lood ook aanpakken door zegels plakken Aan slachtoffers van watersnood kan uitstel van schuldbetaling worden verleend Medewerking van schuldeisers is nodig Hulpactie Friese taal wordt als leervak erkend Geruchten over staatslening op korte termijn Watersnoodzegels van nu en vroeger Alles goed en wel er zo over De Rotterdammer Pag. 4 (Van onze parlementsredacteur) Hoe snel de Tweede Kamer kan werken, wanneer dit nodig is, is gisteren wel gebleken. Eergisteren is bij Koninklijke boodschap een wetsontwerp ingediend, waarin voorschriften staan ter bescherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechts pleging alsmede het administratieve recht, in verband met de bijzondere omstandigheden, ontstaan door de op 1 Februari jl. in enige delen van Nederland ingetreden noodtoestand. Gistermiddag reeds werd het wetsontwerp in afdelingen onderzocht en om kwart voor vijf kon de behandeling in het openbaar beginnen: een uur later was het wetsontwerp reeds zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In een dergelijk geval pleegt een mondeling verslag van de zijde van de Kamer te worden uitgebracht, even eens mondeling door de regering te beantwoorden. Natuurlijk was minister Donker reeds op de hoogte gesteld van de opmerkingen, die bij het af- delingsonderzoek waren gemaakt, zodat hij voldoende geprepareerd achter de regeringstafel kon verschijnen. Hij had zelfs al een nota van wijzigingen mee gebracht. De inhoud van het wetsontwerp de daarin aangebrachte wijzigingen is van de volgende eenvoudige aard: de rechter kan een schuldenaar, die tengevolge van de watersnood (hij hoeft dus niet speciaal in het getrof fen gebied woonachtig te zijn) niet tijdig aan burgerrechtelijke verplichtin gen kan voldoen, een of meermalen een uitstel van telkens ten hoogste zes maanden verlenen, indien dit rede lijkerwijze van de schuldeiser kan worden verlangd. Dit uitstel kan ook voor een gedeelte en met terugwer kende kracht worden verleend. D« schuldenaar kan zich hiertoe bij een voudig request tot de bevoegde rechter wenden. Êen voorlopige uitspraak is mogelijk, terwijl voor een definitieve uitspraak de schuldeiser gehoord al thans opgeroepen moet worden. Hoger beroep of cassatie is niet mo gelijk. Voor alle stukken geldt vrijstel ling van zegel-, registratie- en griffie rechten. Voorts kan de burgerlijke rechter wettelijke voorschriften betreffende ter mijnen en vormen buiten toepassing laten, indien deze tengevolge van de noodtoestand redelijkerwijze niet in acht genomen kunnen of konden wor den. Voor de strafrechter geldt een overeenkomstige bepaling, evenals voor de toepassing van admir.istratief-rechte- lijke voorschriften. De wet heeft een geldingsduur van twee jaar, maar kan eerder bij Koninklijk Besluit worden ingetrokken. Wat dit laatste betreft verklaarde minister Donker, dat een intrekking bij Koninklijk Besluit altijd op termijn xal geschieden, zodat de schuldenaars niet plotseling voor een voldongen feit sollen komen te staan. Uitzonderingen Bovendien te gebleken, dat onder deze wet n&e* vallen 6chulöen van publiekrechtelijke aard. zoals belastin gen en schulden op grond van de so ciale verzekeringswetten. In voorkomen de gevallen zal hier langs administra tieve weg een oplossing moeten wor den gevonden. Van communistische zijde was gevraagd, 1e zorgen voor een algemeen uitstel van betaling van schulden voor alle bewoners uit het getroffen gebied. Met anderen uit de Kamer, die reeds in het mondeling verslag deze opvatting hadden bestre den, was minister Donker van oordeel, dat dit niet nodig is: velen kunnen toch wel aan hun verplichtingen vol doen. Ook was gevraagd, of het niet billijk was, aan het indienen van een request bij de rechter zgn. schorsen de werking toe te kennen, hetgeen be tekent, dat door de loutere indiening reeds uitstel van betaling zou zijn ver kregen, terwijl de verplichting tot be- taling pas weer herleeft, wanneer de rechter afwijzend heeft beslist. Ook hiermee was minister Donker het niet eens: in noodgevallen is er altijd de mogelijkheid van een kort geding. Van debat was nagenoeg geen sprake. Mr. Burger (pvda), voorzitter van de commissie van rapporteurs, verklaarde, namens de andere leden dezer com missie, dat een debat overbodig werd geacht. Niettemin wilde de heer Gort zak (comm.) nog enkele bijzondere wensen kenbaar maken, die in het mondelinge verslag reeds waren opge nomen. Dit wetsontwerp heeft reeds een voorganger gehad en wel in het be sluit van de Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie van 18 Juni 1940. Er bestaat dus reeds een zekere jurisprudentie. Wij willen de hoop uitspreken, dat van de nieuwe wet die waarschijnlijk volgende week Dinsdag door de Eerste Kamer met evenveel spoed zal worden be handeld een niet al te overmatig gebruik behoeft te worden gemaakt, althans wat betreft de betaling van schulden. Wij menen nL een beroep te moeten doen op alle schuldeisers, him schuldenaren, die door de waters nood zo ontzaglijk zijn getroffen, zo soepel mogelijk te behandelen en uit eigen beweging het nodige uitstel te verlenen. Ook dit is een vorm van „hulpverlening uit solidariteit". Men make zoveel mogelijk een beroep op de rechter overbodig. Waar liefde woont daar groeit het geld. Waar nood is, daar zal redding komen. De hulp wast aan tot brede stromen, omdat elk zich vrijwillig meldt Het schrikklijk leed van 't bruut geweld der watervloeden, niet te tomen, heeft nog wel niet een kéér genomen, maar 't wordt door liefde trouw verzeld. Spontaan volgt elk 't bewogen hart. Zo graag wil ieder medehelpen om iets van 't druipend leed te stelpen als lichtstraal In 't benauwend zwart. Daar is nog liefde, warm en zacht Dat mocht men zelfs van vreemden leren. Geen grens toch kon het schijnsel keren van sterren, troostend In de nacht R. R. Tweede Kamei (Van onze parlementsredacteur) Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer goed nieuws verteld voor de Friezen. Tijdens de behandeling van de wijziging van de lager-onderwijswet heeft hij meegedeeld, dat er enkele voor stellen op stapel staan, die aan de Friese verlangens op onderwijs- Regeling voor land- en tuinbouw-herstel Nu de organisatie van het landbouw- herstel Is geregeld, kunnen alle boeren en tuinders in het watersnoodgebied, die schade hebben geleden, zich van 16 Februari af aanmelden b(j de plaatse lijke bureauhouders van de Voedsel- commissarls. De aanmeldingen woniem door de plaatselijke bureauhouders doorgegeven aan de nampschade-buneaux, waarin af zonderlijke vertegenwoordigers van de Ministeries van Financiën, van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning zitting hebben. Deze rampschade- bureaux belasten, zich met de verdere registratie, enquête en diergelijke, waar over zo spoedig mogelijk nog nadere mededelingen zullen volgen. Indien reeds voldoende indruk kan worden verkregen van de omvang van de schade en belanghebbende in reeds drooggekomen gebiedem, waar met het verdere herstel aanvang kan worden gemaakt, behoefte heeft aan een geldelijk voorschot, kam hem dit op zijn verzoek zo nodig worden ver strekt. Dit voorschot dient uitsluitend btj de plaatselijke bureauhouder te worden aangevraagd. Na onderzoek zal een eventueel te verlenen voorschot door tussenkomst vani het rampschade bureau worden uitgekeerd. F amilieber ichten uit andere bladen GEBOREN: Elske Catharina, d van A W Dijkema en p Dijkema—Wigboldus, Gronin gen, 10 Febr.; Theodora Henriette, d van J Hartbolt en O Hartbolt—Gerdes, Cornwall Ontario, Canada, 28 Jan.; Trijntje, d van P Spoelstra en S SpoelstraVisser, Min ne rtsga. 11 Febr. ONDERTROUWD: H Algra en J Wynsma. huw.voltr 25 Febr, Ljouwert. OVERLEDEN: Wed M v Kilten—v Leeu wen, 88 jaar. Uithoorn, 11 Febr; M LooiJ, 80 jaar, Rotterdam, 10 Febr.; K Kort, 66 Jaar, Beilen, 11 Febr.: J ter Steege—Even- huis. 66 Jaar, Groningen. 10 Febr.; J J Bosma—Dekker, 61 jaar, Leeuwarden. 10 Febr.; Tj H Boskam, Rinsumageest, li Febr; P Terpstra, 62 jaar, Harlingen, 11 Febr.; T v d Boomgaard—Brieve, Kruiningen, Febr; J Kakebeeke—Joosse, Kruiningen, Febr.; p Francke, 67 jaar, Oostkapelle, LI Febr.: M G de Vlieger—Bolijn, 53 jaar, Oostburg, 1 Febr.; P M de Nood—Hirdes, 40 jaar. Yerseke, 9 Febr.; P Verbuist, 1» Jaar, Wol- phssrtsdyk, U Febr. Duitse fondsen Vanaf Maandag as. zullen Duitse fond sen weder tot de officiële handel ter beurze worden toegelaten. Gezien de Prijswinnaars Puzzle van de week De prijswinnaars van de puzzle van de week in het Zondagsblad van 7 Februari j.l. zijn: W. Ramp, Blezen 07, Boskoop: 5.J. Smit, Dreef 20, Rot terdam: 2.50; A. K. v. d. Linden, Linde laan 47, Zwijndreoht: 2.50. grote belangen, welike hier te lande in Duitse fondsen geïnvesteerd zijn, is de ze uitbreiding van de handel ongetwij feld toe te juichen. In het buitenland is men al veel eerder tot deze handel overgegaan- De tender der Ned. Bankinstelling is Inmiddels achter de rug. De koecre van inkoop werd op 75 pet. bepaald. Tot dus ver kiwam nog geen officiële notering in deze stukken, na de inlkoop, tot stand. De Twentsche Bank heeft een onver anderd dividend van 9 pet. aangekon digd, ervenals de Arosterdamsche Goe- derenbank van 7 pet. De Besoeki Tabak keert slechts 3*4 pet over het boekjaar 1951 uit, hetgeen de beurs tegenviel. De resultaten van genoemd jaar werden echter zeer on gunstig beïnvloed door de verbranding van het beste deel der oogst. Op grond van de bevredigende resultaten van 1952 hoopt de directie binnen enkele maanden een interim-dividend te kun nen declareren. De veiligheidstoestand op de ondernemingen wordt gunstig ge noemd, de marktpositie van het pro duct bervreüigdend. ondanks alle con currentie. Financieel Weekoverzicht DEZE week heeft de effectenbeurs zich ernstig bezig gehouden met de financiële en economische consequenties van de nationale ramp. Het debat in de Tweede Kamer had de volle aandacht en men realiseerde zich ter beurze, dat het economische herstel des lands een stagnatie dreigt te ondervinden. De materiële schade is nog niet te bepalen, maar zal minstens een milliard gulden bedragen. Welke uitwerking een en ander op onze be talingsbalans zal krijgen, is niet met zekerheid te zeggen, maar in ieder geval gaat er een ongunstige invloed van het wegvallen van productie en het herstellen van schade op onze monetaire reserves uit. Gelukkig zijn deze het1 laatste jaar aanzienlijk gestegen en bedragen thans 2187 millioen aan goud en 1660 millioen aan deviezen. Het is niet aan te nemen, dat de particuliere hulp, hoe groot ook, de schade zal kunnen vergoeden, zodat het Rijk zal moeten bijspringen om voorzieningen te treffen. Ter beurze circuleren geruchten, dat een grote staatslening binnen afzienbare tijd te verwachten is. Wanneer we letten op het tegen woordig koerspeil van staatsobliga ties, dan is het waarschijnlijk, dat het 3% rentetype voor deze emis sie aan bod komt. De 3% obl. Nederland 1951 noteren 99% ter wijl de technische positie van de kapitaalmarkt gunstig is voor het plaatsen ener staatslening. De Regering heeft verklaard, dat gel den van „de ^tageiwaarderëkeninig" waarsdhijnüjk gebruikt kunnen worden ter financiering van het herstel. Deze tegenwaarde-rekening is ontstaan uit de dollargiften van Amerika, waartegen over de importeurs van goederen gul dens betaalden, welke op een aparte re kening bij de Ned. Bank werden geboekt. Er ging op deze wijze een deflatoir ef fect uit van de tegenwaarde-rekening, omdat ingevoerde goederen met guldens betaald werden, zodat de verhouding goederen-ban'kbiljettencirculatie een ver betering onderging. Gaat men nu deze tegenwaarde-reke ning mobiliseren voor de financiering van het herstel der schade, dan geeft men guldens uit dus de geldhoeveel- heid stijgt terwijl de goederenvoor raad verminderd*. Er kan dus een Inflatoir effect schui len in de aanwending der gelden uit de tegenwaarderekening, welk effect zou worden weggenomen door de uitgifte van een grote staatslening. Daardoor zouden immers guldens worden wegge zogen. Ondanks de geruchten Inzake een staatslening, bleven de koersen staatsobligaties goed op peiL Het koerspeil ter beurze bleef deze week gehandhaafd. Internationale waar den veranderden per saldo weinig. Ii aand. Alg. Kunstzijde Unie bestond tij' delijk goede vraag, maar de koerswinst ging later verloren. De Amerikaanse markt, welke voor de ontwikkeling van onze internationale fondsen steeds be langrijk is, bleef deze week teleurstel lend en kon geen stimulans verschaffen. De meeste belangstelling ging ter beur ze uit naar cultuurwaarden, welke hier en daar koerswinsten konden behalen. Aand. H.VA lierpen op, naar men wil op grond van gunstige resultaten, welke met de cultuur van suiker in Abessinië behaald worden. Ook het rubberfonds Amsterdam Rubber wist de belangstel ling te trekken en kon enkele punten stijgen. Hier spreekt men over dividend- vooruitzichten, maar het is wel wat vroeg, om op korte termijn een voorstel te mogen tegemoet zien. Binnenlandse industrie-aandelen ble ven ook deze week kopers trekken. De dividendvooruitzichten lijken bemoedi gend, gelet qp de resultaten van onder nemingen, die reeds met een jaarverslag kwamen. Zo kondigde de Heemaf 10 pet. dividend aan (v.j. 8 pet.), terwijl de brouwerijen hogere winsten en dividen den bekend maakten. Enige aandacht ging ook uit naar houteaken, welke ge acht kunnen worden te zullen profite ren van het herstel der schade. Beton- maatschappijen genoten eveneens de be langstelling. De aand. Nationale Handelsbank wa ren vaster gestemd op het bericht, dat een bijkantoor in Canada kan worden geopend. Ongetwijfeld kunnen ni< perspectieven voor dit bedrijf in het zich snel ontwikkelend Canada met zijn vele Nederlandse emigranten geopend worden. Deze, oorspronkelijk vooral op Indonesië gerichte bankinstelling, is be zig die bakens te verzetten. gebied een heel eind tegemoet komen. Zo zal het Fries als officieel leervak worden erkend en mogen worden opge nomen in de leerplannen voor het ge woon, voortgezet en uitgebreid lager on derwijs. Voorts zal het mogelijk gemaakt worden, op de lagere scholen tot het tweede of derde leerjaar het Fries bij het lesgeven als voertaal te gebruiken. Door een wijziging van de kweekschool- wet zal er een officiële akte Fries L.O. komen, terwijl voorts een akte Fries M.O. in het leven geroepen zal worden. Men weet, dat reeds enige tijd geleden de Friese taal in het academisch statuut is opgenomen. Dinsdag zal wonden gestemd over een wijziging van de lager onderwijswet, tengevolge waarvan Esperanto, na toe stemming van de minister, de Onder wijsraad gehoord, op sommige scholen zal mogen worden onderwezen. In het voorstel wordt Esperanto niet genoe zodat ook andere vakken, niet in de lager-onderwijswet genoemd, voor expe rimentele/ doeleinden kunnen worden gebezigd. .De heer Peters (kvp) was daar tegen, omdat hij de maatschappelijke waarde van Esperanto in twijfel trok. De 'neer Tilanus (ch) vond het dwaas, dat wel Esperanto, maar niet Frans, Duits en Engels op de lagere scholen binnen de normale lesrooster gegeven zal mogen worden. Minister Cals vond dit laatste ook wel een beetje raar en wilde dit omzeilen door te verklaren, dat de nieuwe bepa ling slechts gehanteerd zal worden voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Over enkele ingediende amen dementen op andere (meest technische) punten ontstond enig geharrewar. Een amendement werd zelfs ingetrokken en later opnieuw ingediend. De knopen zullen Dinsdag as. worden ontward. Kaas naar W.-Duitsland Voor de invoer van kaas uit Neder land hebben de West-Duitse autoriteiten een bedrag van 12,6 millioen DM vrij gegeven. Voor de invoer van dranken (behalve rum en arak), eveneens uit Nederland, is een bedrag van 60.000 DM Boom viel op een huis Toen arbeiders gisteren op de Zoute- landelaan te 's-Gravenhage bezig waren een boom te vellen, brak het touw van een takel. De boom viel daardoor de verkeerde kant uit en kwam op een huis terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch van het huis werden een dakkapel en een groot aantal dak pannen vernield. Ook was er veel glas schade. Mevrouw Pinkham in West- Buxton (V.S.) is moeder van een vierling. Het ontbreekt haar dus niet aan^ werk. Maar mevrouw is vindingrijk. Men kan niet vier babies tegelijk de fles geven. Daarom bedacht zij deze manier van de fles geven. Een ingenieuze gedachte. Ze kan na ondertussen aandacht aan haar verdere huis houden schenken. Paasve etentoonstel'ling Rottendam gaat niet door De afdeling R'dam, Schiedam en Omstreken van de Hollandse Mij. van Landbouw heeft in verband met de nationale ramp besloten de 84ste Paasvee-tentoonstelling, welke op 24 Maart a.s. te Rotterdam zou worden gehouden, vinden. geen doorgang te doen Zaterdag 14 Februari 1953 door G. J. PEELEN Met voortreffelijke voortvarendheid heeft P.T.T. zijn watersnood zegels voorbereid en uitgegeven. Niet de langdurige weg gekozen van een nieuwe speciale serie, die pas over enige maanden zou kunnen verschijnen, maar een opdruk op een bestaand zegel, dat een week na de ramp alom al in circulatie kon zijn. Ook is men gelukkig niet gezwicht voor de suggestie van een hoge toeslag. Men heeft de meest gebruikte frankeerwaarde genomen met een bescheiden toeslag, die het mogelijk maakt dat iedereen, particulier en onderneming, de komende maanden zijn brieven slechts met deze weldadigheidszegels frankeert (afb. 1). Het idee is niet nieuw. Dinsdag na de ramp ver telde de radio reeds, dat Denemarken besloten had, een zegel van Koning Frederik te doen overdrukken met een toeslag ten bate van de slachtoffers der overstromingsramp. Ook dat zegel zal wel spoedig uitkomen. België, nu door dezelfde ramp getrof- :n, had bij de watersnood van 1926, toen bij ons de dijken braken bij Dalf- sen en Zal'k, ook zo'n opdruk met toe slag (afb. 2). Tweetalig, inondations en watersnood, direct na de ramp, om de eerste stoot op te vangen, en een paar maanden later een tweetal zegels spe ciaal voor dat doel gemaakt (afb. 3); St Maarten die met zijn zwaard een stuk van zijn wijde mantel snijdt, om er de twee naakte en berooide slacht offers van het water mee te kleden. Ook in het kleine staatje Liechten stein had in dat jaar van het geweld der buiten zijn oevers tredende wate ren te lijden. De mooi uitgevoerde RHEINNOT-zegels brengen in beeld, wat ons nu helaas ook maar al te vertrouwd geworden is, door de foto's in de kranten der laatste weken. Afb. 4: het geheel door het woeste Rijnwater overspoelde dorpje Rug geil, afb. evacuatie der burgerbevolking 17 f5 Kernen van ingezonden stukken Dijk was verhoogd Ik heb ongeveer een kwarteeuw aan -2 boorden van de Westerschelde ge woond. Naar mijn mening had de ramp, die ons vaderland heeft getroffen, nog groter omvang aangenomen, als het pol- dertoezicht dn Zeeuws-Vlaanderen niet zulke goede maatregelen had genomen. Twee jaar geleden logeerde ik in Ter- neuzen. Ik ben toen een poosje erg te leurgesteld geweest, want in vorige zo- mervacanties had ik uit mijn kamer op de tweede verdieping steeds zo'n enig mooi uitzicht op de Westerschelde en de talrijke boten, die statig naar Ant werpen koersten. Nu zag ik ongeveer niets meer van de Scheldegolven; van de schepen waren alleen de masten maar te zien. (Nu ben ik blij, in het bijzonder ook voor mijn familie!) Wat was er gebeurd? Wel, de zeedijk werd een flink stuk verhoogd, misschien wel ruim een meter, en dat zegt nogal wat. Bovendien waren hier en daar ook ex tra dijken, z.g. inlaagdijken, op korte afstand achter de zeedijk aangelegd om bij eventuele doorbraak de tweede stoot op te vangen. Dit alles is gebeurd in de laatste ja ren. De Zeeuwse polderbesturen hebben, voorzover mij bekend, alle een vaste staf dijkwerkers. Dat was al zo toen ik nog op klompen liep, meer dan een hal ve eeuw geleden. Onder het toezicht van een polderopzichter controleren ze het gehele jaar door de zeedijk en repare ren of versterken de zwakke of verzak kende dijkgedeelten. Hier schijnen dus geen bergen paperassen nodig te zijn. A. W. Stem uit Amerika Maandag 9 Februari ontving ik van mijn Amerikaanse vriendin uit Grand Rapids een brief, gedateerd 4 Febru ari, waaruit men kan zien, hoe men daar oordeelt over de grote ramip die ons land trof. Ze schrijft o.a.: „Onze couranten brachten ons verschrikkelijke berichten over Nederland. Engeland en België. Is er Iets dat ik voor jullie kan doen? In onze kerken wordt ge collecteerd en het Rode Kruis vraagt ons véél te geven voor jullie land. wij allen voelen ons gelukkig te helpen waar we kunnen. Als dollars kunnen helpen zullen we die met genoegen sturen. Of als er iet3 anders is waar je land behoefte aan heeft schrijf het ons s.v.p. We willen het per luchtpost zenden". Tot zover mijn vriendin. Ik kan er aan toevoegen, dat dit allemaal van ganser harte gemeend is en dat ons leed zó gevoeld wordt door het gehele Amerikaanse volk. Hoe Zweden meeleeft Als enige Hollander woon ik hier ir een klein Zweeds stadje met 4.000 in woners. Direct nadat de Zweedse radio de ramp in Holland had bekend ge maakt kreeg ik van verschillende men sen zo maar geld en kleding aangebo den. Van het plaatselijke Rode Kruis ontving ik lijsten en een volmacht om een inzameling te houden. Tot op he den 6 Febr. heb ik persoonlijk 2.000 kronen opgehaald, doch bovendien zijn buiten mij om padvinders en schoolkinderen met lijsten op stap ge gaan, waarvan ik de resultaten nog niet weet. Het zal in ieder geval heel wat zijn. En als ik hier nu nog aan toevoeg, dat ik de eerste dag na de ramp zeker 100 Zweden ontmoette, die; reeds per giro een bedrag naar Stock holm hadden overgemaakt er was nl. een oproep door de Zweedse radio gegaan en toch op mijn lijst ook nog voor 5 of 10 kronen tekenden, ver staat men in Holland misschien iets van het grote medeleven van dit volk met ons land. Een stadje met 1400 inwoners bracht in een halve dag 1000 kronen bijeen. In Mariestad schonk een arbei der al zijn gespaarde pensioengelden zijnde 4.000 kronen. En zo zou ik door kunnen gaan met diverse fabrieken, fir ma's, verenigingen etc. die bedragen schonken variërend van 100 tot 50000 kronen (Eén kroon is plm. ƒ0,73) Op vallend is tenslotte het grote aantal berichten, artikelen en oproepen om steun, dat de Zweedse pers in verband met de ramp publiceert. H. Knoester. Uit Zuid-Afrika Als een staaltje van Zuidafrikaans medeleven met de watersnood in Ne derland ontvingen we uit Londen het volgende schrijven: ,Net 'n korte brief want woorde het ek nie om my medelye te betuig met die grootte ramp wat Nederland en haar dapper volk te beurt geval het. Van Sondag af luister ek gedurig na nuusuitsendings uit Hilversum. Woorde het ek nie om met julle te simpati- seer nie; my hart is swaar, my ge- es en gebede altijd by julle! Ek nie verder skryf nie wil net hê julle moet weet hoe ek die voor beeldige houding van die Nederlandse volk admireer en ten diepste simpatl- seer met jullel" Tot zover de briet Commentaar over bodig. God regeert Ik werd getroffen door de zonderlinge ingezonden stukjes over de ramp. In het ene werden boeren geadviseerd boten inplaats van auto's te kopen; in een an der werd gepleit voor het stationneren van reddingboten in polders. Etc. Na tuurlijk moet er aan die dijken gewerkt worden, en goed ook. Doch wij mensen zijn zo gauw geneigd te denken, dat wij alles kunnen en vergeten dan, dat het God is die winden en zeeën regeert. Na tuurlijk mag uit zo'n ramp ndet worden afgeleid, dat de mensen, die er door ver dronken minder waren dan wij, wij zijn n.l. geen haar beter. Laten we daarom God danken, dat wij er nog zo goed zijn afgekomen en laten we bidden voor degenen, die nu zoveel leed hebben. C. S Vrijheid van onderwijs Toen enige tijd geleden de kerkeraad der Geref. Gemeente (niet Geref. Kerk) te Nunspeet de gemeenteraad om de nodige gelden verzocht, teneinde voor 56 leerlingen (die tot genoemde Ge meente behoren en op dat ogenblik Hervormde en Geref. scholen bezoch ten) een eigen school te stichten, werd dat verzoek afgewezen. Ook Ged. Sta ten deden zulks, op grond van de over weging dat anders 46 leerlingen, beho rende tot die Geref. Gemeente, gelijk soortige bijzonder scholen (dus Herv. en Geref.) zouden verlaten. Artikel 73 der L.O.-wet stond, aldus de gemeen teraad en Ged. Staten, inwilliging van het verzoek in de weg. Tenslotte ver wierp de Kroon eveneens dit verzoek daarbij overwegend (op grond van de totstandkoming der L.O.-wet) dat onder gelijksoortige bijzonder school niet moet worden verstaan een bijzondere school van gelijke richting. Dit kwam er dus op neer, dat men volgens de opvattin- §;n van de Kroon leerlingen uit Herv. eref., Chr. Geref., Geref. Gem. enz. gezinnen rustig naar één en de zelfde bijzondere school kon sturen. Deze ge dachte was voor mij, als interkerkelijk man, werkelijk een aardige gedachte. Het is echter de kunst, je te verplaat sen in de gedachtensfëer van anderen. En als ik dat doe kom is tot de con clusie: a. dat de Kroon zich te buiten is gegaan aan woordspelingen; b. dat de Kroon de geschiedenis van de tot standkoming der L.O.-wet uit haar ver band rukt. In die geschiedenis lees ik nl. dat ouders gerechtigd zijn hun kin deren slechts die scholen te laten be zoeken, waar onderricht wordt gegeven overeenkomstig de beginselen, welke de ouders zijn toegedaan; c. dat de Kroon zeer slecht op de hoogte is met de leer der Geref. Gemeente; d. dat de Kroon vergat, dat er ook nog zoiets bestaat als vrijheid van onderwijs, ge waarborgd door de Grondwet. N. V. Herinnering aan spoor stakingen van 1903 Met veel belangstelling nam ik in de krant van 24 Januari kennis van de beschrijvingen en afbeeldingen over de spoorwegstakingen van 1903. Mijn be langstelling was daarom zo groot, om dat ik bij één afbeelding nauw betrok ken was, nl. bij die van het station te Utrecht met twee postauto's er voor. Op de voorste postauto was ik nl. als bestuurder gezeten. Beide auto's reden de route Den Haag. Leiden, Utrecht. Ik was toen 23 jaar oud, zodat die avonturen me erg welkom waren. Di verse automobielen van de toenmalige Verwey en Lugards Auto Mij waar ik werkzaam was zowel uit Den Haag als uit haar filiaal te Amsterdam, waren hiervoor ter beschikking gesteld. Aangezien de auto in die dagen nog een zuiver sportartikel was. hielpen zelfs enige cliënten onzer Mij met him wagens mee, zodat een groot deel van het land kon worden bereikt. De Mij heeft in 1904 een gedenkboek uitf ven getiteld: „De automobiel in 'sj historie 6-22 April 1903 van welk boek nog een exemplaar in mijn bezit is en waarin alles uitvoerig (met af beeldingen) is beschreven. Zakenlieden zowel als particulieren hebben, ondanks de staking door ons optreden hun post op tijd ontvangen, terwijl tevens voor het automobilisme een prachtige recla me is gemaakt. W. G. Paans Den Haag. Maar één Vierdaagse Ook ik ben van mening, dat er maar één Vierdaagse is, en wel die van Nij megen. Laten wij sportvrienden ons mooie jaarlijkse wandelfestijn niet stuk maken door het eens in een andere stad, met name Apeldoorn, te zoeken. Daarom straks als één man', resp. als één vrouw, óp naar Nijmegen. F. F. Spoorwegstaking 1903 In uw artikel over de spoorwegsta king van 1903, dat ik met zeer veel be langstelling heb gelezen, werd o.m. opgemerkt, dat mr S. de Vries Czn. de enige overlevende is van de toen zit ting hebbende anti-rev. Kamerleden. Doch dit was onjuist. Immers de heer L. F. Duymaer van Twist toch geen onbekende in den lande had toen ook reeds zitting in de Tweede Kamer. En wel als afgevaardigde van het dis trict Steenrwijk, sinds de verkiezingen van 1901. De heer De Vries zat in de Kamer voor het district Gouda, als op volger van de heer Idenburg, die minis ter van Koloniën was geworden na het overlijden van Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijkek. J. A. v. d. B. (Volkomen joist. Hoe kon de schrijver van bedoeld artikel zo'n gerenommeerde voor trekker over het hoofd zlenl -• Red.). roeibootjes, bemand met te hulp ge snelde Oostenrijkse militairen; afb. 6: de door de watermassa's weggeslagen spoorbrug over de Rijn bij Schaan; afb. 7: de vluchtelingen met het scha mele bezit dat ze no gredden konden; op de achtergrond een offcier van de Zwitserse hulptroepen. Ook toen dus hetzelfde leed, dezelfde verwoestin gen, maar ook dezelfde internationale hulpvaardigheid. Het Saargebied, dat nu zo snel en roy aal was, om ons land te helpen, had in de wintei' 1947'48 een zelfde waters nood te doorstaan, die eveneens ontzag gelijk veel schade aanrichtte en vele slachtoffers vroeg. Daaraan herinnert de Hochwasser weldadigheidsserie van de Saar, die we eveneens voor u af beelden. Afb. 8 laat zien hoe hoog het water stond in de straten van Saarbrüc- ,ken. Het gebouw van de Landdag, op afb. 9, rechts, is geheel door wild gol vend water omgeven, zodat het lands bestuur niet eens in vergadering bijeen kon komen, om zich op de te nemen maatregelen te beraden. Afb. 10 geeft het ons nu maar al te vertrouwde ge- flc^1 T_op h?4 troosteloze verdronken landschap. Hier de omgeving van Saar- louis. Afb. 11 geeft een ander straat beeld van Saarbrücken met de St. Jo- hanneskerk op de achtergrond. In 1920 werden onafzienbare gebieden van Oos tenrijk overstroomd door de buiten de oevers tredende rivieren. Ook daar werd toen zoveel schade aangericht, dat ook de posterijen te hulp kwamen, met een grote weldadigheidsserie ten bate van de getroffenen. Maar liefst 30 zegels werden toen van de opdruk Hochwasser 1920 voorzien, en tegen drie maal de nominale waarde verkocht. De serie liep van 5 heller tot 20 kronen! (afb. 12) In 1913 trof een dergelijke ramp Hom garije, toen de Donau alle banden ver- irak. Daar voorzag men alle in omloop zijnde zegels van 1 filler tot en met 5 o v^n een toeslagaanhangsel van 2 filler „ten bate van de slachtoffers van de watersnood" zoals de vertaling luidt van het Hongaarse opschrift van de a.mhangstrook: Arviskarosultakank kuln (afb. 13 Ik constateerde het al meer: Zegels re gistreren onmiddellijk elke belangrijke gebeurtenis. Ook de droeve rampen. On ze watersnoodzegels dragen sinds 10 Fe bruari de droeve mare uit naar binnen- en bulteniand, maar en dat is het mooie ze helpen daarbij tegelijker tijd mee de nood te lenigen! U plakt toch ook?? Soda-industrie komt in Delfzijl De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft een tweedaags werkbezoek gebracht aan stad en pro vincie Groningen. De minister verklaar de na afloop van zijn bezoek, dat zijn komst vooral verband hield met de Dro- blemen van de structurele werkloosheid m dit gebied en de daarmee samen hangende ontwikkelingsplannen. Ook werd Delfzijl bezocht. De minister zeide, dat in Delfzijl een grote soda-industrie zal worden gesticht en dat de vestiging van nevenbedrijven met onwaarschijnlijk is. Dit hangt ook af van de ontwikkeling van de chemie. Het ligt in de lijn der verwachting, dat door de nieuwe industrie ook arbeids krachten uit Finsterwolde worden aan getrokken. De kustvaartmaatschappijen zullen volgens de minister een belangrijke taak krijgen bij het vervoer van de soda. Vooral zal men zich concentreren op de export naar de Scandinavische landen. Voor het vervoer in het binnenland zal de binnenscheepvaart een belangryxe rol spelen. Met betrekking tot de ont wikkelingsgebieden in Oost-Groningen zeide de minister, dat dit gebied uiter aard de grootste aandacht van de rege ring heeft Er zal een behoorlijke pro paganda gemaakt moeten worden, en wanneer het soda-project gereed is. komt er uiteraard een grote zuigkracht naar dit gebied. Prins Bernhard in Hellevoetsluis Prins Bernhard, die zich vergezeld van zijn adjudant, majoor Sondermann, van het vliegveld Ypenburg in een sport vliegtuigje naar Hellevoetsluis had be geven. landde gistermiddag in de polder „Oude en nieuwe Struyten". Samen met de burgemeester van Hellevoetsluis oe- gaf de Prins zich vervolgens per auto naar de Oude Hoornce zeedijk, waar hij de daarin door de storm geslagen gaten en de werkzaamheden voor het dichten ervan, in ogenschouw nam. Langs het overstroomde gebied ten Oosten van het Kanaal door Voorne reed de Prins daarna naar het gedeelte der gemeente Nieuwenhoorn, dat onder wa ter staat Hier bezichtigde hij de werk zaamheden voor de aanleg van een be- kistingsdam langs de westelijke kanaal dijk. Via Oostdijk en de Rijksstraatweg reden de Prins en de burgemeester ver volgens naar de Brïelse brug te Helle voetsluis. Hier onderhield Z.K.H. zich enige tijd met de commandant der al daar werkzame Engelse genietroepen, die voorbereidingen treffen voor het leg gen van een bailybrug. Hierna bezich tigde de Prins de in Hellevoetsluis aan gerichte verwoestingen en vertoefde hij enige tijd in het Raadhuis. Van Nieuw Hellevoet is de Prins met het sportvliegtuig, dat hij zelf bestuurde, naar Ypenburg teruggekeerd. Hulp aan getroffen schoenwinkeliers Het secretariaat van de centrale com missie van schoenwinkeliers, gevestigd Wassenaarseweg 23 Den Haag, zal schoen winkeliers uit de getroffen gebieden op alle mogelijke wijzen bijstand verlenen. Het zal hulp bieden bij het aanvragen van door de regering toegezegde rente loze voorschotten, het indienen van schadeformulieren bij het commissariaat voor oorlogsschade en het opzetten van het bedrijf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3