Stellendam: verstard in de greep van het water Menselijke barrière keerde de zee D HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 Pagina 3 Bunkers in 's-Gravenzande worden opgeruimd Als vervolg op ons artikel van 12 dezer brengen wij een serie foto's van dit karwei Amerikaanse negersoldaat met blokken trotylgeen speelgoed Een bunker gaat de lucht in blijf op een afstand Even uitblazen van het zware werk „bunkeren" Zo zien de betonnen kolossen uit de bezetting er uit voor de aanval Het doormeten van de electrische lei ding voor de ontsteking zeker is zeker Het kan geducht koud zijn in de West- landse duinen even warmen 4 5 6 Waar het leven wegvluchtte van een onzer verslaggevers) Zinloos hangt in de Stellendamse Voorstraat, vlak bij de hoek van de Eendrachtsweg, een automaat met chocoladerepen tegen de muur. Zinloos, want er is op dit moment in Stellen dam niemand die aan chocolade denkt. En al zou die iemand er zijn, dan nog zou hij niet bij de automaat kunnen komen. Of hij zou er een roeiboot bij moeten hebben. Want vlak onder de automaat met snoeperij door spoelt n amelijk het water door de Voorstraat. Er lijkt in dit uitgestorven dorp momenteel trouwens zo veel zinloos. Het leven is er weggevlucht voor de vloedgolf, die het weerloze dorp in die vreselijke nacht van Zaterdag op Zondag besprong en het hele plaatsje ligt nu verstard in de greep van het water, dat speelt in de straten, in de huizen en in de stallen van het vee. Dat water, dat voorlopig nog van geen wijken weet en nu heer en meester is in de ba kkerij en de bibliotheek in de Voorstraat. Dat in het eens zo gezellige dorpscafé op de hoek van de Eendrachtsweg de glazen uit de kasten spoelt en langzaam maar zeker de ravage in de huizen groter maakt. Dat venijnig lachend de gemeentesecretarie in de Burgemeester Ch ambonstraat is binnengetrokken en nu de of ficiële stukken van alle belangrijkheid heeft on tdaan en als zielig onbelangrijke vellen papier meevoert op zijn overwinningstocht door de doodse straten, waar het water nog steeds tot de ramen staat. En op sommige plaatsen, die lager liggen, zelfs nog veel hoger. over het eiland kwam. Bij het bergen van die cadavers doen de dukws uitstekend werk. Vrijwel allemaal bemand met Duitsers, varen zij van de vroege morgen tot de late avond rond om de dode dieren te verzamelen. Een min of meer luguber, maar zeer nood zakelijk werk, omdat men het ge vaar voor allerlei besmettingen nooit vroeg genoeg bestrijden kan. In elk geval staat nu al wel vast, dat 60 pCt. van alle Stellendamse huizen ten offer is gevallen aan het water. Of zü zijn reeds door het geweld uiteengeslagen en inge stort of het water heeft ze zo aan gevreten, dat zfj straks toch zullen moeten worden gesloopt. Een triest toekomstbeeld, wanneer men zich even kan losmaken van de droeve getuigen die nu alom te zien zyn in dit door het water lamgelegde dorp, en in de toekomst durft te kijken. Toch mogen wij die toe komst niet triester inzien, dan de mensen zelf. En' eigenlijk kunnen wy alleen maar bewondering heb- ben voor de moed, waarmee men, tot de liezen in het water, nu al weer spreekt over straks, als alles weer normaal zal zijn.... Hoe Colijnsplaat werd beltouden Hoe het dorp Colijnsplaat aan de ramp is ontkomen, wordt in een reportage van het dagblad „Trouw" verteld. De stormvloed kwam voor dit dorp niet als een verrassing. Zaterdagsavonds waren de sluizen gesloten en toen de dijkgraaf 's nachts omstreeks 1 uur de slui zen inspecteerde was men al bezig de coupure, de tien meter brede doorlaat in de dijk naar de haven, te sluiten met vloedplanken. Dit was sinds 1916 niet meer voorge komen en was dus niet zo'n gemak kelijk werk. Toch gelukte het. Met enige zandzakken werd deze zee wering nog versterkt. Toen de storm in zijn volle kracht losbarst te, gingen de vloedplanken gevaar lijk kraken. Stutbalken konden niet tijdig meer worden aange bracht, zodat een 40 a 50 man be sloten met hun lichamen de wering te ondersteunen. Soms bij enorme golven werden ze een halve meter achteruit geduwd, maar ze hielden stand. De planken kwamen weer op haar plaats en de strijd werd voortgezet gedurende twee ver schrikkelijke uren. Hun lichamen waren doorweekt van het zeewater en pijnlijk geschaafd door de plan ken. Bovendien kregen de mannen op het laatst, toen uitputting nabij was, hulp van een beurtschip dat in de haven had gelegen, maar doen de golven op de kade was gewor pen, precies voor de dijkopening. Hierdoor werd het watergeweld gebroken. Omstreeks vijf uur in de morgen nam het water af en ver minderde het noodweer en was Colijnsplaat behouden, dank zij de opoffering van een aantal dorpe lingen. Schrijf familie in het buitenland Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in het bui tenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Nederland heeft getroffen. De Nederlandse Legaties worden vaak inlichtingen gevraagd over de toestand van familieleden in Nederland, ook van familie leden in niet of weinig geteisterde gebieden. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het buitenland hebben, deze zo spoedig mogelijk inlichten over eigen welstand. Tot vanmorgen was ln Arnhem een bedrag van ƒ911.377 bijeen gebracht voor het Nationaal Ram penfonds. Overweldigend Italiaans medeleven (Van onze correspondent te Rome) Het Italiaanse medeleven met de ramp in Nederland neemt steeds grootser vormen aan en groeit uit tot iets overweldigends. De radio actie verzamelde reeds 180 millioen lire, dat is een kwart millioen gul den. Het grote dagblad „Stampa" te Turijn opende een lijst waarop al ruim 32 millioen lire, of meer dan tweehonderdduizend gulden, is ge stort. Verschillende winkels gaven het volledige incasso van één dag en er werden toneelvoorstellingen ten bate van de slachtoffers ge geven. Het bedrag van 200 millioen lire, dat op de eerste dag door de re gering werd geschonken, is door particuliere bijdragen reeds meer dan verdubbeld, ongerekend de goederen. De bond van oud-strij ders en oorlogsverminkten overhan digde een millioen lire aan de secretaris van de Wereldfederatie van Oudstrijders ten behoeve van de getroffen gebieden. Heden werd te Rome een tentoonstelling ge opend in het Fiatgebouw, waarvoor tientallen schilders een werk ter verkoop hebben afgestaan. De Nederlandse gezant bedankte gisteren diep geroerd de directie van de radio voor de grandioze hulpactie. Uw correspondent had een lang durig gesprek met prepuer De Gasperi, die zeide te begrijpen dat uitzending van kinderen voor de ouders bezwaarlijk is. Indien Ne derland zo merkte hij verder op echter aan bejaarde mensen tijdelijk een rustig onderkomen en goede verpleging wil verschaffen, dan zijn deze mensen welkom in Noord-Italië, het merengebied en de Voor-Alpen. Wint! en water nog alleenheersers Door de ruiten, die door de kracht van wind en opgestuwd water vrijwel allemaal kapotgeslagen zijn, hebben de gordij nen vrij spel gekregen om als natte sliert-armen te dansen naar de pijpen van de wind. En in elk huis, waar men binnen- kijkt, liggen de achtergelaten spullen als droeve, veelzeg gende getuigen van de drama's die er zich hebben afgespeeld. Ergens in de Mr Iman Clausstraat, eens een der belangrijkste straten van het dorp heeft een propere huisvrouw, toen het water over de vloer is gaan stromen, nog snel alles van de vloer opgepakt en keurig op de tafel neergezet. Niet wetend, dat het water ook voor de tafel geen pardon zou hebben en deze met spullen en al erop. ergens door de kapotte gevel tegen het tuinhek aan zou drijven. beetje dwaas nu, een primula te bloeien. En als dat verschrikkelijke water daar beneden niet met de huisdeur zou spelen en langzaam maar zeker alles, wat zich in de winkel beneden bevindt, weg zou sleuren, zou men zich, door alleen maar naar boven te kijken, in een onaangetast stuk kunnen wanen. Nu is dit stukje bloeiend leven alleen maar een nog sterker con trast met de rest van de omge ving waas bloeit een prunui la Uit een zolderkamer hangt een touw naar beneden Onwillekeu rig vraagt men zich af, wat zich daar achter verbergt. Is dat touw het begin geweest van de weg van een bedreigde zolder naar een vei lig reddingsvaartuig of is degene, die trachtte op deze manier te ont komen aan de lange vangarmen van het niets-ontziende water in zijn voorbereidingen toch nog door het snel opkomende water verrast? Recht hierLegenover is plotseling een heel ander tafereel zichtbaar-. Er is hier namelijk een ruit heel gebleven op een der bovenverdie pingen en daarachter staat, een Dit Stellendam heeft wel een heel groot offer aan het water moeten brengen. Behalve de tien tallen slachtoffers, waarvan men zeker weet, dat ze zijn omgeko men. is er nog steeds een vijftig tal inwoners vermist. En wat. dat betekent laat zich gemakkelijk Dank van Chef Generale Staf Voor buitenlandse militairen De Chef van de Generale Staf heeft tot de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duits land. het U.S.A. leger Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht. Waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelfopoffering bij het redden van mensenlevens, het in veiligheid brengen van vee en het voorlopig dijkherstel. Hij heeft deze commandanten tevens ver zocht zijn dank te willen over brengen aan alle bij de hulpver lening betrokken troepencomman danten en militairen. Mannen zyn het, die hun dorp voor hun ogen hebben zien onder gaan, maar nu alweer denken aan J de toekomst. Zoals b.v. de comman- dant van de vrijwillige brandweer, in normale tijden de landbouwer Visser. Hy heeft zijn eigen vee zien verdrinken wonder boven won der is er van twintig dieren één gered en leidt nu het werk op de dukws. En een van de laatste paarden, die gisteren moesten wor den weggesleept, werd de stal van Visser gehaald. Hy vindt het vreeselijk, maar praat voorname lijk over het leed, dat anderen is overkomen. Omdat hy zich geluk kig voelt doordat hij alleen al zich zelf over heeft en die hele „zelf" kan inzetten in de stryd om het dorp er weer bovenop te krygen. Moed voor de toehomst Nog steeds is de cadaver-op- i ruiming niet helemaal ten einde, I maar nu gaat het er toch op lijken. Toch drijven er soms nog dode dieren aan ergens uit de polders vandaan, waar zij de dood hebben gevonden, toen het water i raden, ook al vermijdt ieder op dit moment nog angstvallig hen reeds bij de bekende slachtoffers te tel- Ongeveer 25 inwoners van het dorp zijn achtergebleven en leven momenteel in een paar hoger ge legen huizen. Mannen, die niet ge mist kunnen worden en dag en nacht met de hulptroepen werken om althans het hoognodige oprui- mingswerk, zoals cadavers ber gen e.d„ te doen. Het water kende geen pardon en sloeg in Stellendam vele huizen uit elkaarEen auto werd door het water gevangen en staat nu machteloos

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3