u O, ns goedkoop patroon In record-tijd noodvoorziening tot stand gebracht Negende lijst van slachtoffers watersnood FLAMINGO EILAND JEUGDPUZZLE No. 94 PANDA EN DE MEESTER-DOKTER TWEEDE KAMER HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1953 Pagina 2 - (Advertentie) Scheiding tussen hoter Voorschriften ter bescherming van schuldenaren Op zeer snelle wijze heeft de Tweede Kamer gisteren een noodvoorziening tot stand gebracht. Donderdagavond was het wetsontwerp voorschriften ter bescherming van schul denaren etc. in verband met de noodtoestand ingediend. En gistermiddag behandelde de Kamer het ontwerp, tussen de bedrijven door, in de afdelingen; mondeling werd verslag uitgebracht, de minister bracht zijn Memorie van Antwoord mondeling uit, vergezeld van een nota van wijziging en om kwart voor 6 gisteravond, was het ontwerp aangenomen. In recordtijd dus! Wij jziging L.O.-wet 1920 De behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 heeft de Tweede Kamer tot ongeveer half 5 bezig gehouden. Het betrof hier voornamelijk een aantal zeer technische kwesties, nl. een betere verlofregeling voor de onderwijzers, alsmede het toeken nen van een smartegeld Óver deze onderwerpen is vrijwel niet ge sproken, wel over een aantal an dere zaken! Alleen de Friese kwestie, waar omtrent wij gisteren al mededeling deden, en de mogelijkheid te ope nen Esperanto in het onderwijs plan op te nemen, waren de pun ten. die het 'meest in de belangstel ling stonden. De overige technische wijzigingen vormden punten van debat voor de onderwijs-specialis- ten. die daarvan dan ook ruim ge bruik maakten. Vele sprekers, zoals mevr. Fortamer de Wit (VVD), Gortzak (CPN) en De Loor (Arb.) juichten iedere souplesse, die in de wet gebracht kan worden, toe. De heer Peters (KVP) vond dat er dringender zaken waren te regelen in de onderwijswetgevïng dan het Esperanto. Zo sprak ook de heer Tjlanus (C.H:). Frans, Duits en En gels worden verboden, maar Espe ranto wil men binnenhalen. Voorts wees deze spreker op de mogelijk heden, die art. 25 lid 5 openlaat, om de streektaal in te voeren. De minister geloofde echter niet dat de huidige redactie moeilijkheden zal opleveren. De stemming over art. 1 werd aangehouden tot a.s. Dinsdag. Bij art. 5 ontstond enige verwar ring over 'n amendement-De Loor. De heer De Loor meende dat de minister toezeggingen had gedaan in de geest van opheffing van het verschil tussen openbare en bijzon dere onderwijzers, wat betreft de beroeps-procedure. Het ging nl. over de kwestie, dat de onderwij zer hangende het beroep in het genot van zijn jaarwedde blijft. Op deze grond meende de heer De Loor zijn amendement te moeten intrekken. De minister zeide echter dat hij geen toezegging had gedaan. Hoog stens stond hij er sympathiek te genover. De heer De Loor besloot toen om efen nieuw amendement in te dienen, gelijkluidend aan het in. getrokkene. Een tweetal amendementen van technische aard (van de heer Pe ters en van de heer Tilanus) over de artikelen 8 en 19 werd door de minister overgenomen. Een aantal andere artikelen werd aangehou den, evenals de eindstemming over 't gehele ontwerp (tot a.s. Dinsdag). Bescherming schuldenaren Het wetsontwerp ter bescher ming van schuldenaren en met be trekking tot de burgerlijke en straf rechtpleging in verband met de bij zondere omstandigheden ontstaan door de watersnood kwam daarna in behandeling. In verband met de urgentie van dit ontwerp was het nog gisteren in de agenda gevoegd. Het ontwerp geeft de rechter de mogelijkheid aan schuldenaren een of meermalen een uitstel van tel kens ten hoogste zes maanden te verlenen, indien zulks redelijker wijs van de schuldeiser kan wor den verlangd. Dezelfde middag was er door de Kamer een voorlopig verslag uit gebracht (tijdens de afdelingsver gaderingen) en minister Donker had onmiddellijk daarna zijn ant woord gereed gemaakt. Een staaltje van snel parlementair werk! De griffier las het voorlopig verslag en een nota van wijziging van de minister voor. Hierin wordt o.a. gesteld dat de in art. 1 genoemde verplichtingen van burgerrechter lijke aard moeten zijn. Vervolgens kwam minister Don ker aan het woord. Hij dankte de Kamer voor de uitgesproken waar dering en voor de snelle wijze van werken Indien er verdere voorzieningen nodig zullen zijn, zal de minis! er deze onmiddellijk aan de orde stellen Verplichtingen krachtens sociale verzekeringswetten en op belasting plicht vallen buiten sprekers ge bied. Daarom zou spr, deze ver plichtingen niet in het ontwerp willen opnemen. Dit besluit heeft een voorloper gehad in 1940. (Ver- ord.blad 1940, no. 14) dat tot Maart 1949 van kracht is geweest. Er is dus een zekere jurisprudentie. Sommige leden zouden een soort moratorium voor het betrokken gebied willen. Doch dit zou in het nadeel van de economische toe stand van 't betrokken gebied zijn. De nood-toestand wordt hier in de meest feitelijke zin bedoeld, dus niet voor 1 Febr. 0 uur. Vervolgens ging de minister in op een aantal opmerkingen van juridische aard. De intrekking van de wet zal op redelijke termijn geschieden, zodat niemand hierdoor verrast zal worden. De minister verklaarde er be zwaar tegen te moeten maken schulden van publiekrechtelijke aard te betrekken in de werking van de onderhavige wet. Voor een algemeen uitstel van betaling van schulden om alle be woners van het noodgebied, zoals sommige leden blijkens het verslag hadden voorgestaan, zei de minis ter niet te gevoelen. De heer Burger (Arb.) achtte het beter in dit stadium geen verdere discussie over dit betrekkelijk een voudige wetje te voeren. Hier moet snel gehandeld worden. Nadat de minister enige opmerkingen van de heer Gortzak (CPN) had be antwoord, werd het ontwerp z.h.s. goedgekeurd. Uit ons Tweede Kamer-verslag van gistermiddag was de regel weggevallen, dat het ontwerp tot wijziging van de Inentingswet z.h.s. werd goedgekeurd, uiteraard met aantekening dat de SGP er tegen is. Olieproductie in Drente weer normaal De olieproductie in Drente grotendeels stilgelegd, omdat de verwerking in de raffinaderij te Pernis door de watersnood stag neerde is weer vrijwel normaal. Gisteren reden voor het eerst weer. zoals voorheen, twee olietreinen van elk 30 wagons van Schoone- beek naar Pernis. om hun dagelijk se last van 2000 ton af te leveren. Minister Zijlstra bezocht Groningen Soda-industrie definitief in Delfzijl De minister van Economische Za ken, prof. dr, J. Zijlstra, heeft een tweedaags werkbezoek gebracht aan stad eij provincie Groningen. De minister verklaarde na afloop van zjjn bezoek, dat zijn komst vooral verband hield met de pro blemen van de structurele werk loosheid in dit gebied en de daar mee samenhangende ontwikke lingsplannen. Ook werd Delfzijl be zocht. De minister zeide. dat het thans definitief is dat Delfzijl de plaats is. waar een grote soda-industrie zal worden gesticht. De minister was van oordeel, dat ook vestiging van nevenbedrijven niet onwaar schijnlijk is. Dit hangt ook af van de ontwikkeling van de chemie. De minister verklaarde, dat de politiek met betrekking tot de nlannen voor de ontwikkelingsge bieden niet zal worden doorkruist door de renaraties in de getroffen gebieden. Het tempo en de intensi teit van de bestrijding der werk loosheid zal hierdoor worden ver groot. Bemanning „Klipfontein" terug Vanmiddag om vijf uur zou het s.s. „Zuiderkruis", aan boord waar van zich de bemanning van de ver gane Klipfontein" bevindt, in Am sterdam aankomen. Tegen hoest 'en verkoud- pfélprjn en ver- keelpjjn en verkoudheid. Tegen hoest, keelpijn en verkoudheid. Tegen hoest, keel- Oefcnreis van smaldeel V Het oefensmaldeel V van de Kon. Marine, bestaande uit Hr. Ms. torpedoboot jagers „Evertsen" en „Van Galen", Hr. Ms. fregatten „Van Amstél" en „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis", is vandaag uitgevaren voor een oefenreis naar de omgeving van de Canarische eilanden en de Marokkaanse wateren Deze reis zal ongeveer anderhalve maand duren. Het smaldeel staat onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs. Gedurende de reis zal tevens worden geoefend met schepen van de Britse „Home Fleet". Ook zul len „Harpoons" van de Marine- luchtvaartdienst aan de oefenin gen deelnemen. Deze zullen daar toe tijdelijk in de nabijheid op Franse vliegvelden in Marokko worden gestationneerd. FIJN AART Geborgen en geïdentificeerd Gejjllngs, Maria Antje, geb. 24-6-29. KRIMPEN A. D. IJSSEL Geborgen Vuik, Lena, geb. 2-10-75, weduwe van Linge; Brusse, Arie, geb. 12-6-80. MIDDELHARNIS Overleden Koote, Gerrit, geb. 2-12-50 te Middelharnis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laat ste adres: Oostvoorgors 19. PETTEN Hondsbossche zeewering De Waart, F., oud 51 jaar, laat ste adres: Petten. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven Schuurbiers, Petrus Christianus, geb. 12-10-48 te Steenbergen, laat ste adres: Kladsedjjk 23. STELLENDAM Geborgen Troost, Arentje Klazina, geb. 1949 te Mellssant, laatste adres: Voorstraat 76a: Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam, laatste adres: Meidoornstraat 5; Bilkes, Ljjntje Dina, geb. 1938 te Stellendam, laatste adres: Voor straat 113 Aanvulling op 3e lijst, d.d. 6-2-' Suurlant, Jan Johannes, geb. 25-3-29 te Tholen, is thans gebor gen en geïdentificeerd. KRUIN INGEN Rectificatie 5e lijst dd. 9-2-'53 Blok, Marina, echtg. van Bas- tiaan Blok, oud 82 jaar moet zijn: Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. STRUEN Aanvulling en rectificaties 4e lijst dd. 7-2-'53 Aanvulling geïdentificeerd: Van der Ree-Andeweg, Geertrui, geb. 14-5-'94. Den Hartog, Mar- grietha. geb. 18-10-T6 te Strijen. Rectificatie Aanvankelijk als vermist opgege ven, doch blijken in leven te zjjn: CFEUILLETON 78 Ga je gang, m'n kind, ant woordde Olivia op haar vraag, en haar oude ogen glansden. Natuur lijk was dat meisje dol op de jonge dokter. Waarschijnlijk was dat van het eerste ogenblik af al het geval. Zij was een dwaas geweest om niet onmiddellijk te beseffen, dat deze twee jonge mensen voor elkaar gemaakt schenen te zijn. Ze kwa men uit een zelfde sfeer, waren landgenoten, deelden dezelfde idealen en deden hetzelfde werk Hoe dom om deze situatie, die zó voor de hand lag, over het hoofd te hebben gezienDe dokter en de verpleegster! Olivia's laatste hoop om Toni op de een of andere manier aan Floriana te binden ver vloog. Ze zuchtte. Het was inder daad dwaas het leven van jonge mensen te willen regelen naar eigen inzichtenZe had er haar tijd mee verknoeid Mark sprak nooit veel, maar zijn stilzwijgen gedurende hun rit over de plantage had iets benauwds. Toni voelde, dat hij ergens heel erg over in zat, maar ze had niet het flauwste vermoeden, wat 't kon zijn. Hij hield stil voor een van de huisjes met rieten dak, waar de negers woonden. Een kring van vrouwen zat zwijgend op de grond en keek hen somber aan. Een talrijke schare naakte kin deren toonde onomwonden hun nieuwsgierigheid. Gewoonlijk wer den ze ontvangen met een vrien delijke glimlach, maar thans was er slechts een benauwende en drei gende somberheid. Mark pakte even haar arm vast, voordat ze naar binnen gingen. Het was alsof hij zich wilde verontschuldigen, dat hü haar hierheen meenam. 7k vrees, dat je 't niet erg door DOROTHY QUENTIN vertaald uit het Engels prettig zult vinden, wat je te zien krijgt. Toni, zei hij, en er was een vreemde klank in zijn stem. Maar het lykt me goed, dat je 't toch ziet. Is 't werkeljjk zó erg? fluis terde Toni. terwijl ze dacht aan de afschuwelijke ziekten, die ze in het ziekenhuis was tegengekomen. Maar zo iets kon 't niet zijn. Mark zou zo'n patiënt onmiddellijk naar het ziekenhuis in Miranda hebben gezonden Is er gevochten?, vroeg ze zachtjes. NeeEen man één van de arbeidersheeft slaag gehad. Ik wilde graag, dat je me helpt bij het verwisselen van het ver band en dat je ziet, wat er ge beurd is Nog steeds was er die vreemde klank in zijn stem. Het leek alsof hij een grote woede onderdrukte, maar ze begreep niet, wat het met dit geval te maken kon hebben. Ze knikte en liep achter hem aan het huisje binnen. Het was er warm en bedompt en het rook er onaangenaam. Ze was hier echter aan gewend. Een grote neger lag op zijn buik, Hij kreun de als een gewond dier, toen Mark hem aansprak en heel voorzichtig het verband van zijn gespierde rug begon te verwijderen. Ik heb hem verdoofd, merkte Mark kortaf op, terwijl bij in zijn tas zocht. Toni staarde naar de glanzende bruine rug van de man en slikte even, voordat ze zich voorover boog om te helpen. De wonden, veroorzaakt door zweep striemen, waren ontzettend. Toni had nog nooit zo iets gezien, hoe wel ze in het ziekenhuis toch wel iets gewend was geweest. Zulke wonden konden slechts veroor zaakt zijn door een langdurige strafoefening met een leren zweep! Met een droge keel fluisterde ze: Niemand mag tegenwoordig de negers toch meer slaan! 't Zijn toch geen slaven meer! Mark legde nieuwe verbanden aan en antwoordde niet dadelijk. Zijn mond was één strakke lijn Hij gooide het oude verband op een vuur, dat buiten brandde en sloot zijn dokterstas. Pas toen ze weer buiten waren, zei hij langzaam Nee, Toni, je hebt gelijk, 't zijn geen slaven meer. Maar deze man werd zo toegetakeld door zijn blanke baas wegens brutaliteit. Hij werd geslagen door een blanke, die zich in drift liet gaan en vergat, dat we allemaal vrij zijn in een vrije wereld. De blanke man zat op zijn paard en ranselde er als een bezetene op los. Daarom kijken de mensen vandaag allemaal zo som ber en dreigend Een negervrouw kwam op hen toelopen. Ze keek Mark aan. Ik voel me beschaamd over de kleur van m'n huid, mompelde hij zacht jes tegen Toni. Hij glimlachte tegen de vrouw. Morgen zal hij al een stuk beter zijn, zei hij met over tuiging. Laat hem vandaag verder maar rustig slapen. Goed. De vrouw keek Toni aan en er was geen vriendelijkheid in haar blik. Ze deed geen poging om de dokter en de verpleegster te bedanken, maar drong langs hen heen het huisje binnen. Marks stem scheen van heel.ver te komen en alles scheen voor haar ogen te draaien, toen ze hem hoor de zeggen: Toni, je kunt niet met zó'n bruut gaan trouwen! Haar eigen stem klonk onnatuur lijk, toen ze 't bijna uitschreeuwde: Maar ik gé niet met hem trou wen en ik geloof niet, dat ik t ooit werkelijk serieus van plan ben ge weest. Ze wendde zich af van Mark en van de starende vijandige blik ken van de vrouwen, die nog steeds in een kring op de grond zaten. Ze liep snel op het struikgewas toe en daar onttrokken aan de blik ken van wie ook werd een gevoel van grote misselijkheid haar te machtig. Ze gaf over en voelde zich ziek. (Wordt vervolgd) Verrijp. Willempje geb. 24-5-'33; Van der Ree, Joost, geb. 14-5-'88 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14-3-'26 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geer trui. geb. 7-7-'34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Anthonia, geb. 3-8-'38 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15. 's GRAVENDEEL Rectificatie le lijst 4-2-'5S Tel. mededeling van de gemeen te-secretarie: Wed. v. d. Wulp en 2 kinderen t.w. v. d. Wulp, Mari- nus, geb. 9-5-'35; v. d. Wulp, Bas- tiaantje, geboren 6-ll-'38, zijn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5. De beide andere kinde ren t.w. v. d, Wulp, Jan, gebo ren 1943; v. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17-4-'42 zijn geëvacueerd naar Dordrecht: Th. de Bockstraat 5. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus moge lijk, rlat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken. at noot en margarine By de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp betreffende wyziging van enige artikelen van de Boterwet. Aan de memorie van toelichting op dit wetsontwerp ont lenen wij het volgende: Kan de wetswyziging van 1908 ten opzichte van de boterverval- sing doeltreffend worden genoemd, ten aanzien van andere praktyken is zulks niet het geval. Dit betreft in het büzonder de pogingen, welke door sommige margarinebereiders en -handelaren worden aangewend om door allerlei misleidende voor stellingen de scherpe scheiding, welke bü de wet tussen boter en margarine is gemaakt, zoveel mo gelijk te doen wegvallen. Dit euvel deed zich ook voor de jongste oorlog wel voor. Destüds werd reeds overwogen hiertegen wettelüke maatregelen te treffen. Door de oorlogsomstandigheden is dit achterwege gebleven. Nu jn de laatste tijd talrijke gevallen van min of meer misleidende aandui ding van margarine voorkomen, acht de minister het gewenst, dat daartegen door middel van een aanvulling der Boterwet kan wor den opgetreden. Koningin erelid Carpenter's Company Koningin Juliana heeft een uit nodiging aanvaard van het Lon- dense genootschap van timmer lieden om als erelid tot deze ver eniging toe te treden. De „Carpen ter's Company" hoopt nu dat de Nederlandse vorstin wanneer haar activiteiten in het watersnood- gebied zulks althans mogelijk ma ken op 25 Februari naar de Britse hoofdstad zal komen om in Draper's Hall het erelidmaatschap uit handen van „Master Carpenter" wethouder C. L. Ackroyd in ont vangst te nemen. Nieuwe burgemeester Hoge en Lage Zvvaluwe By K.B. is benoemd tot burge meester van Hoge en Lage Zwa- luwe dr C. Vlak, oud-assistent resident, thans leraar staatsinrich ting aan een lyceum te Utrecht. Dr Vlak woont in Maartensdyk bü Utrecht, zyn benoeming gaat 16 Februari a.s. in. AGENDA ZATERDAG 14 FEBRUARI Zeiss Planetarium ..Haagsche Cou rant" 20 uur: „Een reis langs de planeten" Kon. Schouwburg 20 uur; „Het Heilige experiment". Gebouw v. K. en W. 20 u.; „G'schichten aus dem Wienerwald". Diligentia 20 uur; Louis Kaufman, viool, m.m.v. Gerard Hengeveld en het Röntgen Kwartet. KI. Comedie 20 uur: „De Ander". ZONDAG 15 FEBRUARI Kon. Schouwburg: 14 U.. „Het Heili ge Experiment"; 20.15 u.: „Androcles en de Leeuw". Gebouw voor K. en W. Voor de kinderen van 7—16 jaar van onze lezers DUBBELE PUZZLE „Ik vind het echt weer voor een dubbele puzzle", meende mijn Oom Puzz- lehoofd. „Waarom oom?" vroeg ik. „Wel", was zijn antwoord, „ik vind het altijd weer voor een dubbele puzzle zo als ik het ook altijd weer vind voor een kruis- woordpuzzle of voor welk soort puzzle dan ook." Zo is mijn oom nou. bij regen of zonneschijn, koude- of hitte golf, altijd puz zelt hij. Je snapt gewoon niet, dat het hem nooit eens gaat vervelen. Toen ik hem dat zei, was zijn wederwoord: „Je moet ieder ogen blik van je leven waaraan je niet beslist een andere bestemming wilt geven, nuttig besteden En tot dat nuttig besteden behoort de verrij king van je kennis. Nu zijn daar voor talrijke mogelijkheden en puz zelen is er één van. En daarom zie je my nu eenmaal dikwijls puzze- Maar hier is je dubbele puzzle; veel plezier ermee." Op de 5 regels van de boven helft invullen: 1. proberen; sterke lust in drinken; 2. zure vloeistof, sturen; 3. tegenstelling van iets; met veel zin of met veel plezier. 4. licht slapen; maand. 5. boomvrucht; vervoermiddel dat voor iedereen toegankelijk is tegen betaling. Achter de letters 15 komt in de meest linkse hokjes de naam van een vriend van jullie. De letters van alle ingevulde woorden moeten nu in de onderste helft van de tekening worden over gebracht op de overeenkomstig ge. nummerde vakjes. De zin die daar dan komt te staan moet je als oplossing insturen. Oplossingen moeten voor a.s. Donderdag 14 uur in het bezit zijn van de redactie van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37, 's-Gra- venhage, Op de enveloppe vermel den: „Jeugdpuzzle", op de oplos sing: naam. adres en leeftijd, zo mede jongen of meisjes. Wie de op lossing per post zendt moet deze dus uiterlijk Woensdagavond in de brievenbus doen, want inzendingen welke te laat binnenkomen dingen niet mee naar de fraaie prys, wel ke ook deze keer onder de goede oplossers zal worden verloot, JAN HACO Oplossing no. 92 1 SPREEKWOORD EN 11 WERKWOORDEN Arbeid adelt, ankeren, reizen, baden, eten. innen, durven, arren, doen. eisen, landen, tekenen. Na loting werd de prys gewon nen door HENK v. HOUTEN, oud 15 jaar. Prijs 40 ets. Maten 44 en 48 Japonmaat 44, bovenwijdte 99 cm. Maat 48 bovenwijdte 116 cm Ben. stof voor grootste maat 3 m van 1.30 m breed of 4 m van 90 cm breed. Dit model leent zich zowel voor een voorjaarsjapon van soepele wollen stof, als voor een gekleed zomerjurkje van soe pele, dunne stof. De knoopsluiting in het voor pand loopt door tot even onder de taillelijn. De voorpanden van het blousegedeelte worden met ruimte aan de schouderpas ge zet. De kraag is aangeknipt. De mouwen worden met een manchet afgemaakt. De rok heeft midden achter een naad en in het voofpand een ruim vallende baan. Verkrijgbaar van Maandag 16 Februari af. zolang de voorraad strekt, aan ons Bureau Wagen straat 37, aan ons filiaal Keizer, straat 319, Scheveningen en aan ons bijkantoor: Herenstraat 11, Naaldwijk. Toezending per post geschiedt, na ontvangst van brief met in gesloten en niet opgeplakt 55 cents aan postzegels (voor de stad). Verzoeke op de enveloppe te vermelden „Goedkoop Patroon" „Haagsche Courant", Wagenstr. 37, Den Haag. Wy maken onze abonné's at tent op onze maatpatronen, die van elk willekeurig model ver vaardigd kunnen worden. Ook kunnen modellen by ons uitge. zocht worden. Onze nieuwste mo deltijdschriften en vakkundige voorlichting staan U ten dienste. De levertijd duurt plm. één week. 20 u.: „G'schichten aus dem Wiener wald." Diligentia, 14 30 u.: Witold Mal- cuzynski, piano. KI. Comedie, 14 u Liefdad. kunstmiddag v muz. en voordr.: 20 u.: „De Ander". City. 10 uur: Hivo filmochtend. MAANDAG 16 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15,45 u.: „Een reis langs de planeten"; 20 u.: Gesloten. Kon. Schouwbure, 20.15 uur: „Fientje Beule- mans" Geb. v. K. en VV., 20 uur: Liefdad concert. Resld Ork. o.l.v. W. v. Otterloo. Diligentia, 20 uur: Elisa beth Lugt, zang en George v. Renes- se, piano. Kleine Comedie, 20 uur: „De Ander". BIOSCOPEN Apollo: De eerbiedige lichtekooi, Barbara Laage, 12, 14.30, 16.45, 19 en 21.15 u. B. 18, Asta: viva Zapaia, Marlon Brando, 45 en 21.15 u„ Zond. 13.30. en 21.15 u. B. 14. Capitol: La Kunde tDe Rondedans), Anton vVallbrqoK. 14 en 20 u., Zat. 14, 15.45 en 21,15 u„ Zond. 16, 18,30 en 21.15 u. B. 18; Zond. 11.30 en 13.30 u. Paljas, B. 18, Centrum: Zonen van de Musketiers, Cornel Wilde, .3, 15, 17, 19 en 21.15 u B. 14; Woensd. 13, 15 en 17 u. en Zond, 11.30 en 13.15 u. Ztgeuneradel, Elke leeft. City: Ivanhoe (Wreker des Konings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u., Zat. en Zond. 14, 16,30, 18.45 en 21 u. B. 18. Corso: Kinderen van de straat, Elke leeftijd. Zat. en Zond.; Ditte een mensenkind, B. 18, Ma en DL; Lajla B. 14, Wo, en Do.; 14.15 en 20.15 'L. Zat. 14.15, 8.45 en 21.15 u„ Zond. 14. 16.30. 18.45 en 21.15 u. Hollywood: Met geheime instructies, B. 14 t/m Zond.; Het zwaard in de woestijn B, 18. van Maandag af Zat., Zond. 14.30, 16.30, 19 en 21.15 u Van Maand, af 14.30, 19 en 21.15 u.; Zond. 12 u. De gele hel, B. 18. Kriterion: De dood van een handels reiziger (Death of a salesman), Fredrte March, 14.30, 19.15 en 21.15 u„ Zond. 13.30, 15.30, 19 15 en 21.15 u. B. 18. Metropol®: Carrie, Laurence Olivier, 14.15 en 20.15 u., Zat. 14.15, 18.45 en 21.15 u.. Zond. 14, 16.15, 18.45 en Musica: Circus Arena, 14.15, beh. Zat en Woensd. en 20 u., Zat. 19.15 en 21.30 u.. Zond. 14.30, 16.45. 19.15 en 21.30 u. Elke leeft.; Zat. ?n Woensd. 14 en 15.30 u. en Zond. 11.30 en 13 u Klnriervoorst. Odeon: Ivanhoe (Wreker des Ko nings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u„ Zond. 14, 16.30, 18.45 en 21 i 14. Olympia: Er kan nog meer bij (Room for one more), Cary Grant, 14 en 20 u., Zond. 14. 17 en 20 u. B. 14. Passage: Sterren stralen overal, 14.30, 18 45 en 21.15 u.. Zond. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 u. Elke leeft, la/.a: In de macht van de gangsters (The turning point), William Hol den, 14.15. 19 en 21.15 U-. Zond. 14. 16.30. 18 45 en 21 u. B. 18. Rembrandt: Rebecca. Laurence Oli vier 14 en 20 u„ Zat. 14, 18.45 en 21.15 u„ Zond 13.30, 16. 18 45 en 21.15 u B 18; Zond. 11.30 l. Vrouwen in de nacht B. 18. Rex: De eerbtedtge lichtekooi. Barba- -tl Laage, .1.30—21.30 u., Zond. 11.30 B. 18. Roskam: Tramlijn Begeerte (A street car named desire), Vivien Leigh, 20 u beh D1. en Do., Zond 18.45 en 21 u. B. 18; Zat. 16 u., Zond. en Woensd 14.30 u. Kindervoorst, oxv: De Raadselachtige Mr. Moto. Peter Lorre, Zaterd., Zond. 14.30 16.30, 19 en 21 15 u. Van Maand af 14 30, 19 en 21,15 u, B. 14; Zond 12 u Het proces B. 18. ■innosf The Cnnsntrators (Het mys- terv van de gouden adelaar), Hedy i.amarr. 14,15 en 2015 u„ Zond "14.15, 17 en 20.15 u. B. 14. Stud In: Operette. Wlllv Forst, 14, 16, 19 en 21.15 u. Elke leeft.: Zond. 11.30 u. Donker Afrika, Elke leeft. Thalla: Actie In de stille Zuidzee, John Wavne, 14 30, 16 30. 19 en 21.15 u„ Zond. 14.45, 16.45, 19 en 21.15 u. B. 14: Zond. 13 u. Kinder voorst. Ultklik: The Galloping Major, Basil P.adford. t/m Ma. 14 15. 19 en 21.15 u.. Zo. 13, 15.15, 19 en 21.15 U. Elke leeft. West-End: Limelight, Charles Chaplin 14.15 en 20.15 ~u., Zat. 14.15, 18,30 en 21 u„ Zond. 13, 15.45, 18.30 en 21 u. Elke leeft. Cineac: Actualiteiten, 9—24 u„ Zond. 11.30 u. Cefa: Een man in een wit pak, Wo. en Do. 20 u. B. 14. Wassenaar Astra: Het is middernacht dr. Schweitzer, Pierre Fresnay, t/m Wo. 20 u„ Zat. en Zond. 19 en 21.15 u. B. 14; Wo. en Zond. 14.30 u. Winterbloesem, Elke leeft.; La Traviata, Gino Mattera, Do. 20 u. B. 14 Voorburg Forum: Always In my heart, Elke leeft, t/m Wo. 20 u„ Zond. 14,30 u. VOORLOPIGE AGENDA DINSDAG 17 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 20 uur; „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg. 20 u.: „Do Burgeredelman" door De Spele- waghe Gem. Museum. 20.15 u.: Voordr. Nel Oosthout. Kon. Conservatorium, 2o u.: Conc. Strijkorkest, leerl, Con- servat. Kleine Comedie, 20 uur: „De Ander". WOENSDAG 18 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 20 u.: „Een reis langs de planetenKon. Schouwburg. 20 u.: B«sl. Voorst. Gebouw voor K. en W., 20 u.: Concert 1'Orchestre National o.l.v Henri Tomasi. Kleine Comedie 20 u.: „De Ander". DONDERDAG 19 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant 15.45 en 20 u.: „Een reis langs de planeten" Kon. Schouwburg, 20 u.: Besl. voorstelling. Geb. v. K. en W„ 20 u.: Ned. Opera Cavalleria Rusticana en Paljas. Diligentia 20 u.: Wiener Konzerthausquartett voor Veren. v. Kamermuz. Kleine Comedie, 20 uurt „De Ander". VRIJDAG 20 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15 45 en 20 u.: „Een reis langs de planeten". Kon. Schouwburg, 20 uur: Besl. Voorstelling. Diligentia, 20 u.: Szymon Goldberg, viool Kleine Co medie. 20 uur: „De Ander," ZATERDAG 21 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant" 15.45 en 20 u.: „Een reis langs de planeten Kon. Schouwburg, 20 u.: „Het Heilige Experiment". Gebouw v. K. en W. 20 u.: Conc. Resid. Ork. Kleine Comedie. 20 u.: „De Ander". Theater Poppenspelers 14.30 u.: „Reln- tje de Vos op de Maan",; 20 u.: „Vrij spraak levenslang". ZONDAG-, AVOND- EN NACHT DIENST APOTHEKEN Geopend zijn van 14 Febr 's avonds 6 uur tot 21 Febr 's-ocht.ends 8 uur: voor noodzakelijke gevallen hulpver lening: De Gouden Eland, Elandstraat 46A. telefoon 331713. Den Heyer, Keizerstraat 167, tel. 550402. Hupperetz Regentessel, 279, tel. 331661. Dr Keilholz, Laan van Meerdervoort 496. tel. 331337. Nauta, Javastraat 49, tel. 113606. De Ooievaar, Wagenstraat 113, teL 110901. v Rhee, Jan Luykenlaan 105, telefoon 323096. Rljneveld, Stuyvesantplein 32, telefoon 770765. Dr. Van der Schaaf, Herenstraat 28. Rijswijk, tel. 118767. Dam-Apotheek. Damlaan 41, Leld- schendam, t. K. 1761-2238 Doktersnachtdienst: Koninginne gracht IB, telefoon 11.53.54. TENTOONSTELLINGEN Gem. museum: Expositie Kerstgroe pen uit Italië, Zuid-Duitsland, Tirol en Nederland t.m. 22 Februari; Gebouw Keizerstraat 73, Schev.: Nat. Visserij- tentoonstelling tot eind Mei. SCHILDERIJEN ENZ. Gemeentemuseum: Herman Kruy- der, t.m 16 Mrt. Panorama Mesdag: Louis Meijs t.m. 15 Febr. Zondags ge opend. Kunstzaal Plaats: Jan van Her wijnen en Dirk Vis t.m. 5 Mrt. Zond. gesl Martinus Liernur: Sandor Tor- day en A. M. Bolleurs t.m. 21 Febr. Pulchrl Studio: Joop Kropff t.m. 17 Febr Kunstz. Bennewitz: Oswald d'Aumerie t.m. 7 Maart. 22. In de verborgen kamer hielden de drie samenzweerders een korte krygs- raad. „Hoe heet de nieuwe dokter eigenlyk?" vroeg de graaf Isen Grim. „Joris Goedbloed Es- culapus", antwoord de de hofarts. „Jo ris Goedbloed?" her haalde de graaf, „die schurk? Hy is niet eens dokter en dat Esculapus heeft hy maar achter zyn naam geplakt!!"' Ik zal hem ontmaske ren, ik zal „Nee, nee, graaf!" riep Dr Viympjes haastig, „het is voor onze plannen juist goed, dat een onwetende kwakzalver de koning onderzoekt! Een echte dokter zou kunnen ontdekken, dat de slaap ziekte van de koning door onze slaappillen veroorzaakt is!" „Dat is zo", bromde Isen Grim, „als wy de koning nog enige tyd in bed kunnen houden, zal hy moeten aftreden en dan kom ik op de troon". „Het zal gebeuren", zei de hofarts, „ik heb nog een ruime voorraad zwarte pillen. Alstublieft, Heer Bruno"', vervolgde hy, de hertog een zwarte pil in de hand drukkend, „als U deze pil in het medicyn van de koning doet, zal hy nog wel een maand in bed moeten biyven". Terwyi de samenzweerders aldus hun boze plannen uitbroedden, hield Joris zich ernstig met de medische wetenschap bezig. „Hier Panda", sprak hy, „geef dit kostelyk medicyn deze Aqua Bura aan Zy'ne Majesteit. Hierdoor zal hy binnen eeneh, maand kunnen opstaan".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2