Uitstel betaling schulden voor waters nood-slachtoffers mogelijk Men make echter, zoveel dit kan, beroep op rechter overbodig! SnuiFen wrijf Van het eri van School en Kerk Burgemeester van Wassenaar bezocht Abbenbroek Negende lijst met namen van de slachtoffers EEEZ3I3EXÏC3I9 Het lied der aetheraolven Wilt Gij ONDERWIJZER worden? DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo t 2 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Tweede Kamer werkte snel (Van onze Parlementsredacteur) HOE SNEL DE TWEEDE KAMER kan werken, wanneer dit nodig is, is gisteren wel gebleken. Eergisteren is bij Koninklijke Boodschap een wetsontwerp ingediend, waarin voorschriften staan ter bescherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechtspleging alsmede het administratieve recht, in verband met de bijzondere omstan digheden, ontstaan door de op'l Februari jl. in enige delen van Nederland 1 ingetreden,noodtoestand. Gistermiddag reeds werd het wetsontwerp in af delingen onderzocht en om kwart voor vijf kon de behandeling in het open baar beginnen: een uur later was het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In een dergelijk geval pleegt een mon deling verslag van de zijde van de Kamer te worden uitgebracht, eveneens monde ling door de regering te beantwoorden. Natuurlijk was minister Donker reeds qp de hoogte gesteld van de opmerkingen, die bij het afdelingsonderzoek waren ge maakt, zodat hij voldoende geprepareerd achter de regeringstafel kon verschijnen. Hjj had zelfs al een nota van wijzigin gen meegebracht. De inhoud van het. wetsontwerp na de daarin aangebrachte wijzigingen is van de volgende eenvoudige aard. De rechter kan een schuldenaar, die ten gevolge van de watersnood (hij hoeft dus niet speciaal in het. getroffen gebied woonachtig te zijn) niet tijdig aan bur gerrechtelijke verplichtingen kan vol doen, één- of meermalen een uitstel van telkens ten hoogste zes maanden verle nen, indien dit redelijkerwijze van de schuldeiser kan worden verlangd. Dit uitstel kan ook voor een gedeelte en met terugwerkende kracht worden verleend. De schuldenaar kan zich hiertoe bij een voudig request tot de bevoegde rechter wenden. Een voorlopige uitspraak is mo gelijk, terwijl voor een definitieve uit spraak de schuldeiser gehoord althans opgeroepen moet worden. Hoger be roep of cassatie is niet mogelijk. Voor alle stukken geldt vrijstelling van zegel-, registratie- en griffierechten. Voorts kan de burgerlijke rechter wet telijke voorschriften betreffende termij nen en vormen buiten toepassing laten, indien deze tengevolge van de noodtoe stand redelijkerwijze niet in acht geno men kunnen of konden worden. Voor de strafrechter geldt een overeenkomstige bepaling, evenals voor de toepassing van administratief-rechtelijke voorschriften. De wet heeft een geldigheidsduur van twee jaar, maar kan eerder bij Konink lijk Besluit worden ingetrokken. Wat dit laatste betreft verklaarde mi nister Donker, dat een intrekking bij Advertentie) Tegen hoest Koninklijk Besluit altijd op termijn zal geschieden, opdat de schuldenaars niet plotseling voor een voldongen feit zullen komen te staan. Bovendien is gebleken, dat onder deze wei. niet vallen schulden van publiek rechtelijke aard, zoals belastingen en schulden op grond van de sociale ver zekeringswetten. In voorkomende geval len zal hier langs administratieve weg een oplossing moeten worden gevonden. Van communistische zijde was ge vraagd, te zorgen voor een algemeen uitstel van betaling van schulden voor alle bewoners uit het getroffen gebied. Met anderen uit de Kamer, die reeds in het mondeling verslag deze opvatting hadden bestreden, was minister Donker van oordeel, dat dit. niet nodig is: velen kunnen toch wel aan hun verplichtingen voldoen. Ook was gevraagd, of het niet billijk was, aan het indienen van een re quest bij de rechter zgn. schorsende wer king toe te kennen, hetgeen betekent, dat door de loutere indiening reeds uit stel van betaling zou worden verkregen, terwijl de verplichting tot betaling pas weer herleeft, wanneer de rechter af wijzend heeft beslist. Ook hier was minis ter Donker het niet mee eens: in nood gevallen is er altijd de mogelijkheid van een kort geding. Van debat was nagenoeg geen sprake. Mr Burger (P.v.d.A.), voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, verklaarde namens de andere leden dezer commis sie, dat een debat 'overbodig werd ge acht. Niettemin wilde de heer Gortzak (comm.) nog enkele bijzondere wensen kenbaar maken, die in het mondelinge verslag reeds waren opgenomen. Dit wetsontwerp heeft reeds een voorganger gehad en wel in het be sluit van de secretaris-generaal van het departement van Justitie van 18 Juni 1940. Er bestaat dus reeds een zekere jurisprudentie. Wij willen de hoop uitspreken, dat van de nieuwe wet die waarschijn lijk volgende week Dinsdag door de Eerste Kamer met evenveel spoed zal worden behandeld een niet al Er komen officiële Friese akten In de laagste klassen mag Fries als voertaal gebruikt (Van onze Parlèmentsredaeteur) Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer goéd nieuws verteld voor de Friezen. Tijdens de behandeling van de wijziging van de Lager-Onderwijswet heeft hij meegedeeld, dat er enkele voor- te overmatig gebruik behoeft te wor- t'JZll den gemaakt, althans wat betreft de betaling van schulden. Wij menen nl een beroep te moeten doen op alle schuldeisers, hun schuldenaren, die door de watersnood zo ontzaglijk zijn getroffen, zo soepel mogelijk te be handelen en uit eigen beweging het nodige uitstel te verlenen. Ook dit is een vorm van „hulpverlening uit so lidariteit". Men make zoveel mogelijk een beroep op de rechter overbodig! Uw verkoudheid van neus. keel of borst IWCJ KJ t UUISI WCK mei Ook op Java gaat het water zakken Na de berichten over de ontzettende watersnood in Indonesië wordt thans door Aneta gemeld, dat het water in de door regens gezwollen rivieren bij Solo op Midden-Java sterk is gedaald. Ónder gelopen streken komen weer droog en de vluchtelingen beginnen terug te ke ren. Gaarkeukens hebben het werk weer gestaakt. Ten Zuiden van Tjepoe echter is een rivier buiten haar oevers getreden. Daar heeft de regering aan 1300 vluch telingen rijst vérstrekt. Op veel plaatsen worden inzamelingen gehouden, leind tegemoetkomen. Zo zal het Fries als officieel leervak worden erkend en mogen worden op genomen in de leerplans voor het ge woon, voortgezet en uitgebreid lager onderwijs. Voorts zal het mogelijk ge maakt worden, op de lagere scholen tot het tweede of derde' leerjaar het Fries bij het lesgeven als voertaal te gebrui ken Door een wijziging van de Kweek- schoolwet zal er een officiële akte Fries L O, komen, terwijl voorts een akte Fries M.Ó. in het leven geroepen zal worden. Men weet, dat reeds enige tijd geleden de Friese taal in het Acadeimsch Statuut is opgenomen. Dinsdag zal worden gestemd over een wijziging van de Lager Onderwijswet, ten gevolge waarvan Esperanto, na toe stemming van de minister, de Onder wijsraad gehoord, op sommige scholen zal mogen worden onderwezen. In het voorstel wordt Esperanto niet genoemd, zodat ook andere vakken, niet in de Lager-Onderwijswet genoemd, voor ex perimentele doeleinden kunnen worden gebezigd. De heer Peters (KVP) was tegen, omdat hij de maatschappelijke waarde van Esperanto in twijfel trok. De heer Til amis (CH) was tegen, omdat hij het dwaas vond. dat wèl Esperanto, maar niet Frans, Duits en Engels op de lagere scholen binnen de normale lesrooster ge geven zal mogen worden. Minister Cals vond dit laatste ook wel een beetje raai en wilde dit omzeilen door te verklaren, dat de nieuwe bepaling slechts gehan teerd zal worden voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Over enkele ingediende amendementen op andere (meest technische) punten ontstond enig geharrewar. Eén amende ment werd zelfs ingetrokken en later op nieuw ingediend. De knopen zullen Dinsdag as. worden ontward. Ned. smaldeel oefent bij Marokko Het oefensmaldeel 5 van de Koniinklijfce Marine, bestaande uit de torpedoboot- jagers Evertsen en Van Galen, de fregat ten Van Amstel en De Bitter en de onderzeeboot Zwaardvis, is vandaag uit gevaren voor een oefenreis naar dc omgeving van de Canarische Eilanden en de Marokkaanse wateren. Deze reis zal ongeveer anderhalve maand duren. Het smaldeel staat onder bevel van kapi tein ter zee G. Koud ijs. Gedut-" de de reis zal tevens worden geoefend met schepen van de Britse thuis v.loot. Ook zullen Harpoons van de marinelucht- vaartd.enst aan de oefeningen deel nemen. Zij zullen tijdelijk op Franse vliegvelden in Marokko worden ge baseerd. Beioepingsweik Appèl van Duitslands Protestantse kerk Boekhandelaar kreeg na 20 jaar proces-verbaal De directeur van Broese's Boekhandel te Utrecht. C. Leeflang, houdt reeds meer dan 20 jaar zgn. literaire avonden in zijn zaak, aldus het A.D., alleen toegankelijk voor invité's. Er worden die avonden geen boeken verkocht. Elf dagen ge leden kwam een inspecteur van politie mededelen dat er proces-verbaal zou worden opgemaakt, indien deze avonden voortgang vinden. Ter gelegenheid van het sterven van Martin Nijhoff hield de heer Leeflang weer een literaire avond en zond de bewuste inspecteur van po litie een uitnodiging. Hij zal vreemd hebben opgekeken, toen hij daar o.m, de commissaris van de Koningin, twee hoog leraren in de Ned, taal, de secretaresse van de Koningin en de dichters Bloem en Engelman ontmoette. Een proces-ver baal werd twee dagen later betekend en de inspecteur stelde voor te bemiddelen. De heer Leeflang denkt hierover niet. daar hij hiermede schuld zou erkennen Hij wil de zaak tot in de hoogste instan tie laten uitzoeken. (Advertentie) Geadopteerde gemeente kan veel hulp gebruiken De burgemeester van Wassenaar,' dt'S. Baron van Wijnbergen, de weihouder van Openbare Werken, mr dr J. Hazen berg en de gemeentesecretaris. de heer K. van Boêijen, hebben zich in Abben broek. de gemeente, die dooi- Wassenaar geadopteerd werd. op de hoogte gesteld van de schade, die de overstromings ramp daar veroorzaakt heeft. Burgemeester Wentholt van Abben broek gaf een overzicht van de schade, die in zijn gemeente werd geleden. Van de 225 huizen, die het dorp telt. zijn er ongeveer 150. waarvan men ierkoudheid. hoest, keelpijn Sterk desin fecterend. Te^ïs<—«ést, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend. Anderhalt jaar geëist „Hyena" verduisterde levensmiddelen Bedrieglijke evacué in Brabant ontmaskerd Wegens verduisterirug van levensmid delen. die voor getroffenen uit de ramp gebieden bestemd waren, is voor de Bredase rechtbank tegen de 23-jarige koopman H. L. uit Breda anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De man had op 3 Februari ingezamel de goederen met zijn auto naar het ver zamelpunt in Breda, het gebouw van de •MTS, vervoerd. Toen hij 's avonds thuis kwam, bleek dat een hoeveelheid levens middelen ter waarde van ƒ200 in zijn auto was achtergebleven. Deze goederen behield de koopman. Toen hij twee dagen later voor familiebezoek te EygeLshoven in Limburg moest zijn, probeerde hij ze te verkopen. Door de rijkspolitie werd bij daar gepakt. De man bekende vol ledig. Hij was onlangs failliet gegaan en thans voor de verleiding bezweken. De Tilbungse pol F.'heeft een 25-jarige man, zekere R., gearresteerd, die zich ten onrechte voor de evacué Jan Krul heeft uitgegeven. De man had bij de gemeente een evacuatie-kaart weten te bemachtigen, waardoor hij in Tilburg tai van goederen in ontvangst kon ne men. Toen men argwaan kreeg, bleek hij reeds te zijn verdwenen. Later werd hij gearresteerd in Oudenbosch, waar ereneens een groot aan tail evacué's was ondergebracht. Hulp voor oorlogsslachtoffers uit rampgebieden Personen, die getroffen zijn door de watersnood en onder de regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers 1940—1945 vallen, wordt ongeacht of zij ge- evacueerd zijn aangeraden zich onver wijld bij een Algemeen Ziekenfonds in hun verblijfplaats te laten registreren. De algemene ziekenfondsen geven aan de personen, die zich aanmelden, alle ver strekkingen, waarop ook de verzekerden bij die ziekenfondsen recht hebben. Evacué's krijgen bedrag voor aanschaffingen Binnen enkele dagen kunnen de burge meesters een mededei ng verwachten van de directeur van 't Nat. Rampenfonds. Zij worden daarin gemachtigd, aan de in hun gemeente vertoevende evancué's die dit wensen een bedrag uit te keren van f 10 per volwassene, fvoor kinderen boven vijftien jaar en f 2.50 voor kinde ren beneden vijftien jaar. De bedoeling is, de g Evacueerden in staat te stellen de noodzakelijkste arti kelen aan te schaffen zoals scheer- en naaigerei, tandenborstel, zeep e.d. De burgemeesters kunnen de declaratie.' hiervoor indienen bij het ministerie van Maatschappelijk Werk. Hieronder volgt de negende ver lieslost, die door het Rode Kruis is uitgegeven. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ver lieslost werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Fijnaart geborgen en geïdentificeerd: Geij- lings, Maria Antje, geb. 24-6-'29. Krimpen a. d. IJssel Geborgen: Vuik Lena. geb. 2-10-'75, weduwe van Linge; Brusse, Arie, geb. 12-6-'80. Middelharnis Overleden: Kootè. Gerrit, geb. 2-12- '50 te Middelharnis, zoon van Abra ham Koote en Catharine Soldaat. Laatste adres: Oostvoorgors 19. Petten (Hondsbossche Zeewering) Steenbergen Geïdentificeerd en begraven: Schuurbiers, Petrus Christianus, geb. 12-10-'48 te Steenbergen, Laatste adres: Kladsedijk 23. Stellendam Geborgen: Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres: Voorstraat 76a; Boshoven, Mina Tan netje, geb, 1936 te Stellendam. Laatste adres: Meidoornstraat 5; Bilkes, Lijn tje Dina, geb. 1938 te Stellendam, Laatste adres: Voorstraat 113, St Philipsland Aanvulling op 3e lijst, d.d. 6-2-'53 Suurlant, Jan Johannes, geb. 25-3- '29 te Tholen. is thans geborgen en geïdentificeerd. Krniningen Rectificatie 5e lijst d.d. 9-2-'53. Blok, Marina, echtgenote van Bas- tiaan Blok. oud 82 jaar, moet zijn: Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. Strijen Aanvulling en rectificaties 4e lijst d.d. 7-2-'53. Aanvulling: Geïdentificeerd: Van der Ree-Ande- weg. Geertrui, geb. 14-5-'94; Den Hartog, Margrietha, geb. 18-10- '16 te Strijen. Rectificatie: Aanvankelijk als vermist opgegeven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp, Willempje, geb. 24-5-'33. Van der Ree, Joost. geb. 14-5- 83 tc Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Joost, geb. 14-3-'26 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Geertrui, geb. 7-7-'34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. Van der Ree, Anthonia, geb. 3-3-'3S te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. 's-Gravendeel Rectificatie 3e lijst 4-2-'53. Tel. mededeling van de gemeente secretarie: Wed. V. d. Wulp en 2 kinderen t w. V. d. Wulp, Marinu's, geb. 9-5-'35; V. d. Wulp, Bastiaantje, geb. 6-ll-'33 zijn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. De beide andere kinderen t.w. V. d. Wulp, Jan, geb. '43; V. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17-4- '42 zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Beekstraat 5. vreest, dat zij voor een groot deel on herstelbaar zullen zijn, wanneer het wa ter eenmaal verdwenen is. De overige 75 woningen zijn niet vernield, of zo licht beschadigd, dat zij in betrekkelijk korte tijd weer bewoonbaar gemaakt kunnen worden. Aan de veestapel is ernstige schade toegebracht .Een 500-tal koeien en een zeer groot aantal varkens gingen ver-! jloren. Van de landbouwwerktuigen, waarover de Abbenbroekse bevolking beschikte, is slechts een zeer klein ge deelte gered. Nadat de vorige week de gehele be volking móest worden geëvacueerd, zijn op hef, ogenblik een 175-Aal bewoners hei plaatsje teruggelj^rd. De mannen holten aan het versterefeén vaji de dijken. De eerste zorg van'burgemeester Went» hol', is. in plaats van het ondergelopen raadhuis, weer een tijdelijke huisvesting oor de gemeentesecretarie te vinden. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft beloofd, daarbij behulpzaam te zijn. Een klein model motorspuit van de Wassen a arse brandweer zal naar Abben broek gezonden worden om mee te wer ken aan het leegpompen van onderge lopen kelders. Eeo plaag voor dc predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten. 50 ct, per doosje. IMP. FA H. TEN HERKEL - HILVERSUM Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (buitengewone pred. plaats voor Zon en Schild) Luiendijk te Hees. Geref. Kerken Beroepbaar: Candidaat J. v. d. Zanden, IT. W. Mesdagplein 19 te Groningen zal thans gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Groningen: D. H. Biesma te Hoogeveen en H. W. Eerland te Lisse. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te KatwijkValkenbui-g H. J. v. d. Kwast, candidaat te Amsterdam. Beroepen: te 's Gravenpolder W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor Hen- drik-Ido-Ambacht A. Vergunst te Zeist. Toestand van kerken na de overstroming Zoals wij meldden heeft de Lutherse Kerk van Vlissingen ernstig onder het water te lijden gehad. Het water heeft er bijna twee meter hoog gestaan. Ban ken en stoelen dreven van hun plaats, de kast met het kerkelijk archief, de aparte bewaarplaats voor het avondmaal- zilver en een harmonium verdwenen onder water. De Luth. kerken van Groede en Middelburg leden geen schade doch in Zierikzee staat het water 2YZ m hoog in de kerk en in Hellevoetsluis is de Herv, kerk, waar ook de Lutherse diensten gehouden worden onbruikbaar. Grote ravage is aangericht in de doopsgezinde kerk van Dordrecht, waar 1.20 meter water heeft gestaan. 75 liede renbundels en het archief werden door weekt en de motor van de centrale ver warming. de stoffering, enz. wei-den ver nield. Uit een groot aantal berichten in De Wekker blijkt dat, voorzover thans be kend is, geen bijzondere schade werd toegebracht aan Chr. Geref. Kerken. Voorrang bij scholenbouw in noodgebied Minister Cals heeft de onderwijs inspectie verzocht, alle stukken betref fende restauratie of herbouw van scholen in het getroffen gebied met voorrang hoven alle andere te behandelen. Het voor de uitvoering vereiste bouwvolume zal dc minister zo spoedig mogelijk be schikbaar stellen. Ook de overige leden van het rijksschooltoezicht zijn van dit schrijven in kennis gesteld. Stichting klinisch hoger onderwijs ROTTERDAM, 12 Febr. Geslaagd voor semi- rts-ex. H G J M Ktjpers, A G Th van der Lugt. beiden te R'dam en J W Oosterhuis t.e Hoogeveen: voor arts-ex. mej. C Lafeber te Gouda F W Blancke te A'dam. L J Backus te Geleen en A Ludwig te Velzen. Kist appelen bracht 530.- op voor Rampenfonds Op de veiling WesteiTee te De Lier werd gisteren een kist appelen geveild, die ten slotte 530 opbracht. Een tiental kooplieden schonk het bedrag aan het Nationaal Rampenfonds. De eerste stookspinazie Gisteren voerde de kweker M. v. Beve- ren de eerste stookspinazie bij de Coöp. groentenveiling te Loosduinen aan. De prijs was 78 ct per kg. Aan de Fruit- en Groentenveiling Poeldijk voerde -d,e kweker A. v. d. Kaay de eerste dunsel aan. De opbrengst was f 1.20 per kg. De befaamde 85-jarige Duitse kunst historicus dr Max Friedlander te A'dam, de deskundige op het gebied van dé Ned. kunst der 16e en 17e eeuw, kreeg van de Duitse Bondspresident het groot kruis van verdienste met de ster. ZONDAG 15 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA 8 00 Nieuws 8.13 Gev. muziek 8.35 Orgelspel 8.58 Sport 9.00 Causerie 9.10 Kamerorkest 9.45 Causerie 10.00 Lichte muziek 10.30 ..Met en zonder omslag" 11.00 Promenade-orkset U.30 Caba ret AVRO: 12.00 Marinierskapel 12.35 .Even afrekenen, heren!" 12.45 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.05- Gram. 1.10 Metropole-orkest 2.00 Boekbespreking 2.20 Omroeporkest en solist 3.00 Fihnipraatje 3,15 Disco-causerie 4 00 Gram 4.30 Spprtrevue VARA' 5 00 Gev milt ziek 5.30 Voor de jeugd 5.50 Sportjournaal 6 15 Nieuws VPRO: 6.30 Korte kerkdienst EK OR7.00 Kinderdienst 7 36 Radio-catechi satie AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Ned, muziek 8 55 „Paul Vlaanderen", hoorspel 9.35 Mede delingen 9 40 Hammond-orkest 10.10 Voor dracht 10.30 Spaanse muziek 1U 00 Nieuws 14.16 Reportages of gram. 11.25—ia 00 Gram Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.13 Gram 3.25 Hoogmis NCRV: 9 30 Nieuws 9 45 Gram. IKOR: 10.00 Causerie 10.30 Kerk dienst NORV: 12.00 Godsdienstige liederen KRO: 12.15 Apologie 1,2.35 Gram, 12.40 Lichte muziek 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 110 Amusementsmuziek 1.40 Beokbespreking 1 55 Gram. 2.00 Voor de jeugd 2.30 Cello en plano 3.00 Gram. 3.25 Causerie 3.40 Sopraan en piano 4.10 Katholiek Thuisfront overal 415 Sport. 4 30 Vespers NCRV: 5 00 Geref. kerk dienst 6.30 Meisjeskoor 6 50 Gram, 7.15 Om roeporkest en soliste 7.30 Causerie KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 8.25 De gewone man 8.30 .100 Jaar Kromstaf" 8,50 „Alles of niks" 9.05 Amusementsorkest 9.40 ,.Een vergissing- is menselijk", hoorspel 10.20 Weense muziek "135 Actualiteiten 10.45 Avondgebed 11,00 ieuws 14.1512.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12,15 Causerie 12 30 Muzikale causerie 1.10 Critieken 2.00 Nieuws 2.10 „Country Magazine" 2.40 Operamuziek 3 00 Voor de tuinbouwers 3.30 Lichte muziek 4.00 Hoorspel 5,00 Orkestconcert 5.45 Boek bespreking 6.00 Voor de kinderen 6 50 Cau serie 7.00 Nieuws 7.15 Syióphonie-orkest 8.45 Kerkdienst 9.25 Liefdadigheidsoproep 9,30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10,15 „La Traviata" opera 11,30 Voordracht 11.52 Epiloog 12 00— 12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 30 Kerk dienst l.OO Verzoekprogramma 2.00 Revue orkest 2 15 Lichte muziek 2 45 Gev. program ma 4.00 Interviews en gram. 5.00 Gev. pro gramma 6 00 Gram. 6,30 Gev. programma 7.00 „Round Britain Quiz" 7 30 Hoorspel met mu ziek 8,00 Nieuws 8,30 Hoorspel 9.30 Commit- (Advertentie) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM Sinds meer dan school" ongeëvenaarde successen, leder Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: 10 jaar heeft onze „Schriftelijke Kweek- ir slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen Gymnasium 1 lag op zijn weg naar Buda en hij vond het niet „Dat smaakt", zei hij. „Dat doet een mens nodig, dadelijk het einddoel van zijn tocht te goed met de kou." De jonge Aczél keek naar de figuur en even noemen. Hij ging bij de andere twee gasten aan de lan- „Dat is nog ver", meende de waard, haal je vandaag met meer." „Nee", gaf Lajos toe. „Morgen..." „Dan moet je nóg stevig doorstappen" „Zal ik ook" plooide een glimlachje zijn mond. „Koning van Bohemen" dat was een van de titels, die de genadige keizer voerde! De genadige keizer, die de Protestanten vervolgde... Maar nu zou in een herberg, die zijn titel als naam voerde, zo'n Protestant, zo'n ketter uitrusten op weg naar de hoofdstad, waar hij proberen wilde een gevan gene van die keizer-koning te helpen. Lajos duwde de deur open en trad binnen. Aan de lange tafel, die in het lage vertrek stond, zat een gast. Een marskramer, zag Lajos dadelijk. De draagkist met koopwaar stond naast de man op de grond allerlei snuisterijen lagen er in. De leurder had blijkbaar juist zijn maaltijd be ëindigd hij had het lege bord van zich afge schoven en zat met de ellebogen op de tafel ge leund achter een kruik bier. „Goemiddag". groette Lajos. De ander mom pelde een groet terug. Bepaald vriendelijk leek hij niet, maar wat hinderde dat? te halen, in „De Koning van Bohemen" te ovèr- Lajos nam een stoel, haalde zijn brood te nachten? Dan lukte hem dat niet, want die jon- voorschijn. De waard kwam toegelopen: Wat geman antwoordde: „Tegen de avond vind ik wii de sinjeur drinken? Wijn? Uitstekend, hij had wel ergens onderdak- Hoe verder ik vandaag juist een vers vat aangestoken. kom, hoe zekerder ik morgen Waitzen haak" „Dat hebben waarden meestal, als je bestelt" „Dat is zo", gaf de herbergier toe. ,Dat ge tafel zitten. .,Ik ben met de wagen, maar je kunt met dit weer eigenlijk beter lopen. Als jg stil op de bok zit, bevries je haast, van lopen wordt je warm." „Nou, dan zal hij van bevriezen geen last „Je zult moeten overnachten", zei de waard, hebben", lachte de waard,, op Lajos wijzend. Wilde hij daarmee proberen de jongeman over ..Hij moet maar liefst naar Waitzen!" „Vandaag toch zeker niet meer?" vroeg de boer verbaasd. En tegen Lajos: „Da's glad on mogelijk man!" „Ik hoef er vandaag niet te wezen; maar ik wil wel zo ver mogelijk komen", zei die. Hij had zijn maaltijd beëindigd, dankte. Stap te toch niet op: hij voelde zich niet voldoende uitgerust nog. „Jij gaat toch die kant op", hoorde hij opeens de waard tegen de boer zeggen. „Laat die man met je meerijden, dan reist en rust hij tegelijk!" „Mij best", zei de boer. En tot Lajos: „Maar koud is het op de wagen, dat heb je gehoord," „Als jk meerijden mag, graag", nam Lajos aan. „De kou neem ik op de koop toe." „Weet wat je doet", mengde de marskramer Toen zich opeens in het gesprek. De anderen zagen door H. TE MEUWE schoot Lajos een gedachte door het hoofd. Het brak hij het gesprek af, want opnieuw ging de hem vragend aan: tegen wie had hij het tegen was hem verder onverschillig. deur open en een boer trad binnen. Blijkbaar Lajos ol tegen de boer? Ze hoefden niet lang Hij bad en begon te eten. kenden de boer en de waard elkaar, dat kon twijfelen: hij had het tegen de boer, want Zag niet, hoe de marskramer naar hem keek. je opmaken uit de wijze waarop ze elkaar be- hi) ging door: „De vent slaat geen kruis als Keek, omdat het hem opgevallen was, dat de groetten. En uit het feit, dat de waard zonder 'lij bidt Het is een ketter." nieuwe gast geen kruisteken sloeg. te vragen wat de ander drinken wilde, naar de „Daarzal mijn bruin geen zwaarder vracht ..Waar gaat de tocht heen?" vroeg de waard, schenkkasi liep en met een glas brandemoris te- aan hebben dan aan een Roomse", meende de terwijl ntj de wijn neerzette. rug kwam huisman schouderophalend. „Wat ik gezegd heb, „Naar Waitzen", antwoordde Lajos. Die stad De boer nam een slok blijft gezegd." nity hymn singing 10.00 Gev. muziek 1100 Nieuws 11.15 Pianospel 11.30 Muzikale cause rie 14 46 Orgelspel 12.15 Gram. 12.56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Klank beeld 1.00 Nieuws 1,20 Hoorspel 3 30 Les mousquetaires au couvent". opera 5.40 Gra mofoonmuziek 5.45 Orkesteoncert 7.30 Gram 8.00 Lichte muziek 9.25 Kamermuziek 10.20 Hoorspel met muziek 14.54—12.05 Nieuws. Brussel. 324 m, 12.00 Gram. 12.34 Gev mu ziek 100 Nieuws 1.16 Symiphönle-orkest 130 Voor de soldaten 2 00 Gram. 4.00 Sport 4.45 Gram. 5,45 Sportuitslagen 5.50 Gram. 6.00 Viool en plano 6.30 Godsdienstige uitzending 7 00 Nieuws 7.30 Gev programma 9 30 Gram. 10.00 Nieuws 10,16 Verzoekprogramma 14 00 Nieuws 11.05—12.00 Dansmuziek. Brussel. 484 m. 12,08 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Verzoekprogramma 2.30 Gram 3 00 Or kestconcert 3 45 Gram 5.00 Nieuws'5,10 Gra mofoonmuziek 7,00 Godsdienstig halfuur 7 45 Nieuws 8.00 Orkestconcert 8.30 Omroeporkest en solist 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws 14.00 Gram. 11,56 Nieuws. MAANDAG 16 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8 00 Nieuws 8 18 Gram. 9 00 .On der de pannen", hoorspel 9 20 Gram. VPRO' 10.00 Causerie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voordracht 10.40 Voor de zieken 1.1 40 Sopraan en piano 12.00 Gram. 12,15 Dans muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12 33 Voor het platteland 12,38 Dansmuziek I.00 Nieuws 1 20 Orgelspel 1.56 Voor de mid denstand 2.00 Voor de vrouw 2.16 Piano recital 2.45 Gram. 3.15 „De gesloten deur", hoorspel 4.20 Bariton en piano 4.45 Vragpn- beantwoording 5.15 Metropole-orkest 5 50 Militair commentaar 6.00 Nieuws 6.15 Plano- spel 6.30 Parlementair overzicht 6 45 Voor de Jeugd 7 45 Regeringsuitzending 8.00 Nieuws 8.05 ..In Holland staat een huis", hoorspel 8.3o Aetherforum 9.10 Strijkorkest 9 30 Cau serie 9.45 Reportage 9 50. Voor en achter het voetlicht 10.10 „Les Troyens h Carthage" opera, 1ste acte 14.00 Nieuws 14.15 Gram! 14,4512 00 Gramofoonmuziek, Hilversum II. 298 m NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7,30 Gram 7 46 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8 10 Sportuitslagen 3 23 Gewijde muziek 8.45 Gra mofoonmuziek 9 00 Voor de zieken 9 30 Vo caal kwartet 9.35 Gram. 10.00 Tenor en piano 10.30 Morgendienst 11,00 Gram. 12 25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen 12 33 Orgelconcert 12 59 Klok gelui 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 School radio 2.30 Gram 2.45 Voor de vrouw 3 16 Gram 3.30 Cello en plano 4 00 Bijbellezing 4 30 Gram 4 45 Kinderkoor 5 00 Voor de kleu ters 5,15 Gram. 5.30 Voor de jeugd 5.45 Re geringsuitzending 6 00 Harmonie-orkest 6 20 Sportpraatje 6 30 Zigeunerkwintet 6 45 En gelse les 7.00 Nieuws 7,10 Lichte muziek 7.30 Causerie 7.45 Pianoduo 8 00 Radiokrant 8 20 Core 11 i-herdenking 8 55 „Het kind van Euro pahoorspel 9 55 Gram 10 00 Causerie 10 10 Corelli-herdenking 10.45 'Avondoverdenking II,00 Nieuws 14.15 Causerie 14,30—12.00 Gra mofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 1.00 Muziek 125 Gev. programma 2.00 Nieuws 2,10 Lichte mu ziek 3.00 Voor de scholen 4,30 Critieken 5.05 Gram. 5 30 Interviews 8.00 Hoorspel 7 00 Nieuws 7,15 Sport 7.20 Causerie 7.30 Schots ?^cs,t,,8 30 Causerie 900 Gev. programma 9/15 Wereldcommentaar 10 00 Nieuws 10 15 Orkestconcert 1102 Intermezzo 14.12 Orkest- concert 14.45 Parlementsoverzicht 12.0012 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's dagboek 12 15 Voordracht 12 30 Dans muziek 1 15 Orgelspel 1 45 Licht orkest 2 45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 Octet en sopraan 4 45 Gev. muziek 5.16 Mrs Dale's dagboek 5.30 Hoorspel 6.40 Gram. 7,00 Militair orkest 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8!25 Sport 8.30 Gev programma 9.00 Vragenb'e- antwoording 9 30 Hoorspel 10.00 Verzoekpro gramma 10.30 Gev, programma 11.00 Nieuws 11,15 Actualiteiten 14 20 Dansmuziek 12 05 Boekbespreking 12.20 Gev muziek 12 56—1 00 Nieuws Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 00 Gram 12,30 Liederen 1 00 Nieuws V 20 Kamermuziek' 2 00 Nieuws 2 17 Gram. 2 30 Hoorspel 4 00 Kamermuziek 5.00 Oude muziek 5 50 Gram. 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Gram 3 00 Orkestconcert 14 15 Gram. 11 46—12 00 Nieuws Brussel. 324 m. 14.45 Gram. 12.34 Voor de landbouwers 12,42 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Pianospel 145 Gram. 2.00 Symphonie-orkest 3.30 Gram. 5.00 Nieuws 5,10 Lichte muziek 6 00 Franse les 6.15 Gram 6,25 Luohtvaart- kromek 6,30 Voor de soldaten 7,00 Nieuws 7.40 Gram. 3,00 Kamerorkest en solist 9 30 Gram. 10 00 Nieuws 10.16 Orgelspel 10.55— lil,00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.06 Gram. 1,00 Nieuws 110 Lichte muziek '2.15 Strijkkwartet 3.00 Gram, 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Jazzmuziek 6.30 Roemeense muziek 7.00 Gra mofoonmuziek 7.45 Nieuws 9.00 Orkestcon cert 10.00 Nieuws 10,10 Lichte muziek 10 50 Nieuws, Tolcvisle-Lopik. Dinsdag, KRO: 20.1624.46 1. Gastenboek; 2. ..Het, uurwerk in de loop der tijden"; 3. K.N.M.I.; Pauze; 4. Film en actualiteiten. Te Berlijn is een tweedaagse conferen tie van de Raad van de Protestantse Kerk van geheel Duitsland geopend, onder voorzitterschap van bisschop Di- belius, het hoofd van de Evangelische Kerk in Duitsland. Het aanvankelijke plan, om de conferentie te Mtinchen te houden, moest worden opgegeven, omdat de Oostduitse autoriteiten aan drie lei dende Oost-Duitse kerkelijke persoon lijkheden geen passen voor West-Duits- land wilden verlenen. Ook M.V.'s helpen elkaar Evenais de Geref. J. V.'s zullen ook de meisjesverenigingen de getroffen ver enigingen gaan helpen aan boeken e.d. De Bond heeft er reeds een bijzonder fonds voor opgericht. Het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" in Huis ter Heide is evacuatie-oord geworden. Dat betekent dat voorlopig daar geen weekends en conferenties ge houden kunnen worden waar nachtver blijf aan verbonden is. Herv. Geref. diensten in Parijs Men verzoekt ons te melden: de kerk diensten van de Verenigde Herv.-Geref. Kerk te Parijs worden iedere Zondag gehouden en wel op de le, 3e en 5e Zon dag van de maand om 3 uur in de Temple de Bercy, 5. Rue de la Lancette, Parijs, 12e (Metro Daumesml) en op de 2e en 4e Zondag in de Temple de Charenton, 12 Rue Guérin. Charenton (Metro Charen- écoles). Adres scriba J. Grooten- boer, 15 Rue M'arceau, Maisons(Alfort (Seine). Op 22 Febr. preekt ds H. Brinkman. Geref. pred. uit Rijssen, op 1 Maart ds H. Heule. Geref. pred. te De venter, op 8 Maart ds A. N. Langhout, Herv. pred. te Sliedrecht, op 15 Maait ds H. Stolk, Herv. pred. te Scheveningen, Op 22 Maart ds IT. J. Spier. Geref. pred. te Scheveningen, op 29 Maart ds G. van Duinen, Geref. pred. te Wassenaar. Inauguratie mr Van Esveld „Arbeidsrecht en gerechtigheid" was het onderwerp van de rede, waarmee dezer dagen mr N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam, het ambt aanvaardde van buitengewoon hoogleraar in het arbeids recht, het sociale recht en de sociaal- politieke verhoudingen aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam. In de serie Culturele lezingen van de Civitasraad der Vrije Universiteit spreekt prof. dr C C. Jonker op 23 Fe bruari in het laboratorium over Einstein, Op 16 Maart spreekt prof. dr S. Zui- dema over Pascal. ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN. 13 Febr, Geslaagd: arts-ex. ged.- mei B M Piibes. Groningen. GJvd Bosch, Kuinre. U M J Heikens, Groningen. J H L Urlus. Noordwijk aan Zee: bevorderd tot. arts: mei. A H Brons, Metslawier. mej. F T Zeilstra. Leeuwarden, J de Boer. Gronin gen. ROTTERDAM, 12 Febr. Geslaagd voor cand, ex. econ. wetenschappen F H v Bazel. Haag. M L Micheis, Óegstgeest, R D J Tleleman, Den Haag en J Rodenburg. Berkel. (Advertentie) T-JET dorstgevoel is een zekere dwang die ons wordt opgelegd om het lichaam voor uitdroging te behoeden. Zouden we het dorstgevoel niet kennen, dan zouden we al spoe dig te gronde gaan, omdat we niet opmerkzaam worden gemaakt op het vochtverlies, waaraan het lichaam voortdurend onderhevig is. De hoeveelheid vocht die een mens dagelijks verliest door ademhaling, verdamping aan het huidoppervlak, urinelozing e.d. wisselt uiteraard naar gelang de omstandigheden waarin men zich bevindt, en varieert van 1 tot 2J,è liter, hetgeen ongeveer over eenkomt met 20 tot 30 gram per kilo lichaamsgewicht. Dit vochtverlies met dus minstens met een gelijk be drag worden aangevuld, wil de vocht- verhouding in het lichaam op peil blijven. Voor het kind gelden echter aanzienlijk hogere waarden, want het jonge wezen heeft verhou- din gsgewijs een aanzienlijk grotere behoefte aan water dan de volwassene. Hoe dit ook zij, bij onvoldoende toevoer van vocht ontstaat, nog vóór er sprake is van. schade in het lichaam, het gevoel van dorst doordat het organisme bij een gering water gebrek reeds reageert met een ver minderde speekselafscheiding, waar door plaatselijk droogte in mond en keel optreedt Dit is het waarschu- wingssein. Wanneer hieraan geen ge volg wordt gegeven, ontstaat een te grote concentratie van opgeloste stof fen in het bloed dat als het ware indikt waardoor dit zijn normale functie niet kan vervullen, zodat, naast droogte van mond en keel, een algemeen gevoel van onwelzijn hier van het gevolg is. Bij het eten van zeer zoute of zoete spijzen, ontstaat eveneens het dorst gevoel, doordat deze stoffen de con centratie in het bloed verhogen, waar op zoals wij gezien hebben de speekselklieren direct reageren door verminderde vocbtafscheiding. Doch daarnaast kan tevens een dorstgevoel optreden, dat met toe- en afvoer van water weinig uitstaande heeft, doch dat voornamelijk beïnvloed wordt door geestelijke omstandigheden, zo als angst. De speekselafscheiding is n.l. ook voor deze psychische factoren zeer gevoelig en vermindert dienten gevolge eveneens, zodat het dorstge voel zich aandient. Goede middelen ter bestrijding van deze dorstgevoe- lens zijn kauwgom e.d, (Waaruit u al weer kunt zien, dat de kauwgomkau- wers in vele gevallen toch minder zelfverzekerd zijn dan zij zich willen voordoen. Uiteraard kunnen echter niet allen op één lijn worden gesteld, want gewoonte speelt hierbij even eens een belangrijke rol). Bij het voorgaande hebben we als vanzelfsprekend aangenomen dat dorst steeds met normaal drinkwater gelest moet worden. In het algemeen is die opvatting juist. Maar weet u dat in sommige gevallen van verdors- ting juist zoutwater moet worden gebruikt? Daarover Maandag. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2