SCHOUWEN-DÜIVELAND wJni A i/i !W 7w( één der zwaarst getroffen gebieden -wfSlL wWk HvLXj, if /Ér 1. Zie hier het portret van mijnheer Pimpelmans. de beroemde veearts van Epscheuten. Door weer en wind trapte hij alle dagen op de fiets, om z'n klan ten te bezoeken. Maar ondanks dit en alle tegenslagen, die hem troffen bleef hij steeds de opgewekte man met het zonnige humeur. En dat de tegenspoed hem heus niet bespaard werd. zullen we gauw genoeg gewaar worden! 4 Vervolgens nodigde hij buurman binnen. Het eten werd juist opgediend en buurman moest en zou meeëten. Mijn heer Pimpelmans. die in een fidele bui was stond op. hief zijn glas spuitwa ter in de hoogte en begon een speech af te steken op al het gemak en genoe gen dat hij van z'n ezel hoopte te be leven Maar juist toen hij 't glas aan z'n mond bracht, klonk een hevige slag. i Maai met zijn zonnig humeur zet- t. mijnheer Pimpelmans zich er dade lijk overheen en op een mooie Maan dag zou hij voor 't eerst uitrijden Jo. docus klom op de bok en mijnheer Pim pelmans beladen met een grote koffer met instrumenten ging achterin zitten. Z'n hele gezicht straalde van genoegen bij 't vooruitzicht van het heerlijke ritje dat hem tg wachten stond! 10. Het schoot opeens los en mijn heer Pimpelmans tuimelde achterover in een doornstruikje wat nu niet be paald zo'n aangename gewaarwording was De wagen nu opeens van zijn achterlast bevrijd klapte terug en de ezel kwam met alle vier zijn hoeven precies op de arme Jodocus terecht, 't Was een gejammer en een gehiha van je welstel 2. Het wonder-exemplaar van manne lijke schoonheid, dat men hierboven ziet. is Jodocus, de huisknecht van mijn heer Pimpelmans. Hij is er in dienst gekomen, toen Betje de dienstbode met de smid getrouwd is en hij zegt dat hij nog nooit zo'n beste betrekking en zo'n beste baas gehad heeft. Hij zou voor mijnheer Pimpelmans door het vuur gaan, als t maar niet zo heet was! 5. Wat was er gebeurd? Wel, de ezel, die in de tuin aan 't hek vastgebon den was, ergerde zich geweldig, dat hij buiten moest staan, terwijl ze daar binnen heerlijk aan 't schransen wa ren. Hij trok en trok, totdat het hekje, dat maar losjes in verweerd cement zat verdacht heen en weer begon te gaan. En juist toen mijnheer Pimpel mans z'n glas wou ledigen, gebeurde het! 8, Maar plotseling bedacht hij zich, dat hij z'n notitieboekje en z'n vulpen houder in huis had laten liggen. „Jodo cus" zei hij „ga 't eens gauw halen!" Gehoorzaam klom Jodocus van de bok., 't Was alleen maar jammer dat mijnheer Pimpelmans niet tijdig be dacht had. dat de bouw van de wagen niet geschikt was voor zijn figuur 11 Versuft en wezenloos stonden mijn. heer Pimpelmans en Jodocus elkander aan te gapen Jodocus had minstens drie gekneusde ribben terwijl mijnheer's ge zicht vol schrammen en builen zat. zo dat 't meer op 'n landkaart geleek, dan op een mensengezicht. .Dat over komt me niet meer!" zei mijnheer Pim pelmans en hij liep regelrecht naar de wagenmaker. Nu. die wist er wel wat op 3. Op zekere dag kwam deze trouwe Jodocus de kamer binnen. „Mijnheer", zei hij, „buurman Zaaijer staat voor de deur en vraagt, of u geen zin hebt, om z'n ezel te kopen!" „Wel", zei mijn heer Pimpelmans, „dat is 'n idee; dan behoef ik niet meer te fietsen, en bo vendien is 't niet zo gevaarlijk als een auto!" En na enig loven en bieden kocht hij de ezel. met de wagen erbij. 6. Een heel stuk van 't hek schoot er uit, de ezelwagen reed in volle vaart achteruit, dwars over mevrouws koste lijke Dar win tulpen heen en.bom! rin- keldekink! daar ging de hele erker in elkaar! „Dat begint alweer mooi!" zuchtte mijnheer Pimpelmans. en toen hij de rekening van de huisbaas kreeg, was hij de wanhoop nabij. 9 Want niet zodra stona Jodocus met zijn voeten op de grond, of tjoep! daar kieperde de hele wagen achter over De ezel spartelde boven in de lucht en mijnheer Pimpelmans zat in de diepste diepte Blijkbaar was hij dus de zwaarste Doodsbenauwd klampte hij zich met beide handen aan het voor bankje vast.Helaas, ook dit was op zo'n gewicht niet berekend! 12 „Het zaakje komt schitterend voor mekaar!" zei hij. „ik mag 'n ijsbeer worden, als-le ooit van z'n leven weer achteroverslaat!" En hij zette er van achter nog een extra wiel aan „Het is eigenlijk het ei van Columbus" dacht mijnheer Pimpelmans. toen hij 't be keek ,maar een reuze-idee is het. Toch nam hij zich voor. niet meer achterin te gaan zitten. ZIERIKZEE EN BROUWERSHAVEN, EENS BLOEIENDE STEDEN, KWAMEN IN VERVAL Wekelijkse bijlage Zaterdag 14 Feb*. I9SS Stadhuis te Zierikzee. Ook deze stad heeft een geweldige kerk, die in verre omtrek domineert. Met de bouw werd reeds in 1293 aangevangen. Zij valt bijzonder op door de hoge zijbeuken die in de 15e eeuw even hoog waren opgetrokken als het middenschip. Het leek dus alsof de kerk drie daken had. Telkens weer wanneer men deze kerk ziet, staat men verbaasd over zo'n geweldige kathedraal in een „stad" die nog geen 1200 inwoners telt. Als zovele grote kerken was ook dit bedehuis hard toe aan een grondige restauratie, die de groten deels vrijzinnige Hervormde gemeen te van 800 zielen (waaronder gemid deld 200 kerkgangers) ver te boven ging, temeer daar de kerk in de oorlogstijd danig gehavend werd. Het dak, waar een granaat door heen gekomen was, repareerde men, maar aan het jaarlijkse onderhoud van het dak ging het gehele onderhouds budget van de kerkvoogdij heen. Restauratie is echter niet altijd ten gunste van het kerkgebouw, want toen de kerkvoogdij bij een vroegere restauratie de architect een geschenk wilde geven, schonk men ham de antieke, prachtige koperen kaarsenkroon uit het priesterkoor. Alleen een zware stang, die van heel hoog naar beneden komt, wijst nu de plaats aan waar eenmaal de koperen kroon hing. Dat priesterkoor rekende men niet bij de kerk. Reeds in de 18e eeuw had ds. Westerhoudt tussen dwars- schip (waar de diensten gehouden werden) en het priesterkoor een groot houten schot laten oprichten, dat aan de zijde van de kerkruimte versierd werd met een nogal ge zwollen gedicht ter gedachtenis aan ds. Westerhoudt's daad. Het begint aldus: Wat zaligheyd o Volk van Mee- rijk Brouwershaven Wordt u verkondigd in dit ruime Heili-dom. De kerk heeft meer bezienswaar digheden uit vroeger eeuw. In de zijbeuk staat een eikenhouten avond maalstafel ter lengte van 15 meter. Een enorm zwaar geval, dat even hard aan restauratie toe is als da kerk zelf. Twee damasten tafellakens (150 jaar oud) bedekken deze tafel wanneer het Avondmaal gevierd wordt. Deze lakens hebben eer. in geweven rand van wijnranken, maar wat ze vooral bijzonder maakt is dat in elk laken viermaal „Het laatste avondmaal" van da Vinci is geweven. Het uitnemende orgel, tegen de achterwand als het ware opgehan gen, heeft een uitnemende klank. (Vervolg op pag. 61 SCHOUWEN-DUIVELAND, waarvan nu elk Nederlander weet, dat 't een der zwaarst getroffen waters- noodgebieden is, was voordien niet zo bijzonder bekend. Men wist dat het een eiland in Zeeland was dat het door de Duit sers in 1944 was geïnundeerd, dat deze op het drooggebleven West- Schouwen een waar schrikbewind St. Lievensmonstertoren te Zierikzee. hadden gevoerd, waarbij tien ille gale werkers, die naar het vrije Noord-Beveland wilden oversteken, in de slotlaan van Renesse waren op gehangen. Maar veel meer wisten de meesten van dit eiland niet. Wel waren plaatsen als Haamstede, Burgh en Renesse als badplaatsen bekend, maar hoe mooi de duinen waren en hoe breed op sommige plaatsen het strand was, wister bui ten Zeeland, Brabant en België maar weinigen. De verbindingen met de rest van Nederland via het veer Numansdorp Zijpe lokten niet be paald uit tot een bezoek aan dit eiland. Toch was het een bezoek zeker waard. Want naast strand, duin en bos bood het eiland de toerist heel wat bezienswaardigs. En dat heus niet alleen op het gebied van land bouw of veeteelt. De Schouwse boer, evenals die op Duiveland, waren allerminst conservatief. Mer zag er nog zware Zeeuwse paarden voor de hoge boerenwagens, maar tractoren en auto's waren toch ver in de meerderheid. De vrij grote boerde rijen waren dan ook grotendeels ge moderniseerde en gemechaniseerde bedrijven Wat Schouwen zo aantrekkelijk maakte waren zijn wijde vergezich ten, zowel op het land (waar de inundatie alle boomgroei teniet had gedaan) als op de brede wateren als Oosterschelde en Brouwershaven- se gat. Staande op de hoge zware dijken, had men een prachtig ge zicht op het water en zag men bij helder weer in een schimmige verte Goeree, Noord- en Zuid-Beveland of Walcheren. De eilanden Schouwen en Duive land waren weleer niet lleen van elkander gescheiden door een diep en breed water, maar ook beston den ze elk weer uit afzonderlijke eilanden of slechts ten dele samen hangende schiereilanden. Het dorp Eikerzee ontleent zijn naam aan het gelijknamige water, dat Schouwen in de lichting van Zuid naar Noord mid dendoor deelde. De duinen op het Westelijkst' deel van Schouwen vormden zulk een woest en onherbergzaam oord, dat Karei de Grote het bestemde tot een verbanningsoord voor misdadigers. Een bootreis naar dit eiland be hoorde tot de mooiste riviertochtjes die men in ons waterrijk land kon maken. De Zeeuwse stromen lijken meer zeearmen dan rivieren, maar de eigenlijke vaargeul is toch be trekkelijk smal. Aan weerszijden lig gen uitgestrekte ondiepten, bekend onder de naam van schorren of slik ken. In het voorjaar ontplooit zich op de half boven water liggende gronden de conferva, een soort draadwier, die aan het kale slijk het voor komen geeft van een enorm groot roodbruin bloembed. „De slikken bloeien" zegt men dan op Schouwen. •H- P) E toren van Zierikzee is op verre afstand reeds te zien. Geen won der ook, want hij is 71 meter hoog. De naam van dit geweldige bouw werk is St. Lievensmonstertoren. In 1454 is met de bouw begonnen en de toren werd op 207 meter hoogte geprojecteerd, Zierikzee beleefde toen zijn „gouden eeuw". De grote bloei, waarvan overal in het stadje de sporen nog zijn te zien, was in hoofdzaak te danken aan de laken industrie en de zoutwinning Toen men ongeveer 80 jaar aan de toren had gebouwd, werd Zierik zee door een ramp getroffen: de schepen, die de materialen aan voerden, vergingen en ook de bouw meester kwam bij deze storm om 't leven Niemand kon of durfde het werk verder uitvoeren en zo bleef Zierikzee met een onvoltooide toren zitten. Men voorzag de stenen reus van een kap. die echter in 1832 af brandde. Toch blijft de St. Lievens monstertoren een symbool van de rijkdom en ondernemingsgeest van een alles aandurvend voorgeslacht. Zierikzee is van ouds een stad van visserij en scheepvaart geweest. Reeds in 1163 voer men ter haring vangst en in 1419 had de stad, bij het Hanze-verbond aangesloten, tal van grote schepen voor de handel in de overzeese gewesten. De mee krap-industrie gaf Zierikzee in de 19de eeuw enige opbloei, maar dit was slechts van korte duur, want weldra kwamen kleurstoffen in de handel, die op minder kostbare wijze konden worden vervaardigd De op komst van Rotterdam bracht voor Zierikzee het verval als scheepvaart- stad. Door het graven van de Nieuwe Waterweg werd van de ver afgelegen zeegaten steeds minder ge bruik gemaakt. Uit de veelbewogen geschiedenis van deze Zeeuwse stad is vooral bekend het beleg door de Spanjaar den in 1576 Het was tijdens dit beleg, dat Jan Lievenheere, terwijl de haven in de macht van de vijand was, zwemmende de vloot op de Oosterschelde trachtte te bereiken om brieven over te brengen. Dit waagstuk kostte de moedige man 't leven. Zoals gezegd herinneren verschil lende oude gebouwen nog aan de vroegere rijkdom en welvaart van Zierikzee. Het stadhuis met zijn sier lijke toren dateert uit 1472. Aan de tijd toen deze stad de zetel was van de graaf herinnert 's Gravensteen, dat later als gevangenis dienst deed. Aan het plein, dat de naam van Balans draagt, stond het kasteel 's Graven Hof, dat in 1048 werd ge bouwd. Tot de bezienswaardigheden van deze mooie oude stad behoren voorts enige oude waterpoorten. OP het noordelijkste gedeelte van Schouwen ligt nog een oude stad: Brouwershaven, dat omstreeks 1285 door Floris V werd gesticht. Voor deze stad had in 1426 een bloedige zeeslag plaats tussen de vloten van de hertog van Gloucester, gemaal van Jacobs van Beieren, en hertog Filips van Bourgondië. In 1589 gaf prins Willem I verlof de plaats met wallen te omringen en sedert 1590 werd Brouwershaven onder de Zeeuwse smal steden gerekend. Koor en kapellen van de Ned. Herv. kerk te Brouwershaven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3