50 cent Dinsdag a.s, keren Nederlandse en buitenlandse militairen naar garnizoenen terug Investering in bedrijven hoofdzaak 1500 Doden bij IT aardbeving? Londen belooft steun aan Defensiegemeenschap Alle problemen onder de loupe Haagsche Courant geeft speciale Luchtfoto-editie van de rampgebieden uit NETTO-BATEN ZIJN VOOR HET RAMPENFONDS Speciale Luchtfoto-editie van de Haagsche Courant Frans actie-comité tegen bet Europees leger HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 SITUATIE AAN WATERFRONT GECONSOLIDEERD Nederland helpt Pagina 5 „Burenhulp welke bewondering heeft afgedwongen (Van een onzer verslaggevers) aan de feitelijke noodtoestand in de getroffen gebieden ongeveer een eind is gekomen, zullen Dinsdag 17 Februari a.s. zowel de Nederlandse- als buitenlandse militairen weer naar hun garnizoenen terugkeren. Om 6 uur in de ochtend wordt met het terugtrekken der onderdelen een aanvang ge maakt. De volgende dag zal hiermede worden voortgegaan. Alleen in incidentele gevallen zal nog bijstand worden ver leend; in ieder geval blijft de paraatheid gehandhaafd. Zo zal op 18 Februari, om 24 uur, de normale vredesbevelvoe- ring weer van kracht worden en zal generaal Buurman van Vreeden terugkeren op zijn post van Territoriaal Bevel hebber". Dit heeft minister Staf vanmorgen op een perscon ferentie medegedeeld. Gewerkt als tijgers! In deze dagen, aldus de bewinds man, hebben wij onze vrienden leren kennen. De verleende bij stand uit den vreemde geschiedde in het kader van „burenhulp", welke door de wjjze, waarop zij werd verleend, bewondering heeft afgedwongen. Wij hebben niets ge vraagd, maar alle bijstand is ons spontaan gegeven. De alarmtoe stand. welke bij de Nederlandse instanties is geweest, geld in feite ook op de bureaux van de inter nationale missies en ambassades. Het grootste compliment, dat men de buitenlandse militairen kan geven is. dat ze even hard hebben gewerkt, als de Nederlandse sol daten. Indikwijls zeer slechte omstandigheden, zowel overdag als des nachts, stond men op zijn post. „Van hoog tot laag heeft men", zo zeide minister Staf het, „gewerkt als tijgers". Men lette niet op rang, maar had alleen oog voor de des kundigheid van de man. Zo kon het gebeuren, dat een majoor onder commando stond van een luitenant van de genie. Het is noodzakelijk, dat de te verrichten werkzaamheden zo snel mogelijk weer worden uitgevoerd door de organen, welke hiervoor bestaan. Op het ogenblik dreigt al het gevaar, 'dat werkelijk moei lijke objecten worden overgelaten aan de krijgsmacht. Men wil de soldaten, die zich op de verschil lende plaatsen zo verdienstelijk hebben gedragen en weten, waar nieuwe dreigingen kunnen ont staan. op hun post laten tot na het tijdstip van de nieuwe springvloed. Goede samenwerking Nergens hebben zich competen tie moeilijkheden voorgedaan. Van het begin af is er een goed contact geweest met de burgelijke instan ties. In de civiele sector heeft men de waarde van de Krijgsmacht in deze omstandigheden leren kennen. In gezelschap van de beide Staatssecretarissen en chefs van staven heeft minister Staf een uit gebreid bezoek gebracht aan het rampengebïed, teneinde na te gaan, waaraan men nog behoefte heeft en hoe van militaire zijde hierin kan worden voorzien. Internatio naal is er voortreffelijk samenge werkt. Ook hier hebben zich geen competentiemoeilijkheden voorge daan. Veel geleerd De Nederlandse soldaat heeft van zijn buitenlandse collega veel geleerd en veel van diens prac- tische kleding in deze uitzonder lijke omstandigheden overgeno men. Zo liep een infanterist met de warme kleppet van de marinier droeg een genie soldaat de bont gevoerde laarzen van een man van de luchtmacht. Officieren waren niet te herkennen, omdat hun „sterren of balken" heel dikwijls in het heetst van de strijd verloren waren gegaan. Geen van de mili tairen heeft zich aan een bepaalde werktijd gehouden. Men arbeidde zolang het nodig wasDe meest directe buren hulp hebben de Belgen wel ge geven. Reeds op die beruchte Zon dag kwamen zjj met boten dc grens over en handelden naar eigen initiatief. Er zijn enkele onder-officieren geweest, die zich aan ernstig plichtsverzuim hebben schuldig gemaakt. Zij zijn in de cel opgesloten en gedegradeerd. Maar er waren anderen, die al lang op hun promotie wachtten. Gezien het prachtige werk. dat zij hebben verricht, is hun promotie onmid dellijk van kracht geworden. Geen lofzang via de radio Er is van de zijde van de radio verenigingen het aanbod gedaan, om in een speciaal programma de van de soldaat te bezingen. Dit heeft men geweigerd, omdat alle militairen van oordeel zijn, dat zij, evenals de burgers, niets meer dan hun plicht hebben gedaan. Ook van een speciale hulde voor de bui tenlandse militairen zal geen sprake zijn. Wel zullen enige groe pen in de gelegenheid worden ge steld. ons land te doorkruisen. Vanzelfsprekend zijn wel de re geringen van de betreffende lan den bedankt voor hun spontane daadkrachtige hulp. Verheugende paraatheid Uit deze internationale samen werking is veel geleerd. Gebleken is, dat het militaire apparaat in groot verband onmiddellijk paraat was. Zondagmorgen om 8 uur kon den de oproepen al uitgaan. Zeer snel kon uitvoering wor den gegeven aan het z.g. plan „Noach, dat na de watersnood van 1926 was opgesteld. Met de uitvoering daarvan was de com mandant Zeemacht belast. Marine, luchtmacht, en leger hebben zich op het water gevonden en geco ördineerd is er uitstekend werk geleverd. Internationaal is er een integra tie geweest, welke men zich maar alleen ideëel kan voorstellen. Een ieder, zowel de buitenlander als de Nederlander, heeft zich gees telijk snel aan de situatie aange past. Fransen beschermde West- Brabant Dank zij de Fransen is door het leggen van een dijk, een enorm stuk van West-Brabant, thans te gen het water beschermd. De sol daten hebben zich niet alleen be paald tot het redden van mensen en het dichten van dijken, maar ook. zoals bijv. in Vlissingen de bevolking voorzien van warme maaltijden. Ongeveer 2000 men sen werden vergast op een menu, dat wat omvang en uitvoering be trof, meer dan uitstekend was. In totaal zijn 20.000 Nederlandse en 6000 buitenlandse soldaten in het rampgebied actief geweest. Ge bleken is de grote waarde van de gedecentraliseerde bevelvoering, welke zich weer op één man con centreert. Ten aanzien van het materiaal werd nog opgemerkt, dat men in voldoende mate beschikt over draglines en bulldozers. Behoefte is er aan waterzuiveringsinstalla ties, dukws en zoeklichten, die van buitenlandse zijde beschikbaar zijn gesteld en in bepaalde hoeveelhe- hier zullen blijven. Nieuwe Nederlandse ambassadeur in Tokio Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr O. Reuchlin, thans werkzaam aan het departement van Buiten landse Zaken als directeur-gene raal voor politieke zaken, tot Hr. M. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Tokio. Jhr Reuchlin volgt als zodanig de heer P. E. Tep- pema op, die binnenkort de dienst met pensioen zal verlaten. Mr H. F. Eschauzier, chef der directie voorlichting buitenland ten departemente zal jhr Reuchlin als directeur-generaal voor politieke zaken opvolgen. Voorts ligt het in de bedoeling de heer D. J. F. De Man, hoofd van de afdeling voorlichting en cultu rele zaken van het Hoge Commis sariaat der Nederlanden te Dja karta, te werk te stellen als chef der directie voorlichting buitenland op het departement. Het kantoor en de drukkerij van het. dagblad „Tleng Sun Yit Po" te Djakarta, Is totaal afgebrand. De schade wordt geschat op rp. 2.000,000 T)e Openbare YVer&ei olitiek Ministerieel antwoord De Regering vertrouwt op korte termijn het werkgelegenheidsbe leid in zijn geheel bekend te kun nen maken. Het Kabinetsberaad over het advies der gezamenlijke hierbij betrokken departementen heeft zijn beslag gekregen. Minis ter-president Drees deelde dit me de in antwoord op de schriftelijke vragen, welke drs Janssen (KVP) onlangs heeft gesteld in verband met de tijdelijke uitbreiding van de omvang der openbare-werken- politiek. Het vorderen van investeringen in het bedrijfsleven blijft vooraan in het geheel der werkgelegen- heidspolitiek staan. Hierbij denkt de Regering aan een verlaging van de belastingdruk op het bedrijfs leven. De objecten, welke de lagere pu bliekrechtelijke lichamen uitvoe ren, zijn voorgesteld door de provin ciale commissies voor de werkgele- ftenheid. Alleen die plannen komen n aanmerking, waarvan zekerheid bestaat, dat met de uitvoering uiterlijk 1 Maart a.s. kan worden begonnen. Vanzelfsprekend moet verder de plaatselijke situatie der werkloosheid een reden vormen tot het uitvoeren der werken. Uitvoering in vrij werk Om in aanmerking te kunnen komen voor een bijdrage moeten de uitvoerende organen aan twee voorwaarden voldoen: de uitvoe ring der voorgestelde werken moet plaatvinden in vrij werk en min stens 95 procent der arbeiders moet door de aannemer van het werk worden betrokken uit daar toe door het Gewestelijk Arbeids bureau aan te wijzen werklozen. De bijdrage van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen worden Verkeerswegen in rampgebied ZeelandZuid-Holland: Eenmaal per dag vaart thans een boot tus sen Katseveer en Dordrecht. Volgende week driemaal daags spoorverbinding tussen Vlissingen en Kapelle. Voorne en Putten: Op Putten zijn ten Noorden van de lijn Spij- kenisseHeenvliet practisch alle wegen berijdbaar. Op Voorne is van Zuidland uit het zuidelijk deel van het Spui weer langs twee we gen bereikbaar. De weg van Oostvoorne tot 500 meter van Brielle vertoont vele en grote gaten; de weg dreigt in te storten. Goeree en O ver flakker: De veer- dient HellevoetsluisMiddelharnis wordt weer geregeld uitgevoerd. Er is weer een autobusdienst tus sen MiddelharnisDirkslandMe lissant en tussen Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet. Alblasserwaard: De weg tussen PapendrechtAlblasserdam en Pa- pendrechtGorinchem, die tot he den alleen met jeeps kan worden bereden, wordt thans bestraat, zo dat hij over enkele dagen waar schijnlijk voor alle verkeer berijd baar zal zijn. de Engelsen Veertig Nederlanders op de zeedijk in Essex (Van onze Londense corres pondent) Veertig leden van de Neder landse ambassade te Londen zul len gedurende de meest critieke periode, waarin de hoogste spring vloeden worden verwacht, nl. Zondag en Maandag, aan de zee dijk in Essex werken, en wel in het plaatsje Brad well Bay. Zij beginnen morgen en zullen de hele nacht doorwerken; ook twee Nederlandse dagbladcorresponden ten zullen er aan deelnemen. Men heeft de beschikking gekregen over twee trucks van de Neder landse Marine, terwijl de gemeente Londen zorgde voor rubberlaarzen en schoppen. Het is een uniek gebaar van onze landgenoten om de Engelsen, die ondanks eigen misère, zoveel voor ons land doen, te gaan helpen. Dat is volkomen in overeenstem ming met onze vaderlandse tradi tie, die allen de handen ineen doet slaan bij rampen als deze. De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. D. U. Stikker, zal een bezoek brengen aan het eiland Canvey, dat voor een zeer aan zienlijk deel overstroomd is en dat drie eeuwen geleden door Neder landers werd ingepolderd. Grote brand te Saigon Duizenden mensen zijn dakloos geworden door een grote brand, welke hedenmorgen in een Zuide lijke achterbuurt van Saigon heeft gewoed. Het vuur laaide hoog op boven de op elkander gedrongen krotwoningen en de mensen liepen radeloos en jammerend door de straten, onmachtig toeziend hoe hun schamele bezit in korte tijd door het voortrazende vuur werd verslonden. Het Lagerhuis heeft gisteren met 159 tegen 63 stemmen een door 50 conservatieven ingediend wetsont werp verworpen, dat de geseling weer wil invoeren om misdaden met geweldpleging tegen te gaan. maatregel werd in 1948 onder Labour-bewind met bijna algemene stemmen afgeschaft. (Advertentie) IK. WERKKLEDING... Ktaxr Langer M<se- I Koopt Uw K. L. M. werkkleding o.a. Coelijn's bedrijfski. Boekhorststr. 17 Tel. 112460 Het Frans-Brits overleg Na afloop van de tweedaagse besprekingen, welke de Franse premier, René Mayer, en zijn ministers van Buitenlandse en Economische Zaken, Bidault en Buron, met hun Britse ambtge noten te Londen hebben gevoerd, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat volledige overeenstemming is bereikt over de leidinggevende rol, welke beide landen in de organisatie en de verdediging van de „vrije wereld" moeten spelen. Men is tot de slotsom gekomen, dat een voortdurende en volledige steun van Engeland aan de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.) van essentieel belang is voor de vestiging van deze orga nisatie en bijgevolg voor het ver sterken van het Atlantische bond genootschap. De staatslieden hebben van ge dachten gewisseld over de wijze waarop Engeland het beste zijn steun in militair en politiek opzicht aan de E.D.G. kan uitbreiden. Van Franse zijde werden voorstellen gedaan voor het vestigen van een zo nauw mogelijke samenwerking tussen Groot-Brittannië en de E.D.G., in het bijzonder wat de politieke kant betreft. Deze voor stellen zullen, zo wordt in het communiqué gezegd, binnenkort verder worden besproken door diplomatieke vertegenwoordigers van beide landen. Bijzondere aan- vastgesteld door de Commissaris voor de Werkgelegenheid in nauw overleg met de betrokken depar tementen. in het bijzonder Binnen landse Zaken. Met het oog hierop zal binnenkort bij de Tweede Ka mer een aanvullende verhoging van het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven worden ingediend. Enige tegenstrijdigheid tussen de jongste maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid en de ver klaringen der regering wat be treft haar principiële uitgangspunt bij de werkgelegenheidspolitiek doet zich niet voor. Voor zover de schijn hiervan gewekt zou zijn, aldus dr. Drees, kan dit slechts worden toegeschre ven aan de noodzaak op korte ter mijn een merkbare daling van het huidige werklozencijfer na te streven. Sociaal-economisch onderzoek De raad van beheer van het Eco nomisch Instituut voor de Mid denstand heeft besloten het ar beidsveld te verbreden door o.m. naast 't bedrüfs-economisch onder zoek werkzaamheden op sociaal- economisch gebied systematisch en in groter omvang ter hand te In de tweede helft van Februari zal met een grootscheeps onder zoek worden begonnen, in samen werking met de Ned. Stichting voor Statistiek. Ongeveer 6000 middenstanders zullen worden aangezocht hieraan hun medewer king te verlenen. Generaal Naguib, de Egyptische premier, is door zijn Pakistaanse col lega voor een bezoek naar Pakistan uitgenodigd. Overal, waar het schone gelaat van onze fiere polders door 't blind geweld van wind en water is geschonden, overal waar het verminkte land tot één grote, wijde verlatenheid van water werd, hebben luchtfotografen hun opnamen gemaakt voor een En al het verbijsterende, het troosteloze, dat verschrikkelijk leed, dat niemand onzer onbewogen heeft gelaten, hebben zij vastgelegd in een grote serie fotografische indrukken, die samen in EEN SPECIALE UITGAVE VAN 16 PAGINA'S ZIJN BIJEENGEBRACHT Hoe er met het water gevochten is, de dijken, die hef ziedend geweld niet doorstonden, de door het water verraste dorpen, hef lijden van mens en dierde mildheid van de hulpverlening, de reddingen door boten en vlieg tuigen, de evacuatie, het werken aan het herstel der dijken, hef medeleven van onze Koninklijke Familie, het is alles in een veelheid van foto-materiaal gerealiseerd tot een indrukwekkend overzicht van deze grote ramp Tweeërlei doel heeft de HAAGSCHE COURANT met deze uitgave op ge satineerd papier, die slechts het geringe bedrag kost van en niet onder het gewone abonnement valt: In de eerste plaats: als een extra bijdrage aan het RAMPENFONDS, waarvoor de netto-baten dezer fraai verzorgde uitgave bestemd zijn. In de tweede plaats: Een herinnering, óók voor later, voor onze lezers aan het verschrikkelijk leed, dat over ons land kwam op die 1ste Februari-dag Stuur deze uitgave naar Uw geëmigreerde familieleden en kennissen in het buitenland. Zij zullen er zeker grote interesse voor hebben. Geeft U ons bij bestelling de buitenlandse adressen op en wij verzenden deze uitgave stevig verpakt. Extra-kosten 6 cent. Ons FOTONUMMER is THANS verkrijgbaar: Aan onze hoofdbureaux in de Wagenstraat en aan onze bijkantoren. Het kan ook bij de bezorgers worden besteld. dacht werd besteed aan de finan ciële zijde en de materiële be hoeften van de campagne in Indo- China. Voorts is van gedachten ge wisseld over economische proble men, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op de betalings balans van de twee landen. De Britse regering gaf te kennen, dat zij rekening met de positie van Frankrijk zal houden bij het over wegen van nieuwe invoerregelin gen en hiermee verband houdende aangelegenheden. Van welingelichte zijde wordt nog vernomen, dat over alle be langrijke wereldproblemen, waar onder de oorlog op Korea en de mogelijke gevolgen van de „deneu- tralisering" van Formosa, overeen stemming is bereikt. Engeland beloofde meer militaire hulp aan de Franse strijdkrachten in Indo- China, zulks in overeenstemming met de besluiten van de jongste bijeenkomst van de NATO-raad. Verder hebben de Franse staats lieden de toezegging gekregen, dat Engeland ieder Frans voorstel om de looptijd van het Noord-Atlan tische verdrag van 20 tot 50 jaar te verlengen, zal steunen. De Britse minister van Financiën, Butler, verzekerde dat Engeland het plan om het sterling-gebied een hech tere basis te geven, zoals overeen gekomen op de jongste bijeenkomst van het gemenebest, niet zal uit voeren zonder volledig overleg te plegen met de leden van de O.E.E.S. Ten aanzien van de Franse moei lijkheden bij het uitvoeren naar Engeland, gaf Butler echter te verstaan, dat dit een zaak is van de Franse fabrikanten, aangezien Engeland niet andere Europese landen kon achterstellen, alleen om de Franse exporteurs ter wille te zijn. De maatregel van vorig jaar om de Britse invoer met een derde te verminderen, wordt door de Britse importeurs uitgevoerd. Bij de hieruit ontstane scherpe concurrentie tussen de Europese exporteurs is de Franse uitvoer naar Engeland aanmerkelijk terug gelopen. Dit kan echter niet aan Engeland geweten worden, aldus minister Butler. Hij deelde minis ter Buron echter mede, dat Enge land hoopt, zo spoedig mogelijk zijn invoerbeperkingen te ver zachten. Geen uitlevering' Noorse S.S.-ers West-Duitsland zal de twee in December jl. uit een Noors gevan genenkamp ontsnapte Duitse S.S.- ers niet uitleveren, aldus heeft het Westduitse departement van Bui tenlandse Zaken doen weten. De betrokkenen zijn Karl Morio en Josef Seuffert, wegens oorlogsmis daden tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Zeven dorpen in Iran geheel verwoest zware aardbeving in het Noord-Oosten van Iran heeft, vol gens berichten uit Teheran, onge veer 1500 mensen het leven ge kost Er zouden zeven dorpen door de scheuringen zijn verwoest en drie zwaar beschadigd; het aantal daklozen worclt geschat op 3500. Het dorpje Toeroet aan de Kas pische Zee, is het zwaarst geteis terd. Slechts 500 inwoners hebben de ramp overleefd; het merendeel van hen heeft verwondingen op gelopen. De verwoeste streek ligt echter in een afgelegen gebied van Iran, zodat men slechts over en kele, bovendien moeilijk contro leerbare inlichtingen over de ramp beschikt. Toeroet ligt juist aan de grens van de reusachtige zout.- woestjjn, die zich uitstrekt over geheel Centraal Iran. De Sjah, premier Mossadeq en de religieuze leider Ayatolah Kas- jani, voorzitter van de Nationale Vergadering, hebben tot het ver lenen van hulp opgeroepen. Dr Mossadeq heeft het leger opdracht gegeven alle mogelijke hulp te verlenen. Paus vroeg geen gratie voor de Rosenbergs Het Vaticaan heeft het bericht van de „Osservatore Romano", dat de Paus de Amerikaanse regering had verzocht de executie van de Rosenbergs geen doorgang te doen vinden, met grote stelligheid tegen gesproken. Het Witte Huis te Wash ington heeft bovendien verklaard, nooit een verzoek met een derge lijke strekking te hebben ontvan gen. Ook president Truman heeft ontkend, dat de Paus hem een gra. tieverzoek had doen toekomen. In het Vaticaan zei men. dat de Kerk zeer goed beseft, dat dc spionnagezaak van het echtpaa' Rosenbergs door de communisti sche propaganda is overgenomen. Het zou echter mogelijk zijn, dat de Paus indertijd de aandacht van het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft gevestigd op de tal rijke gratieverzoeken, die met In trekking tot de Rosenbergs zijn in gediend Lev Mekhlis in Moskou overleden Israëliet met hoge post in de Sovjet-Unie Radio-Moskou meldde gister avond het overlijden van Lev Za- harowïtsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van het centrale co mité der Sovjet-Russische com munistische partij. Verklaard werd dat Mekhlis „na een langdurige ziekte van ernstige aard" in Mos kou is overleden. Mekhlis was een der meest ge hate mannen in de Sovjet-Unie. H\j was buiten Stalins zwager Ka- ganovitsj, de enige jood, die nog een hoge partjjfunctie vervulde. Dit dankte hü aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937, bü de zuivering onder de officieren van het Rode leger, verwierf. Zwitserse delegatie bij de K.S.G. Naar gisteren te Bern is bekend gemaakt, heeft Zwitserland aan de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap ver zocht een delegatie te mogen accre diteren bij de hoofdzetel der ge meenschap. Volgens de Zwitserse Bondsraad zou de taak der dele gatie in de eerste plaats zijn met het hoge gezagsorgaan alle vraag stukken te bespreken, die betrek king hebben op de economische be trekkingen tussen Zwitserland en de gemeenschap, in het bijzonder die, welke betreffen invoer, prijzen 22 Doden bij explosie in vuurwerkfabriek In Tokio heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan in een vuurwerkfabriek. 22 Arbeiders zijn om het leven gekomen en 45 gewond. 450 Huizen zjjn ver woest of beschadigd. Dijkdoorbraak in Engeland Bjj Aldeburgh (Suffolk) is gis teren een rivierdijk doorgebroken en een gat ontstaan van 10 meter. Militairen die bezig waren met het opstapelen van zandzakken, moes ten er mee ophoudena Er wordt thans gepoogd een nooddijk aan te leggen om te beletten, dat. het water Aldeburgh binnenstroomt. Bejaarden behoeven maatschappelijke bemoeiing Naar de minister van Maatschap pelijk Werk de Tweede Kamer mededeelt, acht hij het dringend noodzakelijk, dat het particulier initiatief bijzondere aandacht schenkt aan het tot ontplooiing brengen van een systeem van maatschappelijke bemoeiingen ten behoeve van bejaarden. Het maat schappelijk werk zal hierbij een centrale plaats dienen in te nemen. De nationale commissie voor de oudeliedenzorg beraadt zich op het ogenblik over een plan ten deze. Mayer krijgt het zwaar De Gaulle weer in de arena (Van onze Parijse correspondent Op initiatief van het rechts- onafhankelijke kamerlid, Pierre André, is gisteren een comité van Franse parle mentsleden opgericht, dat zich ten doel stelt een inten sieve actie in en buiten de kamer tegen het Europese le ger te ontketenen. Bjj de groep hebben zich, naar schatting, direct al een honderd parlementariërs, allen van rechtse huize, aangesloten. André heeft een proclamatie uitgegeven, die een ultra-nationalistisch geluid Iaat horen, om te protesteren tegen „het verradelijke principe, dat aan het ontwerp voor het Europese leger ten gTondslag ligt, en dat door geen enkel protocol of amendement meer te corrigeren valt". Verder verzet André er zich te gen, dat Frankrijk met Duitsland op een lijn zou worden gesteld, ter wijl Frankrijk, zoals hij zegt, we gens zijn overzeese verplichtingen eerder in de positie van Engeland verkeert. Het volk zal niet gedogen, zo verklaart André tenslotte, dat het Europese leger tot stand komt naar het voorbeeld van het plan-Schu- man, waarmede Frankrijk als vol dongen feit heeft kennis gemaakt. Zoals bij de meeste critici op het plan voor de ED.G. is ook bij André niet heel duidelijk welk al ternatief hem voor ogen zou staan. Hij spreekt wel in een enkele zin over een nauwere samenwerking in het kader van het Atlantisch Pact, waardoor ook Engeland intensiever bij de Europese verdediging be trokken zou kunnen worden, maar hij gaat niet verder in op het kar dinale punt, te weten de herbewa pening van Duitsland. Of hij een Duits nationaal leger aanvaardt of niet, wordt in zijn manifest in het midden gelaten. Intussen worden door de oprich ting van dit actie-comité dat in heel Frankrijk vergaderingen tegen het Europese leger wil gaan orga niseren, de zorgen van de regering over de moeilijke kwestie van de ED.G. nog wel weer duidelijk ver groot. Vooral omdat dit initiatief gepaard schijnt te zullen gaan met een offensief van de kant der Gaul listen. die zo meent men zal worden ingeluid met een perscon ferentie van generaal De Gaulle, die deze voor volgende week heeft aangekondigd. Sinds de installatie van de regering Mayer, heeft, zo als men weet, generaal De Gaulle zich van het politieke leven afzij dig gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5