Nieuws uit gemeenten in de overstroomde gebieden Engeland ziet belang van steun aan Europese leger Telefoonverbinding district Rotterdam hersteld Natte aardappelen uit het noodgebied worden in consumptie gebracht Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Berijdbare wegen in de noodgebieden DE HONGAARSE De Rotterdammer Pag. 5 Zaterdag 14 Februari 1953 Alhlasserwaard Sliedrecht. Twee zuigers, waarvan de ene in Papendrecht zand in het ont stane wiel heeft geperst en de andere in Sliedrecht water wegpompte, zullen twee meter hoger dan bij normale vloed zou komen, er 90 pet kans is, dat zij het houden. Stavenisse. Het is onmogelijk voor lopig te denken aan dichten van de buitendijk bij Stavenisse, omdat het weer verdwijnen wegens te geringe water hem over bondenden meters heeft capaciteit. Inplaats daarvan komt bij de kleine Waal in Papendrecht een elee- trisch hulpgemaal met een capaciteit van 450 kub. meter per minuut in werking. Het bemalen van de Neder- waard vordert daardoor zeer snel. Op de kaden in de Nederwaard wor den hulppompen opgesteld. Hoekse Waard Zuid-Beijerland. Het electrische ge maal aan de Nieuwendijk, dat onder water heeft gestaan, draait weer en maalt per minuut 300 m3 uit de polder de Eendracht. In totaal zijn in deze gemeente 43 woningen verwoest, 50 zwaar en 62 beschadigd. Schouwen-Duiveland verbogen. De binnendijken worden in staat van verdediging gebracht. St. Annaland. Hier wordt een gigan tische strijd gevoerd om de tweede binnendijk vóór Maandag voldoende te versterken. Dan moet deze dijk over 7500 meter in staat zijn, de daar achter nog droogliggende gebieden te beschermen tegen de springvloed. De eerste binnendijk is nog prooi van het water. Poortvliet. Deze gemeente heeft nog een droge kern van 200 meter lang en 50 meter breed, dank zij het feit, dat de binnendijk het water heeft tegen gehouden. Verder is Poortvliet voorlo pig een eiland. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Resf van Zeeland Op Schouwen-Duiveland is de toe- Kndningen. Het dijkgat bij Kruinin- stand niet gunstig, De binnendijken zijn gen scheurt nog steeds uit. Hei. is zo week als modder en er is dringend thans 500 meter breed en holt snel hulp van dijkwerkers nodig. De huis- uit. Donderdag was bij laag water de vesting vormt echter een probleem. Ar- diepste plaats 15 meter: gisteren was beidersploegen van Zuiderzeewerken het daar reeds 22 meter diep. zullen thans naar het eiland gaan; voor Rilland Bath. Men is hier ernstig on- hen wordit in Zierikzee een barakken kamp opgeslagen. Zierikzee. Men vreest, dat de toe stand hier onhoudbaar wordit. Het is daarom nodig, de burgerbevolking te evaouëren. Binnen drie dagen moet iedereen, die niet aan de dijken werkt of bij de hulpdienst is betrokken, de stad verlaten. Brouwershaven. Er zijn vrijwilligers opgeroepen voor werkzaamheden aan de dijk tussen Brouwershaven en Zon- nemaire. Zij moeten zich Maandag om 12 uur melden bij de burgemees ter en een schop meebrengen. De vrij willigers moeten tussen 22 en 50 jaar oud zijn. Zij worden ondergebracht in een schip. T holen Op Thoien vecht men uit alle macht tegen het water. Dijkgraaf Geuze is niet ontevreden. Hij hoopt in drie vier maanden het eiland droog te hebber en zegt dat er minder water staat dan tij dens de inundatie. De dijken zijn thans in zulk een toestand, dat ook wanneer het water bij het komende springtij r Toch is het zo (265) Te midden van het water de dorst niet te kunnen lessen moet een onvoorstelbare kwelling zijn. Behalve door ervaringen van schip breukelingen. drong dit besel sterk tot ons door in de achter ons lig. gen de rampdagen, toen velen om geven waren door de golven der zee. doch Aef drinkwater volkomen ontbrak. Uiteraard zullen wel enkelen, dia In het bezit van de noodzakelijke middelen waren, kans gezien heb ben zeewater te distilleren, d.w.x. te koken en de stoom daarvan op ie vangen en al te koelen, waardoor met primitieve middelen wel geen volkomen zuiver, maar toch zeer goed drinkwater wordt ge vormd. Zij dio de beschikking had den over voldoende brandstol en pannen zullen op een dergelijke wijze wellicht In de ergste nood hebben voorzien. Maat hoevelen verkeerden, door de positie waarin zij zich bevonden, in de totale on mogelijkheid, zel/s de meest primi tieve middelen aan te wendent In dergelijke gevallen is de mens. die aan zijn lot wordt overgelaten volstrekt hulpeloos, want er zijn geen methoden bekend waardoor zonder hulpmiddelen zeewater in drinkbaar water kan worden om gezet. Tijdens de tweede wereld oorlog zijn er echter wel mogelijk heden ontwikkeld om dergelijke slachtoffers in noodgevallen bij te staan. Laten we voorop stellen dat hierbij niet in het bijzonder ge dacht is aan overstromingsrampen, waarbij de mens volkomen geïso leerd zou komen te staan, doch aan schipbreukelingen. Voor overleven den van neergeschoten vliegtuigen, van tot zinken gebrachte schepen e.d.. welke slachtofters eenzaam op de oceanen zouden komen rond te drijven en misschien dagen zouden moeten wachten eer hulp kwam op dagen, voor deze eenzamen te mid den van de oneindige uitgestrekt heid der zee werd een toestelletje ontworpen, waardoor met behulp van briketten, geperst uit zilverzeo- liet. bariumhydroxyde. zilveroxyde. volaarde en wat grafiet, drinkwater uit zeewater .kon worden bereid. Honderdduizenden van deze toe stelletjes zijn gebruikt in de nood gevallen, waarop we hierboven doelden. Nog een andere methode om op wat grotere schaal drinkwater te bereiden werd eveneens gedurende de laatste oorlog in Amerika ont wikkeld. Dit is een distillatiefoestel, dat bij een capaciteit van bijna 7000 liter water per etmaal nog draagbaar is, en per kg verbruikte brandstof 175 liter water levert. Het zuiverste drinkwater wordt op de minst omslachtige wijze echter verkregen door de eleclro-osmoli- scbe zuivering van zeewater. Het principe hiervan berust op het ver schijnsel, dat de in het water aan wezige colloïden en zelfs bacte riën, al naar gelang hun lading, naar de tegengestelde electroden worden getrokken, waardoor in een door poreuze wanden afge scheiden middenvak volkomen zui ver water wordt verkregen. Uiter aard is dit laatste toestel niet dien stig voor het verschatlen van hulp aan geïsoleerde enkelingen, doch wellicht ware te overwegen, of in bepaalde streken toestellen in voorraad kunnen worden gehou den, waardoor op één van boven genoemde methoden oi een combinatie daarvan hulp kan worden verleend aan hen die aan de beproevingen van de dorst te midden van het zeewater zijn bloot gesteld. Overigens, wat is eigenlijk dorst? (Nadruk verboden) -J Twee jongens deden poging tot kluisbraak „Toe jongen, zou je nu niet de waar heid zeggen? Wie dacht je dat dit ver haal gelooft?" De zitting van de Amster damse Rechtbank, die zou eindigen met een hernieuwde eis van drie jaren ge vangenisstraf tegen de twintigjarige werkloze lompensorteerder P. N. A., be schuldigd van poging tot kluisbraak, was bijna een uur oud toen de president de verdachte aldus toesprak. Op een morgen in Augustus jl. was in een veilinggebouw te Wognum (N.-H.) een uit omgekeerde tafels en zeildoek samengestelde tent voor een zwart ge blakerde zij het nog gesloten kluis, aangetroffen. Ook waren enige jaskno pen en een combinatietang gevonden. Het spoor leidde via een auto die des nachts bij het veilinggebouw was gesig naleerd, en via de chauffeur daarvan, naar de gebroeders P. N. A. en W. A Tijdens zijn uitvoerig verhoor ter zit ting hield verdachte P. N. A. vol dat een zekere Wim van Buren hem had verzocht, twee „flessen" van een zandschuit over een afstand van omstreeks 35 km naar Wognum te vervoeren. Hij en zijn broer waren eerst een paar honderd meter voorbij de zandschuit gereden, daarna v/cs hij alleen teruggelopen en had twee cylinders met snijbranders van van Bu ren in ontvangst genomen om ze te bren gen naar het veilinggebouw. Nadat de proc areur-generaal. mr W. P. Bakhoven, bevestiging van het vonnis van de Alkmaarse Rechtbank, drie jaren gevangenisstraf, had geëist verzocht de verdediger, mr J. Oranje, aanhouding van de zaak. totdat een psychiatrisch rap port was opgesteld en gegevens uit het dossier van de kinderrechter waren ver zameld. De 22-jarige W. A., vervolgens gehoord, bevestigde het verhaal van zijn broer. Ook hij was reeds enige malen ter be schikking van de regering gesteld. Het hof besloot beide zaken voor onbe paalde tijd te schorsen totdat een aantal persoonlijke gegevens over de verdachte bij de rechter-commissaris beschikbaar zijn. gerust over het beëindigen van de mi litaire bijstand. Keren de militairen die in Zeeland aan de dijken werken met terug, dan zou dit een ernstige belemmering vormen voor de uitvoe ring van het grootse plan voor het leggen van een nooddijk om met één slag 1000 ha van de 1300 ha grote Rei- gersbergsepolder bij Rilland terug te winnen en tegelyk de gemeente droog te leggen. Twintig bunkers kwamen te voorschijn Sinds de bevrijding heeft men in de veronderstelling verkeerd, dat er in de duinen van Delflands zeewering 41 bun kers stonden. Bij de watervloed van 1 Februari zijn echter verschillende bunkers, waarvan men het bestaan niet wist. omdat zij onder het zand bedolven waren bloot komen te liggen. Er zijn er nu reeds 60 geteld en men verwacht, dat er nog wel meer tevoorschijn zul len komen. Inmiddels is men begonnen met het opblazen van de bunkers. Geld gestolen uit bus voor Rampenfonds In Bussum zijn drie serveersters aan gehouden, die ervan worden verdacht, gelden te hebben verduisterd uit col lectebussen, waarvan de inhoud bestemd was voor liefdadige doeleinden. Een van hen, de 44-jarige J. M. uit Bussum, bleek geld te hebben weggenomen uit de bus voor het Nationaal Rampenfonds. Samen met de 42-jarige M. S. en de 41- jarige A. B. uit Hilversum had zij meer malen geld weggenomen uit bussen, die tijdens de Kerstdagen werden gebruikt voor een inzameling. Het drietal is "v de officier van Justitie geleid. In Baptisten gemeenten 7140 leden De 51 Baptisten gemeenten Nederfland telden op 1 Januari jl. 7140 leden. Dat is 69 meer dan een jaar geleden. Dit blijkt uit de jaarlijkse statistiek van de Unie van Baptisten Gemeenten, verschenen in het week blad De Christen. Van de 51 gemeenten zijn er 47 bij de Unie aangesloten; aparte gemeen ten zijn er nog in Almelo, Franeker, Hengelo en Steenwijk. Er zijn slechts zes gemeenten vacant. Men gaat nu weer studeren Engeland ziet dat de Europese Verdedigings Gemeenschap zonder voortdurende en volledige steun van Engeland zelf niet veel levensvatbaar heid zal hebben en dat er dan van een Atlantisch bondgenootschap ook niet veel te verwachten is. Tot deze slotsom is men gekomen op de tweedaagse conferentie te Londen waar de Franse ministers Mayer, Bidault en Buron besprekingen hebben gevoerd met Duitsers zich "stevig" vast. Duitsland De Europese Verdedigingsgemeen schap (E.V.G.) is er echter nog niet, al ziet Engeland er het belang dan nu van in. De kortgeleden ingediende Franse protocollen, die het oorspronke lijke verdrag op belangrijke punten willen wijzigen, overschrijden voor de Duitsers de grens van het aanvaardbare. Zolang het Franse parlement over deze protocollen niet heeft beraadslaagd be hoeft Adenauer er niet aan te denken het verdedigingsverdrag in West-Duits- land te laten ratificeren. Daarover men het in Bonn algemeen eens. Zonder Duitsland komt er van een Europees leger niets. Aan deze opvat ting van Foster Dulles klemmen de Nederlandse vracht auto's in Frankrijk opgehouden Er is over geklaagd, dat in de week van 11 tot 26 Januari door «maatrege len van de Franse politie-autoriteiten Nederlandse vrachtwagens onnodig enke le dagen in Peronne, op de route van de Franse grens naar Parijs, zijn op gehouden. Soms moesten vrachtauto's daar vier of vijf dagen blijven staan, voordat toestemming werd gegeven, om verder te rijden. De chauffeurs mochten ook niet terugkeren of via een andere route naar de plaats van bestemming rijden. Deze maatregelen zouden geno men zijn in verband met de slechte toe stand van de weg Peronne-Roye. Ver leden jaar is het ook voorgekomen, dat Nederlandse vrachtauto's hier werden opgehouden. De Eigen Vervoerders Or ganisatie heeft het ministerie van Ver keer verzocht er bij de bevoegde Fran se autoriteiten op aan te dringen, dat in de toekomst onnodig oponthoud bij de uitvoering van transporten voorko men wordt. Onze Schaakprobleem- oploswedstrijd In verband met de noodtoestand in de gebieden waar vele onzer oplos sers wonen, hebben we besloten de oplostermyn voor de beide laatste problemen van onze wedstrijd (no's 19 en 20) te verlengen tot 2 Maart (post stempel). Hun, die niet meer beschik ken over de rubriek van Zaterdag 31 Januari, waarin deze problemen ver schenen, wordt verzocht zich voor een ander exemplaar te wenden tot de administratie van „De Rotterdam mer", Witte de Withstraat 30, Rot terdam. De schaakavond, waarop de beslis singswedstrijden en de sïmultaan- séances zouden worden gehouden, moet derhalve tot nader bericht wor den uitgesteld. Na anderhalve week zwoegen: (Van een onzer verslaggevers) HET TELEFOONDISTRICT ROTTERDAM heeft zich in tien dagen hard werken door het eerste stadium van hersiel heengebeten. Dit houdt in, zoals de directeur, de heer H. Meijer Drees, ons vertelt, dat de verbinding met elk van de overspoelde gemeenten is hersteld. Met man en macht blijft men doorwerken om de geleden schade vol ledig te herstellen, alle abonné's weer aan te sluiten en de vele noodvoorzieningen weer op te heffen. Drie automatische centrales in het district zijn geheel verloren gegaan, met vijftien hulpkantoren is hetzelfde geschied, soms niet nadat de beheerder alles in het werk had gesteld om nog niet gewaarschuwde mensen van het dreigende gevaar op de hoogte te stellen. Op andere plaatsen was er voldoende tijd, een deel van de kostbare apparatuur in veiligheid te brengen. „Met de grootste voldoening", zo zegt de heer Meijer Drees, „heb ik gisteren aan het gehele personeel de waardering voor hun prestaties namens de directeur-generaal der P.T.T. overgebracht." Amerikanen leggen Centrales onklaar radioschakel aan Zoals bekend strekt het tele foondistrict Rotterdam zich uit tot voorbij Gouda en Gorkum naar het Westen tot aan de kust en naar Rotterdam waartoe niet de plaatselijke telefoondienst van de Maasstad behoort dus tot de zwaarst getroffene, hoewel het be drijf gelukkig geen personeel heeft verloren. Churchill en Eden en enkele andere Britse collega's. Dat is dus een winstpunt voor de Fransen. Het gaat er nu verder om hoe Engeland die voortdurende en volledige steun zal geven. Frankrijk heeft daartoe een aantal voorstellen gedaan, die En geland nader zal bestuderen. Engeland schijnt o.m. meer hulp beloofd te heb ben voor de Franse militaire strijd krachten in Indo-China, Dit was trou wens al besloten op de jongste verga dering van de Navo-raad. Eigen schuld Over allerlei wereldproblemen, Korea de neutralisering van Formosa in cluis, schijnt men volgens het versche nen communiqué nogal eenstemmig ge weest te zijn. Men was het minder eens met elkaar toen de handel tussen Frankrijk en Engeland ter sprake kwam. Frankrijk klaagde over de moeilijkhe den bij de uitvoer naar Engeland. Maar minister Butler antwoordde dat dit aan de Franse fabrikanten zelf ligt. Men kan andere landen niet bij Frankrijk achterstellen. De maatregel van vorig jaar om de invoer in Engeland met een derde te verminderen wordt uit gevoerd door de Britse importeurs. Men kan dat niet aan Engeland verwijten. Medewerking van het publiek gevraagd Van de in de noodgebieden opgesla gen voorraden consumptie-aardappelen worden nog belangrijke hoeveelheden in veiligheid gebracht. Het Ministerie van Landbouw heeft daartoe terstond de mogelijkheden nagegaan en het Bedrijf schap voor Aardappelen is er in ge slaagd met de verlading een aanvang te doen maken. Landkooplieden hebben aardappelen geborgen, die afkomstig zijn uit de kuilen en opslagplaatsen in drassig terrein. De aardappelen in geïnundeerd ter- iin worden voor een groot deel als verloren beschouwd; die uit de droge gebieden kunnen wachten. De aardappe len uit de drassige terreinen zijn geheel consumptiewaardig, maar dienen met voorrang in de consumptie te worden gebracht daar zij natuurlijk niet lang houdbaar zijn. Het redden van dit voed sel betekent uiteraard steun aan de be langhebbende getroffenen im de nood gebieden. Er wordt nu hard gewerkt om belang rijke hoeveelheden opgeslagen aardappe len weg te halen en met volledige mede- Besmeltelijke ziekten In de weeik van 17 Februari j.l. werden in ons land 127 gevallen van roodvonk en 81 gevallen van diphtherie aangegeven. Er kwamen geen gevallen van kiinderverlammdinig voor. Richtlijnen voor auto's met waterschade De technische dienst van de KNAC heeft zeer uitvoerige richtlijnen samen gesteld voor de behandeling en het her stellen van personenautomobielen, welke in de noodgebieden waterschade hebben opgelopen. Daarin zijn reeds de erva ringen verwerkt, welke deze dienst heeft verkregen bij de behandeling van scha degevallen ten aanzien van verdron ken auto's in de eerste dagen na de ramp. Deze richtlijnen worden toegezon den aan de leden der KNAC, garage houders en gemeentebesturen in de ge troffen gebieden en zijn bovendien gra tis verkrijgbaar bij het secretariaat der KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage. Schrijf verontruste familieleden Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp. die Ne derland heeft getroffen. De Nederlandse legaties wordt vaak inlichtingen ge vraagd over de toestand van familie leden in Nederland, ook van familiele den in niet of weinig geteisterde gebie den. Het is raadzaam dat Nederlanders, die verwanten in het buitenland hebben, dezen zo spoedig mogelijk inlichten over eigen- welstand. werking van groot- en kleinhandel in consumptie te brengen. Het slagen van deze actie is echter afhankelijk van de medewerking van het publiek, dat na tuurlijk de voorkeur geeft aan droge aardappelen, maar wellicht bereid is natte af te nemen, mede in het belang van de getroffenen in de noodgebieden. De volgende aanwijzingen kunnen in dit verband nog van belang zijn: De aardappelen zien er wat onooglijk uit en er zit meer grond aan dan bij droge aardappelen het geval is. De kook- kwaliteit doet echter niet onder voor die van droge aardappelen. Tenslotte twee wenken: 1. Koop van de aardappelen niet meer dan voor één dag tegelijk en eet ze nog dezelfde dag. Bij langer bewaren ontstaat gevaar voor bederf. 2. Was de aardappelen vóór het schillen, verdere behandeling op de gewone wijze. Vermoedelijk zal Adenauer trachten onderhandelingen te voeren met Frank rijk om de voorgestelde Franse wijzi gingen weer gewijzigd te krijgen. Ook morgen vriezend weer De koude luchtmassa's die Donder dag met harde Noordoostenwinden over West-Europa werden getranspor teerd, kwamen geleidelijk tot rust, maar handhaafden zich boven het ge hele vasteland van West-Europa, waar bij de temperaturen langzaam verder daalden. Kwam in de nacht van Don derdag op Vrijdag in ons land niet meer dan 3 graden vorst voor, tijdens de afgelopen naoht daalden de tem peraturen ondanks een grotendeels bewolkte hemel plaatselijk tot 5 a 6 graden beneden het vriespunt. Bijna overal in het land kwamen de laatste dagen sneeuwbuien voor, die over het algemeen weliswaar niet veel te be tekenen hadden, maar in het Noord oosten van het land de aldaar reeds aanwezige sneeuwlaag tot 5 10 cm dikte deden aangroeien. Een storing, die zich gisteren tussen Schotland en IJsland bevond, trok vannacht snel over Engeland naar het Zuiden en bleef te ver Westelijk van ons land om merkbare invloed op het weer bij ons uit te kunnen oefenen. Een volgende storing bevindt zich bij Groenland, maar deze kan ons voor Zondagavond niet bereiken, zodat men voor morgen op aanhouden van het vriezende weer moet rekenen. In de komende nacht kunnen de tempera turen tijdens opklaringen tot 5 a 10 graden onder nul dalen, zo deelt het K.N.M.I. mede. Nieuwe stoomwet aangenomen In de vergadering van de Tweede Ka mer is gisteren de nieuwe stoomwet be handeld. Gestemd moest o.a. nog wor den over artikel 9. volgens hetwelk bij Algemene Maatregel van Bestuur kan worden bepaald, dat voor ketelkeurin gen een vergoeding verschuldigd is. Het artikel werd aangenomen met 47 tegen 31 stemmen. Vóór K.V.P. en P.v. d.A., tegen de zes andere partijen. Z.h.s. keurde men daarna het ontwerp goed. Vraag dan zo spoedig mogelijk een I prospectus aan bij HILVERSUM ichrilfolijke cursus) Sinds meer dan 10 Jaar heeft onze Schriftelijke Kweek- ccessen. leder Jaar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen Gymnasium en Mulo» school" ongeëvenaarde Teneinde tegemoet te komen aan vragen van velen die voor hulpverlening of om andere dringende redenen de noodgebieden binnen moeten gaan, heeft de A.N.W.B. een overzicht gegeven van de berijdbaarheid van wegen in deze streken. Degenen, die niets in de noodgebieden hebben te maken, wordt ten sterkste ontraden, de wegén onnodig te belasten. Iedereen heeft doorlaat- bewijzen nodig, die bij de politie te krijgen zijn indien men kan aantonen, dat men de noodgebieden moet bereiken. Er zijn overal controleposten. Zuid-Holland De toegangsweg tot Westelijk iJsselmon. de is de Groene Kruisweg; alle wegen in dit gebied zijn berijdbaar. De toegang tot Rozenburg wordt ge vormd aoor het veer MaassluisRozen burg. Het dorp Rozenburg is te bereiken. Voorue- Putten is te bereiken via de brug bij Spijkenisse langs de Groene Kruisweg (RotterdamBrieilej, of de ve ren MaassluisRozenburg en Rozen burgBrielle. De voorkeur worde gege ven aan het gebruik van deze veren. Alle wegen op Voome zijn berijdbaar tot aan het Voorase Kanaal met inbegrip van de Westelijke Kanaaldijk. De wegen op Putten zijn onberijdbaar, behalve de Groene Kruisweg, de weg Nieuwesluis HeenvlietZuidland en de verbinding tussen Spijkenisse en het veer Hekelin genOud-Beijerland in de Hoekse Waard. De invalspoort voor het oostelijk deel van de Hoekse Waard is het Wielarecht- sche veer. De toegang tot het westelijk deel wordt gevormd door het veer He kelingenNieuw-Beijerland. De Baren- drechtsebrug in de verbinding met Rot terdam is onbruikbaar. Onberijdbaar zijn in de Hoekse Waard de wegen Maasdam 's-Gravendeel en MiddelsiuisStrijen. De weg Strijen's-Gravendeel is slecht be rijdbaar. Numansdorp is geïsoleerd en slechts te bereiken per boot van Middel- sluis uit. Op het eiland van Dordrecht is de weg DordrechtDubbeldamKop van 't Land berijdbaar. Het veer Kop van 't Land Werkendam onderhoudt een halfuur- dienst voor personenauto's en lichte be stelwagens. Tot invalspoort voor het westelijke deel van de Alhlasserwaard dienen de veerver- binding DordrechtPapendrecht en de wegen van Vianen en Gcrinchem uit. Tus sen Papendrecht en Alblasserdam is geen verkeer mogelijk. Verder zijn in dit ge bied alleen berijdbaar de dijkweg Al blasserdam Kinderdijk Streefkerk Groot ersveerSchoonhoven, en de weg Schoonhoven (veer)Schelluinen Gorinchem, GorinchemHaröinxveld SliedrechtPapendrecht en Groot Am- mersLaag Blokland. Het veer Dor drechtPapendrecht is overbelast. Op Goeree-Overfiakkee zijn alleen de plaatsen Middelhamis, Sommelsdijk en Dirksland te bereiken. De weg Middel- harnisDirksland is berijdbaar. In de Krimpenerwaard zijn alle wegen berijdbaar. West-Brabant De volgende plaatsen zijn bereikbaar van de Rijksweg BredaBergen op Zoom af: Kruisland, Oud-Gastel, Oudenbosch, Standdaarbuiten en Zevenbergen. Van v eg BredaGeertruidenberg af zijn bereikbaar: Geertruidenberg en Made. Te bereiken zijn ook alle plaatsen gelegen in de Langstraat in de verbinding Geer truidenberg's-Hertogenbosch. Tot St. Philipsland is de weg Kruis landSteenbergen te berijden voor alle verkeer. Ook de weg St. Philipsland Anna Jacoba is berijdbaar, dit is echter afhankelijk van het getij. Berijdbaar zijn vcorts de wegen Steen bergenDintelsas en DinteloordStam persgat (Schans)). De weg Halsteren Steenbergen is onberijdbaar. De weg KadeKlundeit is slecht be rijdbaar en de weg van Standdaarbuiten via Noordhoek naar Klundert is alleen toegankelijk voor motorvoertuigen, die Het eerste alarm kwam Zondagnacht om vier uur en wel uit Ridderkerk. Een uur later vroegen de vijf telefo nistes in de centrale aan de Botersloot om hulp. Een stroom van telefoontjes was niet meer te venverken. Bijna hon derd telefonistes zijn die Zondag de gehele dag druk in de weer geweest. Velen waren met auto's van huis ge- het Zuiden tot aan de grenzen van I üe ramp zfch a( te ,eke. Noord-Brabant en Zeeland Metjnen, bleek al spoedig, dat de automa- het district Breda behoort dat van fische centrales van 's-Gravendeel, Her- kingen en de bijna voltooide van Stel lendam als verloren moesten worden beschouwd. De andere 36 zijn gered, maar kabels waren in vele geval len onklaar geraakt, zoals in Dordrecht, waar het water de beide kabelkelders was binnengedrongen. De automatische centrale van Alblasserdam is op wel zeer vindingrijke wijze behouden door de verticale stalen rekken horizontaal aan de zolderbalken op te hangen. Van de 65 hulpkantoren gingen die te Hellevoetsluis, Numansdorp, Nieu- wendyk, Piershil. Oudenhoorn, Tienge- meten, Stellendam, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Achthuizen, Ooltgensplaat, Battenoord, Middelhamis (wat betreft het interlo- cale verkeer) en Den Bommel verlo ren. Het water kwam hier te snel op om nog iets te kunnen redden. De bediener in de Biesbosch zag nog kans, verscheidene geïsoleerd wonende boeren telefonisch te waarschuwen, die van Stellendam deed hetzelfde. Hij be reikte o.a. een boer. die later toch nog met zijn acht kinderen is verdronken. zonder bezwaar door het water kunnen rijden. Het gebied rond Willemstad is niet per auto te bereiken, doch alleen per boot, en wel via Standdaarbuiten. Fijnaart is van Standdaarbuiten uit per auto bereikbaar, evenals Moerdijk, welke plaats uit Zevenbergschehoek te berei ken is. Wagenberg, Hoge- en Lage Zwaluwe zijn bereikbaar. In het Land van Heusden en Altena is de rijksweg Breda-Keizersveer-Sleeu- wjjk berijdbaar tot even ten Noorden van Nieuwendijk. Direct over de brug bij Keïzersveer is een kleine omlegging. Almkerk is te bereiken via Dussen. Kille via Nieuwendijk. Te berijden is ook de dijk over Dussen. Genderen, Aal burg, Wijk, Rijswijk, Sleeuwijk, Werken dam naar het veer Kop van 't Land. Tegenslag Zeeland Op Walcheren zijn, met uitzondering van Kleverskerke en een gedeelte van Arnemuiden, alle plaatsen normaal te bereiken. De verbinding van Middelburg naar Zuid-Beveland gaat via wegen door de Sloepolder. Niet te bereiken op Zuid-Beveland: Oostkerke, Ellewoutsdijk, Baarland, Oude- lande, Kruiningen, Waarde, Oostaijk, Rilland-Bath. Op Noord-Beveland staan de plaatsen Geersdijk en Kortgene onder water. Op Schouwen en Duiveland zijn alle wegen onbegaanbaar. Thoien is per auto niet te bereiken. De verbinding tussen Thoien en Halste ren wordt door militairen onderhouden. Op Thoien zijn de plaatsen Stavenisse, St. Maartensdijk, Poortvliet en een ge deelte van St. Annaland niet te bereiken. Veerdiensten Het veer Vüssingen-Beskens vaart nor maal: Kruiningen-Perkpolder niet; Ter- neuzen-Hoedekenskerke vijf maal per dag; Katseveer-Zierikzee viermaal per dag; Kaiseveer-Kortgene zesmaal per dag; Veere-Kamperland normaal en Anna Jacoba-Zijpe op ongeregelde tijden. Advertentie. Tegen hoest Steri keelpijn fecterend. verkoudheid. rkoudheid. hoest, Sterk desin- st, keelpijn en desinfecterend. 25 Trouwens voor een tweede keer zul je wel op passen." Hij zweeg even, voegde er toen met nadruk bij: „En dat zou ik je raden ook!" „Ik dank u, edele heer. Ik verzeker u „Al goed. Je kunt gaan." De man ging, Blij, dat hij er zo afkwam; iet wat teleurgesteld toch, omdat de commandant hem verder helemaal buiten de zaak hield.. Hem blijkbaar niet volkomen meer vertrouwde. Wat zou de commandant doen? Lang bleef de bewaker daarover niet in onze kerheid. Hij moest de sleutel van Aczéls kerker afgeven. Zag, hoe een andere bewaker met een paar soldaten naar die cel ging. Begreep, dat de venstertralies zouden worden onderzocht. Zag een poos later de twee predikanten naar een ander deel van de gevangenis overbrengen. Zag niet, kon niet zien, zelfs niet vermoeden, welke maatregelen verder genomen werden. En buiten, in de donkere avond, wachtten in de schaduw van de parkbomen Thomas en Lajos. Het was stil om hen heen de duisternis en de kou van de winteravond deden de- mensen binnenshuis blijven. Een enkele keer hoorden ze stappen; zagen ze vaag een gestalte voorbij gaan. Zeker iemand, die noodzakelijk over straat moest. Ze waagden zich wat dichter bij de gevange nis; luisterden, of ze omhoog geen geluid hoor den. Het tikken van een touw tegen de gevan genismuur; het touw, waarlangs Vader en zijn mede-vluchteling naar beneden zouden glijden. Het schuren en schuiven van schoenen, van kle ren langs de ruwe muur. Maar zo'n geluid kwam er niet.. Even leek het, of ze stemmen hoorden omhoog. Bevelende stemmen. Beteken de dat iets? Of vergisten ze zich? Nu ze scher per luisterden was het stil.De spanning waar in ze verkeerden had zeker op hun verbeelding gewerkt. Doch duurde het wachten niet lan ger dan de afgesproken tijd? DOOR H. te Merwe Daar waren weer stappen snelle stappen. Ze kwamen hun richting uit verlangzaamden als zocht de naderende man iemand of iets in de duisternis. Nu had hij blijkbaar hun ge daanten gezien haastig kwam hij op hen toe. „Aczél", hoorden ze in een scherpe fluistering, en Lajos herkende de stem. Met een schok van schrik. Dat was dat was de knecht van de schipper! „Ja", antwoordde hij. De komende was nu vlak bij „Lajos Aczél uit Nograd?" vroeg hij nog eens ten ov loede. „Die ben ik en jij komt van boord." „Wèg! Kom mee! Hier blijven is gevaarlijk^ De schippersknecht greep Lajos by de arm trok hem de duisternis van het nacht-park in. Niet begrijpend zo snel gehoorzaamde Lajos toch. Volgde Thomas hen Aan de beide einden van de straat kwam ru moer kletterden wapens klonken bevelen Toen wist Lajos opeens met bittere zekerheid: het plan moest ontdekt zijn; was verraden mis schien. Daar waren de vervolgers! „Hierheen!" Hij nam de leiding bij de vlucht: niets voor niets had hij de omtrek van de ge vangenis nauwkeurig opgenomen; niet voor niets de weg naar de Donau-oever zich in het geheu gen geprent De weg naar de Donau-oever, waar de reddende schuit lag. De schippersknecht merkte zijn bedoeling aan de richting, die hij insloeg. „Niet naar boord", zei hij. Achter zich hoorden de drie de haastige ver volgers. De vervolgers, die op het geluid van hun lopen afkwamen. Snel sloegen ze een nauwe straat in spoedden zich in de duister nis voort door kronkelende steegjes.. Een ogen blik gunden ze zich de tijd hun schoenen uit te trekken dan renden ze op kousevoeten on hoorbaar verder. Het scheen, dat ze zo hun ver volgers het spoor by ster maakten: toen ze, na een gejaagde vlucht, tussen zwijgende, donkere huizen door het waagden even stil te staan en te luisteren, hoorden ze de gewapenden die hen zochten, niet meer „Wat..?" begon Lajos. Maar de varensgast gunde zich de tijd niet voor uitleg; nóg niet. Eerst veilig! Maar waar waren ze veilig? „Straks", zei hij. „Eerst veilig." (Wordt vervolgd Gistermorgen is als laatste de verbin ding met Oude Tonge tot stand geko men. Men heeft in de eerste dagen van 'deze week een speciale expeditie naar Overïlakkee gestuurd om dit klaar te spelen. Thomsen's Havenbedrijf stelde een gesohilue motorboot beschikbaar en de Roeivereniging „De Eendracht" vond twee van haar leden bereid, met een roeiboot mee te gaan om de monteurs van de telefoondienst in staat te stellen, waar nodig de vasie wal te bereiken. Het is gelukt, zodat ook dit moeilijk bereikbare gebied uit het isolement kon worden verlost. Een nieuwe tegenslag deed zich voor, toen enige dagen geleden een kabel tussen Middelhamis en Ooltgensplaat het begaf. Men is hard bezig, het defect te zoeken, maar dit is bijzonder moei' lijk omdat de kabel geheel onder water ligt. Amerikanen zijn nu bezig, met het aanleggen van een radioschakel tussen Middelhamis en Rotterdam. Straalzen ders, die een gerichte bundei uitzen den, kunnen op deze wijze 24 gesprek ken tegelijkertijd doorgeven. De appa ratuur. opgesteld te Barendrechi en Dirksland. overbrugt een afstand van bijna 32 kilometer. Dezer dagen hoopt men deze noodverbinding in werking te stellen. 's-Gravendeel is de eerste dagen van de ramp uit het isolement verlost met een mobilofoonauto. Later zijn hier veldkabels gelegd. Buiten de telefoon dienst om hebben radiozendamateurs in deze gebieden uitstekend werk verricht, evenals de verbindingsdiensten van het leger. In Middelharnis hebben de technici van de telefoondienst het wel bijzonder moeilijk. Er is voor deze twintig man nen practisch geen verzorging. Donder dag is daar een dubbeldeks autobus uit Limburg aangekomen. Deze is tot eet- slaapgelegenheid ingericht. Tweede laze Over de totale schade kan de heer Meijer Drees zich nog niet uitlaten. Schade aan kabels en leidingen, ver nielde schakelinstaUaties, in ongerede geraakte toestellen bij de mensen thuis, wie zal schatten, wat dit allemaal kost? Voorlopig werkt men hard door. In Dordrecht alleen al zijn nog 900 abon né's niet aangesloten. In vele anderö plaatsen zjjn slechts enkele verbindin gen gereed. Vele grote bedrijven onder vinden nog hinder van gestoorde tele foonverbindingen. Daar wordt nu aan gewerkt, want de tweede faze is inee- aaan! Voorrang herbouw scholen in rampgebied De (minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de hoofdinspec teurs van het lager onderwijs, de on derwijzersopleiding, het buitengewoon lager onderwijs en de bouwkundig hoofd inspecteurs van het lager onderwijs in inspecteurs van het lager onderwij in het door overstroming getroffen gebied en de schoolopzieners van het kleuter onderwijs in dit gebied, verzocht, de stukken betreffende restauratie c.q her bouw van scholen in net door de over stroming getroffen gebied met voorrang boven alle andere te behandelen. Het voor de uitvoering van deze werken vereiste bouwvolume zal de minsster zo spoedig mogelijk beschikbaar stellen. Invrijheidstelling van Adonis gevraagd De raadsman van de 42-jarige Ame rikaan Harold J. Adonis heefi aan de minister van Justitie het verzoek ge daan voor Adonis, in afwachting van de beslissing over zijn door de Vere- ni?3eStaten gevraagde uitlevering in vrijheid te stellen, onder door de mi nister te bepalen voorwaarden. Op 23 November j.l. werd de Ameri kaan dooi- de vreemdelingenpolitie te Amsterdam gearresteerd. De rechtbank heeft op 19 Januari jl. Adonis gehoord en inmiddels haar advies over de uit levering aan de minister uitgebracht. De twee detectives uit New Jersev. die speciaal naar Nederland waren ge komen, zijn gisteravond zonder Adonis per Ki.M-toestel naar Amerika terug gekeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5