Den Haag moet helpen waar het kan, niet „bevoogden" Exploitatie badplaats Scheveningen loopt geen gevaar Adoptiecomité Goedereede-*Stellendam geïnstalleerd Getroffen plaatsen moeten mooier worden dan voorheen HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 Pagina 6 (Van een onzer verslaggevers) Onze stad heeft Goedereede en Stellendam geadopteerd. Daarover is in de dagen, die achter ons liggen, al verschei dene malen gesproken en geschreven en zoals wij gisteren al uitvoerig hebben beschreven: burgemeester Schokking is met twee wethouders reeds naar de getroffen plaatsjes ge weest teneinde een enigszins juist beeld te krijgen van de verwoestingen, die het water heeft aangericht. De hulp, die men zich voorstelt te bieden, is echter geen zaak van het Ge meentebestuur alleen, maar gaat de gehele burgerij aan. In verband daarmee is een Adoptie-comité gevormd, waarin vertegenwoordigers van vrijwel alle bevolkingslagen, poli- tieke en religieuze groepen, organisaties, verenigingen e.d. zich tezamen zullen beraden, hoe de hulp het beste gecoör dineerd kan worden. Dat comité is vanmorgen door de burge meester in de Oude Raadszaal in het Stadhuis aan de Groen markt geïnstalleerd, waarbij reeds direct, na de rede van de burgemeester, allerlei vragen aan de orde kwamen, die van direct belang voor Goedereede en Stellendam zullen kunnen blijken. zien en aan wederopbouw kan worden gedacht. Dit zijn echter voornamelijk hulpmiddelen op ge meentelijk terrein, terwijl toch vooral ook aan bedrijven, midden standers en particulieren hulp zal moeten worden geboden. Waar schijnlijk zal dit straks zo geregeld moeten worden, dat kleine, des kundige werkcomité's voor de ver schillende groepen worden ge vormd, zodat dan de middenstand zich kan verstaan met de midden stand in de getroffen plaatsen, de Haagse bakkers, de Stellendamse bakkers zullen kunnen helpen enz. Dit zal echter allemaal pas goed gaan functionneren, wanneer dé bewoners van de getroffen plaat sen, die nu her en der verspreid zitten, naar hun dorpen beginnen terug te keren. Om de hulp echter volkomen „Weest niet bescheiden Burgemeester Schokkïng begon zijn installatierede met eén kort overzicht van de wijze, waarop de adoptie tot stand was gekomen zoals bekend via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en wees hierbij vooral op de nauwe relaties, die Scheveningen speciaal met Stellendam onderhoudt. De vraag is gerezen of de plaatsjes Goedereede en Stellendam niet wat klein zijn om door een stad als Den Haag geadopteerd te wor den. Daartegenover stelde de bur gemeester echter, dat was geble ken, dat de schade, vooral in Stel lendam, van dien aard was, dat er heus heel wat te helpen is. Later zullen de mogelijkheden tot een bredere hulpverlening altijd nog bekeken kunnen worden, maar voorlopig zullen wij aan deze beide kleine plaatsjes Goedereede heeft ongeveer 1200 inwoners, Stel lendam ruim 1900 de handen vol hebben. „Voor één ding moeten wij waken" zei de burgemeester, „en dat is, dat wij onze hulp niet gaan opdringen als de grote gemeente, die de klein tjes gaat „bevoogden". Wij moeten vragen, wat de wensen daarginds zijn en pas als wij die kennen, trachten die wen sen te vervullen. In dat ver band heb ik de burgemeester van Goedereede en Stellendam beloofd, dat zijn gemeenten met onze hulp mooier zullen worden, dan zy ooit geweest zijn. Tenslotte heb ik hen op het hart gedrukt vooral niet bescheiden te zyn!" Hulp op harte en lange termijn De hulpverlening is eigenlijk on der te verdelen in twee delen, na melijk de hulp op korte termijn, de directe, veelal kleinere hulp en de hulp, die op langere termyn zal moeten worden geboden. Onder de eerste categorie vallen o.m. het zenden van politie en brandweer en het maken van brief papier, waarover wij gisteren reeds schreven en verder de eventuele hulp. die geboden zal worden bij het herstellen van waterleiding, electriciteitsvoorziening, e.d. Verder zullen ambtenaren van de Gemeente naar Stellendam wor den gezonden, om de secretarie daar weer op orde te helpen bren gen, terwijl een ingenieur van de Dienst van Gemeentewerken ver trokken is om overleg te gaan ple gen met de gemeente-architect van Goedereede en Stellendam. Op lange termyn wordt gedacht aan hulp in de vorm van medewer king bi) het weer inrichten van de nu onder water staande secre tarie, het herstel van de straten en, wellicht, aan een door een com missie onder leiding van Ir. Bak ker Schut te maken uitbreidings plan, wanneer straks de volledige schade zal kunnen worden over- centraal te regelen en geen wilde hulp-chaos te stichten, die de zaak in Stellendam en Goedereede meer kwaad dan goed zou kunnen doen, is uit het adoptie-comité een co- ordinatie-commissie benoemd, die een en ander zoveel mogelijk zal regelen. Hoezeer de hulp van de bevol king ook nodig zal zijn en hoe veel waarde daaraan ook zal worden gehecht, vermeden moet worden, dat ieder op zichzelf Stellendam probeert te gaan hel pen. Dan wordt het een onover zichtelijk geheel en om dat te voorkomen dient men zich aller eerst met de coördinatie-com missie in verbinding te stellen alvorens men begint met hulp te verlenen. Alle suggesties en aanbiedingen zullen daar echter gaarne worden ingewacht. Als secretaris zal optreden mr. M. van der Feen, wnd. gemeente secretaris en chef van de afd. Wederopbouw van de Gemeente secretarie, die binnenkort met pensioen zal gaan. Aijn de uissersnetlen nog te redden Bij de vragen, die hierna aan de orde kwamen, stelde de heer Vooijs die in het comité speciaal Scheve ningen vertegenwoordigt, de vraag, die ongetwijfeld het meest practi- sche karakter had, namelijk over de netten van de Stellendamse vis sers, die in het water liggen en daar zeer zeker zullen gaan rotten. Waarschijnlijk zijn er nu echter nog heel wat van deze netten te redden, wanneer het mogelijk zou blijken, ze op te halen en op Sche veningen te drogen. De burgemees ter beloofde zich onmiddellijk in verbinding te stellen met zyn col lega van Stellendam om met hem de mogelijkheden van een soort „netten-reddingsploeg" uit Scheve ningen te bespreken. Indien hier toe inderdaad mogelijkheden be staan zal de heer Vooijs de leiding van deze actie nemen. Er zouden hiermee vele duizenden guldens ge moeid zijn. f Advertentie) GELD UIT WINKEL ONTVREEMD Een winkel aan de Stille Veer kade kreeg in de nacht van 12 op 13 Februari bezoek van een of meer indringers. Via een muurtje aan de achterzijde en een deur, waaruit zij een ruit namen, kwa men de dieven binnen. Vermoede lijk met een schroevendraaier bra ken z\j de kassa open en namen er ƒ40 uit. Uit een afgesloten kast werd ƒ250 ontvreemd. Op Maandagavond 23 Febr. zal mr. dr. R. A. V. baron van Haersolte in Pulehri studio voor de Haagsch- Amersfoortsche Kring voor Wijsbe geerte spreken over: Het Godsbegrip en de levende God. Het Cabaretgezelschap Jo Brussel's Amusement, met mede- king van Buziau jr.. ireedt Dinsdag as. op voor de patiënten In hel Haags Sanatorium aan de Tapijtweg. Woensdag 18 Febr. wordt in Aml- cltla een vergadering gehouden de Haagse vrouwenbond. Door mevr. E. van den Bosch-dc Jon'gh, Gemeen teraadslid, wordt een lezing gehou den over hei onderwerp: Wat kunner wij. vrouwen, doen voor de gemeen schap in de tegenwoordige t{Jd. Als zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen De heren mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Delfland, ir. A. C. Kolff, hoofdingenieur van Delfland, ir. G. D. C. Andrë de la Porte, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in het Arrondissement 's-Gravenhage, Jï. Hakkelin, technisch hoofdambtenaar bij de Rijkswaterstaat, mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd commissaris van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen, J. C. van Zutphen, architect van de NA'. Exploitatie Maatschappij Scheveningen, D. W. Dettmeijer. wethouder van Openbare Werken, J. G. W. Bolomey, direc teur van Gemeentewerken en mej. mr. A. C. Stas, hoofd van de af deling Openbare Werken der Gemeentesecretarie hebben gisteren in een vergadering de situatie van het strand voor Scheveningen uitvoerig bezien. Algemeen was men van mening, gezien ook de aanvoer van zand, welke de laatste week heeft plaats gehad uit zee, dat in het komende seizoen, zeer onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de exploitatie van de badplaats zal kunnen geschieden. Goederen van Agence France Presse Overgedragen aan Rode Kruis Zoals gemeld, is hier gistermor gen een grote vrachtauto uit Pa rijs gearriveerd, volgeladen met kleren, schoenen en dekens, inge zameld door de directie en de em- ployé's van Agence France Presse ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Gistermiddag heeft mademoiselle Mouchou, de sociale verzorgster van Agence France Presse, die met het transport was meegekomen, de goederen aan het Nererlandsche Roode Kruis overgedragen. De directeur van het Haagse kantoor van A.F.P., de heer Y. C. Franck," hield daarbij een korte rede. Deze werd door de directeur van het Ned. Roode Kruis, jhr. G. M. Verspyck, beantwoord. Deze dankte daarbij zeer hartelijk voor alle goede gaven en zeide nooit te hebben kunnen vermoeden, dat ons land zo'n grote plaats in het hart der buitenlanders innam. Naar mademoiselle Monchou ver telde wordt in vele Franse onder nemingen door de fabriekscomité's en door de employé's, ongeacht hun politieke overtuiging, eenzelf de actie op touw gezet. FAILLISSEMENTEN door Van der del N.V., zijn uitgesproken de faillis sementen van C. P. J- Pierot. Hendrik Zwaardecroonstraat 213 alhier. J. L A Keijmel. Smitstraat 60 alhier; D. Wouters. wonende in het H.T O., Laakkade 30 alhier; H. S. de Goede Jr.. Prinsestraat 73 alhier; T. Knoester, Hasseltsestraat 56 alhier. Opgeheven Is het faillissement v,_ G H. J. Rose alhier, wegens gebrek aan actief Vernietigd het faillisse ment van P H. Spronsen te Voor burg. na gedaan verzet. Het echtpaar J. P. van der Schaft- Frauenfelder, Westerbaenstraat IS, viert op 23 Februari zijn 45-jarig hu welijksfeest. Wind heeft weer halve nieter zand aangevoerd Naar wij nader vernemen, heeft deze vergadering ten Stadhuize aan de Groenmarkt plaats gehad op uitnodiging van het Gemeente bestuur van Den Haag en onder leiding gestaan van de wethouder van Openbare Werken, de heer D. W. Dettmeijer. Het teit, dat door de stormvloed Hi a 2 meter zand van het strand was wegge slagen waardoor er gevaar dreigde voor de exploitatie van de badplaats in de komende zomer is aanleiding geweest tot deze be spreking, tijdens welke de ver heugende mededeling kon worden gedaan, dat er, door de wind, ge durende de afgelopen week weer een halve meter zand is aange voerd. Op het ogenblik, aldus was ten slotte de conclusie, behoeven er ,dan ook t.a.v. de vraag, of de exploitatie der badplaats gevaar zou lopen, geen redenen tot onge rustheid te bestaan, hetgeen van zelfsprekend van het grootste be lang is voor de middenstand en het vreemdelingenverkeer, in het algemeen met het oog op de trek naar Scheveningen. Ook is tijdens de vergadering dc kwestie van eventuele verhoging van de boulevard, aan de zijde van de haven, ter sprake gekomen. Dit is echter een kwestie apart, welke nader onder het oog zal dienen te worden gezien. Eveneens is de moeilijkheid bezien, welke ont staan is doordat de „Carthage" op dat deel van het strand is gesla gen, waar het Volkszeebad wordt geëxploiteerd. Er bestaat mis schien kans. dat dit schip ïn nacht van Zondag op Maandag tijdens het springtij eventueel veertien dagen later los zal ge raken. maar is dat niet het geval, dan zullen verdere maatregelen ge troffen moeten worden. Wélke dat zullen zijn valt op het ogenblik nog niet te zeggen.- DE SPITS VAN DE ST. JACOBSTOREN Contact tussen Moniumentenraad en Gemeentebestuur Naar wij vernemen, is dezer da gen met betrekking tot de bouw van een nieuwe spits voor de St. Jacobstoren contact gelegd tussen het Gemeentebestuur en de Moim- mentenraad. Tijdens de gehouden bespreking zijn door de wethouder van Open- bate Werken, de heer D. W. Dett meijer, enige nieuwe plannen van architect Van Zeggeren toegelicht, welke door de Monumentenrnad nog nader zullen worden bezien- De Monumentcnraad zal hierover advies uitbrengen aan het Rijk, welks beslissing echter niet op korte termijn verwacht kan wor den. COLLECTEN VOOR HET RAMPEN FONDS IN DE HERVORMDE GEMEENTEN De Quaestor-generaal der Ned. Herv. Kerk ontving tot op 14 Febru ari aan collectenopbrengst voor het Nationaal Rampenfonds uit een groot aantal hervormde gemeenten reeds een bedrag van in totaal f915.000. Herstel qernlqen overstromingsramp Cedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen 2.000.000 beschikbaar stellen Buitengewone zitting van Provinciale Staten De ontstellende ramp, welke verschillende delen van de provin cie Zuid-Holland heeft getroffen, vereiste en vereist nog, naast het geen van andere zijde is en wordt verricht, van provincicwege allerlei voorzieningen van technische, van sociale en van andere aard, welke met aanzienlijke uitgaven gepaard gaan. Het komt het College van Gedeputeerden voor, dat voor deze uitgaven, welke als gevolg van de watersnood nodig zyn, voorshands op de begroting 1953 een bedrag van 2.000.000.beschikbaar wordt gesteld. Van de uitgaven, welke ten laste van dit crediet komen, zullen Ge deputeerden zodra mogelijk aan de leden der Provinciale Staten ver antwoording doen. Welk gedeelte van de uit dit crediet te bestrijden uitgaven uiteindelijk ten laste van de provincie zal blijven, valt uiter aard niet te zeggen. Zulks hangt mede samen met de regelingen, welke van Rijkswege ten aanzien van schadeloosstellingen e.d. zul len worden getroffen. Aangezien voor deze uitgaven een dp-kkingsmiddel moet worden aangewezen en de gewone dienst geenl speling bevat, ware het crediét. naar het oordeel van Ge deputeerden. te putten uit de re serve. Een algemene reserve bezit de provincie niet. De middelen, JUBILEUM A. A. v. d. LINDEN De heer A. A. v. d. Linden, Adr. Pauwstraat 39, Wassenaar, hoofd controleur, is op 18 Maart 40 jaar in dienst van de H.T.M. Het Herv. Mannenkoor „Schevenin gen". onder leiding van de dirigent, de heer G. van Kapel, geeft Zondag middag een uitvoering voor de patiën ten van het Nebo-ziekenhuis aan de Scheveningseweg. Proces contra de Staat en dr. Drees Stichting „Oud-Politieke Delinquenten" een verboden vereniging Kantonrechter wees Vrouw lichamelijk leisel toegebracht Tot I maand hechtenis veroordeeld Het Haags Gerechtshof veroor deelde gisteren de 41-jarige los- werkman J. J. O. uit Wassenaar opnieuw tot. 1 maand hechtenis. Hij had de 22-jarige mevrouw A. M. G. G.-B. in de buik getrapt, waardoor vermoedelijk de lever kapsels beschadigd zijn. Het ging om een bedrag van 3.65, dat de vrouw wilde innen. SOCIËTEIT LANGE HOUT STRAAT OPEN VOOR RAMPEN FONDS Zondagavond zal de Sociëteit Lange Houtstraat 7 (De „Seven- club") by uitzondering geopend zijn. Door de directie is besloten de ontvangsten en het bedienings- geld van die dag beschikbaar te stellen voor het Nationaal Ram penfonds. Tien bekende, internatio nale, artisten zullen belangeloos aan het programma medewerken. Het zijn: Aida, danseuse fantasiste; Elly Bouwens, zangeres; de Dun- jas-sisters, Deense wervel-acroba- tiek; Duo van Dijk, Solo-danspaar van de Staatsopera-BerlijnAry Lacky, danseuse; Oswin Lange Erio, anti-PodistenMiss Matonell, danseuse acrobatique; Dilta Roc- kar, radio-zangeres; Coos Speen hof, conferencier en Prof. Vinjé. Verder is er het Hongaarsche Orkest Lajos Veres. vordering af Vanmorgen heeft de Haagse Kan tonrechter uitspraak gedaan in de zaak, welke door de Stichting „Oud-Politieke Delinquenten" aan hangig was gemaakt tegen de Staat en minister Drees. over de door deze Stichting geleden schade in verband met de sluiting van het oorlogsgraven-kerkhof in de Peel, op Zondag 9 November jl. De Stichting meende nl. dat het slui ten van dit kerkhof een onrecht matige daad van dr. Drees was ge weest, Men had 63.70 schadever goeding geëist en zich een vorde ring van 500.- voorbehouden. Bij behandeling van de zaak voor de Kantonrechter ging het er ook om, of de Stichting, in de zin van ar tikel 1 van het K.B. „Ontbinding Landsverraderlijke Organisaties" een verboden vereniging was. Uitspraak doende, heeft de Kan tonrechter de eiseres met haar vor dering niet ontvankelijk verklaard, en bovendien veroordeeld in de kosten van het proces. Overwogen werd in de motive ring van dit vonnis, dat ten aan zien van de beweerde aansprake lijkheid van de gedaagde, nl. dr. Drees, uit de stellingen van de eise- resse valt te lezen, dat zij deze aan sprakelijkheid hierop baseert, dat dr Drees zich zou hebben laten bepraten en vervolgens de minister van Oorlog zou hebben bewogen het kerkhof te sluiten. De Kanton rechter evenwtl kan deze aanspra kelijkheid niet erkennen, daar een rechtstreekse verantwoordelijkheid van dr. Drees niet is aan te nemen Immers de minister van Oorlog heeft op eigen verantwoordelijk heid gehandeld. Derhalve, aldus wordt overwogen, zijn de aan de vordering van eiseres ten grond slag gelegde feiten onjuist en heb ben de gedaagden, de Staat zowel als dr. Drees, geen onrechtmatige daad begaan. Bovendien wordt in de motive ring gezegd, dat de Stichting een verboden vereniging is. volgens het bewuste artikel van het Be sluit Ontbinding Landsverrader lyke Organisaties, omdat hieromle- vallen alle organisaties, welke het streven van die landsverraderlijke organisaties trachten voort te zet ten. Deze organisaties zijn in strijd met dc openbare orde en mitsdien bij de wet verboden. Eiseres bestaat derhalve niet en kan alzo ook daarom al niet in haar vordering worden ontvangen. Mr. J. A. Wolthuis, uit Gronin gen. die pleitte voor de Stichting, heeft indertijd bij de aanvang van zijn pleidooi gezegd: „Valt de uil- spraak ongunstig uit voor de Stich ting, dan zal terstond tot liquidatie van de Stichting worden overge gaan". welke niet nodig waren tot dek king van de uitgaven van de ge- 'one dienst, zijn in het verleden steeds gestort in de reserve voor de financiering van de uitvoering van het provinciaal wegenplan. In verband hiermede stellen Ge deputeerden voor, het crediet van 2.000.000.uit deze reserve te putten. Dit voorstel zal aan de orde komen in de buitengewone zit ting van de Provinciale Staten, welke Woensdag 4 Maart a.s. te 11 uur in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zal plaats hebben. BENOEMING EN ONTSLAG BIJ P.T.T. De heer W. Brandjes, hoofd-em- ployé le klasse bij de P.T.T. alhier (hoofdbestuur) is benoemd tot bu reel-chef. Aan de referendaris ter inspectie P.T.T.. L. J. M. Tervoo- ren, is per 1 Maart a.s. eervol ont slag verleend. Na ruim 46 dienst jaren is aan de referendaris H. J. C. Jasperse, van het hoofdpostkan toor alhier, eervol ontslag ver leend. Op eigen verzoek, is aan de referendaris W. H. Muilwijk eervol ontslag verleend. Haagse Rechtbank behandelde inbraak, diefstal en beling te Leiden Een jaar en zes maanden wer den door de Officier van Justitie geëist tegen de Leidse koopman A. V., wegens diefstal meermalen gepleegd. Verdachte was ten laste gelegd_, dat hij in de nacht van 24 op 25 October 1952 ingebroken had in een suikerwerkfabriek aan de Ge rard Doustraat te Leiden, waarbij j 357 aan lonen werd ontvreemd, benevens waardezegels cn sigaren V. ontkende deze diefstal Hij zeide, dat toen hij bij de fabriek kwam, daar twee mannen te heb ben aangetroffen, die waarschijn lijk aan deze inbraak en diefstal debet waren. De tweede tenlastelegging tegen V„ diefstal van sigaretten, werd eveneens -behandeld- Als getuige werd hierbij ge hoord de rechercheur M. v. H„ die naar V.'s huis was gegaan om hem te arresteren. Hierbij was een vechtpartij ontstaan, waarbij aan weerskanten flinke klappen vie len. Van H. was daarbij bloedend gewond geraakt en de hem assis terende politieagent J W was, naar hij verklaarde, door V. ge schopt. De verdediger, mr. L. Wevl, meende dat het wettige en over tuigende bewijs niet geleverd was en vroeg daarom vrijspraak. Daarna heeft terecht geslaan L. Ch C. V., wien ten laste was ge logd van zijn broer A. V., die zo juist terecht had gestaan, sigaret ten te hebben gekocht, afkomstig van diefstal. Hij had de partij aan een derde doorverkocht. Verdachte zei pas later te hebben begrepen dat de sigaretten van diefstal af komstig waren. De officier geloofde hier geen woord van en eiste wegens schuld- heling ƒ50 boete of een maand hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van drie jaar. Zeegolven en zeestroniingen Voor de leden van de 160 jaar bestaande Maatschappij Diligentia sprak gisteravond voor een goed bezette Diligentia-zaal de adj- directeur afd. Oceanografie en Maritieme Meteorologie te De Bilt, prof. dr. P. Groen over zeegolven en zeestromingen. Met behulp van kaarten, teke ningen en foto's op liet project ic- scherm gaf prof. Groen een dui delijk overzicht, waarbij hij tevo ren reeds mededeelde niet over springvloeden te zullen spx-eken, die buiten het raam van deze le zing vielen. De oorzaken van de stromingen zette spr. duidelijk uiteen, waar bij hij de aandacht vestigde op de reusachtige „rivier", die van de Golf van Mexico langs ons land en Ierland naar de Poolstreken vloeit. Reeds op de golfstroom- kaart van Benjamin in Franklin is deze „rivier" terug te vinden. De winden houden de golfstro- mingen in beweging, voornamelijk de passaatwinden en onze „brave" Westenwinden. Spr. ging hierbij de werking van winden op afstand na. benevens de draaiing van de aarde en de inwendige wrijving. De belangrijkste „generator" voor de zeeslroming langs onze kunsten bevindt zich in de Golf van Mexico. Vervolgens bepaalde spr. zyn ge hoor bij de zeegolven. Waarom is er altyd branding, ook ai waait het niet? Waarom rollen de gol ven altijd naar de kust toe? Waar om is de zee verder in zee glad? Uitvoerig behandelde prof. Groen deze vragen. De energie der win den laat de golven, die van ver schillende afmetingen zijn, over de gehele wereld reizen. Ook de rechtstreekse invloed van de wind op dc golven voor de kusten vond een duidelijke toelichting. De dei ning van het „deiningfront" heeft een enorme energie. Een krachtig applaus beloonde de spreker voor een betoog, waar uit men heel wat te weten is ge komen over de geheimen van de zee. JUBILEUM CHR. H.B.S. Het comité van oud-leerlingen tot viering van het 40-jarig bestaan van de le Chr. H.B.S. heeft het batig saldo van de feestviering f 559.21 afgedragen aan het school bestuur. Voor dit bedrag zijn di verse attributen gekocht bij het van de ouders der leerlingen ten geschenke ontvangen filmapparaat. Gevonden voorwerpen De lijst van de „Gevonden voorwer pen" ligt steeds ter inzage op ons Inlichtingenbureau. Een oud dubbeltje als bewijsstuk Tegen beroepsinbreker vier jaar gevorderd (Van een onzer verslaggevers) In een huis aan de Leidseweg te Voorschoten werd in dc nacht van 8 op 9 September 1952 oen in braak gepleegd. De dader ver dween met een aantal muntstuk ken, wat sigaren en sigaretten. De volgende dag werd in Voorschoten een zekere H. S„ een 34-jarige iso leerder uit Haarlem, aangehouden die door zyn verdachte bewegin gen de argwaan opwekte. Op hem werd aangetroffen een dubbeltje met de beeldenaar van Willem III. Bovendien was door het muntstuk je een gat geboord. De bestolen Voorschotenaar herkende dit dub beltje als het zyne, Bovendien troffen de rechercheurs twee re- cu's van de Spoorwegen op S. aan. Toen zy de bewysjes gingen in lossen, ontvingen zij een kistje met sigaren, waarvan de merken de zelfde waren, als die, welke door de bestolene werden vermist. Gaf dit op zichzelf al te denken gip sen afgietsels van voetafdrukken, op de plaats van de misdaad ge maakt, vertoonden treffende overeenkomst met die van S. Dit alles en een getuigenverklaring van een dame, die S. de bewuste nacht in de buurt had gezien en In Amsterdam-Noord is men gis teravond gestart met de slembus- actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ambtenaren gingen samen met leden van het Wijk centrum rnet de stembussen huis aan huis, waarbij speciaal voor deze gelegenheid gedrukte stern- formulieren vierden uitgereikt, waarop maar een „partij" was ver- imeld, het Nationaal Rampenfonds. Van Jer Vaart Smit maakte misbruik van vertrouwen Op vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (Arb.) heeft minister Donker geantwoord, dat de gedetineerde K W. v. d. Vaart Smit, in verband met zijn a s. in vrijheidstelling, overgeplaatst was naar Bergveen (Norg), een „open gesticht", waar de mogelijkheid van periodiek verlof aanwezig is. Zo heeft hij zich voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis te Groningen kunnen begeven. Blijkens het ambtsedig rapport van de bewaarder-wachtcomman dant der Rijkswerkinrichting Berg veen heeft de gedetineerde Van der Vaart Smit na terugkeer van zijn bezoek aan het academisch ziekenhuis te Groningen niet, overeenkomstig de verstrekte op dracht, overgelegd een retourbiljet der autobusonderneming Vecn- huizcn-Groningen, doch een enkele reisbiljet Groningen-Veenhuizen en 'n enkele reisbiljet Zuid-Laren- Groningen, noch ook het uitge spaarde geldsbedrag. Desgevraagd heeft hij verklaard, niet met de busdienst langs de voorgeschreven route naar Gro ningen te hebben gereisd, doch een deel der reis liftende in een auto van een kennis langs een andere route te hebben gemaakt, terwijl hij van het overgehouden geld een kop koffie had gekocht. De machtiging tot overplaatsing van Bergveen naar de strafgevan genis te 's-Gravcnhage is gebaseerd in de eerste plaats op dc ambte lijke rapporten van de directeur, waaruit was komen vast te staan, dat betrokkene door zijn houding en gedrag, zoals dit gedurende zijn verblijf op Bergveen was gebleken, ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen ge- baseorde regime van een open ge sticht. In de tweede plaats, omdat inmiddels gebleken was, dat een eventuele voorwaardelijke invrij- heidsstelling niet meer te ver wachten was op grond van de af wijzende adviezen van de daarvoor - in aanmerking komende instanties. weerde zich door te zeggen, dat i Speciaal dit laatste maakte een het allemaal een samenloop van langer verblijf in het open gesticht Het bestuur van dc Ned. Ver. voor dc Volkszang heeft gemeend, dat de Volkszangavond, vastgesteld op Woensdag 18 Februari in Dili gentia kan doorgaan. Vanzelfspre kend zal, naar aanleiding van het gebeurde in ons land, met de keuze der te zingen liederen rekening wor den gehouden. De jaarvergadering van de Wasse- naarse Gymnastiek- en Athletiekver- cniging WIK zal plaats hebben a.s. Maandag in het Verenigingsgebouw Kerkstraat. hem later herkende, waren vol doende om de rechtbank het schul dig over S. te doen uitspreken. Hij werd veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek, van welk vonnis S. by het Haagse Gerechts hof in hoger beroep kwam. Ook nu ont kende hij hardnekkig de ten laste gelegde feiten le heb ben gepleegd, ook toen de presi dent hem alle incriminerende om standigheden voorlegde. S. be weerde. dat die dubbeltjes bij dui zenden in omloop waren, maar de president achtte het toch wel bij zonder toevallig, dat juist zo'n oud en zeldzaam muntstukje, bovendien voorzien van een gat, op dat; tijd stip uitgerekend in Voorschoten moest worden gevonden. S. omstandigheden was, ook van die sigaren, waarvan er sommige van een merk, dat volgens de ver klaringen van een getuige al leen in Haarlem te krijgen is en niet in Amsterdam, zoals de ver dachte volhield. De procureur-generaal achtte de feiten bewezen en meende, dat een langdurige gevangenisstraf voor S. die reeds 8 straffen wegens diefstal achter de rug heeft, op zyn plaats is. Hy vorderde derhalve vier jaar met aftrek. De verdedigster bepleitte vrij spraak op grond van haar mening, dat het ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend was bewezen. Het Hof zal op 27 Februari arrest wijzen. UIT DE OMSTREKEN Wassenaars bezoek aan geadopteerd Abbenbroek De burgemeester van Wassenaar. dr. S. baron van Wijnbergen, wethou der mr. dr. J. Hazenberg en de ge meentesecretaris K. van Boeijen, hebben zich in Abbenbroek op Put- I ten, dat door Wassenaar werd ge- adopteerd, op de hoogte gesteld van I de schade, die de ramp daar veroor zaakt heeft, en in een onderhoud met B. en W. van Abbenbroek de wijze besproken. waarop de Wassenaarse i hulp zal worden geregeld. I Tijdens dit onderhoud heeft burge- I meester Wentholt van Abbenbroek I oen overzicht gegeven, van de schade 1 m zijn gemeente. Van de 225 huizen, die het dorpje 1 telt, zijn er ongeveer 150. waarvan men vreest, dat zij voor een groot I doel onherstelbaar zullen zijn. De overige 75 zijn of onbeschadigd, of zo i licht beschadigd, dat zij in betrekke- lijk korte tijd weer bewoonbaar ge maakt kunnen worden. Een 500-tal koeien cn een zeer groot aantal varkens ging verloren. Van de j landbouwwerktuigen is slechts een zeer klein gedeelte gered. Nadat de vorige week de gehele j bevolking moest worden geëvacueerd. zijn op het ogenblik 175 bewoners te- I ruggekccrd. De mannen helpen aan I het verstevigen van de dijken. De eerste zorg van burgemeester j Went.holt is. in plaats van het onder gelopen raadhuis een tijdelijke huis- esting voor de genieenteserètarie te inden. Het gemeentebestuur van heeft beloofd, daarbij be- onaanvaardbaar. Tevens is komen vast te staan, dat de geditmeerde op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens zijn verblijf in Bergveen heeft misbruikt en onge oorloofde contacten met oud- politieke delinquenten heeft onder houden. Bovendien is in de strafgevange nis te 's-Gravenhage opnieuw ge bleken. dat Van der Vaart Smit, ongeoorloofde contacten met mede- gedilineerden tracht te bewerk stelligen en een ongunstige invloed op hen uitoefent, terwijl in zijn cel een fotografische afbeelding van wijlen ir. Mussert gevonden en in beslag genomen is. Het blijkt nood zakelijk thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. KERKNIEUWS ulpzai te zijn Een klein model motorspuit van "Vassenaarse brandweer zal naar '■robroek worden gezonden om i ie werken aan het leegpompen ondergelopen kelders. KERK EN VREDE „Amicltia" een vergadering houden, waarin de algemene secretaris der vereniging, de heer J. Wenink, spre ken zal over: „Onze houding tegen over de burgerlijke verdediging". De vergadering zal om acht uur aanvan gen. De afdeling heeft voor deze win- Bears van Djakarta 13 Februari V.K. L.K 3 pCt. RJ.S. Obl. 44 44Jf Escomptobank 274^ 27b Nat. Handelsbank 585 520 Ned. Handel Mij. 800 810 Kon. Olie 1700 1725 836 835 920 920 250 255 165 165 Amsterd. Rubber 415 420 160 160 Veren. V-rstenl. 80 85 135 135 Ned. Ind. Spoor 34 35 Sem.Stb.enPr Veer 193 193 Sumatra Rubber 195 200 Cultuurbank 240 240 Oostkust 335 330 Alg. Exploratie 483 480 Basilarr. Rubber 300 300 Bodj. Datar Rubb. 180 185 H.V.A 505 510 (Verstrekt door het bankierskan toor Van der Werff en Hubrecht Amsterdam-Den Haag).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6