het muniqué uitgegeven. waarin gezegdEuropese legcrverd»-ag ter tafel heeft ge wordt. dat een voortdurende en volledigebracht Frankrijk zou o.m, pogen te voor- steun van Engeland aan de Europese komen, dat het in de defensiegemeenschap Defensie Gemeenschap (EDG) van essen-1 door West-Duiisland overstemd zou wor- tieel belang is voor de vestiging van deze den. De Franse voorstellen zyn in de organisatie en bijgevolg voor het ver- j ogen der West-Duitsers in aanzienlijke sterken van het Atlantische bondgenoot-' schap. De staatslieden hebben van gedachten gewisseld over de wijze waarop Engeland het best zyn steun in militair en poli tiek opzicht aan de EDG kan uitbreiden. Van Franse zijde werden voorstellen ge daan voor het vestigen van een zo nauw mogelijke samenwerking tussen Gr.-Brit- tannië en de EDG in het bijzonder wat de politieke kant betreft. Deze voorstel len zullen, zo wordt in het communiqué; ;gd, binnenkort verder worden be sproken door diplomatieke vertegenwoort digers van beide landen. Bijzondere aan dacht werd voorts besteed aan de finan ciële zijde en de materiële behoeften van de campagne in Indo-China. Ook is van gedachten gewisseld over economische problemen, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op de betalingsbalans de tAvee landen. De Britse regerin; gaf te kennen, dat zy rekening met de positie van Frankrijk zou houden bij het overwegen van nieuwe invoerregelingen en hiermede verband houdende aange legenheden. Van welingelichte zyde wordt nog ver nomen, dat over alle belangrijke wereld problemen, waaronder de oorlog in Korea de mogelijke gevolgen van de „deneu- tralisering" van Formosa, overeenstem ming is bereikt. Engeland beloofde meer militaire hulp aan de Franse Uniestryd- krachten in Indo-China. Voorts hebben de Franse staatslieden de toezegging ge kregen, dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Atlantische Pact van 20 tot 50 jaar te verlengen, zal steu nen. De Britse minister van Financiën, Butler, verzekerde, dat Engeland het plan het Sterlinggebied een hechtere basis te geven, zoals overeengekomen op de jongste bijeenkomst van het Gemenebest, niet zal uitvoeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de OEES. Ten aanzien van de huidige Franse moeilijk heden by het uitvoeren naar Engeland gaf Butler echter te verstaan, dat dit een Plannen voor hulp aan Egypte Sir Robert Howe, de gouverneur-gene raal van Soedan sinds 1947, en zyn naaste medeAverker, Sir James Robertson, heb ben een beroep gedaan op de negerbe volking van de Zuid-Soedan om samen te werken met de Mohammedaanse Soe- danczen van het Noorden. Beide functio narissen legden er de nadruk op, dat de gouverneur-generaal zekere bevoegd heden behield ter bescherming van de belangen der drie millioen bewoners van de Zuid-Soedan. Het bestuur van de Soedan heeft de dag van vandaag tot een feestdag ver klaard. Amerika en Groot-Brittannië zijn over eengekomen Egypte economische hulp te verlenen in ruil voor deelneming van dit land aan een voorgesteld defensieverdrag voor het Midden-Oosten. Beide landen zijn het echter niet eens over het be- Een tiende deel vodden Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de waters nood zijn vele zeer goede dingen binnengekomen. Er waren echter ook stukken bij, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft ongeveer 10 oro- cent van de ingezamelde goederen, en wel voornamelijk matrassen, kussens e.d. De kléding was in net algemeen in een goede staat. Van de genoemde 10 pet is een klein gedeelte op last van de G.G.D. in Den Haag verbrand, daar er ge vaar voor besmetting bestond. De rest van de vodden wordt voor lopig opgeslagen, tot beslist is wat er mee zal gebeuren. Chef Generale Staf bedankt buitenlandse troepen De ohef van de Generale Staf heeft de commandanten van de Britse strijdkrach ten in Duitsland, het U.S. -leger Duits land, de Canadese Brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België zijn grote bewondering betuigd voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelf opoffering bij het redden van mensen levens, het in veiligheid brengen van vee en het voorlopig dijkherstel. Hy heeft deze commandant tevens verzocht zijn, dank te wollen overbrengen aan alle bij de hulpverlening betrokken troepen. wapeningsprogramma van de Egyptische land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Amerika wil direct met de wapen leveranties beginnen, maar Engeland, gedachtig aan de Egyptische dreigemen ten om weer met een guerilla te zullen beginnen, wil liever even Avachten met bewapening tot de overeenkomst is onder, tefcend. Volgens welingelichte kringen in Lon den wil Gr.-Brittannië de volgende voor stellen aan premier Naguibs Egyptische regering doen: 1. Engels-Amerikaanse economische hulp aan Egypte geen financiële hulp. 2. Militaire hulp voor de modernisering van het Egyptische leger. Hierbij zijn inbegrepen Centurion-tanks, straal jagers en moderne snelvuurkanonnen. 3. De Britten zullen geleidelijk hun troepen uit dc Kanaalzone terugtrek ken. wanneer Egypte wil toetreden tot de defensie-organisatie voor het Mid den-Oosten. 4. Egypte moet Britse experts toelaten tot de Kanaalzone, die de ingeAVik- kelde militaire apparaten als radar kunnen bedienen. Generaal Naguib is door zijn Paki staanse collega voor een bezoek aan Pa kistan uitgenodigd. mate discriminerend Onttrekking van Franse troepen voor de Franse overzeese gebiedsdelen zonder dat hiervoor instemming van de andere E.D.G.-landen nodig zou zijn, zou, volgens de Duitse zienswijze kunnen leiden tot problemen in de E.D.G Wat de stemver houding betreft: volgens het originele ontwerp zou de verhouding van drie stemmen voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië ieder, voor België en Nederland ieder twee stemmen en één stem voor Luxemburg, slechts voor de eerste ander half jaar gelden. Daarna zou de stem verhouding variëren naargelang van de bijdrage in troepen en geld. West-Duits land zou nu in het nadere Franse voor stel tot net permanent maken van de aan vankelijke stemverhouding een poging van Frankrijk zien om volledige stern- kracht te behouden, ook bij onttrekking van zijn troepen aan de E.D.G. Men ver wacht, dat de West-Duitse Bondskanselier, Adenauer, door de Franse voorstellen voor de opdracht geplaatst zal worden alsnog door onderhandelingen wijziging van „discriminerende voorstellen" te verkrijgen, hetgeen het gevaar mee zou brengen, dat het Franse Parlement van bekrachtiging van het verdrag afziet. SPOORWEGONGELUK BIJ GOUDA Hedenmorgen is op het grondgebied van de gemeente Waddinxveen op de lijn GoudaAlphen aan den Rijn een per sonentrein ir. botsing gekomen met een rangeerdeel. Het treinverkeer Gouda Alphen aan den Rijn is gestremd. De bestuurder is inmiddels uit de car bine bevrijd. Hij zou ernstig gewond zijn. Het eerste gedeelte van de personentrein moet ernstig beschadigd zijn. Achter de bestuurderscabine was een tweede-klasse compartiment, waarin zich weinig pas sagiers bevonden. Er zijn wel enige gewonden. HET BLIJFT VRIEZEN Tijdens de afgelopen nacht daalden de temperaturen ondanks een grotendeels bewolkte hemel plaatselijk tot 5 a 6 gra den beneden het vriespunt, bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, die over het algemeen weliswaar niet veel te betekenen hadden, maar in het Noordoosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 a 10 cm dikte deden aangroeien. Een storing die zich gisteren tussen Schotland en IJsland bevond, trok van nacht snel over Engeland naar het Zui den en bleef te ver Westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een vol gende storing bevindt zich bij Groen land, maar deze kan ons voor Zondag avond niet bereiken, zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen. In de komende nacht kunnen de temperaturen tijdens opklaringen tot 5 a 10 graden onder nul dalen. (Advertentie). Aan alle deuren Brandstof van Breure Jhr O. Reuchlin ambassa deur te Tokio Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr O. Reuchlin, thans Averkzaam aan het Departement van Bui tenlandse Zaken als directeur-generaal voor politieke zaken, tot H.M. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Tokio. Jhr Reuchlin volgt als zodanig de heer P. E. Teppema, die binnenkort de dienst met pensioen zal verlaten, op. Mr H. F. Esohauzier, chef der directie voorlichting buitenland ten departemente zal jhr Reuchlin als directeur-generaal voor politieke zaken opvolgen. Voorts ligt het in de bedoeling de heer D. J. F. de Man, hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Djakarta, te werk te stellen als chef der directie voorlichting buitenland op het departement. Tenslotte is de heer H, A. Hoogendoorn, eerste ambassade-secretaris voor pers- en culturele zaken aan de ambassade te Pretoria, aangewezen om de functie van hoofd van 'de afdeling voorlichting en cul turele zaken van het Hoge Commissa riaat te Djakarta op zich te nemen. De harteplicht-actie een certifi caat op naam voor een offer in een stem bus is begonnen in Amsterdam-Noord heeft bijna f22.000 vooor het rampen fond» opgeleverd. AANHOUDEN JE VORST Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind, Van nacht li oh te tot matige voiat. Morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. iGt.dig tot mor genavond.) Zondag. Zon op 7.56, onder 17.53 uur Maan (N.M.) op S.18, onder 20.22 u. Maandag. Zon op 7.54, onder 17.55 u. Maan (N.M.) up 8.32, onder 21.51 u Hoogwater te Sche„mingen. Zondag 4.04 en 4.16 uur, Maandag 4.45 en 4.59 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uw steden Oslo Stockh. Kopenh konden A'dam Brussel Parys Nice Warschau Berlijn München Zurich Wenen o'nbew, geh. bew. sneeuw sneeuw motsn. sneeuw geh. bew geh. bew nevel nevel nevel sneeuAV NW NNO windstil O Avindstll windstil NNW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1